صفحه نخست > خبر و گزارش > فروش تسليحات از وزارت دفاع به طالبان

فروش تسليحات از وزارت دفاع به طالبان

وزارت دفاع و موج دزدی ها
چهار شنبه 6 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: روز پنجشنبه دوم سنبله سال 1385 حوالی ساعت سه بعد از ظهر يک عراده موتر کاماز متعلق به ديپوهای مهمات وزارت دفاع ملی با شماره پلت قلابی يو. ان (UN)در حاليکه توسط يک عراده موتر رنجر اردوی ملی اسکورت می شد، از سوی مامورين رياست اول امنيت ملی در بازار چهار آسياب متوقف می گردد. موتر مذکور حامل مهمات گوناگون از جمله 150 صندوق مرمی کلاشينکوف بوده است.

بعضی از مقامات وزارت دفاع و امنيت ملی که نخواسته اند نام و موقعيت شان فاش شود، اظهار داشته اند که اين مهمات از ديپوهای خيرآباد شهر کابل خارج و به قصد فروش به طالبان بطرف لوگر انتقال داده می شد. چون اين عمل چندين بار پيش از اين نيز صورت گرفته، از سوی امنيت ملی اقدامات مراقبتی برای دستگيری عاملين انجام شده است.

افراد و منابع آگاه، به سايـت اينترنتی کابل پرس گفتند که قبلا نيز امنيت ملی دو بار مهماتی را که از ديپوهای خير آباد خارج و در بازارهای شرق و جنوب بفروش رسيده، خريداری نموده و دوباره به ديپوهای دولت برگردانده است. امنيت ملی به همين دليل پلان عمليات کشفی را در نظر گرفت تا بالاخره برخی از عاملين دستگير شدند.

در عمليات مذکور هارون راننده دگروال عبدالفقير قومندان (فرمانده) ديپوی خيرآباد که موتر اسکورتی رنجر را رانندگی می کرده، به همراه دگرمن عطا محمد آمر تنظيم عينيات ديپو، دگرمن نقيب الله آمر بيز و فضل احمد يکی از اهالی پنجشير که از افراد قومندان فقير آمر ديپوی خيرآباد است، دستگير شده اند. اما معتمد ديپوی مذکور که وی نيز در اين کاروان بوده، توسط موتر زرهی رنجر فرار کرده است.

گفته می شود که وزارت دفاع از نشر خبر کشف چنين واقعه ای جلوگيری نموده و هيئتی را برای رسيدگی به موضوع موظف کرده است. هيئت مذکور نتوانسته است تحقيقات درستی را انجام دهد زيرا از سوی بسم الله محمدی لوی درستيز وزارت دفاع تحت فشار قرار دارند که در گزارش هيئت، عبدالفقير قومندان ديپو نبايد مقصر دانسته شود. زيرا وی مجاهدی است که سال ها در پنجشير جهاد نموده است.

گفتنی است که طی يکماه اخير چندين مورد دزدی و چپاول در بخش های مختلف معاونيت تکنيکی وزارت دفاع رخ داده و هيئت های مختلف مامور تهيه گزارش شده اند اما هيچکدام تا هنوز به نتيجه ای نرسيده اند. درين ميان کشف سرقت مهمات و اسلحه، خبر شگفت انگيزی است که مسووليت پذيری اين ارگان بزرگ امنيتی را زير سوال می برد.

اين خبر برای نخستين بار در تاريخ 8 ميزان سال 1385 در نسخه ی نخست کابل پرس نشر شده بود و اکنون نسخه ی جديد منتقل شده است.

خبر کابل پرس هم تاييد شد و هم رد

کابل پرس: يکی از مقامات وزارت دفاع ملی در گفتگو با روزنامه آرمان ملی، خبر انتشار يافته در سايت کابل پرس مبنی بر سرقت تجهيزات وزارت دفاع و فروش آن به طالبان را مبالغه آميز خواند . دگر جنرال محمد جوهری معاون امور اداری اين وزارت، درباره خبر کابل پرس به اين روزنامه گفت که 50 صندوق مرمی کلاشيفکوف از ديپوهای اين وزارت دزدی نشده و بلکه چند خول و ...و چند صندوق مرمی 303 بور به سرقت رفته است. وی ادامه داد که فردای همان روز فقير محمد آمد ديپوی خير آباد از وظيفه برکنار شد و سه تن ديگر که در اين سرقت دست داشتند به سارنوالی معرفی شدند.

در اظهارات اين مقام وزارت دفاع موضوع سرقت از ديپوی خيرآباد رد نشده و بلکه ايشان تنها نوع مهمات را 303 بور اعلام کردند. ايشان همچنين از رسانه ها خواسته اند که به موضوعات کوچک شاخه و پنجه ندهند. گفتنی است که موضوع سرقت از ديپوهای وزارت دفاع موضوعی کوچک نمی باشد و مخصوصا با فروش اين تسليحات به طالبان، عملکرد اين وزارتخانه را زير سوال می برد.

روزنامه ی آرمان ملی خبر سرقت تسليحات وزارت دفاع ملی را به نقل از سايت اينترنتی کابل پرس چند روز پيش به عنوان تيتر اول خود در صفحه اول نشر کرده بود.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • عجیب است آدم شاخ میکشد! بهتر است برای کرزی صاحب و دیگر دولتمردان عرض کنیم که در هر بیانیه ی وقت زیاد خود را صرف نکوهش پشتیبانان لانه های تروریستی آنسوی مرز ها برای تسلیح مخالفان نکرده و یک قسمت آنوقت گرانبها را صرف اصلاح حکومت خود کنند. همان که میگویند خانه ات را هوش کن و همسایه ات را دزد نگیر تا یک اندازه ی در اینجا صادق است.

    • گرچي پيرش اين چنين گمراه بود ــ کي مريدش را به جنت راه بود.وقتيکه کرزي وبرادرش در قاچاق دست داشته باشد،واضح هست که ئزير دفاع اش سلاح فروش مي باشد.

  • سلام
    کمی یکطرفه قضاوت کرده اید
    اول درست معلومات کسب کنید بعد نشر کنید

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس