صفحه نخست > خبر و گزارش > رییس جمهورهایی که کشته شدند

رییس جمهورهایی که کشته شدند

گرچه طالبان مسئولیت کشته شدن برهان الدین ربانی را بر عهده نگرفتند اما به وضوح رد پای آنان در همکاری با تیم کرزی در این ترور دیده می شود. تاکنون حامد کرزی دو بار از سوء قصد جان سالم بدر برد. گرچه ممکن است همداستانی وی بر اساس گرایش های قبیله ای با جنایتکاران طالب، عامل سالم ماندن وی باشد.
کابل پرس
چهار شنبه 21 سپتامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: رییس جمهور به کسی گفته می شود که با رای مردم به قدرت رسیده باشد. در افغانستان هیچ رییس جمهوری با رای مردم به قدرت نرسیده است. نخستین انتخاباتی که در افغانستان پس از برچیده شدن رژيم طالبان برگزار شد، يک استثنا می باشد که نیت همگانی و امید مردم به برقراری صلح دایمی باعث شد مردم به پای صندوق های رای بروند و حامد کرزی به عنوان رییس حمهور انتخاب شد. کارنامه ی سیاه حکومت داری حامد کرزی که سراسر نقض قانون، نقض حقوق بشر و همداستانی با جنایتکاران، چپاولگران و قاچاقچیان مواد مخدر است، مردم را واداشت که در دومین انتخابات ریاست جمهوری به او رای چندانی ندهند. با این وجود تقلب و تخلف برنامه ریزی شده در انتخابات ریاست جمهوری باعث شد تا وی همچنان بر کرسی ریاست جمهوری باقی بماند.

نخستین کسی که خود را رییس جمهور افغانستان خواند محمد داود بود که در نتیجه ی یک کودتا علیه پادشاهی پسر کاکایش محمد ظاهر به قدرت رسید. محمد داود خود در نتیجه ی کودتایی دیگر به قتل رسید و از آن پس داستان کشته شدن کسانی که خود را رییس جمهور خواندند ادامه یافت. به شمول محمد داود تاکنون 5 تن از این افراد در افغانستان کشته شده اند. آخرین آن ها برهان الدین ربانی بود که در 20 سپتامبر 2011 توسط یک انتحاری طالب کشته شد. گرچه طالبان مسئولیت کشته شدن برهان الدین ربانی را بر عهده نگرفتند اما به وضوح رد پای آنان در همکاری با تیم کرزی در این ترور دیده می شود.
تاکنون حامد کرزی دو بار از سوء قصد جان سالم بدر برد. گرچه ممکن است همداستانی وی بر اساس گرایش های قبیله ای با جنایتکاران طالب، عامل سالم ماندن وی باشد.

آنچه مسلم است این است که یکی از مراکز عمده ی گسترش خشونت در افغانستان، ارگ ریاست جمهوری می باشد.

روز 28 اپریل سال 1978 محمد داود که با یک کودتا و کنار گذاشتن پسر کاکایش محمد ظاهر، قدرت را بدست گرفته بود، در پی یک کودتای دیگر همراه با اعضای خانواده اش کشته شد.

نور محمد تره کی که پس کشته شدن داود، قدرت را به دست گرفته بود، در یک کودتای دیگر در اکتبر سال 1979 از قدرت کنار گذاشته شده و کشته شد.

حفیظ الله امین که پس از تره کی قدرت را در افغانستان بدست گرفته بود، در همان ماه های اول رییس جمهوری و چند روز مانده به آخر سال 1979 میلادی همراه با خانواده اش کشته شد.

محمد نجیب الله در سال 1986 به قدرت رسید و ده سال بعد در سال 1996 در کابل همراه با برادرش کشته و سپس حلق آویز شد.

برهان الدین ربانی در سال 1992 به قدرت رسید و در روز 20 سپتمبر 2011 توسط یک انتحاری طالب در محل سکونتش در شهر کابل کشته شد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • دست اندرکاران وهمکاران کابل پرس? را سلام تقدیم می کنم . شما را به کار های تان مصروف می خواهم اما یک سوال دارم، هر کس مرا رهنمائی نماید برایش سلامتی می فرستم وسوال من اینست که چگونه می توانم اعداد ( 1-2-3و...) را در کیبورد خود به زبان فارسی پیدا نمایم . مدیون احسان شما.

 • دو رييس جمهور مارا با كستان كشته.داكتر صاحب نجيب را و محتر اوستاد بزركوار بر هان الدين ربانى هم بخاطر صلح جان داد.در دوقتل اى اس اى دخيل است.ما انتقام ميكيريم.

  • شاید بتوان گفت که سرزمین ما تافته جداد بافته ای است که هیچ چیزش با جا های دیگر همخوانی ندارد. تاریخ آن با کشت و کشتار ، خانه جنگی و مصیبت همراه است. آنچه برای ما به عنوان ارزش های معنوی- تاریخی( مردانگی ، غیرت . . .) پسندیده شمرده میشود ، برای دیگران معنای دیگری دارد. از لحاظ تکامل تاریخی ما هنوز در خم یک کوچه ایم. ما راه درازی را در پیش داریم تا به آن منزلی برسیم که به جای زور گویی و دست بردن حق و ناحق به شمشیر از زبان ، منطق و تفکر کار بگیریم. این درست است که باصطلاح رهبران( رووسای جمهور و شاهان) به اراده واقعی مردم به صحنه نیامده اند ، اما واقعیت این است که رهبران واقعی و سرداران رشید این خطه نیز سر های شان بر دار رفته است. شاهان و رووسای جمهور با هزاران نیرنگ و خدنگ به صحنه آمده اند و کاری نداشته اند جز دوختن لب های مردم. کمترین سزا برای مخالفین تیل داغ ، چارمیخ ، مصادره ، تبعید و اعدام بوده است. جنبش های ملی ، مترقی و آزادیخواه نیز قادر نشده اند به آن نیرویی مبدل شوند که توانایی پاک کردن این اصطبل اوژیاس را حاصل نمایند. مشکلات و بیچارگی ما در ذات ما و در درون خود ما پنهان است. برای رسیدن به آن جایی که لازم است ، دو چیز ضروریست: آگاهی و اتحاد. تا آنگاهی که ملت به این دو چیز نرسند ، همین آش است و همین کاسه.

  • درین شرایط بودن ویا نبودن ربانی و امثال ربانی كدام تٱثیری در روند مناسبات سیاسی و نظامی ندارد. این هیاهو همه فرمایشی و نمایشی است. این گویا رهبران به مانند دانه شطرنج بدست خارجی ها است، هر وقت دل خارجی ها و نوكر های سرسپرده ایشان بخواهد ، این دانه های شطرنج را تغییر و تبدیل و نابود میكنند. فراموش نكنید كه اخوان الشیاطین و كمونست ها همه نوكر خارجی ها هستند.
   مسعود

  • بینا جان -----جرت!!!

  • واقعیتی تلخ است ...
   و چنین که باشد پس افغانستان هیچگاه (لااقل تا دو سه نسل بعد) روی آرامش را نخواهد دید!

 • تبعیض قومی چشمان بینا را نابینا ساخته است. جزء کینه و نفرت جای خالی در قلبش باقی نمانده است.

  • نادر جان دل بدر انسان را كينه ميكيرد.ببين جنايت همه از جانب يك قوم صورت كرفته وديكران تنها صدمه ديده اند.از محبت نفرت بيدا نميشود.نفرت از شكنجه ظلم ,بيعدالتى و رويه غير انسانى بيدا ميشود.كه همه از جانب يك قوم بشدت ادامه دارد.همين قوم انكليس را اور,روس را اور,عربى وغيره را اورد.امروز غلام حلقه به كوش با كستان است,ميايد برادر خودرا ميكشد.كو تبعيض ما تنها حق را كفته ايم.

 • ای کشته کی را کشتی تا کشته شدی زار
  تا باز کی اورا بکشد ؟؟؟ آنکه تورا کشت..

 • درود به کسی که حفیظالله امین کثیف راکشت.
  اگر ببرک کارمل بود یا برژنف خداوند روح شانرا شاد بدارد.
  جلاد کثیف بود امین فاشیست و قاتل هزاران هموطن ما.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس