صفحه نخست > خبر و گزارش > قاضی " شیرزاد " رئیس محکمه شهری دایکندی لت و کوب شد

قاضی " شیرزاد " رئیس محکمه شهری دایکندی لت و کوب شد

مردم سه روز قبل از حمله به محکمه شهری، تجاوز جنسی و رشوت ستانی قاضی " شیرزاد " را به مقامات امنیتی گزارش داده بودند اما وقتی آنان با بی تفاوتی مقامات امنیتی مواجه شدند اقدام به محاکمه قاضی به دست خودشان کردند./ مردم می گویند دیگر نمی توانند به دولت اعتماد کنند زیرا چندین مرتبه چنین حادثاتی پیش آمده است که دولت تعهد نموده که جنایت کاران و رشوت ستانان را به سزای عملشان برساند اما تا هنوز سه مورد از چنین تجاوزات و کلاهبرداری ها با فراری دادن متهم به پایان رسیده است.
يكشنبه 5 آپریل 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

نویسنده: چوگانی از نيلی، مرکز ولايت دايکندی

روز شنبه چهارم ماه اپريل مردم ولایت دایکندی قصد سنگسار قاضی " شیرزاد " رئیس محکمه شهری دایکندی را داشتند. " شیرزاد " به جرم تجاوز جنسی و رشوت ستانی از مراجعین محکمه شهری متهم است.

گروهی از مردم مرکز ولایت دایکندی که تعداد آنها بیش از هفت صد نفر می رسید امروز ساعت يک و نيم بعد از ظهر به محکمه شهری این ولایت حمله و قاضی شیرزاد را از دفتر کارش تا بازار نیلی که در حدود پانصد متر است لت و کوب کردند, مردم به قدری از عمل خلاف شرع و رشوت ستانی قاضی شیرزاد خشمگین بودند که حتی ارگان های امنیتی نیز نتوانستند از این حرکت مردم ممانعت کنند.

مردم سه روز قبل از حمله به محکمه شهری، تجاوز جنسی و رشوت ستانی قاضی " شیرزاد " را به مقامات امنیتی گزارش داده بودند اما وقتی آنان با بی تفاوتی مقامات امنیتی مواجه شدند اقدام به محاکمه قاضی به دست خودشان کردند.

مردم دایکندی پس از آوردن رئیس محکمه شهری در بازار نیلی خواستار محاکمه و سنگسار قاضی " شیرزاد " در ملا عام شدند که مداخله قوماندان امنیه دایکندی از این کار جلوگیری کرد.

تحقیقات از رئیس محکمه شهری در بازار نیلی صورت گرفت و قاضی " شیرزاد " به اعمال خلاف شرع و رشوت ستانی از مراجعین محکمه در حضور مقامات امنیتی و مردم اعتراف کرد.

مردم پس از گرفتن تعهد کتبی از قوماندان امنیه دایکندی , رئیس محکمه دایکندی را جهت تداوی رها کردند , در این تعهد کتبی آمده است در صورتی که رئیس محکمه شهری قاضی " شیرزاد " از دایکندی خارج گردد و یا اینکه به سزای عمل خویش نرسد قوماندان امنیه دایکندی جوابگو خواهد بود.

مردم می گویند دیگر نمی توانند به دولت اعتماد کنند زیرا چندین مرتبه چنین حادثاتی پیش آمده است که دولت تعهد نموده که جنایت کاران و رشوت ستانان را به سزای عملشان برساند اما تا هنوز سه مورد از چنین تجاوزات و کلاهبرداری ها با فراری دادن متهم به پایان رسیده است.

محمد علی یکی از مظاهر کننده می گوید: دولت شهردار دایکندی را که اختلاس های میلیونی داشت فقط هشت هزار افغانی در دادگاه جریمه کرد , همچنین تجاوز مشابهی در یکی شفاخانه های مرکز ولایت رخ داده بود که مردم خواستار برخورد با این نوع اعمال خلاف شرع شدند, اما متاسفانه دولت باز هم عاملین این تجاوز را رها کرد. در مورد دیگر شخصی به نام انجینیر " شیر محمد " که خود را نماینده شرکت شمس صابر می دانست , بیش از چهار میلیون افغانی از مردم دایکندی کلاهبرداری کرد , که مقامات امنیتی ایشان را در مدت بیست و چهار ساعت فراری دادند. وی در ادامه گفت : دیگر به دولت نمی توان اعتماد کرد این نوع اشخاص باید توسط خود مردم محاکمه شود.

loading...
loading...

پيام‌ها

 • این کار مردم شریف دایکندی قابل تقدیر بوده و مایه افتخار همه افغانهای مظلوم است.

  امید در همه ولایات و ولسوالی ها مردم به ضد جباران و ستمکاران به قیام پرداخته و به دست های خود مجرمین را به سزای اعمال شان برسانــــــــــد.

  • در مملکتی که رهبران وحاکمان ومقامات مسئول، قانون را نقض میکنند و بی عدالتی به اوجش رسیده ، این عمل باشندگان و اهالی دلیر ، وطن پرست و عدالت خواه دایکوندی واقعا" قابل تقدیرو ستایش است وباید عبرتی باشد برای قدرتمندان سر تاسر مملکت. اما تاجائیکه به اثبات رسیده داد وبیداد افراد بی وسیله ومظلوم ، در سر تاسر وطن مورد توجه هیچ مقام قرار نمیگیرد، امید میرود در سر تاسر مملکت و پایتخت، باشندگان مناطقیکه، متاسفانه هرروز چنین بی عدالتی ها را به نوعی تجربه مینمایند، در صورت عدم توجه مقامات مسئول دربرابر ناقضین قوانین قد علم نمایند تا باشد این اقدام باعث عبرت این خونخواران و سارقین بی وجدان گر دیده باشد.

 • در جوامعی که گوش شنوای برای صدای مظلوم ملت وجود نداشته باشد این روش بهترین روش ممکن شمرده می شود ولی در اینجا یک خطری برای آینده وجود دارد این است که با این کار راه برای کسانی که بخواهد در آینده به نفع شخصی خود استفاده کند مردم اگر خیلی متوجه نباشد سوء استفاده صورت می گیرد امید است که مردم خیلی هوشیاری به خرج دهد. تا اگر در آینده دست به چنین اعمالی بزند انسانهای مغرضی از این واقعه سوء استفاده نکند. ای کاش می شد آقای رحمت الله ابراهیمی آمر پاسپورت قوماندانی امنیه ولایت را نیز در این جریان دخیل می ساخت چون ایشان هم با مردم درمانده ما خیلی غیر انسانی برخورد می کند.

  آفرین به مردم دلیری که این کار را طرح ریزی کرده اند.

 • آفرین به همچون مردم با غیرت که خودشا ن اقدام کردند . امید که همه ملت افغانستا ن درصحنه آمده وخودشا ن همچون جنا یت کارا ن را به جزای اعما ل شا ن برساند.

 • با آنکه من از شهامت مردم بخاطر محاکمه جنایتکاران پشتیبانی میکنم، اما تا وقتی این خبر بالا از جانب کدام مرجع معتبر و بیطرف تایید نشود شدیدا باید به آن شک کرد.

  چون در همین سایت کابل پرس چندی قبل دیدم که از عذرا جعفری، اولين شهردار زن در افغانستان استقبال شد و تلاش صورت گرفت که او را بزرگ جلوه دهند اما واقعیت اینست که این زن بوسیله شخص کریم خلیلی به این پست پیشنهاد شده و زنیست که رشته های حزب وحدتی دارد چیزی که کابل پرس نخواست آنرا فاش سازد و بگوید که یک زن منسوب به حزب خاین و جنایتکار که از جانب یک ستمکار مثل خلیلی به این پست پیشنهاد شده باشد، درد مردم را دوا نخواهد کرد.

  حال هم در همان دایکندی که فراوان عناصر جنایتکار و دزد و جانی و چپاولگر از احزاب مزدور ایران وجود دارد و با زور تفنگ بر مردم حکومت میکنند، چطور است که این قاضی شیرزاد به است مردم افتاد و نه هیچدام از آن وحدتی های پلید.

  نشود که این خود کدام توطئه دیگری از جانب حزب وحدت باشد تا بتوانند جای شیرزاد را با کدام مهره خود شان پر کنند.

  • اغایان ودوستان سلام برهمگی شما باد.بعد اینکه لت وکوب کردن شیر زاد هیچ دردی را دوا نمیکند ونه هم رشوت را در دایکندی کم میکند.چون تنها او نبود که رشوت میخورد. سوال اینجاست که: کی رشوت نمیخورد؟؟؟شما میدانید که تامی کسانیکه در اداراتی چون محکمه -سارنوالی-حقوق-عدلی وقضای-قضا وباقی ارگانهایکه با دعواهای حقوقی وجزای مردم سرو کار دارند از بام تابه شام هم خود شان وهم از طریق دلالان شان مصروف جمع اوری رشوت میباشند.که ازین مدرک روسای ادارات دولتی در دایکندی خو چی که همان دلالان شان صاحب ارگاه وبارگاه شده اند که ادمهای دعوا چی دلالان را در کل خوب میشناسند.

 • درودوسلام بی پایان خدمت مردم شریف وزحمت کش ولایت دایکندی!
  هیچ محکمه ای عادلانه ترازمحکمه مردمی نخواهد بود. اینکه مردم شریف ما سکوت پیشه نموده اند بدین معنی نیست که درمورد رویدادهای مفتضح جاری اطلاعی ندارند، بلکه این نشانه صبروشکیبایی وقانون گرایی مردم بی گناه است. آنها میخواهند ببینند که مدعیان قانون وقانونگذاران وپاسداران دروغین قانون درجهت تطبیق قانون ساخته وپرداخته خویش چه واکنش نشان میدهند. اما وقتی کاسه صبرآنان لبریزگردید، خیلی به سادگی میتوانند بدستان توانای خویش ازعزت وشرافت خود دربرابرشرف باختگان وطن فروش حاکم دفاع نموده وقانون مردمی صحرایی خویش را دربرابرجنایت کاران تطبیق کنند. هزارآفرین وتمجید برمردم شریف دایکندی که دراین امرشرافتمندانه درکشورخود پیشگام گردیدند. آن روزدورنخواهد بود که مردم وطن پرست، شریف وسرافرازافغانستان بدستان نیرومند خود دست به محاکمه جنایت کاران جنگی، مافیای مواد مخدر، وطن فروشان وشرف باخته گان این سرزمین، زده وآنان را به جزای اعمال شان خواهند رساند.
  زنده باد مردم شریف وبا عزت یکاولنگ!

 • به به !
  سلام شیر مردان دایکندی!
  این سرمشقیست برای دیگرعدالت خواهان و امیدوارم که تمام مردم اوغانستان خود دست به اقدام شوند و این را بمثابه یک حرکت مردمی که به ابتکارمردم شریف دایکندی آغاز شده در تاریخ کشور ثبت شود.

جستجو در کابل پرس