صفحه نخست > دیدگاه > جبهه ملی را باید (جبهه خاینانه ملت و جبهه دشمنانه خاک افغانستان) نامید، نه جبهه (...)

جبهه ملی را باید (جبهه خاینانه ملت و جبهه دشمنانه خاک افغانستان) نامید، نه جبهه ملی

نویدالله (نوید)
يكشنبه 15 جنوری 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

جبهه خاینین ملت افغانستان یکبار دیگر خواهان قدرت و خواهان بدست آوردن موقع برای نوشیدن خون مردم افغانستان شدند، امروز در صفحه بی بی سی خواندم، نوشته بود که: سفر جبهه خاینین ملت (جبهه ملی) شان در برلین بر خواستن نظام فدرالی در افغانستان نبودند، بلکی میخواستند تا جامعه جهانی را خبر سازند که در روند صلح امریکا با طالبان شرکت این خاینین ضروری است و این روند صلح بدون این خاینین ناممکن است، و دیگر اینکه جبهه خاینین ملت (جبهه ملی) به نمایندگی میلیونها افغان در برلین حضور یافته بودند.

من به حیث یک فرد افغان تضمین میکنم که اینها نماینده میلیونها افغان نه، بلکی نماینده دها افغان هم نیستند، هیچ افغان به پشت چنین خاینین استاده نمیشوند، هر افغان اگر بگوید که من طرفدار این خاینین هستم، پس همان افغان نیز از جمله خاینین هستند که ملت افغانستان را متحد نمیخواهند و در تجزیه و ویرانی افغانستان سهیم هستند، چرا که هر افغان ما شناسایی کامل با این خاینین دارند اگر باسواد هستد یا بی سواد.

این مسعود خاین زمانیکه با کرزی کار میکرد چرا مخالف دولت نبود؟ زمانیکه دوستم با کرزی کار میکرد چرا مخالف دولت نبود؟ زمانیکه داکتر عبدالشیطان عبدالشیطان وزیر خارجه اسبق افغانستان (رهبر ائتلاف تغییر و امید) با کرزی کار میکرد چرا مخالف دولت نبود؟ زمانیکه قانونی وزیر داخله، وزیر معارف بود چرا مخالف دولت نبود؟ امروز که دولت کرزی به نفع شخصی اینها نیستند اینها مخالفت خود را نشان میدهند، اگر جیبهای ایشان از خون مردم افغانستان پر نشوند، اینها مخالفت خود را با دولت افغانستان نشان میدهند. پس چگونه صفحه انترنتی بی بی سی این ادعا میکنند که جبهه خاینین ملت نماینده میلیونها افغان هستند؟ این کاملا اشتباه و نادرست است. اینها فقط به زور خارجیها در افغانستان حضور دارند، اگر امروز زور خارجیها نباشد، قسم به الله که خود اولادهایشان اینها را سنگسار خواهند کرد و خانمهای شان اینها را نفرین خواهند کرد.

امروز این خاینین خواستار صلح با طالبان شدند، زمانیکه اینها باطالبان درگیر جنگ بودند و افغانستان را ویران میکردند در آن زمان اینها کجا بودند؟ در آن زمان که زمینه صلح برای اینها مساعد بود، در 10 متری با طالبان صحبت میکردند، ادرس مشخص طالبان وجود داشتند، چرا صلح نکردند؟ بجای اینکه افغانها را در مابین شهید میکردند، افغانستان را ویران میکردند، خانمهای مظلوم را بیوه میساختند، اطفال معصوم را یتیم میساختند، چرا صلح نکردند؟ آیا طالبان در آن زمان افغان نبودند و امروز افغان شدند که با ایشان صلح میکنند؟ اینها خواهان صلح نیستند بلکی میخواهند که این روند صلح را یکبار دیگر بخاطر مقاصد شوم شان مختل سازد و این روند صلح را ناکام بسازد، فقط بخاطر فواید و مقاصد شخصی خودشان.

من دیگر گفتنی ندارم، یک توصیه برای افغانهای خود دارم که دیگر به حرفهای این خاینین در رادیو گوش نه دهند، در پرده تلویزیون شکل شان را تماشا نکنند و اگر در مقابل تان آمد و چشم به چشم شدید یکبار بخاطر خاک پاک افغان بر روی اینها توف بکنید و بر روی اینها نفرین بفرستید.

به امید سربلندی، کامیابی، پیشرفت، ترقی، و متحد بودن یک افغان، همه شما را به خداوند متعال میسپارم، کامیاب و سربلند باشید، این نکات ضعیف بنده را به هر افغان بفرستید.

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

 • نویسنده عزیز من منحیث یک افغانستانی و منحیث انسانی که تمام دشواریی های جنگ را تجربه نموده ام به تو و به قلمت که چنان واقعبینانه و پر شهامت نوشته سلام میکنم. ای کاش همه جوانان این وطن بدانند و بیدار شوند و فریب کلمات و جملات عوام فریبانه را نخورند به گفته شما هر کدام این خائین ها از کار دولتی خلاص میشوند یا حزب تشکیل میدهند ویا ائتلاف و مردم خوش باور باید قربانی بدهند مرگ بر این خود پرستان

  • نويد جان درود برشما!
   اين كدام بشه شما را كزيد كه جويدها ى امتصاص شده برويز مشرف را دو بارو شروع به جويدن كرديد؟كى اين اجازه را به شماداده كه از نام مليونها حرف بزنيد و به اين تريب بوناك؟
   از طالب بودنت و طالب تبار بودنت من هيج شك ندارم.خيلى با تعصب زهر اكين مانند اجداد مزخرفت بالاى اقوم و رهبران انها ميتازى,شايد سك تازى باشى.اين جبه ملى جه كرده تو مانند ان كركسان جبون به لرزه افتيده يي و هزيان و ناسزا و ناروا ميكويي.
   ايا اولاد هيرويين وزن فروش هم از ازادى بيان و دموكراسى جيزى شنيده است؟
   ايا دربين نيروهاى دوستم كدام اوزبيك خاجى موجود بود؟
   ايا روسها و تروريست ها خارجى را هزاره اورده بود.
   اكر شير انسان را خوردهيي بكو كه احمد ضيا مسعود با كرزى مشاجره لفظى نداشتند.او از طريق تلويزيون نكفت كه بوستها در رزيم قبيله سمبوليك هستند و تمام قدرت بدست يكنفر مطلق العنان متمركزاست.
   اكر يكنفر خاين و نامرد و بست است تو خودت هستى و تبار مزخرفت است.در جبه ملى سه قوم بزرك كشور ما و رهبران بزرك كه تمام جهان انها را ميشناسند,دارند صداى مردم خودرا بلند ميكنند.
   اكر كدام با كستانى و ويا كدام خود فروش خوش باشد و يا نباشد. حتمى نيست كه همه خوش باشند زيرا هركه حريفى و دشمنى هم دارد.و لى يك جيز كه مانند تو نامرد و دروغكو بايد نباشد.اين همه كثافت هايت براى خودت و جند مزخرف قبيله بر روى كاغد در اوردهيي همه براى خودت.ما رهبران خودرا ميشناسيم احمد ضيا دوستم و محقق صاحب از مدافعان اين كشور هستند و امروز انها باز دوباره با كستان و حاميان قبيله را به لرزه در اورده اند. زنده باد جبه ملى كشور ما زنده باد دوستم
   زنده باد محقق
   زنده باد برادر قهرمانملى ما احمدضيا
   مرك بربا كستان و اين نوكران سك صفت انها
   زنده باد امريكا اين مشت محكم بردهن طالبان و القاعده.

  • تمام گپ یکطرف فکر کنم پشار اوغان فارسی شده "نوید" به خاطری بلند رپته که انان گفته اداره فدرالی برای کشور خوب است .

  • برادر یک گپ را نا خواسته درست گفته ای و آن اینکه این آقایان واقعن نماینده ملیون ها افغان نیستند ولی باور کن ملیونها اوزبک ء تاجک و هزاره از آنها حمایت میکنند. این سه کس مهم نیستند و مدتی بعد آنها وجود نخواهد داشت ولی این سه ملت برای همیشه و جود خواهد داشت . یکبار اگر هم شده خدایت را حاضر دیده راست بگو که هیچگاهی حاضر هستی که بپذیری غیر قوم خودت کسی دیگری شخص اول این مملکت باشد.

  • Janabe Gardizi salam
   hazar baar rahmat khoda barayat
   nazare janana naweshti

   waqean hamantawor ast

  • تاجکها باید افغانستان را ترک گوید به تاجکستان خود برود، در افغانستان چه بد میکنند؟ در تاجکستان حکومت دارند، نظام دارند، همه چیز را دارند در افغانستان چه میکنند.
   اول خو تاجکها میخواهند در افغانستان زندگی کنند، باز میخواهند که سگهای ایران را حمایه کنند مانند محقق سگ، ضیا مسعود برادر مسعود بزک چینی، فهیم، عبدالله عبدالله، دوستم کله خام سگ، و امثال اینها، هم خیانت میکنند و هم دعوه میکنند و هم چوچه هایشان حمایت از این خاینین میکنند، بسیار تعجب آور است.
   در آن زمان که نظام فدرالی در افغانستان وجود داشت چه گو کردید، که شمال به دست دوستم و پنشیر هم بدست بزک چینی و کابل هم به دست ربابی که مردار شد، قرار داشت که چردید تقریبا نظام فدرالی بود، هر کدامشان در مناطق خود بادشاه بود، غیر از خونریزی کاری نداشت.

 • هموطنان عزیز روزیکه خدای نخواسته کدام از این به اصطلاح مجاهدین به ریاست جمهوری برسند سر طالب باز شکر خواهید کشید ولی انوقت فایده نخواهد داشت ایا شما دوستم را نمیشناسید ایا احمد ضیا کدام کار خیر در طول عمر خود کرده و کلان این شیطان ها داکتر عبدالله کدام کار بدو خراب از او خطا خورده ایا قانونی غیر از نفع خود به کس دیگر می اندیشدو.......

 • جهان سپاس از نویسنده محترم، واقعاََ که یک افغان واقعی هستی ما باید در برابر خاینین وطن عزیز ما مبارزه کنیم و نگذاریم که آنها به هدف شوم شان برسند.
  تشکر
  به امید افغانستان متحد، سربلند و آباد

  • بلی متحد اما حتما باید زیر سلطه اوغان وتحت قیمومیت اوغانها باشد والا بر چسپها نزد این تباه کاران به وفرت پیدا میشودمثل بر چسپ خاین ملی- وطن فروش- دشمنان خاک افغانستان-ووووازین هرزه گوئی ها که همیشه ازین حربه ها استفاده کرده اند وهدف شومی که شما جناب عالی به ان اشاره نمودید همانا عدالت اجتماعی ورسیدن همه اقوام به حقوق حقه ایشان است که شما کور دلان ووحشیان آنرا پذیرفتنی نیستید که نیستیدولو به قیمت جان کرزی هم تمام شود بنا براین همان یکراه باقی میماند که همانا جداشدن کثیف از پاک است واین آرزو براورده نمیشود مگر به تجزیه .

 • تشکر از نویدالله جان خیلی هم زیبا نوشتن،ما افتخار میکنیم که جوانان ما از واقعت های جامعه آگاه هستند و مسولانه عمل میکنند.چیزی که میخواهم علاوه کنم اینست که در سه دهه اخیر ما شاهد بدبختی ها و جنگها خونین در افغانستان بودیم.و با وصف اینکه این جنگ ها بالای مردم ما تحمیل شده ولی باید فراموش نکنیم که رهبران ما در تشدید و حمایه این جنگ ها نقش ارزنده داشتند. بخصوص رهبران که که نوید جان در مقاله خود به آن اشاره کرده، آیا عقل سلیم و وجدان یک افغان اجازه میدهد که از همچو رهبران تبعیت کنیم؟ آزموده را آزمودن خطاء.

  تشکر، افغان باقی کوهسار باقی

 • واقعا که شاغلی نوید یک اوغان واقعی است. اگر یک عملیه انتحاری انجام دهند که اوغان بودنشان صد فی صد کامل و تضمین است.

 • man ba hase yak afghan az nezam e Ferdrali poshti bani mekonam. Ama na az khaenani chun jabhaye meli wa karzai limited company.Wa digar khaenan.

 • يكى از طرحهايى كه برخى از حلقه ها براى حل بحران كشور ارائه مىكنند پيروى از نظام فيدرالى و تقسيم افغانستان به واحدهاى ادارى خودمختار مىباشد . پنج يا هفت حكومت فيدرالى، هريك شامل چند ولايت را پيشنهاد مىكنند : تخارستان، تركستان، خراسان شرقى، هزارستان، كابلستان، گندهارا وپكتيكستان .

  در اين تقسيم بندى بر عنصر زبان تركيز صورت گرفته و هدف آن اشتراك همهء اقوام و مليت ها در اداره امور حكومت هاى مربوطه شان وانمود شده است . طرفداران اين طرح معتقدند كه براى نفى ستم ملى و جلوگيرى از تسلط قوم اكثريت بر اقليت ها و زمينه سازى براى اشتراك عادلانه همهء مليت ها در اداره كشور، اين تقسيم بندى ضروريست . اين حلقه ها براى اثبات مدعاى شان برمؤفقيت نظام فيدرالى در پاكستان و كشورهاى ديگرى استناد مىكنند .

  اگر بپذيريم كه طرفداران اين طرح عزايم بدى ندارند، مليت گرا نيستند، طرح شان از تعصبات قومى و نژادى مايه نگرفته و در پى تجزيه كشور نمىباشند فقط براى حل بحران، اقناع همهء مليت ها و تأمين عدالت اجتماعى بر اين طرح تأكيد دارند، جواب چند سوال و رفع چند ابهام را از آنان مىخواهيم :

  الف : آمريكايى ها طرحى مشابه به طرح شمارا براى حل بحران افغانستان سفارش مىدهند: پنج واحد ادارى خود مختار، حكومت مركزى با قاعده وسيع و شامل همه گروههاى سياسى و قومى، لويه جرگه و ظاهر شاه.

  آيا درست است باور كنيم كه آمريكا يى ها، نه بخاطر تجزيه افغانستان و نه براى جلوگيرى از تشكيل حكومت نيرومند اسلامى بلكه بخاطر رفع مشكلات داخلى افغانها و تأمين حقوق همه مليت ها بر نظام فيدرالى و اعاده شاه مخلوع تأكيد دارند؟ امريكا در كدام نقطهء دنيا از نظامى به نفع مسلمانان دفاع كرده و موضعگيرى اش بر واقعيت هاى اجتماعى و اصل تأمين حقوق مليت ها استوار بوده ؟ مگر نمىبينيد كه در همه جا با مسلمانان درگير است و براى تجزيه بيشتر جهان اسلام تلاش مىورزد؟ اگر كسى بگويد كه امريكا براى تجزيه افغانستان و سرايت روند تجزيه بر اساس قوم و مليت به ايران و تغيير نقشه اين منطقه بر اين طرح تأكيد دارد، چه دليلى براى رد اين تحليل ارائه خواهيد كرد؟

  ب : در شرائطى كه كشور ما نه اردوى ملى دارد، نه حكومت نيرومند مركزى و نه پارلمان منتخب ممثل همهء ملت، اگر حكومت هاى فيدرالى اعلان استقلال كنند چه چيزى مانع آن گرديده و كدام نهادى قادر به تأمين وحدت كشور و جلوگيرى از تجزيه خواهد شد؟ در كشورهايى كه داراى نظام ثابت اند، نهادهاى قوى ادارى دارند، نظام فيدرالى براى شان مشكلات ايجاد نموده و گاه و بيگاه با خطر تجزيه مواجه مىشوند و تلاش مىورزند تا از شر نظام فيدرالى و عواقب بد آن نجات بيابند چنانچه همين حالا افراد آگاه و وطن خواه پاكستان نظام فيدرالى را پديده شوم و ميراث استعمار انگليس شمرده بجاى حكومت هاى خود مختارفيدرالى، حكومت نيرومند مركزى و بجاى چهار صوبه مستقل، بيست صوبه مربوط به حكومت مركزى را پيشنهاد مىكنند. بمن بگوئيد اين نظام در افغانستان و در شرائطى كه اكثريت احزاب ما قومى و محلى اند، هر يكى اردوى مستقل ساحه تحت تسلط جداگانه داشته و دولت هاى كوچك كوچك مستقل براى خود درست كرده اند چه عواقبى را در پى خواهد داشت؟؟

  ج : ساختار جامعه ما چنان است كه جز چند ولايت محدودى كه بيش از نودفيصد نفوس آنرا افراد يك قوم و يك زبان تشكيل مىدهد، در بقيه ولايات اقوام برادر بطور مختلط زندگى مىكنند، مخصوصاً در شمال كشور كه اكثريت مناطق آن در جريان تقريباً سه صد سال اخير آباد گرديده و اهالى آن از شمال درياى آمو، ازبكستان و تاجكستان و از جنوب هندوكش به آنجا مهاجر شده اند و ازسالهاى متمادى و در پهلوى همديگر زندگى دارند. تقسيم بندى اين مناطق بر اساس زبان ممكن نيست، مثلاً كندز و بغلان را با آن تعداد بزرگ پشتونهاى متوطن در آن ها چگونه مىتوان با تخار و بدخشان در يك واحد ادارى مستقل تنظيم كرد. تقسيم بندى بر اساس زبان فقط در صورتى ممكن خواهد بود كه پشتونهاى جنوب و غرب را به شمال به واحدهاى خاص شان انتقال دهيم.چنين كارى با هيچ عقل و منطقى سازگار نمىافتد.

  د : اگر قوم اقليت در يك واحد ادارى خود مختار میتواند در پهلوى اكثريت زندگى كند و شما در طرح نظام فيدرالى تان نيز آنرا جائز مىشماريد چه دليلى وجود دارد كه اين كار را در سطح اداره بزرگتر شامل همه افغانستان ناجائز مىشماريد و بر آن اعتراض داريد؟ منطقى جلوه نمىكند كه كارى در حكومت فيدرالى كوچك مورد تائيد باشد و در مجموع كشور غيرقابل تائيد!!

  هـ آيا تشكيل واحدهاى خود مختار بر اساس زبان، بتدريج ما را بسوى آن نمىبرد كه بايد مرزهاى موجود ما با كشورهاى همسايه از ميان برداشته شود . چه اين مرزها باعث تقسيم اقوام هم زبان و هم نژاد به دو بخش گرديده، مرزهاى ما با ايران، پاكستان، ازبكستان، تركمنستان و تاجكستان اقوام و قبايل هم زبان را از هم جدا كرده است.

  ذهنيت تشكيل حكومت هاى فيدرالى بر اساس زبان ايجاب مىكند كه در آينده نقشه منطقه در مجموع تغيير يابد و تقسيم بندى ها و مرزبندى هاى جديدى ميان كشورهاى منطقه صورت گيرد !! اگر اين داعيه در داخل يك كشور معقول و جائز است چرا بايد در مجموع منطقه و ميان كشورها ناجائز و غيرمعقول باشد، چرا نگوئيم همهء پشتونهاى دو طرف خط ديورند بايد كشور واحدى بسازند!!

  بلوچ هاى كه ميان افغانستان، پاكستان و ايران تقسيم شده اند كشور مستقلى را درست كنند !! تاجك ها براى خود تاجكستان كبير و ازبك ها ازبكستان بزرگ بسازند !!

  طرح تشكيل فدراسيون ها فقط ميان كشورهاى مستقل بعنوان مقدمه براى وحدت بيشترشان معقول است . كاش افراد آگاه و دلسوز بحال امت طرح تشكيل چنين فدراسيونى را ميان چند كشور اين منطقه ارائه مىكردند و مىگفتند: افغانستان، ايران، پاكستان، تركيه، ازبكستان، تاجكستان، تركمنستان يا برخى از آنان در يك چنان اتحاديه اى با هم يكجا شوند كه در آن بر دفاع مشترك، سيستم اقتصادى يكسان با رفع تعرفه هاى گمركى ميان شان، لغو ضرورت ويزه، پارلمان بين المجالس، نظام سياسى همگون، حتى اردوى مشترك با هم توافق كنند، كه مسلماً اين كار ما را بسوى توحيد امت هدايت خواهد كرد.

  و – اگر هدف از پيشنهاد نظام فيدرالى اشتراك عادلانه، همهء مليتها و اقوام در اداره امور كشور و جلوگيرى از ستم ملى و تسلط يك خاندان و قبيله بر همهء كشور است، اين هدف از طريق ديگرى آسانتر و بهتر مىتواند تأمين شود:

  اگر نظام آينده كشور ما بر اساسات ذيل استوار باشد و هم از ستم ملى و استبداد فردى، خاندانى و قبيلوى جلوگيرى صورت مىگيرد و هم عدالت اجتماعى و اشتراك عادلانه همه اقوام و قبائل در نظام ادارى تأمين مىشود:

  1– رئيس دولت براى يك مرحله چهار پنج ساله مستقيماً از طرف مردم انتخاب شود.

  2– مجلس شوراى نيرومند منتخب داشته باشيم كه بالاترين مرجع با صلاحيت قانونگذارى بوده درنتيجه انتخابات بر اساس نمايندگى متناسب تشكيل گردد و حضور هر سازمان سياسى و قومى در آن به تناسب آرايى باشد كه در انتخابات بدست مىآورد .

  3 – كابينه داراى ساختار شبيه به مجلس شورى بوده حضور گروهها در آن متناسب با آراء شان باشد .

  4 – رئيس دولت در رأس كابينه قرار داشته و از مجلس رأى اعتماد بگيرد.

  5 – اردوى ملى بر اساس دوره مكلفيت تشكيل گردد.

  6 – زمينه هاى يكسان تعليم و تربيه و رشد استعدادها و توانمندىها بايد براى همه افراد ملت فراهم شود .

  7– انتخاب پرسونل ادارى در بخش هاى ملكى و نظامى بايد بر اساس استعداد، كفايت و شايستگى باشد و جلو اعمال هر نوع تبعيض به شدت گرفته شود .

  ز – اسلام مليت گرايى را محكوم مىكند و بر امت گرايى تأكيد دارد .

  اسلام همهء مردم را اولاده پدر و مادر واحد مىشمارد و تعصبات قومى و نژادى و احساس برترى قومى برقوم ديگرى را تحريم مىكند.

  هر طرحى كه از تعصبات قومى و نژادى مايه بگيرد و باعث تحريك اين تعصبات و تجزيه امت گردد، از نظر اسلام مردود است.

  هر داعيه كه رنگ و بوى عصبيت هاى قومى نژادى را دارد، با مبادى اسلام تصادم مىكند و پيامبر عليه السلام درباره دعوتگر آن مىفرمايد :

  هر كى بسوى عصبيت ها دعوت كرد از ما نيست .

  • اصلا 5 ولايت بشتون است كه دران نفوس يك ولسوالى بروان را ندارد.در شمال بشتونهاى ناقل از خاك با كستان اورده شدند.انها امروز طالب هستند.
   از جنوب امروز هم كه كسى به كندز ميرود ميكويد به تركستان ته تللى وم؟در جنوب هم تركان زندكى دا شتند و نامها تركى را شما درين اواخر تغير داديد.اين فاشيزم نورا جناب حكمتيار قاتل و زن با كستا براى ما بيشنها د ميكند.از هيرويين بجز فاشيزم جيز ديكرى را توقع بايد نداشت.اين مزخرفات از دوهمه سقوى كرفته يي.

 • جناب آقا یا خانم نوید!
  خیلی نزدیک نگاه نکن، یک سری هم به تاریخ 200 ساله کشورت بزن، بعد خواهی دید که خائن ملی کیانند، زیاد عقده‌ی و احساساتی هم نباش.
  افغانستان کشور خر تا خری است، و تا ابد الاباد کشوری خر تا خری خواهد بود و تو هم یکی از اینانید. دیگران را به خیانت ملی متهم می کنی، آیا این سوال را از خود کرده اید؛ کدام ملت؟ یا کدام خیانت؟
  خیانت زمانی معنا پیدا می کند که ملتی باشد و مردمی تحت عنوان ملت فارغ از جنست، قوم، مذهب، زبان و غیره با احترام متقابل به حقوق هم، در کنار هم زیست و زیست جمعی مسالمت آمیز داشته باشند، و از منابع و منافع بصورت مشاع بهره برند و در تشریک مساعی مساعدت کنند. حال آنکه در افغانستان چیزی بنام ملت اینچنینی موضعیت ندارد؛ ملتی وجود وجود ندارد، چون ملتی وجود ندارد پس خیانتی وجود ندارد.
  این را هم باید اضافه کنم هیچ کس حاضر نیست خود و مردمش را قربانی کند؛ چنانچه شما حاضر نیستید به حقوق دیگران احترام بگذارید زیرا همه چیز را حق مسلم خود تان می دانید و از طرفی، دیگران را به خیانت متهم می کنید.
  همه بالفطره انسانند (یا میگویند که انسانند)، انسان ذاتآ در ترس و حیرت بسر می برند و زندگی می کنند، ترس و حیرت که در خون انسان است آنان را وادار می کند در مقابل دشمن موضع گیری کنند تا جان و ارزش هایش را حفظ کنند. حال شما بگویید اگر شما کسی بودید که ملا عمر، کرزی، خلیلزاد ... ترا دشمن میداشتند و هر آنی احتمال مرگ و نیستی می دادید؛ تنها راه حل که به ذهنت می رسید؛ چه بود؟
  تنها دو راهی وجود داشت: اول؛ جنگ؛ اتفاقاً، جنگ برای کسانی که از خود دفاع می کند به لحاظ اخلاقی مشروع است. مسآسفانه ساده ترین و در عین حال پر هزینه ترین راهی که به ذهن برادران پشتون می رسد جنگ و حذف است. جبهه متهد این گزینه را نفی می کنند. دوم؛ اقدام مسالمت آمیز؛ که جبهه متحد این گزینه را به عنوان بدیل برای دفاع از خود و مردمش روی دست گرفته اند و نسبت به راه اول مسالمت آمیز تر، اخلاقی تر، انسانی تر و منطقی تر است.
  ولی این ظرفیت تنگ کور شماست که ضعیف ترین صدا ها را بدون توجه به عواقب آن در نطفه خفه کردند و می کنند، بعد؛ سنگین ترین بهایی برای آن می پردازید. مثال شما مانند کسی است که در تاریکی چراغش را خاموش کند و بعد فریاد بر می آورد که نمیبینم.

 • ما تجزیه افغانستان را خواهانیم زیرا سه صد سال است که تو پشتون در افغانستان گو کردی وریدی وطن را فروختی وباز هم میفروشی افغانستان باید تجزیه شود و تو میتوانی سهم خود را به هر کس بفروشی اما نمیخواهیم با تو باشیم زیرا تو وطن فروش هستی وطن فروش و همیشه ارزان میفروشی شاه شجاع تره کی ملاعمر کور و کرزی کور همه از تو پشتون وطن فروش است ما دیگر به تو اعتماد نداریم شما خائین هستید نباید به شما اعتماد کرد .
  بهتر است که افغانستان تجزیه شود به فارسی و پشو.
  بعد ازینکه افغانستان تجزیه شد شما نالایق ها در همان روز به پاکستان ملحق شده نوت بانک افغانی ارزش خود را از دست داده کلدار پاکستان به چالش راه میافتد. ما باز میفهمیم که چطور بدون شما بیغیرت ها وطن خود را بسازیم . با همسایه های خود رقابت کنیم .
  این جبهمه متحید ملی لرزه بکام شما وطنفروشان در اورده است اگر این شما و این نیت شما باشد و این تعصب شما و این عقل و منطیق شما و این دانش و فهم شما باشد با شما مشکل داریم زیرا سه صد سال است که شما در افغانستان حکومت کرده اید خون خوار ترین دوران تاریخ افغانستان را دوران تاریک تلخ طالب را ما سپری کردیم دوران پر تعصب کرزی وطنفروش را سپری کردیم حال دوران تو مانده از بد بدتر خواهند بود ازموده را از مودن خطا است که خطا است وبس.
  تو همان گلبدین نیستی که با راکت کور خود کابل را ویران کردی تو همان کلبدین نیستی که را ها را میگرفتی و مردم را تلاشی کرده پول های انرا میگرفتی لین مردم بیچاره مسافر چه دارد که باز تو رایش را گرفته جیب هایش را تلاشی کرده انچه دار ونادلر دارد تو میدزدی. باز نام از اسلام میبری کدام اسلام در افغانستان هم اسلام است که پیروی اسلام است هزار مراتبه شکر به کفر هزار مراتبه شکر به امریکا نا شکر به اسلام مثل شما و امثال شما ها.
  در تمام گروپ های طالب نعلتی افراد شعوری تو گلبدین وجود دارد تحت نام طالب میجنگد در تمام ارگانهای دولتی کرزی افراد های شعوری تو نصب شده است با تعصب تمام با مردم افغانستان بر خورد نادرست مینمایند
  حتی کرزی بی ورزه بصورت مخفی تحت اداره و با مشوره شخص خود ات کلبدین کار و عمل مینماید در پشت تمام قتل ها بعد از طالب خود ات هستی هدف تو به قدرت رسیدن مستقیم است غیر مستقیم تو بیشتر از کر زی در دولت سهم و قدرت داری نصف اردو در مجموع قوای مسلح از افراد تو است که را بازی داد ی ما تو را نمیشناسیم که تو که هستی و چیکاره هستی .
  به امبد انروز که افغانستان تجزیه شود که ما بتوانیم بدون حراس از یک شهر به شهر دیکر سفر کنیم.

  • واقعا که گل گفتی زنده باد تجزیه زنده باد خراسان و پایتخت آن بلخ باستان

  • برادر عزیز، گفتن من فقط بخاطر شما است نه بخاطر کسی دیگری، چرا که دیگر دری زبانها برادرای ماست، اما خودت نه، اصلا میفهمی که خودت اصلا افغان نیستی، تاجک یعنی از تاجکستان، شما ناقلین تاجکستان هستید، امدید بالای افغانستان دعوه دارید، افغانستان از افغانها است، افغانهای که شما تاجکها را در خاک خود جا داده باید خجالت بکشید و چنین حرفها را نزنید، بسیار مردم بیغیرت بی چشم و بی ناموس هستید.
   در دوران جهاد کدام تاجک تان قهرمانی کرد، هر کدامش که آمد گو کرد و مردار شد و رفت، مانند مسعود بز، عبدالله عبدالله بیسواد که گپ زدن یاد نداره، فهیم بینی کلان، محقق وحشی که برلین رفته بود فکر کرد که در آسمان بالا شده، ربابی رباب خود زد و رفت مردار شد(ربانی) داود داود مردار شد رفت، اصلا جهاد بالای تاجکهای شما جواز دارد و امثال اینها، باید در مقابل شما جهاد صورت گیرد چرا که شما متجاوزین هستید، افغانها برایتان جای داد که مهاجر شوید، حالا امدید و دعوی مملکت همرای خود دارید، اصلا یک ادم بیسواد هستی فکر نمیکنم که غیر از قریه خود حتی شهر دیگری را ندیدی و چشم بسته هستی، اصلا افغانستان را نمیشناسی و دنیا را ندیدی، برو بیرون و پرسان کن که افغانها نفوسشان چقدر است و چند در صد افغانستان افغانها است، شما تاجکها خو شاید یک 8 فیصد باشید دیگران شما هزاره است که از هزاربایجان آمده، ازبیک است، که از ازبکستان آمده، ترکمن است که از ترکمنستان آمده، شما هم تاجک که از تاجکستان آمدید، از خود کشور دارید، از خود نظام دارید، بروید در مملکت خودتاان حرفهای بیسوادی را بزنید، در اینجا چی گو میخورید؟

  • نوری جانه ، زویه اینجه خو بولنتون بینوا و تول اوغان و اوغان جرمن جرمن نیس که گوی ته کدی و رفتی . احتیاط که ایتو گوی کده گی ته دوباره همرای دان مرداریت سریت بخورانیم که تا لندی کوتل و شینوار عاروق بزنی و مزه کنی غیرتی زن فروش !! تو انتخاری مفعول بی ناموس از عزت و غیرت نمشته میکونی که ده قبیلت بویش نیس ؟

 • Dear Readers,
  As an afghan, I am very disappointed by reading the writings of some brothers talking about Hazara, Uzbacks Pashtuns and so on.
  In my time, when I was in college in Kabul University, I was living with Hazara, Uzbeck, Panjshari and Pashtuns students, None of us was thinking of each other about who was who, we considered each of us as Afghan and were living like brothers and thinking about serving people and beloved Homeland after graduation
  This is very shamefull that I see some short minded country men, living abroad, post the highlited map of Afghanistanand with devided lines,Allah forbiden, for the future divided Afghanistan. Keep in mind that the only and only way to rebuild our homeland requires the unity of all afghans
  THANKS
  M.H.A. USA .

  • برادر اولین کسی مسأله قومی را مطرح کرد شما بوید و الان هم کسانی که بیشتر از همه این مسأله را دامن می زنند شمایید و برادران شمایند. اما در مورد مساله دانشگاه کابل من هم دانشجوی این دانشگاه هستم؛ و می بینم که در این دانشگاه که چه میگذرد.
   از دوستانم در دانشکده زراعت برای استادی ثبت نام کرده بود مسئولین دانشگاه رسما گفته بود که تو هزاره هستی و مدارکت را بردار و برو جای دیگه برایت کار پیدا کن و دانشگاه کابل از ما و مردم ماست, در آخر گفته بود "دستت آزاد ولا هر جا که میری", "هزاره و استادی پوهنتون کابل؟" "خیلی چیزا شنیده بودم ولی اینه نشنیده بودم".
   دیگر اینکه شما رفته اید آمریکا؛ من مطمئن هستم که شما واسطه کلفت که دارید رفته اید. و چرا من نمی توانم بروم؟ چون همه منافع را شما مردم برای خود انحصاری کرده اید. و اقوام دیگر را بیگانه می پندارید, نه یک هموطن.

  • تو خو سگ ایران هستی، دانسگاه و دانشکده این کدام زبان احمقها را آوره اید، افغانستان نمیخواهد که این زبان بیگانه را در خاک خود جایدهد، خودت هم یک ایرانی هستی، باید ویزه داشته باشی در افغانستان.

 • المان یکی از ممالکیست که توسط نظام فدرالی نجات پیدا کرد.ای افغان ملتیها غولهایی هستند که معنی فدرالیسم را نمیفهمند.

 • تو محقق نبودی که از کرزی حمایه کردی و هم چنین کله خام دستم. باز امروز از بد نام ترین کسا حمایه میکنید که ریسش عبدالله عبدالله بدنام است .امروز بدون اجازه دولت بیشر مانه در المان میروید . بشما که این اجازه را داده است. حرف تان اعتبار نداشته وندارد .

  • <موتوا بغیظکم> کدام دولت منظورت همان دولت مافیائی کرزی که همه دار ومدار این کشور را دزدید وازراه تقلب گسترده وبی نظیر که در تاریخ بشریت سابقه ندارد به کرسی ریاست جمهوری راه یافت طالبها ی قرون وسطائی که ازهیچنوع جنایت بالای مردم مظلوم این سر زمین دریغ نورزیدند آنها اجازه دارند که هر غلطی که دلشان خواست انجام دهند ودر هر کشوری با هر کس که دلشان خواست مذاکره کنند چون ایشان از تبار شما اند وهیچ گاهی هم جنایت کار ووطن فروش برای شان خطاب نمی کنی واه ازین بی عدالتی و یک جانبه فکر کردن یک کمی سر در گریبان کرده به خود بیا یید وخداوند را در نظر داشته باشید که او همیشه نظاره گر عمل وکردار وگفتار تان است آیا وجدانا قبول دارید که به مدت 300 سال یک قوم از غیر پختون بالای شما حکومت کند؟ وشما مثل دیگران به شکل رعیت زنده گی کنید ؟ بنا براین دیگرانرا ملامت نکنید که خیلی ها ستمدیده اند وزجر وجفا دیده اند از دست شما گرگان گرسنه اقوام دیگر خیلی با شعور تر با فرهنگ تر ومتمدن تر ونسبت جمعیت شان خیلی بیشتر از شما است اما شما ها در همه جا از تقلب و تزویر در طول سد ها سال استفاده کردید دیگرانرا به زعم خود تان اقلیت خطاب کردید خود را اکثریت جا زدید حالا که جامعه جهانی میخواست تااین کار را انجام دهد وهزینه آنرا هم پرداخت کردباز هم گماشته خود تانرا در راس قرار دادید واین پروسه را بعد از گذشت ده سال به ناکا می رساندید تا چلوصاف تان از آب بیرون نیاید پول پرداخت شده خارجیهارا هم دزدیدید وهرگز حاضر نشدید تا نفوس شماری دقیق انجام بگیرد همیشه به حدث وگمانی که خود تان زدید اکتفا کردید به طور مثال اگر تنها یکی از ولسوالیهای کاپیسا را مثل نجراب دقیقا نفوس شماری کنید بیشتر از وردگ میشود که 99%تاجک میباشد اما یک وزیر هم ندارند بر عکس وردگ که همه پوست های کلیدی دولت را غصب کرده اند آیا همین است منطق پشتونیزم ومردم سالاری که کرزی ازان دادمیزند وگوشها را آزار میدهد ؟

 • اين كدام بشه شما را كزيد كه جويدها ى امتصاص شده برويز مشرف را دو بارو شروع به جويدن كرديد؟كى اين اجازه را به شماداده كه از نام مليونها حرف بزنيد و به اين تريب بوناك؟
  از طالب بودنت و طالب تبار بودنت من هيج شك ندارم.خيلى با تعصب زهر اكين مانند اجداد مزخرفت بالاى اقوم و رهبران انها ميتازى,شايد سك تازى باشى.اين جبه ملى جه كرده تو مانند ان كركسان جبون به لرزه افتيده يي و هزيان و ناسزا و ناروا ميكويي.
  ايا اولاد هيرويين وزن فروش هم از ازادى بيان و دموكراسى جيزى شنيده است؟
  ايا دربين نيروهاى دوستم كدام اوزبيك خاجى موجود بود؟
  ايا روسها و تروريست ها خارجى را هزاره اورده بود.
  اكر شير انسان را خوردهيي بكو كه احمد ضيا مسعود با كرزى مشاجره لفظى نداشتند.او از طريق تلويزيون نكفت كه بوستها در رزيم قبيله سمبوليك هستند و تمام قدرت بدست يكنفر مطلق العنان متمركزاست.
  اكر يكنفر خاين و نامرد و بست است تو خودت هستى و تبار مزخرفت است.در جبه ملى سه قوم بزرك كشور ما و رهبران بزرك كه تمام جهان انها را ميشناسند,دارند صداى مردم خودرا بلند ميكنند.
  اكر كدام با كستانى و ويا كدام خود فروش خوش باشد و يا نباشد. حتمى نيست كه همه خوش باشند زيرا هركه حريفى و دشمنى هم دارد.و لى يك جيز كه مانند تو نامرد و دروغكو بايد نباشد.اين همه كثافت هايت براى خودت و جند مزخرف قبيله بر روى كاغد در اوردهيي همه براى خودت.ما رهبران خودرا ميشناسيم احمد ضيا دوستم و محقق صاحب از مدافعان اين كشور هستند و امروز انها باز دوباره با كستان و حاميان قبيله را به لرزه در اورده اند. زنده باد جبه ملى كشور ما زنده باد دوستم
  زنده باد محقق
  زنده باد برادر قهرمانملى ما احمدضيا
  مرك بربا كستان و اين نوكران سك صفت انها
  زنده باد امريكا اين مشت محكم بردهن طالبان و القاعده.

 • برو جیگر وقتی که بزرگ شدی باد بیا گپ بزن تا حالا دهانت بوی شیر می دهد . همین خائنین هستن که تو بی شرف حالا گپ هم میزانی اگر اینها نباشد طلبان تو را به دار آویزان میکند . فقط فراموش نکن اینها هستن که توی بی شرف حالا میتوانی به آسانی صحبت کنی . از کابل پرس تقاضا دارم که این چرندیات را چرا در سایت خود درج میکند . شما با اینکار تمامه افرادی که به سایت شما روجو می کنن دل سرد میکند . خو ا هش من از شما این هست که این چرندیات را در سایت خود پخش نکنید . اگر شما در مورد این اشخاص نمی دانید به من مراجه کنید. خواهشان این چرندیات این برادر خائن ما رو را درج نکنید ، باتشکر از کابل پرس . ( فاجعه افشار یادتان نرود) پشتون ها هیچ وقت با ما هم صدا نمی شوند چون زبانشان به پنجابیها و عرب ها نزدیک تا هست . ما باید متحد شویم یعنی هزاره ها ، ازبکها و تاجیکها . بیاید با هم دسته دوستی پیش کنیم تا این قوم مخوف از صحنه سیاسی کنار برود . باتشکر از کابل پرس . ( فاجعه افشار یادتان نرود)

  • واقعت تلخ است، نوید جان حقایق را به زبان آورد و شما مانند جرقه دادن به پطرول آتش گرفتیند.اگر پشتونها از قرنها به اینطرف بالای این سرزمین حکومت میکنند پس حق شان است، البته میدانند که قطعه غنی و شینگری ظرفیت اداره کشور را ندارند، اصلاَ اساس این کشور را پشتونها گذاشته این که شما از کجا وارد این کشور شدید خدا میداند. یک خواهش دارم بلند پروازیها را رها کنید و در فکر آینده خود باشید چرا که بزدوی بال های شما قطع میشود و در دام صیاد اسیر میشوید. حکومت ربانی را بخاطر دارید که از کوتل به اینسوء مجال نداشت که فراتر قدم گذارد با وصف اینکه ایجنت پاکستان بود ولی آدم نیک بود خداوند وی را مغفرت کند.

 • برو جیگر وقتی که بزرگ شدی باد بیا گپ بزن تا حالا دهانت بوی شیر می دهد . همین خائنین هستن که تو بی شرف حالا گپ هم میزانی اگر اینها نباشد طلبان تو را به دار آویزان میکند . فقط فراموش نکن اینها هستن که توی بی شرف حالا میتوانی به آسانی صحبت کنی . از کابل پرس تقاضا دارم که این چرندیات را چرا در سایت خود درج میکند . شما با اینکار تمامه افرادی که به سایت شما روجو می کنن دل سرد میکند . خو ا هش من از شما این هست که این چرندیات را در سایت خود پخش نکنید . اگر شما در مورد این اشخاص نمی دانید به من مراجه کنید. خواهشان این چرندیات این برادر خائن ما رو را درج نکنید ، باتشکر از کابل پرس . ( فاجعه افشار یادتان نرود) پشتون ها هیچ وقت با ما هم صدا نمی شوند چون زبانشان به پنجابیها و عرب ها نزدیک تا هست . ما باید متحد شویم یعنی هزاره ها ، ازبکها و تاجیکها . بیاید با هم دسته دوستی پیش کنیم تا این قوم مخوف از صحنه سیاسی کنار برود . باتشکر از
  کابل پرس . ( فاجعه افشار یادتان نرود)
  زنده باد حاجی محمد محقق
  زنده باد جنرال دوستم
  زنده باد احمد ضیاء

  • فدرالیسم قبول و حتا اگر شرایط به گونه ای شود که تجزیه در دستور روز قرار بگیرد ، قبول . ولی نه به رهبری این عوامفریبان وغارتگران ودزدان بد نام. این ها با کدام عمل مردمی خود ادعای رهبری اقوام را دارند؟

جستجو در کابل پرس