صفحه نخست > خبر و گزارش > اگر هم ملا عمر کشته شده باشد، سیستم قبیله ای در درون خود ملاعمر های جدید می (…)

اگر هم ملا عمر کشته شده باشد، سیستم قبیله ای در درون خود ملاعمر های جدید می پروراند

پیش از ملا عمر، جنایاتکاران دیگر افغان، جنایاتی به مراتب سخت تر و سنگین تر در افغانستان انجام داده اند. تفکر برتری طلبانه، راسیسم و تمامت خواهی نژادی چنان در افغانستان ریشه دوانده که نمی توان حتا با مرگ ملا عمر امید چندانی به آمدن عدالت، صلح و برابری در افغانستان داشت.
کابل پرس
دوشنبه 23 می 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

همه مطالب منتشر شده در کابل پرس درباره تروريزم، کوچی طالبان، طالبان و القاعده

کابل پرس?: رسانه های مختلف گزارش هایی را مبنی بر کشته شدن ملا عمر، رهبر یکی از جنایتکار ترین گروه ها در جهان منتشر کرده اند. برخی رسانه ها نوشته اند که ملا عمر همراه با پاکستان و در جریان انتقال از شهر کویته به وزیرستان کشته شده است. با این حال سخنگوی این گروه تروریستی به خبرگزاری رویترز گفته است که ملا عمر زنده و در افغانستان می باشد.

کشته شدن ملا عمر گرچه می تواند، امید تازه ای به مردمی دهد که حدود دو دهه قربانی جنایات سیستماتیک وی و گروه وی هستند اما به نظر نمی رسد که با کشته شدن ملا عمر، تفکر عمیق شده طالبانیزم از افغانستان رخت بربندد.

ملا عمر خود پرورانده شده در سیستم قبیله ای ست که بصورت بالقوه می تواند هزاران ملا عمر و جنایتکار دیگر را در کشوری که افغانستان نام دارد تولید کند. همانطور که پیش از ملاعمر در زمان داود و ظاهر و هاشم و محمود و نادر و حبیب الله و عبدالرحمان و...افغانستان به دوزخی واقعی برای باشندگانش تبدیل شده بود و این جنایتکاران از هیچ جنایتی مانند نسل کشی، برده داری، تجاوز جنسی، غصب زمین و تبعیض دریغ نورزیدند.

پیش از ملا عمر، جنایاتکاران دیگر افغان، جنایاتی به مراتب سخت تر و سنگین تر در افغانستان انجام داده اند. تفکر برتری طلبانه، راسیسم و تمامت خواهی نژادی چنان در افغانستان ریشه دوانده که نمی توان حتا با مرگ ملا عمر امید چندانی به آمدن عدالت، صلح و برابری در افغانستان داشت. تا زمانی که قبیله سالاری حامیان جدی خود را در افغانستان و کشورهای دیگر دارد، تمامیت خواهی عمیق شده در تفکر قبیله سالاران که با تولید و قاچاق مواد مخدر و سرسپردگی پیوند خورده و امروز حامی سرسختی مانند حامد کرزی و اطرافیانش را دارد، این پدیده ی شوم ریشه کن نخواهد شد. سیاست کشورهای همسایه و مهمتر از همه کشورهایی مانند انگلستان که قرن ها از جنایتکاران افغان حمایت کرده اند و برای جنایات سیستماتیک به آنان یاری رسانده اند نیز مهم می باشد. کشورهای صادر کننده جهاد که خود در پول و شهوت غرق می باشند براحتی جامعه قبیله را بستر مناسبی برای ایجاد خشونت و جنایت تبدیل کرده و این جنایت و خشونت را به سراسر کشوری که امروز افغانستان نام گرفته گسترش می دهند.

چند قرن استعمار و تجاوز و اشغال این سرزمین توسط جنایتکاران افغان و بازتولید جنایتکاران نو، براحتی می تواند نسل بعد قبیله سالاران را نیز در همین محدوده ی فکری برای تجاوز و برتری طلبی بپروراند.

بدون گسترش آگاهی برای برابر اندیشی و عدالت و از میان رفتن تفکر قبیله ای نمی توان به آینده ی این سرزمین امیدوار بود.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • شهادت درراه خدا وآزادی وطن عالی ترین آرمان یک مجاهد میباشد. حضرت امیرالمومنین ملا محمد عمر آخوند زاده که سمبول مقاومت دربرابر اشغال کشورما دربرابر نییروهای اجنبی حساب میشود اگر شهید هم شده باشد ممکن است در بطی ساختن روند آزاد سازی کشور اندکی تاثیر کند اما درکل ، ملت افغان دربرابر اشغال به پا خاسته اند وهیچ تاثیری درمبارزه آزادیخواهانه ملت افغان ندارد.
    والسلام
    شبیر کاکړ
    گران افغانستان

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس