IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > اعتراض دانشجویان استرالیایی بر بام دانشگاه در حمایت از پناهجویان افغانستانی

اعتراض دانشجویان استرالیایی بر بام دانشگاه در حمایت از پناهجویان افغانستانی

چند ماه پیش دولت قبیله گرای حامد کرزی قراردادی را با دولت استرالیا منعقد کرد که بر اساس آن، پناهجویانی که درخواست پناهندگی آنان رد می شود، به زور به افغانستان بازگردانده خواهند شد. این تصمیم دولت استرالیا و افغانستان فشار سنگین روانی را بر هزاران پناهجوی افغانستانی در استرالیا وارد کرد.
جمعه 29 جولای 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

چند روز پس از آغاز اعتصاب غذای پناهجویان افغانستانی در دو بازداشتگاه پناهجویان در استرالیا در اعتراض به سیاست های این کشور و بلاتکلیفی طولانی، عده ای از دانشجویان استرالیایی، در حمایت از آنان دست به اعتصاب زدند.

سیاست های دولت استرالیا و امضای قرارداد دولت افغانستان به این کشور برای بازگشت اجباری پناهجویانی که پاسخ منفی دریافت می کند، با واکنش تند فعالان حقوق بشر روبرو شده است.

دولت استرالیا بتازگی قراردادی به دولت مالزی نیز به امضا رساند که بر طبق آنان، پناهجویانی که از این پس وارد آب های استرالیا می شوند را به مالزی خواهد فرستاد.

پيام‌ها

 • باقی سمندر
  هفتم ماه اسد ۱۳۹۰ خورشیدی
  ۲۹ جولای ۲۰۱۱ میلادی

  اعتصاب پناهجویان ای فراریان ازستم واستبداد و بی عدالتی های دولت افغانستان زمین را در آسترالیا حمایت نماییم
  با سلام های بی يایان برای اعتصاب کنندګان در بازداشتګاه ها در آسترالیا !
  یکبار دیګر از خواسته ها انسانی ومدنی شماحمایت مینمایم و در مقابل قوانین وضع شده و اخراج پناهجویان به کشور دیګر یا مالیزی شدیدن اعتراض مینمایم
  اعتصاب کنندګان ګرامی وعزیز !
  من در ګوشه دیګر از دنیا با تمام وجودم شما را درک مینمایم و در دور دست ها از شما حمایت مینمایم-
  شما میبنید که دانشجویان آسترالیایی نیز از شما حمایت نموده اند - پس مبارزه و اعتصاب را تا پیروزی ادامه بدهید - سر انجام پیروزی از آن شماست -
  وحدت - مبارزه - پیروزی
  شعارایست که میتواند همه شما را به موفقیت و پيروزی برساند !
  اعتصاب را با تمام قوت ادامه بدهید و یقین داشته باشید که بسا از انسانهای شرافتمند با نا فرمانی مدنی قوانین ضد انسانی را بازهم زیر سوال میبرند و از شما وخواسته های شما حمایت مینمایند !
  باقی سمندر

  • دولت کرزی هم خر است و هم نادان. مه نمی دانم که این دولت چرا نمی گذارد که دولت های خارجی به هزاره ها ویزه و اقامت دایمی بدهد تا ما ها از شر این چنگیز زاده ها برای همیشه نجات پیدا کنیم. هزاره همانقدر که آرام به نظر می رسد همانقدر هم ، درست همانند بابا کلان شان چنگیز جانی و خونخوار، خونخوار اند و عقده ای و بی رحم. بابای عوضی شان مزاری این عقده و بی رحمی و چنگیز صفتی را به خوبی نشان داد. پس کوشش شود تا به دولت خر افغانستان حالی گردد تا کوشش کنند که هزاره ها را کم کم به کشور های خارجی بفرستند تا در همانجا ها به گل کاری، پیتزه زنی و غیره غیره مصروف شوند و افغانستان را از یاد برند. این هم به سایر اقوام افغانستان بهتر است و هم به خود هزاره ها چون با زنده بودن قوم پشتون اینان به هیچ صورت نمی توانند که در قدرت سیاسی واقعا و عملا سهیم شوند. خوب است که در همان استرالیا و کانادا و ناروی مصروف مود و فیشن چینی خود باشند. مو ها را مثل جاپانی ها لشم کنند و شاخک و گوشک کنند و اکت و ادای چینی ها و کوریایی ها و غیره قوم زرد را در آورند تا مردم نفهمند که هزاره اند و طبع افغانستان و هم خون و هم کیش چنگیز و مغول ها و غیره بربر ها. خدا به این ملت رحم کند پشتون ها خو کردنی نیستند.

  • سلام به تمام هموطنان عزیز اعم از هزاره ازبک تاجک پشتون بجز از آن عده پشتونهای طالبانیزم و کوچی صفت احمق مردار و وطن فروش که از سالیان سال وطن عزیز ما را به بدبختی کشانده و باور دارند که آریانای عزیز از این ناموس فروشان می باشد. تمام ملتهای ساکن در این وطن صاحبان این وطن است و من خیلی برای جناب ولی که پشتونیسم میباشد که از کوچه وجدان و غیرت گذر نکرده متاسف می باشم. این هزاره تاجیکها و ازبک ها است که به قدر توان خودشان در خارج از کشور نام این سرزمین را بالا نگهداشته قسمیکه که پشتون ها تا هر جایی که رسیدن مرداری کردند و واسکت انتحاری پوشیدن و دا زمونگ زیبا وطن دا زمونگ لیلا وطن گفتن وبوی واسکتی انتحاری شان همه را سردرد کرده است نام وطن را به تروریستان تبدیل کردند. استاد شهید مزاری در مقابل آن عده از مزداران و وطن فروشان ایستاد و از خاک و مردم خود دفاع کرد این جرم و ظلم نیست ولی جان. و شما باز هم این کورباییها و چینیها را به تمسخر گرفته و یک ملت که چندین هزار سال در در افغانستان قدومت دارد به چینیها و کره ای ها نسبت دادین. ای بی خبر از دنیا تو خود یک گدایی گر این ملتها (کره جاپان و چین) استی که سبب گدایی گری تمام ملت افغان شدی. اگر تو روزی به این زردها که همه با نام نیک از آنها یاد میکنند برسی خدایت را شکر کن. امیدوارم که متوچه شده باشی و اصلاح شوی.

  • حامد جان چرا به چین و یا هم اولنباتور نمی روی تا همان حیثیت و مقام پامال شده ات را بدست آری! در افغانستان که بنام جوالی یاد می شویید و به جز ایرانی بازی و شیعه بازی مملو از خرافات و حماقت چیز ندارید. بیدار شوید شیعه گری و چنگیز بازی را کنار بگذارید و همانند دیگران از افغان بودن افتخار کنید. شما ها در همه جا تنها و تنها از هزاره ها می گویید. وقتی تظاهرات می کنید از هزاره های پاکستانی و مری آبادی نیز دفاع می کنید. این خود می رساند که هنوز شما ها پابند مناسبات و قرابت های قبیلوی و تنگ ملیتی هستید. ما را به هزاره های پاکستان چی که از آنان دفاع کنیم. مگر خود ما در افغانستان کم غم داریم. آیا کدام روز دیده ای که تاجیک ها از تاجیک های تاجکستان بگویند و یا هم ازبک ها از ازبک های ازبکستان و غیره و غیره. البته مسئله پشتون ها جدا است چون تا هنوز مرز ها مشخص نیست و پشتون ها ی دو سوی مزر تعلقات نزدیک خانوادگی و قبیلوی دارند.
   بیدار شو جانم! هزاره بازی را کنار بگذارید. افغان بازی را شروع کنید والا در محفل های شما چیز هم قواره های شما کسی دیگری حاضر نخواهد شد. شما با این هزاره بازی و کدورت و عقده در مقابل دیگران قوم هزاره را منزوی و تنها می سازید. شما ها با تمام تحقیر و توهین که از سوی ایرانی های شونیست و فاشیست می شوید باز هم افتخار دارید که خود را از ایران بیشتر بدانید تا افغانستان. مگر نمی دانی که ایرانی ها شما ها را بربر می گویند و بیشترین توهین و حجاف و حق تلفی در ایران در مقابل هزاره ها می شود چون بیرقی اند و قابل تشخیص. باید خمینی و غیره امام های ساختگی و غیره ساختگی اش را کنار بگذارید. شما ها هزاران امام ساخته اید. حسین و حسن و علی همانقدر ظالم و کثافت بودند که عمر و ابوبکر و زید و غیره و غیره اش. جنگ کربلا سر دختر و زن بود و شما ها تا هنوز همانند ایرانی های احمق زاری و گریه می کنید که چرا حسین و حسن و غیره اش کشته شد. لعنت به تمام شان. عرب بودند و در مقابل ما جنایت کردند و جز شهوت رانی و زن بارگی چیز دیگر یاد نداشتند. اگر علی اش و یا هم حتی خسر اش را نیز از قبر بیدار کنید به اندازه یک دختر صنف شش معلومات و علم ندارند. هر چه داشته اند و گفته اند خرافات بوده و جهالت و احماقت.
   بیدار شو آغا زاده! بنام سعید و آغا و غیره خود را بازی نده که از قافله پس می مانی. به چنگیز خونخوار هم تف بفرست و به امام و امام زادگان تقلبی هم. ما خود ما امام خود هستیم. ما هزاران بار از امام ها و مولوی ها کرده دانا هستیم.
   دوم اینکه هزاره ها ساکنان اصلی افغانستان نیستند. بامیان شهر تاجیک ها بوده که در اثر حملات خونین و ویرانگر پدر های شما ویران شد. اخیرا تحقیقات دی ان ای هم نشان می دهد که هزاره ها از پشت چنگیز و نژار مغول اند. حالا علم راست و دروغ را می کشد. دروغ را نمی توانید تا آخر راست جلو دهید. علم همه چیز را لچ و لق می کند. لطفا به تاریخ مغولی تان و پدران تان افتخار کنید و افتخارات ملت های دیگر افغاسنتان را بنام خود ننویسید.

  • تو بودینه را پاسخ نشاید. در حماقت خود شاد باش.

  • ولی گک کودن به چه اوغان بایدافتخارکرد؟ به زنفروشی به انسان کشی به انتحارو دهشت وانفجارویا به حاکمان دلال خود فروختهِ اوغان درطول 260سال شدکه این حاکمان مزدوربرایمان به جزوحشت ودهشت کوچ دادن اجباری جهل کردن تاریخ نابودساختن ابدات تاریخی ظلم وبیداددرحق مردم مظلوم این وطن چیزی ارمغان نگذاشته که ماافتخارکنیم توآنقدراحمق استی که نمیدانی خودت چیستی انسان استی یا اوغان اگرانسان استی پس به انسان بودن خودافتخارکن که انسان اشرف مخلوقات است راستی این نام نامنعوس اوغان راانگلیسهابربالای شماگذاشته درانگلیسی به یک نوع سگ افغان میگویند شایدانگلیسهاازروی تمسخراین نام را بربالای شماگذاشته باشد.چراکه اجدادشمابه مثل سگ وفاداربودندبرانگلیسهاوهنوزهم هستند.همیشه شمازنفروشان باناموس خودمعامله کرده اید حتی دختران جوان خودرادراختیارخارجیهاقرارداده اید.توجاهل اقوام غیراوغان راازاین وطن نمیدانی اگرشماباشنده گان اصلی این سرزمین هستید. پس چرابه هرکس میفروشید.وطن مثل ناموس یک انسان است نفرین برهرچه اوغان وطنفروش است

  • او بچه ولی!!!!!!!!!!!
   اقوام مانند تاجک، هزاره، ازبک، ترکمن و............ به همان اندازه که همین سرزمین خراسان وبعد بنام سگ انگلیس (اوغان)ستان بوده یکدیگر را می شناسند و تاریخ و تمدن این جا را باهم ساخته وافتخاراتش زیاد و اشتباهاتش نادر اند. اما وصد اما!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ازافتخارات قوم اوغان از بدوی اشغال این سر زمین این سرزمین را به انگلیس فروخت، باز فروخت باز فروخت باز فروخت اقوام بومی که نمی خواست وطنش فروخته شود از جانب اوغان قتل عام گردید، کوشش به نابودی فرهنگ شان شد، ولی باز هم این اقوام تسلیم وراضی نشد که وطنش اشغال شود. محمد عظیم بیگی پیدا شد، بچه سقو پیدا شد، بلخی پیدا شد، مزاریی، مسعودی، دستمی پیدا شد که نخواست کشور شان فروخته شود و این قوم اوغان موفق نشد که مارا ریشه کن کند.

   اما این بار عو غانان آخرین تکنیک و حربه را برای نابودی ما مورد استفاده قرارداده است از یکسو معامله این سرزمین به تعداد کشورهای غیر قابل حساب!؟ و از سوی دیگر زن، مرد وطفل غیرتی شان را انتحار آموزش داد ه و بهر جای که دل شان شد خوده انفجار میته و نخبه گان مارا به شهادت می رساند، مواد ره هم در خشتک و در شمله موروثی قبیله، حتی در مقعد وفرج شان که در این اواخر از کتاب آسمانی "پته" وحدیث "خیرالبیان" شان کشف کرده جا بجا می کند که نیرو های امنیتی نتواند به علت حیای که مانع شان می شود آنجا هارا تلاشی کند. واز این طریق فکر می کند ما مجبور به ترک این وطن می شویم!!!!

   ولی جان از این بابت هیچ نگران نباش که حامد جانت با برادر بزرگترش امیرالاوغان المومنین الجهنمیه بخاطری نابود کردن اقوام بومی این کشور به مشوره قبیله خوب برنامه ریزی کرده اند.

   در مورد باور های مردم گپ زدی و گفتی علی و خسرش، وغیره بزرگان دین مردم خراسان زمین را توهین کردی. ما قبلا هم برایت خاطر نشان کرده بودم که شما از قوم یهود هستید ولی انکار می کردی، مردم ما بیشتر از آن که تو فکر می کنی هوشیار است پیش از آنکه باورت را افشا کنی فهمیده بود که کی هستی ولی ما برخلاف تو حضرت موسی(ع) را یکی از پیامبران بر حق خداوند می دانیم .

  • ولی جان تو خود باید بیدار شوی.چرا حاشیه میروی؟ اگر علی حسن حسین بی دانش بودن آن عده را که تو پیشوایت میگی بیدانش تر از آنها بودند. ما به گذشته ها بر نمیگردیم و بحث هم از آنها نیست. و مارا هیچ غرض هم به آن خمینی نیست که شاگردانش هنوز هم پشتونهای تروریست و اعراب تروریست را مثل بادار پاکستاتی ات در خاک خود جای داده و از آنها حمایت میکند تا اولاد بیچاره افغانها را در اثر عمل انتحاری شهید کرده و خانواده اش را در عذایش بنشاند.تمام پشتونهای عزیز در خود نخورند چون منظورم از آن عده پشتونهای است که عمل انتحاری میکنند که یار اعراب انتحاری هم آنها میباشد. اما ولی جان است که از اندیشه آنها دفاع میکند و اقوام دیگر را به چنگیز مغول و چینی ها و کره ای ها نسبت میدهد.ایا این همه انتحاری و اانفجار که در افغانستان میشود کسی هست بجز از طالب های پشتون و اعراب القاعده؟آن چنگیز مغول پست فطرت بود که ده ها هزار هزاره را قتل عام کرد/ پس جواب ولی جان چیست؟ آیا همین هزاره ها نبودند که در مقابل لشکر کشی چنگیز ایستادند و قتل عام شدند؟ این هزاره ها هزارها سال پیش از چنگیز در این خراسان زمین می زیستند. این بابا های خونخوار شما بودند که قتل عام کردند هزاره ها را و نوکری انگلیس را کردند. تازه هم اگر هزاره ها از هزاره های که در پاکستان هستند حمایت کردند آنها ساکنان همین سرزمین بودند که توسط باباهای تو فراری داده شدند. و هیچ هزاره هم از ایران حمایت نمیکند؛ ولی جان شما گفتین که مسله پشتون ها جدا است چون مرز ها تا هنوز معلوم نیست ,از چی زمان معلوم نیست؟؟ خود نشان میدهد که وطن فروش بودی و هستی , آیا هزاره ها یا تاجیکها و یا هم ازبکها این مرز ها را با پاکستان شریک ساخت و به فرمایش انگلستان به پاکستان وطن فروشی کرد یا باباهای تو؟؟؟؟؟ تو قضاوت کن.اگر من تورا گفتم به که به چینی ها و کره ای ها توهین نکو معنایش اینست که یکی دارد به غول اقتصادی تبدیل میشود و دیگری به مهربان ترین کشور دنیا, اما من و تو به گدایی گر که هیچ کسی انکار نمیتواند> با وجود که در کشورهای شان ملت ها وجود دارند مثلا چین که حدود 54 ملت دارد و کره هم مسیحی و بودایی, بیا بیاموز و هزاره افغانستان را به چین و کره و خمینی و این و آن نسبت نده. این شرم و لکه تاریخ با اشخاص مثل تو همثالت گره خورده که از 260 سال پیش شروع به کشتار و وطن فروشی کردید.تو هنوز هم به آن کارهایت افتخار میکنی و اشخاص شریف پشتون ازبک و تاجیک را هم شریک می سازی.افتخارت در کجاست؟ آدم کشی؟ قتل عام ؟ کوچ اجباری؟وطن فروشی ؟ ناموس فروشی؟ و تازه هم بمب و مواد انفجاری را در کون و داخل خشتک خود پت می کنید و نخبگان و اطفال و شاگردان و کسبه کاران را می کشید. شاید تو به این افتخار کنی اما یک ازبک یک تاجیک یک هزاره هرکز نه!

  • این که هزاره ها از پشت چنگیز اند هیچ جای شک نیست. علم و تحقیقات دی ان ای ثابت کرده است که کروموزوم های هزاره ها با چنگیز و مغول ها شبیه است. این را علم ثابت کرده و ما نباید با حدیت و آیت و افسانه و روایت بطلان این مسئله را ثابت سازیم. البته این برای هزاره ها شرم نیست که ریشه مغولی و زرد دارند چون طوریکه که خود گفتی قوم زرد به موفقیت های زیادی رسیده است و سیر ترقی را طی می کند البته منفی مغول ها که کمکان به زندگی بدوی در دشت های مغولستان ادامه می دهند. لعنت به تمامی کسانی که خارج از جغرافیای افغانستان زندگی می کنند البته جغرافیای که تا پل اتک امداد دارد. هزاره های پاکستان را بگذارید به حال خودشان. آنان با همان فارسی کثیف مخلوط شده با انگلیسی و اردو با تلفظ استفراغ آوار مصروف اند. افسوس به این فارسی زیبای که از دهان آنان بیرون می آید. 60 فیصد اردو و انگلیسی و 2 فیصد هزارگی (مغولی) و تنها 20 فیصد فارسی با تلفظ و لهجه غلط و چندش آور. بهرحال آنان را که پاکستانی و پنجابی مآب شده اند به حال خود بگذارید. از هزاره های افغانستان یاد کنید و بدبختی شان و بیچارگی شان که هر روز گله گله جاغوری و غیره و غیره را به مقصد ناروی و کانادا و استرالیا ترک می کنند. بیچاره ها نمی دانند که حتی در همانجا ها هم به دیده ای کره ای و چینی دیده می شوند و خود شان نیز خوش دارند تا بیشتر چینی و کره ای معرفی شوند تا هزاره ی افغانی چون می دانند که افغان بودن جهالت است و هزاره بودن جهالت جهالت! واه به حال تمام کسانی که با زور پشتون می زنند. ما ها خو همین قدرت را داریم که با هر قوت و تاکتیک که باشد دیگران را مقهور خود سازیم. تا زمانیکه قدرت مرکزی تماما از ما نباشد هیچ کس آرام گرفته نمی تواند. پشتون ها بیش از 65 فیصد نفوس را می سازند و اما در قدرت برابر سهیم نیستند. هزاره ها که کمتر از 7 فیصد هستند چیز بیشتر از 50 کرسی را در پارلمان گرفته اند. چرا؟ به همین اندازه هم ازبک ها اند اما چرا آنان این فیصدی را ندارند؟ حتما مولوی با هزاره ها ساخته بود تا صندوق های آنان را پر کند. مگر غلط می گویم؟
   و تو که اینقدر از چینی ها و کره ای ها دفاع می کنی چرا به چینی مهاجرت نمی کنی؟ شنیده ام که چینی ها به جوالی بسیار ضرورت دارند بخصوص در مزارع شان و پروژه های موش پاکی شان! برو جانم به چین. کس نمی شناسید! قاطی آنان شو و کارت را کو. کس گیرت نمی کند. اگر کرد بگو از منچوری های داخلی ام. یک زنک ناز چینی ام بگیر که کیف کنی. خرد اند و تنگ!

  • بودینه زاده کدام مرجع را که در مورد تحقیق دی ان ای کرده نشان داده میتوانی؟

  • ولی گک جفنگ گو بازتو گوساله آمدی مه فکرکرده بودم که فرارکردی او احمق او کودن او نوکر پنجابی او اولاده کثیف یهود توچگونه میگویی اوغانا 65 درصد نفوس اوغانستان تشکیل میدهد.مگرتو کودن ندیدی درانتخابات مجلس که چه شد.درولایتی که خودرا اکثریت میگفتید حتایک نماینده هم به مجلس راه نیافت ودیگه ای گوساله اگرمغول صحرانشین است اوغان هم صحرا نشین است وزندگی بدوی را دوست دارد.نسبت به زندگی مدرن پس اوغان ازنسل مغول است نه هزاره تمام خصوصیات شما اوغانابه مغولهامیماند.بجزاز قیافه.. شماهم درنده وحشی آدم کش خاین بی رحم وچنگیزهم چنان بود.راستی درزمانیکه چنگیزدرخراسان حمله کرده بودماقومی بنام اوغان نداشتیم شایداین شما باشید بازمانده گان چنگیزخان چراکه شما تاامروزازتخلص خان استفاده میکنید.. پس باید اول اوغانارا باقوم مغول دی ان ان کرد.بازخواهددیدیم که چه به چی است

  • حقیر واقعی بچیم ولی همیشه در پیامهای خود نام خوده نوشته میکنه.

   خیر است شاید بعد از کمی بادام خوردن خوب شوی.

  • خوب است که خودت اقرار کردی ما هر چه که می گفتیم از اوغان دروازه گراچ واریست قبول نداشتی.

   گرچه این فراخی یک موهبت الهی است به اوغان ها چون میشه مواد منفجره بیشتر جا بجا کرد.

   ااااااااااااااااااااااهههههههههههههههههههههههه او اااااااااااااههههههههههههههههههههههههههه

 • باقی سمندر
  اسد سال ۱۳۹۰ خورشیدی
  جولای سال ۲۰۱۱

  سلام به اعتصاب ګنندګان درآسترالیا !
  سلام به خوانندګان ارجمند !

  ممکن برخی از انسانها که مینویسند نمی دانند که چه مینویسند یا چرا مینویسند وبرای کی وبه کدام منظور مینویسند !
  آن یکی که هزاره را از افغانستان نمیداند - باید بداند که مردم هزاره پیش از آنکه نام دولتی بنام افغانستان در ادبیات سیاسی کشور - منطقه وجهان بوجود بیاید در سرزمین پهناوری زندګی میکرد که باری نامش خراسان بود و مورد کشتارلشکر چنګیز مانند همه مردم خراسان قرار ګرفتند - هزاران هزار انسان هزاره را چنګیز کشتار نمود و از کشته ها پشته ها ساخت !
  یک بار آثارمدنیت از شهر غلغله را ببینید تا در یابید که شهر غلغله را کدام جنایت کاری بخاک وخون کشانید !
  یکبار مقاومت مردم بامیان و غرجستان را در برابر سپاه تجاوز ګر چنګیز مطالعه نمایید بعد خواهیم دید که چګونه مردم این خطه از حق وحقوق و زندګی شان تا پای جان دفاع نمودند .
  هریکی که بدون داشتن تعصب کتاب ازمنهاج سراج را بنام تاریخ طبقات ناصری که به همت علامه عبدالحی حبیبی منتشر شده است یا کتاب -افغانستان بعد از اسلام اثر از علامه عبد الحی حبیبی را بخوانش ګرفته باشد یا بګیرد - خواهد دانست که چنګیز چه ها کرد و کی ها در برابر چنګیز سینه سپر نمودند !
  هر یکی که تاریخ راسیسم را در اروپا بویژه در المان مطالعه نماید - خواهد دانست که ریشه های تفکر راسیستی از کجا آب میخورند !
  من یک انسانی استم که در کابل بدنیا آمده ام - پدرم و پدرکلانم وپدر کلانهای پدرم هم در کابل بوجود آمده اند و در کابل مدفون میباشند
  مادرم هم کابلیست ودر کابل بوجودآمده است و پدرکلانها ومادر کلانهایم در کابل بوجود آمده اند
  ما کابلی ها با انسانهایی هموطن ما که از ولایات و اطراف کشوربه شهرما آمدند و رحل اقامت برګزیند از دیر زمانی آشنا می باشیم اما کابلی ها فرهنګ کابل را نګاه داشتند و پاس داشتند و پاس میداریم
  امروز در دشت ودر دامن کوه های کابل بیشتر از پنج ملیون انسا ن هموطنم زندګی بسیار عادی با حسن همجواری و انسانی دارند
  در فروشګاه ها - در دکانها -۰ در سرای ها - در دفاتر - در بانک ها - در روی سرک ها و کوچه ها همه روزه انسانهایی را میبینم که به زبانها ما کابل یها یعنی دری - ګپ میزنند یا بزبان پشتو و لهجه های ګوناګون - بزبان ازبیکی- بزبان پشه ای - بزبان ترکمنی - بزبان بلوچی ولهجه های ګوناګون سخن میکویند و با همدیګر مراوده دارند
  شهرهای کابل - مزارشریف- هرات - نمونه های برجسته آمیزش انسانهای با ګویش های متفاوت اند - واین درهم امیزی در شهر های دیګر هم چنین میباشد
  نمیدانم چه انسانی میتواند مرا متقاعد سازد که مردمی از کابل بیرون شوند یا از افغانستان بیرون انداخته شوند - زیرا همیشه دولت وسیاست ها متغییراست - پس انسانهایی هم خارج ګردند ؟
  اندکی تامل نماییم !
  کینه داشتن در مقابل هیچ قومی باعث خشنودی مردم افغانستان ودنیا نګردیده ونخواهد ګردید
  فقط استعمار توانسته تفرقه بیاندازد وحکومت نماید
  هرنوع تفرقه قومی- دینی -مذهبی - ګروهی وسمتی و زبانی به نفع مردم افغانستان و هیچ قوم ای در افغانستان نبوده ونخواهد بود !
  اګر به منافع ملی بیاندیشم ودرک نماییم که تاچه حد مردم ما در بدبختی و بیچاره ګی و دریوزه ګری شب را به روز سپری مینمایند -آنوقت ممکن طوری دیګری بکوشیم تا بیاندیشیم
  افغانستان خانه مشترک تمام مردم افغانستان است
  هرنوع برتری طلبی و هرنوع تحقیر انسانها ره بجایی نبرده ونخواهد برد .
  باقی - سمندر

 • Mongol Influences Over Pashtuns

  It is no secret that the Hazaras of Afghanistan have been belittled and ridiculed for many reasons, especially by the Pashtuns. The Pashtuns have shamelessly mocked Hazaras for being descendants of the Mongols, something that no one can control. For years they have called Hazaras "foreigners," "invaders," etc. There really is no way to pinpoint just where the origins of the Hazaras started and there have been many speculations but one thing is clear—the Hazaras have longer, stronger, and more solid ties to the region than the Pashtuns have. For years, however, the Pashtuns have held the Mongols’ past as a shameful pall over the Hazaras. Now, there is major irony here once this matter is deeply delved into. The Hazaras might share physical features but it isn’t anything significant because the Uzbeks, Turkmen, and other people like the Chinese, Vietnamese, Philippines, and Japanese have the same features. Whereas the Hazaras might share their physical features with the Mongols at the most, it is the Pashtuns who actually have more in common with the Mongols than any other ethnicity—in fact, they actually owe many of their terms and parts of their culture to the Mongols.

  The information for this article was provided by the book The Secret History of the Mongols by Paul Kahn. I was very fascinated by this book because it was to be an assembly of the ruling families during the time of the Mongols and it was made only for the royal families to read and possess. Their history and what they left behind is an interesting one. The Mongols ruled over the region for nearly a century. And then their Persianized descendants continued to rule for hundreds of years later—they were the Uzbeks and other descendants that had converted to Islam and had adopted the nature and culture of the region they were in. They were known as looters, destroyers, barbarians—ironically the very same words have been used to describe the Pashtuns, signaling another thing they have in common. The Pashtuns do not hesitate to throw this in the face of the Hazaras when in fact they should probably thank the Mongols because if it wasn’t for them, they would be missing half their tribes and culture. Pashtuns are known for their stubbornness and pride. What they have pride over is questionable. They are not as original or established as they like to believe they are. They have many borrowed terms and words from the Mongols.

  One of the major words borrowed by the Pashtuns from the Mongols is the word "Khan." Khan is a Mongolian title that originally meant commander, leader or ruler. Khan also means a leader of a tribe now, giving the word connotations of honor. Though the title is very common all over Central Asia, it is the Pashtuns who use it more than anyone else. They even use it twice in their names i.e. Khan Abdul Ghafar Khan. If it weren’t for this title, the Pashtuns wouldn’t know how to label their own leaders. And there are plenty of other terms and words.

  Many of the Pashtun tribes are derived from Mongolian names and terms. "Zadran" and "Zazai" are Pashtun tribes in Paktia, Paktika, and Khost. Their roots are from "Jadarin" and "Jaji" two Mongolian terms. "Zadran" and "Zazai" are also known by non Pashtuns in Afghanistan as "Jadran" and "Jaji". Jadarin is the name of the clan that Changiz Khan was from. Jaji was the name of Changiz’s grandfather and he was the leader of the Jadarin clan. In the Mogolian language "Jaji" means "foreigner" so the Zazai’s are basically calling themselves foreigners. "Khil" means "clan" in the Mongolian language, a term very much familiar with the Pashtuns. "Orya" is the name of one of Changiz’s grandson and "Oryakhil" is a name of a Pashtun tribe. "Zay" means "son" in the Mongolian language. The very-similar Pashto word "Zoy" also means "son." The Pashto words "Zai" and "Khil" signifies groups in Pashto and they were obviously taken by the Mongolian words mentioned earlier—"khil" and "zay." A few other words that are copied or "borrowed" are the Mongolian words "Wolos" which means "people," "Jerga" which means "council," and "Shahghalay" which means "mister." Changiz’s first wife, Borte Ujin, came from the Karot tribe and "Kharot" is the name of a Pashto tribe. This is obviously not a mistake or a coincidence. The Pashtuns basically "borrowed" or stole these name and applied them to themselves, illustrated just how obsessed they were with the Mongols.

  Karo was the title of a spiritual man in the clan of Changiz Khan’s first wife. And now, Karokhil is the name of a Pashto tribe. Also, another major source of pride for Pashtuns is the Mangal tribe from Paktia, Khost, and Paktika. I have seen many Pashtuns proudly proclaim themselves as mighty and proud Mangals. Interestingly enough the Mongols called themselves "Mangals." "Mongol" itself is an English word and "Mangal" is the Mongolian term just like "Mughul" is the Farsi word for Mongols. For example, Americans call the people of Germany as "Germans" but the Germans call themselves "Deutsch." There is also an island in Mongolia called Talkun which has two rivers that run through it. The names of the rivers are Selenge and Orgon. Changiz Khan’s clan was based right next to the Orgon River. Now, in Paktika, there is a place called Urgun.

  These were just some of the major terms and names that the Pashtuns took from the Mongols. I know that not a lot—if hardly anyone—is aware of the origins of some of the Pashto names and terms but they were obviously taken from the Mongols, a group of people that the Pashtuns have spent years making fun of. This exemplifies just how little claim the Pashtuns have over their own culture and names—what makes them think they can have any legitimate claim over anything else like the land? At the most, the Hazaras and others with similar features just share an outward appearance of the Mongols which is shared by probably one-third of the world. The Pashtuns’ resemblance to the Mongols goes deeper than just features. They have mentally and historically copied the Mongols in acts of savagery and barbarisms. Whereas the Mongols committed horrific acts in the 13th Century, the Pashtuns have and are committing horrific act to the present day in the form of Abdali, Abdul Rahman , the Taliban, and political oppression. Another thing the 13th Century Mongols and the present-day Pashtuns have in common is the fact that they both had tribal systems. The 13th Century Mongols were all different tribes which Changiz Khan united them all and became the Khan over them. Modern-day Mongolia is no longer tribal but the Pashtuns still hold unto their tribal system to this day—just like Changiz Khan’s people. For more on the Pashtun tribal system please refer to the article titled "Baba-ocracy."

 • اقای میر هزار سلام،
  راستی متن قرارداد میان دولت ما و استرالیا برای اخراج مهاجران، موجود است؟ از کجا و کدام آدرس میتوانیم آن را به دست آوریم؟
  تشکر کاظم وحیدی

 • WALI;
  MA KHODETA KATE QAWMET ZADEM

جستجو در کابل پرس