صفحه نخست > دیدگاه > ایرانی ها با ما برخورد درست نکردند

ایرانی ها با ما برخورد درست نکردند

رزاق مأمون
سه شنبه 9 آگوست 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

هیات پارلمانی افغانستان: ایرانی ها با ما برخورد درست نکردند

سناتوران مشرانو جرگه می گویند نمایندگان مجلس ایران با هیات افغانی که به دعوت مجلس ایران به آن کشور رفته بود، برخورد مناسب نکرده اند. برخی از نمایندگان ایران سه بار گفته اند که افغانستان یک کشور اشغال شده است.

زلمی زابلی، عضو هیات افغانی که به ایران سفر کرده در جلسه روز یک شنبه مشرانو جرگه (9 اسد 1390) گفت که برخی از نمایندگان شعار می دادند که نمایندگان افغانستان بر ضد امریکایی ها به ایران آمده اند. او گفت: "بروجردی ما را به یک جلسه عمومی (مجلس ایران) برد در آنجا یکی از نمایندگان دو سه بار تکرار کرد که افغانستان اشغال شده است. این موضوع برای ما بسیار ناگوار تمام شد و بروجردی در گالری به نمایندگان گفت که وکلای افغانستان برضد امریکا آمده اند".

به گفته آقای زابلی، نمایندگان افغانستان به ایرانی ها گفته اند که این کشور اشغال شده نیست، بلکه جامعه جهانی براساس فیصله شورای امنیت ملل متحد در افغانستان حضور دارد. این سناتور همچنان گفت که تمام مقامات ایرانی به نمایندگان افغانستان توصیه می کردند که پیمان استراتیژیک با امریکا را امضا نکنند. مقامات ایرانی پیش از این نیز با امضای پیمان استراتیژیک افغانستان با امریکا مخالفت کرده اند.

هیات پارلمانی افغانستان به تاریخ 31 سرطان 1390 به ایران سفر کرد.

این در حالی است که مقامات امنیتی در غرب افغانستان بارها از ارسال اسلحه، ماین های کنار جاده ای و مواد انفجاری از ایران به مخالفین مسلح دولت افغانستان شکایت کرده اند.

سناتورانی که به ایران رفته بودند، در این جلسه گفتند که پس از "سخنان نیش دار" ایرانی ها در رابطه به اشغال افغانستان، نمایندگان افغانستان به ایرانی ها به صورت واضح گفته اند که افغان ها به دلیل مداخله ایران و پاکستان به امریکایی ها اجازه حضور در افغانستان را داده اند.

مولوی عبدالوهاب عرفان، یکی از سناتوران که در مورد سفر هیات پارلمانی به ایران به سناتوران در جلسه عمومی گزارش می داد، گفت نمایندگان مسئله ارسال اسلحه از ایران را مطرح کرده اند. او گفت: "در آنجا هیات افغانی مستقیما گفت که شما مخالفین را کمک می کنید. سلاح هایی را که مارک ایران دارند، ارگان های کشفی ما در دست دارند".

اخراج مهاجران؛ اهرم فشار ایران

آقای زابلی افزود 30 تن از نمایندگان و سناتوران پارلمان افغانستان سه شبانه روز مکررا از مقامات ایرانی تقاضا کردند که یک و نیم میلیون مهاجر افغان را از آن کشور اخراج نکنند زیرا به گفته او افغانستان در وضعیت بدی قرار دارد، اما مقامات ایرانی این تقاضا را نپذیرفتند.

برخی از سناتوران گفتند زمانی که ایران تحت فشار امریکا قرار می گیرد یا دست به اخراج اجباری مهاجرین می زند، و یا هم مرزهای خود را بر روی واردات اموال به افغانستان مسدود می کند.

به گفته سناتوران در حال حاضر 3800 شهروند افغانستان در زندان های ایران زندانی هستند که از این تعداد 280 تن آنها به اعدام محکوم شده اند. سناتوران گفتند ایران پذیرفته است که جزای محکومین اعدام را به حبس ابد کاهش دهد.

نجیبه حسینی، یکی دیگر از سناتوران می گوید که نمایندگان خواستار اجرا شدن معاهده استرداد مجرمین و متهمین افغان از ایران شدند. او گفت: "یکی از خواست های ما این بود که این معاهده مورد اجرا قرار بگیرد".
در همین حال، برخی از سناتوران با انتقاد از دولت ایران گفتند که مقامات ایرانی حتا جسد کسانی که را که پیش از این توسط ایران اعدام شده اند، در بدل پول و با زحمت زیاد به خانواده های آنها سپرده است.
http://afghanlion.blogspot.com...

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • IRANIHA BESYAR NATIONALIST WA FASHIST HASTAND DAYEM MAHAJEREEN WA MARDUM AFGHANISTAN RA TAHQEER MIKONANAD AGAR YAK GHARBI RA DAR IRAN BIBNAND KOSHISH MEKUNANAD KE BA O ERTIBAT BIGEERAND HATA ZANHA WA DOKHTAR
    WALI AGAR YAK PANAHINDA AFGHANISTAN RA BIBINANAD BA O TAHQEER MIKONAND HATA AZ GAP ZADAN IJTINAB MIKUNANAD
    KHUDA KUNAD KE ROZGAR MURDUM AFGHANISTAN BALAY IRANIHA BEYAYAD
    BA OMEED HAMLA AMERICA BA IRAN

  • rast megi iraniha besyar fashist hastand

    inshallah halshan badtar az ma khad shud

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس