صفحه نخست > خبر و گزارش > دانا روهرا باکر: کرزی چون زلمی خلیلزاد می خواهد گروه قومی اش بر تاجیک ها، (…)

دانا روهرا باکر: کرزی چون زلمی خلیلزاد می خواهد گروه قومی اش بر تاجیک ها، تورکمن ها، اوزبیک ها و هزاره ها سلطه داشته باشد

کابل پرس
چهار شنبه 23 می 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: درگیری لفظی کرزی و دانا روهرا باکر عضو ارشد کنگرس آمریکا بالا گرفته است. چندی پیش این عضو کنگرس آمریکا قصد سفر به افغانستان را داشت تا با برخی از چهره های غیر پشتون مجاهدین که جبهه ای موسوم به جبهه ی ملی ساخته اند، درباره غیر متمرکز سازی قدرت در افغانستان نشستی مشترک داشته باشد. در پاسخ حامد کرزی شخصا با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا تماس برقرار کرده و تصمیم خود را برای عدم اجازه ورود دانا روهرا باکر به خاک افغانستان اعلام کرد. دانا روهرا باکر از سفر به افغانستان باز ماند. او دو روز پیش از برگزاری کنفرانس شیکاگو در نامه ای به وزیر امور خارجه آمریکا از وی خواسته بود که بلافاصله رهبران غیر پشتون را به کنفرانس شیکاگو دعوت کند. او در نامه ی خود نوشته بود که صلح در افغانستان بدون مشارکت تمام اقوام افغانستان ممکن نیست.

در حاشیه کنفرانس شیکاگو، شبکه تلویزیونی سی ان ان مصاحبه ای با حامد کرزی داشت و از او پرسیده شد که چرا عضو کنگرس آمریکا که بصورت دموکراتیک انتخاب شده را به افغانستان راه نداده است. کرزی در جواب خبرنگار سی ان ان گفت که عضو کنگرس که بصورت دموکراتیک انتخاب شده نباید درباره تفرقه قومی در افغانستان سخن بگوید...او نباید چنین بی احترامانه درباره مردم افغانستان و یا اقوام مختلف سخن بگوید. اگر یک افغان از افغانستان چنین کند شما در آمریکا چگونه واکنش نشان می دهید؟ کرزی می گوید دانا روهرا باکر را به افغانستان راه نخواهد داد. مگر اینکه موضعش را تغییر داده به مردم و قانون اساسی افغانستان احترام بگذارد. هیچ خارجی نمی تواند در جایی از کشوری بخواهد که قانون اساسی خود را تغییر دهد. آيا ما از آمریکا خواسته ایم که قانون اساسی خود را تغییر دهد؟ کرزی می گوید که ازادی بیان را قبول دارد اما در سطح هر کشور. ما آزادی بیان در افغانستان داریم و او (دانا روهرا باکر) آزادی بیان در آمریکا دارد. اگر یک وکیل پارلمان افغانستان بگوید آمریکا به پنج قسمت تقسیم شود قبول می کنید؟

در مقابل اظهارات کرزی، دانا روهرا باکر در نامه ای خبری که به کابل پرس? نیز ارسال شده می گوید او از کرزی و هیچ رهبر فاسد دیگر پوزش نمی خواهد. افغانستان به دلیل بی کفایتی کرزی و حلقه ی وی در حال شکست است. دانا روهرا باکر می گوید وقتی کرزی می گوید که نفرت دارد از اینکه یک خارجی درباره اصلاح قانون اساسی افغانستان سخن بگوید، باید به او یاداوری کرد که این قانون اساسی توسط خارجی ها نوشته شده است. کرزی این قانون اساسی را از آن جهت بسیار دوست دارد که توسط یک پشتون آمریکایی زلمی خلیل زاد پیش نویس شده و او همچون کرزی معتقد است که گروه قومی اش باید بر تاجیک ها، تورکمن ها، اوزبیک ها و هزاره ها سلطه داشته باشد.

دانا روهرا باکر می گوید ساختار کنونی قانونی اساسی اجازه داده که کرزی و خانواده اش از پول کمک آمریکا غنی شود و او به من اجازه نداده تا به افغانستان بیایم چون می داند که تحقیقاتی را درباره دزدی وی از پول آمریکا برای مبارزه با تروریزم و کمک به مردم افغانستان پیش می برد.

پیشتر دانا روهرا باکر در نامه ای به دفتر حسابرسی دولت آمریکا، خواستار تحقیق درباره اختلاس و دزدی حامد کرزی و خانواده اش از کمک های مالی آمریکا به افغانستان شده بود. او در نامه ای به دفتر حسابرسی دولت آمریکا که کاپی آن به کابل پرس ارسال شده، با اشاره به درخواست حکومت باراک اوباما برای کمک دو و نیم میلیارد دالری به افغانستان در بودجه سال 2013 اين کشور، خواستار شفافیت در مورد شده و گفته که اتهامات زیادی در رسانه ها و اسناد افشا شده ویکی لیکس درباره خانواده حامد کرزی و دست داشتن آنان در اختلاس منتشر شده است.
او می گوید اکنون زمان آنان است تا اطمینان بیابیم چقدر حکومت کابل دغل باز بوده و چقدر پول در آنجا ما به هدر داده ایم. در نامه ی خبری که از دفتر آقای دانا روهرا باکر همراه با نامه ارسال شده، برای مثال آمده که برادر حامد کرزی، محمود کرزی قرض های بی بهره دریافت کرده تا از کابل بانک سهام بخرد. کابل بانک مرکز رسوایی های مالی، اختلاس گسترده و فساد سیاسی با دستکاری معاملات بودجه پروژه های آمریکا و نیروهای ائتلاف می باشد.
پس از رسوایی مالی کابل بانک، مقامات قضایی افغانستان در یک زد و بند مشکوک، محمود کرزی متهم اصلی رسوایی مالی را آسوده گذاشته اند تا با دست بازتری به فساد ادامه دهد.

چندی پیش دانا روهرا باکر در گفتگویی اختصاصی به کابل پرس گفته بود که تیم کرزی توسط آی. اس. آی اداره می شود و از گفتگوی فراگیر درباره فدرالیسم هراس دارد!

دانا روهرا باکر می گوید افغانستان نباید تجزیه شود اما باید سطوح مدیریتی مختلف همچون آمریکا در آن بوجود آید که مردم در مناطق خود قدرت تصمیم گیری داشته باشند و نه اینکه کابل همه تصمیم ها را اتخاد کند. او می گوید که در جریان است که موضوع فدرالیسم در میان مردم افغانستان راه یافته و به نظر او افغانستان فدرال بهتر است که مردم در محلات، پولیس، اداره مکتب و...اداره ولایت را خود بر عهده داشته باشند و کابل به مسایل کلی تر بپردازد

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بالآخره پس ازماه ها تحلیل ها و تبصره ها به تاریخ دوم ماه می 2012 پیمان استراتیژیک درشب هنگام میان رئیس جمهورافغانستان وامریکا امضاشد. بدون شک امضای این پیمان تبعات وپس آیندهای داخلی ومنطقه ی زیادی به همراه خواهدداشت. دوقرن است که کشورما دراثربی کفایتی های سردمداران خودخواه بازیچه ی قدرت های جهانی شده است زمامدارانیکه با تکیه برابزار قوم وقبیله وتوسل به قدرت های خارجی افغانستان راغمخانه ساخته است.
  بگذارید رک وراست بگویم زمامداران پشتون افغانستان راصحنه تاخت وتازخودقرارداده است، آنان بدون درنظرداشت اقوام دیگرکشورجنگ میکنند، صلح میکنند فسادمیکنند. هست وبودفرهنگی،اقتصادی واجتماعی این سرزمین تمدنی راهرازگاهی بربادمیدهد اما، دیگران فقط نقش نظاره گررادارند. ازهیبت ناشی ازدهشت ووحشت آنها کسی جرات نمیکند تا به صورت واقعی ازآنها بخواهد که دیگربا سرنوشت وزندگی شان بازی نکنند. بزرگان اقوام دیگریا ثناگویان آنها شده وبا القاب وعناوین نمادین مسخ شده اند ویاهم بخاطرفرونشاندن عطش درونی ناشی ازدورماندن ازحلقه مداحان حاکمیت گروهکهای شکننده ومصلحتی فاقدهدف وظرفیت راتشکیل داده اند که با برگزاری کنفرانس های تجملی هوسهای شانرامشبوع میکنند.
  یکی ازتازه ترین بدعت آنان همانا امضای پیمان استراتیژیک با امریکاست. این پیمان پیش ازآنکه منفعت وامنیت مردم افغانستان راحمایت وصیانت نماید تضمینی برای دوام تک تازیهای رهبران تمامیت خواه پشتون است به عبارت دیگراین استراتیژی بیشترتضمین حاکمیت پشتونها باذایقه آنها میباشد.امریکا نیک میداند که تنها میتوانند ازطریق پشتونهابه اهداف خوددرمنطقه نایل آیدازاینروپیش زاآنکه مردم افغانستان همکاراستراتیژیک امریکا باشد پشتونها میتواننداین نقش راخوب بازی کنند. کمکهای هنگفت مالی وسیاسی به پشتونهادرطول ده سال گزشته وهمچنین حمایت وصیانت ازحکومت مرکزی محورددرپیمان استراتیژیک میتواند مبین این دیدگاه امریکا باشد.
  اگرامریکا مثل ده سال گزشته به عوض حمایت ازدموکراسی ومردم افغانستان به حمایت ازپشتونها بپردازد کشورصحنه یکه تازیهای آنها خواهد شد.امنیت ودموکراسی هرگزجان نخواهدگرفت .
  فارسی ستیزی واحساس بیگانگی سیاستگذاران پشتون باایران ازیکطرف ودشمنی امریکا باایران ازطرف دیگروهمچنین وجودلابیهای پرپشت پشتونی ازقبیل زلمی خلیلزاد درنهایت پیمان استراتیژیک رابه نفع پشتونها تغییرخواهدداد.

  آنلاین : www.zhaha.blogfa.com

  • درود به همه ای خوانندگان کابل پرس?...
   صرف نظر از اینکه من متعلق به کدام قوم افغانستان هستم، روی همرفته من یک آفغانم و در جغرافیایی به نام افغانستان زنگی می کنم و از هویت ملی ام در برابر هر ناشایستی چنان می ایستم که باید ایستادگی کرد.
   بلی کابل پرس، شما حالا امریکایی تر از کرزی شده اید، درست است که شما ادعا های بیشتری راجع به وطن پرستی نسبت به کرزی دارید، ولی عیننن شما همان کاری را می کنید که روهرابکرها می کنند، و یا می گویند!
   خوب اینکه این آقا چه برنامه ای دارد و چه هدفی را در افغانستان دنبال می کند، سر جایش! ولی آنچه مهم است اینکه برای اشخاصیکه هدف شان ضد منافع ملی ما و نهاد متمرکز قدرت است، و آنهم از جنس خارجی اش، نباید که اجازه داده شود تا به مسایل داخلی ما دست اندازی کنند. ولو اینکه چقدر از حنجره ما صدا میکنند! اگر یک افغان چنین برنامه ای دارد، به گفته پشتون ها "دا گز او دا میدان" بیاید و همه پرسی ملی برای تغیر قانئن اساسی راه بیندازد و قانون را در ذره بین مردم بگذارد و هر چه که مردم تصمیم گرفت همان باید بشود...
   این بحث های بی سر و ته که از جانب شما تبلیغ می شود، نه تنها که برای تغیر نظام از متمرکز به غیر متمرکز کمک نمی کند، بلکه بیشتر حساسیت های ملی را نسبت به این گونه دید گاه های غیر محاسبه شده، رسا تر و بلندتر می کند و ساختار موجود را بیشتر مستحکم تر. شما نداسته دست به بلند پروازی های میزنید که نه سواد آنرا دارید و نه هم درایت آنرا، که شعار هایتان را عملی کنید. جز شعار کله شما چیزی دیگر ندارد، شعار بدهید و هی شعار بدهید، ببینید که چه تغیر خواهد کرد! آنچه من می دانم اینکه با شعار نه آب از آب تکان می خورد و نه هم سرزمین آباد! بجایی شعار خواندن و شعار نویسی، باید کتاب خوانی کنید نه اینکه به گفته خودتان " کتاب بینی"!
   آرژنگ دژ شکن

  • آقای دژشکن ! میتوانم از شما بپرسم که از دید جنابعالی منافع ملی چیست ؟ آیا میشود با نبود ملت یگانه ، از ملی بودن و ملی کردن داد و فریاد داشته باشیم ؟

  • دز شكن خونيستى از نوشته بر از تعصبت بيداست به يك مر تجيع زياد تر شباهت دارى. راستى هويت هم ندارى .جرا تو ميخواهى كه ديكران هويت تو را داشته باشند؟ ايا با كمبود مواجه هستى ؟
   افغان يعنى بشتون تو ازين انكار ميكنى؟ كب از كز و ميدان ميزنى بعد شويت را نيار. تبار تو جه وقت در ميدان برامده...هميشه در كشور خود بالاى خود ارباب داشته و خودش غلامى كرده.
   غلام روس
   غلام با كستان و ترو ريستان
   بول خريد ايران
   امروز كليد اوغانستان در دست قبيله است به هر ملك بيش ميكند تنها يك خواهش دارد ,هر جه ميكنيد ازاد هستيد ولى دولت و تسلط قبيله را كرنتى كنيد.تا بشتونها تمام زمام امور را بدست داشته باشند و اقوام برادر بنام بيكانه وغيره و غيره از دولت رانده شوند و فاشيزم قومى با بر جا باشد. اين ارزوى هريك از افراد قبيله است.اكر يك خارجى و يا داخلى بكويد كه جرا اينطور فاشيزم قبيله را دودسته محكم كرفته ايد و به كومك خارجى ها اقوام برادر خودرا ميكشيد؟
   وجرا دو برادر برابر باهم نميتوانيد زنكى كنيد...قوله هاى از سران قبيله شنيده ميشود كه اينها تجزيه ميخواهند...
   اكر كسى ببرسد كه جرا از 34 والى 30 تاى ان بشتون است ميكويند كه اينها طرفدار تجزيه هستند.
   از اينكه اضطراب در رك و ريشه فاشيست هاى قبيله او فتاده كرزى خان اكر كسى كفته كه ولى ها بايد انتخابى شوند او كه كوشش از بوجى هاى بول ايران كر شده شنيده كه اينها تجزيه ميخواهند.در حاليكه هيج رهبرى كلمه تجزيه را به زبان نياورده است.
   يك مزخرف باى دوستم و داكتر عبدالله را بيمان كشيده. بكو كه همه جنايات امروز و ديروز تو سط كشور با كستان نقشه كشى و تو سط قبيله مزخرف عملى شده و كشور ما را به خون غرق نموده است يانه؟

  • دوستان عزیز، با نوشته بنده جبین هایتان پر چین شده است. نبیل مزاری پرسیده که منافع ملی از نظر من چیست؟ و دلیل هم که بر این ادعا آورده نبود ملت واحد است... ملت واحد؟ کرد گنده خو نیست بیادر، که تنها در یک جغرافیه یک قوم زندگی کند و بعدش منفعت ملی را از دیگاه قومی تعبیر کرد! این طرز دیدگاه فاشیسم نجس است! دولت که بر اصل قومیت به میان میاید، دولت ایست که دیگری را نمی پذیرد. شما ها که خود داد از حاکمیت یک قوم بر اقوام دیگر میزنید، و انرا فاشیسم میدانید، خود در بلندگو هایتان فاشیسم غیر پشتونی را تبلیغ می کنید. بنده طرف دارد دولت بر بنیاد چنین مسندی نبوده و نخواهد بود. آنچه برای فردا های ما مهم است، اینست که دولت در افغانستان بر بنیاد ارزش ها استوار گردد و این ارزش ها باید دولت ها را سمت سو دهد. من به هیچوجه دیدگاه شیونیستی را برای تشکیل یک دولت در افغانستان قبول ندارم، و آنچه مهم است اینکه باید نخبگان ما، در راستای ارزش مند کردن نهاد های دولتی در افغانستان اقدام کنند، نه بر اساس تشکیل دولت بر بنیاد خواستگاه قومی.
   دوست عزیز ن. ب. بر ما چنان تاخت و تاز کرده که گوی ما حتا مرتجع ایم، نه برادر چنین نیست، ارتجاع که سر در مسایل دولت و ملت بدر نمی اورد عزیز....
   شما نباید مثل یک ملا فتوا بدهید، شما میدانم که جوان هستید مثل من، احساسات تانرا یک کمی عقلانی تر کنید تا جایگاه غیر راوایی داشته باشد. با دشنام زدن مسایل بیشتر پیچیده می شود تا اینکه به نتیجه ای برسد... یار عزیز
   ارژنگ دژشکن

  • آقای دژ شکن ! می بخشید که باز از شما پرسشی دارم : این ( کرد گنده ) چی معنی دارد و چی ارتباطی با ملی و ملت دارد که بشکل وجیزه آنرا در پیام خود نوشته و پایانش بیادر(حتمی هدف تان برادر بوده) را هم سنجاق نموده اید ؟ کی به شما آموخته که فاشیزم پاک و نجس دارد ؟ مرا که استادان ما آموختانده اند ، فاشیزم فاشیزم است ، این صفت نجاستش را شما از کدام کچکول بیرون کشیده اید ؟

 • دانا روهرا باكر يك شخص شجاع است و اين شخص برده از روى جنايت قبيله برداشته است. او يكانه مشكل ما را كه كه مارا به قهقرا ميبرد و كشور را غرقه خون ساخته تنها تسلط نابرابر قوم بشتون برسر تمام ابعاد قدرت و شاه ركهاى اقتصادى و نظامى است.تمام اقوام غير بشتون در حاشيه رانده شده است. جند نمونه قدرت از كاو غدود در قدرت و تحكتم استبداد قبيله دهن جوال را قبيله كرفته است و حق خودرا ميكيرند ولى اكثريت قاطع از تبعيض و نا برابرى رنج ميبرند. قبيله تمام هست و بود كشور را به تبار خود ميدهد و انها هر روز بيشتر از روز بيش جاقتر ظالمتر و خينتر ميشوند و اين كشور را به عقب ميبرند.
  زنده باد دانا روهراكر اين دوست عزيز مردم كشور ما .
  مرك بر استبداد قبيله
  مرك بر با كستان

 • درزمان روسها هم در مورد اقوام افغانستان عین قضیه بود و روسها هم از پشتونها نفرت داشت و میدانیست که بی عدالتی در طول تاریخ افغانستان بوده است . براستی پشتون اهلیت کاری را هم ندارد خیلی بی لیاقت مردم هست بخدا من با جنرال پشتون وقتکه حرف میزنم مرا خنده میگیرد باخود میگویم وای بر حال مردم افغانستان....

  • نوکر امریکا و پاکستان کرزی غلام !!
   کی کجا چه وقت گفته وطن ما به پنج قسمت تجزیه شود اگر گفته اند به پنچ ایالت و یا پنج ولایت بزرگتر کاهش یابد گپ بدی نیست , پنج قسمت بهتر است از سی ویک توته ,.
   گناه تو غلام ,دزد,جاسوس و ادم قبیلوی نیست نیاکان چرسی تان همین قسم افکار پوچ را بر دل ودماغ از کار رفته همه تان پیچکاری کرده است تو بر نامه اوغانملت را تطبیق میکنی زمانیکه هشت ولسوالی قندهار را به سی واحد اداری ارتقا دادی صدا کسی بلند شد ؟
   تو اسیر خارجی ها بودی و هستی , تو غلام پاکستان و ایران نیز شدی تو مثل هر اوغان نظر خودت را درست فکر کرده وبه زور بالای دیگران می قبولانی فدرالیزیم مگر تجزیه است ؟
   چرا با اداره پارلمانی مشکل دارید ؟
   برو اقوام غلامت را اصلاح کن همین اکنون هزاران مصیبت را در تفاهم به وهابی ها ی تروریست و پاکستانی ها دشمن برای خاک و مردم ما بار اورده اند .
   تو احمق بدون اجازه مردم و نماینده های انان هر غلطی را انجام دادی حتا توافق های نامعلوم را با خارجی ها وبعد این توافقات احمقانه گفتی که یکی از اجزا این توافقات با امریکا این است که از اداره متمرکز پشتیبانی کنند نمی دانم چرانگفتی که انان قبول کرده اند که حاکم اوغان باشد ,.
   همینکه میخواهی انتخابات یک سال قبل انجام شود بخاطریست که در حاکمت تو و همکاران فاشیست ات سو,استفاده از امکانات دولتی و تقلب کدام فرد دیگر قبیلوی را جا نشین کرسی ریاست جهموری بنمایی,
   ملت را خواب برده بی خبر اند .

 • بادرود به فرهیختگان و لعنت بر جاهلان فریب خوردگان
  آیا نادان روهر با کر عاشق چشم و ابروی قوم تاجک و هزاره و بقیه است نه بلکه کاری را که در زمان امان الله خان شد میخواهد انجام بدهد .بچه سقاو های بی کله را به میدان بیاورد و 100 افغانستان را به عقب ببرد.
  این کوردلان منفعت جیب و سمت خودشان را می خواهد و کسی را که دیموکرات و همه را به یک چشم ببیند قبول ندارند. شما نمیدانید که نادان روهر بی کر
  که صلاحیت و قدرت اجرائی ندارد فقط آب را گل آلود می کند. در افغانستان انتخابات شد و مردم دولت و جناب کرزی را انتخاب کردند او خلاف قانون اساسی میخواهد موزه پاکان خودش را به قدرت برساند و مردم ما را در قهر جهنم سالهای 90 بنشاند .
  نباید خلاف قانون اساسی به جنگ سالاران و غیره تماس بگیرد . مردم افغانستان در مجموع یک ملیت است این دو سه نفر که اذهان فاشیستی دارند و همیشه به دانا روهر ها تکیه می کنند . همان مهره های اند که در تاریخ افغانستان زیاد بوده وگر نه میشود یک کشور مردمش چور و چپاول شود شهر ش بسوزد و ناموسش بنام دین و اسلام و جهاد مورد تجاوز قرار بگیرد.
  این نوکران پاکستان و رو هر باکر ها بدانند که مردم افغانستان در دهان همه ایتان تبله میزند .و شما که چشم ها را بسته بخاطر چوروچپاوول میخواهید دزدان و قاتلان مردم را طرفداری کنید آن زمانها گذشته .مردم افغانستان همه در یک صف در مقابل تفرقه افگنان می ایستند.
  و بطرف همزیستی مسالمت آمیز با جهان متمدن نه خرافات دین و ملا و جهاد و گردن زدنو اعدام کردن و چور به پیش میروند.
  در زمان فعلی کرزی توانسته کشور مارا از کام اژدهای تروریسم بین المللی بیرون آورد.
  زنده با افغانستان خردمند با اقوام پیشتازش
  لعنت بر جاهلین و موزه پاکهای جهادی روهر باکر های تفرقه انداز و ضد پیشرفت مردم افغانستان

  آنلاین : http://www.youtube.com/watch++cs_INTERRO++v...

  • kolagi bad ast yag tu khoob asti.lol

  • پاچه گیر کزری نه بلکه جامعه جهانی با خون و پول شان این بند ریگی را بنام امنیت نسبی درست کرده اندو هر ان تاب مقاومت اب گندیده را از دست خواهد داد ,مگر ندیدی جشن کرزی و حمله به دفاتر والی وزیر ...مراکز شهر ها را , کرزی و اقوام ناقلت با مخالفین کمک و همدری میکنند دها تن انان را از زندان ها داخلی و خارجی رها و صف دشمن را تقویه کرده اند اردو و پولیس و امنیت کرزی ارقامی بزرگی را احتوا کرده اند مگر فعالیت شان ناچیز و غیر مثمر است .
   چند جبهه گرم در مقابل سه ارگان چند صد هزار نفری باز شده است ؟
   دشمن کدام اسحله را در اختیار دارند که دولت فساد کرزی ندارد ؟
   در زمان های گذشته که خود شاهد بودی بیست ونه جبهه به علاوه دوجبهه شاهراه سالنگ و دها جبههدر میدان های هوایی و تاسیسات عامه در برابر قوا خسته از جنگ دولت قرار داشت ولی قوای مسلح برای مقابله همه ان حاضربود , در هیچ جنگی شکست نخوردند مگر در اثر خیانت و خنجر زدن از عقب این اقوام تو بود که خوست را در یک معامله سقوط دادند این نجیب دزد بود که همه را بر باد داد زن وفرزندش را از قبل به جای امن برده بود ...

  • كنيشكا بدل!
   امروز خو تبارت مزدور بيكانه زير باى با كستانى او فتاده و كشور را تباه و برباد كرده, ايا كمبودى هاى امروز را هم به كردن همان خادم دين رسول الله مياندازيد؟ خيانت را به امان الله خان بشتونها كردند.در اثر بغاوت قوم بشتون او به ترك كشور راضى شده بود اين خود فروخته ها اغتشاش كردند و بول كرفته بودند. راستى ان بزركمرد مردانه به قران باور كرد. او قوم مزخرف قران خور ,قران با شما جه كند ديكر.
   نام انسان را بالاى شما شرم است اكر كزاشت. شما وحشى ها جه نميكنيد؟
   يك دم كم داريد .
   و ميخواهيد كه اقوام غير بشتون به هويت بى ابرو و حيثيت شما ياد شوند. من ازين نام مزخرف عار دارم نميخواهم مرا بنام او غان خر ياد كنند.

  • مگر تو میدانی چه مینویسی .
   فاشیت تر و بی وجدانتر از شما کی است کثیف شاگرد ملا ملا و مسجد تو هنوز املا و انشا را نمیدانی . بی اصل و نسب پشت کوه ازشما کرده خر بهتر است که بار می برد و به کسی کار ندارد.
   تو و امثال ترا به اندازه بشکل کسی حساب نمیکند . کثیف باز تو مثل کنه به پشمهای من چرا می چسپی بی مغز کودن .

  • کنشکا قزلباش ما میکویم تو خر هستی باز تو میکی نه
   اگر تو خر نباشی چطور خود را خدا میسازی اینرا قبول بکو که تو از خر کرده هم خرتر هستی .
   چرا مجاهد را دشنام میدهی او نعلتی بیسواد مطلق او نجیس او اله گرد گمراه نعلت بر تو بی منطیق.
   کاشکی تو خر میبود ی که ادم ترا سوار میشد چتل خور .

 • دوستان كرامى ازساليان متمادى است كه ياكستان جامعه جهانى را بر ترى قومى يشتونها را رياكارانه متقاعد كرده است كه اين تصور با طل را به روسهاى نيز سليمان لائق ترزيق وهزاره هارا ٣فيصد دريك مقاله تفتين نكرانه أش. ادعا كرده بود وبه همين صورت اين نكرش را به دنياى غرب نيز تلقين نموده بود كه درذعامت افغانستان حتمى بودن اين نثراد ميتس يهوديت را افضليت داده بودندكه اين قوم نالايق ترين قومى ازاقوام افغانستان است كه درفساد وجياول بى نظير هاى تاريخ خود اند وقابل خوش بينى است كه داناروهرا باكر با شجاعت بى مانند خود ماسك دروغين اين قلدوران تاريخ را ازجهره شان ربوده وجهره واقعى انهارا برملا ساخته اند .در طول تاريخ كشورى بنام افغانستان اين اتنيك فاسد بر أريكه قدرت تكيه زده واين خاك رابنام معاهده كندمك وكهى هم بنام ديورند سهم نياكان اسلاف واخلاف شانرا به بيكانه ها به قباله شرعى بيع بات ومقطوع بفروش رسانده اند وديكر حق مالكيت مابقى اين خاك راندارند وبهترين نظام عادلانه دركشورنظام غير متمركز يارلمانى يأسخ ده را درحالت تحقق دانسته اند كه دران صورت موضوع فدرال نيز تعين سر نوشت مليت ها را مساعد واز برترى يك قوم بالاى قوم ديكر كه غير مشروع بالاى اين ملت سايه افكنده اند وطور طماع جلاب منشانه درفكر معامله ديكرهستند كه نبايد بيش ازان به اين نسل اهل معامله موقع داد انهارا وكيل بالتوكيل ساير اقوام بدون رضايت تصور داشت ازينرو ازموضع عدالت خواهانه روهرا بالكر را دفاع كردوكرزى حق انرا ندارد كه از سفر او داخل افغانستان ممانعت كند واين حق مسلم ومشروع جبهه ملى وائتلاف ملى است كه در اثر بر يائى كردهم ائى هاى مسالمت أميز بالا كر زى وكر زيان فشار وارد كنند وازين سناتور شجاع ودانشمند كه خواهان عدالت واقعى وبر رسى كر مفاسد مالى خانواده كر زى ومتحدين ان است استقبال به عمل اورد وازين موقع أصولى وشانس طبعى استفاده أعظمى صورت كيرد ونكذارند كه نمايندكان قبيله بازهم باشارلتانى مضحك شان جلو اين انكشافات مثبت راكه نؤيد برجيده شدن ستم جباران خود كأمه است بكيرند وبا معامله ديكر به نقشه جغرافيائى كنونى تغير ات بوجود اورند وازيك انتخابات شفاف سالم وحقيقى تحت نظر سازمان ملل المتحد جانب دارى كردد وبساط رهبران معامله كر ساير اقوام را را برجينندومردم بالفعل وبالذات در سر نوشت شان بدون ديكته اهل ريا ومعامله تعين كنند تا يك نظام مردم سالار وكارا اساس نهاده شود ( جمشيد برودند ) 

 • همیشه میگویند کی موجب بی نفاقی میشود
  کدام نفاق
  تا حالا کدام کار برای دیگر قوم ها انجام شده
  چیرا همه چیز در جنوب روان میشود تا روز اباد شود و شب خراب شود
  چیرا بقیه اقوام در افغانستان کمتر از پشتونن است؟
  چیرا بقیه قومها دوست دارد افغانستان تجزیه شود؟
  از شکم سیری کی نیست
  از ظلم است از بی عدالتی ها است

  • حالا که سرنوشت افغانستان به دست خارجی ها و به وسیله ی نوکران بومی ومنطقوی ایشان تعیین شده وتعیین می گردد - از قانون اساسی گرفته تا نصب رییس جمهور و مداخله در ساختار های تقنینی ، قضایی ، امنیتی ، دفاعی وحتا گردانندگی رسانه ها و نهاد های به اصطلاح " دفاع از حقوق بشر" - چی غربتی دارد که یک سناتور امریکایی نیز در زمینه ی ساختار نظام ما نظر بدهد؟ ایا دالر امریکایی خوب است ، حمایت از قدرت قبیله به وسیله ی امریکا و ریختن خون فرزندان امریکایی ها برای دوام سلطه ی قبیله خوب است ولی ابراز نظر یک سناتور آن در مورد فساد و نا بکاری کرزی وتیم او بد است ؟
   کدام ساده لوحی باور خواهد کرد که کرزی به مثابه ی یک " رهبر ملی" دربرابر نظر روهرا باکر واکنش نشان داده است؟ همه می دانند که این عنصر دست نشانده و جیره خوار ایران و پاکستان و غرب ؛ دغدغه ی ا ستمرار حاکمیت قبیله ی خودرا دارد نه این که گویا به منافع عام ملی دلش سوخته است. آنچی که کابل پرس? پیگیری می کند شعار محض نیست بلکه روشنگری در زمینه ی ماهیت غیر مردمی حاکمیت جهل وشر وفساد قبیله است که کشوررا بازیچه ی خویش قرارداده و به سوی نفاق وپراکندکی ملی و فاجعه ی نهایی می کشاند .

  • گفتار آقای کرزی رییس جمهورافغانستان د ر مصا حبه ( با سی ان ان ) همه د ر و غ ا ست ، و بهتا ن ا ست ،
   آ قا ی د ا نا ر و هر با کر ، هیچگاه بین ا قوا م د ر ا فغانستان تفرقه ا ند ا زی نه کرده ا ست د ا نا ر و هربا کر
   هیچگاه نگفته که افغانستنا ن تجزیه شود ، ا و تنها مساوا ت و د موکراسی حق و عد ا لت به همه مرد م افغانستان
   میخواهد ، د را فغانستان قا نون د ولت پارلمانی به میا ن آ ید ، وا لی ها ، شهرد ا ر ها ا نتخا بی شوند مرد م خوش
   نود گرد ند ، تعصبا ت وتبعیضا ت قومی نبا شد کا رها ی د ولتی بد و ن تبعیض به همه مسا ویا نه به ا هل آ ن
   سپرده شود ، برتری خوا هی نا حق د ر مملکت نبا شد حق تلفی نشود .
   پیشنها د ها ی فوق الذ کر به آ قای کرزی وتیم افغان ملتی ا و خوش آ یند نیست .
   گفتا ر کرزی و مصا حبه ا و همه د روغ ا ست و بهتا ن بستن ا ست . چنا نچه حکومت پشتونی د ر طول د و صد سا ل و تا الحا ل برای حق و عد ا لت خوا هی مرد م بومی ا فغا نستا ن با چنین تهمت ها و تهد ید ها و بهتا ن ها مقا بله کرد ه ا ند ، آ قای کرزی حا لا میخوا هد ا ینچنین بهتا ن ها را برای آ قا ی د ا نا روهرا با کر و مرد م جها ن ببند د ، کرزی خود را به گروه طا لب و ا دا ره ( آ ی ا س آ ی ) پا کستا ن سپرده ا ست . وبه هد ا یت
   ( آ ی ا س آ ی ) ا جرا آ ت میکند
   کرزی رییس جمهور افغانستان ، د ر حق تورک ، تا جیک ، هزاره ، ظلم میکند همیشه به سفرهای یورپ و ا مریکا
   مامورین از قبیله خود همراه میبرد ، د ر شما ل افغانستان یعنی تورکستا ن ، از ا ثر سیلاب صد ها خا نه تخریب
   و صد ها ا نسا ن تلف گرد یده وموا شی و زمین های زرا عتی و با غا ت تورک تاجیک هزاره ا زبین رفته ا ست به ا سا س ا خبار رسا نه ا مروز ( بی بی سی ) 80 د ر صد سا حه د ر سرپل ا ز بین رفته ا ست ، همچنا ن تلفا ت مشا به د ر و لا یت تخا ر صورت گرفته ا ست . حکومت کرزی و گروپ ا فغا ن ملتی ا و، رییس هلا ل ا حمر افغا ن ملتی هیچ گونه کمکی به ولا یت سرپل و تخار نفرستا د ه ا ست ، ا
   این همه را آقای کرزی نادیده میگیرد ، چون ازخداوند ترس ندارد از جهانیان حیا نمیکند خاین است . اگرچند نفری
   ازطالب های قبیله ا ش د ر اثرعملیات ضد تروریزم گنه کارها کشته شوند ، فغا ن کرزی به با لا ها میرود .

 • marg ba hazara wa tajek,
  ZENDA BAT PASHTON
  HAZARA WA TAJEK BEGERAT;

 • zenda baad afghan wa afghanistan

 • كر زى وتمام هواداران حاكميت فاشيسيزم يشتون كور خواندند كه درفكر استبداد قوم يهود يشتون باشد واكنون ما در اوائل قرن بيست ويك زندكى داريم واكر انتخابات شفاف بدون مداخله رهبران معامله كر ساير اقوام در كشور صورت كرفت ،ديكرقوم مستبد ونيرنك باز يشتون بر أريكه قدرت تكيه نخواهد زد واكر مانند كذشته كه از يول دزدى كابل بانك كه دريك هدايت كر زى ٣٧مليون دالر را به جنرال دوستم ومحقق خليلى وفهيم واستاد ربانى ومنصور نادرى تقسيم واين جنايت كاران قوم فروش رائ وأراده اقوام خوش باور شانرا به صندوق كرزى ريختندودربدل ان يك يك يست ديلوماتيك به اعضاى نا كار أمد اين رهبران فاسد به سفارت خانه هاتعين وساير فرزندان مستحق اين اقوام از روى حسادت اين لاشخوران شناخته شده بدون سر نوشت بسر ميبرند ودر شرائط حاضر مردم أكاه ساير اقوام هم از نيات يست ورزيلانه كلانهاى مردم شان أكاه است وهم از استبداد وخود كامه كى قوم يشتون مطلع اند كه ديكر به منتربى تأثير اين مداريان حرفوى بازى نخواهندخورد وبه خواست عوامفريبانه انها نه نه خواهند كفت وذعيم ائنده كشور را ازبين خود بصورت درست تشخيص داده وشخصيت كه از بين مردم برخواسته باشد حمايت خواهند كرد در حاليكه ديكر ملت زحمت كش وفريب خورده واستعمال شده ساير اقوام قربانى هوس بازى فرزند خليلى تقى جان در واشنكتن وحالاهم در اندونيزيا وصلاح الدين ربانى درتركيه واكنون هم درشوراى صلح نامنهاد وتعداد دديكر هم با كرفتن مليونها دالر وازمجموع طرفداران منصور نادرى هم دربدل كرفتن مليون دالر ويك كر سى ديلوماتيك در تاشكند وكرفتن قرارداد هاى دولتى در شراكت با محمود كر زى نخواهند خورد ومجموع قوم بيدفاع اسمعيليه را معامله كرد كه ديكر اين رهبران ابرووعزت خود وقوم خودرا دركرو ثروت وامتياز بفروش رسانيده اند واين بر روشنفكران روشنكر است كه ماهيت نيات نفس محورى اين كاسيبين حسود را افشا وبخواست شيطانى شان فريب نخورند ورائ قانونى خودرا به نفع أينها نريزند وانهارا تجريد مطلق نمايند واز اسارت اين جانيان جهانخوار مستقل كردند مرك بر اين رهبران خودتراش اهل معامله( خرد كرا)

 • دوست محترم خرد كرا !
  حرف مشهور است كه ابله درجهان زياد باشد مفلس در نمى ماند وبه يقين كه همه مردم وأقوام بدرستى خيانت وسواستفاده جوئى اين رهبران زوركى را با جشمان خود ميبينند كه ازراه همين مردم از دولت فاسد كر زى امتياز براى خود وبراى اهل خانواده شان بدستمتورطه اندكه كوجكترين روادارى را غير از دائره فأميل شان به احدى از مردم وقوم شان بعد ازختم معامله ندارند .وجى سان دوباره هم نى بلكه به تكرار فريب غمازى اين لاشخوران طماع وبى حيثيت را مى خورند؟ وبه خواست انها به هر كه قرارداد معامله را بسته اند بازهم خوش باورانه بحرف اهل معامله مى روندواين افراد نامنهاد كلانهاى قوم به استثنى جنرال دوستم ومحقق كه بعد از معامله شان به نفع كر زى نه به خانواده شان امتياز كرفته ونه هم خودشان كدام امتياز اجرائيوى را بدست اورده اندبلكه موضع كيرى درست ودقيق را عليه فريب كارى هاى كر زى اتخاذ هم كرده أندكه تا حدودى يك روضنه اميد را اكر بار دوم مانند كذشته با كرفتن يول اتحاد خودرا بشكنانند كه درانصورت اين اميد مردم به ياس مطلق مبدل خواهد شد واميد وارم كه اين شخصيت ها تجربه نيكى را از ساده انديشى ها وامتيازات مقطوى بى مفهوم ونايايدار كذشته كرفته باشند .ولى مابقى اين رهبران هم استفاده مادى نموده اند كه مليونها دالر را از كابل بانك توسط كرزى استفاده نامشروع به نفع شخصى شان كردندكه به ثروتمندان بين المللى مبدل كرديده اند .وهم به بستكان بد نام خود يست هاى دبلو ماتيك را بدست اورده اند كه به وضاعت ديده ميشود قابل شك وترديد واتهام واغراق نيز نيست نه تنها واشنكتن واندونيزيا وتاشكنت بلكه ماند تخم بذر به تمام دستكاهاى كليدى اقتصادى مملكت مسلط شده اند كه از سو استفاده جويى ورشوت واختلاص به ينديدهكى ثروت شان روز بروز تحول ديده ميشوند وبرعكس همه روزه برميزان فقران وبى نوايان افزوده شده وبه زود ترين فرصت قشر محدود ملياردر ها ولشكر عظيمى از تهى دساتن شكم به يشت جسيده را شاهد خواهم بود .واكنون كه زمان انتخابات نزديك شده ميرود اين ملت ابله ونادان بايد بيدار كردند وبه أرباب مار كيتينك مردم با صراحت وبا قاطعت جواب رد دهند كه ازموده را ازمودن خطا است وكسى كه يك بار فريب ميخورد وأى بر فريب دهنده كه همين رهبران حسود وشكم بزرك اند كه به كرات اين ملت را فريب داده اندواز نام ملت بر ضد ملت وتوسط خود همين ملت جنايت افريده اند واكر بارديكر اين مردم احمق فريب خورند وأى بحال اين جاهلان كه نه خودرا ميشناسند ونه هم ماران بين استين شانرا كه درينصورت هزاران نفرين ولعنت به اين مردم ساده كه صلاحيت تشخيص منافع خودرا ندارند ويس انتقاد كردن كر زى وجنايت كاران بهره كشان دستمزد ستمديده هارا جى سود ؟لذا خائين درجه يك بمنافع شان جهالت ونادانى وابلهى اين مردم خودشان است كه دودسته خودرا تحويل اين بى انصافان خداناترسان نموده اند وانها هرجى ميل رزيلانه شان باشد ازين ملت استفاده خودرا به انواع كوناكون نمايند .وتلاشهاى دانا روهرا باكر سناتور شجاع ومدافع حقوق اقليت ها قابل قدر است در صورتيكه اين جاهلان كه نام انرا ملت نهاده ايم عقل ودرايت تشخيص منافع ومصالح شانرا داشته باشندوجريت دفاع ازمنافع شانرا بدست ارند (روشنكر )

  • آقای روشن گر ، توتاریک بین بوده ای ، مردم تورک وهزاره را ، ا بله خطا ب کرده ای ، ا ز ا بله ای تاجیک ها یت
   را پنها ن کرد ه ای ، معا مله گری های ، قا نونی ، فهیم را فراموش کردی ؟؟؟ آ قای روشن گر تاریک بین ، یا تو
   لباس میش پوشیده ای ؟؟ ازمردمان قبیله ای خود خواه هستی ؟؟؟ بین تورک ، تاجیک و هزاره ، مهربان تر ا ز د ایه
   تبلیغا ت سو میکنی ؟؟

 • دوست محترم خرد كرا !
  حرف مشهور است كه ابله درجهان زياد باشد مفلس در نمى ماند وبه يقين كه همه مردم وأقوام بدرستى خيانت وسواستفاده جوئى اين رهبران زوركى را با جشمان خود ميبينند كه ازراه همين مردم از دولت فاسد كر زى امتياز براى خود وبراى اهل خانواده شان بدست مى اورند وكوجكترين روادارى را غير از دائره فأميل شان به احدى از مردم وقوم شان ندارند وجى سان دوباره هم نى بلكه به تكرار فريب غمازى اين لاشخوران طماع وبى حيثيت را مى خورند وبه خواست انها به هر كه قرارداد معامله را بسته اند بازهم خوش باورانه بحرف اهل معامله مى روندواين افراد نامنهاد كلانهاى قوم به استثنى جنرال دوستم ومحقق كه بعد از معامله شان به نفع كر زى نه به خانواده شان امتياز كرفته ونه هم خودشان كدام امتياز اجرائيوى را بدست اورده اندبلكه موضع كيرى درست ودقيق را عليه فريب كارى هاى كر زى اتخاذ هم كرده اند ولى مابقى اين رهبران هم استفاده مادى نموده اند كه مليونها دالر را از كابل بانك توسط كرزى استفاده نامشروع به نفع شخصى شان كردند وهم به بستكان بد نام خود يست هاى دبلو ماتيك را بدست اورده اند كه به وضاعت ديده ميشود واكنون كه زمان انتخابات نزديك شده ميرود اين ملت ابله ونادان بايد بيدار كردند وبه أرباب مار كيتينك مردم با صراحت وبا قاطعت جواب رد دهند كه ازموده را ازمودن خطا است وكسى كه يك بار فريب ميخورد وأى بر فريب دهنده كه همين رهبران حسود وشكم بزرك اند كه به كرات اين ملت را فريب داده واز نام ملت بر ضد ملت وتوسط خود همين ملت جنايت افريده اند واكر برديكر اين مردم احمق فريب خورند وأى بحال اين جاهلان كه نه خودرا ميشناسند ونه هم ماران بين استين شانرا كه درينصورت هزاران نفرين ولعنت به مردم نادان كه صلاحيت تشخيص منافع خودرا ندارند ويس انتقاد كردن كر زى وجنايت كاران بهره كشان دستمزد ستمديده هارا جى سود ؟لذا خائين درجه يك بمنافع شان جهالت ونادانى وابلهى اين اين مردم است

 • از هرات تا بیت المقدس: ‌روایت افغان‌های اسرائیل
  کامبیز فتاحی
  بی بی سی، بیت المقدس
  به روز شده: 19:05 گرينويچ - پنج شنبه 24 مه 2012 - 04 خرداد 1391
  • فیسبوک
  • تویتر
  • سهیم کنید
  • ارسال صفحه
  • چاپ مطلب
  اکثر افغان‌های اسرائیل اصل و نسبشان به هرات بر می‌گردد. جامعه چند هزار نفری آنها در مقایسه با یهودیان ایرانی، عراقی یا مراکشی تبار اسرائیل، بسیار کوچک است. بیشتر به یک خانواده بزرگ شباهت دارند، همه همدیگر را می‌شناسند. هرچند جذب جامعه اسرائیل شده‌اند اما به افغانستان تعلق خاطر خاصی دارند.
  روبین کاشانی ۱۰ سالش بود که خانواده‌اش به بیت المقدس آمد. او در ۸۵ سالگی، مدرسه، کنیسه و همسایه هایشان را در زادگاهش، هرات، به یاد دارد.
  مطالب مرتبط
  • آلبوم عکس: دیدار از بیت المقدس: عبادتگاه مسلمانان، یهودیان، مسیحیان
  موضوعات مرتبط
  • گزیده ها،
  • اسرائیل،
  • جامعه افغانستان
  آقای کاشانی می گوید:‌ "یهودی ها (در هرات) چند محله (جداگانه) نداشتند. یهودی‌ها هم پای مسلمانان یک جا زندگی می‌کردند...ما را بیرون نکردند ما خودمان خواستیم آمدیم. بیشتر اسرائیلی‌ها (یهودی ها) که از افغانستان آمدند به دزدی (قاچاقی)‌ آمدند اما پدر ما پاسپورت داشت."
  "امروزه در سراسر افغانستان فقط یک یهودی در کابل زندگی می‌کند"
  این شهروند اسرائیل هنوز پاسپورت قدیمی پدرش را حفظ کرده است که در داخل آن مهر امپراتوری بریتانیا زده شده است: ویزای ورود به فلسطین در سال ۱۹۳۵ میلادی.
  "جنگ با اعراب"
  آمار دقیقی از تعداد افغان‌های یهودی که به اسرائیل آمده‌اند، وجود ندارد اما تعداد آنها حداکثر شش هزار نفر برآورد شده است.
  گفته می‌شود اکثرا کاسب و دکان‌دار بودند و عده زیادی از آنان در محله "بیت اسرائیل" بیت المقدس زندگی می‌کردند که با بخش باستانی این شهر فاصله زیادی ندارد و در آن دوران، فقیرنشین و ناامن بود.
  روبین کاشانی ۱۰ سالش بود که خانواده‌اش به بیت المقدس آمد
  بسیاری از افغان‌هایی که در دهه های ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰ میلادی به فلسطین آمدند از جمله روبین کاشانی در اولین جنگ اعراب و اسرائیل شرکت داشتند.
  خود او صهیونیست و جزو شبه نظامیان اتسل (ایرگون) بود که اعضایش به رهبری مناخیم بگین، ابتدا با نیروهای بریتانیا و سپس با فلسطینیان و اعراب جنگیدند.
  در پی تاسیس اسرائیل در سال ۱۹۴۸، یهودیان بیشتری در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ از افغانستان به اسرائیل مهاجرت کردند.
  "افغانستان مقبول بود"
  آهارون بتسلئل، مجسمه ساز اسرائیلی از جمله اولین مهاجران یهودی افغان است.
  او می گوید: ‌"فکر می‌کردیم که بیت المقدس خیلی از مدرن تر از هرات باشد اما بدتر بود. سنه ۱۹۳۰ هنوز هیچ چیز اینجا نبود. مردم با رخت‌های پاره بودند."
  آهارون بتسلئل، مجسمه ساز اسرائیلی از جمله اولین مهاجران یهودی افغان
  آقای بتسلئل یکی از معدود جوانان افغان بود که در رشته هنر تحصیل کرد.
  مجسمه های فلزی و کنده کاری های چوبی او در اماکن مختلف نصب شده است، از جمله در بیمارستان "هداسا" در بیت المقدس و در دانشگاه کلمبیای آمریکا.
  آهارون بتسلئل می‌گوید یکی از بزرگ ترین لذت‌های زندگی‌اش این بوده که با برادرش که اخیرا فوت کرد فارسی دری صحبت کند، زبانی که به گفته او، "رنگ و بوی" دیگری دارد.
  او می‌گوید:‌ "من اسرائیلی نیستم- افغانی‌ام ... تا به امروز می گویم که من افغانی‌ام. هرچه که آنجا بود مقبول بود."
  این تعلق خاطر به افغانستان در بین نسلی که در اسرائیل به دنیا آمده است هم به وضوح دیده می‌شود حتی در افرادی مانند یهشوا بن سیون، زاده بیت المقدس که مادرش یهودی اسپانیایی و پدرش یهودی افغان بود.
  او می گوید: "آهسته آهسته زبان پدرم را یاد گرفتم. وقتی که باران بود برف بود، پدر ما همراه ما می‌نشست به فارسی برای ما قصه می‌گفت. پدرم می‌گفت، پیرم، می‌لرزم، از صد جوان می ارزم."
  حضور در دولت
  یاروم کوهن، رئیس سازمان امنیت داخلی اسرائیل
  آقای بن سیون پژوهشگر دانشگاه و نویسنده است. در بین اسرائیلی های افغان تبار، روزنامه نگار، وکیل و تاجر، هم وجود دارند.
  اما عده ای از آنان جذب نهادهای دولتی شده و معدودی به سطوح ارشد رسیده اند.
  یاروم کوهن، رئیس سازمان امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) و ایهود گل، سفیر فعلی اسرائیل در پرتغال از جمله این افراد هستند.
  اینها افغان تبارهایی هستند که به طور کامل جذب جامعه اسرائیل شده‌اند. این پدیده به خصوص در بین نسل جوانان چشمگیر است، جوانانی مانند اسحاق گل و دانا بتسلئل که هویت ملی آنها کاملا اسرائیلی است.
  دانا از معدود جوانان افغان تبار است که در کنار عبری و انگلیسی، قدری فارسی دری صحبت می‌کند.
  او می گوید: "(دری) می فهمیدم ولی گپ نمی زدم. کلان که شدم کارم در تل آویو بود...پدر و مادر بزرگم عبری یاد ندارند، (دری) گپ می زنند، یک چیزی می خواهند بگویند نمی فهمم تلفن می کنم (به دایی، مادر) می پرسم این را چه جوری می گوئید، آن را چه جوری می گوئید."
  اسحاق، ۳۴ ساله، در هرات به دنیا آمده است. به گفته او، قبل از واقعه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ بیشتر هم سن و سال های اسرائیلی‌اش نمی دانستند که کشوری به نام افغانستان وجود دارد.
  اسحاق می گوید: "می گفتیم از ایران هستیم، برای این که راحت تر بتوانیم توضیح دهیم که افغانستان در نقشه جهان کجا قرار دارد. مشکل بود که موقعیت جغرافیایی افغانستان را توضیح بدهیم. سوال دوم مردم این بود که شوخی می کنید، در افغانستان که یهودی نیست!"
  دانا از معدود جوانان افغان تبار است که در کنار عبری و انگلیسی، قدری فارسی دری صحبت می کند
  امروزه در سراسر افغانستان فقط یک یهودی در کابل زندگی می کند.
  گروهی از افغان‌های یهودی طی دهه های گذشته به آمریکا یا اروپا مهاجرت کردند.
  آخرین دوره مهاجرت افغان‌های یهودی به اسرائیل در دهه ۱۹۸۰ میلادی انجام شد.
  حییم گل، تاجر بازنشسته فرش می گوید که اگر ارتش شوروی به افغانستان حمله نمی کرد کشورش را ترک نمی کرد.
  او می گوید: "آنجا کار بود، کاسبی بود، همه چیز بود، همه چیزش خوب بود."
  حییم گل و همسرش، براخا گل، اوضاع افغانستان را از طریق شبکه های ماهواره ای دنبال می کنند ولی مانند افغان های دیگر اسرائیل قصد برگشتن به کابل یا هرات را ندارند.
  خانم گل می گوید: "افغانستان را دوست داریم خیلی هم دوست داریم، اما اینجا راحت تریم، آنجا می ترسیدیم جایی برویم...همش توی خانه بودیم، همش چادری می پوشیدیم. اینجا آمدیم آزادیم، خوشیم."

  • فرای جان چرا داستان یهود های اوغانی برای تان جالب شده است نکند همیشه در پی راز های اقوام گم شده بوده یی !! چونکه کسانی در وطن ما همیش دنبال ریشه و قوم و تبار خود هستند .!!
   همچنان یهودی ها تماما در هرات ساکن نبودند من خود از بزرگان ما بیاد دارم که در کابل جمعیت زیادی از یهود ها ساکن و تا زمان کارمل و نجیب تعدادی از انان وطن را ترک نکرده بودند حتا داستان عشقی دختر مسمامان با پسر یهودی در عالم بی خبری به ازدواج انجامیده زمانیکه دختر و خانواده اش بعد باد رفتن شان چار زانو زده بودند داستان به بیرون درز و غوغا بر پا کرده بود و شاید اینک هر دو به تل ابیب زندگی کنند , در شهرارا , شهر نو, شهر کهنه , قلعه موسی .. نیز فراوان یهود داشتیم ,از دوستی هم شنیده بودم که در شهر قندهار موسوی دارند چندین سال قبل کسی را در ازبکستان دیدم فارسی شکسته اش جالب بود زبانش نه به اوغانی نه به فارسی نه هم به ازبکی ...می ماند من فکر میکردم نورستانی شاید باشد اخر پرسیدم زبان تان قسمی دیگریست باشنده کدام ولایت ما تشریف دارید فرد خندید و گفت یهودی ام .

 • dana rohbakar bad karda jaak zadah

 • عزیز دلم من از قلب کسانیکه کلتو خودرا فرهنک خودرا تحصیل خودرا و قبرستان اجداد خودرا و وطن خودرا گم کرده اند میدانم یهودان مهاجر هم ساکن همین وطن ویران بودند و انها همه چیز یکه خودشان به ان میبالیدند داشتندو از دست دادند .
  من هم به یاد نیاکان خود سر زمین ها وسیع و حاصیل خیز را مثل اوروز گان دای گندی و دای چو پان شا جوی و کاجوی مقر و قره باغ و غیر و غیره را از دست دادیم و در اخیر مثل همان یهود های مهاجر فرار را بر قرار تر جیع داده رفتم که رفنم .

 • قبل ازینکه روراباکر با رهبران جبهه ملی و اقوام غیر قبیلوی ارتباط پیدا کند - رورا بکر از جمله افرادی در امریکا بود که در ارتباط با عناصر بیهویت قبیله ازجمله ظاهرشاه و اشرفغنی وخلیلزاد قرار داشت.
  سالها قبل ظاهرشاه با کهنه نمودن ده ها جوره کفش خود را به دم در خانه باکر میرسانید و از قصه های سلطانی خویش و اقلیت سازی و اکثریت تراشی صحبت مینمود- و حتی باکر با تبلیغات عناصر عقبگرا به عسکر جهل و شرور قبیله و پاکستان یعنی طالب بیفرهنگ همنوا بود- با مداخله امریکا و رسوایی شعارهای اقلیت سازی و اکثریت تراشی و عقبگرایی قومیکه خود را روشن و صاحب اوغانستان(پشتون یا اوغان)میدانست -و فتنه و فساد این قوم - باکر به این نتیجه رسید -که چه اشتباعی بزرگ و نابخشودنی را بخاطر اهداف قبیله و به قدرت رساندن این گروه عقبگرا متقبل شده/ بنابران باکر میخواهد با مبارزه جدی علیه این گروه فسادپیشه -وجدان خویشرا که در به قدرت رسانیدن آنها باآرام شده - تسلیت دهد.

  • دركشور ما هر مسله رابا اختلافات نثرادى قاتى ميكنند در حاليكه اكر دانا روهرا باكر سناتور شجاع امريكا با نمايندكان طالب وحقانى وحكمتيار صحبت كند موضوع از يهوديت ومداخله در امور افغانستان نيست واكر با احمد ضيا مسعود وجنرال دوستم ومحقق وداكتر عبدالله صحبت شود انكا به صد ها دهن غير مسول باز كرديده انرا مداخله سريع در امور كشور وهزاران انتقاد وخرده كيريها برجسب زده مى شود غاز وحتى سناتور باكر ممنوع الدخول وانمود مى كردد درحاليكه عامل به أريكه قدرت تكيه زدن وبرمتكاى زربفت قراركرفتن جناب كر زى همين سناتوران امريكائى نبودند ؟ اكر مقامات يك كشور مقتدير نظير امريكا برادران يشتون ونمايندكان قبيله را حمايت كنند ويول بدهد ويا به ذعامت كشور يكى ازانهارا ديساند كندمنافع علياى كشور نامكذارى ميكردد ونقد وانتقاد را حرام وغير شرعى وانمود ميكنند واكر از ايران معاش ماهوار به داخل ارك رياست جمهورى مواصلت و به بهانه كمكهاى دوستانه محاسبه ميشودويا اينكه هيات مخصوص تحت رياست سليمان لائق به تركيب محمود كر زى به منظور جلب حمايت رؤسها از حاكميت قبيله صورت ميكيرد نام ان جلب سرمايه كذارى تاجران روس تبليغات ميكردد ولى رهبران جبهه ملى وائتلاف ملى به حمايت روس وإيران وتركيه محكوم ميكردد در حاليكه ته اين سه دهه جنك وبحران نسل تحصيل يافته كشور فراز ونشيب سياست وتبليغات هاى مختلف را فرا كرفته اند وكشورهاى هاى دوست ودشمن شانرا بخوبى تشخيص ميدهند وخوب است كه امرئكايئان طشت رسوائى ياكستان را ازبامب تبختر شان سر نكون نموده است وبه سياست هاى اغفال كونه أش تحت نام مبارزه با تروريزم در حقيقت حمايت وتربيه تروريزم واقف شدهاند كه ازجهان غرب باج كيرى كرد وحال ديكر تكتيك وفريب كاريهاى ياكستان قسمى افشا كرديده كه نمى تواند توجيع ديكر را بتراشند در واقع سياه روى تاريخ وجهانيان شده اند وتنها قطر و سعودى است كه بوديجه تربيه تروريزم را به ياكستان حاتم أسا ميدهند تا افغانستان را در سالهاى متمادى بى ثبات نكهدارند واكر يول قطر وسعو دى به ياكستان مانند كه كانكرس امريكا قطع كردقطع نمايند ديكر مكاتيب مذهبى تربيه تروريزم براى ابد مسدود شده وثبات به كشورما بر ميكردد كه ضرور است كه جامعه جهانى طرحهاى باكر را مورد حمايت قرار دهند تا مهره حامى تروريزم كه قوم يشتون قبيله است مورد بازنكرى قرار دهند زيرا با حاكميت يشتون ديكر تروريزم سر از نو جوانه مى زند وبهترين راه مهارتروريزم همانا نظام غير متمر كز مسول وياسخكو ميباشد كه اساس كذاشته شود وتمام روشنفكران اقوام زينفع هم با موضعكيرى سالم ومستحكم بطرف اين نظام توجه علمى وفرهنكى شانرا معطوف كند با احترام( برومند) 

  • آ قا ی قبیله ای و منتقد ، دانا روهرا باکر، از سا ل ها به این طرف شما حکومت قبیله ای ، د روغ با فی ها کرد ه
   تورک ، تا جیک ، هزاره را که باشنده اصلی خراسان یا به نام امروز افغانستان که بیش از 80 د ر صد نفوس را
   د ر افغانستان تشکیل میدهند ، نا چیز وبه نام مهاجرتبلیغ کرده اید و پشتون هارا به د روغ وسا خته کا ری چا ل
   بازی وفریب کاری د غل بازی ها ، به ا کثریت نشا ن د ا د ه ا ید . چون مردم امریکا و یورپ د روغ نه میگویند
   و سخن د یگرا ن را با ور میکر د ند . حا لا تشت شما پا یا ن ا فتید ، مرد م جها ن د ا نست ، شما پشتون ها
   د ر و غ گوی بوده اید چال بازبوده اید فریب کا ر بوده اید و سا خته کا ر بوده ا ید ، ر و سیاه دارین گشتید.

 • کرزی مادر فساد و خیانت و دذدی است.
  دانا رو هراکر اولین سیاستمدار باهوش امریکاست که متوجه شده است اگر جلو فساد و دذدیهای کرزی گرفته نشود کرزی از هیج فسادی شرم ندارد.
  کرزی با تقلب خودرا به عنوان رئیس جمهور بر گرده ای مردم سوار کرد از حمایت سیاسی طالب نکتایی پوش زلمی خلیل زاد نیز برخورداراست و در واقع دست زلمی خلیل زاد و کرزی خان هردو در یک کاسه دراز است هم از آخور می خورند و هم از توبره. کرزی و زلمی خلیل زاد هم از کمکهای جامعه جهانی و امریکا به افغانستان به بهانه ها و شگردهای مختلف دذدی می کنند و هم از خزانه ملی افغانستان و در آمدهای ملی و بودجه دولتی.
  حامد کرزی رهبر اصلی طالبان است
  شاید دیگر کسی یک سر سوزن شک نکند که حامد کرزی هیـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــج اعتنایی به حقوق بشر، دموکراسی، عدالت اجتماعی و وحدت ملی و ارزشهای انسانی و ملی از این قبیل ندارد او مثل یک حیوان هار و دیوانه که برای رسیدن به یک تکه گوشت و استخوان حتی جان خودش را نیز به خطر می اندازد دیوانه وار دنبال منافع قومی پشتونها ست به هرقیمتی که تمام شود. دانا رو هراکر هنوز هم به صورت کامل متوجه حرص و ولع شدید کرزی به قبیله گرایی و پشتون سالاری و طالب سالاری نشده است. اصل طرحهای قبیله سالاری و سلطه پشتونی از سوی زلمی خلیل زاد طراحی می شود و با وساطت اشرف غنی احمد زی به کرزی منتقل می شود و کرزی هم دیوانه وار به اجرای آن می پردازد حتی اگر به ریختن خون صدها هزار انسان بی گناه و بد بختی مردم افغانستان و تجزیه کشور منجر شود.
  حامد کرزی استاد کل فساد و تبعیض و قبیله سالاری است
  خدا نبخشد این حامد کرزی نفهم و کله خام را که به دستور زلمی خلیل زاد در طول ده سال گذشته به جای اینکه از فرصت طلایی پیش آمده برای نابودی تروریزم و تروریستان و ایجاد امنیت و ثبات در افغانستان استفاده نماید با طالب پرستی و قوم پرستی ، سپر بلای تروریستان شد و با هر حیله که بود نگذاشت جامعه جهانی تروریستان را تارو مار کند. نتیجه این شد که امروز از همه بیشتر قبیله کرزی ضرر کردند که در کام تروریستان و پاکستان و دیگر کشورهای همسایه وجداسایه که از تروریست حمایت می کنند، فرو رفتند و امروز خونهایی که از پشتون می ریزد از قبایل دیگر کمتر می ریزد به دلیل حمایت بیش از حد کرزی از طالب و تروریست و پشتون پرستی افراطی زلمی خلیل زاد و حامد کرزی .
  حامد کرزی و زلمی خلیل زاد دو خائن ملی و دشمنان افغانستان
  اگر امروز مردم ما از خروج جامعه جهانی و تسلط دوباره تروریستان و طالبان پاکستانی هراس دارند فقط به دلیل خیانت ملی و خریت حامد کرزی وزلمی خلیل زاد پشتون پرست است. مردم افغانستان هیج گاه این دو خائن ملی و مانع رشد فرهنگی و امنیت و ترقی افغانستان را نمی بخشند و نسلهای آینده افغانستان کرزی و زلمی خلیل زاد را برای همیشه لعن و نفرین خواهند کرد.
  کابینه کرزی لشکر بزرگ فساد، تبعیض و غارت
  بیشتر کابینه کرزی را افرادی تشکیل می دهند که اکثراً به قوم پرستی و فساد اداری و دذدی متهم بوده و بعضی از آنان همانند حنیف اتمر بر علاوه قوم گرایی اش، سابقه فعالیت در سازمان جاسوسی خاد داشت.
  این کابینه که با تبلیغات شدید جامعه جهانی برای مبارزه بر ضد فساد اداری و متخصص تشکیل یافته است،نشانگر بی اساس بودن این ادعا ها است، زیرا اکثر این وزرا به شکل اشکال متهم به فساد اداری و بی کفایتی بوده اند.
  کابینه کرزی بیشتر سلیقه شخصی وی در گزینش دذدان و خائنان است، تا یک کابینه مجرب و بدور از تعصبات قومی و سمتی، این کابینه قومی کرزی نشان از این دارد که وی بیشتر از گذشته گرفتار همان قوم گرایی، حسادت ها و برتری جویی های قومی و رقابت های حقیر است.
  وی در یک کنفرانس خبری در کابل گفته بود، که حکومت او "آئینه ای برای تمام مردم افغانستان باشد." اما در آئینه مکدر کابینه اش،کرزی فقط و فقط قبیله خود را می بیند.
  کرزی دذدان کابینه پیشین را به دلیل همکاری هایی آنها در تقلبات انتخاباتی به نفع او، در کابینه جدید ابقا کرده است.
  معیار گزینش کرزی در انتخاب اعضای کابینه میزان "وفاداری آنها به قبیله شخص خود او" است و نه تخصص و شایستگی آنها.
  اگر به عملکرد کابینه حامد کرزی نگاه کنیم می بینیم که اینها از بد بختی و سردر گمی مردم افغانستان و غفلت جامعه جهانی سوء استفاده کرده با چشم سفیدی و چشم گرسنگی بی نظیر به غارت و قاچاق و دذدی مشغولند. از طالبان از این خاطر حمایت می کنند که طالبان کشور را نا امن و آب را گل آلود می کنند تا آنها با خیال راحت بتوانند دذدی و چپاول بکنند.
  باراک اوباما هم ازقبیله سالاری و دذدی و طالب پرستی کرزی به تنگ آمده است.
  بارک اوباما که از رسوائیهای کرزی به تنگ آمده است در نشست ناتو در شيكاگو از خان قندهاری و طالب پاکستانی حامد کرزی به صراحت خواست تا اصلاحات انتخاباتي را اجرا كرده، ریشه فساد را قطع كند و طالبان را به منظور توافق تحت فشار قرار دهد. نه اینکه کرزی طالبان را بیشتر تشویق نماید.
  به گزارش گران افغانستان،‌ به نقل از روزنامه گاردين، بارك اوباما،‌ رئيس جمهور امريكا دیروز يكشنبه طي نشست ناتو در شهر شيكاگو از حامد كرزي، رئيس جمهور افغانستان خواست تا فورا در مذاكرات محرمانه با طالبان به منظور يك توافق سياسي مشاركت داشته باشد.
  اوباما همچنين از كرزي خواست، اصلاحات انتخاباتي را اجرا كند تا در انتخابات رياست جمهوري سال 2014 از فسادي كه در انتخابات رياست جمهوري سال 2009 بروز پيدا كرد، جلوگيري كند.
  كرزي پس از ملاقات با اوباما بر حمايت خود از تقسیم اوقاتی كه طي آن اردوی افغانستان تا اواسط سال آينده ميلادي رهبري جنگ را به دست خواهد گرفت، تاكيد كرد.
  كرزي باتملق در نزد اوباما تظاهر كه وي به دنبال پايان جنگ افغانستان بوده و همچنين روزي كه افغانستان ديگر، سر بار سنگینی براي جهان نباشد. اما عملا کرزی خان کاری می کند که هرروز افغانستان بیشتر وابسته به نیروهای خارجی می شود و در برابر طالبان قدرت خودرا از دست می دهد

  آنلاین : http://www.mandegardaily.af/sp...

 • حامد کرزی نقشه های بدتر از این در سر داشت اما طالبان با کشتن برادرش و بسیاری از نزدیکان و مشاورانش اورا کمی دستپاچه کرد اگر فرصت گیر بیاورد با مردم افغانستان کاری کند که طالب صد بار خدا بیامرزی ببرد

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس