صفحه نخست > خبر و گزارش > اولين شهردار زن در افغانستان

اولين شهردار زن در افغانستان

عذرا جعفری، اولين شهردار زن در افغانستان می باشد که بتازگی به عنوان شهردار شهر نيلی ولايت دايکندی انتخاب شده است
پنج شنبه 15 جنوری 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: عذرا جعفری، اولين شهردار زن در افغانستان می باشد که بتازگی به عنوان شهردار شهر نيلی ولايت دايکندی انتخاب شده است. خانم جعفری اميدوار است که بتواند در يکی از فقيرترين ولايات افغانستان يعنی دايکندی، دست به تحولات مثبتی بزند. دايکندی ولايتی ست که تقريبا پنج ماه تمام راه ها به آنجا مسدود می باشد. طبق هشداری که اخيرا وکلای اين ولايت داده اند، در صورت عدم کمک به مردم، شاهد يک فاجعه ی انسانی در اين ولايت خواهيم بود.

عکس از خبرگزاری رويترز

خانم عذرا جعفری در حالی به عنوان شهردار در مرکز ولايت دايکندی انتخاب می شود که همتای پيشين او هارون آرش متهم به اختلاس در فروش بیش از یک هزار و پانصد قطعه زمین به متقاضیان شهرک جدید نیلی و حیف و میل عواید شهرداری می باشد و علی رغم پافشاری مردم برای حساب و کتاب و برگردان پول آنان، از اين ولايت فرار کرد. اکنون به نظر می رسد، خانم عذرا جعفری باید علاوه بر اينکه وضعيت نابسامانی را که توسط هارون آرش بوجود آمده جبران کند، برای بازگرداندن حقوق مردم نيز تلاش های خود را انجام دهد. هارون آرش شهردار پيشین فرار کرده و از آنجا که حکومت کرزی نشان داده که دزدان، قاچاچيان مواد مخدر و ناقضان حقوق بشر تحت تعقيب قرار نمی گيرند، بازداشت و محاکمه ی او نيز بعيد به نظر می رسد.


پيش از خانم جعفری، حبيبه سرابی، زن ديگری بود که به عنوان نخستين والی در تاريخ افغانستان در ولايت باميان انتخاب شده بود.

شهردار دايکندی فرار کرد!

اختلاس در فروش بیش از یک هزار و پانصد قطعه زمین به متقاضیان شهرک جدید نیلی و حیف و میل عواید شهرداری

يكشنبه 25 مه 2008


قلبِ قلب آسيا ضعيف می ‌تپد!

بررسی اوضاع اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در ولايت دايکندی

چهار شنبه 29 اكتبر 2008, نويسنده: قربانعلی هادی


نامه سرگشاده مردم ولايت دايكندی به حامد كرزی

براي حل مشكلات ما يك والی صادق ، متخصص ، مبتكر ، مسلمان و خادم بفرستید

شنبه 7 ژوئن 2008

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • کاش دایکندی شهر که هیچ نیمچه شهر میبود تا به این دنگ و دهل می ارزید. اول همت کنید دایکندی را شهر بسازید.......

  • سلام به کامران جان میر هزار و تمامی دوستانی که در سایت کابل پرس? همکاری دارند و شما خواننده عزیز.

   بودیم و کسی پاس نمیداد که بودیم
   باشد که نباشیم و بدانند که بویم

   یک بار دیگر مردم هزاره ترقی ، حق شناسی ، صلح طلبی ، اسلام گرایی ، انسان گرایی و.... خود را نشان دادند

   در مدت چند سال که از حکومت سیاه ( طالبان ) میگذرد این چندمین ابتکار و افتخار مردم هزاره است که به مردمش و جهانیان نشان میدهد .

   اولین والی زن در طول تاریخ افغانستان اولی مدال آور المپیک جهان در طول تاریخ افغانستان اولین و.... و حالا هم اولین شهر دار زن بعد از سالهای خشونت علیه زن .

   در حالی در ولایت دایکندی یک شهر دار زن انتخاب میشودکه در دیگر ولایات افانستان زن را به عنوان مزدور و انسان دوم میشناسند

   هوشیار مباش تا غم دیوانگان خوری
   دیوانه باش تا دیگران غم تو خورند

   این شعر فقط برای افغانستان سروده شده .
   ولایاتی که حقوق زن که چی حقوق انسانی پایمال می شود و دختران را بجای تشویق اسید به صورت شان میپاشند تا درس نخوانند . این حدیث را که همه خوانده و شنیده اند.
   ("اموختن علم به هر فرد مسلمان " چه مرد باشد یا زن " فرض است ")
   ولی باز هم سرک های ان ولایات پخته می شود مکتب های با بیشترین حزینه ساخته میشود شفاخانه های مدرن ، پل ها و کمک های بشر دوستی و...

   ولی ولایتی ومردمی که قدر هر چیز را میشناسد مردمش برای درس خواندن کیلومتر ها را پای پیاده میروند و برای درمان فرسنگ ها راه را میپیمایند و به گذارش وکلای ولایت دایکندی کمبود مواد غذایی و خشک سالی های سالهای گذشته تبدیل به فاجعه شده هیچ گاه کمکی نمیشود و مکتبی ساخته نمی شود و شفاخانه ای ساخته نمی شود مگر این مردم چی گناهی کرده اند .
   بله گناه کرده اند و گناه شان هم این است که حقون بشر را مراعات کرده اند جنگ را بس کرده اند ، انتحاری نمیکنند ، خشخاش کشت نمی کنند و...

   یک بار دیگر شهر دارولایت دایکندی را(از طبقه مادر ) به تمام هزاره های خودم تبریک میگویم
   زنده باد افغانستان

   آنلاین : صدا ...

 • اینتخواب خانم عذرا جعفری به عنوان اولین شهردار زن در جامعه سنتی و مرد سالار افغانستان را تبریک میگویم.
  امیدوارم خانم جعفری با همکاری مردم محروم ولایت دایکندی در تمام امور شان موفق وسربلند باشد.

  آنلاین : http://hazarasstudyabroad.com

 • آفرین خواهر ګرامی عذرا!
  تصویر های دیوار که در پیشروی آن نشسته ای نمایندګی از محرومیت
  مردم ات می کند ترا می ستایم خدا با تو باشد نمی توانم هیچ تحفه ای نثارت کنم جز موفقیت و کامیابی ولی از چهره ات میخوانم که تو با آنها خواهی بود

  • بعد از تقدیم احترام به خانم محترم عذرا جان، موفقیت، سعادت وسلامتی شانرا آرزو میکنم. بااینکه من سالیان دراز است که از وطن عزیزم دور هستم،و بدبختانه خبر ها همیشه غم انگیز ورنج آور است. ولی هر زمانی، کوچکترین خبر تحول مثبت را میشنوم، شور وشعف توصیف ناپذیر سراپای وجودم را گرفته بعضا" از مسرت اشک چشمانم جاری میشود. و برایم امید واری برای آیندهء وطن عزیزم پیدا میشود. به همین دلیل میخواهم این خوشی ام را با کسی در میان بگذارم. که اینک به کابل پرس? ، که سایت دلخواه من است، مینویسم.
   من یقین دارم که در سر تاسر افغا نستان خواهران و مادران زیادی وجود دارند که آرزوی خدمت به وطن عزیز شانرا دارند. و طوریکه در همین چند سال اخیر به اثبات رسیده، خواهران محترم ما، در راه خدمت صادقانه به میهن شان با همه محرومیت ها ومحدودیت هایکه بر سر راه شان قرار دارد، در مشغولیت های شخصی، کارهای دولتی و پارلمان بیشتر از مردان موفقیت هایی داشته ، مصدر خدماتی گردیده اند. اگر خواهران ومادران که قلبهای مهربان داشته و به وطن ومردم خود بیشتردلسوزی دارند، درکدر های بالا تر رهبری گماشته شوند، من یقین دارم که امور محوله شانرا به وجه احسن و بهتر ازین جنگسالاران خونخوار، بد جنس، نا فهم عقب گرا انجام خواهند داد. و این امید واری بوجود خواهد آمد که مملکت در راه درست تر گام بر میدارد. اما با در نظر داشت اعتقادات عنعنوی وکهنه وعدم دانش وسواد که در اکثر نقاط جامعهء،ما حکمفرماست و موجودیت زورمندان چپاولگر و مفتخوار، چنین امری به این زودی ها محال به نظر میرسد. باز هم اظهار نظر و تبلیغ مثبت و تشویق وتنویر افکار جوانان و خواهران وبرادران هوشیار وروشنفکر ما خالی از تاثیر مثبت نخواهد بود. به امید روزی که یک جامعهء منور و دور از هر نوع تعصب داشته باشیم.

 • دراینجا شخص عذرا جعفری مطرح نیست بلکه بستریکه عذرا جعفری درآن بستر شهردار شده خیلی مهم است دو ولایت هزاره نشین است که این زمینه را فراهم نموده تا یک زن شهردار گردد .
  دربامیان والی زن در دایکندی شهردار زن.

  فکر کنم این فرصت در اثر ......در هیچ ولایت فرام نخواهد بود.

 • حالا که خانوم جعفری به این مقام رسیده است امید وارم فقط به سندلی فکر نکند ومردم ازش توقوع دارد که چهره نیلی را از یک روستا به یک شهر تبدیل کند تا اعتماد مردم به زنها زیاد شود

  آنلاین : هزاره پیوند

 • از شنیدن این خبر خوش، واقعاً خُرسندم و آنرا به تمام مردم افغانستان صمیمانه تبریک میگویم. جا دارد که تذکری برای دشمنان کشور و مردم افغانستان در اینجا داده شود تا از ولایات هزاره نشین باید چیز های نو بیآموزند.

  و لازم است بنویسم که مردم شریف افغانستان نیت دشمنی با اسلام را ندارند (چادر و حجاب این خواهر ما خود گواه این ادعاست)، و تلاش افراد مغرض و کم فکر که میخواهند در هر جایی و زیر هر عنوانی به آیین اسلام و پیروان آن بتازند، بیفایده و بی اثر است.

  زنده باد دین حق و حقیقت و پاینده باد راهروان کیش یکتاپرستی و مکتب محمدی!

 • سلام خدمت کارمندان کابل پرس? و خواننده گان ارجمند !!!
  و اقعا جای افتخار است برای زنان و تمام ملت افغانستان که زنان هم در ابادی و عمران کشور خویش زحمت می کشند در ساحه عمل و این افتخار بزرگ است که در یک ولایت ما والی زن داریم ودر ولایت دیگر شاروال زن من بسیار خرسند هستم ازاین اقدام دولت باید برای زنان بیشتر از ان فرصت بدهند اقلا به تناسب مردان دستان زنان کمتر به فساد الوده است و دارای جایگاه ویژه ای در جامعه محسوب می شوند .
  بنا من این موفقیت را برای ولایت دایکندی برای میرمن جعفری و برداران هزاره من تبریک و تهنیت عر ض می کنم مو فق باشند

  • خواننده گان محترم،

   سلام!

   بعد از عرض سلام جای بسا خوشی است که امروز در جمامعه سنتی مانند اففانستان یک تحول مثبت در بخش انکشاف خانم ها الخصوص در ولایت داینکندی اتفاق میفتد. این یک افتخار بزرک برای مردم زحمتکشن دایکندی است هزچند. امروز نسبت انکشافات نا متوازن مردم هزاره بسیار زیاد متضرر است ولی من معتقد هستم که جد و جهت این مردم زحمتکش افتخارات بیشتری را نصیب خواهد شد. من برای خانم میرمن جعفری موفقیت فراوان از بارگاه ایزد متعال استدعا دارم.

   با احترام

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس