صفحه نخست > عکس > تراژدی ناتمام پناهجویان افغانستان در یونان به روایت عکس

تراژدی ناتمام پناهجویان افغانستان در یونان به روایت عکس

بصیر آهنگ
چهار شنبه 14 سپتامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • باقی سمندر
  سنبله سال ۱۳۹۰ خورشیدی
  سال ۲۰۱۱ میلادی

  سلام به پناهندګان ای سرزمین من در یونان !
  نیک میدانیم که شما فرزندان میهنم از افغانستان ایکه از سه ده به اینسو بخاک خون کشیده شده است و همه مستبدین واستعمارګران نوین ازهمر قماش در افغانستان سرسپردګان بوقلمون ګونه خود رادارند واز بام تاشام در افغانستان بزور توپ وګلوله سخن میکویند - فرار کرده اید .
  سیل فرار ومهاجرت ها را در این سه دهه اخیر همه مردم دنیا دیده اند وآوانیکه تجاوزکران شوروی در افغانستان حمله نموده بودند وجنګ ها دردشت ها وروستاها ادامه داشت - سیاست امریکا واروپا از یکسو فرستادن بیشتر از سه ملیارد دالر برای تنظیم ها از طریق آی - اس -آی و سی آی -ای بود و از طرف دیګر در همه کشور های غربی برای پناهندګان افغانستان زمین به زودی حق پناهنګی میدادند . وقتی اتحاد شوروی از هم پاشید - دیوار برلین فروریخت و وحدت دو المان تامین ګردید و اروپای شرقی وغربی از ناحیه پاکت وارسا خود را راحت احساس کردند و جنګ سرد رو به پایان رفت - در افغانستان جنګهای تنظیمی بیداد کرد و بازهم پناهندګان به هر سو روانه شدند و در زمان طالبان هم چنین هزاران نفر در داخل افغانستان و بیرون آواره شدند . اینک که ایالات متحده امریکا و اتحادیه اروپا و متحدین شان با ناتو از یک طرف حاکمیت حامد کرزی را میخواهند سر پای نګهدارند و از سوی دیګر رقابت های آشکار ونیمه آشکار متحدین ناتو ودولت های تا بدندان مسلح با سلاح اتمی در همسایګی افغانستان در امورد داخلی افغانستان از بام تاشام مداخله مینمایند و طالبان و ګروه های حقانی و ګلبدین نیز با جنګ های فرسایشی وخانمان برانداز وموج خود کشی ها زندګی را برمردم تلخ تر ساخته اند و دیروزوامروز صبح درشهر کابل - وپایتخت و انهم در یک کیلومتری ارګ آقای ګرزی رقبای نظامی اش - مردم را بخاک وخون کشانیدند و جنګ قدرت همه روزه افغانستان را بیشتر از پیشتر به سوی تاریکی های قرون وسطایی سوق میدهد - در این شرایط همه میخواهند از چنګ ای جنګ وظلم وستم و استبداد وکشتار ناتو و طالبان وشرکافرار نمایند - سیزده هزار انسان در یونان و چند هزار نفر در اندونیزیا و یا استرالیا و ملیون انسان در ایران و پاکستان و هزاران نفر در آسیای میانه تا اروپای شرقی همه میرسانند که موج پناهندکی در اروپا معلول تجاوز نظامی وسیاسی ناتو وشرکا - طالبان وشرکا و حاکمیت سراتا پا فاسد و آلوده حامد کرزی وشرکا دراین دهه از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱میلادی میباشد -
  پس پناهندګان افغانستان - حق مسلم دارند که به مثابه پناهندګان سیاسی در کشور های اروپایی شناخته شوند و از همه حقوق ومزایای پناهندګی برخوردار ګردند .
  تنها دیروز وامروزدر کابل ( ۱۳ و۱۴ سپتامبر ۲۰۱۱ ) خود دلیلی آشکار برای فرار از شرایط نا امن از پایتخت افغانستان است . هر وکیل دفاع میتواند با استناد همین دلایل سیاسی - اقامه دعوا نماید و برای پناهندګان خواستار حق پناهندګی ګردد و پناهندګی سیاسی با همیت دلایل سیاسی قبول میګردد .
  از اینرو اتحاد وهمبستګی میان پناهندګان شرط پیروزی شان است ـ اختلافات - قومی - منطقوی - زبانی و مذهبی و سیاسی دلیل ایست برای شکست ونقاق وشقاق در بین پناهندګان . بایست از نفاق افکنی برحذر بود!
  په آرزوی موفقیت شما در یونان
  اګر شما پناهندګان همه روزه یک ګزارش بنویسید و از یک مرکز واحد به همه رسانه بفرستید - قطره قطره دریا میګردد
  اتحاد - اتحاد - اتحاد وهمبستګی - پیروزی.

  • سلام دوستان،
   اگه یک چیزی بگویم دهان سوزه ، اگه نگویم مغز استخوان:
   برادر های هزاره ما در ایران چه کردند ، از اعتبار که برایشان بادار های ایرانی شان کرده بود چه استفاده های سؤ نکردند حتی از فامیل های کار فرمای خود هم دریغ نکرده و به خیانت دست زدند همی حالا در کابل به چشم باز ببینید که ژست های جاپانی را بچه های شان و چهره های ایرانی را دختر هایشان گرفته چی که نمی کنند. بهر حال مه نمی خواهم در بین ما افغانها تفرقه داشته باشیم مگر ای قوم جز از ملت افغان است ضرور نیست خود را مجزا بدانند . هر خوبی و بدی ما از همه ماست. مگر نظر مه برایشان اینست که از داغ خوردن کمی دست بردارند که گلو شان نسوزد.
   در کشور خود ما هر چیز است تا ایقه غالمغال را در بیرون انداختن میتوانیم گوش بد بخت های خوده در داخل کمی باز کنیم و حد اقل از احسان بیگانه ها خو خود را دور داشته باشیم.
   تشکر

 • او بیادر جبر اس , نرو, از قدیما گفتن اول خانه را پر از زر کو باز فکر زن کو , برو کدام جا کار کو پول راه را پیدا و بعد هوایی و زمینی ارام حرکت کو !! تا دینا غرب یا بهشت خیالی تان را ببینید دگرا گل کرده که شما گلاب کنید !! سر بد (سر بی مغز) ده بلا بد !!!

  • مه مگوم صد سال دیگام عمر کنی با ای گپ سنجیده ت.
   واقعاً که چی جبر است؟ چرا؟ این همه آدم بشمول زنان و اطفال در همین ملک با وجود تمام سختی ها و مصائب زندگی می کنن شما را چی کده که پناهنده گی میپالین؟

  • دوستان درود ! فامیل هائیکه با فرزندان شان راهی دیار مهاجرت شده اند ، شاید زنده گی آینده کودکان و فرزندانشان در غرب تأمین شده باشد ولی برای والدین شان دوزخ است . چند فامیلی که همراه فرزندانشان با قبول مشکلات فراوان به آلمان رسیده اند ، در خواست پناهدنده گی شان رد گردیده و صرف ویزای اقامت یک ساله ، دو ساله و سه ساله و آنهم در صورت مصروف شدن شان در کار های اجتماعی برایشان داده شده است .

   اما جوانان (مردان و زنان ) بالاتر از سن هژده و فامیل های بدون فرزند در مشکلاتی گیر افتیده اند که نپرسید .

   1 - درخواست پناهنده گی مهاجرین مجرد و فامیل های بدون فرزند در آلمان رد شده و بخاطر دوام زنده گی در آلمان باید وکیل مدافع بگیرند . وکیل در قدمه نخست از هر غضو خانواده مبلغ 300-500 ایرو اخذ میدارد تا مراحل دفاع از حقوق پناهنده گی شان را در راه اندازد و ماهانه بطور متداوم مبلغ 50-100 ایرو از هر نفر اخذ میدارند . پیدا نمودن این مبلغ برای مهاجریکه اجازه کار ندارد ، زبان نمی داند و جواز راننده گی ندارد کاریست بس دشوار و محال .

   2- مهاجرین قبول نا شده در آلمان حق کار ، حق آموزش و حق خارج شدن از شهر و جای زنده گی ( آیم یا خوابگاه)را ندارند . غذای شان بطور پخته شده روزانه دو بار برایشان توزیع شده و ماهانه مبلغ 40 ایرو بخاطر دیگر ضروریات شان تأدیه میگردد . غذای پخته شده که برای مهاجر داده میشود ، برای یک اوغانستانی تازه به اروپا رسیده غیر قابل پذیرش است . قطی های کانسرو شده ماهی با سوس قیماق و سوپ آبگین ، گوشت فیل مرغ در سوس رومی ( این گوشت بویی میدهد که یک اوغانی اصلأ خورد نمی تواند ) یا کلباس فیل مرغ ، نان سیاه و بوروت (نان کلچه)های صدگرامه سیلو ، قطی های ده گرامه مربا و مسکه ، انواع پنیر های شور ، یوگورت های شیرین شیری که موقع خوردن با قاشق غاز میکشد . مهاجریکه در خوابگاه های عمومی ارسال میگردد و بدون غذای پخته ماهانه مبلغ 267 ایرو بخاطر غذا و دیگر ضروریات خود میگیردد نیک بخت و خوش بخت است .

   3- مهاجرین که دوستان و خویشاوندان شان در آلمان و دیگر شهر های اتحادیه اروپا از سابق زنده گی دارند و امکانات مالی و پولی دارند تا زمان نا معلوم باید پول وکیل شانرا را بپردازند ، در غیر صورت فرد یا خانوادۀ که امکانات مالی ندارند ، آنقدر در مزیقه قرار دارند که نمی توان آنرا نوشت .

   4- اگر مهاجر در شهر های بزرگ و کوچک از طریق اداره مرکزی مهاجرین آلمان ، ارسال یا (ترانسفر) گردد 5% امکان پیدا نمودن کار سیاه را دارد و اگر در قشلاقی یا ده کوچکی ارسال گردد روزش از شب سیاه تر است .

   5- فرزندان مهاجرین که سن 10 را تکمیل نکرده باشند یک راهی بخاطر رفتن به مکتب را برایشان میتوان پیدا نمود ، در غیر صورت جوانان بالای سن 10 را بمشکل در مکتبی میتوان شامل نمود . با وجود این برای زنان ، کودکان و جوانان زیر سن هژده زنده گی بهتری نسبت به اوغانستان در اروپای غربی میسر است .

   این کوچک معلوماتی بود که راجع به مهاجرین آلمان برایتان نوشتم امید آزرده نشده باشید .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس