IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > گرفتاری پرویز کامبخش نشانۀ اوج استبداد در افغانستان

گرفتاری پرویز کامبخش نشانۀ اوج استبداد در افغانستان

نويسنده: بهمن
يكشنبه 13 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

نیروهای مستبد و بنیاد گرا در افغانستان همه دست به دست هم داده برنامۀ گرفتاری روزنامه نگاران را به بهانه های مختلف آغاز کرده اند. گرفتاری و زندانی نمودن پرویز کامبخش روزنامه نگار 23 سالۀ افغان در ولایت بلخ نشانۀ اوج استبداد نظام برضد نیروهای دموکرات است. کامبخش از سه ماه بدِن سو در وضعیت بسیار نگران کننده ای در بند به سر میبرد. شورای ملاهای بلخ آنطوریکه از ماهیت این کتلۀ پوشالی هویداست فتوای اعدام پرویز را بدون ابتدایی ترین تحقیق از وی و حتی بدون اینکه وی را ببینند صادر کرده و سپس سارنوالی بی سواد این ولایت نیز که چیزی جز عقده های کوفته شدۀ تنظیمی نیست، بدون در نظر داشت ابتدایی ترین موازین عدالت انسانی یک چنین فتوایی را ملاک قرار داده است.

اگر به ماهیت اتهام وارده به این روزنامه نگار توجه کنیم خیلی خنده آور و جای افسوس بوده و نشانگر آنست، که هنوز انگیزاسیون درین کشور حاکم بوده و هنوز که هنوز است، خواندن کتاب درین مملکت جرم است و اشد مجازات را در پی دارد. کامبخش متهم است، که چرا مقاله ای را از انترنت گرفته و مطالعه کرده و چرا کتاب دین در تاریخ تمدن نوشتۀ ویل دورانت از اطاق وی بدست آمده است، با بستن چنین اتهامی بیایید یکبار همه باهم به ریش این نظام پوشالی و دستگاه های "عدالتش" بخندیم. واقعا شرم آور است وقتی هنوز انسان به جرم مطالعه و قرار دادن معلومات در اختیار دیگران زندانی و با مرگ روبرو میشود. اگرچه ماهیت این موضوع بسیار درد آور و نشانگر حاکمیت بی مهابای ملاهای قرون وسطی بر سرنوشت انسان درین جغرافیای فراموش شده است، اما همچنان هشداریست برای تمام روشنفکران وروزنامه نگاران واقعی این کشور، که دیگر نمیشود بطور پراکنده و به دشنام دادن یکدیگر و یاهم بستن اتهام این یا آن نام بالای یکدیگر پیشرفت، زیرا این دام فرا راه همه قرار دارد و ارتجاع به تنهایی همه را خواهد بلعید. بسیار شرم آور است، که وقتی کاسۀ حلوا به خطر می افتد ملاهای حلوایی همه مانند اجتماع گژدم ها گرد هم آمده و ازین کاسه با متانت دفاع میکنند، در حالیکه روشنفکران ما زمانیکه حتی منافع مشترک شان به خطر مواجه میشود بازهم خاموش هستند. من نه شعار میدهم و نه هم از شعار دادن ها خوشم می آید، اما به عنوان یک روشنفکر میخواهم بگویم، که در صورت خاموشی و هراس از ارتجاع و دوام کار انفرادی سر منزل همه روشنفکران درین کشور که قارچ ها و سمارق های زهر آگینش با شش من ریش و چهل گز دستار همه روزه از هر شکافی در حال روئیدن است، چیزی جز زندان و صلیب نخواهد بود.

درحقیقت پرویز کامبخش منافع مشترک تمام نهادهای روشنفکری افغانستان و یکی از قربانیان این خط است. پس بیایید دست به دست هم داده و متحدانه همچو گرفتاری های کودکانه را محکوم و عمال آن را به مثابۀ تفتیشگران عقاید بشر افشأ سازیم. روزنامه نگاران بلخ، با همایش اعتراض آمیزی پس از سه ماه گرفتاری کامبخش نخستین گام را در راه رهایی این هم مسلک شان برداشته اند، شما تمام روزنامه نگاران و دموکراتهای افغانستان نیز برای انجام رسالت خویش گام های متینی را درین راه بردارید، تا پوزۀ ارتجاع و تنظیم های مزدور آن به خاک سائیده شود.

اشاره: کابل پرس بازداشت پرويز کامبخش را محکوم کرده و خواستار آزادی بدون قيد و شرط اوست.

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

 • امنيت نا ملی افغانستان، يک روزنامه نگار ديگر را بازهم بصورت غير قانونی بازداشت و در گوانتانامو بندی کرده است. ملايان عقب مانده ی افغانستان نيز مانند هميشه آماده برای صدور فتوای قتل افراد هستند. در مقابل حرکت غير انسانی آنان بياستيم و نگذاريم آزادی بيان تهديد شده و روزنامه نگاران بندی شوند.

  پرويز کامبخش بايد بلافاصله و بدون هيچ قيد و شرطی آزاد شود.

  repondre message

  • اینجانب بحیث یک ژورنالیست بیرون مرز گرفتاری بی موجب روزنامه نگار جوان کشورم پرویزجان کامبخش را جدا محکوم نموده ازمسوولان محترم ولایت باستانی بلخ صمیمانه میخواهم تا به این مسخره گی ها علیه روزنامه نگاران جوان پایان داده وکامبخش را هرچه زودتر به خانه وخانواده اش صحیح وسالم برگردانند.

   عطاخیل

  • قابل توجه آقا یاآقایون " بهمن " و " بهمن اندرابی"!
   لطفاٍ اگر یکنفر هستید با نام مشخص و ثابت بنویسید تا با نام من التباس صورت نگیرد و این اشتباه بمیان نیاید که گویا من به چند نام پیام میدهم. اما اگر دونفر هستید باز هم لازم می آید تا موضوع را روشن سازید. ضمنآ به نوبه ی خویش گرفتاری ژور نالیست جوان را به شدت تقبیح ومحکوم نموده واین حرکت بزدلانه را نشانه ی ترس بنیاد گرایان و شبکه های مافیای تر یاک از مطبو عات وآزادی بیان ارزیابی میکنم.

 • بازداشت غیر قانونی ژورنالیست جوان پرویز کامبخش را بنوبه خود محکوم میکنم.

  پرويز کامبخش بايد بلافاصله و بدون هيچ قيد و شرطی آزاد شود.

  repondre message

 • بلی نویسنده عزیز من با شما کاملآ همنظر هستم .اما یک موضوع را میخواهم اضافه کنم که مشکل تنها از ملایان نمیباشد، بلکه اگر دقت کنید این خود ادیان ( به شمول موسویت، عیسویت ،اسلام وغیره)اند که خود مشکل اساسی جوامع بشری قدیم و امروز را تشکیل میدهد.فجایع کلیسا را در قرون وسطی در اروپا مطالعه کنید،ببینید که چقدر دانشمندان از طرف کلیسا مرتد اعلان گردیدند و به قتل رسیدند.چقدر شان زنده زنده سوختانده شدند.مگر بعد از دوره رونیسانس اروپایی ها توانستند کلیسا را از قدرت خلع نمایند و راه پیشرفت علم و خرد را به خود هموار کردند.حالا نوبت ما شرقی هاست تا اول همه ملایان را تجدید تربیه کنیم و به انها بفهمانیم که اگر تو خود به بهشت میخواهی بروی مانعی نیست.مگر مزاحم کسانی نشو که ارزوی رفتن به بهشت موعود ترا ندارند.باز به فرزندان ما راه اموزش علم و معرفت را باز کنیم.همان قسمی که دیگر هیچ مکتب رفته یی قبول نمیکند که زمین هموار و بالای شاخ گاو میباشد همان قسم همه روزی به غیر علمی و عملی بودن مذاهب پی میبرند.
  زیاد متاثر نمیشویم کمی زمان ضرورت است تا مردم با سلاح علم مجهز گردند.باز دگر جایی برای مذهب و خشونت های بی پایانش باقی نمیماند.

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس