صفحه نخست > خبر و گزارش > علی رغم وجود اختلاس های ميليونی در وزارت تجارت

علی رغم وجود اختلاس های ميليونی در وزارت تجارت

امين فرهنگ همچنان وزير تجارت خواهد بود
چهار شنبه 13 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: تلاش برخی از وکلا مانند داکتر رمضان بشردوست برای رای عدم اعتماد به امين فرهنگ بی نتيجه ماند. علی رغم اينکه اسناد و شواهد کافی برای برکناری وزير تجارت وجود دارد، اما پارلمان افغانستان رای به ادامه ی کار محمد امين فرهنگ داد. در جلسه ی امروز وکلا بيشتر درباره ی قيمت گذاری ها به بحث پرداختند که بحث درباره ی سوء استفاده و اختلاس های ميليون در وزارت تجارت به حاشيه رانده شده و در آخر قرار شد که آقای فرهنگ همچنان وزير تجارت افغانستان باشد.

اسناد و شواهد کافی برای برکناری وزير تجارت وجود دارد!

قابل توجه وکلای ولسی جرگه ی افغانستان

دو شنبه 11 فوريه 2008

کابل پرس: امروز ولسی جرگه ی افغانستان، محمد امين فرهنگ، وزير اقتصاد سابق و وزير تجارت فعلی را فراخواند تا به پرسش های وکلا پاسخ دهد. برخی از وکلا وی را متهم به بی کفايتی و سوء استفاده و اختلاس کرده اند، اتهاماتی که آقای فرهنگ آن را رد کرد. اما با وجود اظهارات امين فرهنگ، شواهد و اسناد کافی مبنی بر اختلاس و سوء استفاده های ميليون دالری در وزارت تجارت وجود دارد که کابل پرس برای نخستين بار آن را منتشر کرده است. بخش قابل توجهی از اين سوء و استفاده و اختلاس در وزارت تجارت، مربوط به واردات مواد سوختی است که ده ها ميليون دالر از اين رهگذر مورد سوء استفاده قرار گرفته است. در کنار اين، منابع آگاه از ضعف مديريت آقای فرهنگ و عدم ارتباط سالم با کارمندان وزارت فرهنگ سخن می گويند. البته کارنامه ی آقای فرهنگ در وزارت اقتصاد و ضعف و سستی او در معرفی ان جی او های متخلف نيز، نمونه ی آشکاری از اين ضعف مديريت در وظيفه های قبلی وی است.

بالا رفتن سرسام آور قيمت مواد غذايی نيز از نتايج ضعف مديرت وزير اقتصاد است که برخی از وکلا بر آن انگشت گذاشته اند.

در وزارت تجارت، بسياری از کارمندان تاکنون موفق به ديدار وزير و طرح مسايل با وی نشده اند. همچنين آقای فرهنگ، مانند بسياری از وزرا و مقامات ديگر، بلافاصله بعد از ورود دست به تغيير و تحول گسترده در وزارت تجارت زده است که اين تغييرات نه به منظور اصلاحات و بلکه بر اساس روابط شخصی می باشد.

مطالعه ی اسناد و گزارش مبنی بر سوء استفاده و اختلاس های ده ها ميليون دالری

قابل توجه رئیس جمهور

اختلاس انجنیر روزی و محمد شاه هاشمی در وزارت تجارت

شواليه خود ما یا سلمان رشدی؟

يكشنبه 9 دسامبر 2007, نويسنده: داود جبارخیل

افغانستان:

اختلاس حدود ده میلیون دالر: با نفت سالاران آشنا شوید!

نويسنده: سنجر قيام

يكشنبه 9 دسامبر 2007

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • روزی انورالسادات رئیس جمهور طاغوتی مصر در طیاره نشسته بود و طیاره در هوای قاهره پرواز کرد. او یک بسته بانک نوت مصری «جنی» را گرفت و گفت: اینرا از هوا می اندازم در هر خانه ای که افتید خوشبخت میشود. یک وزیر او مشوره داد که این پول بسیاری هست و میتوانی دو قسمت کنی تا دو خانواده خوشبخت شوند. وزیر سومی هم مشوره داد که سه قسمت شود و بهمین ترتیب... وزیری شوخ طبعی که با او بود گفت: اگر میخواهی همهء مردم مصر خوشبخت شوند خود را پایان بانداز. این فکاهی عین داستان است. خود سرکار باید گم شود ورگرنه روی خوشبختی را نخواهید را نخواهید دید. آخر وزیری که همه اش گوش به فرمان یک شخص بی تجربه و بی خبر از ابتدایی ترین امور اداری است و سابقه شاروالی یک شهر را ندارد و بر همهء مقدرات یک ملت تکیه زده است چگونه بتواند کار کند؟ این آقا یعنی کرزی صاحب بخدا از نگاه علمی اصول ادارهء یک مدیریت را هم نمیداند. بشرط از او پرسان کنید که فرق میان فورمه های p2 p13 , p17 چیست؟ شاید فکر کند که فارمول بم اتم است. پس از نظر من هیچ کس ملامت نیست جز سر کار.

    • باعرض سلام خدمت مسئول محترم سایت کابل پرس? !
      مطلبی را که برای برکناری وزیر تجارت بیان کردید بسیار جالب ودارای واقعیت است ولی بر کناری یک دزد ومعرفی دزد دیگر بجایش چه دردی را ازملت بیچاره دوا میکندقیمت جهانی هر بشکه نفت در حدود صد دالر پایین آمد ولی قیمت یک لیترآن در افغانستان فقط در حدود 5 یا 6 افغانی کم شد وخلاص در حالیکه باید هر لیتر دیزل یا پطرول کمتربیست افغانی باید معامله شود خدا به حال این ملت بیچاره رحم کندبا این همه دزد وچپاولگردر مورد کرزی هم صددر صدواقعیت گفتید.با تشکر

  • با عرض سلام به دوستان عزیز !متاسفانه دردولت افغانستان همیشه روابط بر ضوابط حاکم بوده و حقایق مدنظر گرفته نمیشود .قبل از اینکه اقای فرهنگ دروزارت تجارت گماشته شود دروزارت دیگری بود که موفقیتی نداشت و وقتی برای وزارت تجارت کاندید شد وکلای محترم هم به او رای دادند امازمان به اثبات رساند که وی لیاقت وزارت چه که حتی کتابت در وزارت تجارت را ندارد و اسناد که قبلا در کابل پرس? نشرشده ثبوت این ادعا بوده ونامبرده متکررا به ملت رنجدیده افغان ضرر رسانده است که جای تاسف عمیق است و وقتی ازاسناد وشواهد گفته شود او رد میکند پس بهتر است که کابل پرس یک یک کاپی ازتمام اسناد دست داشته اش را به مراجع مختلف مانند لوی سارانوالی ستره محکمه ریاست جمهوری اداره مبارزه با فساد و پارلمان ارسال کند تا انها به چشم سر ببینند چون انها وقت دیدن سایت کابل پرس را ندارند بخاطریکه درامور بسیار مهم شخصی خود مصروف هستند !!! و بهتر است به خود فرهنگ بی فرهنگ هم کاپی اسناد ارسال گردد شاید حد اقل خجالت بکشد و وجدان خوابیده اش بیدار شود .همین لحظه که این سطور را مینوشتم قیمت دیزل بطور عمده فی لیتر 42.5 کلدار پاکستانی معادل 32.6 افغانی میباشد که درتانکهای دولتی وغیر دولتی کمتر از 40 افغانی دستیاب نیست پس مقایسه میتوانید نرخ خرید وفروش دیزل را که به چه فیصدی بزرگ مفاد گرفته میشود و وزرات تجارت خواب است چون اقتصاد ازادرا مرعی الاجرا قرار داده است مگر وا به جان مستهلکین که باید جیب های شرکای وزیر تجارت را پرکنند و همینطور درمورد پطرول و دیگرمواد سوختی مقایسه شده میتواند و چندروز قبل نرخ عمده گاز ازکشور همسایه فی تن هزار کیلویی به 119 دالر اعلان شد که فی کیلو کمتر از شش افغانی بوده و ممکن با مصارف انتقال و محصول وغیره فی کیلو 20تا25 افغانی تمام شود که دربازار تا 80 افغانی هم بفروش رسیده است که این هم از برکت گاز گروپ که از همقطاران فرهنگ است بالای مردم تحمیل شده است و........

  • بااظهار احترام وتاييد اظهارات دوستان بايد بگويم که مثل مشهوری است که ميگويند ميرخطا جمله خطا ، بلی عزيزان کرزی خود گندابی از فساد اقتصادی غرق است چطورميتواند ديگران راازفساد اقتصادی مانع شود.برادران کرزی ازجمله سرمايد اران بزرگ افغانستان بشمار می ايد .طوريکه از هموطنان مااطلاع دارند پروژه سمنت پلخمری بدون دوطلبی به برادر کرزی وشريک مخفی ان اقای بيات تعلق گرفت. البته نقش اساسی درزمينه واگذاری ان اقای ريس جمهور به عهده داشتند.ازچنين ريس جمهوري نبايدانتظار داشت تادر احيای وزنده ساختن اقتصاد ملی دست بکدام عملکرد معقولانه زد.سرنوشت ملت مظلوم بدست مشتی از خاين وستمگر گره خورده است تنها فرهنگ نيست که به ملت جفا ميکند بلکه فرهنگها درتمامی مقامهای مهم دولتی تکيه زده ومانند اميب ازخون وپوست مظلومين امرار حيات ميکنند .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس