کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > شکایت مردم بدخشان از کارهای خلاف جنرال نذیر محمد

شکایت مردم بدخشان از کارهای خلاف جنرال نذیر محمد

عنوانی دفتر یونما، ریاست جمهوری افغانستان، سفارت امریکا، سفارت آلمان و همه رسانه ها

دو شنبه 2 جنوری 2012

فرستنده: یکی از خوانندگان کابل پرس

جنرال نذیر که مدت 15 سال است در فیض آباد به قلدری و ظلم میپردازد هیچ کس نیست که مردم مظلوم بدخشان به خصوص فیض آباد را از چنگ این ظالم نجات بدهد.

ما مردم بدخشان اعم از زن و مرد مویسفید و جوان، از رییس صاحب جمهور، مطبوعات و پارلمان افغانستان میخواهیم که به شکایت ما گوش نموده و جلو نذیر محمد ظالم را بگیرند.

نذیر محمد که در گذشته به زورگیری و ظلم، تجاوز به ناموس مردم، قاچاق مواد مخدر و دزدی، مصروف بود، مدتی شده است که توسط مارشال صاحب فهیم به حیث شاروال بدخشان تعیین شده است. اول این که نذیر محمد سواد کافی ندارد جناب مارشال صاحب چگونه بر حق مردم خود بر حق مردم تاجیک این ظلم را کرد که یک بی سواد را در یک ولایتی که از هر جهت به بازسازی و اعمار مجدد نیاز دارد شاروال تعیین کرد.

دوم نذیر محمد پیش از این که شاروال باشد با سلاح و گروه مسلح غیر مسولی که دارد، زمین های مردم مظلوم را در نواحی دشت قرغ به زور به فورش رسانده بود و حتا قبرستان خواجه معروف را نمره توزیع نموده بود که همه شاهد این جنایت او هستند.

زور گیری از تجار و دکانداران فیض آباد کار هر روز نذیر محمد و افراد او است اما بدبختانه در این مدت هیچ کس به شکایت مردم مظلوم بدخشان گوش نکرد.

در کنار این همه می دانند نذیر محمد با استفاده از افراد مسلح خود در کنار تهدید و قتل مردم، پول های دولتی را به سرقت می برد و سبب آزار و ازیت مردم می شود.

حتا در انتخابات گذشته که می خواست در شورای ولایتی کاندید شود به خاطر داشتن گروه مسلح غیر مسئول از لست بیرون شد. یعنی به خارجی وداخلی ودولت معلوم است که نذیر محمد با داشتن صد ها میل اسلحه و افراد اوباش دست به هرجنایتی می زند و هرکسی که در برابرش حرف حق را بگوید به هزار توطئه و جنایت یا کشته می شود و یا خاموش ساخته می شود.

از جنایت ها و فساد نذیر محمد که دختران جوان و بچه جوان مردم بدخشان را به زور برده و بر آن ها تجاوز می کند صد ها دوسیه در کمیسیون حقوق بشر و سارنوالی وجود دارد اما به خاطر حمایت مارشال صاحب فهیم معاون اول رییس جمهور از او، هیچ کس جلو ظلم و ستم نذیر محمد را نمی گیرد.

در ماه گذشته جوانی به نام رامش از گذر افغانی که یک جوان با اخلاق و خوب بود به امر نذیرمحمد به قتل رسید. قضیه از این قرار است که شماری به نذیر محمد گفتند که این جوان می خواهد با دختر تو دوست شود نذیر محمد هم به افرادش امرکرد تا شب هنگام این جوان بیگناه را برده در باغی نزدیک به خانه ی نذیر محمد به به دار آویختند که متأسفانه هیچ رسانه ی به این مسئله نپرداخت پولیس هم به جایی که نذیر محمد قاتل را زندانی کند، بر عکس به دستور نذیرمحمد، شماری از افراد صاحب رسوخ گذر افغانی مانند علم قصاب و خلیفه بابه را که به امرهای نا مشروع نذیر محمد گوش نمی داند، به دروغ به جرم قتل رامش، به زندان انداخت.

از طرف دیگر از وقتی که نذیر محمد شاروال بدخشان شده است، به زور از مردم پول جمع می کند و مصرف شخصی اش می کند و هیچ کس به فکر آبادی بدخشان نیست.

تیم پی آر تی نیروهای ناتو که در بدخشان مستقر هستند مربوط کشور آلمان است. این ها به جای آبادی بدخشان به جنرال نذیر محمد باج میدهند و او را بیشتر تقویت می کنند تا بیشتر به مردم ما ظلم کند.

وقتی نیروهای آلمانی در بدخشان مستقر شدند جنرال نذیر محمد به نیروهای آلمانی گفت که اگر من نباشم همه مردم علیه شما به پا می خیزند و باید برای من امکانات و پول بدهید به همین خاطر هم صد نفر جنرال نذیر محمد را معاش دالری می دهند که آن ها نصف معاش خود را به نذیر محمد می دهند و از این طریق به قدرت ظالمانه او افزودند.

ولایت بدخشان، سارنوالی بدخشان و محکمه همه از نذیر محمد می ترسند و در برابر ظلم او هیچ کاری کرده نمی توانند ولی برای ما کاملا جای سوال است که چرا کمیسیون حقوق بشر، دفتر یونما نمایندگی سازمان ملل و دیگر نهاد های بین المللی در برابر جنایت های نذیر محمد خاموش هستند؟

جناب داکتر صاحب شاه ولی ادیب هم که یک شخص نرمخوی است هیچ زورش به نذیر محمد نمی رسد، متأسفانه قومندان امنیه بدخشان جناب ملا صبور هم به امر مارشال صاحب از نذیر محمد حمایت می کند و حرف مردم را گوش نمیکند.

واقعا مردم بی دفاع بدخشان از ظلم و ستم این شخص ظالم به فغان آمده اند، شمارا به لحاظ خدا یک هیئت بی طرف به بدخشان روان کنید تا ببینند که در بدخشان این فرد چه ظلمی انجام میدهد.

چند روز پیش به ادامه ی غصب زمین های مردم در بدخشان و فروش آن ها به دیگران از جمله زمین های آقای محبوب الله کوشانی، زمین های باقی مانده در دشت قرغ توسط نذیر محمد به زور توزیع شده و به فروش رسید. هیچ کس جرئت بلند کردن صدایش را در برابر این فرد ندارد.

او با استفاده از قدرت دولتی که دارد دو موتر رنجر پولیس پر از سرباز را باخودش به هرکجا میبرد و توسط پولیس مخالفین خود را سرکوب میکند.

مردم بدخشان چندین بار از جناب رییس جمهور جناب مارشال صاحب فهیم و پارلمان افغانستان و رسانه ها خواستند که به شکایت شان گوش کند اما متاسفانه هیچ کس به شکایت برحق مردم ما گوش نکرد اکنون از سفارت امریکا در کابل، سفارت آلمان که نیروهایش در بدخشان مستقر هستند و دفتر سازمان ملل، نهاد های حقوق بشری مصرانه میخواهیم که به حرف مردم بدخشان گوش داده جلو ظلم و بیداگری جنرال نذیرمحمد را بگیرند در غیر آن ما نگرانیم که مردم بدخشان ناچار خود دست به اقدامی علیه این ظالم بزنند و خدای نخواسته زمینه برای استفاده مخالفان مسلح فراهم شود.

وکیلان بدخشان، هریک لطیف پدرام، فوزیه کوفی، زلمی مجددی، امان الله پیمان، ذکریا سودا، شاه عبدالاحد، نیلوفر ابراهیمی، صفی مسلم و سارنوال روف، شما در برابر مردم تان مسئول هستید چرا به خاطر جلوگیری از فساد و ظلم نذیر محمد کاری نمی کنید، ننگ بر شما که خود را نماینده مردم می دانید.

یک بار دیگر ما مردم بدخشان، از همه بدخشانی هایی که بیرون از بدخشان هستند تقاضا می کنیم که به لحاظ خدا یکبار از زندگی آرام خود بیرون شده به غم و درد مردمشان نگاه کنند که در این ولایت دور افتاده چه می گذرد باید شما بدخشانی های با سواد و گپ فهم صدای مردم و بی عدالتی که در این جا جریان دارد را به همه برسانید تا جلو ظلم و فساد نذیر محمد و دار و دسته اش گرفته شود.

با احترام مردم بدخشان

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


51 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > شکایت مردم بدخشان از کارهای خلاف جنرال نذیر محمد

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • برادر عزیز
  مشکل اصلی اینست که مارشال فهیم تمام ملیت تاجیک را به گروگان گرفته است و به سگ جنگی، بزکشی و مرغ بازی مشغول است و کفایت رهبری قشر وسیع مردم فارسی زبان را ندارد و خون ملت را میمکد و کرزی هم از همین بی عرضگی این مارشال کم سواد بهره برده اهداف حزب افغان ملت را پیاده میسازدو در فکر جابجایی ناقلین در قندز و بغلان میباشد و فردا اگر طالبان به قدرت برسند هم مسوول همین مارشال بی عرضه است که جلوی افراد شایسته را گرفته و فقط بخاطر بقای قدرت افرادی را میگمارد که ننگ اند به نام انسانیت و سبب نارضایتی مردم و قدرت گرفتن طالبان آدمخوار میشوند

 • جنرال نذیر محمد یک کاری خوب کرده.. زمین های که روزی دولت قومی اوغانی می خواست به اوغان های ناقل توزیع کند...پیش دستی کرد به مردم بی بضاعت و وبی خانه ای بدخشان توزیع کرد...این کاری عاقلانه ای جنرال نذیر محمد در تاریخ بدخشان بی مانند است...البه دیگر کار های باز سازی و اعماری ولایت بدخشان بودجه وپول اجرائئ اش بدستی جنرال نذیر محمد نیست..بدست ذاغلوال وزیری مالیه ای اوغان میلتی است..که خواننده ها می دانند.

  • آنچه در بالا ذکر شده شمه‌ یی از نابسامانی و ظلم و ستمی است که توسط جنرال نذیر محمد انجام می شود. دور بودن بدخشان از دید رسانه ها و نبود یک رسانه‌ی فعال در این ولایت سبب شده که بسیاری از جنایت ها پوشیده بمانند و نذیر محمد هرکاری خواست دلش بکند. از طرف دیگر هم برای مردم بدخشان جای سوال کلان است که چرا مارشال صاحب به عنوان نماینده‌ی مردم تاجیک در قدرت از چنین اشخاصی حمایت می کند. نذیر محمد باندهای ترور قچاق و اختطاف گر خطرناک دارد و این سبب شده که مردم بدخشان خودشان را در برابر او ناتوان حس کنند ورنه خیلی وقت پیش علیه او قیام می کردند. او مخالفانش را همیشه با تهدید و فشار بر خانواده هاشان از بدخشان دور یا خاموش ساخته است. او حتا از طالبان در برابر حریفانش استفاده می کند. نمونه‌ زنده اش حمایت او از کسی به نام مولوی علوی که یکی از چهره های خطرناک طالبان بود و حالا در زندان پل چرخی است. علوی پسر کاکای نذیر محمد است و با حمایت او چندین انفجار و حمله را در بدخشان انجام داد که سر انجام توسط نیروهای خارجی بازداشت شد و لی کسی نذیر محمد را پرسان هم نکرد. همین طور در انتخابات ریاست جمهوری اول، موتر حامل والی بدخشان سید اکرام الدین و داکتر شمس را که به حمایت احمد ضیا مسعود تلاش می داشتند، انفجار داد در نتیجه داکتر شمس کشته شد. دوسیه این حادثه که در امنیت ملی موجود است و لی متأسفانه به حمایت مارشال صاحب کسی ورقش را بالا نمی کند.

  • اول از سایت وزین کابل پرس تشکر که این شکایت نامه را نشر نموده دوم هرچه در مورد نظیر محمد گفته اند، حقیقت دارد. نذیر محمد در اولا یک ظابط عادی بود که چند نفر داشت و آدم این قدر بد نبود ولی حالا بی خی مسخ شده و تنها ظلم کردن و جنایت را میشناسد. خداوند بر مردم شریف بدخشان همت بدهد که از زیر ظلم او خود را خلاص کنند. با احترام نیازی از بدخشان

  • جنرال نذیر محمد که با حمایت مارشال فهیم معاون اول رییس جمهور، شهردار بدخشان تعیین شده است، عامل قتل، دزدی و بسا کارهایی که در بدخشان سبب آزار مردم و ناامن سازی می شود، شناخته می شود.
   نذیر محمد که از فرماندهان گمنام جهاد با رهبریت گروه 20 نفری در حوالی فیض آباد بدخشان بود، با شهادت فرماندهان چون نجم الدین واثق، مولوی عبدالحکیم، قیام الدین خردمند که توسط خود نذیر محمد ترور شد و خانه نشین شدن بصیر خالد و دیگر فرماندهان جهاد در بدخشان، مشهور شده و به یک چهره‌ی پرقدرت تبدیل شد.

   جنرال نذیر محمد که پیش از آن به عنوان ظابط نذیر محمد مشهور بود، پس از سقوط طالبان در فیض آباد ماند و از این ولایت بیرون نرفت. در ده سال اخیر با ساختن باندهای قاچاق و اختطاف گر، به عنوان یک قدرت بی رقیب در فیض آباد مطرح شد.
   او در کنار رابطه اش با مارشال فهیم و دیگر باندهای مافیایی همه ساله با برگزاری ورزش بزکشی، همه افراد زرومند شمال و دیگر ولایت هارا مهمان نموده و رابطه‌ اش را بهبود می بخشد.

   ورزش بزکشی و علاقه به اسپ، میان نذیر محمد و مارشال فهیم پیوند عمیقی ساخته است. همچنان نذیر محمد با دعوت کردن مقامات حکومتی بدخشان که از بیرون مقرر می شوند در محافل شراب‌نوشی و عیاشی اش، آن ها را فرمان بردار و دوست خود می سازد.

   از سال 2001 تا 2007 که تریاک در بدخشان به عنوان یک منبع پردرآمد بود، نذیر محمد هم از طریق زورگیری از قاچاق بران و کشاورزان تریاک و هم از طریق ترانزت مواد مخدر، پول زیادی به دست می آورد.
   پس از کم رونق شدن بازار تریاک در بدخشان، او روی آورد به قاچاق اسلحه و دزدی های سازمان یافته. نذیر محمد اسلحه ی که از تاجیکستان توسط قاچاق بران وارد می شود را به دیگر ولایت ها منتقل نموده و و منبع درآمدی خوبی ساخته است؛ در کنار این نذیر محمد با صدها میل اسلحه‌ی که پیش از سقوط طالبان در اختیار داشت، باندها و گروه های فراوانی ساخت.

   با مستقر شدن گروه بازسازی ولایتی آلمان ها در بدخشان، نذیر محمد برای قدرت نمایی آلمان هارا تهدید نمود که اگر به او پول ندهند و مسئولیت تأمین امنیت مرکز فرماندهی آلمان ها در بدخشان را به او ندهند، تأمین امنیت بدخشان برای آلمان ها سخت و هرشب بالای آن ها حمله خواهد شد.
   برای ثابت ساختن این گفته اش، هر از گاهی شبانه به سوی مقر فرامندهی آلمانی ها و میدان هوایی و دیگر دفاتر موسسات بین المللی در فیض آباد، راکت فیر می شد که توسط نیروهای نذیر محمد صورت می گرفت.
   آلمان ها هم حاضر شدند برای او ماهانه مقداری پول بدهند و نیز حدود دوصد تن از نیروهای اورا با سلاح دست داشته شان به خدمت بگیرند که برای هرکدام بیش از 300 دالر معاش می دهند.
   این کار از یک سو قدرت نذیر محمد را تجدید نمود و از سویی مردمان فقیری را که به خاطر 200 دالر در ارتش شامل می شوند و هر روزشان با خطر مرگ سپری می شود را، در برابر خواست های نذیر محمد مطیع سازد.
   افرادی که در گروه امنیتی وی شامل هستند به خاطر ادامه‌ی کارشان در این گروه، ناگذیر اند هر دستور نذیر محمد را اجرا نمایند.

   کار دیگر او غصب زمین‌ های دولتی و مردم عام در بدخشان است. او با غصب زمین های دولتی و مردم، از یک سو با فروش این زمین ها پول زیادی به دست آورده و از سوی با تقسیم شماری از این زمین ها شماری را به فرمان خود در آورده است.

   در کنار این، او از محافظان خاص خود و افراد دیگر گروهی را تشکیل داده که این گروه با تمام نهادهای دولتی و نهادهای بین المللی و دولتی مثل امنیت و پولیس، نفوذ دارند و تمام رازهای ادارات را به او می رسانند.
   به گونه‌ی مثال وقتی پول همبستگی ولسوالی ها یا معاش ادارات هنگامی که از مرکز به سوی ولسوالی در حرکت شد، جاسوس های او خبر شده و طرح ثرقت پول را می ریزند.
   گروه او در میان فیض آباد، ولسوالی های همجوار فعالیت دارند و در این چند سال بارها، پول همبستگی، معاش معارف و دیگر نهادهای دولتی توسط افراد او به سرقت رفته است.
   ادارات کشفی و امنیتی بدخشان از یک سو از ترسی که از او دارند، با نذیر محمد درگیر شده نمی توانند و از سوی دیگر آن ها با شرکت در مهمانی های نذیر محمد، خود را به او مدیون می دانند و در برابرش اقدامی نمی کنند.
   حتا والیان بدخشان، از او دستور می گیرند که چه کاری کنند و چه کاری نکنند. اکنون که او نزدیک به یک سال است با حکم مارشال فهیم شهردار بدخشان شده، در حالی که او مکتب را تا صنف شش خوانده وسواد درست خواندن و نوشتن ندارد.

   سال قبل دوبار پول معاش و پول همبستگی مردم راغ توسط تیم او به سرقت رفت، چند ماه پیش افراد او پول معاش معلمان یفتل را سرقت نموده و یکی را کشتند.
   در پیوند به این چند نفر بیگناه باز داشت شد در حالی که رییس امنیت خوب می دانست که کار افراد نذیر محمد است، اما از ترس او هیچ کاری نکرد.

   ملاصبور هم قومندان امنیت بدخشان، از افراد خاص مارشال فهیم است و مارشال به او دستور داده است که با نذیر محمد همکار بوده و به او کاری نداشته باشد.
   اما حادثه‌ی 4 شنبه 30 سنبله، پرده از روی دزدی های او برداشت. چنذ نفر مسلح به رهبری دو محافظ خاص او به نام های مصور، فاک، پول همبستگی راغ را سرقت نمودند، وقتی پولیس خبر شد به تعقیب آن ها افتاد و سرانجام این افراد با پولیس درگیر شده و یک پولیس را زخمی نموده و اما خود ناچار پول و موتر را رها نموده و فرار نمودند.
   اکنون هردو محافظ نذیر محمد در قریه‌ی دیگه مربوط مرکز پنهان شده و موتر با وسایل آن ها در نزد پولیس است.
   این حادثه به خاطر آنچه در بالا ذکر شد، خاموش مانده و شاید هم افشا نشود؛ اما من که به عنوان یک کارمند امنیت بدخشان هستم خدارا شاهد می گیرم که از جنایت های این آدم و چشم پوشی مقامات امنیتی بدخشان به عذاب وجدان دچار شدم.

   آقای علی احمد لوگری رییس امنیت بدخشان، خودش خوب می داند که افراد نذیر به دستور او چه ظلم و جنایتی را در بدخشان مرتکب می شوند، اما متأسفانه به بی شرمی تمام خاموشی اختیار نموده است.

   با احترام
   الف. کارمند امنیت ملی بدخشان

  • من منحیث وکیل مردم بدخشان بویژه موکیلین مردم با شهامت و عزت یفتل ها و راغ با تمامی معنی اعلان می کنم که اصلا کلمه انسان ادم یفتلی و بدخشانی بودن را بالای نذیر محمد این دزد رهزن و فاسد ماندن بدور از خرد و ادمیت میدانم . این را شما فراموش نکید هر جامع و اجتماع نیک و بد خوب و خراب خود را دارد تا جای من میدانم مردم مجاهد و باغرور یفتل از موجودیت این دزد سخت خجالت و پریشان اند. پیمان وکیل مردم بدخشان.

 • درین میان وظیفه و مسؤلیت داکتر شاه ولی الله ادیب والی بدخشان ( با این نام بلند بالایش) مقابل مردم چیست؟

  • داکتر صاحب شاه ولی، در پیش نذیر محمد نفس کشیده نمی تواند. این آدم خیلی بی جرئت و ترسو برامد. هرچند والی های دیگر هم به او باژ می دادند و در برابر نذیر محمد ظالم خاموش بودند به جز احمدی صاحب که کارهای زیادی هم به بدخشان کرد. اما شاه ولی ادیب خدایش خیلی بزدل برامد در دوره‌ی او نذیر محمد بیشتر جنایت می کند. خوب گفته اند که مربی داری مربا بخور، مارشال که زنده باشد نذیر محمد هرکاری می کند.

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.