در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > ابراز انزجار گزارشگران بدون مرز از صدور حکم اعدام برای روزنامه نگار پرويز کامبخش

ابراز انزجار گزارشگران بدون مرز از صدور حکم اعدام برای روزنامه نگار پرويز کامبخش

سه شنبه 22 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

گزارشگران بدون مرز با انتشار بيانيه ای نسبت به صدور حکم اعدام برای پرويز کامبخش، ابراز انزجار کرد. در بيانيه ی اين سازمان آمده است که :

٢ دلو ١٣٨٦ در ساعت ١٦ عصر شعبه امنيت عامه دادگاه بدوی ولايت بلخ، روزنامه نگار زنداني پرويز کامبخش را به اتهام " اهانت به دين اسلام" به حکم اعدام محکوم کرد. دادگاه اين روزنامه نگار به شکل غير علني و بدون حضور وکيل مدافع برگزار شد. يعقوب ابراهيمي برادر اين روزنامه نگار که خود نيز روزنامه نگار است به گزارشگران بدون مرز اعلام کرد " که خانواده فردا روز ٣ دلو به اين رای اعتراض و خواهان تجديد نظر خواهد شد." وی همچنين گفت که در بعد از برگزاری دادگاه برادرش پرويز کامبخش را ملاقات کرده است وی نيز مثل همه خانواده "شديدا نگران" است.

گزارشگران بدون مرز در اين باره اعلام ميکند که " ما از اين تصميم گيری عجولانه که اعتنايي به حقوق و آزادی بيان تضمين شده در قانون اساسي کشور نمي کند شوکه شديم. پرويز کامبخش هيج جنايتي انجام انجام نداده است. ما خواهان دخالت و اقدام فوری رئيس جمهور حامد کرزای در اين باره هستيم تا کاری غير قابل جبران انجام نشود."

يک روز پيش معاون دادستان کل ولایت بلخ ،حفیظ اله خالق یار در نشست خود با خبرنگاران اعلام کرده بود که "خبرنگار دستگیر شده به جرم خود اعتراف کرده است و بايد تنبيه شود" وی همچنين به تهديد روزنامه نگاران پرداخت و اعلام کرد " من هر روزنامه نگاری را که از این پس در راستای حمایت از وی تلاش کند دستگیر خواهم کرد. "

صدور اين حکم در شرايطي ست که امروز معلوم شده است اين روزنامه نگار نويسنده مقاله "آيات زن ستيز در قران" نيست، اين مقاله بر روی سايت های فارسي زبان از سالها پيش وجود داشته است.

همه با هم عليه برخورد غير انسانی و قرون وسطايی امنيت ملی و دادگاه بلخ اعتراض کنيم.

کابل پرس، حامد کرزی رييس جمهور افغانستان را مسوول هرگونه عواقب احتمالی برای پرويز کامبخش می داند.

برای ورود به صفحه ی ويژه ی درخواست جهانی برای آزادی پرويز کامبخش اينجا را کليک کنيد

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس