کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > فرهنگی > نمایشگاه تاریخی افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها

نمایشگاه تاریخی افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها

شنبه 17 سپتامبر 2011, بوسيله‌ى بصیر سیرت

اولین نمایشگاه تاریخی به نام افغانستان جدید از چشم افغانها توسط احمد بهزاد معاون پارلمان افغانستان ، نماینده نهاد همکاری های سویس در افغانستان خانم ماریان هوبر و رییس مرکز فوتوژورنالیزم چشم سوم نجیب الله مسافر رسما در باغ بابر، قصر زیبای ملکه روز 15 سپتامبر افتتاح گردید. تعدادی زیادی از فرهنگیان، هنر مندان، سیاست مداران و مسوولان موسسات بین المللی در افغانستان ازین نمایشگاه دیدن نمودند. این در حالیست که چنین نمایشگاه در تاریخ افغانستان بی نظیر توصیف گردیده و قرار است در کشورهای مختلف جهان نیز به نمایش گذاشته شود.

افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها، نام نمایشگاهی است که توسط مرکزفوتوژورنالیزم چشم سوم ، بخش فرهنگی سفارت آمریکا و اداره همکاری های سوئیس در افغانستان راه اندازی شده است. این نمایشگاه اولین نمایشگاه سیار، در داخل و خارج از افغانستان است که در ده ولایت افغانستان: (کابل ، هرات، جلال آباد، مزارشریف، بامیان، دایکندی، غور، بدخشان، هلمند، و میمنه ) برگزار خواهد شد .

هدف از برگزاری این نمایشگاه، نشان دادن زوایای پنهان جامعه افغانی به شهروندان این کشور، تقویت روحیه میهن پرستی و ارزش گذاری به اصل دموکراسی است تا خاطره سال های جنگ را از ذهن مردم افغانستان به دور کند و به آن ها تصویری از افغانستانی که می تواند باشد را نشان دهد؛ در کنار آن، مردم جهان در جریان وضعیت فعلی افغانستان و انکشاف صورت گرفته در آن، قرار خواهند گرفت، مردمی که کشورهایشان نقش ارزنده ای در بهبود وضعیت افغانستان داشته اند.

این نمایشگاه، شامل 142 عکس است که با موضوعات گوناگون از ولایات مختلف افغانستان، گرفته شده است و تا ده روز آینده در باغ بابر برروی همگان باز میباشد.

مرکز فوتوژورنالیزم چشم سوم:

مرکزفوتو ژورنالیزم چشم سوم به عنوان یک مرکز عکاسی حرفه ای، سال 1387 با جواز رسمی از وزارت اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغنستان کار خود را آغاز کرد و در این مدت، نمایشگاه های متعددی را پیرامون موضوعات مختلف در افغانستان و خارج از افغانستان، راه اندازی کرده است. این باراین مرکز، افتخار دارد تا برگزار کننده نمایشگاه جدیدی از افغانستان شناسی به نام افغانستان جدید از چشم افغان ها، در داخل و خارج از این کشور باشد.

عکاسان :

نجیب الله مسافر، رضاساحل، بصیرسیرت، مهدی مهر آیین ، روح الله مشکین قلم، فرزانه سلطانی، نسیم سیامک، آمنه حسنی، میثم شاهین، آصف تلاش، احمدنوید نظری، محمد زرین، نصیرفدایی و ملیار صادق آزاد.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


51 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > فرهنگی > نمایشگاه تاریخی افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • باقی سمندر
  سنبله ۱۳۹۰ خورشیدی
  سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی

  سلام به خوانندګان ارجمند کابل برس
  سلام به برګزار ګنندګان نمایشګا ه
  سلا م به عکاسان در نمایشګاه

  من برای همه عکاسان وهنرمندان برګزاری ای نمایشګاه را تبریک وتهنیت میګویم وامیداورم همه زوایای تاریک افغانستان هر چه بیشتر روشنتر ګردیده و توجه ونګاهی به اینده و زندګی درخشان برتاریکیها وجهالت توسط خود مردم پیروز ګردد وهمه انسانهایی که داعیه روشنفکری وروشنګری دارند- بخاطر پسبارندکه طالبان وامارت اسلامی و شرکا ی شان چګونه هنر عکاسی را شرک نامیدند و از تمام مناطق زیر کنترول افغانستان عکسی پخش نمیګردید .
  چګونه آثار مشعل هروی را در هرات از روی دیوار ها پاګ نمودند
  چګونه تندیس های بودا را به ګلوله بستند
  چګونه رادیو وتلویزیون والات موسیقی وفیلم ها را به دار آویختند
  چګونه زنان ومردان را در استادیوم ورزشی کابل سنګسار واعدام نمودند
  چګونه با زور پولیس محلی بنام ( امر به معروف ونهی از منکر ) آرامش ګورستان را درکابل وبسا شهر ها برقرار نموده بودند
  چګونه فقط یک صدا - بنام صدای شریعت در امارت اسلامی شنیده میشد وهمه صداهای دیګر در ګلو خفه میګردید
  نیم نګاهی به ګذشته نشان میدهد که طالبان وشرکا ومتحدین و حامیان شان دشمنان هنروترقی وپیشرفت بودند وکماکان میباشند .
  هرچه در مورد هنر کشی وهنر ستیزی طالبان وشرکا بنویسم کم است . ارزو دارم تا همه دوستانی که قلم توانا دارند به همین بهانه همه مصایب ګذشته وحال را برملا ګردانند .
  یار زنده وصحبت باقی

 • بیادرای اسلام سلام ! ده بین این عکسا عکس کوچی و سگش نیس ، عکس خوشال خان بابا نیس ، عکس امیر کبیر بابا نیس ، عکس شمشیر زنی و آدمکشی نیس ، عکس دال و چپاتی نیس و از همه گیش کده مویمتر ده بین عکاسا یک زی ، زوی ، خیل و وال نیس . ازمی خاطر این نومایشگا ملی و اوغانی نیس . ده ما عکس آزره و کمان بازی تاجو گکا ره چاپ کده نمایش دادین که فقط ما آدم نیستیم که ما ره فراموش کدین و نامش ام ماندین نمایشگاه تاریخی افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها؟ اینمی کارای غیر ملی و عکاس گرفتنای غیر ملی شما بود که امیرالمومنین ما کولی عکس و ترمیزون و رادو ره منع کده بودن . بیغم باشین یا بریتان یک انتحاری روان می کونیم یا ده سر را بریتان آدمکشک گور می کونیم .

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.