صفحه نخست > خبر و گزارش > گزارش > تنها پایتخت تاریک جهان

تنها پایتخت تاریک جهان

به همراه کارتونی از اجمل بهاء
عبدالحمید اعتمادی
سه شنبه 1 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

آب با ارزش ترین نعمت خدادادی که در اختیار بشر فرار دارد استفاده درست از این نعمت ازرش مند می توان زندگی روز مره را رونق بخشید.آب در زنده ماندن تمام موجودات زنده نقش با ارزشی دارد در صورت نبود آن زندگی تبدیل به مرک می گردد

کابل پایتخت افغانستان بعد از پنچ سال هنوز در تاریکی محض به سر می برد این در حالی است که شهرهای مثلی هرات مزار قندهار از برق کامل برخوردار است .

رئیس جمهور کرزی در زمان دولت موقت گفته بود که در طی یک سال برق کابل را بصورت کامل فراهم میکند ولی متاسفانه با گذشت پنج سال هنوز کابل در تاریکی بسر می برد .

با ورود اسماعیل خان در وزارت آب انرژی و برق کمتر تغییراتی در برق کابل ایجاد شد در بقیه ولایت ها بجز هرات (شهر شخصی) آقای اسماعیل خان دیگران بحالت قبلی شان باقی ماند. شاید در خیلی از ولایت ها ریاست از وزارت آقای اسماعیل خان وجود نداشته باشد .شاید خیلی از مردمانی بعضی از ولایت ها با کلمه بنام برق آشنا نباشد در قرن بیست یک در دنیای که اکثر کشورها بدنبال تولید برق از مواد بنام اتم است آیا واقعا فاجعه نیست که پایتخت ما هنوز برق نداشته باشد.

کارتون از اجمل بهاء

برق در هر کشور جز امکانات اولیه زندگی محسوب می شود ولی در کابل به یک رویا تبدیل شده است رسانه ها برنامه های مرتبط با برق می سازد تا بتواند گوشه ای از مشکلات مردم را در تصویر بکشاند البته این حرکت رسانه ها بصورت دوامدار نیست در هر چند گاهی با پخش چنین برنامه ها بیشتر دنبال جلب توجه مردم است خوب بیشتر ازاین هم نمی توان از آنها توقع داشت بخاطر که اکثرا شبکه های تلویزیونی کشورمان شخصی و بحالت تجاری فعالیت می کند .

برق شهر کابل از دوتا بند(سد)قدیمی بنامهای ثروبی ونغلو که هر دو در جنوب شرق کابل بر روی دریای کابل استوار است تهیه می شود در اول سال با افزایش آبهای روان در پشت این دوتا سد برق در مناطق که توضیع گردیده است بصورت شبانه روزی می باشد با گرم شدن هوا و مصرف آبهای رودخانه ها برای گشاورزی و کم شدن آب پشت سد برق بحالت نا متعادل درامده بافرارسیدن فصل زمستان در شبانه روز در حدود ۴ ساعت برق داده می شود بقیه ساعات در تاریکی بسر می برد در سال گذشته وزارت آب برق طی یک قرارداد با کشور تاجکستان اعلان کردن که برق کابل تا اول سال 1387 بصورت شبانه روزی ارائه می شود.

افغانستان با دارا بودن آبهای روان که اکثرا در تمام فصول جریان داردو از نظر حرکت رودخانه ها که اکثرا از لابلای کوهها ودره ها در حرکت است بهترین شرایط تولید برق آبی را دارد که کمتر دولت به این موضوع دقت کردند آیا به نظر شما بهتر نیست بجای قراردادهای میلیاردی بخاطر خرید برق از کشورهای همسایه کمی به فکر حدر رفتن آبهای روان که بزرگترین نعمت خدادادی است باشد تولید برق آبی در جهان از بهترین راههای تولیدبرق محسوب می شود بخاطر هزینه کمی که بعد از ایجاد یک نیروگاه برق آبی دارد درضمن ایجاد بند(سد)بر روی رودخانه ها برق تولید می شود با آب که درپشت این سد ها جمع میشود بزرگترین تغییری در صنعت کشاورزی کشور ایجاد می شود

در اواسط فصل تابستان شاید از وضعیت نبود برق در کابل خیلی ها در جریان باشد در قبال نبود برق مواد سوختی قبل از فرارسیدن فصل زمستان بصورت تصاعدی افزایش پیداکرد.تابستان قیمت مواد سوختی از این قرار بود یک لتر بنزین(پطرول)54 افغانی یعنی معادل بالا تر از یک دالر امریکای یک لتر کازایل 34 افغانی یک کیلو کاز مایع ۶۰ افغانی جوب برای سوخت هر سیر که معادل ۷ کیلو میباشد ۴۰ افغانی شما خودتان تصور کنید که این قیمتها در حدود سه الی چهارما پش است با فرارسیدن فصل زمستان سرمای شدید شهر کابل مردم با درامد روزانه ۱۰۰الی ۱۵۰ افغانی مردم چطور میتواند ازین مواد سوختی که مسلما در زمستان گرانتر هم می شود زندگی روز مره خودرا بگذراند واقعا فاجعه بزرک در حال رخ دادن است کجاست کوش ناشنوا آقای اسماعیل خان وزیر آب برق که در بهترین ساختمانهای مجلل زندگی میکند یا کوشهای نمایندهای پارلمان که باحقوق ۷۰هزار افغانی می تواند از بهترین امکانات موجود استفاده کند .

با وجود گرانی مواد سوختی در فصل زمستان موارد مثل بی کاری حقوق کم زمستان بر سری مردم این پایتخت چطور سپری می شود خدا آگاه است .


اين نوشته ويرايش نشده است. خوانندگان می توانند درباره ی مشکلات نگارشی آن نيز، نظراتشان را ابراز کنند.

عبدالحمید اعتمادی هستم دارای لیسانس مدیریت صنعتی.بزرگترین دغدغه ی فکری ام دین داری و سوء استفاده از دین با شعاری حق وعدالت است . شعاری که انسانهای فرصت طلب فقط برای رسیدن به اهداف شوم خودشان از آن در برابر مردم استفاده می کنند.

آنلاین :

انجمن دانشگاهیان و فرهنگیان بصیرت

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • در اکثر کشور ها وقتی وزیری و یا مسئول کدام بخش در وظایف خویش ناتوان باشد بطور داوطلبانه فورا استعفا میدهد چیزی که در کشور مااصلا وجود ندارد ، وزیر انرژی و برق حتی بعد از شش سال و صرف ملیونها دالر موفق نگردیده برق پایتخت کشور را تامین نماید ولی حاضر نیست چوکی وزارت را رها نماید. البته این تنها وزارت آب برق نیست که نتواسته در جریان شش سال وظایف خویشرا انجام دهد وزارتهای دیگری نیز کدام شهکاری نکرده اند بطور مثال
  وزارت ترانسپورت بعد از شش سال نتوانسته پایتخت کشور را با کشور های اروپائی از طریق هوا(آریانا) وصل نماید.
  به نسبت ضعف وزارت های امنیت، و داخله جبهه جنگ با طالبان از ولسوالیهای دور دست زابل و هلمند به مرکز شهر کابل و حتی وزیر اکبر خان که در سه کیلو متری ارگ موقیعت دارد انتقال گردیده است .
  شهرداری کابل بعد از شش سال و صر ف میلیونها دالر نتوانسته سیستم کانالیسزیون شهر کابل وسرکهای مرکز کشور را قابل استفاده نماید.
  با این وضع آیا باز هم آقای کرزی توقع دارد مردم وی را دوباره انتخاب نمایند؟

  • hamwatan salam, faramosh nakoneed ke dar systeme reyasati wazeer ha hama masheen haye ejraye hastand ke plan haye rayees ra peyada mekonand, hal agar wazere pas ya pesh shawad cheze tagher namekonad , anche mohem ast een ast ke rayees -e hokomat dar plan haye kare ash gap haye asasi ra begonjand . ok
   tareq

  • از ابراز نظر شما دوستان نیسبت به این مطلب یک جهان تشکر تداوم ابراز عقاید انسانهای متفکر باعث پیشرفت حقیر می گردد

   آنلاین : ابراز تشکر

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس