IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها در دایکندی سرزمین بادام

افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها در دایکندی سرزمین بادام

عکاسان نمایشگاه : نجیب الله مسافر، رضا ساحل، مانی مشکین قلم، آمنه حسنی، مهدی مهر آیین ، فرزانه سلطانی، نسیم سیامک، احمد نوید نظری، آصف تلاش، میثم شاهین، نصیر فدایی، ملیار صادق آزاد و بصیر سیرت
سه شنبه 25 اكتبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )


افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها، نام نمایشگاهی عکس است که توسط مرکزفوتوژورنالیزم چشم سوم ، بخش فرهنگی سفارت آمریکا و اداره همکاری های سوئیس در افغانستان راه اندازی شده است. این نمایشگاه اولین بار در تاریخ دایکندی به همکاری ولایت دایکندیی و شهرداری این ولایت بعد از کابل و بامیان برای مدت یک هفته به نمایش گذاشته شد .

این نمایشگاه با حضور معاون والی دایکندی آقای رادمنش ، خانم عذرا جعفری شهردار، ، رییس اطلاعات و فرهنگ، رییس صحت عامه، نمایندگان شورای ولایتی، رییس دانشگاه ناصرخسرو ، مشاوران والی، خبرنگاران حاضر در دایکندی، استادان و دانشجویان دانشگاه ناصرخسرو گشایش یافت و قرار است این نمایشگاه در هفت ولایت دیگر افغانستان: (هرات، جلال آباد، مزارشریف، غور، بدخشان، هلمند، و فاریاب ) برگزار شود.

هدف از برگزاری این نمایشگاه، نشان دادن زوایای پنهان جامعه افغانی به شهروندان این کشور، تقویت روحیه میهن پرستی و ارزش گذاری به اصل دموکراسی است تا خاطره سال های جنگ را از ذهن مردم افغانستان به دور کند و به آن ها تصویری از افغانستانی که می تواند باشد را نشان دهد؛ در کنار آن، مردم جهان در جریان وضعیت فعلی افغانستان و انکشاف صورت گرفته در آن، قرار خواهند گرفت، مردمی که کشورهایشان نقش ارزنده ای در بهبود وضعیت افغانستان داشته اند.

در قالب نمایشگاه عکس به منظور معرفی افغانستان و نشان دادن جوانب مثبت در جامعه افغانی، در شماری از ولایات افغانستان و کشورهای جهان، در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت و در کنار آن این فرصت را در اختیار همگان قرار خواهد داد تا از طریق داده های تصویری بتوانند مسائل افغانستان را تحلیل کنند. این نمایشگاه و تصاویر همراه آن، بخشی از تاریخ مصور افغانستان پس از جنگ های دهه ای خواهد شد.

آقای رادمنش معاون والی دایکندی، با قدردانی از عکاسان چشم سوم گفت: نمایشگاه حاضر چشم سوم آیینه ی تحولات اخیر انکشافی در عرصه های مختلف افغانستان است و با احترام به آزادی بیان و نیاز به تقویت آزادی بیان در افغانستان میخواهم اضافه کنم ما تهولات افغانستان را با همکاری رسانه های همگانی و بی طرف میتوانیم سراحت بخشیم ، تا انجای اطلاع داریم این دست آورد در سالهای اخیر بیشتر قابل رویت است .

آقای رادمنش در ادامه صحبت هایش گفت که ما دست آورد جامعه جهانی در چندسال آخیررا در قالب نمایشگاهی عکس افغانستان جدید میبینیم و مردم شریف دایکندی امروز شاهد تصاویر هنرمندانه هنر مندان و عکاسان چشم سوم هستند و امید وارم در روز بعد مردم دایکندی ازین نمایشگاه دیدن نمایند.

شهردار دایکندی خانم عذرا جعفری در سخنرانی اش گفت: افغانستان جدید بحث عمده ی برای جامعه جهانی بوده و است و جامعه جهانی با همکاری های دوام دار شان میتوانند در رویت وتقویت حکومت افغانستان، حکومت محلی و خصوصا ولایت دایکندی نقش ارزنده ی را بازی کنند. این نمایشگاه نشانه خوبی از تغییرات مثبت در افغانستان است، چشم سوم با آوردن نمایشگاه در ولایت دایکندی اولین نشانه های تغییرات فرهنگی را بنیاد نهاد و این اولین نمایشگاه در تاریخ ولایت دایکندی است ، ما فعالیت های ارزشی اعضای چشم سوم را فال نیک برای آغاز همچو برنامه های که مردم ما شدید نیازمند هستند و منتظر برپایی برنامه های ارزشی فرهنگی میباشند میدانیم .

نماینده شورای ولایتی ولایت دایکندی آقای رحیمی زاده میگوید : دایکندی یک ولایت محروم است و این محرومیت از ولسوالی وررس ولایت بامیان آغاز میشود و تا آخرین قریه های ولایت دایکندی ملموس است، این محرومیت ناشی از سلیقه اندیشی دولت افغانستان و تخصیص ندادن بودیجه مورد نیاز برای ولایت دایکندی است، ولایتی که در همه عرصه ها دچار کمبودات است و تنها امید برای ساختن این ولایت به چند سال دیگر همکاران بین المللی میباشد که ممکن این بی عدالتی ها در سال های بعد نیز دامنگیر مردم نیاز مند ولایت دایکندی باشد . رسانه ها به حیث رکن چهارم میتواند برای تقویت حکومت محلی دایکندی رول ارزنده ی بازی نمایند تا حکومت مرکزی دست از تبعیض در تخصیص بودجه برای یک ولایت محروم مثلی دایکندی بردارند و بگذارند مردم افغانستان در کنار هم با رشد متوازن به استقبال صلح و ثبات برای افغانستان جدید قدم بگذارند.

رییس امنیت ولایت دایکندی، آقای روستازاده میگوید: هربرنامه ی فرهنگی در این ولایت تازگی دارد و تازه ترین تهول برگزاری نمایشگاه تاریخی عکس افغانستان جدید از چشم افغانهاست که به همکاری بخش فرهنگی سفارت امریکاه و سویس برگزار گردیده است.

آقای سلمانعلی صادقی رییس انکشاف دهات ولایت دایکندی گفت: تصاویر این نمایشگاه روایت گر تمام زوایای انکشافی ولایات افغانستان است وقتی به تصاویر دقیق میشویم میبینیم که افغانستان رشد بی نهایت نا متوازن را پشت سر گذشتانده و ما این را با پست و جان مردم دایکندی، غور و ولسوالی های دور افتاده بدخشان حس میکنیم و میبینیم. باور کنید که ما در دایکندی به کمبود بودجه مواجه هستیم و هر لحظه دست ما به سوی همکاران بین المللی دراز است و امید واریم به کمک مردم شریف دایکندی در آینده ماشاهد برنامه های مسمیر و ارزنده ی در ساختن راه های مواصلاتی، ساخت وساز شهرک ها و تاسسیات دولتی و غیر دولتی باشیم،

استاد هدایت استاد دانشگاه ناصر خسرو با ابراز قدردانی از فعالیت چشم گیر و ارزنده چشم سوم گفت: که ما شاهد برگزاری نمایشگاه های زیادی در افغانستان بودیم و این نمایشگاه تهولی مهمی در عرصه فوتوژورنالیزم است که توسط عکاسان حرفوی افغانستان رقم زده میشود. تا جایی که نمایشگاه مهمی را در عرصه انکشاف و تحولات اخیر افغانستان بعد از چند دهه جنگ به ارمغان میآورد و من به نمایندگی از دانشگاه ناصر خسرو این تحفه با اهمیت فرهنگی را قدردانی نموده و میخواهم بگویم که ما علاقمند همکاری در رابطه با برگزاری ورکشاب و سمینار های علمی در عرصه فوتوژورنالیزم هستیم.

بصیر سیرت مدیر مسوول چشم سوم میگوید که مرکز فوتوژورنالیزم چشم سوم، بخش بزرگی از این تغییرات مثبت را شکل داده است. این مرکز، یکی از مراکز حرفه ای عکاسی در افغانستان است که از سال 1387 کار خود را با گروهی از جوانان عکاس، در کابل آغاز کرده و در طی مدت کوتاهی در جامعه عکاسی افغانستان، جایگاه و اعتبار ویژه ای یافته است. برگزاری بیش از بیست نمایشگاه در سطح ملی و بین المللی با موضوعات مختلف از سراسر افغانستان یکی از مهم ترین دستاوردهای این مرکز است. افغانستان جدید از چشم افغان ها نیز، بخشی از تحولاتی است که در عرصه عکاسی در افغانستان با تلاش عکاسان این مرکز، رونما خواهد شد.

از طریق تصاویر گنجانده شده در نمایشگاه، سعی بر این داشته ایم تا گوشه هایی مثبت از زندگی را در جامعه افغانی، نشان دهیم، گوشه هایی توام با زیبایی و سرشار از زندگی که به نوعی از دیده ها، پنهان مانده است.
عکاسان نمایشگاه : نجیب الله مسافر، رضا ساحل، مانی مشکین قلم، آمنه حسنی، مهدی مهر آیین ، فرزانه سلطانی، نسیم سیامک، احمد نوید نظری، آصف تلاش، میثم شاهین، نصیر فدایی، ملیار صادق آزاد و بصیر سیرت هستند. این نمایشگاه تا دهم عقرب در ساختمان ریاست المپیک ادامه دارد.

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

 • آکو بیخ از تو بور شه عجب عسکای گیریفتی.

  repondre message

  • آقای سیرت وهمکاران تان سلامت باشید فعالیت خوب را شروع کرده اید اما سعی کنید فعالیتهای حکومت ولایت دایکندی را نیز به تصویر بکشید.
   توجه دولت نسبت به مناطق هزاره جات، چگونگی فعالیت وتلاشهای نمایندگان مردم ونیاز مندیهای اولیه ساحه هزاره جات، اینها همه نیاز مند به نمایش کذاشتن دارد که باید بصورت تصویری برای مردم عرضه شود تا دیده شود کحای کار عیب دارد. موفق باشید.

 • سلام احترام بر تمام ملت ومردم دايكندي شريف
  دوستان من چيزي كه خدمت شما دارم اين است كه ريس امنيت دايكند مدت قبل گروهاي واكونيش سريع را برده به منطقه سرنگاه كه هم مرز باولسوالي شهرستان است ولي مربوط ولسوالي گزاب آنجا عمليات كرده ازخانه سه نفر هزاره مظلوم كه درهمان منطقه شغل دهقاني را داشت مقداري 18 من ترياك راآورده آيا اگر قانون است چرابه محدوده ولسوالي گزاب گروه هاي امنيتي دايكندي تجاوز ميكند و خانه چند دهقان مظلوم را تاراج ميكند درصورت كه برادران پشتون نيز باشنده همان منطقه است ولي به صدها من ترياك دارد وامنيت قطعآ خبر هم دارد والي زور شان به مردم هزاره ميرسد نه به مردم پشتون

  repondre message

 • خدا آن ملتی را سروری داد
  که تقدیرش بدست خویش بنوشت
  به آن ملت سروکاری ندارد
  که دهقانش برای دیگران کشت............. عرض ادب وسلام دارم خدمت همه دوستانی که این پست را میبینند بلخصوص عزیزان دایکندی بیایین این بحث های منطقوی ملی سمتی و مردمی را دور کرده دست به دست هم داده خائنین را بردشداشته متفکرین جوانان با استعداد وباسواد مانرا برای اداره نظام خویش دولت و قدرت سیاسی منطقه دست به دست هم داده ولایت خویش را آباد کنیم فکر نکنم که مردم دایکندی ما یکبار هم به فکر راه های مواصلاتی کشته شدن مردم بیچاره در حین همین راه های خراب و مشکلات مردمی بپردازد هر والی که دایکندی آمد جز منافع شخصی خویش برای مردم هیچی نکرده اگر کرده شما بگوئید که چه کرده هر والی که میاید اول جیب ریش سفیدان و کسانی که در رائس ادارات کلیدی ما میباشد در دولت پر کرده دهن شانرا بند میکند حرف مردم غریب و مشکلات شانرا هم نمیشود کسی این عکس های نمایشی شما چه به درد میخوره همش مسخره است ... کسی مشکلی داشت میتواند به این نمبر در تماس شده حل مشکل نماید .. گرچه حالا در دایکندی نیستم اما شاید به درد تان خوردم به امید پیروزی افغانستان و مردم افغانستان بلخصوص مردم شجاع وغیور دایکندی..0770115970

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس