صفحه نخست > خبر و گزارش > جهان > پاکستان > بی نظیر بوتو خود قربانی تروریست گردید

بی نظیر بوتو خود قربانی تروریست گردید

بی نظیر بوتو که خودش یکی از طراحان اصلی گروهک طالبان بود خود در دام پهن کرده اش گرفتار شد
عبدالحمید اعتمادی
جمعه 28 دسامبر 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

خانم بی نظیر بوتو دختر ذالفقار علی بوتو برای سومین بار نتوانست در کشورش زمام امور را بدست گیرد. خانم بوتو بعد از هشت سال تبعید به جرم اختلاس باموافقت دادگاهی عالی این کشور مجوز ورود به کشورش را با هدف شرکت در انتخابات ریاست جمهوری وارد فضای سیاسی پاکستان شد در اولین ورودش در پاکستان با یک حمله ای انتحاری بدرقه شد که خوشبختانه در آن حادثه با کشته شدنی در حدود صدپنجانفرازاطرافیانش جان سالیم بدر برد .
خانم بی نظیر بوتو رهبر حزب مردم پاکستان در حالی وارد پاکستان شد که قبل از ان کروهک طالبان به صورت رسمی با دولت پرویز مشرف بر سر حادثه ای لعل مسجید وارد جنگ گردیده بود بعد ازآن زمان بود که روز بروز وضعیت امنیتی پاکستان وخیم تر می شد رهبران احزاب مختلف از جمله خانم بوتو ونوازشریف رهبر حزب مسلیم لیک طی اعلامیه های مجدد خواهان برکناری پرویز مشرف از قدرت شده تا امکان برگذاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور فراهم شود .

احزاب سیاسی پاکستان با اعمال فشار روی دولت توانست موفق شود که زمینه حضور دو نخست وزیر تبعید شده ای این کشور را فراهم کند. که از ان دوتا فقط بوتو جواز حضوررا دریافت کرد نوازشریف در اولین ساعاتی ورودش به پاکستان توسط پولیس این کشور بازداشت شده و در تهایت مجبور به ترک مجدد کشورش شد از ان زمان بود که خانم بوتو تنهارقیب انتخاباتی جنرال پرویز مشرف به حساب می آمد. البته ناگفته نباید گذاشت که اگر نوازشریف در پاکستان ماندگار هم می شد حق شرکت در انتخابات را نداشت فقط می توانست برای تضعیف کردن مشرف به نفع بوتو تبلیغ کند.
پاکستان درکل در سال جاری شاهد حوادث ناگواربود که بدترین آنها ترور خانم بی نظیر بوتو می تواند باشد مرک بوتو همانطور که ثبات پاکستان را تحت شعاع قرار داد می تواندتاثیرات منفی به کشورهای همسایه و منطقه داشته باشد. مثل افغانستان که در مناطق مرزی این کشوربا پاکستان دچار مشکلات زیاد است . مناطق مثلی (وزیرستان شمالی ) که جز پایگاهای اصلی طالبان و القاعده است .در مناطق مرزی قبائلی پاکستان و افغانستان نقش دو دولت خیلی کمرنگ می باشد از این رو طالبان با استفاده از شرایط بوجود آمده در پاکستان به حملات انتحاری اش در افغانستان می تواند شدت ببخشد.دیگر اینکه از جمله ممکن است ارتش امریکا از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را کرده جهت سرکوب تروریست و امکان عدم دسترسی گروهای افراطی و تند رو پاکستان به صلاحهای هسته ای وارداین کشور شود ویا ممکن است اتفاقات مثلی روی کار آمدن ارتش پاکستان با یک کودتای نظامی منجربه فروپاشی دولت فعلی شود و.......
پیامدهای تلختری هم درانتظار پاکستان است باوجود احزاب تندرو ومصلح مثل سپاه سهابه وطالبان که بارها در مقابل دولت این کشور دست به ایجاد ناآرامی زده است.

عبدالحمید اعتمادی هستم دارای لیسانس مدیریت صنعتی.بزرگترین دغدغه ی فکری ام دین داری و سوء استفاده از دین با شعاری حق وعدالت است . شعاری که انسانهای فرصت طلب فقط برای رسیدن به اهداف شوم خودشان از آن در برابر مردم استفاده می کنند.

آنلاین :

انجمن دانشگاهیان و فرهنگیان بصیرت

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • باعرض سلام .خبرکشته شدن خانم بینظیر بوتو بخاطر انسان بودنش زن بودنش و سیاست مدار بودنش قابل تاسف است اما خود کرده را نه درد است و نه درمان ... خون ناحق دست برنداشت ازدامان قاتل *** دیده باشی لکه های خون دامن قصاب را ... رهبران سیاسی بسیاری از کشور های اسیایی یا کشته شده اند یا تبعید شده اند مثلا امان الله خان و ظاهرخان و ببرک کارمل تبعید شدند نادرخان داود خان ترکی حفیظ الله امین داکتر نجیب وهمچنان گاندی و پسرش و همچنان ذوالفقار علی بوتو ضیاالحق و یکتعداددیگر کشته شده اند مگر به اساس فلسفه که هر عمل عکس العمل دارد کشته شدن بینظیر بوتوهم همین عملیه است چرا که نامبرده با وزیر داخله اش نصیر الله بابر نقش مستقیم در بوجود اوردن طالبان داشت و طالبان مسوول قتل یک تعداد بیگناهان بودند و ... واز طرفی دیگر هروقتی که یکی از رهبران سیاسی افغانستان بقتل رسیده اند مردم پاکستان اظهار خوشی نموده اند و مشخصا در مورد داود خان فقید داکتر نجیب الله واحمد شاه مسعود انها زیاد خوشی میکردند که در مورد داکتر نجیب و مسعود من خودم شاهد بودم که مردم عادی پاکستان اظهار خوشی میکردند و بلاخره همان حالت بالای خودشان امد و شاید خوبترین رهبر خود را ازدست دادندکه ممکن در 120 میلیون نفوس پاکستان چنین زنی به مشکل پیدا شود و شاید بحران بزرگ در پاکستان با کشته شدن بینظیر بوتو اغاز گردد .

  • با تشکر از مطلبتان جناب آقای اعتمادی عزیز
    بوتو آنچه کشته بود درو کرد.
    منتظر نوشته های زیبا دیگری از شما هستم.

    آنلاین : http://pandc.blogfa.com

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس