صفحه نخست > کارتون > طنز روز > دیموکراسی افغانستان اکنون به درخت تنومندی ماند که تند باد حوادث توان کندن یک (…)

دیموکراسی افغانستان اکنون به درخت تنومندی ماند که تند باد حوادث توان کندن یک برگ او را هم را ندارد !

شمس الحق حقانی
شنبه 4 جون 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در بیابان گر به عزم کعبه خواهی زد قدم ... گر نصیحت ها کند خار مغیلان غم مخور

این شعر خواجه حافظ را به یقین که اکثریت شنیده اند و بعضی ها هم آرزو کرده اند که بتوانند آن را در زندگی شان عملی کنند ولی شنیدن و آرزو کردن تا عملی کردن فرسخ ها ازهم فاصله دارند و توان عملی کردن را فقط مردان فولادین عزم و آهنین ایمان چون کرزی دارند و بس !!

دیموکراسی افغانستان اکنون به درخت تنومندی ماند که تند باد حوادث توان کندن یک برگ او را هم را ندارد !

بیچاره کرزی از ده سال به اینطرف به نیت غمخواری و پرورش نهال دیموکراسی از کدام خار مغیلان چه حرف ها و سخن های که نشنید ، هر کس بجای او می بود چپنش را برمیخ بلند آویزان کرده صحنه را ترک میگفت اما ایمان راسخ این راد مرد آهنین عزم او را در تحمل اینقدر رنج و مشقت ها و شنیدن افتراهات و تهمت ها ، اهانت و توهین ها یاری و مددگاری کرد که تا امروز همه را با پیشانی باز تحمل کرده خمی به ابرویش نیاورد .

به او نامردانه تهمت بستند که کرزی ملیون ها دالر کمک های جامعه جهانی را حیف و میل کرد در حالیکه بیچاره کرزی در یک بانک فرانکفورت فقط ده هزار دالر دارد و بس ، اگر او با پول بیت المال اینطور معامله میکرد آیا نمیتوانست از همان پول برایش یک دست دریشی خریده و این چپن چاپ اندازی را به بابه مراد نامراد می بخشید !؟

برادرانش را به سؤ استفاده از پولهای بانک جهانی و کابل بانک و حتی دست داشتن به تجارت تریاک متهم کردند که اینها همه اتهامات نا حق و نارواست و گیرم که درست باشند تقصیر کرزی درین میان چیست ، بجرم احمد که نمیتوان یخن محمود را گرفت !؟

به اواتهام بستند که کرزی لشکر امریکا را در کشور آورد اینهم بکلی دور از واقعیت است بلکه واقعیت اینست که لشکر امریکا کرزی را به و طن آورد !

به اواتهام بستند که کرزی قوم پرست است و پست های مهم دولتی را به وابستگان اقوام پشتون واگذار کرده این دیگر یکی از همان دروغ های شاخدار و تهمت های دم دار است چون برهمگان هویداست که بعد از سمت ریاست جمهوری دو پست مهم دولتی معاونیت اول و دوم ریاست جمهوریست که این هردو از سالها در اجاره افراد اقوام غیر پشتون تاجک و هزاره اند !!

می بینیم که با وجود اینهمه اتهامات ناحق و نا روا محترم کرزی به قول معروف پوست پشک در رویش گرفته و در اجرای مسؤلیت های ملی ، اسلامی و وجدانی لحظه ای درنگ نکرده تا مبادا چرخ باد حوادث به نونهال دیموکراسی کشور آسیب برساند ، اما اکنون که درخت دیموکراسی افغانستان چنان تنومند و با استحکام شده که تند باد حوادث توان کندن یک برگ او را هم ندارد دیگر زمان آن فرارسیده که محترم کرزی چپن سبز رنگش را در میخ بلند آیزان کرده و کلید ارگ را به کس دیگری تسلیم کند به یقین که ایشان هم بیصبرانه انتظار چنین لحظه را میکشند ولی حالا محترم کرزی شب و روز در جستجوی یک باغبان ورزیده و باتجربه اند ، باغبان که در پرورش و غمخواری درخت دیموکراسی از هیچ سعی و تلاش لازم دریغ نورزد.

داکتر فاروق وردک مشاور خصوصی کرزی بگوش وی رسانده که بهتر است او دنبال یک باغبان باشد که برعلاوه باغبانی به شغل قصابی هم دسترسی داشته باشد چون خون تازه بهترین کود حیوانی بوده و در رشد و نموی گیاهان و اشجار خیلی مفید و موثر واقع میشود .
با وجود جستجوی فراوان کرزی در افغانستان هنوز موفق به یافتن چنین باغبان که با شغل قصابی هم آشنایی داشته باشد نگردیده و اگر تا پایان دوره ریاست جمهوری اش نتواند چنین کس را پیدا کند مجبور داکتر فاروق وردک یک سری به پاکستان زده و در آنجا به جستجو بپردازد !!!؟

با تقــــــــــــديم حـــــــــــرمت
حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی

http://haqani.funpic.de

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • كدام دموكراسى؟
    درخت فاشيزم قبيله مانند غده سرطانى دربدن اين كشور ريشه دوانده و به اين كشور بوست و استخوان مانده است.زندكى و قابليت بيشرفت را ازو كرفته است.در قاموس طالب تكتايي بوش فاشيزم قبيله را بنام دموكراسى ياد ميكنند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس