صفحه نخست > حقوق بشر > نسل کشی هزاره ها با سه قتل دیگر در پاکستان ادامه یافت

نسل کشی هزاره ها با سه قتل دیگر در پاکستان ادامه یافت

کابل پرس
شنبه 24 سپتامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: تنها سه روز پس از کشتار 26 تن از مردم هزاره توسط شبکه تروریستی طالبان، لشکر جنگوی و القاعده، سه تن دیگر از مردم هزاره توسط این شبکه تروریستی کشته شدند. به گزارش رسانه های داخلی پاکستان، تروریست ها موتر حامل این سه تن را متوقف کرده و هزاره ها را از موتر پایین کشیده و مقابل چشم سایر مسافران به رگبار بستند. کشتار هدفمند یک گروه قومی یا مذهبی، مصداق کامل نسل کشی محسوب می شود و در چند سال اخیر مردم هزاره در پاکستان به دلیل هزاره بودن، بصورت سیستماتیک با نسل کشی مواجه شده اند.
در اعتراض به کشتار سیستماتیک مردم هزاره در پاکستان، حزب دموکراتیک مردم هزاره از مردم خواسته است تا مقابل سفارتخانه های پاکستان در کشورهای مختلف تظاهرات صورت بگیرد تا بر دولت این کشور برای توقف این کشتارها فشار آورده شود. در پاسخ به این فراخوان قرار است یکی از این راهپیمایی ها روز نخست ماه اکتبر در شهر اسلو برگزار شود.

رهبر حزب دموکراتیک هزاره در نشستی خبری گفته است که ما مجبور شده ایم که تظاهرات بین المللی را اعلام کنیم. در تظاهرات بین المللی ما در آمریکا، اروپا، انگلستان، استرالیا، کانادا، افغانستان و کشور های دیگر هزاره ها بر ضد کشتار، کشتار هدفمندانه و قتل عام هزاره ها در کویته شرکت خواهند کرد. ما در مقابل دفاتر سازمان ملل و اتحادیه اروپا و پاکستان، صدای اعتراض خود را بلند خواهیم کرد. ما سازمانهای بین المللی حقوق بشر و نهادی های دیگر بین المللی را متوجه مظلومیت هزاره ها می کنیم. ما در سراسر جهان ارتباط خود را با سازمانهای هزاره ها شروع کرده ایم، که از یکم اکتوبر مطابق به تقسیم اوقات در شهر های مختلف دنیا تظاهرات آغاز خواهد شد. اگر بعد از آن نیز امنیت و حفاظت مردم ما تامین نگردید، تظاهرات ما دوباره از سر گرفته خواهد شد.

پاکستان به کشتارگاهی بزرگ برای مردم هزاره تبدیل شده است

چهار شنبه 21 سپتامبر 2011, بوسيله ى کابل پرس? | افغانستان پرس

کابل پرس: تقریبا هر چند روز یکبار خبر از کشتار دسته جمعی مردم هزاره در پاکستان در رسانه ها نشر می شود. گروه های تروریستی مشخصا مردم هزاره را هدف قرار داده اند. روز گذشته بیش از 26 تن از مردم هزاره در جنوب غرب پاکستان و در اطراف شهر کویته یکجا کشته شدند. تروریست ها، قربانیان را از یک اتوبوس پایین کشیده و مستقیم به سر و صورت آنان شلیک کرده اند. هدف قرار دادن و کشتار یک گروه بر اساس وابستگی آنان به گروه قومی یا مذهبی خاص، ژنوساید یا کشتار دسته جمعی محسوب می شود. مردم هزاره در پاکستان با کشتار جمعی تمام عیار مواجه شده اند. آنان که بازماندگان قربانیان دوره ی جنایتکار معروف افغان عبدالرحمان می باشند و مجبور به ترک زادگاه خود شده بودند، همانند پدران و مادران خود، هنوز قربانی تروریست ها، گروه های افراطی و سایر دژخیمان دوره ی خود می باشند. درست روز عید فطر امسال مسلمانان نیز مردم هزاره هدف قرار گرفتند و 11 تن از آنان کشته شدند. سی و یکم ماه جولای امسال نیز، روز خونین دیگری برای مردم هزاره در کویته بود که بیش از 10 تن جانشان را از دست دادند. روز دهم همان ماه سه تن دیگر، روز 23 جون 4 تن، روز 16 جون یک ورزشکار معروف هزاره را از پای درآوردند، روز 18 ماه می 7 تن و تنها چند روز پس از انتشار خبر کشته شدن اسامه بن لادن، ده ها تن کشته و زخمی شدند.

آمار کشته و زخمی شدگان مردم هزاره در پاکستان، در چند سال اخیر به هزاران تن می رسد. سازمان های حقوق بشر برای مقابله با این کشتارهای دسته جمعی چندان فعال نیستند و جامعه جهانی نیز در این مورد سکوت اختیار کرده است.

عکس ها از گتی ایمیج، رویترز و اسوشیتد پرس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • هزار افسوس به سرنوشت مردم بیچاره وطنم که در هیچ گوشه ای این دنیا آرام نیستند. نه در افغانستان، نه در ایران ، نه در یونان، نه در استرلیا نه در چتلستان منفور. خدایا تو به داد این ملت نگون بخت برس! اینها به کی پناه ببرند جزء به تو.

 • باقی سمندر
  ۳۰ سنبله /شهریور سال۱۳۹۰ خورشیدی
  ۲۱ ماه سيتامبر سال۲۰۱۱ میلادی

  سلام به خوانندګان ارجمند کابل پرس?

  نخست از همه جنایت ای راکه جنایت کاران دهشت افکن در کویته پاکستان مرتکب شده و انسانها راکشته اند - به شدت محکوم مینمایم و برای کشته شده ګان بهشت برین آرزو دارم .
  من نمیدانم تا چه اندازه تعصب قومی و تباری چشمان برخی انګشت شمار انسانها را کور نموده است که اګر کدام انسان پشتون کشته شود - احساس خشنودی مینمایند - یا اګر کدام ازبک یا تاجیک کشته شود - احساس خشنودی مینمایند - یا اګر کدام هزاره کشته شود - احساس خشنودی مینمایند - به همین ترتیب اکر یک انسان از خویشاوندانش کشته شد - همه انسانهای دیګر را توهین وتحقیر مینمایند.
  من جنایت را در کویته محکوم مینمایم و هرانسانی که ازهر ګروه اجتماعی مرتکب جنایت شده باشد - همان انسان را محکوم مینمایم وبخود اجازه نمی دهم که بخاطر یک انسان جنایت کار همه را شریک جرم اش بدانم
  تعصب قومی - دینی - مذهبی - نژادی - لسانی - ایدولوژیک چشمان انسان را در برابر دیدن واقعیت ها تاجایی تحت تاثیر قرار میدهد - بایست بدون تعصب زیست و ازهرنوع تعصب خود را نجات داد .
  سعدی شیرازی در بیشتر از هشت صد سال پیش ګفته بود :
  بنی آدم اعضای یک دګر اند
  که در آفرینش ز یک ګوهر اند
  چو عضوی به درد آورد روز ګار
  دګر عضو ها را نماند قرار
  تو کز محنت دګران بیغمی
  نشاید که نامت نهند آدمی

  از اینرو من خود را درغم کشته شده ګان در کویته ودر هرجای دیګر پاکستان شریک میدانم وبرایشان بهشت برین آرزو دارم وبرای تمام بازماندګان شان تسلیت میګویم.
  زمانی من برای احمدولی کرزی- جنرال داود داود تسلیت نامه نوشته بودم ودیروز هم برای پروفیسور برهان الدین ربانی تسلیت نامه ای نوشتم - عده ای برآشقته شده ومرا توهین وتحقیر کردند و خصوصن که عده ای از ګفته من برای بهشت آرزوکردن سخت متاثر شده اند .
  امیدوارم که عده ای که برای خود بهشت را - باغ را و فردوس را آرزو دارند - برای دیګران هم تنګ نظری ننمایند و الی در بان ورضوان ګردندو آنهاییرا که را نمی خواهند در بهشت موعود جای ندهند و با تعصب خاص شان در همین دوزخ ای که همه میسوزیم وبه خود نمی ګیریم - بسوزانند وافتخار تاریخی کمایی کنند !

  • بنی آدم اعضای یک دګر نیست
   که در آفرینش ز یک ګوهری نیست
   چو عضوی به درد آورد روز ګار
   دګر عضو ها پا نهند در فرار !!!

 • خداوند بزرگ لعنت خویش را برای عاملین این کشتارهای مردم هزاره شیعه پاکتسان بفرستد ومردم هزاره پاکتسان باید یک تصمیم دراین مورد اتخاذ نمایند چرا همه روزه قربانی میدهند.
  سیدعصمت الله نقوی

 • گناه از بزرگانمان است باید هر چی گیرتان میاید بکشید تا بفهمند کسی به نام هزاره اینجا در این کره خاکی سکونت دارد.اگر نکشید اینها میگویند مردم ترسو و بزدل هستند .من علی دهاتی از تولی کشف قندهار به شما مگم که یکی را زنده نگذارد .چون خودم شخصان یک نفر از این قوم زنده نمیگذارم چون ما هروز از این مردم را مردار میکنیم به شما مگم بکشین .شما نباید بکار بیشنین چرا ؟ چون شما را داران مکشان شما باید مثل خودشان آدمهای آنهارو بکشید .چرا بکار نشستن ؟کی میخواهین آدم شوین باید بکشین *اول که رهبر کویته خراب است چرا او هیچ کاری نمکنه ؟مردم بیدار شین تا کی ما این همه کشتارو قبول کنیم .باید خودما دست بکار شویم .اگر نه ما را قتل عام میکنند . تشکر از کابل پرس? (علی دهاتی از تولی کشف ) please don`t omission .and please put it on the page.thank so lot.

  • برادر نسل کشی و هزاره کشی نیست این جنگ های مذهبی یست , تخمی را که پنجاب بر زمین پاشید اینک درو میکنند , سیاستمداران شعیه پاکستان یکجا با ضیا الحق مولوی های پنجاب دوشا دوشا امریکا بر ضد مردم وسر زمین و مذاهب ما در تبانی وهابت عرب ها عمل کردنند اینک اتش ان دامن خود شانرا گرفته است .

  • بچیم معلوم میشه که تو از اولاد های نا مشروع مزاری دوزخی هستی ، چرا که غیر از کشتن و خشونت چیزی دیگه ره نمی فهمی. بد بخت با یک بار اشتباه مزاری مردم هزاره ما را که جز خون و خاک ای ملت است در نظر همه خراب کردید حالا باز با همین طرز مفکوره میخواهی ای ملت را با افکار پلیت به تاریکی ها ببری ، مه فکر نمی کنم که دیگه مردم ما فریب تو واری احمق بخوره.

   نفرین خدا بر آنان که ای ملت را از هم میپاشاند.

  • به جواب علی از تولی کشف:
   بچیم معلوم میشه که تو از اولاد های نا مشروع مزاری دوزخی هستی ، چرا که غیر از کشتن و خشونت چیزی دیگه ره نمی فهمی. بد بخت با یک بار اشتباه مزاری مردم هزاره ما را که جز خون و خاک ای ملت است در نظر همه خراب کردید حالا باز با همین طرز مفکوره میخواهی ای ملت را با افکار پلیت به تاریکی ها ببری ، مه فکر نمی کنم که دیگه مردم ما فریب تو واری احمق بخوره.

   نفرین خدا بر آنان که ای ملت را از هم میپاشاند.

 • برادران ودوستان عزیز قبل از همه این جنایات بزرگ را بر ملت مظلوم خود وسائیرملت های ستمدیده ای جهان تسلیت عرض میکنم وبه عاملین این جنایات نفرین و لعنت فرستاده وبرای شان ارزروی مرگ شرم اور و ننگین طلبگارم، و برای ملت همیشه مظلوم خود صبر جمیل خواهانم ،و توصیه من حقیر این است که مواظب جان خود بوده و از خود و ننگ وناموس خود دفاع کرده و عاملین این جنایات را دستگیر کرده وبه به ترین شکل به سزای عمل شوم شان برسانید ،و بیدار با شید که با دنیای تروریستی سازمان یافته دولتی و جهانی رو برو هستید ،و اینها بیچاره گان و مزدوران هستند که برای هدف شوم شان ملت مظلوم مارا انتخاب کرده اند. تمام جهان این قتل عام را با چشمان شان میبینند ونادیده میگیرند ،اگر یک اسرائیلی ،امریکائی ویا یک اروپائی فقط زخمی شود در بدل ان چندین مردم بیگناه مسلمان کشته خواهند شد ،جوانان وای کسانی که با دنیای نت رسانه ها دسترسی دارید همه ای ملت های بشر دوست دنیا را ازاین مشکلات عظیم ا گاه کنید ، با تشکر ،حبیب وحدت پرت استرالیا.

 • اولاً که کشتار از هر نوع آن قابل انزجار و محکوم است و ثانیاً که این حزب دموکراتیک مردم هزاره تا حالا کجا بوده که تازه سر از آب در آورده؟ تا منافعی در کار نباشد کسی صدای خود را نمی کشد نه؟!

 • جنايت کم نظيری در١٧ حوت سال ١٣٦٧توسط قوماندان حبيب الله بيگ و معاون او قيوم بيگ در ولسوالی قيصار ولايت فارياب صورت گرفت که اضافه از٧٠ زن و دختر قريۀ کوهی مربوط قوماندان اسماعيل که رقيب سرسخت بيگ بود، به خاطر نمايش قدرت و نشان دادن چشم زخمی به حريفان، به سمت بازار ولسوالی در حالی که تنبان های شان کشيده شده بود، رانده شدند.

  قوماندان حبيب الله بيگ در زمان تجاوز ارتش شوروی به افغانستان، از قوماندان های نيرومند شمال حزب حرکت انقلاب اسلامی به رهبری مولوی نبی محمدی بود و قوماندان اسماعيل رقيب او، مربوط جمعيت اسلامی برهان الدين ربانی که بعد هردو قوماندان به دولت داکتر نجيب پيوستند و به خاطر تسخير بازار ولسوالی و گسترش نفوذ خود بارها در گيری های خونينی را به راه انداختند.

  پيشينه دشمنی اين دو قوماندان ( حبيب الله و اسماعيل) به زمان جهاد مردم افغانستان، عليه اتحاد شوروی بر مي گردد و اما بعد از اين که اين دو قوماندان به مليشای دولت نجيب پيوستند، چندين بار قريه های يکديگر را مورد تاخت و تاز قرار داده، جنگ های خونينی را در قيصار به راه انداختند.

  در جمع هزاران نوع جنايات جنگی که در افغانستان توسط تنظيم های مسلح و مليشيای دولت نجيب در سه دهه اخير به راه افتاده، جنايات گروه های مسلح متخاصم ولسوالی قيصار به ندرت تکرار شده است.

  شاهد عينی جنگ، مامور متقاعد صحی آقای خالدار خان قصه های فراموش نا شدنی و به قول او، خاطرات غم انگيز آن جنگ را چنين حکايت مي کند: ((در شام روز ١٦/١٢/١٣٦٧که به شدت باران هم مي باريد، مليشيای حبيب الله بيگ و قيوم بيگ بالای قرار گاه اسماعيل قوماندان در قريه کوهی در شرق ولسوالی قيصار حمله کردند و بعد از چارساعت جنگ شديد، افراد اسماعيل درهم شکسته و مجبور به عقب نشينی گشتند و دهکده کوهی به تصرف حبيب بيگ در آمد.))

  اسماعيل قوماندان به طرف شهر ميمنه مرکز ولايت فارياب با پای پياده فرار کرد و تا ماه ها همچنان متواری بود.

  خالدار خان اضافه کرد:»افراد حبيب الله بيگ بعد از تصرف کوهی به تلاشی خانه به خانه پرداخته و ده ها زن، طفل و مرد سالخورده را به قتل رساندند.»

  همچنان خالدار خان مدعی شد که ساعت شش صبح ١٧ حوت ١٣٦٧، وی با يک نفر کارمند ديگر صحی، جهت تداوی زخمی ها به ساحه جنگ فرستاده شد و چشمديد خود را چنين حکايت کرد: ((هنوز به منطقه جنگ نرسيده بوديم که شماری از زنان بی تنبان را در حالی ديديم که افراد مسلح در چار سمت شان حرکت مي کردند و زنان با گريه و زاری به جنگجويان التماس مي کردند که رحم کنند، اما افراد بيگ با خنده و دشنام، عذر و زاری اين اسرای بيچاره را که هرگز در جنگ ها دخيل نبودند و کاری به منافع قوماندانان نداشتند، پاسخ می دادند.))

  آقای خالدار در ادامه افزود که بعد از ورود در قريه کوهی، ده ها انسان و حيوان مرده را در کوچه های اين ده ديده است.

  افسر متقاعد امنيت دولتی قيصار که نخواست اسمش فاش شود و در زمان جنگ به طرفداری از حبيب بيگ فعاليت مي کرد، مي گويد: ((گرچه قوماندان بيگ و اسماعيل خان، به خاطر حکمرانی و تصرف کامل قيصار جنگ های زيادی نموده اند که از جمله، چند جنگ شان بسيار خون بار و وحشيانه بود.))

  وی افزود: ((درجنگ ماه حوت سال ١٣٦٧ که قيوم بيگ معاون حبيب الله بيگ آن را رهبری مي کرد و منجر به شکست اسماعيل قوماندان شد، جهت انتقام و نشان دادن عبرت به مردم کوهی و ديگر دشمنان، زنان منطقه اسماعيل قوماندان که تنبان های شان را به زور از تن شان کشيده بودند، به سرک ها آوردند و به مردم نشان داده شدند.»))

  او ادعا کرد که بيش از هفتاد زن بی تنبان را بعد از آن که از جاده شرقی شهر به زور عبور دادند و بی سرنوشت رها كردند به خانه خود پناه داده و به کمک همسايه ها براي شان تنبان داده است.

  عبدالصمد باشنده قريه کوهی قيصار که فعلا در مزارشريف دکانداری مي کند، مي گويد: ((من در آن شب سياه در فاصله دو کيلومتری قريه خود بودم، صدای فير راکت ـ هاوان و ماشيندار را مي شنيدم، دود و آتش منازل حريق شده بالا مي شد؛ اما جرأت رفتن به منزل خود را نداشتم.))

  آقای صمد گفت که بخش بيشتر جنايات انجام داده شده بالای دهکده اش، توسط سه سرگروپ جنايت کار حبيب الله بيگ هر يک، مله خان، قوماندان نوری و غلام سخی به دستور قيوم بيگ انجام يافته است.

  اکثر قومانداناني که جرايم هول ناک جنگی و ضد بشری را انجام داده اند، از مناطق اصلی خود نقل مکان کرده و تعدادی هم در جريان جنگ های سه دهه اخير کشته شده اند. از جمله سه قومانداني که آقای صمد آن ها را متهم به انجام جرايم ضد بشری در قريه کوهی نمود: مله خان توسط اسماعيل قوماندان بعد از گذشت بيش از يک سال حادثه» زنان بی تنبان» در ١٣٦٩ به قتل رسيد که بعد از آن خود اسماعيل قوماندان در يک کمين نابود شد و کمی بعد تر از آن، حبيب الله بيگ با مصاب شدن به سرطان خون در گذشت.

  عاملين و متضررين در جنگ ها و قضايای اين چنين شرم آور، به مشکل حاضر به سخن گفتن با رسانه ها مي شوند و اما آقای صمد، با چشمان اشک آلود مرگ مادر خود را درين حادثه تائيد کرد. او گفت که مادرش قبل از اين که اين طور شرم آور هتک حرمت شود؛ بنا به نپذيرفتن دستور مهاجمين به ضرب کلاشينکوف در آن شب کشته شد.

  در کنوانسيون های چارگانه ١٩٤٩ ژینو، جرايم ضد بشری به صورت مکرر منع قرار داده شده و بر طبق احکام ميثاق های بين المللی و از جمله پروتوکول ٢ الحاقی کنوانسيون های ١٩٤٧ ژینو، عاملان جنايت های ضد بشری بايد مورد پيگرد قانونی قرار گيرند./

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس