صفحه نخست > حقوق بشر > کرزی عقب نشينی کرد، قربانيان اما نه!

کرزی عقب نشينی کرد، قربانيان اما نه!

عکس هايی از تجمع بازماندگان قربانيان مقابل دفتر سازمان ملل در کابل
دوشنبه 10 دسامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

تمام جنايات حاد عليه بشريت مانند کوچ اجباری، نسل کشی، جنايات جنگی و تجاوز جنسی در افغانستان روی داده است.

قربانيان جنايات در افغانستان عدالت می خواهند. کرزی عقب نشينی کرد، آنان اما نه

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • من خود از یک خانوادهء شهید می آیم. ده نفر از اعضای خانواده ام توسط رژیم خلقی گرفتار و سربه نیست شده اند.

  اما، این را هم میدانم که که در پشت هیاهویی که حالا به راه افتیده، شعله ای های راوایی هستند که میخواهند ازان برای خود پایگاه سیاسی بسازند. آنها که با ایدیولوژی کمونیسی و مائویستی شان هیچ جای پایی نمیتوانند در میان مردم پیدا کنند، "پیراهن خونین عثمان" را بلند کرده اند. ازین گیرو دار هستند کسان زیادی که بهره برداری دیگری میکنند. به اصطلاح کشت را راوا میکنداما درو آنرا کسان دیگری.

  راوا حالا بیدار شده است، آنها نمیدانند که مردم سی سال برای گرفتن انتقام از یکدیگری جنگیده اند. خون هزاران انسان با گناه و بیگناه ریخته شد. صد هانفر از جوانان ما حرفهء آدمکشی پیدا کردند. اگر قتل اول شان انتقام بود، قتل های بعدی رنگ و روی دیگری داشت.

  شما میدانید که تمام آنهایی که شما قاتل و جنایتکار میدانید، در پشت سنگر های قومی پنهان اند. قومگرایی بلای بزرگی است که اینک دامن همه را گرفته است. تاوقتی که قومگرایی پایان نیافته است، شما هرگز نمیتوانید قاتلین را مجازات کنید.

  این یک مسالهء بسیار پیچیدهء اجتماعی و سیاسی است. با شعار ها و انقلابیگری های کمونیستی چینی یا روسی نه حل شده ونه هم هحل شده میتواند.

  باید انرژی و توان خود رادر راه ساختن یک افغانستان نیرومند به کار بریم. امروز خود برای حفظ کشور خود به نیرو های بیگانه تکیه کرده ایم. باید درراه وحدت تمام نیرو هایی که به وطن ومردم آن علاقمند اند، کوشش شود.

  اگر نمیتوانیم جبهات کشوده شده ای را که پیوسته خون فرزندان ما را میریزند، بسته کنیم، حد اقل جبههء دیگری که جاصلی جز نقاق و شقاق بیشتر ندارد باز نکنیم....

  این بیرق ها را از دست راوایی ها بگیرید، ورنه بهای سنگین دیگری باید مردم ما بپردازند. ای وای از روزی که راوا و دارودستهء شعلهء جاوید حاکم به سرنوشت مردم شوند. خواهیم دید که کمبودیای دیگری خواهند ساخت....

  • در رابطه با سخنان کرزی و نقض حقوق بشر در افغانستان، مطلبی را در وبلاگ عشق و آزادی مطالعه نمایید.

   آنلاین : کرزی: محکمه و محاکمه ای درکار نیست!

  • دوستي عزيز شما خودرا واريسي 10 شهيد ميناميد به جاي اين كه شما از مرامي آن ده شهيدي كه داديد بايد پيروي كنيد چون اين ذه شهيد براي وطن جان داده است واين جنايتكاران شما را همچنان در بغل گرفته است كه فكر شما غيري عادي بنظر ميخورد شما نظر داده بوديد راواي ها ويا شعله ها اين كار را ميكند كه طولي سه ده هه دونيم ميليون انسان را از دست داديم اين شعله ها است ويا راواي ها است كه اين جنگ سالاران را به محاكمه ميكشد شما از آن هاي هستيد مسلاآ شيخ آصيف برادر را كشتن و خواهر را زن كرد خواهري كه از نگاهي سندي 12 الي 16 وما فكر ميكنم چون شما ازده 10 نفر شهيد تان گزشته يد نه كه اين جنگسالاران كدامي شان به شما هم عروسي كرده است كه هالا به جاي كه شما اين جنگسالارانرا به محاكمه بكشيد شما از اين ها پشتيباني ميكنيد يگ مهري ديگر را به روي كسي ديگر ميزنيد كه من ميدا نم پشي سري هياهو كار هاي ديبگر است اگر شمادر اشتبا نباشيد اول شعله ها ويا راوايها هيچ كدامي اين ها مردم را نكشتن بجز اين كه به مردم خدمت كردن ولي فكر هم نكنيد كه من شعله هستم من كار به اين ها ندارم اگر شما واريسي 10 نفر شهيد هستيد پس فاتهه شما هم خوانده است چون شما عروسي اين جنگسالاران هستيد واز خوني اين شهيدان گزشتيد

   آنلاین : نقدي نظر

  • دوست عزیز
   به نظر من شما هم جز از قربانیان هستید که به اسر عدم آگاهی تان گرفتار شده بودید یا بی پرده بگویم مذدوران خود فروخته شده به اسطلاح مجاهدین شده بودید که ده تن از اعضای خوانواده تانراازدست داده اید شا ید هم آنان بیگناه به شهادت رسیده باشد اما وای به حال قتل عامی که توسط همین اسلام اندیشان صورت گرفت وای به حالی ان وقتی یک قوم توسط قومی دیگر به داش های خشت پزی کباب شد وای به حال کسانیکه تکه تکه شدند وجسد های شانرا درکوه وبیابان طعمه مرغان لاش خوار شد.
   اما هموطن همان انسانانیکه آرمان ماویستی داشتند امروز بعد از اینکه از صحنه قدرت کنار رفته اند با آبرومندی زندگی می کنند اگر چشم بصیرت داری به شیر پورنگاه کن وبه خانه خودت همین جوابت

 • گزارش بی بی سی فارسی - دهم دسامبر 2007

  ندا فرحت در کابل

  گروهی از وابستگان قربانیان جنگ های سه دهه گذشته افغانستان، از سازمان ملل خواستند دولت کابل را زیر فشار قرار دهد تا افراد متهم به جنایات جنگی را محاکمه کند.

  شماری ازاین افراد در دیدار با تام کونیکز فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، گفتند از ناناتوانی رئیس جمهور افغانستان برای محاکمه این افراد به شدت ناامید هستند و اکنون ازسازمان ملل متحد وجامعه جهانی می خواهند به درخواست آنان برای به محاکمه کشاندن ناقضان حقوق بشر جواب دهند.

  در اوایل هفته جاری، حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که توانایی محاکمه افراد متهم به جنایات جنگی را، که از نفوذ سیاسی برخوردارند، ندارد.

  شرکت کنندگان در راهپیمایی مقابل دفتر یوناما، عکسهایی اعضای خانواده خود را، که در جریان خشونتها از دست داده اند با خود حمل می کردند.

  آنان شعارهایی را نیز با خود داشتند که در آن نوشته شده بود "جنایت کاران جنگی نباید بخشیده شوند."

  محاکمه ’جنایتکاران جنگی’

  ویرا درویشی، یکی از کسانی که می گوید چندین عضو خانواده اش را در جریان خشونتها در افغانستان از دست داده است، می گوید حالا که رئیس جمهور افغانستان با صراحت اعلام کرده توانایی به دادگاه کشاندن جنایتکاران جنگی را ندارد، از سازمان ملل می خواهم به حضور ناقضان حقوق بشر در دستگاه دولتی افغانستان پایان دهد.

  آقای درویشی گفت: "یگانه خواست ما این است که جنایتکاران جنگی باید به میز محاکمه کشانده شوند. البته از دولت انتظار بیشتری نداریم. دولت ما را مستقیماً جواب منفی داد. آقای کرزی می گوید من نمی توانم اینها را به میز محاکمه بکشانم. یگانه تکیه گاه اصلی مردم افغانستان یوناما و جامعه جهانی هستند. ما خواهان محاکمه جنایتکارانی هستیم که هنوز هم در پارلمان و کابینه افغانستان حضور دارند."

  مقامات سازمان ملل متحد اعلام کردند که از درخواست وابستگان قربانیان جنایات جنگی برای آوردن عدالت حمایت می کنند.

  تام کوینکز، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان، می گوید هرآنچه درسالهای گذشته در این کشور روی داده، باید حقیقت یابی و مستند سازی شود، درغیر آن صورت، اجرای عدالت در این کشور ممکن نخواهد بود.

  آقای کونیکز گفت: "کسانی هستند که می گویند ما باید به آینده نگاه کنیم؛ بله ما باید آینده را ببینیم؛ اما درباره گذشته همه چیز را باید بدانیم. اگر درباره آنچه در گذشته روی داده، حقیقت یابی و مستند سازی نکنیم هیچ مصالحه و هیچ بخشایشی درکار نخواهد بود. هیچکس، بجز قربانیان، صلاحیت بخشیدن جنایتکاران جنگی و عاملان نقض حقوق بشر را ندارد."

  همزمان با فرا رسیدن روز جهانی حقوق بشر، ده ها تن از کسانی که خود را وابستگان قربانیان جنایات جنگی در افغانستان می خوانند، در برابر کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز تجمع کرده و با سردادن شعارهایی، خواستار مجازات عاملان نقض حقوق بشر در این کشور شدند.

  کمیسیون حقوق بشر افغانستان به خاطر بزرگداشت قربانیان جنگ، یک بنای یادبود را به نام آنان در محوطه دانشکده پزشکی دانشگاه کابل ساخته و در "روز قربانیان سه دهه جنگ افغانستان" از آن پرده برداری کرد.

  اوایل هفته جاری رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که توانایی محاکمه افراد متهم به اجرای جنایات جنگی در این کشور را ندارد.

  حامد کرزی با صراحت اعلام کرد که این افراد از نفوذ گسترده سیاسی در دستگاه دولت برخوردار هستند و در حال حاضر "راهی بجز مدارا با این افراد نیست."

  بر اساس گفته های کمیسیون حقوق بشر افغانستان، در جریان خشونت های سه دهه اخیر در این کشور هزاران تن قربانی جنایات جنگی و موارد تکان دهنده نقض حقوق بشر شده اند.

  آنلاین : وابستگان قربانیان جنگ: جنایتکاران محاکمه شوند

 • هموطنیکه تحت نام "هرگزمباد" نطر داده اید چگونه از خانواده ده شهید آمده اید که به دفاع از قاتلان خانواده خود برخاستید؟ من معتقدم که شما اصلا نه مربوط خانواده شهیدان بلکه چوبکی و پابوس قاتلان و جنایت کاران هستید.
  هموطن: دفاع از قربانیان فریاد ملت ماست.خداکند که این فریاد را راوایی، شعله ای، مسلمان ، کافر،خدا دار ، بیخدا....بلند کند بر حق است.وکسی که جنایت کاران وقاتلان را در 77 دستما ل دینی بپوشاند و خود 77قلم ارایش دینی کند در نزد ملت ما رسوا و بی آبرو خواهد بود.آیا خانمی که سه طفلش را مقابل چشمانش کشته اند راوایی است ویا دروغ میگوید؟ویا خانمی که انگشتانش را به خاط انگشتر قطع کرده اند؟ ...وباز آقا وبا خانم هرگز مباد اگر میتوانید جنایات و یا ادم کشی های راوایی ها را ثابت کنید بفرمایید.ارتباط دادن عدالت خواهان به راوا نو نیست.آقای میر هزار را راوایی گفتند، رمضان بشر دوست ،ملالی جویا و .....را.
  مردم سی سال به خاطر انتقام نه جنگیده اند. پرچمی و خلقی به خاطر رضایت ارباب و دوام حاکمیت مستبد خود،مردم ما به خاطر استقلال و ازادی کشور خود،تنظیمها و ملیشه ها به دستور پاکستان و ایران...و کسب ثروت ،انحصار قدرت وغارت اموال عامه و مردم جنگیده اند.شما میتوانید چند مثالی از جنگ انتقام گیرانه بدهید؟
  خانم ویا آقا ی هرگز مباد:شما حق دارید با استفاده از تمام امکانات وتوان خود علیه راوا و شعله ای ها قرار گیرید.مگر توجه داشته باشید که حق ندارید خون شهیدان را به قتلان شان ببخشید ولو اگر خود از خانواده 10 شهید باشید که نیستید.

  • آقای عابد ولی!
   من نه خون شهیدان خود را بخشیده ام ونه هم میبخشم. اما سی سال جنگ و خونریزی باید اینقدر به ما فهمانده باشد که تمام خونریزی ها و جنایات زادهء جنگ اند. این جنگ را مردم ما به راه نینداخته اند بلکه دست های بیرونی بود که جنگ را در کشور ما شعله ور ساختند.

   اینک پس از سی سال بازهم بدون اندکترین تحلیل و ریشه یابی جنگ که جنایت بارآورده اند، بازهم به هوچی گری در مورد جنایات جنگی و جنایتکاران پرداخته میشود.

   سی سال جنگ و ریخته شدن خون نزدیک به دو ملیون انسان این سرزمین به من اینقدر آموخته است که بدانم، امروز جنایات جنگی و حقوق بشر چیزی نیست جز وسیله یی در دست سیاستمداران. یک دید بسیار گذرا میتواند نشان بدهد که چه کسان و گروه هایی بیشتر دنبال این مساله را گرفته اند و چرا؟

   من میدانم که اگر رقبای رئیس جمهور، رقبای ایدیولوژیک شعلهء جاوید- در راست و درچپ، دشمنان طالب، آنهایی که با پاکستان روابط نیک نداشته اند از صحنهء سیاسی برون رانده شوند، دیگر نه مسالهء حقوق بشر برای کسی مطرح میباشد و نه خون شهدا. سروصدای خقوق بشر و جنایتکاران جنگی معمولاً زمانی بلند میشود که رئیس جمهور به مشکلی با جبههء متحد ملی روبرو شود.

   به سخن دیگر این مساله کاملاً سیاسی شده است. درحالی که یک مسالهء حقوقی است. شعلهء جاوید در قالب راوا، به مثابهء یک وسیله استفاده میشوند. چرا که احساساتی و دارداری اند و عقده مندانه عمل میکنند. شعلهء جاوید جز همین یک سنگر هیچ جای پای دیگری در جامعه ندارد. آنها از دل و جان در پی همین مساله افتیده اند که هم عقده های شان حل شود و هم جای پایی درجامعه برای خود دست و پا کنند.

   احزاب دیگر اینقدر توانایی داشته اند که اگر مورد حمله قرار گرفته اند، مورد حمله هم قرار بدهند. اگر کشته شدند، انها هم کشتند. اما این تنها راوا و شعلهء جاوید است که هم ازسوی مجاهدین و هم از سوی دولت کمونیستی کشته شده اند.

   البته کشته شدن شعله یی ها را توسط هرگروهی که صورت گرفته باشد، محکوم میکنم و آنرا جنایت میدانم. کشتن و آزار کسی به خاطر تعلق سیاسی و فکری و اجتماعی و قومی و مذهبی اش جنایت علیه بشریت است. برای من کشته شده های شعلهء جاوید نیز مانند سایر شهیدان کشور اند و آنها را شهدای مظلوم میدانم.

   اما چنانچه گفتم، مسالهء جنایت علیه بشریت و سروصدای جنایتکاران جنگی تنها مصرف سیاسی روزمره برای بازیگرانی بس بزرگتر از چند تا فریاد گر و سرنی چی راوایی دارد. شکی نیست که راوا و شعلهء جاوید نیز درد خود را دارند، اما نتیجهء کار و بهره برداری ازین سروصدا ها را بازیگران بزرگتر پشت پرده میکنند.

   از نظر من متاع سیاسی ساختن از خون شهدا، خود جنایتیست بزرگتر. بگذارید، کشور آرام شود. بگذارید مردم خود اختیار خود را بدست بیاورند، دران زمان است که میتوانیم جنایتکاران را به محاکمه بکشانیم.

   درشرایطی که ما اختیار هیچ حرکت سیاسی در داخل کشور را که تعیین کننده باشد نداریم، چگونه میتوانیم امر بزرگ ملی به مجاکمه کشاندن جنایتکاران جنگی و ناقضان حقوق بشر را به سر برسانیم.

   همانگونه که در پیام قبلی خود گفتم، جنایت علیه بشریت در هوا و فضایی که سخت قومی شده و قومی شده روان است، باد کردن کاه بیدانه است. باید از قومی شدن مسایل جلوگیری کنیم. امروز وقتی تمام یک وزارت خانه در اختیار یک قوم قرار میگیرد و برنامه های قومی در کشور پیاده میشود، آیا اثرات آیندهء آنرا میتوانید بسنجید.

   امروز دست های فعال اند که در هردو سوی جبههء قومی به پکه کردن آتش نفرت قومی میپردازند. اگر خدا نخواسته این وضعیت به یک جنگ دیگر بیانجامد، میتوانید، حدود آنرا معین میسازید؟

   به نظر من آنهایی که به راستی تعلقی به این یا آن جناح سیاسی ندارند، باید کار شان جز تامین وحدت ملی و ایجاد فضای همدلی و همدردی نباشد.

   بلی هموطن! من ده شهید از خانوادهء خود دارم اما نمیخواهم خون شهدای من متاع دست های ناپاک، مرموز، و ناشناخته یی چون راوا و یا سیاستمداران معامله گر شود.

   ما انتقام خون شهدای خود را گرفته ایم. ازآنهایی هم که به خون و گور شهدای ما توهین میکنند و هراز چندگاه به نبش قبوردسته جمعی شهدا میپردازند، نیز انتقام خواهیم گرفت.
   باز کردن گور های دسته جمعی دشت چمتله که به منظور مجکوم کردن گروه خاصی صورت گرفت و وزمانی که نتوانستند ازان سندی برای حریف بسازند، سروصدای آن فرونشست به یاد ماست. ما به یاد خواهیم داشت که چگونه به استخوان و بقایای شهدای ما دستبرد زده میشد...

   ما می بینیم که پولیگون پلچرخی که گور خونین هزاران شهید دران است، میدان تعلیم سربازان ناتو و ائتلاف بین المللی شده است و دولت خاموش است.

   ما می بینیم که برای شهدای گمنام زندان های رژیم کمونیستی، ویا شهدای مطلوم دیگر هرگز روزی را، شبی را، محلی رابرای یاد بود معین نمی سازند.

   ما می بنیم که از شش سال مناری و آبده یی برای آن شهدای عزیزی که گور شان معلوم نیست، ساخته نشده است.

   یکی از راه های انتقام گرفتن، همین است که یاد شهدا را گرامی بداریم. ازآن ها تجلیل به عمل بیاوریم و به قاتلین شان لعنت بفرستیم. درین کار همه ملت را دخیل بسازیم و همهء کشور را با خون شهدا به هم پیوند بدهیم.

   برای کسانی که امروز داد و فریاد حقوق بشر راه انداخته اند، خود شهدا مهم نیستند بلکه برون راندن حریف های سیاسی شان از قدرت مهم است. من باور دارم که فردای روزی که حریفان شان از قدرت برون رانده شوند، این ها دیگر ادعایی نخواهند داشت.

   خون شهدا را متاع بازار سیاست نسازید!

  • به هر زن هوشيار و باجرءت و وطنپرست افغان كه از جنگسالاران انتقاد كند‚ مهر راوايي ميزنيم. به هر مرد هوشيار و با جرءت همينكه چيزي عليهء اينها بگويد‚ مهر شعله يي.

   بنازم اين دو سازمان را كه چقدر انسانهاي شريف در آن عضويت دارد.

   به گفتهء خودت‚ اين دو سازمان لاعقل با تظاهراتيكه براه مياندازند‚ يادبود 10 نفر شهيد فاميل خودت را نيز زنده نگهميدارند.

   واي به حال آنانيكه هنوز هم عقب قاطلان فرزندان وطن ميدوند.

   احترام

  • من از یک چیز سر در نمی‌آورم و آن اینکه چرا هرکسی میکوشد بر مخالف خود تاپه "راوا" و "شعله" را بزند؟

   این آقا میگوید که راوا و شعله جاوید برای زدن حریفان قضیه قربانیان را سیاسی ساخته. از شعله شناخت زیادی ندارم ولی تا جاییکه از سایت و نشریات "راوا" میدانم حریفان آنان خلقی ها و پرچمی ها، تنظیم های جهادی و طالبان اند که اینان در واقع حریف همه مردم افغانستان و خاینان به افغانستان اند. آیا زدن این حریفان کار بدین است؟

   اگر "راوا" قضیه جنایات جنگی را بلند میکند و علیه اینان موضع میگیرد کجایش بد است؟ مگر همینها باعث این همه قربانیان نشده اند و هنوز هم خون در وطن نمی‌کارند؟

   و ثانیا اگر کمی توضیح دهی که منظورت از "متاع سیاسی ساختن" چیست؟ این قضیه به خودی خود سیاسی است، و اگر عاملان جنایات محاکمه نمیشوند و در قدرت نصب میشوند بازهم همین سیاست بازی هاست که امریکا نمیخواهد اینان را از دست دهد.

  • پروانهء عزیز

   اگر معلوماتت راجع به سازمان شعله جاوید کم است میتوانی با رفتن به سایت رسمئ آنها معلوماتت را کاملتر سازی

   (http://www.sholajawid.org/upda...)

   و اگر راجع به (راوا) معلومات میخواستی، خلاصه بگویم که اینها هردو به هیج وجهی بهتر از مجاهلین، منافقین، والخلقیونه، والپرچمیونه و بالآخره طالبان ولاشرار و النوکر والآی ایس آیه والآ سی آی ایه نمیباشند... یگان فرقی که در میان است آن بقدرت نرسید اینها بوده و اگر روزی بقدرت برسند شاید بهتر از دیگران عمل نکنند البته نظر به تجارب تاریخئ که ما از سایر اجیران و نوکران داشته ایم...

   در حقیقت اینها همه گی به امر باداران خود میخواهند چهرهء دین اسلام را مخدوش سازند چرا که پس از کمونیزم که به آشغال دانئ تاریخ افتاد حالا سیاسیون قدرت هائ بزرگ میخواهند که اسلام را نیز به همان سرنوشت مبتلا سازند در حالیکه اینبار طرف شان مارکس و انگلس نه بلکه خالق توانا و دانا است که دیر یا زود با پوز هائ به خاک خورده محکوم به شکست خواهند شد...

   اسلام به ذات خود ندارد عیبی

   هر عیب که هست از مسلمانئ ماست

   این درست است که مسلمان نما ها همچون مجاهلین (ویا مجاهدین کذائی نه آنعده از مجاهدین واقعئ که هیچگاهی از اسلام و قوانین آن سوء استفاده نکرده و نمیکنند...) و نوکران اجنبی به نام طالبان و خلق و پرچم خواستند چهره دین را سیاه کنند اما این هرگز دلیل بر این شده نمیتواند که عیبی در دین است. در قوانین اسلامی حتی اجازهء قطع نهال و درخت را به مبارزین نداده اند چی رسد به تجاوز، چور ، چپاول و قتل عام مردم بیگناه. چهارده قرن قبل از بوجود آمدن کنوانسیون ژنیو، اسلام به پیروان خودش قاطعانه گفته بود که با اسیران جنگی برخورد انسانی و شرافتنمدانه داشته باشند... و صد ها موضوع دیگر که ما به علت ناآشنائی با قوانین دین خود از آن آگاهی نداریم و بجائ مطالعهء تاریخ واقعئ اسلام و تشخیص خوب از بد از رسانه ها و مطبوعات غربی که در دست یهودیان و مخالفین ماست راجع به دین و تاریخ خود معلومات جمع میکنیم و اکثراً استناد میکنیم به بی بی سی، سی ان ان، فاکس نیوز، فی او ای، و غیره...

   خودم با راوا و شعله هیچ مشکلی ندارم بجز اینکه دوستان ما که پیرو این سازمانها استند مهربانی نموده و بفرمایند که اینها به چی دلیلی با دین ستیزی و دین زدایی میخواهند اذهان عامه را به طرف مکاتبی که در ریشه محکوم به نابودی بودند (مانند مارکسیزم) دوباره سوق دهند با آنکه مانند روز روشن است که دین اسلام، دین حق است و اگر نمیبود امروزه چرا قدرت هائ بزرگ از موجودیت آن به تشویش بوده و لرزه بر اندام هایشان افتاده ازینکه مردم غرب بیش از هر دینی به دین اسلام روی میآورند

   مصطفی را وعده داد الطاف حق

   گر بمیری تو نمیرد این سبق

   ما کتاب و معجزت را حافظیم

   بیش و کم کن راز قرآن رافضیم

   تا قیامت باقیش داریم ما

   تو مترس از نسخ دین ای مصطفی

   (مولوی)

   (سالانه تنها در امریکا20000 فرد آگاهانه و در اثر تحقیق و مطالعه به دین اسلام روی میآورد:

   http://www.youtube.com/watch?v...

   http://www.therevival.co.uk/wp-site/276

   http://www.youtube.com/watch?v...

   http://www.paktribune.com/news...

   http://islamiczone.netfirms.co...

   http://www.salaam.co.uk/themeo...

   http://wasalaam.wordpress.com/...

   http://www.iranclubs.org/forum...)

   دوستان اگر در راوایی بودن خانم جویا شک دارند لطفاً از وی بخواهند تا حجاب را که در اسلام هر خواهری به رعایت آن ملزوم گردیده، رعایت نماید. آیا بفکر این خانم به اصطلاح روشنفکر ما حجاب مانع مبارزه علیه ظلم و استبداد خواهد شد؟

   آیا بجائ بردن نام خداوند در شروع سخنرانی ها استعمال

   In th name of democracy

   برائ مردم ما شرافت و آزادی به ارمغان خواهد آورد؟

   امیداوارم که دوستان از فرهنگ تحمل و بردباری استفاده نموده و اگر تصمیم بر نقد گفتار دیگران داشتند از قالب ادب و نزاکت خارج نگردند و در غیر آن معرف مفکورهء فردئ خود و سازمانی که به آن وابسته میباشند خواهند بود.

   والسلام

  • والخلقیونه، والپرچمیونه و بالآخره طالبان ولاشرار و النوکر والآی ایس آیه والآ سی آی ایه نمیباشند.

   اين يعني چي؟
   از چه وقت ما عرب شده ايم ؟؟؟؟؟

  • برادر حق جو، از پیامت معلوم میشود که در اسلام تحقیق زیادی داری و با آن آشنایی خوبی هم داری. متاسفانه ضد اسلام مقالات زیادی به نشر میرسد که اگر بتوانی این یکی را که من تازه دیده ام بپردازی. یک سایت ایرانی بیشرمانه قران کریم را کتاب "جنون خشونت" خوانده و در موردش نوشته:

   شمار آیه های خشونت آمیز ، که در ارتباط با کشتن ، عذاب و شکنجه دادن ، قتل عام کردن است از700 آیه تجاوز میکند .

   بیش از 50 درصد از 3000 مجموع آیه های باقیمانده قرآن نیز به نوعی در ارتباط با آیه های خشونت آمیز اند .

   بطوری که به سختی امکان پذیر است صفحه ای از این کتاب را باز کرد و آثاری از خشونت و وحشیگری در آن نیافت .

   در آدرس ذیل ببین:

   http://www.bikhodayan.com/25/B...

   لطفا یک جواب دندان شکن به این نوشته و کتابی که در زیر برایت لینک گذاشته‌ام بنویس.

   آنلاین : کتاب "بازشناسی قران" از مرتدی به نام مسعود انصاری

  • ما عرب نیستیم اما برتری هم نداریم! شما خوشبخت هستید که بدون داشتن ترس از تعقیب و از انترنت کافی ها آزادانه مینویسید اما در اینطرفها اوضاع فرق میکند... کوچکترین حرکت یک فرد میتواند ثبت و راجستر گردد چی رسد به ابراز آزادانهء عقیده. اگر در بعضی جا ها نقطه ، نقطه میبینید ویا کلمات بی ربط و خارج از زبان خودی لطفاً نویسنده را معذور دارید... البته بزرگوارئ شما را نشان خواهد داد. با احترام

  • نخست از همه تشکر از کوچک نوازئ تان که در حقیقت شاید نوزادی بیش نباشم در راه بی پایان ِعلم و اسلامیات...

   ثانیاً قرار نیست که ما راجع به فعالیت هائ یهودیان، و یا عیسویانی که از روی تعصب و عناد و اکثراً با استفاده از نوکران خود فروخته، به تخریب واقعیت ها در مورد پیامبر آخرین و طریقتش بحث و یا مشاجره نمائیم. ما کاری به ارازِل و اوباشی که خود را بی خدا معرفی میکنند نداریم. و پیشنهادم به نیهالستان (پوچگرایان) اینست که بروند و خودکشی کنند که تا از اینهمه درد و رنج آزاد گردند! و یا بفرمایند بازیگر فلم هائ پورنوگرافی شوند شاید بیشتر از اینها کسب درآمد داشته باشند... ویا هم با ادامه دادن به خوش خدمتئ خود به نقشه کشی برای غصب ذخایر طبیعئ آسیا و افریقا برائ قدرت هائ استعماری کمک کنند...

   بحث ما بر روئ مسایل داخلی، مسئولین، رهبران و آنهاییکه سنگ دیموکراسی و مردم دوستی را بر سینه میکوبند بود... بطور مثال پیشنهاد بنده این بود که اگر خانم جویا را غم بیوه زنان، ایتام، قربانیان جنگی و فقرا گرفته است، لطف نموده و به عقیده و مذهب مردم خویش نیز توجه کند. فکر کنم پیشنهادم ضرری به فعالیت هائ صادقانهء سیاسئ ایشان نداشته باشد و اگر شما فکر میکنید که یک متر تکهء چادر ویا روسری مانع از پیشرفت هایشان در راه آزاد نمودن مردم از یوغ استعمارگران میگردد، پس شاید پروردگار در زمان ارسال آیاتش به پیامبر فکر شان نرسیده باشد (العیاذبالله)...

   شما لطف نموده و مواردی را که در قرآن ما را به توصلی به خشونت توصئه نموده واضحاً بنویسید تا ماهم آگاهتر شده و اگر جوابی برایتان نتوانستیم بدهیم در مقابلش به دین مبین یهودیت، عیسویت، بودیزم، ویا بهتر از همه سکیولاریزم ویا هم لنینیزم و شاید هم مارکسیزم بپیوندیم تا باشد که این مشکلات ما برائ همیش محو و نابود گردد...!!!

   من در کشوری زنده گی میکنم که با همه خوبی هایش (البته به فکر شما...) میزان جرایم در بالاترین سطح قرار دارد با آنکه نه صدای اذان میشنویم و نه هم از شریعت خبری است... فقط و فقط دیموکراسی و مردم سالاری است!!! برای هر دوازده نفر هم یک دوربین مخفی گذاشته اند و از صبح تا شام اگر بگردی اقلاً 300 مرتبه قوارهء مبارکتانرا در وزارت داخله و امنیت با آب و تاب مشاهده میفرمایند! ولی افسوس که در زندان ها جائ سوزن انداختن نیست و بجز جرایم بسیار بزرگ برای خانه دزدی، کیسه بری، چاقو کشی، موتر دزدی، دکان دزدی و غیره هیچ گونه جزائ نمیدهند ویا اگر بدهند فقط یک اخطاریه است و یا یکمقدار پول ناچیز... میتوانید خود بخوانید و فکر کنید:

   http://www.telegraph.co.uk/new...

   http://www.bbc.co.uk/persian/w...

   http://www.crimereduction.home...

   http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/470425.stm

   http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/...

   و در مورد بیگ برادر:

   http://www.paralumun.com/issue...

   http://sa.rochester.edu/masa/stats.php

   http://en.wikipedia.org/wiki/U...

   http://en.wikipedia.org/wiki/C...

   http://www.leaderu.com/real/ri...

   بله در بالا و در یکی از این لینک ها میتوانی گزارش دقیق و تأیید شدهء را بخوانی که در هر دو دقیقه در امریکا به یک زن تجاوز صورت میگیرد!

   خوب این هم مشت نمونهء خروار! این سرخیل کشور هایست که خدا و احکام آسمانی را قبول ندارند (اگر میگویند قبول دارند صرف برای عوام فریبی است وگرنه در دین حضرات موسی <ع> و عیسی مسیح <ع> و حتی بودیزم، نیز هیچگاهی زنا، شراب، قمار و لواط مجوزی نداشته و ندارد... و در این زمینه میتوانید خودنان تحقیق نمائید.)

   بله دوست عزیزم صابر جان!

   شاید تو هم هیچگاهی تحمل اینرا نداشته باشی که (زبانم لال) و خدای نخواسته خواهر، دختر ویا مادرت توسط ارازل و اوباش بر اثر بد حجابی ویا بی حجابی و یا بعد از نوشیدن نوشابه هائ الکولی به چنین سرنوشتی مبتلا گردند. و یقیناً هیچ فرد سالم و عاقل خواستار چنین پیشامدی برای نزدیکان و فامیل هایشان (واگر انسانی تر و وسیع تر فکر کنیم برائ تمامئ بشریت) نبوده و نیستند و در غیر آن در انسان بودن وی شک و تردید خواهد بود...

   بحث من روی رهبران خاین، گروه هائ خود فروخته و فعالان به ظاهر حقوق بشر که سنگ هائ مختلفی را به سینه میزنند و در داخل کشور خود ما میباشد، است... و من نیازی ندارم تا وقتم را برای افرادی از دیگر کشور ها که خودشانرا به دالر، پوند، یورو و کاه و علف فروخته اند ضایع نمایم...

   ما مرد شویم و مشکل کشور و مردم خود را در قدم اول حل کنیم بعداً به دیگران بپردازیم و این مثال هائ را که در بالا دادم از بریتانیا و امریکا بخاطری بود که یک عده ساده و بیخبر از همه جا (ویا هم باخبر ولی خود فروخته...) بی سر و پا به طبل این و آن رقصان، بدون اینکه از معضلات حاد این کشور هائ به اصطلاح پیشرفته باخبر باشند، فریب نوکران و خدمتگذاران استعمار را نخورند...

   یکی از دوستان ما که در بالا از استعمال کلمات عربی شکایت داشتند نظرشانرا راجع به زبان شریف و نجیب انگلیسی ننوشته اند با آنکه شاید ما هیچگاهی فرنگی ویا امریکائی نبوده ایم و مطمئناً اگر به انگلیسی مینوشتم هیچگاهی شاید شکایت و گله نمیکردند... که واقعاً جائ تأسف است. اگر کلمات عربی را از زبان خود خارج کنیم شاید که چیزی برایمان در قالب زبان باقی نماند و این را ایشان شاید هیچگاهی فکر نکرده باشند... به امید آنروزی که بیشتر فکر کنیم!

   امید که از حرفهائ رک و بی پرده ام نرنجیده باشید. و ختم میکنم به این ابیات بسیار زیبا از مثنوئ معنوی که بیشک ترجمهء قرآن است در زبان پهلوی (با آنکه میدانم منافقین نه مصطفی را قبول دارند و نه هم سایر انبیا و شعرائ آسمانی را...):

   تا قیامت می‌زند قرآن ندا

   ای گروهی جهل را گشته فدا

   كه مرا افسانه می‌پنداشتید

   تخم طعن و کافری می‌كاشتید

   خود بدیدید آن كه طعنه می‌زدید

   كه شما فانی و افسانه بدید

   من كلام حقم و قائم بذات

   قوت جان جان و یاقوت زکات

   نورخورشیدم فتاده بر شما

   لیك از خورشید ناگشته جدا

   نك منم ینبوع آن آب حیات

   تا رهانم عاشقان را از ممات

   ویا هم:

   این جـهان كوهست و‌فـعل مـا ندا

   ســوی مــا آیـد نـدا مــا را‌‌صــدا

   جـرم خـود را بـركـس دیـگـر مـنـه

   گوش و هوش خود براین پاداش ده

   جـرم بر‌خـود نه كه تو‌خـود كاشتی

   بـا جــزا و‌عـدل حـق كـن آشـتـی

   رنـج را بـاشـد سـبـب بـد‌كـردنـی

   بـذر فعل خـود شناس از بخت نی

   مـتهم كـن نفس خـود ‌را ‌ای فـتـی

   مـتـهـم كـم كــن جـزای ‌عـدل را

   به امید رستگارئ تمام دوستان!

   آنلاین : http://www.youtube.com/watch++cs_INTERRO++v...

  • گفته که هرکی ضد ستم و جنایت است، راوایی است؟ کی گفته که هرکی طرفدار عدالت است، شعله یی است؟
   نام گرفتن از راوا و شعلهء جاوید بیجا و بیجهت نبود. نخست این که این مظاهرات از سوی راوا سازمان داده شده بود. دوم این که شمار زیادی از شعله یی ها درپشت این مظاهرات بوده یا آنرا تایید میکنند.

   درینجا سازمان دادن مظاهرات گناه نیست. وحتی سازمان دادن این مظاهرات توسط راوا و شعلهء جاوید هم گناه نیست. بلکه ما روی اهداف و دست هایی که راوا را به کار می اندازند و از کار آنها استفاده میکنند، سخن گفته ایم.

   من نگفتم که عدالتخواهی، به محاکمه کشاندن جنایتکاران ویا تامین حقوق بشر نادرست است. بلکه هدف من جلب توجه دوستان و هموطنان به پیامد های آنچه راوا میکند و دست هایی که راوا را به راه انداخته است، بود.

   برای این که راوا بتواند کاری از پیش ببرد و چیغ و فریادش قابل شنیدن و باور کردنی شود، باید نخست از همه یک سازمان مردمی باشد. راوا به مثابهء یک سازمان مزدور و اجیر شده از سوی خارجی ها و دربهترین صورتش یک سازمان مشکوک ودین ستیز، هرگز جای پایی در میان مردم نداشته و نخواهد داشت. راوا نمیتواند سازمان مردمی باشد. سازمانی که به اعتقادات، فرهنگ و سنت های مردم احترام نداشته باشد، چگونه میتواند حرف دل مردم را بداند. راوا مانند هرسازمان ایدلوژی زده دیگر، خواست های ذهنی و ایدلوژیک خود را خواست مردم جا میزند و هرکی مخالفش باشد آنها را به نام ضد مردم، ضد انقلاب، مرتجع و نوکر امپریالزم، سرکوب میکنند. این که راوا یک سازمان ایدلوژی زده است به همگان روشن است. این که راوا نمیتواند در میان مردم جای داشته باشد حرف روشن است. این شعلهء جاوید هرگز نتوانست به مثابهء یک سازمان مردمی درمیان آنها جا داشته باشد، یک حقیقت است.

   ازینرو آنچه راوا میخواهد و شعار میدهد، دزدی کردن آرمان و خواست مردم است و استفاده ازان به نفع مقاصد سیاسی سازمان شان. پس از خون مردم متاع ساخته و برای خود کمایی سیاسی میکنند.

   زمانی میتواند این سازمان نمایندهء مردم شود که آنها درمیان مردم نفوذ و جای پایی داشته باشند. نزد مردم مسوول باشند و مردم بتوانند آنها را بشناسند. راوا مانند طالبان سازمانیست که رهبر و نه پیرو آنرا کسی میشناسد. منابع مالی روشن نیست. مرکز راوا هنوز هم در کویته و اسلام آباد است. چنانچه مرکز طالبان.

   دلایل زیادی وجود دارد که هم میتواند چهرهء اصلی راوا را نشان بدهد و هم نادرستی سپردن وظیفهء خونخواهی مردم بدست این سازمان را.

   مردم دیگر اینقدر احمق هم نیستند که اختیار و خونخواهی خویش را بدست گروهی چون راوا بگذارند. راوا میتواند به نمایندگی از خود و سازمانش حرف بزند. نه به نمایندگی از همهء مردم.

   آن زمان گذشته است که احزابی پیدا شود که گاهی به نام خلق زحمتکش ما، گاهی به نام مردم مسلمان ما، گاهی به نام مجاهدین وگاهی هم به نام دیگری بیرق بلند کرده و اهداف گروهی خود را بدست بیاورند.

   واما سیاسی ساختن قضیه:
   هدف از سیاست، گرفتن قدرت و یا شرکت در قدرت و اداره است. سیاست به "کارگیری و کنترول" قدرت تعریف شده است. وقتی میگوییم مساله سیاسی شد، معنی اش این است که حل مساله هدف نمیباشد بلکه وسیله ییست برای بدست آوردن اهداف سیاسی. بعنی بدست آوردن قدرت یا گرفتن قدرت اداره و تصمیگیری درجامعهء انسانی.

   زمانی که از مسالهء حقوق بشر نه مثابهء یک مسالهء حقوقی و بشری، بلکه به خاطر برون راندن حریفان سیاسی از قدرت استفاده شود، گفته میشود که این مساله سیاسی شده است.

   حقوق بشر، نقض حقوق بشر، تامین عدالت اجتماعی همه مفاهیم و مقوله های مستقلی اند که هریک دارای معنی و تعریف خود میباشند.

   چنانچه دیده میشود، در هیاهوی "حقوق بشرخواهی"، بیشترین فشار راوایی ها که افزاری اند دردست های دیگران، علیه حریفان جناب کرزی و حریفان اصلی و پیشین طالبان و پاکستان است. آنها دربرابر جنایات طالبان، جنایاتی که بدست نیرو های خارجی در افغانستان صورت میگیرد و جنایاتی که پیش از کودتای ثور 1357 صورت گرفت است، خاموش اند و یا اگر گاهی هم یادی بکنند برای رفع اتهام است. هدف اصلی شان مجاهدین و نیرو هایی است که امروز در جبههء متحد ملی جمع شده اند. شکی نیست که در میان اعضای جبههء متحد، مانند کلیه سازمان های سیاسی دیگر این وطن، کسانی یافت میشوند که به نوعی در جریان سی سال گذشته درگروه های سیاسی گرد آمده بودند و جنایاتی که در وطن صورت گرفته یا در قلمرو یا آن سازمان سیاسی صورت گرفت است. این افراد در تمام جناح ها وجود دارد- چه موافقین رئیس جمهور چه مخالفین آن. چه موافقین جبههء متحد ملی چه مخالفین آن.

   اما راوا همهء تلاش را علیه جبههء متحد ملی توجیه کرده است. چرا؟ به خاطری که راوا سیاسی عمل میکند.

   این وضع هرآدمی را میفهماند که مسالهء حقوق بشر سیاسی شده. یعنی از حقوق بشر و خون های ریخته شدهء هزاران انسان این سرزمین، یک گروه خاص به نفع خود و گروه خود و جناح سیاسی خود استفاده میکند. تا به کی خون از ما بریزد و نان دیگران در روغن تر شود؟

   من منکر احساسات پاک و درد هایی که در بلند کردن آن عکس ها و یا آه و نالهء بیوه ها و یتیم ها وجود دارم نیستم. اشک هریکی از آنها اشک من و آه هریکی از آنها آه من نیز هست.

   مطلب اینجاست که ازین اشک و آه چه کسی استفاده میکند؟ ازین بازی ها زیاد دیده ایم!

   ازینروست که گفته بودم: خون شهدا را متاع بازار سیاست نسازید!

  • آقای هر گز مباد!

   از چی میدانید که در عقب هر مظاهره عدالت خواهانه راوا و شعله جاوید قرار دارد؟ لطفاً یک سند نشان بدهید. و یا از اتهام زدن های شورای نظاری وار و سیاف مانند, دست بکشید.
   دو عضو فامیلم در جنگ های مسعود با حزب وحدت کشته شده است و همیشه خواهان محاکمه آن دزدندان درنده خو هستم وبه راوا و جاوا هم کاری ندارم.

   عوام فریبی, بی شرمی و زور گویی هم از خود حد و اندازه دارد.

  • این که راوا این مظاهرات را به راه انداخته بود، نیاز به دلیل نیست. همه میدانند. یک مظاهره بدون سرپرستی وسازماندهی ممکن نیست. پیش انداختن زنان و اطفال ازشیوه های شناختهء راوا است. اگر راوا نبود، کدام سازمان این مظاهرات را به راه انداخته بود؟ این مظاهرات خود جوش نبودند، ورنه به یک قیام باید تبدیل میشدند. چرا که آنرا کسی اداره کرده نمیتواند.

   اگر شما خواهان محاکمهء قاتلین نزدیکان خود استید، این حق تان است و اگر من این حق را برای شما ندهم، خودهمدست قاتل میشوم که، هرگز مباد!

   شما وقتی قاتل را شورای نظاری میخوانید یا سیافی دران نمیتوان برشما خرده گرفت. درین دو سازمان مانند سازمان های دیگر و مانند هر گروه دیگر اجتماعی میتواند قاتل، رهزن، خوشنام، بدنام، خائن و صادق باشد.

   اما وقتی تمام شورای نظار یا تمام اعضای اتحاد اسلامی سیاف را به خاطر چند نفر قاتل و جنایتکاری که دران وجود دارد، قاتل بخوانید، درانصورت سه فرضیه را میتوان در نظر گرفت: یکی این که شما هدف تان یک سازمان سیاسی است نه قاتل که درانصورت سیاسی عمل میکنید و اصل خونخواهی به جایش میماند. دوم این که شما حتماً اسناد کافی دارید که هیچ عضوی از اعضای شورای نظار نیست که قاتل نباشد، پس شورای نظار را جنایتکار خواندن درست است، و سوم این که شما تنها به خاطر یک نفر همه را قاتل میخوانید که درانصورت مفتری هستید.

   وقتی آدم به صورت جدی خواهان بدست آوردن یک هدف باشد، آنرا به دقت دنبال میکند و از هرعملی که او را به بیراهه کشانده و از هدف دورش کند، میپرهیزد.

   وقتی شما همهء شورای نظار ویا همهء اتحاد استاد سیاف را قاتل میخوانید، درحقیقت به آنهایی که قاتل نیستند و تهمت بستید و درعوض جبههء دشمن تان یعنی قاتلین را بزرگتر ساخته آنها را پناه داده اید.

   عقل ایجاب میکند که چنان جنایتکار را تحرید کنید که درهیچ حایی پناه نیابد.

   اما با تبلیغات سیاسی و پروپاگند های راوایی که هرازچند گاه و مطابق وضع و مزاج روحی و دپلوماتیک رئیس جمهور شکل میگیرد، هرگز نمیتوان به مقصد رسیدو قاتلین رابه محاکمه کشاند. چنانچه درین شش سال نشده و بدین شیوه تا صدسال دیگر هم ممکن نیست.

   بهتر است اسناد فراهم کنید و به مکمه مراجعه کنید. هیچ انسان نیگی نمیتواند این را بپذیرد و ازدرد به خود نپیچد که ببیند قاتل آزاد میگردد و زندگی میکند اما منسوبین، بیوه و یتیم و داغداران خانوادهء مقتول آه به و اشک به چشم بوده هیچ کاری کرده نتواند. من نه این را به خود می پسندم و نه به شما وهیچ انسان دیگری.

   معاملهء سازمانهای دیگر با راوا که ظاهراً وارث شعلهء جاوید خود را میدانند و یگانه سازمان فعال شناخته شده باقیمانده از شعلهء جاوید استند، یک معاملهء سیاسی است، محدود به یک حزب است و خواست های سیاسی را دنبال میکند. کار عدالتخواهی و محاکمهء مجرمین را با دوسیهء راوا یکی ساختن نادرست است. به خصوص که راوا سازمانیافته عمل میکند.

   دیده میشود که این سروصدا تنها در مواقع خاصی بلند میشود و پس از یکی دو روز خاموش میگردد.

   من اگر شورای نظاری باشم یا سیافی، درحزب گلبدین بوده باشم و یا خلق و پرچم، شعله یی بوده باشم یا اخوانی... با جنایت وجنایت علیه بشریت دشمن و مخالف هستم. پس عضویت و طرفداری من ازیک حزب به عدالتخواهی من ارتباطی ندارد.

  • ملالی جویا ویا مریم رجبی؟ شاید هر دو! اما مردم افغانستان مسلمانند و متکی بر اعتقادات خود. به کمونیست ها به هر شکل و طریقتی یک (نه)! بزرگ... مردم ما خواستار عملی شدن عدالت هستند ولی نه به قیمت از دست دادن دین خویش بخاطریکه به روز جزا و عملی شدن عدالت بدست قادر یکتا ایمان راسخ دارند!

  • آقای هر گز مباد!

   اول اینکه منطق که گویا در عقب هر مظاهره باید , یک سازمان سیاسی وجود داشته باشد

   قابل درک نیست. دوم, اگر فرض کنیم که شما درست میگویید, و از خون شهیدا به زعم شما در مخالفت با جبهه متحد استفاده سیاسی میشود, از کجا میدانید که راوا در عقب این مظاهره قرار دارد؟ از کجا میدانید که از طرف یک سازمان, نهاد, یا گروه و یا شخص دیگر که مخالف جبهه متحد است, سازمان دهی نشده باشد؟

   پرابلم در افغانستان اینست که بدون مطالعه, تحقیق با توصل به باور های سنگگ شده ذهنی خود اتهام میبندیم, قضاوت و حکم میکنیم..

   موضوع دیگر اینکه من در کجای پیام اولی خود نوشته بودم که همه افراد شورای نظار, باند سیاف و پرچمی و خلقی قاتل و آدم کش است؟ که شما نوشته اید: "وقتی شما همهء شورای نظار ویا همهء اتحاد استاد سیاف را قاتل میخوانید،" یک بار دیگر پیام اولی مرا مطالعه کنید:

   "آقای هر گز مباد!
   از چی میدانید که در عقب هر مظاهره عدالت خواهانه راوا و شعله جاوید قرار دارد؟ لطفاً یک سند نشان بدهید. و یا از اتهام زدن های شورای نظاری وار و سیاف مانند, دست بکشید. دو عضو فامیلم در جنگ های مسعود با حزب وحدت کشته شده است و همیشه خواهان محاکمه آن دزدندان درنده خو هستم وبه راوا و جاوا هم کاری ندارم.
   عوام فریبی, بی شرمی و زور گویی هم از خود حد و اندازه دارد."

   اگر چیزی برای گفتن ندارید, لازم نیست کژ بحثی کنید. زمانی یک دوست دیگر بنام "عیار" تماماً با حاشیه روی و کژ بحثی میخواست خودش را حق به جانب نشان دهد.

  • دیگر چیزی به گفتن ندارم.

   خداوند یارتان!

  • آقا يا خانمی که بنام هرگز مباد پيام گذاشته ايد و خوانندگان عزيزی که در اين بحث شرکت کرده ايد!

   کابل پرس? يک سايت آزاد برای طرح همه ی ديدگاه ها و به اصطلاح محلی برای تعامل و تضارب آراست. اگر تصور می کنيد که می توانيد ديدگاه هايتان را بصورت منسجم در يک مقاله و يا چند مقاله تهيه کنيد، می توانيد آن را در کابل پرس به نشر برسانيد.

 • بسیار بیچاره شده ایم. /بکنم ده غم بمانم .. نکنم چطو کنم؟/
  هر سر مطلب مغلق و اولتر از همه به ضرر مردم است. این را هر انسان دردکشیده افغانستان با کمی تعمق درک خواهد توانست. بهترین راه عفو و از خودگذریست. این ضرریست که مردم کشیده اند.

 • آقای میرهزار چی کدی مقاله آقای نسیم ندیم ره؟ سانسورش کدی؟ ترسیدی؟ می ماندی که کرزی سوالات آقای ندیم ره جواب میداد.

  • با اظهارات "هرگز مباد" کاملاً موافق هستم.

   در اینکه حقوق بشر خواهی در افغانستان به یک حربه و فشار سیاسی هم از جانب کرزی و هم گروه های سیاسی بی پشتوانهء مردمی تشکیل شده است هیچ جای شک و شبهه نیست. وقتی که حقوق بشر یک ابزار می شود، راهی جز مقابله با این دزدان سیاسی باقی نمی ماند. اگر با اینها مبارزه صورت بگیرد، داد و بیداد می کنند که حقوق بشر نقض شد! مبارزهء خودشان هیچ حقوق بشر را نقض نمی کند!!

 • اخ اخ اخ افای کرزی داد از بی کفايتی بی تدبيری .مايوس ساختن مردمی که بارای انها به چوکی ريس جمهوری تکيه زده ايد.در عوض عقب نشينی درمقابل قاتلين وعاملين جنگهای داخلی وغاصبين دارايهای مردم.عتراف صريح تان نشان دهنده همکاری شمارا باناغيصن حقوق بشر به اثبات ميرساند .نفرين مادرانيکه که جگرگوشهای شان قرباني جنگ قدرت شده است باشماباد.

 • اگر حوصله کنیم ووقت داشته باشیم تا تمام نوشته های آقا و یا خانم هرگز مبادرا بخوانیم به یقین که به گنج ملا نصرالدینی دست خواهیم یافت.هرگز مباد دیگران رابه حوصله و گذشت دعوت میکند و خودش انتقام شهیدان خانواده اش را گرفته!!!آفرین به همت شان .ولی اگر احازه بفرمایند از ایشان بپرسیم که خانم ویا آقای هرگز مباد:شما چه وقت و در کجا و از کی انتقام شهیدان تانرا گرفته اید؟ما که تاکنون نشنیده ایم حتی بینی یک نفر خلقی و یا پرچمی خون شده باشد.ویا شاید شما در کشتن تره کی با امین همدست بودید؟ ویا هم در کشتن امین با روسها؟ویا هم در خود کشی یعقوبی؟.
  هموطن :من در بحث اولم هم نوشتم تا توان دارید وبا همه امکانات علیه راوا و شعله ای ها مبارزه کنید ولی از یک موضع مشخص ومعین .یکبار از مواضع نافضین حقوق بشر سیاف، قانونی ،کاظمی،ربانی، دوستم، محقق...وگاهی هم از موضع یک ادمیکه با جنایتکاران ارباط ندارد.کاهی میگویید که شما هم تامین عدالت را خواهان هستید و گاهی هم به خاطر شرکت راوایی ها در پروسه عدالت خواهی خون ملیونها هموطن تانرا به قاتلین می بخشید.ای کاش شما ویا آقای حقجو ومانند شماها به جای مسلمان نمایی های تهوع آور فریاد عدالت خواهی را بلند می کردید تا راوایی ها پیشگام نمیشدند.در طول تاریخ کشور ما و سایر کشور های اسلامی همیش با مسلمان نمایی ها جلو پیشرفت وترقی جامعه را گرفتند.امیر عبدالرحمن با حربه دین استبداد کرد.حبیب الله کلکانی با حربه دین در مقابل پلان های ترقی خواهانه شاه امان الله سد شد.سیاف، گلبدین، ربانی ،مسعود، دوستم،مزاری، ملاعمر،اکبری...با سلاح دین کابل را ویران کردند و کابلیان را از هستی سافط کردند.....وشما می خواهید با این سلاح از به محاکمه کشاندن جنایت کاران جلو کیری کنید.اکر این عکس هاهمه از شهیدان راوایی باشد ،به حق که دین مادر وطن و مردم وطن را ادا نموده اند.وشما هم از هردو طرف(هم از طرف روسها و مزدوران شانو هم از طرف جنانیان تنطیمهای اسلامی و ملیشه ای)مورد حمله قرار گرفتن راوایی هارا تصدیق میکنید.وهر دوطرف حمله کنند ها خاینین،وطن فروشان،جلادان و مزدوران بیگانه بودند.ولی باز هم نزد شما وحق جو ها راوا محکوم است.خانم ویا آقای هرگز مباد تا جاییکه معلوم است راوا یک سازمان زنان است . وبا نطریات و، افکار و مرام شان میتوان از سایت شان اشنا شد.وبه همه زن مرد تاپه راوایی زدن خودرا بی اعتبار ساختن است

 • برای شماه بردرانی عزیزم عرض میدارم امروز دست هم بیگیرید وطن را از دستی خاریجی یاه خلاص کنید خون در خون پاگ نمیشود اگر حقیت بیگویم من یک شخصی مجهاید بودم فیلن شغلی تجارت میکنم در خاریج از کیشور روزی از افغانیستان بیرون رفتم سالی 1369 بود در جیبم مبلغی 1700 کلداری پاکیستانی داشتم الحمدالله امروز هر کار کرده میتوانم ولیکین از خلقی الا تا ه کرزی همش فیریب کار است اگر تو قدرت گیرفتی کم ازان نیستی عزیزم خلقی وپرجم خود فروختی روس بود مجاهیدین فیریب کیشوری عربی را خورد بود کرزی همه میدانه نوکری بوش است تو هم نوکری یک کیشوری دیگر استی لیکین به خاطیری قدرتی خود از مردوم غریب مظلوم ایستیفاده مکن مصلی زن غیبت میکنی مرد شو یک پامریکه دورست کن مردشو یک مکتب دورست در غرب رفتی تمام روز سکشوی میکردی زبانی اینگیلس رایاد گریفتی الی امدی قیصهی فامیلد را در بیرون میکنی شرم است عیب است بی غیرت ایتقام میگری شخصن خودم برادری 29 ساله داشتم شب امدن در خانه سرش را بیردن من میتوانم نه بزور 100هزار افغانی از بین بیبرم نگو پول ندارم مبلغی شش میلون افغانی یک مدرسه اسلامی در شمالی کیشو ایمار کردم اگر دورغ میگویم براید ادرس میدیم بیرو در جشمی خود بیبن امروز روزی نیست نام از مکمه بیبریم روزی است دست در دست داد وطن را اباد کنیم دنیاه بالا ی ما خند ه دارد اگر هرکسی ور قومی تنظیم باشی یک افغان استیم

  آنلاین : بنکاک

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس