صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > نمایشگاه تاریخی افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها در ولایت غور

نمایشگاه تاریخی افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها در ولایت غور

مرکز فوتوژورنالیزم چشم سوم
يكشنبه 27 نوامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

اولین نمایشگاه تاریخی به نام افغانستان جدید از چشم افغانها توسط داکتر هیواد والی ولایت غور، رییس اطلاعات و فرهنگ، رییس دفتر ساحوی حقوق بشر، فرمانده پی آرتی کشور لتوانیا، نماینده دفتر ملل متحد وبصیرسیرت مدیر مسوول چشم سوم ،در سالون ریاست اطلاعات و فرهنگ افتتاح گردید.
تعدادی زیادی از فرهنگیان، هنر مندان، سیاست مداران و مسوولان موسسات بین المللی در افغانستان، نهاد های جامعه مدنی، خبرنگاران ازین نمایشگاه دیدن نمودند. این در حالیست که چنین نمایشگاه در تاریخ افغانستان بی نظیر توصیف گردیده واین نمایشگاه در تاریخ ولایت غور اولین نمایشگاه عکس است و قرار است در کشورهای مختلف جهان نیز به نمایش گذاشته شود.


افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها، نام نمایشگاهی است که توسط مرکزفوتوژورنالیزم چشم سوم ، بخش فرهنگی سفارت آمریکا و اداره همکاری های سوئیس در افغانستان راه اندازی شده است . این نمایشگاه اولین نمایشگاه سیار، در داخل و خارج از افغانستان است که در ده ولایت افغانستان: (کابل ، بامیان، دایکندی، غور) برگزار گردیده است و در ولایات هرات، جلال آباد، مزارشریف، ، بدخشان، هلمند، و میمنه ) برگزار خواهد شد.
به گفته بصیر سیرت ، هدف از برگزاری این نمایشگاه، نشان دادن زوایای پنهان جامعه افغانی به شهروندان این کشور، تقویت روحیه میهن پرستی و ارزش گذاری به اصل دموکراسی است تا خاطره سال های جنگ را از ذهن مردم افغانستان به دور کند و به آن ها تصویری از افغانستانی که می تواند باشد را نشان دهد؛ در کنار آن، مردم جهان در جریان وضعیت فعلی افغانستان و انکشاف صورت گرفته در آن، قرار خواهند گرفت، مردمی که کشورهایشان نقش ارزنده ای در بهبود وضعیت افغانستان داشته اند.

والی ولایت غور، در سخنرانی هنر مندانه که خودش را نیز یک عکاس با تجربه معرفی کرد خطاب به مردم ولایت غور گفت: جای افتخار است که امروز دست آورد عکاسان افغانستان را می بینم که در سطح جهان جای ومنزله خاصی را پیدا کرده است و چند سال قبل من به این آرزو بودم که کاش در افغانستان هم عکاسانی میداشتیم که میتوانستند مواردی مهم اززندگی افغانها را به تصویر بکشند که خوشبختانه این نمایشگاه من را به آینده امیدوار تر ساخت. شما باور کنید که عکس های این نمایشگاه چقدرحرفوی گرفته شده است و ارزش این عکس ها امروز به حیث شروع تاریخ مثبت قابل اهمیت است.

رییس اطلاعات وفرهنگ ولایت باستانی غور گفت: که عکاسی بخش از تاریخ مصور جهان است و این نمایشگاه دریچه ی برای آغاز یک حرکت فرهنگی جهان شمول مارا بامحیط و اطراف دایره ی که زندگی میکنیم آشنا میسازد و با دیدن این نمایشگاه شما سفری به ولایتی خواهیدکرد که با دید عکاسان وهنرمندان افغان شکارگردیده است. من امید وارم جوانان ولایت غور نیزدر آینده در دوره های آموزشی عکاسی شرکت کنند و ما عکاسانی داشته باشیم که بتوانند یک جامعه ی بدون تصویر را به تصویر بکشند.

جوادرضایی رییس دفتر حقوق بشر ولایت غور گفت: من به حیث یک همکار نهاد های جامعه مدنی و به نمایندگی از کمیسیون مستقل خقوق بشر، تشکری میکنم از مسوولین چشم سوم و همکاران بین المللی شان سفارت امریکا، نهاد همکاری های سویس در افغانستان که ولایت غور را در محراق توجه قرار داده اند و نمایشگاه عکس افغانستان جدید از چشم عکاسان افغانستانی ها را که میشه گفت با ارزش ترین کار فرهنگی هنری در تاریخ این ولایت است برگزارمیکنیم. این نمایشگاه برای مردم افغانستان بسیار باارزش است و مردم افغانستان از دیدن نمایشگاه میتوانند به این اصل توجه کنند که حضور جامعه جهانی برای ختم جنگ و تقویت نهاد های دولتی، حکومتداری و انکشاف افغانستان جدید بینهایت موثربوده و این دست آورد را برای آینده پربار این سرزمین و شگوفایی هرچه بیشترحفظ نمایند. در این نمایشگاه عکس های بسیار مهم و تاریخی به نمایش گذاشته شده و انکشافات صورت گرفته در تمام بخش ها، زنان، معارف، انکشاف شهری، صحت، فرهنگ مردم وخوشی های مردم افغانستان را دید و این یکی از اهداف دفتر حقوق بشر نیز است که مابتوانیم در تغییرات مثبت این سرزمین با نهاد های جامعه مدنی ومطبوعات شریک باشیم.

این نمایشگاه، شامل 142 عکس است که با موضوعات گوناگون از ولایات مختلف افغانستان، گرفته شده است و تا یک هفته آینده در ریاست اطلاعات وفرهنگ ولایت غور برروی همگان باز میباشد.


مرکز فوتوژورنالیزم چشم سوم:

مرکزفوتو ژورنالیزم چشم سوم به عنوان یک مرکز عکاسی حرفه ای، سال 1387 با جواز رسمی از وزارت اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغنستان کار خود را آغاز کرد و در این مدت، نمایشگاه های متعددی را پیرامون موضوعات مختلف در افغانستان و خارج از افغانستان، راه اندازی کرده است. این باراین مرکز، افتخار دارد تا برگزار کننده نمایشگاه جدیدی از افغانستان شناسی به نام افغانستان جدید از چشم افغان ها، در داخل و خارج از این کشور باشد.


عکاسان :

نجیب الله مسافر، رضاساحل، بصیرسیرت، مهدی مهر آیین ، روح الله مشکین قلم، فرزانه سلطانی، نسیم سیامک، آمنه حسنی، میثم شاهین، آصف تلاش، احمدنوید نظری، محمد زرین، نصیرفدایی و ملیار صادق آزاد.

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

 • باقی سمندر
  قوس سال ۱۳۹۰ خورشیدی
  نوامبر سال ۲۰۱۱ میلادی

  سلام به خوانندګان ارجمند کابل پرس
  سلام به ګردانندګان فوتو ژورنالیسم وهمکاران شان در ولایت غور وهمه ولایات
  من این موفقیت رابرای همه شما تبریک میکویم - بخاطر دارم که طالبان تا سقوط رسمی شان در سال ۲۰۰۱ میلادی عکاسی را جرم وجنایت دانسته وتګفیر نموده بودند ـ عکاسی و هنرهای زیبا را با ګلوله جواب میدادند واینک خوشبختانه فرزندان افغانستان با کمره عکاسی زوایای رنګارنګ جامعه افغانستان را در برابر چشمان بینندګان می ګزارند.
  موفق و ګامګار باشید
  باقی سمندر

  repondre message

  آنلاين بنگريد : نمایشگاه تاریخی افغانستان جدید از چشم افغانستانی ها در ولایت غور

 • صمیمانه ترین سلام های گرم خویش را خدمت خوانندگان کابل پرس تقدیم نموده ارزوی موفقیت در امورات محوله شما را دارم این را میگویند هنر امید وارم عکس این دوختر باهنر از جمله عکیس های سال در نمایشگاه های بین المللی انتخاب شود .

  با احترام

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس