در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > نامه ی مجلس نمایندگان افغانستان به سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد

نامه ی مجلس نمایندگان افغانستان به سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد

يكشنبه 26 جون 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

افغانستان طی ده سال گذشته با استفاده از همکاری های مادی و معنوی جامعه بین المللی بعد از کنفرانس بن گامهای موثری را در راه تحقق نظام مبتنی بر مردم سالاری برداشته است که تصویب قانون اساسی،ایجاد پارلمان به عنوان مظهر اراده مردم، کمیسیون های مستقل انتخابات، حقوق بشر و نظارت بر تطبیق قانون اساسی نمونه های بارز آن است.

مردم افغانستان با راه اندازی چند انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی درک کردند که می تواند با رای خود بر سرنوشت خود حکومت کنند و دستاورد های عظیم بعد از سه دهه رکود دموکراسی در افغانستان به دست آمد و این همه فعالیت های مدنی در چوکات قانون اساسی تنظیم شده و یگانه راه تامین صلح و امنیت و ترقی به حساب می آید.

با کمال تاسف رییس جمهور افغانستان با چشم پوشی از قانون اساسی و قوانین نافذه کشور،به خاطر اعمال نفوذ در نهاد های انتخاباتی دست به ایجاد محکمه ی غیر قانونی به خاطر بررسی قضایای انتخابات پارلمانی سال 1389 زده و با حمایت از محکمه غیر قانونی انتخاباتی پروسه دموکراتیک انتخابات را تحت نظر کمیسیون مستقل انتخابات مطابق ماده 156 قانون اساسی صورت گرفته فاقد اعتبار ساخته و قوه قضاییه و قوه اجراییه را در تعیین سرنوشت قوه مقننه دخیل ساخته که به شدت اصل تفکیک قوا را صدمه زده و نظام را به سوی خودکامگی و استبداد سوق داده است.

بنا از مراجع محترم بین المللی که حامی اصل تعیین سرنوشت مردم توسط خود شان است جدا تقاضامندیم تا مردم افغانستان را در حفظ نظام مردمی و حاکمیت قانون همکاری نمایند، تا ما افغانها به عنوان ملت آزاده و سربلند فارغ از هرگونه اعمال فشار فردی در کنار جهانیان به زندگی خود ادامه دهیم.

ولسی جرگه شورای ملی جمهوری اسلامی افغانستان

پيام‌ها

 • molaheza shod

  obama tasmeem begerad
  ban ki moon

  ok

 • آقایان و خانمهای نماینده !

  اگر شما واقعأ خود را نماینده های مردم و باشنده گان این سرزمین بلاکشیده میدانستید بجای آنکه به سرمنشی سازمان ملل ، سازمان بی آبروی که لته ننگین ویتو در پیشانی اش بسته شده مراجعه کرده واویلا سر میدادید ، داد خود را به مردم خویش میرسانیدید . به مردمی مراجعه میکردید که شما را با دادن خون خویش در مصیبت ها حمایت کرده اند ، به مردمی عرض میکردید که با دادن رای خود واقعآ شما را انتخاب نموده اند ، بیش مردمی داد خویش میبردید که مزد روزانه یتیمان خود را شبانه بنام عشر و زکاة در صندوق اعانه شما مجاهدین ریخته اند تا شما سرفراز و پیروز شوید . شما بخاطر خیرات ماهانه مالیه دهنده گان غربیان ، و پول بی غیرتی معاش وکالت از مردم هردم شهید خویش فاصله گرفته اید . الحق که با این نامۀ سرگشاده ، جفای نا بخشودنیی کردید در حق مردمی که شما را بزرگ و کلان خود برگزیده اند و لگام سرنوشت خویش بدست شما ها داده اند .

  معاش و پول ماهانه دولت مزدوری که هر طوری خواسته باشد شما نماینده گان را مانند لته حیض جابجا نموده و یا بیرون می اندازد ، ارزشش را ندارد که بخاطر بقای خویش در چوکی وکالت ، به باداران تمویل کننده و دستور فرمای همین دولت اجیر، دست گدایی پیش نمائید .

  هرزمانیکه شما به دامان ملت و مردم خود با دل پاک برگردید با آغوش باز پذیرفته خواهید شد ، به شرط آنکه آبروی شان و عزت شان را نبرید .

  ای یكدله و صد دله ، دل یك دله كن ++ مهر دگران را ز دل خود یله كن

  یک شب زسر صدق به درگاه ما بیا ++ گر حاجت تو روا نشد آنگه گله کن

  بلی نماینده گان محترم ! شما صرف یکبار با یکدله گی و صدق بدرگاه آفریده گار خود ومردم خود بشتابید و داد خویش به دادگر بی همتا و مردم قهرمان خویش ببرید ، گر حاجت شما روا نشد ، آنگاه میتوانید مهر دیگران به دل بندید و گله ها نمائید . نشود درین زمان حساسی که اهریمن دهر کمر بسته تا بنیاد هستی و بود شما را برکند ، مهر پول و ثروت بی بقا چشمان شما گیرد و خمیازه کننان در بستر ابریشمین دالر خیراتی به خواب روید .

  نیک و سزاوار بود ایستادن و با مردم بینوای خود درد بیکسی و ناتوانی گفتن ، تا پیش ویتو داران بی آرزم رفتن و دست گدایی پیش کردن !

  از طرف احمد خلیل نبیل مزاری

 • من اين نامه بارلمان كشور و مانماينكان عزيز خودرا خيلى به جا و به موقع ميدانم.برادران عزيز جون كوه بابرجا و متين باشيد ما كه شماها را انتخاب كرده ايم و كميسيون مستقل انتخحابات براى شما مهر تاييد كزاشت ,شما برحق نمايندكان ما ايد.دست اندازى در كار و بار انتخابات از طرف اين رييس جمهور تقلبكار و خاين ملى را ماهم محكوم ميكنيم و از سازمان ملل تقاضاميكنيم كه در مورد اين رييس جمهور خاين ما يك تحقيق شود و او را به داد كاه بين الملل در دن هاك معرفى كنند كه جطور در تحت رهبرى اين مطلق العنان كشور به طرف نابودى رفت ميليارد ها را به قبيله خود داد,تمام وزارت خانه هارا از قبيله بر كرد,جند خاين ملى از قبيله را به اطراف خود جمع كرد,بر عليه جامعه جهانى كه عزيزان خودرا روزانه به تابوت ميبرند حرفهاى خيره سرانه ميراند.قانون اساسى كشور را باربار نقص كرده و از مواد ان به نفع خود و به زعم خود تعبير هاى خاينانه ميكند.درين مورد شما كه قوانين كشور ما را ميدانيد ببينيد كه جقدر خيانت به قانون است.اين همه جنايات بنام دموكراسى درين كشور صورت ميكيرد .برعكس از تروريستان و خونرريزها يا به خوبى ياد ميكند و يا در برابر جنايات انها خاموش است.اين خاين در كشور بهران ميافريند.من حاضرم ازين بارلمان واقعى دفاع كنم.محترم ابراهيمى صاحب ما مردوم اوغانستان با شما هستيم و ما اين رييس جمهور تقلب كار و خاين ملى را نميخواهيم.

جستجو در کابل پرس