صفحه نخست > عکس > تظاهرات مردم تاجیک در کابل

تظاهرات مردم تاجیک در کابل

يكشنبه 2 اكتبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: صد ها تن از مردم تاجیک امروز در اعتراض به قتل های زنجیره ای در شهر کابل دست به تظاهرات زدند. آن ها ضمن اعتراض به قتل رهبران تاجیک مانند برهان الدین ربانی و داود داود، علیه پاکستان نیز شعار سر دادند. چند روز پیش نیز صد ها تن از مردم تاجیک، با فراخوان امرالله صالح رییس پیش امنیت ملی افغانستان در اعتراض به کشته شدن برهان الدین ربانی، دست به تظاهرات زده بودند.

عکس ها از گتی ایمیج

تظاهرات با فراخوان امرالله صالح

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بلی باید قتل مجاهدین یکی پشت دیگر بلاخره پرسان شود به هدایت فرزند صدیق ملت امرالله خان ما به خیابانها خو برامدیم خدا کند قبل از رسیدن به منضور اصلی شکار کدام توطعه ایتلاف و امید نشویم.....

 • زنده باد مردم تاجیک. اتحاد اتحاد با ازبکها و هزاره ها تا براندازی دولت فاشیستی کرزی و حاکمیت تک قومی

 • نميشه كه بكويم تظاهرات مرىم افغانستان بجاي مرىم تاجك؟

  • تاجکها نه بلکه مردم شمالی و پنجشیر در نهایت کمی هم از بدخشان اما همه کابل نشین.

 • ای کاش تاجیکها آنقدر عقل سلیم و ذهنیت روشن داشته باشند و همه باهم در شرایط فعلی همانند پشتونها -هزاره ها و ازبکها متحد و یکپارچه باشند و خود تصمیم به زنده گی داشته باشند-متاسفانه تاجیکها نه تنها حال بلکه درگذشته هم به قسم تک روانی در یک منطقه قتل عام شده و مناطق دیگر تاجیک با کف زدن ا ز قتل هم کیش و هم فرهنگ خویش بنام شمالی و کابلی -پنجشیری و هراتی -مزاری و بغلانی -چغچرانی و میدانی و غیره وغیره پارچه -پارچه اند.
  بیشترین دشمن تاجیک حتی درهمین شهر کابل و نواحی آن خودی تاجیکها بین خود اند.

  • فکر میکنم که سایت کابل پرس? حال میخواهد که بار دیګر قوم جنګی را از طریق نت براه بیاندازد!؟ چه مردم بد بختی هستیم که از دین ودنیا دور شده ایم من منحیث یک مسلمان از همه عزیزانیکه در هر قوم ،ملت، و..... هستند خواهش میکنم که این درز اندازی هارا کنار ګذاشته مسلمان وار در نزد الله تقوا را بیشه کنند نه درز اندازی جنګ افروزان را.
   تشکر
   بکتاش

 • سلام به همه.

  یک تهداد از دوستان پشتونم در ین مظاهرات شرکت داشتند. شاید باخواندن این خبر تحت عنوان (مظاهرات مردم تاجک در کابل) گنگس باشند.

 • تظاهرات خو خوب ولی این تقلید از "جنبش سبز - طرفداران موسوی در ایران (دستبند و شال سبز)" چی معنا دارد؟

 • آقای میرهزار شما خیلی یک انسان قوم پرست هستید. آیا نمیشد که بجای تاجک مردم افغانستان مینوشتید؟؟؟

 • با قی سمندر
  ۱۱ میزان / شهریور سال ۱۳۹۰ خورشیدی
  سوم اکتوبر سال ۲۰۱۱ میلادی

  سلام به خوانندګان ارجمند کابل پرس?

  تظاهراتی در شهر کابل برضد تجاوز نظامیان پاکستا ن که با ګلوله و توپ وراکت بر نورستان وکنروخاک افغانستان میکوبند وترور زنجیره ای برپا شد-شما میدانید که روابط دولت های افغانستان و پاکستان به جاهای بسیار باریک تر رسیده است ووزارت خارجه افغانستان سفر آقای ګیلانی صدر اعظم باکستان را نیز جواب رد داد.
  دیشب همچنان خانم حنا ربانی ګهر مصاحبه ای با سی ان ان داشت که شاکی از ایالات متحده امریکا بود .
  وقتی ما به خبری که در کابل پرس نوشته شده است و شعارهاییکه با عکسها دیده میشوند -دقیق نګاه نماییم - شعار های بزبان پشتو نیز به چشم ما میخورد که نشان میدهد شهروندان کابل در تظاهرات شرکت نموده بودند اعم از هر ګروه قومی واتنیکی -
  اینکه تاهنوز قوم ګرایی چشمان خبرنګاران را در قرن بیست ویکم ازار میدهد - سخت جای تعجب است - دريایان توجه شما را به عین خبر و قطعنامه خبر از زبان بی بی سی جلب مینمایم و شما خود تان هر دونوع خبرنویسی را مقایسه نمایید - تاهنوز همه ما تفرقه افکنی را مردود میدانیم واګر تفرقه را دامن بزنیم - به کدام اسیاب آب خواهیم ریخت ؟
  لطفن عین خبر را از زبان بی بی سی بخوانید

  روز یکشنبه، ۱۰ میزان/مهر
  صدها شهروند کابلی ضمن راهپیمایی در مقابل دفتر سیاسی سازمان ملل در کابل تجمع کردند و از این سازمان خواستند که برای توقف حملات موشکی پاکستان به افغانستان و ترور زنجیره ای در این کشور وارد عمل شود.

  تظاهرکنندگان علیه پاکستان و سازمان اطلاعاتی این کشور، آی اس آی شعار دادند و ترور شخصیت های سیاسی در افغانستان را به عواملی در پاکستان نسبت دادند.

  شرکت کنندگان این تظاهرات همچنین سازمان اطلاعات و ارتش پاکستان را متهم به حملات موشکی به مناطق شرقی افغانستان و ادامه آن کردند و گفتند که پاکستان با ترور مقامهای حکومت افغانستان، تلاش دارد که شیرازه حکومت افغانستان را از بین ببرد.

  نجیب الله کابلی، نماینده پیشین مجلس و رئیس "جبهه مشارکت ملی" با خواندن قطعنامه ای، به نمایندگی از تظاهرکنندگان، خواهان مداخله سازمان ملل و نیروهای ائتلاف بین المللی برای پایان دادن به مداخلات پاکستان در امور افغانستان شد.

  در این قطعنامه آمده است: "مردم افغانستان و جبهه مشارکت ملی از سازمان ملل متحد و نیروهای ائتلاف بین المللی تقاضا می کند - که شما برای دفاع از سرحدات افغانستان و نابود کردن تروریسم در منطقه آمده اید - باید به مردم خود و مردم افغانستان پاسخگو باشید."
  تظاهرات روز یکشنبه در کابل، عکس از آسوشیتد پرس

  تظاهرکنندگان پاکستان را متهم به مداخله نظامی در افغانستان کردند

  تظاهرکنندگان خشمگین در بخشی از قطعنامه خود نوشته اند: "امروز جنایت علیه بشریت از داخل نظام پاکستان به افغانستان و جهان سازماندهی می شود، اما جامعه جهانی سکوت اختیار کرده است و مداخلات پاکستان بیشرمانه جریان دارد."

 • باقی سمندر
  یازدهم میزان /شهریور سال ۱۳۹۰ خورشیدی
  سوم اکتوبر سال ۲۰۱۱ میلادی
  سلام به خوانندګان ارجمند کابل پرس
  لحظه ای پیش تردر رابطه خبر ایکه کابل پرس? در مورد مظاهره دیروزی در کابل منتشرکرده بود - خبری از بی بی سی را برای شما منتشر ساختم و اینک در مورد عین خبر از رادیو المان بخوانیم تا تفاوت ها درخبرنویسی وخبرګزاری روشن تر ګردد
  رادیو المان نوشت

  تظاهرات روز یک شنبه، 2 اکتبر/10 میزان، در پی اظهارات مقام های افغانستان مبنی بر طرح ریزی ترور برهان الدین ربانی، رییس شورای عالی صلح و رییس جمهور پیشین افغانستان برگزار شد. همچنان حدود یک هفته پیش مقام های افغانستان مدعی شدند که صدها راکت از خاک پاکستان بر ولایت های شرقی افغانستان شلیک شده است.

  مقام های افغانستان گفته اند شواهد موثقی در دست دارند که نشان می دهد شورای کویته قتل ربانی را طرح ریزی کرده بود. همچنان مقام های کابل گفته اند که سازمان استخباراتی پاکستان در این ترور دست داشته است.

  تظاهرات روز یک شنبه در کابل حدود یک ساعت دوام کرد و بدون کدام حادثه ای پایان یافت. تظاهرکنندگان خشمگین به نظر می رسیدند و پلاکارت هایی را با شعارهای «مرگ بر پاکستان» و «مرگ بر آی اس آی» را با خود حمل می کردند.

  داوود کوهدامنی، دانشجوی دانشگاه کابل که در این تظاهرات شرکت داشت، گفت: «پاکستان و آی اس آی باید به مداخله در امور افغانستان پایان دهند. صبر ما سر می رسد».

  این دانشجوی 22 ساله افزود: «جنگ با دشمنان کشور ما برای افغان ها چیز تازه ای نیست و پاکستان دشمن دیگری است که باید علیه اش جنگید».

  تظاهرات افغان ها با اظهارات مقام های این کشور در مورد طرح ریزی قتل ربانی در پاکستان، همزمان است: تظاهرات افغان ها با اظهارات مقام های این کشور در مورد طرح ریزی قتل ربانی در پاکستان، همزمان است بسیاری افغان ها مدت هاست پاکستان خصوصا سازمان استخبارات این کشور (آی اس آی) را متهم می کنند که برای تامین منافع خود در افغانستان، از طالبان و سایر گروه های شورشی حمایت می کند. پاکستان این اتهام ها را همواره رد کرده است.

  قتل برهان الدین ربانی و اظهارات مقام های افغان مبنی بر طرح ریزی این قتل در پاکستان، بر انتقاد افغان ها از پاکستان افزوده است.

 • سلام..عجب است که می گویند، تظاهرات مردم تاجک و در شعارها ... در چند جای کنر نوشته و از بمباردمان کنر یاد کرده اند. و چند جای شعارها به زبان پشتو استند. نویسنده یا ما را لوده فکر کرده یا خودش را لوده فکر کرده.. و هان تظاهرات امرالله صالح به خاطر برهاندالدین ربانی بود..کاش عکس ها را نمی گذاشتی ...

  • سلام به همه !
   اینجا دو مورد جدا از هم قصدا خلط شده است.

   • قتل ربانی ،جنگ سالاری که برای عوام فاقد هرگونه اهمیت است.
   • تجاوز بی شرمانه پاکستان بر حریم مقدس افغانستان که قابل تقبیج و نکوهش است.
    اینجا سیاست بازان جهادی از اب خت ماهی مراد میگیرند. از احساسات پاک هموطنان شریف مان استفاده برده و قتل ربانی را چون پینه سر استین بر اعتراضی که بعنوان تقبیح متجاوزین پاکستانی صورت کرفته ، پیوند میزنند و فیگور نفوذ در توده ها را به نمایش میگذارند.مردم دیگر میدانند که این جهادیون وطنفروش بودند که دست کثافات پاکستانی را در دخالت و ان هم به این بیشرمی در افغانستان باز کردند.
    ملا ربانی در چاهی افتاد که خود حفر کرده بود.
 • مسلماً مدیر سایت تاب تحمل خرده گیری را دارد.واقعیت این است که در انتخاب سرخط دقت نفرموده است.میدانم که برخی از هزاره تباران در باره واقعه افشاربدگمانی دارند ولی هر سخن جائی و هر نکته مقامی دارد.در آن مورد هم باید سند ارائه و تحقیق شود.اما مصلحت بزرگ تر را باید در نظر داشت.هزاره تباران باید توجه داشته باشند که با تاجیک تباران هم زبان می باشند و آنان از پشتونان وجه اشتراک بیشتری با آنان دارند.از این گذشته اگر اینجا یک مملکت است ترور رئیس شورای صلح تهدید موجودیت مملکت است. زیاده جسارت است.می پسندم نظریه ای را که مشعر است بر اینکه موجودیت پاکستان از تمسک به دین است وگرنه قلمرو امپریالیست بریتانوی به دو کشور تجزیه نمی شد(قطع نظر از اینکه همه متصرفات بریتانیا هندی نبوده و برابر پیمان نادر افشار در دهلی از سند بطرف راست از هند نیست) لکن امیران کابل در مقابل پاکستان به پشتونیزم تکیه کردند واردوی پاکستان که خودرا عهده دار نگهبانی آن محدوده میداند به ساختن گروه های دینی افراطی روی آورد و تا خطر را کاملاً از بین رفته نبیند در هیچ شرایطی متوقف نخواهدشدو راه دفع پاکستان آن است که پشتونان ها را بدان ملحق نمایندو در آن شرایط بقیه محدوده کابل از شر هر دو در امان خواهند بود.بطور ریشه ای باید دعا کرد که در آینده مقدر باشد که اتحادیه واقعا مردمی شامل هردو کشور و حتی همسایگان هم فرهنگ تشکیل گردد
  لعنت کنم.../////
  لعنت کنم ان گروه نادان را/
  کوکشت بنام دین مسلمان را/
  ملعون تو بگو که در کدام ائین/
  رسم است که تا کشند انسان ر/ا
  ای جاهل رو سیه تر از بوجهل/
  کردی تو سپید روی حیوان را/
  پنداشته ای تو هیچ ان حالت/
  کز پتک پیاپی است سندان را/
  ان حال تو باشد و کند اجرا/
  هرضربت پتک حکم پزدان را/
  یارب چه جهالت است در طالب/
  کوباب مسرت است شیطان را/
  کوری است که عاجز است از دیدن/
  با چشم خرد طریق خذلان را/
  می بیند و بازهم بنشناسد/
  ان الت دست دیو پنهان را/
  ای خلق به راستای ان نهضت/
  کاوازه از او بود خراسان را/
  بربند کمر به راندن طالب/
  می ساز چلاق دیو دیوان را/
  ان دیو که ساخته است بن لادن/
  ملا عمر و گروه همسان را/

  • بیاد آزاد مرد عرب ابوالحکم

   لعنت کنم ان پیامبر شیاد نادان را
   چون جعل کرد دین بنام اسلام را
   ...
   ملعون تو بگو که در کدامین آیین
   رسم است که تا کشند انسان را
   ....
   ای جاهل روسیه تر از محمد
   کردی تو سپید روی مسلمان را
   ...
   پنداشته ای تو هیچ ان حالت
   کز پتک پیاپی است سندان را
   ...
   ان حال تو باشد و کند اجرا
   هر ضربت پتک حکم شیطان را
   ..
   ای دوست چه حالت است در اسلام
   کوباب مسرت است رحمان را
   ...
   کوری است که عاجز است از دیدن
   باچشم خرد طریق خذلان را
   ...
   می بیند و باز هم بنشناسد
   ان آلت دست دیو پنهان را
   ...
   ای خلق به راستای ان نهضت
   کاوا زه از او بود خر آسان را
   ...
   بی بند کمر به راندن اسلام
   می ساز چلاق دیو دیوان را
   ...
   ان دیو که ساخته است این اسلام
   ملا عمر و گروه همسان را

 • اوبرادر تو اگر هزاره هستی خودرا جدا ازتاجک فکر نکن که یک اقلیت کوچک هستی وزیر پاه میشوی برای شما همین بهتر است که ازذکر کردن تاجیک اوزبیک وهزاره جلوگیری کنید شما خودتان بزبان دری تاجیک ها صحبت میکنید همین روزنامه تان به لسان دری است پس چگونه میتوانی خودرا جدا محاسبه کنی رمزموفقیت دراتحاد است فراموش نکن . واین مردم تاجیک نیست . مردم تاجیک درتاجیکستان است اینها اریایان وارسین اصلی این سرزمین هستند ایا تاریخ را گاهی ورق زده ای اینکه میگویم افغانستان 5 هزارسال قدامت دارد بنا برکدام دلیل وسه صدسال قبل به پیش کیها امپراطوری های اسیا راتشکیل میداد ازکابلستان گرفته بازابلستان جمشید وکاوه اهنگر ایا چیزی میدانی درباره میله نوروز که همه ساله تجلیل میشود وشاید خودت هم انرا بشوق تجلیل کنی باخبر هستی که رسم اریانا کهن واریاییان است . بنا امیدوارم بامطالعه این کمنت عصبانی نشوی اولا انرا نشر کنی وثانیا ازنوشتن اینگونه القاب دراینده که به صلاح تان نیست خود داری کنید
  وسلام

  • تو سیگوین جت راستی خیال کرده ای داستان جعلی هند وارین واقعیت دارد؟؟؟؟این داستان را چند مغز معلول الکلی اروپایی ها ساخته بودند که اخر اش هن به فاجعه نازیسم وهیتلریسم ختم شد.امروز نه تنها المانها از این خزعبلات بیزاری ودوری می جویند بلکه تعدادی زیادی از تاریخ نویسان شرق هم به ریشه این جعلیات پی بردهاند.تو یک سیگوین جت نژاد استی که تاریخ وسرزمین اصلی تان معلوم نیست از کجا استین وکی استین؟
   وقتی المانها با قد دومتری وپوست روشن وموهای بور ویا طلایی وچشم های ابی یا سوز ادعای اریایی بودن دارند پس تو سیگوین جت نژاد ویا مسعود واحمدی نژاد شادی یک ونیم متری از کدام نژاد ومنطقه استید.ایرانی های هم نژاد تان هنوز که هنوز است نمیدانند از کدام منقطه به اینجا امده اند شما ها هم از انها جدا نیستید.تازی/تاجیک نام اعراب مهجمی بود که 1400 سال پیش به خراسان آمده بودند وتعدادی شان در این جا مانده اند.شاید شما ها پس مانده های اعراب وتعدادی چشم سوز پنچیری تان هم بازمانده گان اکندر مقدونی جنایت کار وقاتل باشید.حتماً استید.

  • امیدوارم عفت کلام رااحترام کنی وازدایره ادب خارج نشوی اگر ادب داری
   من تاریخ خود وتاریخ ترا خوب میدانم . میدانم که هزاره گان ازقوم چنگیزخان مغل بوده وساکنان اصلی این سرزمین نیستند . میدانم که وقتی مغل به اریانا لشکر کشی کرد سپاهیانش به گروه های ده نفری صدنفری وهزارنفری تشکیل شده بود . که هزاره ازجمله همانگروه هزارنفری ان است به همان سبب تا حال لقب هزاره دارد لطفا مطالعه کنید برای تان معلوم میشود که ساکنان اصلی کیها اند و ناقلین کیها اند . شما باید بدانید که ازکدام منطقه به اینجا امده اید مغلستان درشمالشمرق چین

  • امیدوارم عفت کلام نشود. بتهای بامیان بزرگترین سند باشنده گی مردم هزاره در وطن مااست که شما افغان ها آن را چتلستان دوم جور کردید. عقل و تمدن شما بیشتر از دخترفروشی و انتحاری نیست.

  • نفرین خداوند بر کسانیکه بت های بامیان این اثارگرانبهای تاریخ وطن مارا برباد کرد نفرین به دخترفروشان ولو مربوط به هرقوم باشند ونفرین به انانیکه سلاح ووسایط حکومات گذشته افغانستان بخصوص راکت های اسکاد رابرای باداران ایرانی خود فروختند وبه انها اجازه دادند که عکسبرداری کند سردر گرایبان خم کن . راستی حیف من نکرده که دراین سایت قوم پرست سهیم شوم ومطالب بخاطر وحدت وبرادری مردم افغانستان بنویسم چون دانستم که این یک سایت نشنلست وتنگ نظر است

 • این یک عده فقیر و بی بضاعت وچلاق و خمار و مست و بی پول و گدا و اسپندی و بی سواد هر نامی که میخواهند بر سری خود بگذارند هیچ فرقی بر سرنوشت افغانستان نخواهد کرد . این ها قبلاء توسط روسای شان بزرگان شان اخوند های شان ملاه های شان پیر ها و پیشوایانی شان به نقد فروخته میشوند بعد برای مراسم گردن زنی به سرک ها و خیابان ها و کوچه فرستاده میشوند تا از خود شهید بسازند که تا عطش وطن پرستی مالیخوالیای و فیلمی و قهرمانی مانند فیلم های سده های قبلی شرق دوری چند تا افغانی که در خانه ی گرم خود در اروپا و امریکا نشسته اند فرو نشانند . و از طرفی چند تا با سوادی افغانستان پرست را از میانشان خاموشانه بردارند و مانند اسلاف کرزی یا چنواری و یا تیل داغ کنند تا جان به جان رساند.

 • تاجیک پتان افغان یا اوغان نیست. تاجیک تاجیک است.

  • تاجیک جان خفه نشی یک سوال دارم و آن اینست که:

   چرا ترکها عربها و بعضی دیگر از مردم به تاجیک هم تازی میگن و به یک رقم سگ هم تازی میگن؟

   سواله به بیراهه نکشی. 

 • تازه دانستم که شمایان که تفرقه بین افغانان میاندازید درحقیق نوکران ای اس ای پاکستان هستید چون با اینگونه تفرقه انداختن وحکومت کردن ازپدران تان انگلیس برای تان میراث مانده

 • تاریخ نشان نداده است که ترکان زبان خود فرو گذارند و زبان دیگر اختیار کنند و عکس آن را نشان داده است که قبیله ای ترکمان تمام روم شرقی راوادار به ترک زبان خود و ترکی گفتن کرده است(ترکیه امروز).وجود برخی واژه های ترکی در زبان هزاره دلیل ترک بودن نمی شود همچنان که مغولان شکار جرگه داشته اند و اولوس و امروز پشتونان به مجلس مشورتی جرگه و به بخش های مملکتی اولوس وال می گویند.واژه دی بر سر شاخه های هزاره است که دهیوی اشکانی را به یاد می اورد و برخی کشانی و کوشانی را مرتبط با هزاره می دانند.برخی هزارگان عقیده دارند که باشندگان قبلی این سرزمین میباشند و پیوسته مهاجمان و مهاجران از اطراف آنان را بطرف کوه های مرکگزی عقب نشانده اند وآخرین نمونه را عبدالرحمان نشان داده است که ارزگان و جاهای دیگر را از انان گرفته و به دیگران داده است.پس بطور قطع و یقین هزارگان مغول و ترک نمی باشند.

  • به جواب ولی !
   چون این نوعی از سگ ها خیلی هوشیار، وفادار و چابک هستند تازی نامیده میشوند. اگر لوده کون، خاین ، مفت خور و تن پرور میبودند حتما اوغان نامیده میشدند.

  • بینام بچیم سواله به بیراهه کشیدی.

   برو بازهم شکر که به هیچ دلیلی نام کدام سگ بالای ما نیست.

   موًفق باشی سگ جان تازی.

  • ولی خان
   این شکر را باید سگ تازی بکشد که اوغانش نمی نامند نه تو.

 • به زبان انگلیسی هم افگان نام یک نوع سگ است. البته قصد ندارم تا بد گفته باشم، این را به خاطر یادآوری کردم که اگر پشت نام حیوانات بگردیم شاید نام هر کس در یک زبان به یک حیوان سر بخورد. لذا از این گپ ها پرهیز کنید که تف سربلایی بیش نیست.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس