کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > بارش برف بی سابقه در یک دهه اخیر در کابل و خشنودی مردم

بارش برف بی سابقه در یک دهه اخیر در کابل و خشنودی مردم

يكشنبه 15 ژانويه 2012, بوسيله‌ى مرتضی رحیمی

زمین کابل را دومین برف در زمستان سال 90 سفید پوش کرد. از چاشت روز شنبه دومین برف در شهر کابل شروع به باریدن کرد و تا روز ساعات اخر روز یک شنبه این بارش این برف ادامه داشت.
بارش این برف که ضخامت ان به نیم متر رسیده است، بی سابقه ترین برف در یک دهه اخیر در کابل بوده است که شادمانی باشندگان کابل را همراه داشت.شهر کابل از ده سال به این طرف باریدن چنین برفی را شاهد نبوده است و امسال پس از گذشت نزدیک به یک ماه از زمستان و پس از انتظار طولانی مردم برای باریدن یک چنین برفی؛ رحمت خداوندی بر کابل و شهریان کابل سرازیر گردید.
در طی چند سال اخیر نباریدن برف و باران در کشور باعث خشک سالی ها در اکثر نقاط کشور شد و کشاورزان در اکثر نقاط کشور به دلیل خشک سالی ها کشت و کارشان را ترک کردند و این موضوع باعث کمبود مواد غذایی در کشور و همچنان وارد امدن ضربه بزرگ اقتصادی در کشور شد.
بارش نزدیک به نیم متر برف در شهر کابل با اینکه خرسندی هایی را به همراه داشت اما شماری از مردم را با مشکلاتی نیز مواجه ساخت.
در بسیاری از مناطق شهر کابل خانواده های فقیر و ناداری هستند که در زیر خیمه ها زندگی می کنند و بارش این برف زندگی را برای انها دشوار ساخته است.

مثل قدیمی و زیبایی داریم که می گوید"کابل بی زر باشد اما بی برف نه" اما چه خوش آیند بود گفتن این مثل زمانی که خیمه نشینی در شهر کابل به چشم نمی خورد و فقیری هم وجود نداشت که به سوخت خانه خویش در مانده باشد.
اما متاسفانه امروز در اکثر نقاط کشور فقر بی داد می کند و خانواده هایی زیادی وجود دارند که سوختی برای گرم کردن خانه خویش ندارد و کابل به عنوان پایتخت کشور نیز از این امر مستثنی نیست.

بارش برف شدید دو روز گذشته در کابل نگرانی دیگری را که در میان مردم کابل برانگیخته است افزایش قیمت مواد سوختی است. با انکه حکومت در تلاش است تا نرخ مواد سوختی را تحت کنترول بگیرند و از گران فروشی جلوگیری نمایند اما دیده شده است که این تلاش ها کار به جایی نرسانده است و بالا رفتن نرخ ها در زمان بارش برف و برف و اوج گرفت سرما در کابل معمول است.

بلند رفتن نرخ مواد سوختی و مواد غذایی در کابل و بندش راه ها در اکثر ولایات کشور مشکلاتی است که هرساله باریدن برف در جریان زمستان بر مردم افغانستان با خود به ارمغان می آورد.

اما با تمام این ها برف و باران، نعمت است و رحمت خداوندی که نباریدن آن مشکلاتی فراتر از مشکلات در هنگام باریدن ان ایجاد میکند.
باز هم به امید این که فقیری و محتاجی در کابل وجود نداشته باشد و آن زمان بگویم "کابل بی زر باشد اما بی برف نه"
برف بارید و خدا پاکی خود را به زمین هدیه کرد. زمین مغرور شد که سفید است، پاک است چون دل خدا... و خدا با آفتابی، اشتباه زمین را به وی گوشزد کرد

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


62 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > بارش برف بی سابقه در یک دهه اخیر در کابل و خشنودی مردم

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • باریدن برف، بدون شک جای خوشحالی و شادمانی است، اما نباید همه چیز را تنها به کابل خلاصه کرد، بنظر من در ضرب المثل معمول باید کمی اصلاحات اورد مثلا بگویم افغانستان بی زر باشه بی برف نی، چنانچه شادمانی مردم افغانستان تنها به شادمانی مردم کابل خلاصه نمیشود

 • آقای مرتضی رحیمی،
  تشکر از شما که هردو طرف موضوع برفباری را در مقاله ای تان مد نظر گرفتید.
  کسیکه یکمرتبه از کنار خیمه های بیجاشدگان در چهارراهی قمبر گذشته باشد، درک میکند، که بارش برف برای این انسانها چه مفهوم دارد.

  • bale sakht ast baraye kasani ke dar faqr zendagi mekonan. Ama agar nabarad khoshksali kole afghanistan (manzur kol ast) ra darr meta.
   Ayn wazif e tu wa man ast ke ayn dawlate nalayeq ra pas konem.

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.