صفحه نخست > دیدگاه > بالاخره راتکو ملادیچ هم بازداشت شد!

بالاخره راتکو ملادیچ هم بازداشت شد!

سید هاشم سدیـد
پنج شنبه 26 می 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کشتن بن لادن و بازداشت ژنرال راتکو ملادیچ فرمانده نیرو های نظامی صرب در دوران جنگ بوسنی که متهم به دست داشتن در قتل صد ها هزار مرد و پسر 12 تا 77 ساله در سربرنیستا از سال 1992 تا سال 1995 است این مسأله را کاملاً روشن ساخت که اگر غرب و در رأس آن امریکا تصمیم بگیرد که چنین اشخاصی را نابود و یا بازداشت کند، هیچ یک شانسی برای زنده ماندن یا پنهان شدن ندارد.

پلیس صربستان امروز صبح اعلام نمود که راتکو ملادیچ را که در خانۀ یکی از اقاربش در منطقۀ در ایالت لازاریوو در شمال صربستان با تغییر نام مخفی شده بود، در ساعات اولیه صبح امروز ـ پنجشنبه 26.05.2011ـ بازداشت نموده است. این خبر بعداً از طرف رئیس جمهور کشور صربستان هم تائید شده است. بنابر خبرهائی که از منابع مختلف پخش شده است، جنرال مذکور را یکی ـ دو ساعت بعد از بازداشت به هواپیما سوار نموده به صوب هالند اعزام داشتند.

جنرال ملادیج از سال 2000، بعد از آن که میلوشویچ بنا بر تقاضای محکمه لاهه بازداشت شد در اختفای کامل به سر می برد. حکم بازداشت وی در 24 جولای سال 1995 به جرم نسل کشی، جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت از طرف دادگاه جنایات جنگی صادر شده بود. جنرال موصوف طی پنج سال ـ از 1995 تا 2000 ـ مورد حمایت میلوشویچ قرار داشت و آزادانه و بدون ترس یا واهمه در شهر بلگراد زندگی می نمود.

قرار معلوم دولت موجود صربستان هم مانند دولت پاکستان که در پنهان نمودن بن لادن طی ده سال گذشته از هیچ نوع کوشش و دروغ دریغ نکرده بود، درصدد آن بود که جنرال مزکور را به هر شکلی که شده است به دادگاه جنایات جنگی درلاهه تحویل ندهد. علت این موضع گیری دولت صربستان تعصب عریان و بیش از حد نشنالیستیی صرب ها می باشد ـ صرب ها نشنالیست ترین مردمان در جهان هستند؛ چنانچه بسیاری از مردمان این کشور در مصاحبه هائی که بعد از گرفتاری ملادیچ همراه آن ها صورت گرفت به انتقاد از این عمل دولت خویش پرداخته گفتند که: دیگران را بنگرید که چگونه مردم خود را محافظه می کنند و ما را بنگرید که با چه بی مسئولیتی هموطنان خویش را بدست بیگانه ها می سپاریم.

دولت صربستان تعهد نموده بود که در راستای دستگیری ملادیچ از همه امکانات و تلاش ها استفاده خواهد کرد، ولی به نظر جامعه جهانی این دولت در راه عملی ساختن تعهدات خویش آن گونه که لازم بود کوشش به خرچ نمی داد.

در حال حاضر ملادیچ در بازداشتگاهی در شهر لاهه ـ دن هاگ ـ هالند به سر می برد و بر اساس آخرین اعلام مراجع ذیصلاح، احتمالاً جنرال ملادیچ تا یک هفتۀ دیگر به محاکمه کشانیده خواهد شد.

پولیس صربستان تقریباً یک هفته قبل در اثر فشار دادگاه بین المللی هاله، اتحادیه اروپا و امریکا، خصوصاً به امید این که دستگیری ملادیچ امکان عضویت این کشور را در اتحادیه اروپا افزایش خواهد داد، هزار ها پوستری را که در آن برای دستگیری ملادیچ یک میلیون دالر جایزه گذاشته بودند به دیوار ها در چندین شهر نصب کردند. از ظواهر امر چنین معلوم می شود که این امر مانوری بوده برای جلب اعتماد اتحادیه اروپا نسبت به وفاداری صربستان به جدی بودن آن کشور در گرفتاری ملادیچ و همکاری با اتحادیه اروپا و جهان.

نا گفته نباید گذاشت که افراد ملادیچ بیشتر از یک میلیون انسانی را که قتل عام کردند بعضاً در پیش چشم عساکر حافظ صلح ملل متحد بازداشت نموده در سرویس ـ بس ـ ها می نشاندند و به صد ها بهانه آن بخت برگشته ها را از پیش نظر آن ها می بردند و بعداً به قتل می رساندند.

اعلام خبر بازداشت راتکو ملادیچ، همچنین خبر کشته شدن بن لادن و سقوط دیکتاتوران را، اگر به آرامش در جهان منتج شود و جای آن ها را باز هم کسانی دیگری نگیرد یا باز هم بازی های در کار نباشد، نگارندۀ این سطور به فال نیک می گیرد و امیدوار است که مراجع قضائی بین المللی به بازداشت یا محکمه همین چند فرد اکتفأ نکند و نگذارند که مردم به این گمانه زنی ها بپردازند که دنیای ما و دنیای مراجع قضائی بین الملی دنیای دوگانۀ بیش نیست!!

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس