صفحه نخست > خبر و گزارش > معاش کارمندان ملکی 700 افغانی بالاتر، از وکلا 50 هزار!

معاش کارمندان ملکی 700 افغانی بالاتر، از وکلا 50 هزار!

برخی وکلا معاش بيش از سه هزار دالر می خواهند!
شنبه 3 می 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

حدود يکسال پيش وکلای پارلمان پس از ماه ها تلاش و در زد و بند با حکومت معاش خود را از يک هزار و يکصد دالر آمريکايی به بيشتر از دو هزار دالر افزايش دادند و در همين حال نسبت به افزايش معاش کارمندان هيچ واکنشی از خود نشان ندادند. وکلا يکی از دلايل افزايش معاش خود را داشتن مهمان ابراز می داشتند و نيز مراجعه ی مردمی به دفاتر ايشان. اين در حالی که بسياری از مردم عادی وقتی به پارلمان مراجعه می کنند که وکلا را ببينند و برای مشکلات خود راهی بيابند، آنان از ديد مردم پنهان شده و با موترهای گران قيمت خود فرار می کنند. وکلايی نيز مانند نورزيه اتمر که به شدت از طرح افزايش معاش وکلا دفاع می کردند، معاش بيشتر از دو هزار دالر آمريکايی را کافی ندانسته و می گفتند که معاش آنان بايد بيشتر از سه هزار دالر آمريکايی باشد.

پس از مدت ها و اوج گرفتن قيمت مواد خوراکی، در نشست روز 14 ثور 1384، در نشست ولسی جرگه تصويب شد که حداقل معاش کارمندان خدمات ملکی 7000 افغانی در قانون رتبه ها و معاشات در نظر گرفته شود. در همين حال ولسی جرگه و شخص آقای يونس قانونی، پارلمان افغانستان را نسبت به عدم پرداخت معاشات معلمانی که در کابل دست به اعتصاب زده بودند، غير مسوول دانست و آن را به قوه ی مجریه حواله کرد. قوه ی مجريه و وزير معارف افغانستان آقای اتمر، علی رغم تبليغات گسترده مبنی بر بهبود وضعيت آموزشی در کشور، به هيچ عنوان تغييرات مثبتی را در وزارت معارف و نحوه ی پرداخت معاشات معلمان بوجود نياورده و در عوض آن، تعداد زيادی از افراد به عنوان های مختلف مانند مشاور و پروپازل نويس استخدام کرده، از اين وزارتخانه معاش های گزاف دالری دريافت می کنند.

افزايش 700 افغانی معاش کارمندان ملکی نيز پول ناچيزی ست که نسبت به گرانی و نيز معاش های گزافی که وکلا و ساير مقامات دولتی به انواع مختلف دريافت می کنند، تبعيض آشکار می باشد.

وقتی قوه ی مجريه و وزارت معارف معاش معلمان را ماه ها پرداخت نمی کند و ولسی جرگه نيز از معلمان حمايت نمی کند و فشارهای لازم را به قوه ی مجريه نمی آورد، بايد پرسيد که معلمان و ساير کارمندان چکار کنند؟

ما کار می خواهيم!

فقط معاش امتيازی مقامات 80 برابر معاش يک کارگر است!
به همراه عکس هايی از يک حرکت متمدنانه و امروزی کارگران افغانستان

پنج شنبه 1 مه 2008


معاش وکلا بی سر و صدا بالا رفت!

معامله ی پنهان پارلمان و کرزی بر سر باقی ماندن سپنتا!

چهار شنبه 21 نوامبر 2007, نويسنده: کامران میرهزار


بودجه ی سال 86 زير ذره بين

پيشنهاد داکتر بشردوست برای حذف پروژه های غير مولد به منظور تمويل پروژه های عاجل از قبيل افزايش معاشات

گفتگوی اختصاصی داکتر بشردوست با کابل پرس

سه شنبه 17 آوريل 2007, نويسنده: کامران میرهزار


سيری و گرسنگی در وزارت دفاع

همراه با افشای يک سند از اين وزارتخانه

سه شنبه 26 فوريه 2008, نويسنده: کامران میرهزار


معلمان در سه لیسه مهم کابل دست به اعتصاب زدند!

شاهکار دیگر وزارت معارف و شخص حنیف اتمر!

چهار شنبه 30 آوريل 2008


دوکان معارف: ان جی اوی تمام عيار

از اصلاحات خبری نيست، فقط پول بالا و پايين می شود!

سه شنبه 29 آوريل 2008, نويسنده: کامران میرهزار


سند چور و چپاول توسط پارلمان

داکتر رمضان بشردوست در گفت و گو با کابل پرس

سه شنبه 8 ژانويه 2008

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • معلوم نشد که این خانمیکه عکس اش بالای صفحه آمده کی است؟

  نورزیه اتمر است که کدام نویسنده مضمون امیدکه روشنی انداخته شود.

  • آن عکس خانم نورزيه اتمر می باشد خواننده ی گرامی!

  • noor zia bayad nawesht na noor zeya ya behtar ast ke khode wakil saheb sorate doroste namash ra ba ma begoyad. kamrane aziz agar az nazare loghawe ash yak kame tawzehat bedehi dil chasp tar meshawad, ba khosos hala ke moallemeen saheban ham etesab karda and wa rasti een khanom ba aan wazer shayad qerabat ham dashta bashand ok

 • با سلام
  خوب حالا این زن های ما مردم ! مگر کرزی نگفت که کسی در دولت کار مکنه در فکر مردم باشد نه در فکر جیب خود.
  یک معلم صبح تا شب کار کنه برای 7000 هزار افغانی و این در پشت میز نشسته 50 هزار افغانی مخواهد . خجالت هم چیز خوب است !

  مردم از گشنگه خود را دار مزند؟!!!!!

  لالا از اینگلیس

 • با عرض سلام . با تاسف بعد از بین رفتن طالبان و بلاخره بوجود امدن جمهوری اسلامی ,دولت مردان افغانستان همیشه در تلاش بوده اند که مرام ومقصد باداران خارجی شانرا پیاده نمایندبرعکس نام رژیم که جمهوری اسلامی است رژیم سرمایه داری را تقویه و گسترش داده یک تعداد محدود را سرمایه دار تر و اکثریت اعضای جامعه را به فقر و بیچارگی مطلق مواجه ساخته اند و همه چیز را در پرتو نام خصوصی سازی به بیراهه کشانده و در کل سیاست های نادرست را که با شرایط کشور و اقتصاد مردم ما ناسازگار است عملی مینمایند که نتیجه ان معکوس بوده روز به روز وضعیت مردم ما خراب تر شده میرود یک مثال ساده : در مدت تقریبا هفت سال از زمان اغاز تا اکنون برعلاوه اینکه بهبودی در وضعیت مردم نیامده است بمراتب خرابتر شده و تفاوت های اسمان تا زمین بین طبقات مختلف جامعه رونما شده است . همین اکنون بهترین داکتران از شفاخانه ها به بهانه های گوناگون برطرف میشوند تا شفاخانه ها روز بروز تضعیف شده وشفاخانه های سکتور خصوصی رشد کند , معاش معلمین پرداخته نشده وبا انها از فریب و... استفاده میشود تا مجبور شوند مکاتب راترک وبه مکاتب خصوصی جذب شوند و مردم اهسته اهسته وقتی ببینند در مکتب های دولتی درس نیست ومعلمین خوب وجود ندارد به رفتن به مکاتب خصوصی توجه کنند , تعداد زیادی از متقاضیان تحصیلات عالی بی نتیجه اعلان شده ودر پهلوی ان یک تعداد زیاد از موسسات تحصیلات عالی خصوصی اجازه فعالیت میگیرند وبا بی نتیجه اعلان کردن بازار انها غیر مستقیم تقویه میشود و جالب اینکه موسسات تعلیمی و تحصیلات عالی نامهای عجیب وغریب را برای خود اختیار نموده و به اصطلاح مردم را با نام های خود فریب میدهند مثلا مکتب بین المللی اکسفورد ویا....در حالیکه دراصل بسیاری از این مکاتب و پوهنتون ها به سطح ملی هم نیستند و یکی از اهداف مهم شان جمع اوری سرمایه بوده و ممکن است در بوجود اوردن ان کارمندان عالی رتبه دولتی سهم زیاد داشته باشند و یک تعمیر مثلا ده اطاقه را کرایه گرفته و با خرید چند پایه کمپیوتر و وسایل ضروری نام انرا پوهنتون و انستیتوت میگذارند و...خلاصه کلام تا زمانیکه تغییر درسیاست های اقتصادی دولت بمیان نیاید بهترشدن وضعیت اقتصادی مردم مشکل بنظر میرسد و در حالات کنونی تطبیق نظام سرمایه داری و خصوصی سازی ناممکن بوده و نتیجه ان بدتر از حالا خواهد بود . در مورد وکلا هم عین موضوع بوده میتواند هدف اکثریت وکلا ممکن کسب موقف وجمع اوری پول باشد ویک تعدا محدود که اگر بخواهند خدمت کنند فیصدی ان ناچیز بود و خدمت شان جایی را نمیگیرد و غیر حاضری بیش از حد وکلا ثبوت ادعای فوق میباشد حتی در روز یکه مسوولین ارگانهای مهم امنیتی بری استجواب حاضر بودند تعداد زیادی از وکلاغیر حاضر بودند که این نشاندهنده انست که انها برای بازی کردن با سرنوشت این ملت مظلوم وارد پارلمان شده اند وبس . خداوند کریم هم خاینین را به جزای اعمال شان برساند .امین

 • وکیلانی که خواهان ازدیاد معاش اند، دزد و رهزن میباشند. و دزدان و رهزنان ارزش تبصره و بحث را ندارند.

 • Man namedan chera mardom Afghanistan az baalaa raftan qimat ha menaland, zera nomayendagan(wokala) fakri aanhara karda and. wokala ki baraye khodi shan pool namekhahand, bal baraye mardum ki hamesha mehman aanha hastand taqazaye maash e baland darand. ba goftaye wokala dar shura e milli wa shura e wilayate, mardum Afghanistan hamisha mihman aanha hastand!!!!
  az shokhi ki bigzareem, fikr mikonam ta en mardum (maa) bashand wa tagheer e dar barkhord seyasi shan nayawarand, na tanhaa wazeyat taghyer nakhahad kard, bal badtar khahad shud.
  man dastanha e beshumare az en kafankashan daram wa ba zoodi aanhara ba shuma darmeyan khaham gozasht.
  ba omid roze ki mardum aaga shawand!

 • الحمدلله والصلات والسلام علی رسول الله و بعد.

  اسلام و علیکم هموطنان عزیز و گرامی به نظر بنده دوستان خارجی اقای کرزی غرض تعین و تثبیت بلند رفتن معاشات وکلای محترم بسیار زیرکانه وسنجیده عمل کرده وبه استنباط از فورمول توابع مثلثاتی معاشات حال و اینده وکلا را چنین تعین و تثبیت کرده و میکند: یعنی بلند رفتن معاشات وکلا مستقیما مساوی است به نفع دوستان ناتو و معکوسا متناسب است به ازدیاد اختلافات وتضاد ها میان وکلا و مردم که به این اساس ضرور نیست ما وشمااز این بابت خاطر و راحت ارام خود و دیگران را ناراحت وناارام ساخت. والسلام سلطان محمد

  • سلطان خان حالا وضع نوشته تان از گذشته بهتر شده و به عوض دشنام و حرفهای پوچ از علم و محاسبه صحبت میکنید.من از مطالعه ان خوشحال شدم.امیدوارم همین طریق را دوام بدهید.اگر فرمول هایتان درست است یا نه خو زیاد مهم نیست . باز هم از لهوولعب گذشته که در نوشته تان بود صد بار بهتر میباشد.

   درارتباط فرمول تان برایم یک سوال پیدا شده اگر انرا کمی توضیح بدهید خوشحال میشوم.فرمول شما در ازدیاد معاشات وکلا چنین است: ازدیاد معاشات وکلا مستقیمآ مساوی به نفع دوستان ناتو میباشد.اگر من هدف شما را درست درک کرده باشم به این مفهوم است که هر قدر معاشات وکلا بالا تر برود ناتو از ان نفع میبرد؟ و یا اینکه هر قدر خدمت وکلا به مفاد ناتو بیشتر باشد معاشات وکلا بالا تر میشود؟

   اما در مورد :"ارتباط معکوسا متناسب است به ازدیاد اختلافات وتضاد ها میان وکلا و مردم "من هدف تان را بکلی درک نتوانستم.چون هدف از ارتباط معکوس انست که ازدیاد یک کمیت تاثیر کاهشی در کمیت دگر دارد.پس ازدیاد معاش سبب میگردد که تضاد بین وکلا و مردم کمتر شود.و یا برعکس کمبود معاشات وکلا سبب ازدیاد تضاد بین مردم و وکلا میگردد.ایا هدف تان از این معادله همین چیزیست که اظهار داشته اید؟اگر هدف تان این باشد که ازدیاد معاشات سبب ازدیاد تضاد میگردد.پس معادله تان زیاد درست به نظر نمیرسد.به امید توضیح نوشته تان

 • با معذرت با استفاده از یک تناسب حسابی البته.

 • خانم نورزیه اتمر یا نورضیا اتمر !( نمیدانم کدام ان درست تر اند)طرف صحبت من شما میباشید.شما که خود را نماینده مردم میدانید و از برکت سقوط رژیم منحط و منحوس طالبان به شکل نمایشی برای فریفتن اذهان جهان از نقش دادن زن ها در امور سیاسی و اجتماعی در کشور ماتم زده افغانستان بر سر قدرت امده اید.اینرا بدانید که همه مردم روشن اگاه اند که شما و امثال تان افراد فاقد لیاقت احراز این مقام هستید.شما نه نماینده مردم هستید و نه مردم بیچاره ما از انتصاب نا مشروع تان راه به صوب نیکبختی گشوده است.نه تنها شما بلکه اکثریت اعضای پارلمان تان فاقد سواد سیاسی و فاقد اداب اجتماعی فاقد احساس مسوءلیت وغیر ه صفات حمیده انسانی میباشید.تمام کمال و هنر تان در راه سوءاستفاده هر چه بیشتر و بیشتر از موقف تان معطوف داشته اید.در کشوری که نفوس قاطبه ان زیر خط فقر زندگی میکنندو اکثریت اتباع کشور حتی از کمترین نعمات زندگی برخوردار نمیباشد ،شما با سوء استفاده از موقف تان برای خودتان معاشات گزاف دالری را تصویب مینمائید.در حالیکه زیبا ترین قشر جامعه و محروم ترین ان یعنی معلمین در ماهی حداقل پنجاه مراتبه از شما معاش کمتر دارند.ایا شما به این انسانهای شریف چه خدمت کرده اید?ایا گاهی در مورد اطفالی که با شکم گرسنه میخوابند چیزی میدانید؟در حالیکه تمام توجه خودتان معطوف به لذت جویی بیشتراز مقام و منصب باد اورده تان میباشد.من گاهی به اشتباه فکر میکردم که اگر روزی محرومترین افراد جامعه و در اینجا زنان که بدبخت ترین موجودات جامعه ما میباشد به قدرت برسد بهتر از دیگران از درد و رنج مردم اگاه بوده و به انها مصدر خدمت میگردد.اما دریغ و هزار درد.من صحبت های شما را در شورای نا ملی شنیده ام .ننگ است بر شما و ادبیات شما و اخلاق شما.اینرا بدانید که روزی خواهد رسید که شما و دیگر ارازل که خود را نماینده پارلمان تقلبی میدانید، حساب همه سوء استفاده هایتانرا خواهید پرداخت.ایا قبل از وکالت تان گاهی هم به همین موتر های شیک سوار شده بودید؟ ایا گاهی خانه تان مهمان میامد؟که حالا پول خرچ مهمان را از جیب پول ملت سرقت مینمائید؟ایا گاهی محافظ داشتید؟لعنت بر شما و یاران تان باد .خیلی ارزومند روز تحقیق از شما و سایر همدستان جنایت کار تان به شمول کرزی و کابینه خاین ان هستم.اگر شما به این فکر هستید که ملت نمیداند که شما مصروف چی هستید ،اشتباه میکنید.خیلی ارزو دارم که شما را و سایر همدستان تان را به شمول اتمر وزیر نالایق تعلیم وتربیه در دادگاه مردمی محاکمه شوید.وایکاش من رئیس همین دادگاه بودم...
  خوب نوش جان تان که باز خواست نیست.بروید با کرزی دهن جوال را بگیرید.نفرین بر شما!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس