صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > سنگ اندازی های وزارت فرهنگ و جلوگيری از بازسازی دو تندیس بودا

سنگ اندازی های وزارت فرهنگ و جلوگيری از بازسازی دو تندیس بودا

آيا نمی توان گفت که پس از تخريب مجسمه های بودا در باميان باستان، اين قدم بعدی برای از بين بردن نام و نشان اين مجسمه ها در افغانستان است و پس از مدتی نيز بگويند که يک تپه ی خاکی که ارزش نگهداری ندارد؟ آيا اين اقدام هماهنگ و برنامه ريزی شده پس از حمله به خبرنگاران، رسانه های کشور و محدود کردن آزادی بيان، حمله به گويندگان زبان فارسی و ..تلقی نمی شود؟ آيا نمی توان گفت که آقای نحيب منلی و کريم خرم سر در يک آخور دارند و آن ارتجاعی ست که با القاعده و طالبان دست برادری داده است؟
سه شنبه 9 جون 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: با آنکه سازمان علمی - فرهنگی سازمان ملل متحد بارها اعلام کرده که می تواند برنامه هایی را برای بازسازی تنديس های مشهور بودا روی دست بگيرد اما کريم خرم عضو گروه تروريستی گلبدين حکمتيار و همکاران او مانند نجيب منلی موانع جدی را بر سر راه بازسازی اين مجسمه ها بوجود آورده اند. آنان بارها اعلام کرده اند که دولت افغانستان هيچ برنامه ای را برای بازسازی دو مجسمه ی بودا که همفکران آنان تخريب کرده اند ندارند.

مقامات وزارت فرهنگ در حقيقت با اين سنگ اندازی ها می خواهند آنچه همفکران آنان در گروه تروريستی طالبان و القاعده برای تخريب بودا انجام داده اند، به انجام برسد.

از حدود سه سال که کريم خرم پای به وزارت فرهنگ افغانستان گذاشته، اقدامات برنامه ريزی شده ای عليه فرهنگ، تمدن، رسانه ها و آزادی بيان نيز روی دست گرفته شده است.

تنديس های بودا، آثار مشهور جهانی می باشند که در فهرست يونسکو ثبت شده و بزرگترين تندیس های بودا و بلندترين مجسمه ی سنگی جهان به شمار می رفتند.

کنار هم قرار دادن اين اقدام وزارت فرهنگ، به آب انداختن هزاران جلد کتاب که بخش قابل توجه آن از ظلم و ستم حاکمان افغانستان روایت می کند، تلاش برای ادامه ی کوچ اجباری و تخريب فرهنگ و ريشه های تمدنی از سوی حلقه های خاص در حاکميت ، نشان از عدم تغيير در بينش حاکميت نسبت به انسان، تاريخ و فرهنگ و تمدن می باشد.

این طالب وزیر باشد، بودا تخریب می شود!

نگرانی از تخريب مجسمه ی خوابیده ی بودا توسط همفکران کریم خرم

جمعه 1 اوت 2008

باستانشناسان در پی تحقیقات و نيز بر اساس سفرنامه هيوان سانک زاير چينى، وجود مجسمه ی خوابیده ی بودا را در دل کوه های بامیان حتمی می دانند. با اين وجود اين نگرانی هست که واپسگرايان و طالب انديشان در دستگاه حکومتی و بيرون از حکومت نسبت به تخريب بودای خوابيده اقدام نمايند.

عکس از خبرگزاری فرانسه

با توجه به کارنامه ی وزير طالب افغانستان کريم خرم و تجربه ای که اهالی فرهنگ از عملکرد او دارند، اين نگرانی ها به شدت افزايش يافته است. دو مجسمه ی بزرگ بودا در دل کوه های باميان، توسط هم انديشان آقای کريم خرم، تخريب شده است.

عکس از خبرگزاری فرانسه

قدم بعدی برای تخريب بودا!

آيا اين به معنای نفوذ طالبان و القاعده در دولت نيست؟

پنج شنبه 13 مارس 2008

در حالی که بارها سخن از بازسازی مجسمه های بودا به ميان آمده و يونسکو نيز بر اين امر تاکيد کرده بود اما مشاور کريم خرم، نجيب منلی، چنين امری را منتفی دانست. وی گفته است که " هیچ تاخیری (در بازسازی)وجود ندارد، چون هرگز تصمیمی برای بازسازی این مجسمه ها گرفته نشده و این مجسمه ها دوباره ساخته نخواهد شد".

به نظر شما اين اظهار نظر نجيب منلی را چگونه می توان تفسير کرد؟ آيا اين تيم در وزارت فرهنگ افغانستان بصورت آشکار و جدی برنامه هايی را عليه فرهنگ در افغانستان روی دست نگرفته است؟ آيا نمی توان گفت که پس از تخريب مجسمه های بودا در باميان باستان، اين قدم بعدی برای از بين بردن نام و نشان اين مجسمه ها در افغانستان است و پس از مدتی نيز بگويند که يک تپه ی خاکی که ارزش نگهداری ندارد؟ آيا اين اقدام هماهنگ و برنامه ريزی شده پس از حمله به خبرنگاران، رسانه های کشور و محدود کردن آزادی بيان، حمله به گويندگان زبان فارسی و ..تلقی نمی شود؟ آيا نمی توان گفت که آقای نحيب منلی و کريم خرم سر در يک آخور دارند و آن ارتجاعی ست که با القاعده و طالبان دست برادری داده است؟ آيا نمی توان گفت که اين ادامه ی همان سياست نسل کشی و کوچ اجباری ست که نشانه های هويت جمعی و تمدنی که قرن ها زنده نگاه داشته شده را بزدايند و در مرحله ی بعد، کوچ اجباری و نسل کشی گسترده تری را براه اندازند؟

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • درود برملت عزیز، متمدن وهنردوست افغانستان، درودبر بوداهای عزیز شمامه وسلسال در بامیان هزارستان باستان آن سنبل عشق ، عدالت وبرابری زن ومرد وگرامی باد هفت مین سال یاد آن فخرجامعه انسانی ، بویژه شرق زمین وباآرزوی بازسازی هرچه زودترآن یادواره گوهرآرای، هنر،ساینس وصنت نیاکانمان کوشانیان وهویت ملی امروزی افغانستان.

  کانون هنری کوشانی بابش از400 عضوهنری آن مقیم پاکستان و نمایندگی های آن درایران، انگلستان، نیوزلند، فرانسه، آسترالیا، آمریکاو کانادا.
  باتشکرازسردبیرکابل پرس میرهزاره سوم کامران

  • به همه سلام !
   تشکر از کابل پرس? که در مورد بودا نوشته اند!
   یک بیشنهاد

   ( اگر مردم غیور و قهرمان بامیان ترمیم بودا را به مقام انولا پیشنهاد کنند و مقام ولایت این خواست مردم را با مقامات ریاست دولت برساند و اگر مقامات در ترمیم بودا مانند خرم بی سواد جدی نبودند ،شیران بامیان و همه اهالی شریف انولا دسته جمعی تظاهرات صلح امیز را براه اندازند و از این تظاهرات همه فرهنگیان افغانستان دفاع و پیشتبانی نمایند.
   این خواست همگانی ملت را من به گوش فرهنگیان ولایت ننگرهار میرسانم.
   جلال ابادی

  • agar een shawad wa agar aan shawad wa agar roze zameen hama asoman shawad wa agar................................................................................................

   qessa kotah ke jahan shahed bad bakhtiye maast

   ok

 • با سلام در اینکه خرم با جنایتکاران طالب همدستی دارد، تردیدی نیست. وی یک پشتونیست تمام عیار است که در صدد نابودی هویت اقوام دیگر در افغانستان است. اگر این جانب به خرم توهین نمی کنم نه به خاطر آن است که وی را انسان می دانم، بلکه به این دلیل است که انسانیت خودم به من اجازه نمی دهد که حتی با حیوانات هم بد رفتاری و بد زبانی نمایم. مجسمه های بودا هر چه سریع تر باید باز سازی شود. مردم افغانستان تا کی در بند تفکرات جاهلانی و متعصبانی چون خرم بمانند. آنانی که مانند طالیان در صدد ایجاد افغانستانی هستند بدون هیچ سابقه ی تاریخی و بی هویت. به همین دلیل هر روز برای آن بابایی می تراشند، به گونه ای که این کشور کم کم اسمش از افغانستان به "ابن زیاد " تغییر می کند. مرگ بر نژاد پرستی و قوم و قبیله سالاری.

 • درود برملت عزیز، متمدن وهنردوست افغانستان، درودبر بوداهای عزیز شمامه وصلصال در بامیان هزارستان باستان آن سنبل عشق ، عدالت وبرابری زن ومرد وگرامی باد هفت مین سال یاد آن فخرجامعه انسانی ، بویژه شرق زمین وباآرزوی بازسازی هرچه زودترآن یادواره گوهرآرای، هنر،ساینس وصنت نیاکانمان کوشانیان وهویت ملی امروزی افغانستان.

  کانون هنری کوشانی بابش از400 عضوهنری آن مقیم پاکستان و نمایندگی های آن درایران، انگلستان، نیوزلند، فرانسه، آسترالیا، آمریکاو کانادا.
  باتشکرازسردبیرکابل پرس میرهزاره سوم کامران

 • faramoshi tarihk mosavest , ba faramohsi yek tamadon . faramoshi hardo mosavest, ba faramoshi ayande yek millat vahed . vazeri farhang tishe berish yek millati vahed mizanad . bayad barkenar shavad

 • دوست عزيز!

  کافيست که به تخريب بودای بزرگ مان اشک بريزيم و هر قدر هم که اشک بريزيم - به نظر من کم است.

  واما بازسازی بودا !

  درين مورد من معتقدم که بودای ما اگر باز هم ساخته شود - ديگر آن بودای که بود - نيست. حالا ديگر کار ازکار گذشته.

  والسلام

  کابلی

 • با سلام
  سوال اینجاست که کیها پیکر بودا را شکتند وکیها میخواهند دوباره بسازند مابسیار ساده خواهیم بود که فکر کنیم بودا را طالب پشتون ویران کردو کریم خرم یا یک پشتون دیگر باز سازی خواهد کرد اینها فقد تغیر نام میدهند همه دشمن فرهنگ وتمدن اقوام دیگر اند

 • سلام به همه.
  جناب اقای نویسنده نظر شما کاملآ درسته این جمله ( هیج تاخیری در بازسازی وجود نداره) درست بمعنی اینکه ما هرگز دوست نداریم وهرگز این کار نمیکنیم که بیخواهیم هویت اقوام های دیگر را زنده نگهداریم از نظر شما چه فرق بین( امر با معروف ونهی النمنکر) طالبان و و زارت نا فرهنگ امروز وجود داره؟ هیج فرقی وجود نداره دیروز بافرهنگ صهیونیستی میدرید میکشت زنده بگور میکرد اتش میزد و چپاول میکرد اما امروز کمی پشرفته تر اگر بگویم (دیموکراتیک در حقیقت در حق کلمه دیموکراتیک ظلم وجفا کردم)پس به همان تعبیر اول که شایسته اینهاست باید گفت که اری امروز باز هم با همان فرهنگ بدویت وقبیلوی و ارمان های صهیونسیتی که مستقیم به مذهب پختونوالی در ارتباد هست عمل میکنه ونیاید توقع داشت. عارفان گفته اند که ذلیل ترین شخص ویا ملت کسی هست که حتا قادر نباشد برای خودش دعا کند که من شما هستیم ویا به تعبیر دیگری. برای ازبین بردن پرنده نیاز نیست که چاقو را تا انتهایش در شکمش فرو کنی کافیست بال وپرش را بی بری تا هوای بال زدن از سرش بی یفته که این گزینه بیشتر صدق میکنه امروزه سران اقوامهای تاجیک وهزاره ها واوزبیک ها ملتش را به خدایان قبیله به فروش گرفته تا مبادا یکی بر دیگری پیش قدم شوه مگر غیر اینست اگر هست جواب این سوال را بده که این دوتا دلخک که از ادرس هزاره ها استفاده میکنه تا به حالا چه خیرش به ملتش رسیده هر اتفاقی که می یفته ساکت وگنگ میمانه وقتی که اب از اسیاب افتاد میگه ما ادمای صبور هستیم وبا دروغ همیشگی اش میگه من در این رابطه با مقامات گپ میزنم که حتا قادر نیست کوچک ترین حرکت از خودش نشان بده چون از ان در هراس است که مبادا کرزی ازمن دلخور شوه ومبادا پشت بانی کرزی را از دست بدهم ونتوانم زمین های هم تباران خودم را برای خودم تساحب کنم وبا بی شرمی تمام بینویسم شهرک حاجب نبی اما به چی قمتی باید از خود این بیسواد نامرد وبز دل سوال کرد؟
  اما در رابطه به سران قوم تاجیک من چند تا سوال دارم ؟ من میخوام بپرسم که این ربانی که حتا قادر به گپ زدن نیس تار وپود جامعه را به یغما برده وصاحب بزرکترین شرکت در امارات هست............ واین قانونی که فقط به امور شخصی خود فکر میکنه که نباید از قافله عقب بیمانم واین مارشال که بزرکترین بلند منزل ها را برای خودش اعمار کرده در حالی که همنوعان خودش برای یک لقمه نان گیر مانده چه خیرش به تاجیک ها رسیده اگز این سه اوباش را در یک پله ترازو بانید وخانم کوفی را در دیگر پله ترازو بانید هویداست که خانم کوفی پروزن تر ومثمیر ثمر هست اما چطور به این دلیل که خانم کوفی میکه بدخشان 25 هزار نفرش محتاد هست ولی ربانی میگه ما در انتخابات شرکت میکنیم خانم کوفی میکه بدخشان نیاز به کلینیک داره اما قانونی میگه باید شهداری نقشه شیرپور را به اجرا بیگزاره خانم کوفی میگه زنان ویتیمان از گرسنه گی رنج میبره ولی فهیم میگه خرید کنید وجایزه بیبرید البته این بامزه ترین داستان هاست هنوز که تلخی اش را نچشیده اید ...................؟
  اما در رابطه به اوزبیک ها باید عرض کنم که مردم اوزبیک زیر گلوله های جمعه خان همدر(بی درد) سینه هایش یخ میشه ولی دوستم بر اکبر بای حمله میکنه وخواهر وبچه های خودش را کوتک میزنه .................... برای اینکه توانسته باشم از حجم گفته هایم کاسته باشم به همین نوشته ها اکتفا میکنم ودر فرصت بعدی بر میگردم

 • ما انتظار هم نداشتیم که کسانی که بودا را تخریب کردند دوباره بسازند
  ما ملت پارسی زبان جدا از مسایل مذهبی همانطوری که بیش از دوهزار پنجصد سال پیش با ابتدایی ترین وساییل توانستیم یکی از عجایب هفتگانه جهان را بسازیم در اینده نچندان دور اول خودمانرا از شر پشتونیست ها خلاص خواهیم کرد بعد پیکر بوداراخواهیم ساخت
  سیمین بهبهانی میگه
  دوباره میسازمد وطن اگرچه باخشت جان خویش
  ستون به سقف تومیزنم اگرچه بااستخوان خویش

 • سلام به همه.
  أقاي مير هزارخداكند خوب باشيد. نوشته ام راجع به متن بالا نيست. ميخواهم به عرض برسانم براي بنده سوال خيلي كلاني راجع به شهامت و بيطرفي شما خلق شده زيراكه در سايت تان در باره مسله دوستم و اكبر باي خاموش استيد.
  كامياب باشيد

 • wazir farhang ba Taliban az fekri ham aqida ast. budha namad kofr ast. Hazara ha bayad ba goristan berawand.

 • agar BOTT hayee BAMIYAN baz sazi nashavad . vaqean yek jenayad ast.

 • من نمیدانم چرا هر مسله را اکنون یکعده جاهل به مسایل قومی میکشند ؟

  اگر منلی یا هر کسی دیگر این حرف را زده باید آنرا از دید منطقی ،عملی و با واقعیت بینی بررسی کرد. بعضا ً چنین فکر میکنم که ما را دشمنان افغانستان بخصوص پاکستانی های که سگهای شان در همین سایت هم فعال اند چنان مانند روبوت ( آدمک های مصنوعی ) عیار کرده اند که بدون هیچ تردی یکدیگر را با ناسزاگویی بر اساس تعلقات قومی از همدیگر برانیم و دشمن سازیم. و هیچ جای شک نیست که همانطوریکه خائین ملی مسعود و جنایتکار کبیر حکمتیار را به جان هم انداختند تا هزاران نفر را فدای عطش قدرت شان سازند ما و شما را هم بیندازند.

  ولی بر گردم به مسله بودا.

  من به این عقیده هستم که آنچه باقی مانده حفظ گردد زیرا دوباره ساختن بودا کاریست ناممکن.

  • شما
   هر گند کاری خودرا به سر پاکستان می اندازید
   پاکستان هرچه به شماگفت نباید گوش کنید شما اگر به عقل وشعورخود (البته اگر داشته باشید)مراجحه میکردید دیگر نیاز به بادار پاکستانی نمیداشتید

  • بلی بهار جان هم از شما عین تقاضا را کرده که به حرف پاکستانی ها گوش نکنید و با تعقل عمل کنید اگر پاکستانی نیستید و یا خود را به پاکستانی ها نفروخته اید. زیرا از جنگ قومی بین افغانها هیچکس دیگر نه ایران ،نه روس نه ازبکستان نه افغان نه امریکایی بلکه یگانه کسی که نفع میبرد پنجابی های پاکستانی است زیرا آنها میخواهند کشور مصنوعی شانرا با تخریب افغانستان طبیعی جلوه دهند.

  • بت بامیان بخاطر از جانب پاکستان منهدم شد که افغانستان مورد الطاف و عنایت مالی و سیاسی دولت هند و سایر کشور های که مدنیت بودایی دران رشد نموده قرار نگیرد و چتلستان که همان پاکستان تروریست است از توجه ان ها بدور ماند...

   و یک ادم هوشیار امروز این عقده و جهالت قبیله را به طور غیر مستقیم در مخالفت ابقای دوباره بت بامیان در افکار تروریستی و جاهلین داخل افغانستان نیز میتواند بخوبی بخواند...

   خانم بهار شما فکر میکنید سایر اقوام افغانستان تا ابد شیر خور استند و خوب بد خوده نمی فهمند...

 • The Buddhas must be rebuild. The world would like to see the Buddhas rebuild with the original face that was build more than 2000 years ago , the same way china made the exact same copy of the Bamyan Buddhas after they were destroyed by racist people of Afghanistan, the people that say it should not rebuild are foreign agents. It is the responsibility of the Hazara nation to take part in rebuilding the Buddhas. Also, the people should pressure the governor of Bamyan to build a committee dedicated to the Buddhas and through that way Hazara people could donate money for the rebuilding of the Buddhas . Kouchani Art Society has requested from many cultural organization around the world to help in rebuilding the Bamyan Buddhas. We hope that the governor of Bamyan Habiba Sohrabi, officially announce the rebuilding of the Bamyan Buddhas. If she doesn’t officially announce this matter , she should resign from her duty. It should has already been build during this 6 years. Kouchani Art Society

 • Wazir bay farhang mutaaluq ba qabilay qurun wustaye, ba farhang faqirash ba ertebat hizbi eslamy wa talibi ash, chiguna hazer khahad shud ta farhang wa tamadun in kishwar ra dar dawra hay tarikhi ba jihaniyan ba tamsil biguzarad, Lanat bar Karzay in numayunday Farhang faqeer qabila, ki dast award in Qabila juz takhrib asar tarikhi, zan sutizi, qachaq, kitansuzi, maktab suzi, sar buridan insan hay bay defa ,farhang sutizi ........ buda wa bas

  Jalib inki baz ham Muhaqiq wa Khalili rui tejarat siyasy khud ba in farhang sutizan yakja shuda and , wa mardum khud ra yak bar degar may khahand balay mardum khud tejarat siyasy kunand , Deeda shawad mardum mazlum wa pur eftekhar hazara chi may kunand

  Ali riza

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس