صفحه نخست > دیدگاه > چرا بدخشان دانشگاه ندارد؟

چرا بدخشان دانشگاه ندارد؟

در کشوری که 12 پاس وزیر، رییس و والی ست
shahin
شنبه 23 آگوست 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

چرا بدخشان دانشگاه ندارد؟

ولایت بدخشان یکی از جمله ولایات فقیر اما بزرگ و پر نفوس افغانستان است که فاصله مرکز آن از کابل 600 کیلومتر می باشد. این ولایت 850 کیلومتر با تاجکستان ، 450 کیلومتر با پاکستان و 100 کیلومتر با چین سرحد مشترک دارد. دارای 600 مکتب ، 7157 صنف ، 10581 معلم( 7591 مرد ، 2990 زن ) ، 129474 شاگرد پسر ، 105475 شاگرد دختر و 103 صنف 12 می باشد وسالانه بیشتر از 3000 دختر و پسر از مکاتب آن فارغ می گردند که در حدود نیمی ازین فارغان دختر اند. بیشتر این فارغان سالانه اقبال اشتراک در امتحان کانکور را نمی یابند. زیرا طی نمودن فاصله بین بعضی ولسوالی ها و فیض آباد مدت بیشتر از طی نمودن فاصله بین کابل تا فیض آباد راطلب می نماید. در حالیکه سویه تعلیمی در بیشتر مکاتب بدخشان به علت نبود اداره سالم ورهبری قوی در ریاست معارف، انضباط و دسپلین موثر ، نبود کافی معلمین خوب و دلسوز ، کمبود مدیران خوب، از همه مهمتر نبود معاش و امتیازات کافی در سطح پائین قرار داشته و اکثر آنها نه تنها در جریان امتحان کانکور آمادگی نسبی جهت حل سوالات ندارند، بلکه شیوه خانه پری نمودن اوراق سوالات را هم نمیدانند. زیرا هئیت های کانکور که سالانه به بدخشان می روند بیشتر افراد شان خود سوادی چندانی ندارند چه رسد به اینکه شاگردان را رهنمایی نمایند.

در میان آنها اگر یک یا دونفر استاد متعصب و کوردل باشد بقیه مامورین و کارمندان خشره وزارت تحصیلات عالی اند که بیشتر نه برای اجرای وظیفه بلکه جهت به دست آوردن سفریه وکرایه به ولایت امن بدخشان می روند و از همه مهمتر اینست که در سالهای اخیر بیشتر کسانی که جهت اخذ امتحان کانکور به بدخشان آمده اند دارای تمایلات شدید شئونستی و افکار متعفن قومگرایانه وفرقه پرستانه اند. چنانیکه یکی از آن ها که بدین منظور سال 86 به بدخشان آمده بود در یکی از مهمانی های خصوصی بعد از نشه شراب گفته بود که ما از بدخشان به حد کافی محصل داریم و لازم نیست که بیشتر ازین محصل بدخشانی را جذب نمائیم.

باید هم چنین کنند بدخشانی بیچاره به جرم درس خواندن به عوض آدم کشی و ترور و مزدوری دیگران مجازات می شود. او باید درس نخواند و مکتبها را بسوزاند و مردم را بکشد تا این استاد کور دل اورا جذب دانشگاه نماید. او که از فرهنگ مکتب سوزی ومسافر کشی نفرت دارد مورد بی التفاتی قرار میگیرد.

تازه این آغاز مشکلات برای جوانان بدخشانست زیرا آنهای که اقبال اشتراک در کانکور را می یابند بعد از اعلام نتائیج با موجی تازهِ از مشکلات رو برو می شوند که بیشتر این مشکلات دامنگیر دختران بدخشانی است چونکه کارگردانان تحصیلات عالی بدون در نظر داشت شرایط موجود در کشور آنها را در مراکز تحصیلی ننگرهار ، کاپیسا ، قندهار ، بامیان ،هرات و بقیه نقاط کشورسهمیه می دهند.

اکنون بیایئد قضاوت کنیم که دختر وزیر ووالی این کشور به سواری لند کروزر دولتی ازخانه تا مکتب یا دانشگاه با بیم و ترس می رود. یک دختر فقیر با عفت وروستایی بدخشانی در شرایط کنونی چگونه جرئت نماید جهت ادامه تحصیل به کاپیسا و هرات و ننگرهار و قندهار برود؟

این در حالیست که وزارت تحصیلات عالی هم هر سال طی فرمانهای نمایشی تبدیلی از یک نهاد تحصیلی به دیگر نهاد تحصیلی را قدغن می کند که البته این فرمان ها در مواردی که پول زور یاواسطه در کار نباشد عملی می شود در غیر آن جامعه سرمایه داری را همه میدانیم که پول هر ناممکن را ممکن می سازد و هر فرمانی را نا چل می سازد. پس دختر بیچاره بدخشانی که 12 سال عمر خود را با تحمل هزار رنج و مشقت صرف تعلیم نموده است جز اینکه در خانه بنشیند چه کاری باید انجام دهد؟

در بدخشان مرکز تحصیلی جز چند دارالمعلمین نیم پی و یک شبه دانشکده تعلیم و تربیه نهاد تحصیلی دیگری وجود ندارد. جوان بدخشی یا مجبور است کورس کمپیوتر و انگلیسی بخواند تا جذب موسسه شود که بیشتر آنها در حقیقت مراکز فساد اند و شیوع اختلاس و بل سازی و غارتگری. بقیه چه کاری کنند؟ بعد ازین دوازده پاس ها را به صفت معلم هم قبول نمی کنند.

عجیب دنیای است دوازده پاس وزیر می شود ، ریس می شود ، والی می شود ، شش پاس و نه پاس دایرکتر و مینجر و کواردیناتور موسسه می شود اما دوازده پاس معلم نمی شود اینهم یک معمای دیگری در نظام سرمایه داری یا به قول کمو نیست های سابق امپریالیستی است.

در سال 1386 بیشتر از 4000 جوان بدخشانی در سراسر کشور از مرحله امتحان کانکور گذشتند که از جمله در حدود 2100 تن اقبال ورود به مراکز تعلیمی را یافتند اما 2000 تن دیگر بی نتیجه ماندند. سرنوشت اینهمه جوانان که با قبول هزاران مشقت 12 سال تمام را با شکم گرسنه و پای برهنه مکتب رفتند و در روشنای چراغهای تیلی درس خواندند چه خواهد شد؟ یک سوال در ذهن چیز فهمان بدخشان جوانه زده است که چرا دانشگاه در بدخشان ایجاد نمی شود برای ننگرهار ، بامیان ، کاپیسا ، خوست و... دانشگاه ایجاد می گردد برای بدخشان چرا نه؟ مگر بدخشان کدر کافی ندارد؟ دارد ، مگر بدخشان نفوس کافی ندارد ؟ دارد ، مگر بدخشان جزء افغانستان نیست؟ هست! پس چرا؟؟؟؟؟؟؟؟

این چرا ها از تعصب و تنگ نظری نیست این بدان معنی نیست که درین ولایات دانشگاه نباشد اگر در تمام قریه های کشور دانشگاه ایجاد شود. ما خوش هستیم زیرا مانند کوردلان قومگرا ، تنظیم گرا ، فرقه گرا تنگ نظر نیستیم بلکه ما حق خود را می خواهیم. جواب واضح است مردم بدخشان در پهلوی اینکه به گفته دیگران گوسفندی؟ هستند بدخشان این سرزمین نفرین شده صاحب ندارد ، دلسوز ندارد، ریس جمهور دارد ، معاون ریس جمهور دارد ، معاون پارلمان دارد ، وزیر و معین ووالی و ریس به نرخ مندوی دارد اما صاحب ندارد، دلسوز ندارد.

حکومت محلی بدخشان اگر توان داشته باشد دروازه دارالمعلمین بدخشان را هم مانند دانشکده طب بدخشان می بندد. زیرا از رشد کدرهای آگاه و روشن ضمیر و آزاده در بدخشان وحشت دارد. چونکه موجودیت چنین افرادی گلیم کدر نماهای چاپلوس و موزه پاک را جمع می کند. فرزندان این نخبگان بدخشان یا در آنسوی مرزها تفریح می کنند یا در دانشگاه کابل درس می خوانند. پس آنها چه نیازی دارند تا در مورد بدخشان فکر کنند اصلاً تا کنون در ذهن آنها مسئله ایجاد دانشگاه در بدخشان خطور نکرده است. ما منحیث یک مسئولیت تاریخی این پیشنهاد را به دولتمردان کشور می نمائیم تا درقسمت ایجاد یک دانشگاه در بدخشان فکر کنند ودلسوزانه عمل نمایند و به مردم بدخشان پیشنهاد می کنیم که بیش ازین گوسفند نشوند زیرا گوسفند یا خورده می شود یا دوشیده اگر شیر نمی شوند گاه گاهی پوست شیر را هم به تن نمایند و حق خویش را با استفاده از شیوه های دموکراتیک و مسالمت آمیز بیگیرند که حق داده نمیشود ، گرفته می شود.

اين کشور وزير معارف ندارد!

يک مکتب ابتدایی در منطقه کشم ولايت بدخشان

پنج شنبه 31 ژوئيه 2008

عکس از پیمان


نگاهی به ولسوالی دور افتاده خاص ارزگان

شنبه 16 اوت 2008, نويسنده: محسن ایوبی


مرگ و مير زنان و کودکان در بدخشان!

هفت هزار تن، يک کلنيک بی داکتر و بی امکانات/ در افغانستان هر 28 دقيقه يک زن در هنگام زايمان جان می دهد!

يكشنبه 27 آوريل 2008


عکس روز

در ولسوالی واخان ولايت بدخشان

عکس از برنامه جهانی غذا

دو شنبه 26 نوامبر 2007


زنان ولسوالی واخان ولايت بدخشان

واخان يک دره تنگ وطولانی است که از جنوب تاجیکستان تا شمال پاکستان کشیده شده و افغانستان را به چين ارتباط می دهد

سه شنبه 17 ژوئن 2008


دايکندی: اين هم يک مکتب!

نگوييد آقای حنيف اتمر کور است و به ساختن مکتب در ولاياتی مانند دايکندی، نورستان و بدخشان توجهی ندارد. اين مکتب با توجهات بی دريغ ايشان ساخته شده است

يكشنبه 22 ژوئن 2008


دختران در يک مکتب که مکتب نيست!

حنيف اتمر ببيند!

چهار شنبه 5 مارس 2008


آقای حنيف اتمر ببيند!

عکس هايی از اسماعيل نگارش از وضعيت اسفبار يک مکتب در دايکندی

پنج شنبه 21 فوريه 2008


يک مکتب در نورستان!

حنيف اتمر ببيند!

چهار شنبه 16 آوريل 2008


207 حمله ی طالبان به دانش آموزان، آموزگاران و مکاتب در افغانستان!

ديدبان حقوق بشر

پنج شنبه 15 مه 2008


دوکان معارف: ان جی اوی تمام عيار

از اصلاحات خبری نيست، فقط پول بالا و پايين می شود!

سه شنبه 29 آوريل 2008, نويسنده: کامران میرهزارآدمکشان بازگشتند، اين بار جدی تر از پيش!

د خلکو قاتلان (طالبان) د ډیر جدی په ټوګه بیرته راغل

شنبه 17 مه 2008

كارنامه

گالری عکس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • چرا بدخشان دانشگاه ندارد؟

  شاید بهتر بود اگر اینطور سوال میشد که چرا بدخشان غیر زکشت کوکنار دیگرا عایدات ندارد.

  ولایتیکه منبع عایداتش کشت کوکنار باشد موجودیت دانشگاه درآنجا سوال مسخرهء بیش نیسست.

  • کاکو جان

   شاید موجودیت دانشگاه در جای شما مسخره باشد چون فارغان آن همه مانند اشرف غنی ،احدی و غیره تفاوتی با بیسوادان ندارند اما اگر یک بدخشی درس خوانده دانشگاه باشد، به کشور خود خدمت میکند.

  • Talib kako! che asm ba musamaie.feker wa andisha aqi talib kako az feker wa andisha rahabr haish (kor omer wa Ahadi) hich farq nadashta,warna mojodit danishgah dar badakhan che artebati ba mawad mukhader darad.dar halike tamam qachaq tariak tawset band mafiaiee baradaran aqai karzai sorat megirad wa polash ham dar jib hamin band mirawad.az tarf degar aia mizan kesht tariak dar Nangar har,Helmand,Qandahr az badakhshan ba marateb balater nist ke har roz maktab ra mesozanand wa farda dobarah tawaset Aqai Atmar ahdas meshwad.Wa bakamal tasuf dar hamin walit ke zeker shod danishgah ojod darad bedon ainke rohia danishgah wjod dashta bashad magar dar Badakhshan zen talib Ajir ra mi Azarad.t

  • اینکه بدخشان چرا دانشگاه ندارد سوال جالبی هست !
   اما پاسخ به این سوال آسان هست ، این به موقعیت جغرافیایی بدخشان بر می گردد . اگر بدخشان در موقعیت جغرافیایی جلال آباد تا قندهار قرار می داشت می توانست از هر دو نعمت دانشگاه و ( البته به گفته طالب کاکو از کشت مواد مخدر ) بر خوردار شود.
   در این کشور این حقوق انحصاری هست ، امتیاز دانشگاه ، امتیاز کشت مواد مخدر ، امتیاز انتقال مواد مخدر ، حق تخریب خانه های مردم بی گناه ، حق نسل کشی و ..... . !

   در این مملکت خون یک عده رنگین تر از خون عده دیگر هست . و برای رفع این اشکال باید هزاره ها ، تاجیک ها و ازبکان متحد شوند .

 • This is a good question!

  Wy Badakhshan should have Danushgah(University):

  1- because this provence is not Pashtone resedential place.

  2-The Pashton(Afghan) ethenic group in this provence are very
  less for applying the Fashistic programme in this provence

  3-This provence has no owner(Sahib) Burhanuddin rabani , and there Teams are all MUAMILA gar from begining up to now just
  they sold all these people for there purpose (Ahdaf khud

  4-The Governor (Wali) for this provence is from other parts of the country and belong to Hizbi Eslami hikmatyar that this hizb is Against education, with Fashistic mind and having close relation with the Fashistic team of Afghan millat in
  Karzay Fashistic Cabinit
  Badakhshani people didn,t think you will receive your rights( Haq) be in unity and get your rights by force or make your own freedom.

  Asad

  • albata ba shuma jawab namitam ama faqat khastam chand sater benwisam..

   dostane aziz man khodam az badakhshan hastam ba waqeat bad az einki az badakhshan baramadam wa barai tahsil ba kishwar hai jahan gashtam didam ki badakhshan jai danishgah chi ki jai zendagi nist.. alabata tabyate zeba darad ama tabyat ba tanhaye kefayat namikonad woloswali hai door aftadai ein wa mardom ba wojod ki tahsil karda ama besyar manfibaf wa lachar namisha ki ein wolayat ra degar az jumla wolayat hai ba farhang goft.. ba waqeat ki jawan ha filan ro ba taryak awrdan .. shawq ba sport wa bazi ha shayad dar hodod .01% ham baine jawan ha wojod nadashta bashad..
   albata badakhshan sabeq eintawr nabod maktab hai zeyad ki ein dasht mardom hai besyar fahmida ba watan taqdim kardan ama filan dar ein makatab ha dars kam zanaka bazi wa bacha bazi zeyad shuda. sharabnoshi o ham bedone in ki bebinad ein chi naw sharabe ast zeyad shuda .. wa qomar bazi anqader zeyad ast ki lazem nist tazakor betom.. charsi? etor khana nist ki yak ya 2 nafar charsi nadashta basha ..

   dokhtar zeyad wa farzand kam ..

   yak qomandan dara ba name Genral Nazir mad e adam ein qader sag wa adam kosh ast ki yak motar corolai shisha seya dara wa dar shaher ki megarda yak dokhtar hamraish mebasha dokhtar maqbool ki did bala mekona wa mardom anqader beghayrat shudan ki hech bareshan mana nadara aslan ..

   ein qomandan daro nadare in wolayat ra mekosha chor mekona dozi mekona tajawoz mekona.. ein qomandan tanha nist tamam bacha baz ha zanaka baz ha wa sharabi charsi hai badakhshan ra hemayat mekonad .. ein harf hara man az khod namibafam ein dard hara yak badakhshi waqee medanad wa agar kas ein harf hara rad mekonad bawar konid ki besyar khayeen hast..

   daneshgah? mefamin ki filan kaifyat tamam makateb zere sawal rafta shagerd ha ba shinakht pesh meran wa dar kankor hama chiz sakhtagi hast .. man khodam dar anja kankor dadam ..

   yagana rah hal ein ast ki sarak ba zodi ba tamam woloswali ha kashnda shawad bandi barq eijad gardad wa mardom asil wa badakhshani hai waqee dobara bar gardan wa mamoryat hara dar dast begiran .. wa dar arsa hai touristi bayad sarmya guzari shawad .. police sarhadi wa dakhili taqwyat shawad .. wa mahkama hai badakhshan wa saranwali besyar faal bawojod be ayad.

   amadane kochi ha band shawa wa madan hai badakhshan ba sarmya gozaran dakheli wa khariji suporda shawan.. wa sarak ba tarafe chin kashida shawad .. agar ma hech namisha hamin sarak taliqan faiz abad tez abad shawa wa daneshgah takhar faal shawad wa jor shawad bare ma mardom badakhshan hade aqal ta yak modat zeyad khob ast..

   degar dost ha na bayad az khater ein ham cheshmi hai meyan wolayate wa meian qawmi haqaiq wolayat wa qawme khod ra penhan konem ma tajik ha uzbek ha hazara ha bayad kami wa kasti hai khod ra sare miz begzarem wa roy aan bahs wa monaqesha konem..

   bebined ein brother hai pashtoon ba ein roz seyah chara rasidan? az hamin ast ki khod ra fareshta hai zaman wa makan hesab kardan wa mekonan wa dard milat gharibi wa pas mani khod ra az daste hamin hamchishme ha penhan mekonan ...

   waqte an rasida ki ma nasle jawan qataghan wa turkistan zamin ba ham yakja shawem wa ba haise mardom shamal yak dist shawem wa hade aqal mardom wa manteqai khod ra az hamai ein dard ha agah konem wa khod baray hale ein moazalat harakat konem wa ba nasle jawan khod mafkora hai pesh rafta betim wa bekhizanem wa az mada parasti ha khalas konem waqeat jahad waqei filan shoro shoda.. dowa konid dostan ein nasle qadimi manend nazir mamad wa rabani wa sad ha mola wa mortaji wa qomandan khayen degar bomoran ta ki daste ma nasle jawan ba khoon ein ha rang nashavad...

   wasalan habib rahman argochi

 • Beshak Asad Jan Khob tahleel mekoneee.

  Agar khabar dashta bashen, Amee karzai (pashtoon by tribe but got all sympathies with you Mangools and Tajikistani) announced the construction of 5 universities in Northern provinces of Afghanistan and Badakhshan is one of them. boro amee karzai kho pashtoon shoood wakhtee ke rabani daulate saqawee khood ra dar salhayee 91 ta 96 dar kabul me kard chera khuahane yak maktab ham na shoden. Har cheeze ke shawa pashtoon wa karzai Hezbe islame wa afghan millat, it is all non sense Make yourself Rohullah nek pah that everyy one start respecting you. Rohullah success was celebrated in most pashtoon dominated provinces coz we have no distinction among any tribe but it is you that saying every thing without having study and knowledge of the past but just prejudice

  Sargand UK

 • بیه درا ده نظر مه اول خو ده بدخشان دختربیچاره ره ده سگ بدل میکنه که ای مردم لیاقت مکتبه نداره دانشگاه ره خوبان . دویم اگه دانشگاه ام داشته باشه اونجه تمام برهان الدین ربانی جور میشه بخاطر ازیکه ده دانشگاه ایطور جایا فقط آدمای پول دار وزور دار شامل میشه . حالی شما بمه بگوئید که ازاستاذ ربانی یا قوماندانایش کده زور آورتر ده اوسمت کیست ؟ په در ناوی اوخوشاله اوسی
  قل یاایهاالکرزی والخلیلی ونعوذ بالله الدانشگاه فی البدخشان ( ص 9876543210)
  ق - پلو

 • اینگلیسی دانای بوزورگوار . مه خو ده ایران لعنتی بند ماندیم وده گور پدریم که ازانگلیسی بوی نمیبرم . شاید وطندارای داخل ام مثل مه باشه اگه فارسی نوشته کونید بهتراست . ای کار ده ای وقتها ده کشورای خارج آسان است . ده گور ملابورجان قسم که انگلیسی شماره ازصد نفر نودونه نفرنمیخوانه.واویکنفر ام شاید طالب کاکو باشد .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس