صفحه نخست > عکس > ازدواج اجباری کودکان

ازدواج اجباری کودکان

دختری يازده ساله - مردی با بيش از 40 سال عمر
يكشنبه 23 دسامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

صندوق حمايت از کودکان سازمان ملل يونيسف، عکسی را به عنوان بهترين عکس سال 2007 برگزيده که هيچ جنبه ی هنری ندارد اما واقعيتی دردناک را در جامعه ی افغانستان نشان می دهد. دختری يازده ساله که به عقد مردی بيش از 40 سال عمر درآمده است. استفانی سینکلر، عکاس اين عکس آمريکايی ست و ساکن بيروت می باشد.

loading...
loading...

پيام‌ها

 • من این عکس را حدودا 10یا 12 روز پیش در یکی از پر فروش ترین روز نامه های اتریش دیدم و مطلبی در باره اش خواندم . اما تا حالا در جستجو آن در سایت های که مستقیم از افغانستان نوشته می شود بودم که فعالان کابل پرس زمینه را مساعد کرد اما بدون مطلب.

  آیا این واقیعیت دارد؟؟؟؟

  repondre message

  • مطمئن باشید که واقعیت ندارد چرا که عکس گویای این واقعیت است که این یک دختر یازده ساله نه، بلکه حد اقل شانزده و یاهفده ساله باید باشد . ولی در افغانستان خصوصا بین قبایل کوچی این رسم است که دختر را از سنین کم به اسم یک مرد میکنند تا اینکه به سن بلوغ برسد . همه میخواهند که برای خود یک مطلب پیدا کنند و این عکس هم سوژه خوبی است برای جلب بیننده که مطلب را اگر چه دروغ هم باشد بخواند.

  • تا جایی بنده امروز دوباره در سایت های انترنتی اتریش خواندم می تواند این خبر یک حقیقت باشد.
   و گذشته قرار بر داشت شخص شما اگر همین دختر 16 یا هم 17 باشد ازدواج اجباری با یک مرد چهل ساله ؟؟

   خوب بیا یک سوال را جواب بده

   آیا شخص شما در موقعیت این دختر چه می کردید؟؟؟

  • بلی عزیز دلم ، واقعا که ازدواج یک مرد بیش از چهل سال با یک دختر زیر بیست سال و یا حتی بیشتر از آن کار درست نیست ، چرا که مطمئنا" مرد مسن نمیتواند جوابگوی خواهشات یک دختر جوان باشد و عاقبت خوشی ندارد ، هم برای دختر و هم برای خود مرد ، از اینکه نوشتم این عکس واقعیت ندارد منظورم سن دختر بود ، نه آنکه من موافق با ازدواج دختران کم سن با مردان مسن باشم .

 • واقعا جای شرم است برایشان اینطور اشخاص که اغلب دارای زن و فرزندو نوه استند باز برای اینکه عیاشی و خوشگذرانی خودشان را کاملتر کننددختران کم سن و سال را به عقد خودشان در می آورند
  آخر وقاهت و بی شرمی تا به کی که انسانی با همسن نوهه اش ازدواج کند و عذاب وجدان که هیجی در آن ثواب آخرت را برای خودش محفوظ بداند آخر بی شرمی تا به کی ؟

  repondre message

 • این عکس اصلا دور از واقعیت نیست. در کشور ما افغانستان اینطورسنّت ها که اصلا عربی تبار هستند سابقه ای دیرینه دارد و اصلا هم غیر معمولی نیست. چون در فرهنگ قبیلوی افغانستان زنها از ارزش انسانی برخودار نیست. اینطور ازدواجها غیر مجاز هم نیست جون از نظر اسلام دختر ها به نه سالگی به بلوغ میرسند چون خود حضرت محمد(ص)هم زمانی که عایشه را به عقد خود درآورد عایشه بیشتر از نه سال سن نداشت. این شعارهای حقوق بشر و امثالش هیچ ربطی به مسائل اسلامی ما نداردو افغانهای غیور و مسلمان هم که از رهروان با صداقت دین مبین اسلام است .پس تمام حرکات ما باید مطابق دستورات اسلامی باشد.

  repondre message

  • بايد خدمت اين جناب كاستروعارض شوم كه لطفادستورات اسلام را گلچين نفرماييدو سعي كنيد دستورات اسلام را جامع و كامل مطالعه فرماييد واز سوا كردن مطالب خودداري كنيد.اكثرمردها از دستورات اسلام تنها قسمتي را قبول دارند كه بنوعي مطلوبشان باشد و بيشتر هم مربوط به ارضانياز جنسي انها باشد.اسلام دستور اكيد داده كه هيچ مردي حق ندارد زن خود را وادار به انجام كار خانه كندو حتي وظيفه دارد براي زن خدمتكار بگيرد.ايا شما كه دم از پيروي از دستورات اسلام مي زنيداين بخش از دستورات را هم قبول داريد؟ايا زماني كه حضرت محمد(ص)با حضرت خديجه(س) ازدواج كردند حضرت خديجه نه ساله بودند؟ آيا ميدانيد كه امام رضا(ع)از پذيرش كنيزان جوان خودداري مي كردند؟

 • چند ماه میگذرد که این عکس را در یک مجله آلمانی دیدم ... یک راپورتاژ کشاله دار هم در مورد نقض حقوق کودکان در افغانستان نوشته بودند. عکس و قضیه مشت نمونه خروار فقط یک حقیقت تلخ است از افغانستان.

  repondre message

  • یک نمونه از ازدواج اجباری کودکی با پیر 70 ساله:
   ازدواج مرموز شیخ آصف محسنی رهبر حرکت اسلامی با خواهر معصوم ( 14) ساله شهید مشتاق است.
   به همین صورت صدا مورد دیگر که در افغانستان توسط سیاست مداران و قومندان ها و بزرگان اقوام و بعضی از علما انجام شده است.
   راستش این است که این گونه ازدواج ها سنت بد افغانستان است. که جنبه عمومی پیدا کرده است.

 • براذرم اقای ميرهزاره سلام در کجای اين سرزمين ازقانون وعدالت خبري است تادر سايه قانون مدنی بتواننداتبای يا مردم باامنيت زنده گی کنند.متاسفانه ترازهمه زنده گی تراژيدی خواهران ماست که ازهيج حق واحترامی برخوردارنيستد ياواضحتربگويم بعقيده تعداد زيادي از مردم سالاران زن وسيله ايست برای براورده ساختن اميال وعياشی مردان نابکار اين واقيعت تلخی که بساده گی انرا قبول کنيم.امروز دخترمعصومی که يازده سال بيش ندارد مجبور ومکلف است همخوابه مرد پنجاه ساله باشد .کجاست قانون وعدالت کجاست اسلام واسلاميت . اقای سياف ، اقای ربانی ، اقای خليلی وديگر اقاينی که دررشته اسلام شناسی تخصصی داريد آيا حاضريد دختر يازده ساله خويش رابه عقد مردپنجاه ساله دراوريد ؟ آيا دين اسلام جواز ميدارد نکاح دختريازدساله را ؟ شما که خودراحاميان اسلام وعدالت اسلامي ميناميد کدام واکنش را درمقابل اين بربريت قرون وسطی نشان داده وانرا عمل غير اسلامي و غير انساني خوانده ايد طبعاء نه چونکه اسلام ازنظرشما قانونيست برای احيای منافع شما خاينين به اسلام ومردم.نفرين بيپايانم به ان مردانی که نسبت بزنان ظلم وتعدی ميکنند درود بی پايان بشما خواهران ستمديده.

  repondre message

 • آی مردم از خلطه های خالی فیر نکنید شاید اصلا زن این مرد نباشد. شاید نواسه ای مرد باشد . از این نوع عکس های یاد گاری
  زیاد است. بجان همدیگر افتاده ائید .

  repondre message

 • سلام به دوستان عزيز.لطفا اظهار نظر مرا به نظر جناب كاسترو مطالعه نماييد ودر صورت تمايل پاسخ دهيد.

  repondre message

 • سلام به مدیر سایت و نویسنده گان محترم و اقای متین !
  یک دوست ما به نام اقای کاسترو به جای اینکه نظر بدهد مستقیمأ به عقیده یک ملیارد مسلمان تاخته که دراصل این اشخاصی که القاب مانند کاسترو وکارلوس و غیره را به خود می بندند هیچ گونه عقیده یی به اسلام ندارند چی حاجت به اینکه از اسلام اگاهی داشته باشند.
  اگر شما مثال ازدواج رسول اکرم و عایشه را میزنید، ایا شما تاریخ را مشاهده کرده اید که عایشه چند ساله بوده که ازدواج کرده،عایشه به روایتی در سال ازدواجش 16 ساله و به روایتی 17 ساله بوده نه 9 ساله .
  ودوم اینکه شما چرا ازدواج اول حضرت پیامبر را به زبان نمی اوردید که در 24 سالگی با حضرت خدیجه که 40 سال داشت ازدواج کرد. بنأ اقای کاسترو شما اگر زاده فرهنگ کوبا هستید مبارک تان باشد. امابه عقیده یک ملیارد مسلمان هق توهین را ندارید . چون تو هم شاید مانند همان کارلوسی باشی که در عصر طالبان صد ها هزاره زندانی و شکنجه نمودو برای طالبان دلالی میکردو اکنون برای سربازان امریکایی دلالی میکند .
  دیگر در مورد عکس فوق الذکر که این قدر جنجال را براه انداخته ساخته ژورنالستان خارجی است . والی در کجای وطن ما و تو رایج است که زن و شوهر تازه عروس در پیش روی یک کمره عکاسی خارجی عکس یاد گاری برای خارجی ها بگیرد. دیگر اینکه این دختردهاتی و ان هم ساکن مناطق سرد سیراست و شاید حد اقل بین 16 تا 18 سال عمر داشته باشد. چون 11 ساله وطن ماو تو از نگاه قیافه و روحیه مانند این دختر نیست . اگر در سرزمین کوبا دختران 11 ساله اش این قدر باشد ، شاید.
  موضوع دیگر اینکه همین کار را هم اگر این بی انصاف کرده باشد، این موضوع تازه نیست . تنها در افغانستان نه بلکه در سراسر جهان از همچون مسائلی هر روز و صد ها اتفاق می افتد. ماباید همه را به پای اسلام ختم کنیم .
  امروز ان طالبی که حملات انتحاری میکند مقصر اسلام است ؟
  نه مقصر مامسلمان ها هستیم که از اسلام هیچ اگاهی نداریم اما مانند شما کور کورانه بر عقاید اسلامی می تازیم.و با مانند ان طالب خود را هم مرتد میسازد و دیگر انسان های بیگناه را هم به قتل میرساند. امید وارم در اینده برعقاید یک جامعه نتازید بلکه از نگاه عقلی قضاوت کنید.

  repondre message

 • ba mojood bodan aie aks ba roy aie safha ( anssan ) (toheen ) shuda ba nazar mirasa. ahtyaj ba toheen jeda gana nist.

  repondre message

 • “‘باعرض سلام وخسته نباشید بنده یک افغانی بعنوان مهاجر درکشور ایران هستم عرض من این است که چرا ماافغانیها اینقدر ازانسانیت روز بروز دور میشویم اگر مامسلمان هستیم ایا اسلام چنین اجازه بما داده است ؟که یگ دختری که باید دردامن مادرش باشد ونان لباس شان را مادرش اماده کند وپدرش دست به صورتش کشیده روانه مدرسه نماید می بینیم که با کمال ناباوری زن کسی یا بهتر بگویم طعمه یگ مرد قرار گرفته که سنش نزدیگ به سال50 است.عرض بنده این است که بیاییم دست بدست هم داده جلو چنین کار ها ی زشت را بگیریم اگر کسی چنین کارهای زشت انجام دهد باید قصاص شود .تا دیگر تکرار نشود این کار کار انسان نیست کسانی که چنین کارهای را مرتکب میشود ازحیوان هم پست تر است<€’”/quote>

  repondre message

  • حق با شماست.ولی شاید این دختر با اجازه ی پدر یا مادر خود تن به این ازدواج داده است.شاید از نظر مالی خانواده ی دختر دچار مشکل بودند.این مشکل نه تنها در خانواده های افغانی بلکه در خانواده های ایران یا هر نقطه از جهان وجود دارد.ما باید خودمان را اصلاح کنیم .

   آنلاين بنگريد : ازدواج اجباری کودکان

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس