IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > سرپل: انسجام هزاره و اوزبیک با توطئه های ارگ نشینان کرزی قابل شکستن نیست

سرپل: انسجام هزاره و اوزبیک با توطئه های ارگ نشینان کرزی قابل شکستن نیست

خداداد بامیانی
دوشنبه 6 فبروری 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

سید انور رحمتی والی سرپل چند سال رئیس دفتر (سید) کریم خلیلی بود. وی از بی لیاقتی و چاکر منشی کریم خلیلی استفاده کرد و در چند سال اخیر رابطه خود را از جانب حلقات سیاسی سادات با گروپ کرزی، حلقات افغان ملت و گلبدینی در داخل ارگ ریاست جمهوری قایم نموده و به عنوان والی سرپل نصب شد. او با وجودیکه از نام هزاره ها و سهم آنها در حکومت به ولایت سرپل رسید ولی هیچگونه رابطه ای با این مردم ندارد. وی تا اکنون هیچ نقشی در ولایت سرپل برای هزاره ها قائل نشد. سید انور رحمتی جمعی از سادات را در ولایت سرپل جابجا نموده حتی به هزاره ها اجازه وارد شدن به داخل ولایت را نمیداد. همین نقش را سید انور رحمتی در وقت ریاست خود در دفتر (سید) کریم خلیلی بر عهده داشت. وی با ارتباطی که همراه حلقات افغان ملتی و گلبدینی برقرار نمود نقش اصلی در دفتر خلیلی بر عهده داشته به صورت معاون اصلی حامد کرزی ایفای نقش می کرد. کریم خلیلی چون گودی در دست سید رحمتی بود و از ارتباط نزدیک و هماهنگ شده کریم خلیلی با جریانهای سیاسی هزاره ها جلوگیری کرد. سیاست ضد هزاره گی سید اعلی رحمتی و بی لیاقتی و سستی سید خلیلی، خلیلی را در مواقع حساس در موضع ضد هزاره گی قرار میداد.

سید انور اعلی رحمتی در چهار پنج سال پیش و قبل از انتخاب شدن به عنوان رئیس دفتر سید کریم خلیلی با نیرنگ قصد نفوذ در ولایت بامیان داشت. در آن موقع بیشتر از جانب سید مصطفی کاظمی و سید کریم خلیلی حمایت میشد.
در چند سال ریاست سید اعلی رحمتی در دفتر سید کریم خلیلی و ارتباطات نزدیک وی با حلقه کرزی از او به عنوان مهره ای برای شکستن انسجام هزاره ها و اوزبیک ها استفاده شد. برنامه گروپ افغان ملت و گلبدینی در هماهنگی با حلقه سادات راه را برای رسیدن سید اعلی رحمتی به ولایت سر پل باز نمود.

این برنامه چنان دقیق پلان شده بود که شکستن انسجام و وحدت اوزبیک ها و هزاره ها در شمال در جمله هدف های اصلی قرار داشت.

با توجه به اینکه انسجام و وحدت هزاره ها واوزبیک ها طبیعی و تاریخی است، اینگونه توطئه ها نمی تواند باعث شکاف و عدم انسجام این دو قوم بزرگ و هم خانواده شود.

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

پيام‌ها

 • سادات سیاسی غده چرکین در بین مردم هزاره است. هزاره ها باید به این موضوع آگاه شوند و برای رفع آن اقدام عملی نمایند.

  • با تاسف که سادات ما از دسترنج هزاره کلان شده در آخر به هزاره خیانت میکند.

  • بلی مانند سید های کیان در میان هزاره های اسماعیلی. این غده ها باید با عمل جراحی کشیده شوند و به چتل دانی انداخته شوند

 • در حقیقت قاتلین اصلی هزاره ها این سیدان بی نام وننگ هستند. اینها با نان گدایی بزرگ شدند و حالا میخواهند آقا و بادار مردم باشند.

  • ضرور نیست که نام سیدان را بدنام کنی،تمام سیدان مانند وی نیستند،یک مشکلی ما به آن دست و گریبان هستیم این است که برای یک شخص خاین و کثیف تمام قوم وی را تحقیر و توهین میکنیم.

  • قبل از اینکه به افغانستان بروم، طبق همان باوردهای مذهبی که از کودکی در گوشم خوانده شده بودند احترام خاصی به سادات داشتم. بعد از قضیه افشار هم به خود قبولاندم که اینها سیدهای بد بوده اند و سیدهای خوب زیاد است. در کابل در موسسهای که کار میکردم با یک پکتیاوال آشنا شدم. او زمانی که فهمید من از یکاولنگ هستم، گفت که او هم اقوام زیادی در آنجا دارد. با تعجب گفتم که ما در یکاولنگ پشتون نداریم. او خندید و گفت: ما اصالتا" تاجیک شمالی هستیم. تعدادی در گذشته به پکتیا مهاجرت کرده ایم وحالا پشتون هستیم و عده ای از ما که به هزاره جات رفته اند حلا به اسم سید مشهور هستندو از احترام خاصی در بین مردم هزاره برخوردار هستند. هر چه که بیشتر پرسیدم بیشتر متقین شدم که او راست میگوید. بعد از آن فهمیدم که چرا سید ها با تاجیک ها هم کاسه هستند؛
   هرکسی کو دور ماند از اصل خویش
   باز جوید روزگار وصل خویش

  • دوستان درود ! سادات و سید به آل پیغمبر گویند . نه هزاره سید است ، نه اوغان و نه هم تاجک . هر جا سید و سادات است یا دروغین است و یا تازی نژاد . در بین اوغانها هم یک قبیلۀ است که خود را سید میگویند . علت اینکه چرا ملت های غیر تازی به خود سادات و سید اطلاق میکنند در پیشینه های دور نهفته است . ظلم و خشونتی که جهانگشایان تازی به سرزمین های عجم نمودند ، یک تعداد مردم بیچاره مجبور شدند از اصالت نژادی و تاریخی خود گذشته خود را به خاندان پیغمبر پیوست دهند .

   یک پدیدۀ دیگر را هم فراموش نکنیم که پیغمبر زاده ها از بیست و یک زن پیغمبرکه نام خدا کم هم نبودند ، اولاده غیر شرعی بسیاری داشتند که از همخوابی و شهوت رانی با کنیزان بدست آمده از جهاد اسلامی به دنیا آمده اند . چون مادر شان میدانسته پدر شان کیست ، بدین ملحوظ نام پسر سید مانده و نام دختر را فاطمه و یا سیده !!

 • نویسنده عزیز دست تان درد نبیند خوب شد در رابطه معلوات دادید دوستی و برادری اوزبیکها و هزاره ها را با به مزاری (رح) مستحکم ساخته است نباید اهلیت فروشان مثل رحمتی انرا صدمه بزند
  امان معاشر

  • رابطه هزاره و ازبک را که در جنگ چند روزه و شدید بین حزب وحدت اقای محقق و دوستم در مزار خراب شد جان برادر.که سر انجام همه مواضع جنبش با وساطت حزب اسلامی و جمعه خان همدرد به حکمتیار رسید و نقطه سرطانی در مزار شد....بیچاره داکتر سمیع حامد سر سرودن یک شعر در مخالفت جنگ هزاره و ازبک در صحن نصیر در حیرتان با جنبش یادتان رفته که چه شد پایانش؟ تازه دوست عقدهای محترم که این قدر حکمتیار و سید سید میکنید فراموش کردید که استاد مزاری بانی شورای هماهنگی شد و پشتونیزم فاشیست اعتماد کرد و آنچه نباید میشد،رخداد. ما مردم عادت مرغ را داریم در هر شرایطی "قیر "میزنیم و مینالم. با یک الو خنکی و با یک چارمغز گرمی میکنیم.زود قهر زود هم آشتی میکنیم....اصولا در سیاست نا بالغ نا بالغ هستیم.یک روز خلیلی اسطوره میشه و یک روز محقق و یک روز کاظمی.این سید سید گفتن ها هم ناشی از همان نا بخردی جهل تحلیل سیاسی است. آقای نویسنده، شما که خویشرا در همان ابتدا لو میدهید با گذاشتن مثلا کلمه سید در گیومه و پسوند نام خلیلی ،همان جا شما حکم را صادر کردید یعنی "سید=بدی " وگر نه میتوانستی یک تحلیل ارائه نمایی که در خور تمامل میبود. حالا اگر خلیلی بد و دوست حکمتیار ،که شاید هم باشد ولی دوستی اقای محقق و کنار رفتن بنفع سیاف را چطور...جان برادر پشت قصه نگرد که هر جاروی استحمار شدی مگر اینکه خود در کویته نشته باشی و هزاره بیچاره را استحمار کنی و فریب دهی که البته با حافظه خراب تاریخی که ملت ما دارد وکیش شخصیت پرستی و یک شبه از این رو به ان رو شدن مردم ما ،شما ها موفق هم هستید.چهار تا بیسواد دیگر هم که اعتقاد خویش را از فضا گرفته اند کلمات دیگری اضافه میکنند غافل از اینکه همین افای باصطلاح تحلیل نویس به یک سلام و چرب کردن شکم موضع اش عوض میشود و این با محقق و احمد ضیا را بد گفته و انرا به شورای نظار و افشار و ده جای دیگر ربط میدهد. القصه که ادم بد بد است.سیاست ماکیاولی گونه بد است،عوام فریبی و فروش و معامله با سرنوشت ملت و قوم بد است،سید و هزاره و ازبک تاجیک هم ندارد. ولی یک نکته روشن است که پشتونیزم در هر فرم و لباس و قبا و اندیشه ای باشد همه در نهایت یکی هستند،یک چیز میخواهند و ان برتری طلبی مطلق است.این معیار و خط قرمز میلیت های عقب نگه داشته و مستضعف است. انروز که اقای رحمتی در جبهات نبرد شانه به شانه در سازمان نصر قومندان بود و حرکتی ها جنگ میکرد(حتی با اقوام خودش)،آدم خوبی بود و حالا بد شده ؟؟!! چرا یک پسوند برای شهید علوی ویا شهید بلخی قرار نمیدهی؟میدانم که این منطق و نوشته شما حتی ارزش تحلیل نداشت و ندارد که مثلا هر کس که بد است و انهم با منطق و دید تو لا جرم سید است و محکوم. ..

 • خصوصیات بیشترسیدخلیلی وسید رحمتی رااگربخواهید بدانید همین بس که به دستورخلیلی سید رحمتی قومندان شفیع راکه یک جوان هزاره بود باضرب گلوله به قتل رساند وروی این قتل دستوری خاک پاشید.مسایل پنهان ماند تازمانی که رحمتی ازخلیلی فاصله گرفت ومعنای این فاصله گرفتن فاش رازهای بودکه سیدخلیلی راتهدید به آن می کردوفاش صدها رازدیگر که خلیلی هم خوب ازپخش آن هراس داشت درنتیجه این هراس دادن امتیازریاست دفترخلیلی به رحمتی عملی شد وحالاهم بین اودوسید صدهارازنهفته ازمرگ هزاره هاست که خلیلی بیشتر ازپخش آن می ترسد.

 • سلام خدمت نویسنده وباقی دوستان:
  یک حرف را برای شمامیگویم که هزاره بدون سادات وسادات بدون هزاره (شیعه) مانند یک بدن معیوب محسوب میشود از این حرف های تفرقه اندازی دوری نماید وباهم بااتفاق زنده گی کنیم دربین دیگر اقوم هم سادات وجود دارد ولی برای آنهااین سادات بودن یا تاجیک وپشتون بودن مترح نیست آرزو دارم که سرازمه قار نشونید.

  آنلاين بنگريد : S_Esmat2010@Yahoo.com

  • kazzab malghon baz chi khowab dida ki pai mazhab ra darmiyan averdai

  • dombal gadai boro ismi hazara v jaghori ra mordar kardi to yag gada hasti haq nadari az inchizha naveshta koni

  • سادات بین دیگر اقوام خودرا متعلق به همان قوم میدانند و هیچگاه خیانت نمیکنند. به عنوان مثال اگر از یک سید تاجیک قومیتش را بپرسید می گوید تاجیک هستم. اما سادات بین قوم هزاره تمام هم و غمشان ضربه زدن به این قوم است .

 • برادران عزیز شما را نمیدانم سید ستیزی چه میدهد هرغم و جمی که دارید سر سید ها میاندازیددر حالیلیکه خدمات سید ها را در طول تاریخ بخوانید بعد قضاوت کنید در تمام دولت افغانستان یک سید والی داریم کلگی تان سرو صدایتان برآمده که سید ها از حق هزاره ها استفاده کرد باز در پارلمان کی به سیاف رای داد محقق یا سیده ها بابه مزاری به طالبا مگه خودش تسلیم نشد او راهم به گردن سیدها پرتین سید انوری مگر زمین های جبرییل را به سید ها توضیح کرد یا هزاره ها مگر شما مردم با کینه ای که نسبت به سید دارید لوحه خاتم الانبیا را تا نکردید اینکه شما با دین مذهب و بالا خره نسب یک نفر مشکل دارید ما چه کنیم خدا شما را به راه راست هدایت کند بجاییکه از خداخیر خود را بخواهید پشت شر میگردید داستان سرهم کرده روان هستید که همراه افغان ملت ایطو کد همرای کرزی ایطو کد چرا گپهایی که اساس نداره یکسره شورداده روان هستید

 • رابطه هزاره و ازبک را که در جنگ چند روزه و شدید بین حزب وحدت اقای محقق و دوستم در مزار خراب شد جان برادر.که سر انجام همه مواضع جنبش با وساطت حزب اسلامی و جمعه خان همدرد به حکمتیار رسید و نقطه سرطانی در مزار شد....بیچاره داکتر سمیع حامد سر سرودن یک شعر در مخالفت جنگ هزاره و ازبک در صحن همتل مزار (وزارت داخله ) توسط بادی گارد های آقای وزیر ،استاد محقق به شدت لت و کوب شد!!قضیه نصیر در حیرتان با جنبش یادتان رفته که چه شد پایانش؟؟؟نصیر وقتی قطار دوستم را که شخص دوستم را همراهی میکرئ در کمپ کاماز متوقف کرد و ان ماجرا ها... تازه دوست عقده ای محترم که این قدر حکمتیار و سید سید میکنید فراموش کردید که استاد شهید مزاری یکی از بانیان شورای هماهنگی شد و به حکمتیار ،پشتونیزم فاشیست اعتماد کرد و آنچه نباید میشد،رخداد. ما مردم عادت مرغ را داریم در هر شرایطی "قیر "میزنیم و مینالم. با یک آلو خنکی و با یک چارمغز گرمی میکنیم.زود قهر زود هم آشتی میکنیم....اصولا در سیاست نا بالغ ،نا بالغ هستیم.یک روز خلیلی اسطوره میشه و یک روز محقق و یک روز کاظمی.این سید سید گفتن ها هم ناشی از همان نا بخردی جهل تحلیل سیاسی است. آقای نویسنده، شما که خویشرا در همان ابتدا لو میدهید با گذاشتن مثلا کلمه سید در گیومه و پسوند نام خلیلی ،همان جا شما حکم را صادر کردید یعنی "سید=بدی " وگر نه میتوانستی یک تحلیل ارائه نمایی که در خور تمامل میبود. حالا اگر خلیلی بد و دوست حکمتیار ،که شاید هم باشد ولی دوستی اقای محقق و کنار رفتن بنفع سیاف را چطور...جان برادر پشت قصه نگرد که هر جاروی استحمار شدی مگر اینکه خود در کویته نشسته باشی و هزاره بیچاره را استحمار کنی و فریب دهی که البته با حافظه خراب تاریخی که ملت ما دارد وکیش شخصیت پرستی و یک شبه از این رو به ان رو شدن مردم ما ،شما ها موفق هم هستید.چهار تا بیسواد دیگر هم که اعتقاد خویش را از فضا گرفته اند کلمات دیگری اضافه میکنند غافل از اینکه همین شماافای باصطلاح تحلیل نویس با حتی یک سلام و چرب کردن شکم موضع خویش را عوض کرده و این با ر محقق و احمد ضیا را بد گفته و انرا به شورای نظار و افشار و ...ده جای دیگر ربط میدهد. القصه که ادم بد بد است.سیاست ماکیاولی گونه بد است،عوام فریبی و فروش و معامله با سرنوشت ملت و قوم بد است،سید و هزاره و ازبک تاجیک هم ندارد. ولی یک نکته روشن است که پشتونیزم در هر فرم و لباس و قبا و اندیشه ای باشد همه در نهایت یکی هستند،یک چیز میخواهند و ان برتری طلبی مطلق است.این معیار و خط قرمز میلیت های عقب نگه داشته و مستضعف است. انروز که اقای رحمتی در جبهات نبرد شانه به شانه در سازمان نصر قومندان بود و با حرکتی ها جنگ میکرد(حتی با اقوام خودش)،آدم خوبی بود شایسته ستایش و حالا بد شده ؟؟!! امان از روزگار!چرا یک پسوند جلو اسم شهید علوی ویا شهید بلخی قرار نمیدهی؟میدانم که این منطق و نوشته شما حتی ارزش تحلیل هم نداشت و ندارد که مثلا هر کس که بد است و انهم با منطق و دید "شما" لا جرم سید است و محکوم. شعور و خرد سیاسی در سال 2012 چیزی دیگری را طلب میکند،جان برادر!

  • qwma e aziz hushyar bashid der qadem aovel sye ha ra sercub konid chon syed ha mare bain asten shoma ast bad der moqabil pushton sangger bigerid har kasi ki az syed himayat konud o khain ast ager shoma murdom ders e ibrat na gerid barai hamesha naboot mishawid va salam

  • روزگارتان بسیارخراب است برادرجان ناتنی.رحمتی درجنگ با حرکت اسلامی به جنگ هزاره هارفت وهزاره راکشت همانگونه که شفیع را.شمامردم دیگربا مایارنمیشوید این را هزاره ها خوب می دانند به ساحت محقق دهن درازی نکن.اوتبلوریک هزاره واقعی است

 • متو جه باشید منافقین و معاندینی هستند دراین جا که تحت نام هزاره به سید و تحت نام سید به هزاره بیراهه میگوید و مشکل اساسی ما این بحثها نیست بحث اصلی طالبان است که هم با انتحار و تریاک و....
  نه تنها افغانستان را بلکه دنیا را بچالش کشیده است و بعد از سال 2014 باز هم خواهید دید که کرزی با برادران طالب شان چه معا مله خواهد کرد .

  • lanat ber sheri ki to khordai hanuz to syeda ha nashinakhta e syed ha hamisha der kamin to ast der tooli tarekh az gadaish gerfta ta siyasatmadarish kodam kar ra barai hazara kurden inha khud ra ba ism syed ja zaden az sadaqet mardom hazara astafadeh kardaen afshar ra farokhut bamyan ra farokhut syed ha e shashper der pakistan chi kar kerd misli to adamhai syed parwar hamisha khain boda ta twnista mazdor e shykh asif qandari boda va syedha

  • بچیم کاظیم نام بدل بر مردم دشنام ندی براستی اگر خودت شیر انسان خورده باشی و کمی از انسانیت بوی برده باشی به کسی دشنام نمیدی اگر شیر حرام خورده باشی با مردم دشنام میدی . من بتو دشنام نمیدم اما نظر به گفته خودت نوشتم .

  • haqiqat talkh ast man baiftekhar migam hazara hastum pether va mader man ham hazara ast va sheri halal khordam chun az hazara bodun khud monkir niastam ber pedar va mader e tan lanat ki tura yad nadadahe ki to syed asta ya hazara aval inki syed hasta ager syed niasta hazara ba ghairat hasta azhama chiz ba khabur hasta

جستجو در کابل پرس