کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > نتایج برگزاری لویه جرگه بازهم مثل نوشتن در یخ و گذاشتن در آفتاب خواهد (...)

نتایج برگزاری لویه جرگه بازهم مثل نوشتن در یخ و گذاشتن در آفتاب خواهد بود!

چهار شنبه 5 اكتبر 2011, بوسيله‌ى پامیر

حملات متوحش اخیر در شهر کابل بخصوص جنگ بیست ساعته در تعمیر نیمه کاره و متعاقب آن کشته شدن رییس شوارای عالی صلح در یک حملۀ انتحاری که از طرف مخالفین مسلح دولت انجام شده است مسبب برگزاری لویه جرگه شد. این اولین بار نیست که سرنوشت مردم افغانستان با جنگ های تضادی میان رهبران احزاب و تنظیم های مسلح رقم میخورد. برگزاری دو نشست ظاهراً بزرگ ( جرگه امن منطقه ایی )، ( جرگه صلح با سران پاکستان ) بخاطر برگرداندن صلح در افغانستان و منطقه با مصارف میلیونها دالر ]خیراتی[ قبلاً در افغانستان انجام پذیرفت. اگر به دستآوردها و محاسن این دو نشست نگاهی مختصری داشته باشیم نتیجۀ که بدست خواهد آمد هیچ و بازهم به فربه شدن خواهشات طالبان و گروه تروریستی القاعده و به دور خوردن حول محور نقطۀ صفر منتج می شود.
آقای "کرزی" در سخنان اخیرش به مذاکره و بازکردن ابواب گفتگوهای ممالحت آمیز از طالبان به پاکستان رجعت نمود و یادآور شد بعوض اینکه به طرف درگیر صحبت کند لازم است تا به کشورهای حامی این گروه های نشستی داشته باشد، از طرف دیگر با به بحرانی شدن اوضاع امنیتی افغانستان در چند روز اخیر نخست وزیر پاکستان خواست که با هیئت رهبری افغانستان متلاقی شود اما حامد "کرزی" از روبر شدن با او بصورت آنی از این نشست اباء ورزید.

آقای "کرزی" در چنین روزها میخواهد فعالیت های بشردوستی و وطندوستانۀ خود را نشان بدهد. گفتنی است از هنگامیکه شخص رییس جمهوری افغانستان مصمم شده است تا با سران کشور طرف ( پاکستان) نشستی داشته باشد، پاکستان خود را آمادۀ مذاکرات ساخته است. هویدا است که پاکستان در این نشست خواهشات بیست سال قبل خود را از افغانستان خواهد داشت، پاکستان خواهان سهیم شدن طالبان در نظام فعلی افغانستان خواهد شد که این خود درحقیقت سهیم شدن پاکستان را در امور ادارۀ افغانستان نشان میدهد گمانها وجود دارد که این بار طالبان بشکل و تیپ دیگر وارد صحنۀ سیاسی افغانستان خواهند شد. این در حالیست که تعداد زیادی از زنان افغانستان از برگشت طالبان بر شریان های اساسی قدرت در کشور، نگرانی خود را اعلام می کنند. طی گزارشی از موسسات " اکسفام " و " اکشن اید " نشان داده شده است که در هر 10 زن 9 نفر آن از این حالت نگران اند. آنها نگرانی خود را از عدم فعالیت زنان در ادارات دولتی و رفتن به 15 سال قبل ( امارت اسلامی افغانستان ) که در آن هیچگونه شرایط تحصیلی و تعلیمی برای زنان افغان میسر نبود، ابراز می کنند.

افغانستان از زمانیکه استقلال خود را از قوای خارجی کسب نموده به استثنای چند سال و یا بهتر بگویم دو سه سال، دیگر تماماً تحت استحمار ( خرسازی ) کشور های خارجی بوده است.

کشته شدن برهان الدین " ربانی " توسط "ملا عصمت الله " باعث ناراحتی مردم ما شده است. در گزارشات ریاست امنیت ملی و هیئات وزارت امور داخلۀ کشور بخاطر رهایی از مسولیت و بهانه بافی این ارگانها گفته شده بود که شخص انتحار کننده مواد انفجاری را در دستار خود جابجا ساخته بود. تصاویر نشان می دهند که در ادارات دولتی بخاطر تامین امنیت مسولین و مردم افغانستان، کمربندهای تلاشی را ایجاد کرده اند که در آن " لنگی" های افغانها بشکل بسیار دقیق و تخنیکی آن بازجویی میگردند.که چنین عمل باعث نگرانی مردم ولایت کابل شده است. اگر قرار باشد که تلاشی کردن ]سله[ ها و بازجویی ]کله[ شروع شوند به نظر بنده باید تمام کابینه و پارلمان را تلاشی کنند زیرا مرکز دستار ها و لباس های ظاهراً ملی در همانجاست.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


83 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > نتایج برگزاری لویه جرگه بازهم مثل نوشتن در یخ و گذاشتن در آفتاب خواهد (...)

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.