IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > دیدگاه > عاشورا؛ نمایش قدرت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان

عاشورا؛ نمایش قدرت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان

افغانستان پور
شنبه 10 دسامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

در افغانستان استفاده از مراسم مذهبی به عنوان نمایش سیاسی و برآمد سیاسی پیشینه نداشت، و خشونتی هم تا هنوز در برابر مراسم مذهبی مشاهده نشده بود به ویژه در برابر مراسم عاشورا.

استفاده از مراسم مذهبی و مراسم عاشوار به عنوان نمایش سیاسی، رسم جمهوری اسلامی ایران است که در افغانستان پس از طالبان، رواج یافته است. ایران با استفاده از مراسم عاشورا و آخوندهای وارده اش در افغانستان، از عاشورا به عنوان نمایش سیاسی قدرت استفاده می کند. این همه هزینه ای که در روزهای عاشورا در افغانستان به مصرف می رسد؛ هدیه ای است از طرف جمهوری اسلامی ایران.

جمهوری اسلامی با استفاده، از این مراسم و هزینه گذاری برای این مراسم؛ می خواهد افراط گرایی مذهبی را در افغانستان به میان آورد. افراط گرایی مذهبی، طبعا خشونت های مذهبی را در قبال دارد. که نمونه اش را در این عاشورا با آسیب سنگین انسانی به مردم افغانستان، دیدیم.

اگرچه خشونت القاعده و طالبان می تواند مستثنا باشد زیرا آنان هیچ معیاری را برای آسیب رساندن به مردم در نظر نمی گیرند. اما پژوهشگران اجتماعی پس از رویداد خشونت در مراسم عاشورا، این نظر را ابراز کردند که آنان نگران همچو خشونت ها در مراسم عاشورا بوده اند. نگرانی آنان هم از هزینه ی جمهوری اسلامی ایرانی بوده که در برگزاری مراسم عاشورا سرمایگذاری می کرده است. زیرا این سرمایگذاری جمهوری اسلامی بر مراسم عاشورا تاثیر گذاشته بود و جنبه ی افراطگرایی این مراسم را بیشتر کرده بود. خبر این خشونت، چند روز سرخط خبر رسمی جمهوری اسلامی بود که قصدش از سرخط قراردادن این خبر غیر از دامن زدن به خشونت های مذهبی، امری دیگری نمی تواند باشد.

جمهوری اسلامی ایران خوب می داند که با اندک کمک به افراط گرایی مذهبی، خشونت مذهبی خود به خود در این افغانستان ترویج می شود زیرا پاکستان همسایه ی دیگر ما که در ترویج خشونت های مذهبی بی نظیر است، آتش خشونت مذهبی را در افغانستان او روشن می کند. جمهوری اسلامی ایران با خاطر آسوده، به ما نگاه می کند و برای هرچه بیشتر شدن خشونت اشک تمساح می ریزاند و ابراز همدردی می کند.

بنابراین، حکومت باید مواظب همچو استفاده جویی های کشورهای همسایه از مراسم های مذهبی و فرهنگی مردم افغانستان باشد. در این زمینه ها خود حکومت باید هزینه گذاری کرده و برگزاری همچو مراسم ها را مدیریت کند. در غیر آن از همچو مراسم های با بعد کلان اجتماعی، امکان استفاده جویی های بزرگ قابل تصور است که حتا برای ثبات کل نظام سیاسی و اجتماعی می تواند تاثیر منفی بگذارد.

حکومت می تواند با آگاهی دهی به مردم از طریق رسانه ها، از طریق روحانیون افغانستان، افراطگرایی را در برگزاری همچو مراسم کاهش دهد و بعد خیریه این گونه مراسم را بیشتر کند تا از برگزاری همچو مراسم استفاده انسانی و اجتماعی صورت بگیرد.

آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

 • افغانستانی پورصاحب، اینکه تومسلمان هستی یاکافرمن نمیفهمم ولی ازحرفهایت طوری پیداست که که مسلمان نیستی ورنه امام حسین که نواسه حضرت محمد(ص) پیامبربزرگ مسلمانان است میشناختی اش. پس بایدمنحیث یک مسلمان برای یک کافرکمی توضیح بدهم که امام حسین ایرانی نبود، امام حسین متعلق به ایران نیست. امام حسین متعلق به تمام مسلمانان جهان است وعزاداری دهم محرم درتمام نقاط جهان صورت میگیرد. پیش ازاینکه درباره یک چیزی قضاوت کنی بایدکمی درباره اش تحقیق کنی. دیگراینکه اگرمیخواهی به مذهبت که شایدبودایی، عیسوی، یهودی، وهابی ویا هم لایک ات تجاوزنشودباید به اسلام تجاوزنکنی.

  repondre message

 • با عرض سلام خدمت نویسنده این مقاله جناب پاکستان پور.
  در اینجا فقط به یک نکته اشاره میکنم و آن سخن امام حسین است که فرمودند اگر مسلمان نیستید آزاده باشید.
  واقعیت روز عاشورا را با این مسئله پنهان نکنید. به خدا قسم که تذکره پاکستان در دنیا به اندازه پشیزی نمی ارزد که به خاطرش دین خود را به خطر می اندازید.
  تا به کی چاپلوسی پاکستان، تا به کی جهل و بی سوادی، تا به کی حماقت و بی دینی.
  انسان باشید و اندکی چشمان خود را باز کنید ببینید که در اطرافتان چی میگذرد.
  مسئله جالب اینجاست که برادارن کرزی( طالبان) به شدت این عمل را تقیبح میکنند و جناب پاکستان پور از آن دفاع میکند.
  جای شرم است انسان باش و به خاطر غرور و تکبر واقعیتها را نپوشان.
  در اینکه دولت فاشیست ایران در ضربه زدن به ملت افغانستان از هیچ گونه فعالیتی دریغ نمی کند شکی نیست اما واقعیت روز عاشورا چیز دیگریست.
  وهابیتی که رهبر آن یک مسیحی بوده است. جناب پاکستانی پور اگر وهابی هستی تو را به جان اولادت، تو را به گور امواتت قسم می دهم که راجع به این فرقه پلید مطالعه کن.
  بخوان که محمد ابن عبدالوهاب ( لعنت الله علیه) که بنیان گذار این فرقه بوده است چه کسی بوده است.
  چرا مسیحیان کتاب مقدس ما قرآن شریف را آتش می زنند. مطالعه کن که علت تشدید تفرقه بین شیعه و سنی چیست، چرا مسیحیان و مسلمانان به جان هم افتاده اند.
  بس است تا به کی جهالت، تا به کی حماقت.

  repondre message

 • این سرمایه گذاری مذهبی توسط گروپ پاسدارانی که زمانی اکبر گنجی ریس ان بود توسط شعبه خارجی ان به وقوع پیوسته است . ایران در نفوظ به افغانستان از زمانی درازی کوشیده است . اهل تشیع افغانستان در ایران منحیث پناهنده کم تریت احترام و اهمیتی ندارند به جز جاسوسی از افغانهای خود برای استخبارات ایرانی و یا کشته شدن در جنگ های مرز های عراق و ترکیه . اولاد های مردم اهل تشیع در ایران بعد از گرفتن بهترین مدارک تحصیلی از فاکولته ها و مدارس به پیراهن اطو زدن و تکمه دوزی و سنگ کنی روز خود را فقیرانه بسر میبرند . حالا ایرانی که خود را خسر بره امام حسین میداند به افغانی که حالا از هر قماشی باشد چگونه کمک مینماید . نا ممکن . یکی از پست ترین نسل انسانهای روی زمین همین اخوند های معتقد به فقط امام حسین میباشد . امام حسین اول دختر یزدگرد در مسجد تجاوز نمود و بعد با او ازدواج کرد که جعفر صادق از او پیدا شد . بدیت ملحوظ ایرانی از اهل و بیت دفاع میکنند . اصلاء این کشتار افغانها توسط ایرانی ها به قوع پیوسته است .

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس