صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > قتل احمد شاه مسعود!

قتل احمد شاه مسعود!

عبدالله عبدالله در قتل احمد شاه مسعود دست داشته است!
چهار شنبه 23 جولای 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: يک منبع نزديک به جبهه ملی که نخواست نامش فاش شود به کابل پرس گفت که از چندی به این سو از منابع سری و دقیق اطلاع رسیده است که دکتر عبدالله وزیر خارجه سابق حکومت کرزی یکی از کسانی است که در قتل احمدشاه مسعود دست داشته است. این خبر از زبان یکی از نزدیکان معتمد عبدالحمید محتاط سابق معاون ریاست جمهوری داوود خان درز کرده است. اين منبع گفته است که نکته اصلی آن است که آقای محتاط کتابی نوشته که تا کنون نشر نشده اما نویسنده سعی دارد تا در باره نشر و یا عدم نشر این کتاب با سران جمیعت و خانواده مسعود مشورت کند. معلوم نیست که این موضوع مورد مشورت قرار گرفته يا نه ، اما این نکته ثابت است که درکتاب محتاط از دکتر عبدالله به عنوان یکی ازکسانی که درپلان قتل مسعود دست داشته، نام برده شده است. محتاط نویسنده کتاب تاریخ تحلیلی افغانستان است که با آن انتشار آن بسیاری از اهالی قدرت را به خشم آورده است. گفته می شود وی اکنون دراکراین به سر می برد.

اين منبع به جزييات بيشتر اشاره نکرد.نقش رهبران جهادی در قتل احمد شاه مسعود

نويسنده: ناصر پويا

سه شنبه 8 ژانويه 2008

عبدالرب رسول سیاف به مدت دو هفته در خواجه بهاءالدین مهماندار دو تروریستی بود که احمد شاه مسعود را در 9 سپتمبر2001 به قتل رساندند.

دو تروریست عرب وابسته به القاعده از خاک پاکستان و از محدوده ی تحت کنترول طالبان عبور نمودند، به سلامت به پایگاه احمد شاه مسعود د رخواجه بهاءالدین رسیدند، مدت دو هفته مهمان استاد سیاف بودند، اطرافیان احمد شاه مسعود را متقاعد ساختند مسعود را تشویق کنند که به آنها اجازه ی مصاحبه بدهد، از سیستم امنیتی مسعود که عملاً یکی از با تجربه ترین و زبده ترین سیستم های امنیتی بود عبور نمودند و با انفجار بمبی مغز احمد شاه مسعود رهبر مقاومت را در چند ثانیه متلاشی ساختند. مسعود حتی فرصت سخن گفتن پیدا نکرد. یکی از تروریست ها در جا کشته می شود. دیگری فرار می کند و در حالیکه به نظر نمی رسد او هیچ راه فراری از دره ی پنجشیر به بیرون داشته باشد، دستگیر نمی شود و توسط نیروهای امنیتی به قتل می رسد. بدین ترتیب تنها سرنخ موجود از بین برده می شود. چرا؟

شرح بيشتر...


ترور احمدشاه مسعود

توسط چه کسی و چرا؟

پنج شنبه 10 ژانويه 2008, نويسنده: حسين کوهی

چند روز پيش در سايت "کابل پرس" مقاله اي را خواندم. اين مقاله به مسايل مربوط به قتل مرموز احمدشاه مسعود توجه کرده بود.

البته قوماندان مسعود سوژه مثبتي براي نوشتن يا فکر کردن امروز و فرداي نسل جوان افغانستان نيست. زيرا وي عامل بسياري از مصايب، خرابي ها و مشکلات مردم افغانستان به حساب مي آيد. علاوه بر آنکه متهم به خیانت به جهاد مقدس مردم افغانستان و سازش سیاسی و نظامی با" ک گ ب " و قوای نظامی متجاوز شوروی در افغانستان است.

شرح بيشتر..


بعد از مرگ احمد شاه مسعود:

محمد یونس قانونی و قمار عاشقانه قدرت

نويسنده: احمد اميرزاده

دو شنبه 25 ژوئن 2007

محمد یونس قانونی که بعد از مرگ احمد شاه مسعود هوای سروری در سر داشت، به زودی متوجه شد که رقبای سرسختی چون مارشال قسیم فهیم در مقابل خود دارد. از سویی قانونی از حضور برادران مسعود احساس خطر می کرد و از اینکه آنها داعیه جانشینی برادر را سر دهند هراسی عجیب داشت. بدین ترتیب در ابتدا با آقای فهیم ائتلاف کرد و تلاش نمود برادران مسعود را بی مقدار نماید. ائتلاف فهیم-قانونی از جلسه بن شروع شد و با تقسیم قدرت بین گروه سه نفری خود یعنی داکتر عبدالله، مارشال فهیم و قانونی عملاً برادران مسعود را منزوی ساخت. احمد ولی مسعود که خود را مستحق رهبری می دانست به آهستگی سعی نمود راه سیاست را در پیش گیرد.

شرح بيشتر...اهیت احمد شاه مسعود از لابلای سخنان "جنرال" داوود

کلپ مصاحبه با "جنرال" ماشینی داوود که ناخواسته پرده از رازهایی برمیدارد

سه شنبه 11 دسامبر 2007, نويسنده: سليم

"جنرال" داوود از جنگسالاران و قاچبران مشهور مواد مخدر در کشور ماست که اکنون به حیث مسئول بخش کنترول مواد مخدر در وزارت داخله افغانستان اجرای وظیفه میکند‍‍!!!

"لاس انجلس تایمز" به تاریخ ۲۹ می ۲۰۰۵ طی مقاله‌ای فاش ساخت که این جنرال ماشینی خود در قاچاق مواد مخدر دست دارد و وقتی قاچاقبری به گیر پولیس بیافتد وی فوری به کمکش شتافته آنان را رها میسازد!!

شرح بيشتر


مسعود به مراتب بیشتر از طالبان کمک خارجی دریافت می کرد

نويسنده: حکیم نعیم

دو شنبه 12 نوامبر 2007

با تذکر به این حقیقت آشکار و غیر قابل انکار که حرکت طالبان توسط پاکستان، چند کشور معلوم عربی و امریکا به میان آمد و طالبان به کمک مستقیم پاکستان و کشور های نامبرده در مدت کوتاهی تقریباً ۹۰ فیصد خاک افغانستان را تصرف کردند. درک معمول موجود چنین است که طالبان بیش از مخالفان ائتلاف شمال به رهبری احمد شاه مسعود کمک خارجی دریافت میکردند و مسعود و یارانش «قهرمانانه» و فقیرانه تنها با تاراج لاجورد و زمرد، از مناطق دست داشته شان دفاع میکردند. اما سندی که در بانک اطلاعاتی آرشیف امنیت ملی امریکا وجود دارد، نشان میدهد که کمک هایی را که مسعود از ایران، روسیه، اوزبکستان، تاجیکستان و غیره کشور ها دریافت میکرده است به مراتب زیادتر از کمک های دریافتی طالبان از پاکستان و سایر منابع بوده است.

شرح بيشتر..


داکتر عبدالله می خواهد رييس جمهور شود؟

بخش هايی از سخنان رييس بنياد احمد شاه مسعود در سازمان جامعه آسيا

جمعه 25 ژانويه 2008, نويسنده: شکيب

يا داکتر عبدالله با توجه به ناکامی يونس قانونی در انتخابات پيشين رياست جمهوری، می خواهد خود را برای انتخابات رياست جمهوری دوره بعد، کانديدا کند؟ داکتر عبدالله رييس فعلی بنياد احمد شاه مسعود، در زمانی که وزير امور خارجه بود، بيشتر کسانی را در پست های مهم مانند سفير و سرقنسول منده بود که عضويت گروه جنايتکار شورای نظار و جمعيت اسلامی را داشتند. در زمانی که عبدالله وزير امور خارجه بود، اختلاس های زيادی صورت گرفت که يک نمونه آن توسط محراب الدين مستان و از دارايی های شرکت آريانا بود و سند آن در سايت کابل پرس افشا شد.

شرح بيشتر...


آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • این دیگه کاملا" مزخرف به نظر میرسد. چون چنینی شایعات پیوسته در هفت سال گذشته از زمان شهادت قهرمان ملی وجود داشته است وهیچ گاهی سند درین زمینه ارائه نشده است. چنین شایعات هیچ گاه جدی گرفته نخواهد شد تا زمانیکه اسناد برای چنین اتهام مهم وخطرناک ارائه نشود.

  • نه تنها که عبدالله بلکه فهیم و قانونی در قتل مسعود شریک هستند. این از یکی از اسناد به بیرون درز کرده ی سی آی ای برآمده است. ماموران سی آی ای طراحان اصلی ترور مسعود بودند و به خوبی این را نیز میدانستند که بدون موافقت قوماندانان اطرافش این کار را کرده نمی توانند.

  • Dr,abdulla is honest man

  • سلام:هرشخصیکه به آمرصاحب شهیدتعمدمیبندت آن شخص ازجمله نوکران آی اس آی پاکستان بوده چون آمرصاحب شخص بود که هرکزنکذاشت که آی اس آی ونوکرانش به مقصدشان برسند
   [امس سیفی پنجشیری]

 • آقا داکتر عبدالله عبدالله در آن دست نداشته و وی را بدینگونه تخریب نکنید!

  • een edha kamelan be assas boda choon aqai Abdullah yak az ba wafa tareen dost hai massoud qahraman boda wa ta hal ham rah massoud bozorg ra edama medehad

  • drood ba teme kabul press? i har ensane ke kam taren sewad e seyase dashta bashad wa az roye konjkawe sare ba een mazmone por az kena wa hadawat e nawesenda bezanad ba zod taren fersat darmeyabad ke een yak betane seyase ba yak maqsade seyase ast omedwaram ke Nawesenda e Oqda ba del mah Misle khod hama ra beswead wa khab Borda fekor nakonnand i iii roze khob e dashata bashed i ....

  • een diga juze az kampaine entekhabati raqibai syasi Dr Abdulah dar entekhabate ryasat jamhori khahad bod wa ba nazare man yak toutea ast

  • Dear sisters and brothers,
   Do not close your eyes.open your eyes and forget that you are tajiks,pashtoons,hazaraz. we are all Afghans. how can you call a criminal a hero. A person who ruined our whole nation. a person who was a slave of pakistan.France,Russia and all Arabs. A person who killed millions of his own people. a person who destroyed his own nation. a person who created hatered between all the nations of our country.a peron who was just thinking about filling up his pockets and his maters’ pockets. how can you call him a hero. he was a number one criminal who killed people all his life. although Abdullah is the same but if you think he killed Masood good for him,May God bless him for killing such a criminal and killer.

 • کسیکه باید برای خونخواهی مسعود اقدام کند داکتر عبدالله است. پس خدای نخواسته اگر او چنین کاری کرده باشد دیگر کسی به خونخواهی او بر نمی آید. ولی روزی میشود که دست اندر کاران کابل پریس باید گفته های خود را ثابت بسازند، در غیر آنصورت حتما به جزای دروغ پراگنی خود خواهند رسید.
  اشتباه شما در اینست که شما فکر میکنید تا قیامت امریکا و غرب از شما حمایت میکنند و شما هم هر چرت و پرتی دلتان شد میگویید.
  با خبر حتما از شما پرسیده میشود!!!!

  • آزادی:

   جند سوالک:

   1_آدم های مثل شما در گذشته ها پسوند وپیشوند نام تان مجاهد می بود واکنون چرا همه تان آزادی،... شدید؟

   2_عبدالله و...چه وقت به خون خواهی مسعود برمیخیزند؟

   قبول کنیم که در قتل مسعود عبدالله،قانونی فهیم...سهم نداشت جزای ناشر و نویسنده مقاله چه خواهد بود؟

   3_این امریکا را که ما میبینیم تا کنون شما هارا (عبدالله،قانونی،مسعود،فهیم،سیاف،خلیلی،محقق،وردک و سایر خاینین و جنایت کاران را) حمایت میکند.و اگر نه جگونه شد که از مغاره ها خواحه بهاوالدین دفعتا به کابل آمده و وزیر وکیل،معاون ریس جمهور و مارشال شدید؟ و در اخیر گپ مردم مارا بگویم :ای کاش مسعود به خاطر این همه جنایات بیشمارش بدست های توانای مردم اعدام میشد تا بدست برادران عربی اش.

  • به نظرم این یک دروغ و توطیه است. ما همیشه اینگونه استیم. تا زور ما می رسد همدیگر را تخریب می کنیم. تا زور ما می رسد به دست فاشیست ها بهانه ای کوبیدن و بد نامی خود را می دهیم. من در مقابل فاشیست های قبیلوی حاضرم از یک سگی که از یک دهکده ای اقوام محروم بیاید دفاع کنم. اقوام محروم اگر سه دانه مسعود می داشتند امروز افغانستان جای بهتری می بود.

  • اين بيچاره در انتظار خون خواهي مسعود توسط عبدالله عبدالله است او قكر ميكند كه هنوز مسعود در بنجشير است و عبدالله هم به عنوان مخلض در بار .............. اي يار عزير آنروزها رفت اي ن عبدالله اكنون مخلص خليل زاد و از نوكران سازمان سياه است اوبراي رضايت خليل زاد در بنجشير بااو شراب نوشيد و تعهد داد كه ديگر يك مسلمان نيست اين دو رگه ميخواهد كه هم از توبره بخورد و هم از آخور اين دورگه يكروز قندهاريست و روز ديگر بنجشيري خداوند روي سياه اين خدانشناسان را سياه تر كند تا مرد م بيچاره ما ديگر قرباني شيطنت اين شياطين نشوند والسلام حقگو

  • برادر ویا خواهر محترم به اسم مستعارآزادی من به نظریات شما موافق هستم مردم افغانستان منتظرریسدن روزی هستند که قانون و عدالت متضمن حقوق فردی و اجتماعی افراد جامعه باشدو هیچ فرد یا گروپی نتوانند بدون ارائه اسناد و مدارک قانونی بر افراد اتهام بندند.
   موضوع قابل بحث و تحمق اینست که گردانده گان صفحه انترنتی کابل پرس? خود مصاب به مرض مهلک قومگرائی بوده وبا اطاعت از بیگانگان زمینه ساز نفاق بشتر دربین ملیت های ساکن کشور میگردند. ورنه مردم شاهد روابط خوب فی مابین احمدشاه مسعودو داکتر عبدالله بوده اند. گردانده گان کابل پرس در زیرچتر آزادی بیان دنبال اهداف مشخص قومگرایانه خود میگردند.
   اینرا باید اذهان داشت که هیچ قومی از اقوام کشوراز دیگری برتر نیستد.

   امیدوارم ای مطلب را تفرقه اندازان کابل پرس به نشربسپارند

  • برای آمر صاحب در زمان حیاتش نوشتند که کسی در یکی از اخبار های تمویل شده از جانب آی اس آی پاکستان و سرداران انگلیس و آمریکاییش به شمامطالب توهین آمیز مینویسد. با خنده پاسخ داد: بگذار بنویسد آخر خسته میشود اگر به جوابش چیزی بنویسیم شخصیت میگردد.

   خوب دوست عزیز شاید این پاسخ را دیگر هر گز نخوانی اما کسانی دیگری که آنرا میبینند خواهد اندیشید که مسعود عزیز چرا چنان جوانمردانه جام شهادت نوشید زیرا خداوند عزوجل عزیز خواندش و این در تقدیرش نوشته شده بود. هیچ مرگی با وقارتر ازین نوع شهادت نیست.

   من در آگست 2008 این مطلب را مینویسم و گمان میکنم کشور ما هنوز هم فرصت دارد تا مسعود را بدرستی درک نماید. بگذارید تا چند وقت دیگر که نقشه انگلیس عملی گردد بازهم روی میکنیم به این نوشتار و قضاوت جناب نویسنده در مورد مسعود عزیز رح.

   والسلام

  • اى مرد . ولـى گرامى آفرين مردمت باد بر شيرى که خوردى

  • آقای "آزادی" چرا از کلمه جهادی شرم داری؟ چرا مثل سال های قبل خود ر ا جهادی نمی گوئی.
   شما دیگر "دیده درا تر" از اسلاف تان هستید.
   مگر این شما و باداران تا نیستید که در همه کشور های اسلامی از سعودی تا پاکستان، مصر کویت و غیره و غیره به علت رحمت امریکا هنوز هم وجود دارید، در غیر آن این حکومت های استبدادی شما 1400 سال چه که 14 سال هم دوام نمی کرد.
   مگر چه شد که شما از سگ جنگی های داخلی دوران خود تان به کرسی های وزارت و لوی جرگه رسیده اید.
   ساحل

  • abdul hamid motat yak komonest chi dil sozi ba masshod ke mekhahad hamelin qatel rapida konad ketab ho ham snad nest chon ke dar naveshtehai mohtat dar bare pshtonha niz yave srahi karde bedon kodam sand benazer man vazife shitan ra khob pesh mebard shhhhhhhhhhiiiiiitttttaaaaannnnnnnnn.......

  • عابد جان، خودت معلوم میشه که از کویته گپ میزنی. از کاسهء دال ای اس ای نان میخوری. وقتی که ما مجاهدین وطن را از گیر پاکستان و ایران ووو نجات میدادیم، شما کجا بودید که ازش دفاع میکردین؟ اگر فرض کنیم اونهائی که شما "جنایت کاران جنگی" تاپه میزنین جنایت میکردن، شما چه میکردین؟ دستتان حتما در مهندی ساخت لاهور بود؟
   کسانیکه آمدن و مارشال شدن و معاون شدن، در وقتش مقاومت هم کردن. ازینکه به کابل آمدن و مشغول فساد شدن و مثل بیغرتها که در کونشان درخت سبز کرده و زیر سایه اش میخوابند ازشان گله نیست. شما که خود را همدرد مردم میدانید چرا نامزد شورا نشدید؟ میترسی که در راه وطن کشته نشی؟
   گماشتگان راوا فقط یک جمله از زنان نانوائی هستند که فقط روز تا بیگاه ناله و فغان میکننند که فلانی جنایتکار جنگیست.... و یا هم شعار های تاریخ گذشته. اگر نر استی خو بیا ده میدان گت شو و اگر واقعا درد مردم را اگر میدانی و میفامی دوا شو. ده غیر از و اینقدر ک.. پاره گی حتی به سگ هار هم زیب نمیته. از خود پرسان کنید که ما چه کردیم که ازین "جرایم" و "فجایع" جلوگیری کنیم؟ اگر عملی انجام نداده اید، در صورت ثبوت جرایمی که شما ادعا میکنید، شما ها نیز شامل آن هستید، زیرا شما جرایم را مشاهده کردین و در راستای جلوگیری از آن هیچ کاری نکردین....

 • Farqe namekonad ka key dast dashta wa key na, ba har sorat yake az kasafat ha sar ba nist shod wa omidwaram ke baqya kasafat ha nez ba zode sar ba nist shawand.

  • najem jan khodet maloom mesha ke hanoz ham dar aatash qawm parastii wa nezhad parastii mesozi.choon agar waqeyan yak aadam watan parast bashi hech waqt shakhs ke watanat ra az shar taliban wahshii wa trorist hai khoda na tars nejad dad wa nagozast ke ma hamwatananash gholam pakistan shawan wa jan khod ra da moqabela alai hameen wahshii ha az dast dad, ra kasafat namegoftii. massoud ra felan dar jahan hama qadr mekonan wa az kar kard ha ash ba eftekhar yad mekonan wale bahze afghan hai be manteq wa jahel hanoz mesl khodat hanoz ham mawjood and ke bedon kodam naw maloomat wa be manteqana qazawat mekonan

 • مسعود سمبول خیانت، جنایت و خود فروشی است و از اینرو هر که در قتل او دست داشته باشد کاری خیلی انسانی انجام داده است.

  ویرانی کابل کابل ، اردوی ملی ، پولیس ملی ، ادارات دولتی، اقتصاد کشور و قتل هزاران بیگناه کابلی در قدم اول به گردن این خائین ملی مسعود است و بعدا ً به گردن شرکای جرمی او که خود را جهادی و مسلمان خطاب میکردند.

  مسعود در سال بین سالهای 1973-1974 به پشاور رفته و در آغوش نصیر الله بابر تمرین رهزنی و خیانت را آموخته و بر علیه شهید داود خان به دستور پنجابی های پاکستانی قیام کرد.

  او وقتی دید که پاکستانی ها نسبت به او حکمتیار خائین را قدر میکند بدون تاخیر با روسها قرارداد همکاری امضا کرده و در طول هشت سال خفاشانه و خائینانه امنیت کاروانهای مواصلاتی نظامی روسها را در طول شاهراه سالنگ تامین میکرد.

  او را باید خائین ملی خطاب کرد و به عملکرد های حیوانی او لعنت و نفرین ابدی فرستاد.

  خائین ملی مسعود هر یکی را که میتوانست در ساحه تحت کنترول او به افغانستان مصدر خدمت شود از طریق گوناگون به قتل رساند. این شیاد خون آشام که با استفاده از دین اسلام و جهاد کشور را آماج بدترین دسایس و توطئه ها قرار داد در جهنم ابدی میسوزد.

  • هموطنان عزيز ! شما جنگ انترنتي را تجربه مي كنيد .

   اين كاركنان شبكه انترنتي كابل پرس كه خود در باره يك موضوع اطلاع ندارند بلكه سابق شايد يك گلكار بوده باشند نه ژورناليست شما را جنگ انترنتي روي موضوعاتي مي اندازند كه خود اطلاع ندارند .

  • هموطنان عزيز آقاي بسمل صد در صد درست مي گويد !

  • آقای شیر که بدون شک شهامت روباه را هم نداریدمگر از دوزخ ابدی امدید که مسعود را در حالت سوختن در آن دیدید.آری مسعود در جهنم ساخته دست آی اس آی و مزدورانش ،سوخت اما با ایشان نساخت.شما که دشمن مسعود هستید از جمله دشمنان نادان ویهستید ، ای کاش از دشمنان دانای وی میبودید زیرا دشمنان دانایش حقیقت را کتمان ننموده اورا از بزرگترین چهره های تاریخ افغانستان، وطنپرست و قهرمان ملی کشور میدانند میدانند(از آنجمله آقای احدی).خدا شمارا عقل سلیم عطا فرماید

  • Dear brother Shair jan salaam.
   I am proud of you for revealing masood’s reality .I do agree with you strongly. nowadays people have been brainwashed .they cant diffrenciate between good and evil.for real masood was evil.he was the one who destroyed our whole country. destroyed half and sold the rest to his pakistani and Russian masters.started from our own young and pretty women to our musuem , to the pistachio trees to the gems and precious stones of panjshir. we dont have anything left in our counrty just becacuse of him.our people are poor,illitrate,and dark minded .our poeple die of diseases which are cureable easily just becauase we dont have any hospital left .we dont have any doctors left because of that bloody masood. May God burn him again and again every second. May God never forgive him.
   wasalaam

  • احمدشاه مسعود مرد وطن پرست بود واو به افتخار جام شهادت را نوشید

 • salam
  I think he is right.
  they killed massod. it is impossible to have access to massod
  Fahim and others put explosions inside the camera. when masood came to europe to talk with NATO leaders in bruxel.
  NATO said to massod that NATO wants to establish its troops in Afghanistan but Massod rejected that
  when Masood went back to Afghanistan he was very upset and very hopeless
  after that Nato made the plan toghather with Fahim and Qanoni... to kill him
  Punjsheris would never accept that
  because they dont want to lose their unity
  some days before his terror all his bodygaurds were changed by Fahim
  now Fahim and Qanoni would use his death to promote in Afghan politics
  and to use his picture and Shehadat for political purposes

 • سلام به برادران.

  من صرف میخواهم بگویم که نظر برادر ما بنام عابد علی صد در صد درست است.

 • چون خاندان آل یحی همه دار و ندار افغانستان را صرف عیاشی شان نمودند و دیگر امکانات سرگرمی در کشور باقی نمانده است، کابل پرس? سرگرمی خوبی برای اطفال بی سرپرست است.

 • احمدشاه مسعودشهید عزت شرف وافتخارافغانستان بوداست ومیباشد.تاریخ این را ثابت کرده و میکند.
  کسانیکه غیرت شرف وحیثیت ندارند واز دستگاه های استخیاراتی کشورهای بیگانه تغذیه میشوند بخاطرخوش ساختن دشمنان افغانستان این موضوعات را عنوان میکنند تا بادارانشان مزد خوبتر برایشان بدهد.
  و یک تعداد اشخاصی که وجدان ضیعف دارند متوجه این نیستند که این حرف های بی معنای شان در شان شخصیتی که همه زندگی اش را وقفی آزادی افغانستان کرد هیج ضرری به نام و نشان آن شهید راه آزادی وحیثیت افغانستان نمیرساند چون حالا مردومان چیز فهم وبادرک ما می دانند.
  به عوض توهین ودشنام به این آن بهتر است در فکری آینده ما باشیم
  که باز پدیده شوم طالبانیزم بالای ما حاکم خواهد شد آن وقت کی به داد ما حواهد رسید

 • سلام به همه انسان ها وهمه انسانهیکه وقعبینانه میاندیشند وفکرمیکنند! در لابلای نظریات میخوانم که کسی کسی را توهین میکند وکسی، کسی را بد میگوید وتمت ها میبندد که این چنین وآن چنان این خود ناانصافیست که ما افغانها اگر افغان واقعی وبا احساس باشیم باید از تمامی شهیدان راه آزاذی در راس شهید بزرگ مسعود عزیز را ستایش نموده وبه این فکر باشیم که دست جنایت کار isiپاکستان به چه طریق مسعود را شهید ساخت واگر مسعود ویارانش نبودند امروز افغانستان جز قلمرو پاکسان بود ما ودیگران هر گز ادعا افغانی بودن را کرده نمیتوانستم چناچه در زمان رژیم طالیبان که همه افغان چه تاجیک چه ازبیک چه هزاره و....... جرت مجاهد گفتن را نداشتیم پس بیایید به آینده افغانستان فکر کنم که دیگر بدی تکرار نشود ومن وتو به فکر اینده بهتر افغانستان عزیزباشیم نه به فکر گذشته که مسعود را کی به شهادت رساند وفلانی چه کار کرد ویقین کامل داریم که هرکس به این ملت برهنه پاه خدمت کرد خدا یاریش کند وهرکس به این ملت خیانت ونامردی کرد خداوند جزایش بدهد که میدهد. احمد قدیر "جویا"

 • در ادامه نظر برارد شیر باید بگویم که مسعود جنایتکار وقاتل دها دانشمند وزعمای مردم مارا در سمت شمال کشور بنام این و آن ترور نموده ویادر بندی خانه ها بشکل ناجوان مردانه به شهادت رسانیده حتی برای وارثین آن اجازه نمیداد تا جنازه آن را ادا نمایند فقدبجرم اینکه آن ها در مقابل تجاوز وحشیانه بادارن مسعود یعنی روسها استاده گی میکردند واز حیسیت ونوامیس مردم خود دفاع میکردندومثل این دها جنایات دیگری در مناطق دیگری انجام داده است .
  قتل این انسان خود خواه ومزدور ( کا جی بی ) واجب بود برای هر فرد مومن و وطن دوست مسلمان هرکی اینرا مردار غازی هست ومسولیت دنیوی واخروی خود را انجام داده است.

 • اين مطالب فاقد اعطبار است هدف ان ضربه زدن به حركت مردمي جبهه ملي است تا زمينه ستم شونيستهاي پشتون باز شود

 • Dr.Abdullah used to serve as massure to MASSOUD, I think he is not such a big personality, now adays he find KHALILZAD and may flattering him to find some place for him in future of afghanista. while the game in afghanistan is very complecated there is no space for small ppl like abdullah. thats good for Dr. to expend money of Brave Massoud in abroad or spend his time in calm erea or in any beach. he did a lot for afghanistan now it is good to leave the poor people of afghanistan alone. about his role in massoud assisination in fact thats a matter of more investigation. regards.

  • سلام دوستان عزیز بنظر من احمدشا مسعود خائن ترین انسان در افغانستان بود از قتل عام مردم بیگناه از طفل زن ومرد گرفته
   تا ویرانی کشور . ازاینها هم که بگذریم احمدشا مسعود بزرک ترین خیانت رادر حق فارسی زبانهاکردچون درزمان اول انقلاب یگ اندیشه
   ویا یک باوردربین فارسی زبانهاپیدا شده بود که مافارسی زبانها
   درطول تاریخ افغانستان از همه مضایای کشورمحروم بودیم لذایک توافق
   بین تاجگهاهزاره هاوازبگهاشده بودناگفته نماندکه این توافق بمعنی
   دوشمنی بابرادرهای پشتون نبودبلکه بخاطرشکستاندن انحصارطلبی پشتون
   ها بود ولی وفتکه احمدشامسعودسری قدرت رسیداین توافق را شکستاند
   وشرع کردبه تگروی ودوشمنی بااقوام دیگرکه همه ماشاهدش بودیم که این جنگهاباعث ازبین رفتن اون باورهاشدنمونه اش توافق محقق باسیاف واین بزرک ترین ضربه ازطرف مسعود برای فارسی زبانهابود حالاهزاره
   هاوازبگها تا صدسال دیگرسری تاجگهااعتبارنمیتوانند احمدشامسعود
   انقدر نفهم بودکه توانائی درگ قدرت خودرا هم نداشت مثل یک ادم
   که بیخواهدیک سنگی بزرگی رابالا کند وتوانائی بالاکردنش را نه داشته باشد ناقی زوربیزند عین احمقیست این راتمام دونیامیدانیست
   که مسعود بتنهائی قدرت کنطرول افغانستان رانداشت چون دراقلیت بودوخودش هم اخراین مسئله را درک کرده بود ولی دیر بنظرمن خیلی
   خوب شد که ایشان ازبین رفت والسلام قدیر از سویدن

 • سلام ! اگر این موضوع راست وحقیقت با شد که در قتل احمد شاه مسعود داکترعبدالله دست داشته باشد پس چرا تا اکنون دولت افغانستان در قسمت دستگیری داکتر عبدالله اقدام نکرده هر چی زود تر باید دولت و کسا نی که همقطار های واقعی مسعود استند دست به این کار مهم بزنند .
  با احترام
  احمد جمشید " نوری "

  • اگر اين سخن واقعيت داشته باشد دولت چرا در باره ان تحقيق نمي كند درحاليكه دولت بايد مجرم را گرفتار كند وبه جزاي اعمال برساند اگر ان طور باشد شايد وضعيت ديگر هم خاب شود وبه اين گونه بسيار مردم قدرت مند رااز دست خواهيم داد
   س ر ك ll

 • سلام.اینکه احمد شاه مسعود مجاهد خوب و یا بد بود من کاری ندارم چون هرچه کرد جوابش را گرفت.ولی من عکس ویدیوی پادشاه جوان مراکش را دیدم و داکتر عبدالله مهمان ارجمند این محفل باشکوه سلطنتی بود و تحفه ای که خودش و خانمش به شاه مراکش تقدیم کرد بیشتر از یک ملیون دالر ارزش دارد و وزنش هم خیلی گران و قتل مسعود توسط استخبارات مراکش و سعودی و مصر پلان شده بود و رسول سیاف یکسال قبل انعامی از طرف شاه مراکش دریافت کرده است و سیاف بیکی از مراکشی ها گفته است که پادشاه مراکش قرضدار من است و این مراکشی پرسیده که چرا یک شاه را قرض دادی و سیاف خندیده و گفته است که من گنجشکی را که میخواست بزند با کمک من انجام داد و مراکشی پرسیده که هدف ات مسعود است سیاف میخندد و میگوید که بروبیادر که حالا همین جا کدام شورای نظار نباشد که گپ من و ترا نشنود من بمراکش در محمدیه در تعطیلات تابستانی رفته بودم و در آنجا با این آدم معرفی شدم ولی باید بگویم که کشته شدن مسعود% 100 توسط استخبارات کشور عربستان و مصر و مراکش و پاکستان صورت گرفته و داکتر عبدالله و سیاف استخدام شده این کشور هاست در قتل مسعود .و دیگر اینکه مراکشی های جهادی که در اروپا زندگی میکنند آنها این دو شخصیت را منفور جهادی را میشناسند و اکثراً جهادی های مراکشی در اروپا فارسی و پشتو میفهمند و بسیار علاقه دارند با افغانها در تماس شوند و حهاد از مد روز رفته خودشان را ترویج کنند و هم چنان شخصی بنام عبدالشکور ولد شاه سلمان رحمان خیلی پنجشیری هم در بین مراکشی های جهادی که در پنجشیر آمد و رفت میکردندو ایرانی تبار خودرا معرفی میکردند .میشناسند من عکس شکور نام را که با عربها در پنجشیر عکس گرفته دیدم و شناختم .در خاتمه باید گفت که ربانی هم در انگلیس بیک افغان که دوست شخصی ربانی است گفته بود که اگر مسعود زنده میماند ما زنده نمی ماندیم (مارا بچور و چپاول نمیماند )و همچنان گفته است که مرغ کم و گویش کم . این حرف کله خام ربانی چه معنی میدهد آیا در قتل مسعود این اخوانی شیطان مذهب دست ندارد .بهر صورت مسعود یک مرد بود اگر مخالفش هستیم و یا موافقش .باید اظهار کرد که باید دست های که در قتل مسعود استفاده شده باید افشا شود .

  • نظریات جناب کامل تا اندازه درست به نظر می رسد، مسله مسعود شهید جداست که چکار کرد با کشور ؟ اما جناب داکتر عبدالله به عنوان نامزد ریاست حمهوری با چنین عملکرد گذشته خویش با دوست نزدیکش شهید مسعود چه پیام برای ما میدهد به جز تنفر من پیشنهاد میدارم که چنین خبر در زمان نهائی انتخابات به شکل گسترده آن پخش گردد تا جناب داکتر عبدالله کوچکترین حمایت از سمت شمال نشود.

 • روز 4 جنوری پسر رضا شاه ایران علی رضا پهلوی در اپارتمان خود با فیر یک گلوله به زنده گی خود خاتمه داد , او 44 سال عمر داشت و در حال ختم نمودن دگری PHD از فاکولته هاروارد بود . رضا پسر فرح دیبا زن سوم رضا پهلوی بود .

 • برای همه معلوم است که داکترعبدالله عبدالله یکی ازوفادارترین همسنگران مسعودشهیداست امابعضی دشمنان بخاطر لطمه زدن به شخصیت اوازهرنوع پروپاگنددریغ نمیورزنداین نوع توطئه هادربرابرشخصیت های واقعی وطن زیادصورت میگیرداماهیچگاه باعث ازبین رفتن اعتبارآنهادربین مردمانی که آماده فداکاری هستندنخواهدشدومانندیک افسانه باقی خواهدماند.
  به امیدموفقیت های رهبرخردمندائتلاف تغیروامیدمحترم داکترعبدالله عبدالله

 • من ازمطالعه نامه های فوق متاثر شدم که چرا افغان ها باوجودکه از اندیشه های والای شهید احمدشاه مسعود
  با خبر هستند بازهم به حقیقت پی نمی برند
  به نظرمن احمدشاه مسعود ازجمله شحصیتهای است که تاریخ هرگز فراموش نخواهد کرد
  مسعود نماد جهاد ومقاومت ملت مسلمان افغانستان است اوبه خاطر قدرت وسلطنت به مثل شاه شجاع ،
  ظاهرشاه .......خاک های افغانستان را به دشمن ها تسلیم نکرد بلکه اوبه خاطری حفظ آزدی واستقلال
  افغانستان جان خویش را قربان کرد
  بااحترام

 • درقدم اول لعنت به کاظبین که بدون تحقیق به قهرمان ملی کشورشهیداحمدشاه مسعودبزرگ تهمت میبندند که این خودازنظراسلام جرم پنداشته شده واین موضوعات گمان گفته میشود وپیامبراکرم (ص)درحدیثی گمان راگناه دانسته ومسلمانان رامنع فرموده است خانم شیرروبا صفت احمق لوده اگرمیخواهی واقعا انچه راکه گفته ای ثبوت کنی بفرما به شماره تیلفون بنده تماس بگیرتا دریک تلوزیون روی این موضوع مردانه صحبت کنیم اگرواقعا مردهستی ونامت شیراست وفکرمیکنم والدین تو ازنام که بالای توگذاشته اند حالا سخت شرمنده هستند دوستان اول بسیار عسبانی شده بودم اما سخنی ازیک اندیشمندبزرگ بیادم امد خودراکنرول کردم وان اینکه قهرمان رامی توان ازتعداد دشمنانش شناخت و دهان انسان بی عقل بی وبی ادب رامیتوان باخاموشی و وقارباید بسته کرد خوب شیرروباصفت حالا توجه کن به یک پرسش ویک مصره شعرتوره به خداوندیکتاقسم که انچه میگوئی واقعا ازحس قوم گرائی تواحمق نیست هرکس بدمابه خلق گوید مادیده به بدنمی خراشیم ماخوبی اوبه خلق گوئین تاهردودروغ گفته باشیم 0796637001 بعدازین وعده میکنم تراخوب بگویم عبدالمتین مبشر پنجشیری یکی دره ازدره های بهشت به برسخره برسرهوای بهشت

  • نخست از همه لعنت به کسانانی که به مردخدا پرست ومردسنکرمقاومت تعمت میکونند: مسعود مرد بود که خاص برای آزاده وطن ومردمش مبارزه میکرد چون درزمان جهاد ومقاومت ازهیچ نوع سیع وتلاش برای آزادی وطنش دریخ نکرد (رامس سیفی پنجشیری)

 • سلام به برادرعزیزم متین جان وپیروان پیامبراکرم (ص) ورهروان شهیدبزرگ قهرمان ملی کشوراحمدشاه مسعودبزرگ بعدمتین جان درکلامش منطق وفلسفه می گنجید منطقی برای کاظبین فهماند امامن نه فلسفه رامیدانم ودرکلامم منطق میگنجد بدون دلیل حاضربه مبارزه تن به تن هستم اگرمردی پس به این شماره تماس بگیرید 0706140486وسلام

  • درودبیکران برخاتم پیامبران حضرت محمد (ص)درود برتمامی شهیدان ازصدراسلام تاکنون درودبرروح قهرمان ملی کشور شهیداحمدشاه مسعودبزرگ درودبرتمامی امت اسلام وهمچنان درود برتمامی پیروان جهاد ومقاومت افغانستان که تمام وقت زنده گی خودرا وقف اسلام عزیز وانسان سازی کرده اند دوستان وپیروان شهیدبزرگوار احمدشاه مسعود من دریک کلام برایتان می گویم که (همرای بی ناموس ها سروکارناشته باشیدبیچاره ها ازمورده گاوی آزاددرین خاک مقدس مانده اند وبنا برهمین موضوع مانندسک های ولگرد قوقو می نمایند که آن هم به گفته بزرگان به لق لق سک دریامردارنمی شود وسلام دوستان احمدشاه مسعودبزرگ

 • پس قضیه ای قتل احمد شاه مسعود بسیار پیچیده است!!
  بعضی طرفداران عبد الله عبد الله می گویند احمد شاه مسعود را قسیم فهیم کشته و قسسیم فهیم رسما با طالبان و القاعده در قتل احمد شاه مسعود همکاری داشته است . مقصد هر کس که احمد شاه مسعود را به قتل رسانده یک جنایتکار و یک دذد احمق غلام بد بخت را به جهنم فرستاده و بسیار ی از مردم مسلمان افغانستان را از دست این تاجیک تاجیکستاتی راحت کرده است. فغانان غیور افغانستان قهرمان ملی و قهرمان دذدی را از همدیگر تشخیص داده می توانند احمد شاه مسعود یک قهرمان دذدی بود نه قهرمان ملی .

 • من دوستان احمد شاه مسعود را به خواندن یک کتاب در باره مسعود دعوت می کنم تقاضادارم این کتاب را که قهرمان ملی افغانستان احمد شاه مسعود را بسیار درست معرفی می کند بخوانید.
  دراین کتاب زندگینامه احمد شاه مسعود قرار فهرست ذیل نشر می شود:
  معــرفی کــوتاه شــیر پنــجشــیر
  اندکی از زندگینــامــه شــاه مســـعود
  سازمــاندهــی نظـــامی احمــد شــاه مســـعود
  تـــرور احمــد شــاه مســـعود....
  برای دریافت کتاب احمد شاه مسعود به سایت خاوران بخش ویژه مربوط به احمد شاه مسعود مراجعه کنید
  تعمق در رفتار و گفتار شهید مسعود ثابت می سازد که استقلال، آزادی، اتحاد و شکوفایی افغانستان، اهداف او بود. نه تنها اهداف او بلکه منظور تمام رزمندگان و مجاهدین واقعی این کشور، که در این راه و در سه دهه جنگیدند یا شهید شدند. اما زمانی که دریافتند که هدف جهادشان بعد از خروج اردوی سرخ کامل گشته و جنگ بیشتر بر سر قدرت، به کشتار مردم و تخریب کشورشان خواهد انجامید، سلاح را بر زمین گذاشتند و بدون ادعا از صحنه سیاسی خارج گردیدند. چرا که جهاد در اسلام برای رهایی مردم از ظلم و کسب استقلال کشور معنی شده است. پس مجاهد واقعی هیچ گاه نباید در بدل جهاد خویش، ادعای قدرت و مسند نشینی بنماید.
  احمد شاه مسعود با جهاد خود اردوی سرخ را بزانو در آورد، و با شهادت خویش نقطه عطف مهمی را در تاریخ سیاسی سی سال گذشته افغانستان مشخص ساخت. نقطه ای که سقوط رژیم طالبان و رونما گردیدن یک عرصه جدید سیاسی می باشد، که به خاطر آن میلیون ها افغان کشته، معیوب و مهاجر شده اند.
  مسعود به تاریخ نهم سپتمبر ٢٠٠۱ (١۸ شهریور١٣۸٠) به شهادت رسید. سه روز بعد به تاریخ یازدهم سپتمبر (٢٠ شهریور) همان سال، حادثه حملات بر مراکز تجارت جهانی در نیویورک به وقوع پیوست. کمی بعد رژیم طالبان با ورود عساکر امریکا به افغانستان، سرنگون گردید.
  شهادت مسعود و بزرگداشت این روز، هر ساله ما را به این واقعیت برمی گرداند که ما در بدل خون شهدایی که به قمیت جان های عزیزشان کشورمان را آزاد نگه داشتند، چه کردیم.
  طالبان وابسته به القاعده هنوز در مناطق جنوبی این کشور بیداد می کنند، اختطاف گیری، بمب گذاری و سربریدن ها، افغانستان را در وحشت نگه داشته است. خاک پاکی که هموطنان ما جان های خود را برای آزادی آن از دست دادند، به کشتزارهای تریاک و مراکز تولید هروئین مبدل گشته است.
  پاکستان هنوز به تفرقه های قومی دامن می زند. فساد اداری، نبودن امکانات حیاتی زندگی مثل آب و برق، و هزاران مشکل دیگر هنوز دامنگیر این کشور است. شش سال بعد از (شهادت مسعود)، افغانستان هنوز نتوانسته برای ساده ترین مشکلات موجود در این کشور راه حلی بیابد.
  چه اندک است دستاوردهای ما، چه بسیارند دردها و مشکلات لاینحل، و چه خالیست جای مسعود در زمانی که ما از هر عرصه دیگر به او محتاج تریم. تا مثل همیشه با نگاه عمیق و جدی که لرزه بر اندام دشمنان افغانستان می افکند بگوید که دشمن ما کیست، که مجرم ماییم که با نفاق خود فرصت حضور دشمن را در خاک خویش فراهم آورده ایم. بگوید که منافقین با قدرت خویش افغانستان را به کشتزار تریاک و فابریکه (کارخانه) هیروئن سازی مبدل ساخته اند. بگوید آنهایی که اعانه هایی را که با تضرع سران به مردم افغانستان اهدا می گردد از حلقوم مردم بیرون کشیده و به تاراج می برند، روزی پاسخگوی این ملت خواهند بود.
  شاید هم دشمنان افغانستان به خوبی می دانستند که اگر مسعود در میان ما باشد، افغانستان هرگز به اعراب به کرایه داده نخواهد شد. هرگز در مقابل پاکستان تعظیم نخواهد کرد، و هرگز بر تقاضا های راست و چپ گردن نخواهد نهاد. بلکه این دیگران هستند که باید تن بر خواسته های افغانستان بدهند. چرا که همه قرضدار مبارزات افغان ها در جنگ سرد و در جنگ علیه دهشت افکنی هستند.
  به امید روزی که ما با تکیه بر اتحاد، اتفاق و صداقت، افغانستانی داشته باشیم که در آن با برآورده نمودن آرزوی شهدای خویش که داشتن یک کشور آزاد و مستقل است، قرض خود را به خون آنان ادا سازیم.
  به امید روزی که پیروان مسعود، راه مسعود و اهداف مسعود را که به بهای خون و زندگی اش شجاعانه از ان دفاع کرد، زنده نگهدارند. به گونه ای که وقتی در سال های دیگر برای بزرگداشت شهادت احمد شاه مسعود و یادبود از شهدای دیگر کشور دور هم جمع می شویم، بتوانیم با سربلندی دستاوردهای کشور خود را برشماریم. تا به این وسیله روح این شهیدان شاد گردد و بدانند که ملتی که آنان جان خود را برایش فدا کردند، خون و قربانی آنان را پاس می دارد. تا بدانند ما خود را وقف افغانستانی کرده ایم، که آنان برایش جهاد کردند و جان دادند. افغانستانی که آن را آباد خواهیم ساخت.
  زنده باد شیر پنجشیر احمد شاه مسعود
  برای خواندن نوشته های زیاد تر در باره احمد شاه مسعود به سایت خاوران مراجعه نمایید.
  یادمان نرود احمد شاه مسعود بود که زنجیر استبداد قومی چند ساله اوغانهای وحشی را پاره کرد که دیگر تا قیامت هم این زنجیر را اوغانهای انحصار طلب و بدوی و حشی وصل نخواهد توانست.
  یادمان نرود احمد شاه مسعود بزرگ بود که برای اولین بار تخت ریاست و پادشاهی اوغانهای فاشیست و تمامیت خواه را سرنگون کرد و به جای آن یک رئیس جمهور صلح طلب همچو برهان الدین ربانی را سرکار آورد.
  یاد مان نرود احمد شاه مسعود قهرمان بود که بینی گلبدین و دیگر اوغانهای نقل داده شده از پاکستان را به خاک مالید.
  نمی دانم چرا اقوام غیر پشتون قدر احمد شاه مسعود را نمی دانند؟ همین احمد شاه مسعود بزرگ بود که آنقدر از او ترسیده بودند که کاری دیگه از دست شان نمی آمد کتاب سقاوی دوم رانوشته کردند.
  بیایید احمد شاه مسعود را ما اقوام غیر او غان بدون تعصب قهرمان ملی بنامیم تا دیگر او غانهای وحشی در تاریخ افغانستان سرخودرا بلند کرده نتواند و برای فرزندان ما و شما به جای نام ناقلین پاکستانی به عنوان قهرمان ملی افغانستان احمد شاه مسعود به عنوان قهرمان ملی افغانستان نام برده شود.

 • عبدالرب رسول سیاف به مدت دو هفته در خواجه بهاءالدین مهماندار دو تروریستی بود که احمد شاه مسعود را در 9 سپتمبر2001 به قتل رساندند.
  دو تروریست عرب وابسته به القاعده از خاک پاکستان و از محدوده ی تحت کنترول طالبان عبور نمودند، به سلامت به پایگاه احمد شاه مسعود د رخواجه بهاءالدین رسیدند، مدت دو هفته مهمان استاد سیاف بودند، اطرافیان احمد شاه مسعود را متقاعد ساختند مسعود را تشویق کنند که به آنها اجازه ی مصاحبه بدهد، از سیستم امنیتی مسعود که عملاً یکی از با تجربه ترین و زبده ترین سیستم های امنیتی بود عبور نمودند و با انفجار بمبی مغز احمد شاه مسعود رهبر مقاومت را در چند ثانیه متلاشی ساختند. مسعود حتی فرصت سخن گفتن پیدا نکرد. یکی از تروریست ها در جا کشته می شود. دیگری فرار می کند و در حالیکه به نظر نمی رسد او هیچ راه فراری از دره ی پنجشیر به بیرون داشته باشد، دستگیر نمی شود و توسط نیروهای امنیتی به قتل می رسد. بدین ترتیب تنها سرنخ موجود از بین برده می شود. چرا؟
  سوال اساسی این است که آیا تمام این ماجرا می تواند بدون همکاری حلقات اطراف مسعود اتفاق افتاده باشد؟ چرا سیاف دو هفته از دو تروریست عرب پذیرایی کرد و چرا به مسعود توصیه نمود تا با آنها مصاحبه نماید؟ چطور ممکن است که سد امنیتی محافظین مسعود قادر به کشف توطئه ترور احمد شاه مسعود نشده باشد؟
  مسعود در اواخر عمر خود به ندرت به خبرنگاران خارجی فرصت مصاحبه می داد. حتی خبرنگاران غربی قادر به دسترسی به مسعود نبودند. او دهها با رتوطئه قتل خود را خنثی نمود و صدها بار از نبردهای خونین جان سالم بدر برد.
  جورج فریدمن در کتابی تحت عنوان جنگ مخفی امریکا در مورد دلیل قتل مسعود توسط القاعده می نویسد:" یکی از نظریاتی که وسیعاً در حلقات مطرح شده است، مبتنی بر اسنادی است که از سازمان استخباراتی دفاع Defense Intelligence Agency به بیرون درز کرده است، حاکی از این است که مسعود بدین سبب به قتل رسید که از حمله ی 11 سپتمبر آگاه بود و القاعده می خواست او را خاموش نماید." نویسنده کتاب علاوه بر اینکه این دلیل سازمان استخباراتی را قانع کننده نمی یابد در ادامه می نویسد:" حتی اگر او اطلاعاتی در مورد حملات به امریکا می داشت هفته ها وقت داشت تا این اطلاعات را به روابط استخباراتی روسی خود و یا هر سازمان استخباراتی دیگری منتقل نماید."
  اگر احمد شاه مسعود قادر بود قبل از حملات 11 سپتمبر از پلان حمله به امریکا آگاه شود بدون تردید می توانست از ترور خود بوسیله ی القاعده پیشگیری کند.
  تحلیل سازمان استخباراتی دفاع سعی دارد احمد شاه مسعود را وابسته به القاعده نشان دهد و سعی می کند ترور احمد شاه مسعود راناشی از اختلافات درونی سازمان القاعده نشان دهد. وابستگی احمد شاه مسعود به القاعده کاملاً غیر قابل قبول است.
  تحلیلی که بیشتر در حلقات سیاسی نزدیک به احمد شاه مسعود مطرح می شود دخالت سیا (CIA) ، اختلافات داخلی در تیم نزدیک به احمد شاه مسعود، و نفوذ طالبان در جبهه ی متحد را در موفقیت القاعده در قتل مسعود دخیل می دانند.
  سیاف و قتل احمد شاه مسعود
  مهمانداری عبدالرسول سیاف از خبرنگاران عرب آن هم به مدت دو هفته در مهمانخانه ی ویژه و توصیه ی استاد سیاف به احمد شاه مسعود برای قبول مصاحبه دو خبرنگار عرب سوال اساسی را در برابر آقای سیاف قرار می دهد که بوسیله شواهد دیگر تقویت می شود. در زمان ترور احمد شاه مسعود طالبان مسایل قومی را در کشور به شدت حاد ساخته بودند. استاد سیاف از موتلفین ناراضی احمد شاه مسعود محسوب می شد. اعتماد مسعود به استاد سیاف تضعیف شده بود و عده ای از اطرافیان مسعود به صداقت آقای سیاف مظنون بودند و معتقد بودند که آقای سیاف با طالبان مخفیانه روابط دارد. سیاف تیزهوشتر از آن بود که رد پایی از خود بر جای بگذارد. اما بعد از سقوط طالبان و ایجاد حکومت جدید تجارب متعدد نشان داد که استاد سیاف به هیچ وجه با شورای نظار سر سازگاری ندارد و شورای نظار را غیر قابل اعتماد می داند. در تمام معادلات قدرت او خود را به کرزی و همتباران پشتون خود نزدیک تر نگه داشت و از تمام برنامه های آنها حمایت نمود. استاد سیاف بعد از آمدن محمد ظاهر شاه به کابل به افتخار وی در اقامتگاه خود در پغمان مهمانی شاهانه ای بر پا نمود و با کشتن دهها گوسفند از ظاهر شاه پذیرایی نمود. استاد سیاف خود را بین دوستان واقعی خود یافته بود.
  یونس قانونی و قتل احمد شاه مسعود
  قبل از حادثه 9 سپتمبر مناسبات احمد شاه مسعود از یک سو با استاد ربانی و از سوی دیگر با تیم محمد قسیم فهیم و یونس قانونی رو به خرابی رفت. محمد قسیم فهیم که نقش کلیدی در شورای نظار داشت احساس می کرد سهم او در رهبری شورای نظار کمتر از استحقاق واقعی وی است. از سوی دیگر رقابت دیرینه دو قریه ای که زادگاه احمد شاه مسعود و قسیم فهیم بود نیز در اختلافات این دو سهم داشت. اما احمد شاه مسعود که دارای قدرت مدیریت و رهبری بسیار قوی و دارای پایگاه مردمی بود مصمم بود کنترول اوضاع را کاملاً در دست خود حفظ نماید و به نظر نمی رسید هیچ راهی برای جابجایی درونی قدرت وجود داشته باشد. محمد یونس قانونی که از یک سو فاقد قدرت و نفوذ قسیم فهیم و از سوی دیگر در نزد مسعود بی اعتبار بود سعی نمود با بازی چند طرفه هم مسعود را حفظ کند و هم خود را عضو تیم قسیم فهیم محسوب نماید. بدین ترتیب محمد یونس قانونی نقش اساسی را در بازی رقبای قدرت به عهد ه گرفت. قانونی که در دوره ی حکومت مجاهدین از نزدیک با نیروهای امنیتی کار نموده بود توانست نفوذ خود را بر حلقه ی نیروهای امنیتی اطراف مسعود نیز حفظ نماید. او توانست از این نفوذ استفاده نماید و محافظین امنیتی مسعود را اغفال نموده زمینه را برای ترور احمد شاه مسعود فراهم سازد. بدین ترتیب نقشه ترور احمد شاه مسعود با همکاری مخالفین داخلی که احساس می کردند احمد شاه مسعود با رفتار مستبدانه خود آنها را تحقیر می نماید به اجرا در آمد.
  امرالله صالح و قتل احمد شاه مسعود
  سازمان استخباراتی
  CIA ممکن است بوسیله مهره های خود پروسه ی ترور احمد شاه مسعود را تسهیل نموده باشد. امرالله صالح که در حال حاضر رئیس عمومی امنیت ملی افغانستان است گفته می شود عضو CIA بوده است و به احتمال قوی در منحرف نمودن توجه نیروهای امنیتی احمد شاه مسعود نقش کلیدی داشته است. بدون تردید در این مسئله او نمی تواند تنها عامل باشد و شاید کسان دیگری نیز که با سازمان CIA ارتباط داشته اند به او کمک کرده باشند. امرالله صالح یکی از کسانی بود که بعد از قتل احمد شاه مسعود به سرعت در درون طبقه ی قدرت در کابل رشد نمود و موفقیت کلیدی ریاست امنیت ملی را از آن خود ساخت.
  اما چه دلیلی می تواند سازمان CIA را به حذف احمد شاه مسعود علاقمند ساخته باشد و این سازمان چگونه ممکن است از نقشه ی ترور احمد شاه مسعود آگاه شده باشد.
  تصور این سازمان این بود که قتل احمد شاه مسعود به امنیت ملی امریکا هیچ آسیبی نمی رساند، مسئله ی افغانستان را یک طرفه می نماید و متحدین وقت امریکا در منطقه یعنی پاکستان، عربستان سعودی و امارات متحده عربی را پیروز می نماید. امریکایی ها نمی توانستند به احمد شاه مسعود که در سالهای اخیر روابط بسیار نزدیکی با ایران برقرار نموده بود اعتماد نمایند. مسعود از نظر CIA یک عنصر خطرناک محسوب می شد. با درک این واقعیت به احتمال قوی سازمان القاعده عامدانه CIA را از نقشه ی احتمالی خود تلویحاً آگاه نموده است و یا هم شاید بوسیله روابط دو جانبه ی خود از سازمان CIA خواهان کمک و همکاری شده است و به احتمال قوی القاعده این عمل را بخاطر انحراف سازمان CIA از نقشه ی حمله ی خود به امریکا انجام داده است که برای موفقیت جهانی القاعده حیاتی محسوب می شد. از سوی دیگر همکار بودن طالبان و پاکستان با القاعده در اجرای پروژه ی قتل احمد شاه مسعود ممکن است سبب درز نمودن اطلاعات از طریق حلقات ISI پاکستان و یا هم طالبان به CIA شده باشد. درین صورت امریکا با استفاده از اجنت های خود در درون شورای نظار مثل امرالله صالح توانسته است پروسه ی قتل مسعود را تسهیل نماید.
  ترور احمد شاه مسعود ضربه ی محکمی بر تمام نیروهای مقاومت و مخالفین طالبان وارد نمود. روحیه ی مردم به شدت درهم شکسته شد و اگر حمله ی القاعده به امریکا صورت نمی گرفت خطوط مقاومت به سرعت در هم می شکست.
  آنچه که مشخص است این است که پلان قتل احمد شاه مسعود در زمان تعیین شده آن توسط القاعده به اجرا در نیامد. امتناع احمد شاه مسعود از مصاحبه با خبرنگاران عرب نقشه ی آنها را دو هفته به تاخیر انداخت و به 11 سپتمبر نزدیک ساخت. به احتمال قوی طرح القاعده این بوده است که با ترور احمد شاه مسعود جبهه ی مقاومت توان مقابله با طالبان را از دست خواهد داد و طالبان قادر خواهند شد تمام افغانستان را به تصرف خود در آورند. با این محاسبه و با از بین رفتن کامل جبهه متحد، طالبان قادر می شدند مقاومت جدی را در برابر حملات امریکا، که از نظر القاعده بعد از حمله این سازمان به برجهای نیویورک حتمی بود، بوجود آورند. از سوی دیگر القاعده به احتمال بسیار قوی منتظر اجرای کامل و موفقانه ی نقشه ی حمله خود به امریکا بود. اگر این نقشه تمام و کمال به اجرا در می آمد و حمله به کاخ سفید و پنتاگون موفق می شد امریکا با بحران بزرگی مواجه می شد و در این صورت قادر به از بین بردن حکومت طالبان، در صورتیکه قتل مسعود دو هفته زودتر صورت می گرفت، نبود. بدین ترتیب معادلات قدرت از شکل فعلی آن ممکن بود فرق نماید.
  به نظر می رسد ترور احمد شاه مسعود و چگونگی دخالت بعضی از عناصر قدرت در آن به رازی لاینحل بدل شده است. اما آنچه که مشخص است این است که این قتل به تنهایی توسط القاعده امکان پذیر نبود و بدون تردید روزی تمام ابعاد مسئله آشکار خواهد شد. اما حال که بیش از 5 سال از این قتل می گذرد انتظار می رود پرونده ترور احمد شاه مسعود باز شود و افکار عمومی در جریان جزئیات مسئله قرار گیرد. و کسانی که در این قتل به صورت مستقیم یا غیر مستقیم سهم گرفته اند به محکمه کشیده شوند. این یک مسوولیت ملی است.
  برای مطالب بیشتر به این سایت مراجعه کنید:
  http://massoudhero.blogfa.com/...

  آنلاین : http://massoudhero.blogfa.com/...

 • احمد شاه مسعود فقط یک جنگ سالار احمق بود.
  من نمی دانم تاجیکان پنجشیری چرا در افغانستان که وطن افغانان است اینقدر از یک آدم سبک سر و کله خامی مثل احمد شاه مسعود تبلیغات می کنند تاجیکان بدانند که بزرگ کردن احمد شاه مسعود به ضرر آنهاست و حساسیت مردم افغانستان را به دنبال دارد. احمد شاه مسعود برای شما قهرمان ملی است اما برای افغانها یک خائن ملی بیش نبود جانانه

 • احمد شاه مسعود را از زبان یک خارجی بشناسید
  از: Roger L. Plunk يکی از ميانجيان و حاميان سيار صلح بين الملل که در نشريه ء‌ The Source بتاريخ اول دسمبر ۲۰۰۱ منتشر گرديد.
  در سال ۱۹۹۸ من دو ماه را طور مهمان در دره ء پنجشير٬ در افغانستان سپری کردم. من در آنجا منحيث ميانجی و بيطرف بودم و ملاقات هايی پيهم با مسعود داشتم و ميخواستم طرز ديد وی را در مورد آينده ء افغانستان بدانم. آخرين ملاقات ما با مسعود در هنگام صرف صبحانه در خانه ء خود مسعود بود.
  در افغانستان غذا به شکل سنتی در روی زمين خورده ميشود. به طوری که چهار زانو به دور دسترخوان نشسته که مانند ميز غذا خوری است. خود مسعود دسترخوان را هموار کرد و ما را به خوردن غذا دعوت نمود. باد بهاری به داخل اتاق ميوزيد و اشعه ء خورشيد صبحگاهی در اطراف ما ميدرخشيد. در بيرون درخت های بادام پر از شگوفه ها به مشاهده ميرسيدند و آواز نغمه ها پرندگان گوشها را نوازش ميداد. من به مسعود گفتم که باغچه ء‌ زيبايی دارد. در جوابم گفت: روسها اکثر درختان را از بين بردند و زمانی که آنها اينجا را ترک کردند ما به احيای دوباره پرداخته و نهالهای ديگری غرس نموديم و زمانی که صلح در افغانستان مستقر گردد ما پروسه ء برق را انکشاف خواهيم داد و جنگلات اطراف کوهها را دوباره احداث خواهيم کرد.
  خيال و تصور مسعود برای انکشاف و پيشرفت دره ء پنجشير در چهره اش آشکارا بود. تواضع و فروتنی در او پيدا بود. لباس ساده و مردمی میپوشيد. مودبانه حرف ميزد٬ زياد ميخنديد و هنوز احساس عميق تر برای مردم افغان داشت. اکثرآ او را ميديدم که از مهمان خانه ای که من در آن اقامت داشتم به طرف دفتر کارش با تنها يکی دو تن از محافظانش همراهی ميشد٬ نه مثل ديگر رهبران که با شان و شوکت و خود خواهی بدرقه ميشدند. او يک شخص ملی با ديدگاه ملی بود. اما در ضمن او يک پنجشيری هم بود. با خيال و ديد برای پنجشير برای مردم محلی آن.
  سمت رسمی مسعود وزير دفاع بود اما وی ترجيح ميداد يک قوماندان عادی باشد. وی مرکز اتحاد بود و خط اول شمال کابل را بر ضد طالبان کسانی که مسعود را آخرين و بزرگترين مانع ايشان برای کنترول افغانستان ميديدند به دست داشت. افغانها او را شير «‌ پنجشير » ميناميدند. که معنی پنج شير را ميدهد و او شير شير ها بود. کهنسالان افغان ميگويند:‌ هر کسی که بخواهد به افغانستان تهاجم نمايد بايد آگاه باشد٬ که در زير هر سنگ کوه يک شير خفته است. زمانی که مسعود با روسها ميجنگيد آنها ميگفتند ( احمد شاه مسعود شير است ).
  اشخاصی که توسط بم انتحاری مسعود را در نهم سپتامبر به شهادت رسانيدند٬ اين فقط دو روز قبل از حمله به امريکا بود و قتل وی ارتباط به بن لادن ميگرفت. چنين معنی ميدهد که مسعود بزرگترين دشمن بن لادن در افغانستان بود و ما چنين فرض کرده ميتوانيم که بن لادن ميخواست مانع داشتن چنين دوست و هم پيمان قدرتمند امريکا شود. تصور شده ميتواند که مسعود اولين قربانی حمله بالای امريکا باشد.
  گرچه مسعود مرد ولی افکار و خيالاتش هنوز زنده است. اخيرا در ويديو ها و تصاوير از قوتهای اتحاد شمال در کابل و مزار شريف عساکر با حمل عکس های بزرگ از احمد شاه مسعود به حيث سمبل ملی مراسم ويژه ای را اجرا ميکنند. پس ديد و منظر وی زياد تر از پيش شده است. اتحاد شمال ای که کنترول افغانستان را به دست دارند و اين کوشش ها بود که باعث تشکيل يک دولت جديد در افغانستان شد.
  بعد از ختم صبحانه مسعود عقب نشست و يک ارايه ء طويل خويش را از نقطه ء نظر سياسی برای آينده ء افغانستان بيان کرد. مسعود ميخواست يک سيستم فدرالی را در افغانستان بازتاب دهد. او به من گفت: فشار های زيادی بالای مردم افغانستان بوده است و اين بايد تغيير يابد. افغانستان اضافه از ۳۰ ولايت دارد و او به طور مفصل برايم شرح داد که چگونه ميتوان افغانستان را به ۹ ايالت مختلف٬ شامل ولايت فدرال که در پايتخت کابل باشد٬ تهداب گذاری کرد.
  تاريخ افغانستان توسط انکشاف تدريجی قدرت يا کنترول مرکزی کابل نشان داده شده است. قبل از تهاجم شوروی٬ تمام مقررات دولتی توسط دولت تعيين ميشد و يک موقعيت کوچک برای استقلال داخلی مردم باقی گذاشته شده بود که اين يک تنگنا را ايجاد کرد و از اين رو قدرت های سياسی را بميان آورد که تمايل به کشمکش ها برای قدرت داشته باشند٬ اکثرآ‌ بين اقوام و مليت ها که تحت فشار دولت و فاقد نيرو و آزادی بيان بودند. شوروی ها و طالبان اين وضعيت را به نهايت رسانيدند.
  وجود يک دولت فدراليزم جدا شدن قدرت ها بين دولت ملی و ضمام داری محلی ولايات ميباشد که در رقابت با هم ديگر هر يک ساحات تحت تسلط خويش را اداره ميکنند. قسمی که پدران بنيان گذار امريکا به خوبی ميدانستند٬‌ حکومت های قدرتمند محلی منجر به منحط شدن در حکومت ملی ميشوند. يک سيستم فدرالی اين اختلاف را از بين ميبرد و ضمام داری محلی را قدرت ميبخشد تا موضوعات محلی خود را فيصله نمايند. با پشتيبانی از قدرت های محلی توأم با پايدار ساختن اتحاد ملي، يک سيستم فدرالی در افغانستان خواهد توانست اساس برای به وجود آوردن صلح و آشتی تمام گروپهای قومی و مذهبی گردد تا بازتاب دهنده ء هماهنگی تمامی مردم افغانستان باشد. مسعود عامل اکثر سالهای جنگ را در افغانستان نفوذ قدرت خارجی ميدانست. البته در اول تهاجم شوروی٬ بعدآ‌ پاکستانی ها٬ کسانی که طالبان را حمايت ميکردند و در اين اواخر شبکه تروريستی القاعده. وی با احساسات و علاقه ء شديد به من گفت:‌ ما بايد خود را از تهاجم و نفوذ قدرت خارجی بيرون بکشيم و استواری و پايداری را در خود جستجو کنيم. وی کمک و مشورت خارجی را خوش آمديد گفت اما نه مداخلات سياسی را .
  اتحاد شمال اخيرآ‌ بن (‌جرمنی ) و يا جای ديگری بيرون از افغانستان را برای برگذاری اتخاذ تصاميم نهايی راجع به افغانستان را رد کرد. چنين جلسات صرف برای بحث يا گفتگو های مقدماتی معين شده است. يک دليل آن اينست که در آن حضور نفوذ خارجی ميباشد. دليل ديگر مربوطه اينست که چنين تصاميم بايد ريشه ء‌ فرهنگ افغانی داشته باشد تا مشروعآ قانونی پنداشته شود. (‌ فکر کنيد که جلسه ء مطابق قانون اساسی امريکا جايی که قانون اساسی امريکا طرح شد، در پاريس و يا لندن باشد به جای آنکه در فلادلفيا برگذار شود ) پس پلان جاری برای يک حکومت انتقالی به واسطه ء لويه جرگه بايد در کابل تشکيل جلسه شود.
  به گفته ء مسعود يک حکومت انتقالی افغانستان را بايد از قوماندان سالاری به طرف مردم سالاری ببرد و اقدام به جمع آوری اسلحه ء‌ ثقيله از قوماندانان٬‌ تشکيل شورا برای طرح قانون اساسی و آماده ساختن کشور برای انتخابات به يک دولت جديد نمايد. برای دولت انتقالی مسعود تأکيد کرد تا يک اداره ء‌ توأم با روحيه ء مردمی باشد٬ تا مردمی را که طی ۲۳ سال جنگ از هم پاشيده اند راضی بسازد و باعث بوجود آمدن مصالحه و هماهنگی گردد. او گفت بايد به مردم محلات همکاری شود، نه اينکه قانون را به زور به آنها تحميل نمايد قسمی که روسها و طالبان انجام دادند.
  قوماندان مسعود تمام زندگی خود را وقف جانبازی٬‌ بارها قرار گرفتن در حلقات محاصره ء مرگبار و امور نظامی نمود. اما هدف از جنگ وی آوردن صلح و آرامش به ميهن و مردمش بود. در آخرين ملاقات صبحانه ء ما من از وی قدر دانی کردم و او نيز از من تشکری کرد.

  آنلاین : http://ahmadshahmasoud.persian...

 • احمد شاه مسعود قهرمان ملی افغانستان و خارچشم نوکران پاکستانی وناقلین کوچ داده شده از کوههای سلیمان کوه بود. احمد شاه مسعود بینی قبیله گراهای وحشی فرستاده شده از پاکستان را به خاک مالید احمد شاه مسعود به همه ثابت کرد که قوم بزرگ و متمدن تاجیک بعد از این سرنوشت سیاسی افغانستان را به دست دارد

  • عبد الحميد محتا ط خودش يك مريض روانى است از استر ليا به اتهام جنايت كار جنكى اخراج شدكوركه او در ايام جنك در افغانستان نبود ومدتهاى طولانى به حيث سفير افغانستان در توكيو بود ومدت كوتاه به سمت معاون ريس جمهور تعين شد در يك يست تشريفاتى زيرا كفايت كارى نداشت وبعد از سقوط دولت داكتر نجيب او مى خواست كه در كنار احمد شاه مسعود قرار داشته باشد ولى در ان زمان دوكتور عبدالله يشنهاد كرد كه اكر محتاج صاحب مدتى در بيرون باشد تا حكمتيار از موجوديت او دست به بهانه جوئى نزند كه اين عقده عامل شد تا اين مريض روانى را تحريك وبه جفن كفتن عليه رهبر جبهه ملى ويكانه شخصيت كه ياك زندكى كرده وبه ثروت اندوزى الوده نيست مى خواهند با اين جرنديات بى يايه واساس اورا بد نام بسازد تا در انتخابات برنده نكردد كه اينست حسادت كرك يير در اوكرائن عليه دوست ويار با وفا مسعود بزرك يكى از همكاران اسبق داكتر عبدالله كرامى مرك بر دسيسه كران بى مقدار

 • احمدشا مسعود یک قهرمان است توکه

 • احمد شاه مسعود بزرگ قهرمان ملی افغانستان و نابود کننده ای نوکران اجنبی و پشتونهای وحشی بود اگر احمد شاه مسعود نمی بود پشتونهای قبیله گرا رسواییهای شان در افغانستان از این هم بیشتر می شد چنانکه حالا هر روز رسوایی و جنایت کرزی و پشتونها بیشتر می شود

 • افغانستان تبدیل به یک جنگل بی قانون شده که هرکس وناکس می آید در باره شخصیتهای کلانی مثل آمرصاحب ا حمد شاه مسعود گپ می زند. یک سک چتل پشتون به آدرسهای ذیل آمده است در باره قهرمان ملی افغانستان آمرصاحب احمد شاه مسعود بزرگ گپای دری وری گفته است نویسندگان افغانستان بروند جوای این سک را بدهند
  http://abdullah_a.bravejournal...
  http://t0.gstatic.com/images?q...

 • مسعود یعنی سمبول خیانت، جنایت، منافقت، جنگ اندازی، یکه تازی، قلدری، چور و چپاول، رهزنی،انسان کشی و صد ها... باز یکتعداد احمق نا فهمیده ازین بزک کوهی دفاع میکنند، خبر ندارند که مثل ... بالای خون شان تجارت نمود.

 • شهیداحمدشاه مسعودیک ابرمردتاریخ بوداوهمیشه ازخاک وناموس مردم افغانستان دفاع مینمودوخون خودرافداکرد
  ودشمنان اوهمیشه درکفرفروختن وطن وناموس خودبه کلدار پاکستانی بودوهم اکنون زن های خودرا درنزدجنرالان پکستانی به گرو ماده اند
  شماخواننده های گرامی قضاوت کنید

 • احمد شاه مسعود مرد تکرار نا شدنی قرن 21

 • آقای احمد ! زیاد چتیات ننویس هریک ازگروه های که ذکر کردی اگر قدرت وصلاحیت مسعود را میداشتند بدتر از او عمل میکردند. میخواهی بگویی اگر گلبدین قدرت را میگرفت شهر کابل را گلباران میکرد؟

 • اگرآقای عبدالله دراین قتل مسعود دست داشته باشدقابل تقدیراست وبایدتمام مردم هزاره برایش در دوردوم رای بدهند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس