صفحه نخست > دیدگاه > جواد ضحاک، شهید مظلوم اعتراض ها علیه نا برابری و بی عدالتی

جواد ضحاک، شهید مظلوم اعتراض ها علیه نا برابری و بی عدالتی

جنازهء جواد ضحاک، روز سه شنبه در نزدیکی پل رنگان و بازار چهارده در ولسوالی غوربند در کنار سرک گذاشته شده است و همراهان جواد ضحاک که با وی توسط طالبان ربوده شده بودند، نیز کشته شده و اجسادشان در کنار جسد ضحاک گذاشته شده است .
محمد امین میرزاد
سه شنبه 7 جون 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

چندیست که دایره ترور و کشتن شخصیت های سیاسی و نظامی در دستورکار گروه طالبان قرار گرفته است، این گروه طی 4 ماه گذشته چندتن از مقامات نظامی کشور را به شهادت رسانده اند، خان محمد مجاهد قوماندان امنیه قندهار، سید خیلی قوماندان امنیه قندوز، مولوی شاه جهان قوماندان امنیه تخار و جنرال داود داود قوماندان پولیس 303 شمال کشور، مقامات نظامی بودند که توسط عوامل نفوذی طالبان در دستگاههای امنیتی کشور به شهادت رسیدند و اکنون در ادامه این جنایت های تروریستی جواد ضحاک رئیس شورای ولایتی بامیان را به شهادت رسانده اند.

هفته پیش اداره امنیت ملی و چند تن از کار شناسان نظامی گفته بودند که گروه طالبان تاکتیک های جدیدی را در پیش گرفته اند و یکی ازاین تاکتیک ها در راستای گسترش خشونت ها در کشور ترور شخصیت ها و مقامات بلند پایه کشور است، تا پیش ازاین، ترور شخصیت ها و مقامات به اهداف اصلی گروه طالبان تبدیل نگردیده بود، اما در سال جاری گروه طالبان ترور شخصیت ها را به صورت گسترده روی دست گرفته اند. متاسفانه این هشدارها برای دولت افغانستان برای محافظت بیشتر از جان مقامات نظامی و سیاسی تاثیر نگذاشت و هیچ برنامه ای را برای حفاظت بیشتر از جان مقامات نظامی و دولتی انجام ندادند.

براین اساس شهادت رئیس شورای ولایتی بامیان اولین حادثه تروریستی از سوی طالبان نیست و ممکن است سریال جنایات تروریستی طالبان همچنان ادامه پیدا کند و معلوم نیست که دولت افغانستان در قبال این گونه فعالیت های تروریستی چه تدابیری را خواهد سنجید.

روزجمعه این هفته جواد ضحاک رئیس شورای ولایتی بامیان در حالی که از کابل به طرف بامیان می رفت، در ولسوالی سیاه گرد دره غوربند ولایت پروان، نیروهای طالبان او و همراهانش را محاصره کردند و از آنجای که جواد ضحاک و همراهانش مسلح نبودند، در یک درگیری مختصر آنها اسیر گردیده و طالبان آنان را با خود به طرف دره "قمچاق" بردند. دره قمچاق از مناطق ناآرام در ولسوالی سیاه گرد ولایت پروان است که طالبان و نیز افراد شبه نظامی حزب اسلامی گلبدین حکمتیار در آنجا فعال هستند. به دنبال آن پولیس محلی نیز با طالبان درگیری شدند، اما این نبردها سبب آزادی جواد ضحاک و همراهانش نگردید. پس از ربوده شدن جواد ضحاک، ربایندگان خواهان آزادی یکی از فرماندهان طالبان به نام ملا برهان غندکی در ازای آزادی جواد ضحاک شدند که در دست دولت زندانی است. اما دولت افغانستان در برابر این خواسته تن در نداد، در حالی دولت افغانستان بارها برخی از فرماندهان طالبان را در قبال آزادی برخی از افراد رها کرده اند، اما در ازای آزادی جواد ضحاک هیچ کاری نکرد و به دنبال آن شایعه گردید که ربایندگان جواد ضحاک طالبان نیستند بلکه دزدان گردنه گیر هستند که در قبال آزادی ضحاک پول خواسته اند، اما این شایعه دروغی بیش نبود، زیرا اولا دره قمچاق از مناطقی است که شبه نظامیان مخالف دولت در آن فعالیت دارند و دزدان گردنه گیر نمی توانند، در آنجا فعالیت کنند و از سوی دیگر ربایندگان اگر به دنبال پول بودند، مستقیما با خانواده و بستگان جواد تماس می گرفتند. براساس گزارش های محلی که به رسانه ها رسیده است، سردسته گروه رباینده شخصی به نام ملامطیع است كه قبلا از قوماندانان عبدالستار خواصی بود که فعلا علیه دولت به فعالیت های تروریستی در این منطقه مشغول است. بعد ازربوده شدن جواد ضحاک هیئتی از مرکزبامیان برای رهایی آنان وارد ولسوالی سیاه گرد شدند ولی آنان موفق نشدند با ربایندگان تماس برقرار نمایند و راه حلی برای رهایی جواد ضحاک و همراهانش پیدا کنند. براین اساس اسارت جواد ضحاک و شهادت او براساس برنامه ریزی تروریستی بوده که از قبل طراحی شده بود و او را هنگام حرکت به سوی بامیان از مسیر دره غوربند، زیر نظر داشته اند و زمانی که نزدیک دره قمچاق می رسد، براساس برنامه از پیش تعیین شده، به او و همراهانش حمله کرده و با خود می برند.

شواهد نشان می دهد که در طول سه روز اسارت، جواد ضحاک و همراهانش به شدت شکنجه می شوند، تا تروریست ها اطلاعاتی را که می خواستند بدست آورند، اما سرانجام در شب سه شنبه تررویست ها در یک جنایت دیگر جواد ضحاک و 3 تن از همراهانش را به شهادت می رسانند و سرهای آنان را بریده و اجساد آنان را در از نزدیکی جاده اصلی غوربند رها کرده و اطراف اجساد شهدا را تا فاصله سه کیلومتری مین گذاری می کنند، تا افرادی که برای انتقال جنازه ها می آیند نیز براثر مین به شهادت برسند.

عبدالرحمان شهیدانی نمایندهء ولایت بامیان در پارلمان گفته است که جنازهء جواد ضحاک، روز سه شنبه در نزدیکی پل رنگان و بازار چهارده در ولسوالی غوربند در کنار سرک گذاشته شده است و همراهان جواد ضحاک که با وی توسط طالبان ربوده شده بودند، نیز کشته شده و اجسادشان در کنار جسد ضحاک گذاشته شده است .

شهید جواد ضحاک یکی از جهادیان پرشور بود که در شرایط بسیار سخت و دشوار در غرب کابل، بامیان، شمال و... حضور داشت و مسئول مخابره در دوران مقاومت و جهاد بود، بعد از پیروزی بر طالبان او یکی از فعالین بود که شب و روز برای آبادنی بامیان تلاش می کرد و از بی توجهی دولت مردان مرکزی به شدت انتقاد می نمود، مردم بامیان دو بار به او رای دادند تا در شورای ولایتی بامیان خدمت رسانی نماید، اما از آنجایی که سیاست های برتری طلبانه بر ادامه فقر و محرومیت هزاره جات استوار است، فریاد های شهید جواد ضحاک نیز هرگز به گوش دولت مردان نرفت و پژواک صدای او هرچند دره های بامیان را در نوردید، اما هیچ گوشی این فریاد ها را در کابل نشنید، همانطوری که بامیان در توسعه و آبادانی مظلوم باقی ماند، جواد ضحاک نیر مظلومانه به شهادت رسید.

دو ماه پیش مردم بامیان در یک حرکت نمادین در اعتراض به نبود برق در این ولایت، یک"هریکین" را در چوک سر بازار آوریختند و از مقامات محلی ولایت خواستند که این چوک را " چوک هریکین" نامگذاری کنند. شهید جواد ضحاک درباره عوامل اصلی شکل گیری این حرکت ها گفت: "مردم بامیان در گذشته نهایت تلاش کردند تا در چندباری که جناب رئیس جمهور به بامیان آمدند و نیز در دیدارهایی که درارگ، با رئیس جمهور داشتند، صدا و فریاد شان را بگوش حکومت مرکزی برسانند، اما درین کار موفقیتی حاصل نگردید، بدین دلیل مردم وادار گردیدند تا دست به حرکت های مدنی و اجرای برنامه های طنز آمیز زده و از طریق انتشار آن در رسانه ها، بر دولت مرکزی که ممکن است از مردم ما هراسی نداشته باشد، آن را تبدیل به اهرم فشاری بر دولت سازند تا حد اقل از روی شرم، کاری برای بامیان صورت دهند".

چهار سال پیش بود که شهید جواد ضحاک همراه با مردم در یک حرکت مدنی دیگر و در اعتراض به نبود جاده در بامیان سرک بازار بامیان را کاهگل کردند، تا اعتراض شان را از این طریق با دولت مردان نشان دهند.

به هرحال شهادت شهید جواد ضحاک ضایعه بزرگی برای مردم ما است، زیرا مردم بامیان رئیس شورای ولایتی دلسوز خود را که در برابر تبعیضات و نا برابری ها و کم کاری ها زبان به اعتراض می گشود، و بی باکانه از حقوق مردم خود به دفاع برمی خواست، از دست داد.

فریاد جواد توسط طالبان در گلو خفه شد تا دیگر هیچ پژواک اعتراضی در بامیان نپیچد، اما دشمنان مردم افغانستان کور خوانده اند، از دامن شیر زنان مردم افغانستان، هزاران جواد ضحاک سربلند خواهند کرد و پژواک صدای شان تا تحقق عدالت اجتماعی و صلح در افغانستان در سراسر دره های کشور طنین انداز خواهد شد.

آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

 • برادران اقوام غير بشتون سلاح برداريد و از خود و از قوم و قبيله خود به دفاع بر خيزيد.دارند يكه يكه بهتر نخبه كان اقوام برادر توسط اى اس اى نيست ميشود.دولت قبيله با طالب شريك است.طالب در اوركانها امكنيتى دا خل است و تمام اطلاعات را در دست خود دارد.جيزى مخفى نميماند.شايد اطلاع اين شخصيت بزرك جواد ضحاك را از كابل بيش از حركت داده باشند.ايا ما هر كدام انتظار مرك باشيم.كه با كستانى با اين بشتون زن فروش بنام طالب ما را و بهترين هاى ما را بكشد.

  repondre message

  • من این شهادت جواد ضحاک را به خانواده داغدارش وبه ملت افغانستان تسلیت میگویم امید است که مردم تاجیک اوزبیک وهزاره ازخواب غفلت بیدار شود ویک جبهه مشترکی تشکیل بدهند مقابل دولت فاشیستی کرزی چرا که در عمل نشان میدهند که این دولت قبیله گرا سران وفرماندهان غیر پشتون را یکی یکی هدف قرار میدهند وترور میکنند ومسئولیت کشته شدن این اشخاص طبعا در گردن دولت فاشیستی خرزی است مردم شاهد استند که در ظرف یکماه گذشته چندین تن از سران وفرماندهان غیر پشتون به شهادت رسیده اند واین نشان میدهند که این برنامه از قبل طراحی شده است دولت خودش در این قضیه دست دارند

 • سلام دوستان ! دست خونین برادران آغای....باری دیگر از غوربند جان عزیز مانرا گرفت روحش شاد و یادش گرامی باد.اماباید بدانند که با شهادت مردان بزرگ همچون ضحاک داود مولانا نمیشود ملت را به وحشت انداخت بدانید که باشهادت مسعود بزرگ و مزاری بزرگ کاری از دست تان بر نیامد.
  در آخر این همان فتوای جهاد هست که جناب ...به آن مشروعیت داده است فتوای که در دهه نود صادر و تا امروز پا به جاست.

  repondre message

  • رهبران هزاره فکر میکردند که با طرفداری از کرزی ودر حاشیه نشستن وسرجنباندن با کرزی وتیم قبیله گرای وی شاید حداقل بتوانند سر سالم بدر ببرند وبتوانند دست باز نماز بخوانند. محقق وخلیلی از گذشته ها درک کرده بودند که انها شهروند های درجه سوم این کشور هستند ولی شهروند درجه سوم بودن بهتر از کشته شدن است. به همین علت محقق دست های کرزی را بوسید وپوزش از نافرمانی های گذشته خواست وباوجود که کرزی برایش ورق امضا کرده بود که برایت 4 ولایت میسازم وهشت وزیر هزاره را درکابینه می اورم ولی یک وعده را هم وفا نکرد. محقق بازهم خاموش نشست واز دور نظاره کرد وهرزمانی که دادگاه لاهه به یادش می امد تنبان را تر میکرد ومیگفت: بیرار همی که سرازمو سالمه شکر خدایه!

   قتل ضحاک نشان داد که هزاره ها باید بیدار باشند! خلیلی ومحقق باید بدانند که قاتلین به دنبال انها هم امدنی هستند. انها باید برای خود متحدین پیدا کنند در غیر ان قصه بهسود در دشت برچی هم شدنی است!

  • من معلوماتی از شخصیت و عملکرد جناب ضخاک ندارم ولی با دانستن اینکه او از جهادیون بوده برایم یاد آور ضرب المثل مشهور است که میگوید:
   ای کشته کی را کشتی تا ------ چنین کشته شدی زار
   هیچ شکی نیست که دست جهادیون به خون ملت وجنایات ضد بشری بلااستثنا تا شانه رنگین است و من استثنایی را نمیشناسم که ایشان از ان جمله بوده باشند.
   حالا تعصب قومگرایی چنان دیدگان همه را کور نموده که پشتون ها ملاعمر و گلبدین- تاجک ها و بالاخص پنجشیری ها مسعود و هزاره ها مزاری را با تمام جنایاتی که انجام داده اند معصوم ترین پاکترین و شهید ترین انسان های زمانه ها میشناسانند. اما اینها فقط خود فریبی یی بیش نبوده و جنایتکار را نمیتوان با زدن رنگ و قالب فرمایشی از دید قضاوت تاریخ و نسل های آینده پنهان کرد.
   به امید روزی که هر قوم این وطن خواهان محاکمه جنایتکاری از تبار خود شوند.ان گاهیست که میشود انسان مظلوم و زحمتکش این وطن به راحتی نفسی بکشد.
   برای احیای حقوق حقه خویش جایز و لازم است به مبارزه برخواست اما این مبارزه نباید به انهاییکه در صفوف دشمن تو نیستند صدمه برساند. به زندگی نامه مبارزینی ( گاهی مسعود را با چه گوارا مقایسه میکنند) که این جنایتکاران را با ایشان مقایسه میکنید نظری بیاندازید و ببینید که چه شباهتی در عملکرد ایشان وجود دارد.
   کریه ترین چهره های تاریخ این وطن گلبدین و ملاعمر است اما با تاسف فقط بعلت تعصبی که دامنگیر حتی قشر درس خوانده برادران پشتون ما شده به مقام دفاع ازین ادمکشان حرفوی برمیخیزند. به همینگونه مزاری را شهید مظلوم میخوانند و طوری مینمایانند که ایشان در خانه خود نشسته و بدون اینکه به کسی اسیبی برساند مظلومانه به شهادتش رسانیدند. واین فانتزی یی بیش نیست.
   به هر حال ترور یک عمل جنایتکارانه و ضد انسایست که ضعف وکوتاه اوردن طرف را در مبارزه میرساند و قابل تقبیح و نکوهشش میدانیم.... و اما بخاطر میاوریم چنین عملی را برادران مجاهد ما از سال 1359 تا ختم حکومت داکتر نجیب به صدها مراتب انجام دادند و بهترین و صادق ترین فرزندان این وطن را ترور کردند. کاش فکر میکردند که کفاره انرا روزی خواهند پرداخت...

  • قبل از همه سلامهای خود را خدمت برادر عزیزم ماما فرید تقدیم میدارم من از مدت زیاد سایت کابل پرس را دنبال می کنم اما باور کنید که هرگز من یک نظر را نه یافتم که مانند شما یک شخص واقعیت بین آن را نوشته باشد و از قلم او بوی نفاق؛بیگانه پرستی؛دروغگویی... نه آید.
   من بسیار تاسف میکنم که برادران ما که از قوم هزاره هستند فقط این را مینویسند که آنها ملایکه هستند و فقط پشتون ها گنهکار اند برادران تاجک ما هم به همین صورت در این چنین حرف ها کمتر از برادران هزاره ما نیست.
   شما باور کنید که من اکثر اوقات بسیار اندوهگین میشوم که بعضی از برادران ما حرف های بسیار مزخرف و نامعقول را تحریرمیدارند که اصلا شایسته ای ما نیست!
   من هم از قوم پشتون هستم اما به خدا قسم که درد های را که شما دارید برادر شما هم از آن عاری نیست اما ما و شما به عوض این که به این گونه نفاق اندازی ها دامن بزنیم باید دست به دست هم داده از ظلم این گونه افراد ظالم که هرروز برادران از قوم پشتون،تاجک،هزاره... را مظلومانه به شهادت میرسانند خود را آزاد کنیم در صورت که ما و شما با یک اتفاق باشیم به خدا قسم که همه ای ما و شما از این مصیبت ها رهایی مییابیم.

   برادر شما حسن زی

  • برادر عزیز احترامات متقابل اینجانب را هم بپذیرید. واما بعد: موضع گیری اینجانب موضعگیری عوام افغانستان درد دیده است که تحت تاثیر هیچ عقده و رعایت منافع ارباب طمع نمیرود...
   من معتقدم که افغانستان ساخته خواهد شد و مشکلاتی که بدلیل برخورد ناسالم حکام فاشیست و جنگجویان منفعت جو در عرصه بافت های ملی بوجود امده رفع خواهد شد.
   با عرض حرمت

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس