صفحه نخست > دیدگاه > دولت احمدی نژاد بدترین دولت برای مهاجرین افغان و برای ملت ایران

دولت احمدی نژاد بدترین دولت برای مهاجرین افغان و برای ملت ایران

در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد این فشار ها و مظالم به بالاترین حد خود رسید تا جایی که به انداختن یک افغانی از یک ساختمان چند طبقه به پایین و اخراج مهاجرین در زمستان سرد و مرگ عده ای از مهاجرین انجامید.
حامد نوری
شنبه 9 می 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

دولت احمدی نژاد بد ترین دولت برای مهاجرین افغان و برای ملت ایران
اگرچه در زمان رئیس جمهور های پیشین ایران بر مهاجرین افغانی ساکن ایران فشار ها و ستم های صورت می گرفت اما در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد این فشار ها و مظالم به بالاترین حد خود رسید تا جایی که به انداختن یک افغانی از یک ساختمان چند طبقه به پایین و اخراج مهاجرین در زمستان سرد و مرگ عده ای از مهاجرین انجامید.
البته این ها از جمله مواردی بر جسته و آشکاری است که عموم از آن مطلع شده اند. موارد شکنجه و آزار و اذیت های بسیاری در زمان حکومت احمدی نژاد بر مهاجرین صورت گرفته است که از دید مطبوعات و مردم پنهان مانده است . البته مطبوعات ایران نه تنها که مشکلات مهاجرین را منعکس نمی کنند بلکه شدت سرکوب مهاجرین در مطبوعات ایران هم در زمان حکومت احمدی نژاد شدت یافته است.

محدودیت های معیشتی، تحصیلی و ... هم در این دوره بر مهاجرین بسیار شدید بود. بسیاری از شهر های ایران برای عبور و مرور اتباع افغانی ممنوع اعلام شد و مسافرت و گشت و گذار مهاجرین قانونی هم با مشکلات و آزار و اذیت های از طرف نیروهای انتظامی ایران همراه بود. دانش آموزان و فرهنگیان افغان مقیم ایران نیز در دوره ایشان با مشکلات و موانع جدی روبروشدند. اتفاق مهمی که در زمینه تحصیل دانش آموزان افغانی رخ داد این بود که شرکت اتباع افغانی در کانکور سراسری در این دوره بکلی ممنوع اعلام شد.

این دولت که شعار می داد نفت را بر سر سفره های مردم می آورد زندگی شهروندان خودش را نیز از هر لحاظ وخیمترنمود. دولت احمدی نژاد هر گونه مطالبه حقوق صنفي، اقتصادي، سياسي و فرهنگي قشرها، اقلیت ها و گرو‌ه‌هاي مختلف جامعه ایران را امنيتي ‏مي‌بيند و تحت عناوين" اقدام عليه امنيت ملي"، "توهين به مسوولان"، "تشويش اذهان عمومي"، "توهين به ‏ارزش‌هاي ديني"، "تشنج آفريني"، " بر اندازی نرم"، و با نقض آشكار قانون، نهادهاي قانوني و مدني را مورد تهاجم قرار داده ‏است. دولت با يورش به احزاب مستقل، دانشگاه و دانشگاهيان (به ويژه، فعالان جنبش دانشجويي)، نهادهاي ‏صنفي كارگران و معلمان، قوميت‌ها، جنبش مدني زنان و... فشارها و محدوديت‌هاي جدي بر ‏آنها وارد كرده است. ‏

تشديد سانسور در چاپ و انتشار كتابها، ‏روزنامه‌ها و مجلات و نيز مسدود کردن رسانه‌هاي الکترونيکي در فضاي رسانه‌اي ایران، ‏خودسانسوري، ناامني، تهديد و تحديد از اقدامات دیگر این دولت می باشد.

عدم توجه به مطالبات بر حق گروه‌ها و قشرهاي گوناگون ، ‏موجب تشديد شكافهاي قومي، مذهبي، جنسيتي و... در ایران شده و عملاً به تضاد ملت ـ دولت دامن زده است. تخريب مساجد و مدرسه های دینی اهل سنت، حسينيه‌ها و عبادت‌گاههاي دراويش گنابادي و زنداني كردن پیروان مذاهب مختلف از جمله بهائیان ایران از خصوصیات دیگر دولت احمدی نژاد می باشد.

رفتار های تشنج زای احمدی نژاد در سیاست خار جی و عرصه بین المللی باعث تشدید تحریم ها و منزوی شدن هرچه بیشتر ایران گردیده است که پیامد های ناگوار اقتصادی را برای مردم ایران در پی داشته است.

ا

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • دولت احمدی نژاد پرسترین دولت جهان است مگر در کدام مملکت مهاجر از حق تحصیل محروم است...

  بسیار خنده اور است که ادعای ایران را در دفاع از حق فلسطین قابل قبول دانست در حالیکه یک محاجر افغانی که همسایه ایران و از زحمت و استعداد خود در ایران از تحصیل محروم است پس چطور دولت احمدنژاد از حق فلسطین که عرب است و پشتبانی تمام ممالک عربی را با خود دارد و صد ها فرسخ از مرز ایران فاصله دارد دفاع می نماید...

  دولت نژاد پرست ایران هرگز خواهان تشکیل دولت فلسطین نیست زیرا در صورت تحقق این امر جزایر تمب کوچک و بزرگ به فلسطین دوم تبدیل خواهد گردید...

  پس اظهارات احمدی نژاد در باره دولت اسراییل یک دروغ محض است صرف حقایق را از چشمان سایرین پنهان میدارد...

  جای بسیار خوشی است که احمدی نژاد با سیاست های احمقانه خود مراتب سرنگونی دولت اسلامی را هر چه زود تر فراهم خواهد اورد...

  به امید انروز روز شماری خواهیم کرد...

  • راست گوفتی بچیش مه خو کتیت یار استوم . بلی قواریش ملنگای زیارت خانا واری مالوم میشه فقط یک سگریتی ره پور کده تنا زده باشه و ده م م بیچاره یک دودیشم نذاذه باشه. اموتو نیست آشنا جان ؟

  • سگ افغان واژه ای است که از طرف جمهوری اسلامی ایران به مهاجرین مسلمان و شیعه افغان داده است. ایران کشور است که خود را یگانه و دولت املغری اسلامی و منجی مسلمانان دنیا میداند که هزاران پناهنده افغانی در طول سالهای که در کشورشان جنگ بوده مجبور به مهاجرت از کشورشان به کشور اسلامی ایران شدند چون اینها جمهوری اسلامی ایران را کشوری مسلمان که اکثراْ مجتهدین ایران مرجع تقلید شیعیان افغانستان بودند اما نمیدانستند که جمهوری اسلامی ایران این لقب سگ افغان را به آنها میدهد اما ناگفته نماند که جمهوری اسلامی ایران به دیگر مسلمانهای دنیا مثلاْ به وهابی های فلسطین و شیعیان لبنان کمکهای میلیاردی میکنند و به مهاجرین عراقی خیلی مهربان نسبت به مهاجرین افغانی است ازجمله: مهاجرین عراقی هیچ وقت از طرف نیروی انتظامی ایران مورد اهانت قرار نمیگیرد و از هرگونه حقوق انسانی برخوردارند مثلاْ بابت کارت اقامت و کار هر نفر از اعضای خانواده را ۵ هزار تومان میگیرد و حق کار هم دارد که دارای مغازه های زیادی هستند و آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران از محصلین عراقی پولی دریافت نمیکنند.

   وای به حال مهاجرین افغانی که باب کارت اقامت ۶ ماهه یک خانواده ۵ نفره ۲۴۰ هزار تومان فقط بابت اقامت ۶ماه است و برای مجوز کار هر ۶ ماه ۵۰۰هزار تومان باید پرداخت کند و اما محصلین که برای هر سال درس خواندن باید مبلغ زیادی پرداخت کنند وگرنه نمیتوانند درس بخوانند و در غیر این صورت مهاجرین افغانی غیرقانونی شناخته شده از هر نوع مجازات مستثنی نیست.

   پس برخورد جمهوری اسلامی ایران با مهاجرین افغانی کلاْ نژاد پرستانه و غیر اسلامی و غیرانسانی میباشد. برخوردهای جمهوری اسلامی ایران را در سالهای قبل میتوانید در اردوگاه و یا حمله نیروی انتظامی به سر کارهای مهاجرین در تمام استانهای ایران از چشم کسی پوشیده نیست. از این جهت مهاجرین افغانی چون به نام کشور اسلامی و شیعه در ایران پناهنده شده اند و برخوردهای که از جمهوری اسلامی دیده است نه تنها از ایران بلکه از دین اسلام مورد سوال قرار گرفته است و یا بعضی از مهاجرین این تحلیل را میکند که جمهوری اسلامی ایران بابت این که افغانها مقابل شوروی سابق یا روسیه جنگ کرده اند و باعث شکست و از هم پاشی اتحاد جماهیر شوروی شدند چون ایران روابط حسنه با شوروی داشت الآن از مهاجرین افغانی آزرده و انتقام میگیرند. شاید این نظریه درست باشد شاید هم درست نباشد!!!!

   مقصر اصلی رهبران مجاهدین افغان هستند که بعداْ به جنگ طلب و خون خوارترین و خودخواه ترین آدمهای که باعث کشته شدن میلیونها افغان و آواره شدن میلیونها افغانی به کشورهای همسایه شده اند که اینها مهاجرین را سربار خود میخوانند و بیمسئولیتی رهبرهای افغانستان در قبال مهاجرین یکی از این مسئله ها است.

   بعد اینکه افغانستان به تشكل دولتي رسيد و رئيس جمهور دولت افغانستان آقاي كرزاي كه چشم اميد مهاجرين بود كه افغانستان آباد شده و مهاجرين باز ميگردند ولي اين طور نشد.

   آقاي كرزاي براي به قدرت رسيدن به رياست جمهوري مجبور بود با همان خون آشامان يا جنايتكاران جنگي ائتلاف كند كه كارهاي آقاي كرزاي درطول ۷ سال رياست جمهوري شان فقط براي رضايت همان موئتلفانشان بوده كه هيچ مسئوليتي در قبال مهاجرين يا در پيشرفت و آبادي افغانستان انجام نداده از اين جهت ضرب المثلي است كه سر بي صاحب خشك تراشيده مي شود اين همه ظلم و جور و تحقيرات دربارة مهاجرين از طرف جمهوري اسلامي ايران از بي مسئوليتي جناب رئيس جمهور كرزاي و اعضاي دولت ايشان ميباشد كه ملتش در هرجا آواره و تحقير ميشود. ديگر دولتهاي دنيا دربرابر فرد فرد ملتش مسئول است اما آقاي كرزاي بي مسئوليت ترين و بي كفايت ترين و بي ايمان ترين رئيس جمهور دنيا بوده و است پس ازاين جهت از تمام افغانهاي عزيز تقاضاي عاجزانه دارم كه انتخاباتي را كه در پيش رو داريم به كسي رأي دهيد كه متخصص و دلسوز و با مسئوليت كه درد تك تك افغانها چه در آوارگي و چه در داخل افغانستان را داشته باشد كه ما يك افغانستان آباد و آزاد ميخواهيم براي ما فرقي هم ندارد كه رئيس جمهور افغانستان از كدام قوم باشد.

  • دولت آقاي احمدي نژاد دولت كمونستي است فشار هاي كه سري مهاجرين افغاني كه در ايران است يك نوع انتقام گيري از طرف ‏اي احمدي نژاد است چون افغانها باعث شكست اتحاد جماهير شوروي شد

  • بردران محترم هر چه که میگوئید را ست است به وا قعیت دولت ایران هر نا روا ی ها که بگوئید درحق مها جرین افغان مکیند و کرده است اما این را ه مطمئن با شید که مردم افغا نستان آنقدر بدبخت استن که اگر در اروپا هم بروندبرخورد خوب همرا یشان صورت نمیگیردچر ا کسکی در ملت ووطن خود آواره و بی سر پنا باشد چطور با ز از ملتهای دیگر گله کند برا درم شما گفته اید که مها جرین افغان در ایران نمیتوا نند تحصیل کنند حکو مت ایران برایشان ایجازه تحصیل را نمیدهد خوب است برا ی من بگو ییدکه آیا افغانی در خود افغانستان تا الحال برا یش ایجا زه تحصیل دا ده شده است اگر شده است چرا هر روز مکاتب دختران در داده شده وخود ایشا ن مسموم میشوند ما با ید علت اصلی را در یا بیم علت دراکجا است که مردم افغانستان مها جر میشوند وچرا مهاجر میشوند علت اینجا است که دل سوزی بر وطن خود نداریم آله دست هر کشور استیم خصو صا صمت جنوب که همیشه در نا امنی افغا نستان نقش بزرگی داشة اند چرا با خود فکر نمیکنیم که ایران با وجود اینکه درحدود پنج ویا شش سال میشود تحریم اقتصا دی است در حالی که افغا نستان تمام را ها برا یش باز است وتمام کشورها برایش کمک میکند باز هم مردم افغا نستان به ایران پا کستان وجاهای دیگرچرا هجرت میکنند خلا صه برا یتان بگویم نالیدن ازایران ویا کشور های دیگر نه تنهاا اینکه سود ه ندارد بلکه عکس العمل آن کشور ها رانسبت به مها جرین افغا متشددتر وبدتر میسازد

 • دولت احمدی نژادنه بلکه تمام دولتهای که درایران حاکم بوده چه درزمان شاه وچه درزمان به اصطلاح اسلامی -ودرنهایت تمام مردم ایران درحق افغانهادرطول سالهای متمادی خیلی جفاکرده انداینکه به همگان معلوم وآشکاراست.ما افغانهاازهیچ کس ضربه نخوردیم به اندازه ای که ازهمسایه های مان که سنگ اسلامیت را به سینه میکوبند.(ایران)و(پاکستان).چنین کشورهای که به ظاهر خودرامسلمان پاک مینامندچنان جنایتهای درکشورشان جریان داردکه قابل نوشتن وبیان نیست یعنی تعدادجنایات آنقدرنیست که به کلمات خلاصه شود.این حکومتهای اسلامی اسلام رادرسیاست به قمارگرفته اندواینکه اگربازنده باشند هیچ پروانداردفقط به خواستهای شوم شان برسند به هرقیمت ممکن.ایران خودیکی ازپرورش دهندگان تروریزم درجهان است .من خودم مدت چندسالرا درایران سپری کردم البته ازدست همین رزیلانیکه یکتعداد شان به جهنم واصل شدندویکتعداد شان هنوزهم هوای دولتداری درسردارند.وهنوزهم درگودال کثافات غوطه میزنندتاجای برای خودپیداکنندوخودراموقتاازچشم حقیقت پنهان نمایند.
  بهرصورت :
  وقتی درایران بودم خودم شاهدظلمهای بسیاردولت یزیدیان(ایران)درحق مردم مسلمان وفرارشده ازدست وحشیهای داخلی بوده ام.یکوقتی مرا ازکارخانه ای ازشهراصفهان پلیس ایران به جرم نداشتن اسنادگرفتارکرده وبه اردوگاهی (سفیدسنگ)که تقریبا تمام افغانهامقیم ایران باحال وهوای آنجاآشنایی دارندانتقال دادند.ازآنجا ردمرز نمیکردند ودر عوض یکتعدادنمایندگان درنده های داخلی(فهیم-خلیلی-تورن اسمعیل-دوستم)هفته یکبار به آنجا میامدندوکسانیکه ازگرسنگی به تنگ آمده بودندبه پادگان(محل تعلیمات نظامی)که توسط افسران ایرانی آموزش داده میشدمنتقل میشدندوبعدازختم دوره تعلیمات به افغانستان برای کشتن هموطنان خوداعزام میشدندودرغیر اینصورت درهمان اردوگاه میماندی تامیپوسیدی وبالاخره درهمانجامیمردی.که صدهانفرهموطن ما به چنبن سرنوشت دچارشدندوخانواده های شان تاامروزدرانتظارآنهاست.این یکی ازنمونه های دخالت مستقیم ایران(اسلامی)درامورافغانستان است وحتی امروز همان طریقه پذیرایی ازافغانهادرایران رائج است.ولی متاسفانه که دولت افغانستان با دانستن همه ای موضوعات همچنان ایران رادوست وبرادرمیخواندخداوندایران راصاحب اتم نسازد واگرنه شاهدفاجعه انسانی درجهان خواهیم بود.درنهایت ازخداوند(ج)میخواهیم تمام کسانیکه درحق مردم مظلوم افغانستان چه داخلی چه خارجی ظلم کرده اندبه همان مصیبتها گرفتارشوند مثل که حکومت ومردم پاکستان گرفتارهستند.انشاالله که بزودی شاهد چنین عدالت خداوندی درایران نیز باشیم.به امیدآنروز.

  • دوستان عزیز یک قصه واقعیت را برای شما بعرض میرسانم و بعد شما خود قضاوت کنید. من یک رفیق همسایه دارم که مثل برادر باهم رفاقت داریم . او برای پسر خود مبلغ 700 مارک را موتر خرید بوده . من برای پسر او تبریکی دادم و گفتم که این موتر را قیمت نخریده اید ؟ پسر رفیقم خنده کرد و جواب داد . گفت کاکا جا ن 700مارک چه است . ولا که اگر در مقابل 700 مارک خرهم ماچ بدهد. راستی زیاد خنده کردیم. امروز دور از انسان بودن اقای احمدی نژاد اگر او را پیش خر ببرید ، خر او را بوی نمیکند باز چطور که ملتش او را بحیث رئیس جمهور انتخاب کنند. اقای احمدی نژاد نه تحصیل سیاسی دارد و نه دانش آنرا . مگر زور کاکا است که انگور در تاک است .

 • برادران مسلمان افغان:
  من یک دانشجوی فنی ایرانی هستم.
  در مورد این که این شخص برای مردم ایران چگونه بوده ایرانیها باید اظهار نظر کنند نه شما.
  ام در مورد شما برادران افاغنه. شما که امروز در آزادی(هه هه ) ، دموکراسی حقوق بشر آمریکایی و ... غرقید و دگر طالبان هم به دست آمریکا از بین رفته(عجب....) و دیگر افغانستان درگیر جنگ داخلی نیست(درگیریهای محدود که به کشته شدن غیرنظامیان افغان می انجامد بهای دموکراسی آمریکایی است) شما دیگر باید کشور خودتان رابسازید (زیر بمبهای آمریکایی) و دیگر حضور بدون ویزای شما در ایران مفهومی ندارد.چنانچه در زمان حکومت وحشیانه ی طالبان (که حد اقل به نوامیس شما تجاوز نمی شد) و فاشیسم اسلامی سعودی افرادی چون شاه احمد مسعود در ایران تحصیل کردند (شاه احمد در زمان تحصیل در ایران نزد شوهر خاله من نقاشی هم کار می کرد).ام امروز شما باید از آزادی و فحشایی که ارمغان آمریکاست بهره ببرید و از آمدن به کشور عقب مانده ای مثل ایران (که هر روز علمی جدید درآن سر بر می آورد ) را نباید داشته باشید.

  • اتفاقاء از این ازادی که امریکایی ها به افغانسنان اورده اند , ایرانی ها , خاصتاء دختران ایرانی فایده زیاد تر میبرند . در حدود 50% ( بد کاره) های که در کابل دست بدست بین سربازان امریکایی در کافه ها میگردند , دختران ایرانی هستند که پدران شان از زمان رضا خان کبیر که از اصطبل های شمال ایران برای پای بوسی انگلیس ها بیرون اورده شده بود و به زور پادشاه مردمء بخت برگشته ایران شده , بود ,,,, هستند . و نیم دیگر دختران ایرانی به خاطر بی بخار بودن و معتاد بودن و بی عیار بودن و لات بودن و بی عرضه بودن ,,, و ,, و ,, و ,, پسر های ایرانی با جوانان افغان ازدواج کرده زنده گی شرافت مندانه را بهتر از ایران میگزرانند . حالا ایرانی های که از فقر و بی کاری به افغانستان امده اند و کار باری ماشالله صد ماشالله بهتر از ایران را دارند که هیچ .. حاجی جون مشتی ( mlr ) اگر از تاریخ خبر باشند زمانی قزلباش های ایران به نهایت طبعء ماجرا جویانه و صوفی منشانه که داشتند میخواستند (صفویت) خود را به کشور های دیگر نیز انتقال دهند .. در سر لیست شان نام بلخ و بخارار بود , به افغانستان امدند , ولی به بخارا نرسیدند , و نادرشاه بدست یکی از همین هراتی های که این روز ها نیم اقتصاد کشور تان را میچرخانند یا به حساب دیگر حد اقل خراسان را از نگا اقتصادی از دست ( تون ) بیرون اورده اند ,,, کشته شده , و قشون نادر شاه تکه پاره شده اولاده ویا عساکر که از نادر باقی میماند در افغانستان امروز همین ( قزلباش ) های هستن که دوباره به کشور شان ایران برگشته اند و شما به ایشان ( طعنه ) فقر و بی وطنی میزنید . اگر نادر افشار میدانست که یک روز با اولاده او ( چنین } خواهد شد د ر ایران که ( او ) خونش را برای سربلندی ان داده . هرگز از اصفهان بیرون نمیامد و هر گز دست به دمب شیر نمیزد . حلا اکثر که خود را ایرانی اصیل میدانند منجمله مشتی mlr یا ( ترک ) تشریف دارند و یا ( کرد ) .. که قبل از انقلاب ملا ها یعنی انقلاب چاقو کشان تهران به رهبری جناب شیخ " شعبان جعفری " قاچو کش معروف تهران که به سال 1300 به سنگلچ تهران ( پارک شهر ) حالا تولد شده بود . خلاصه اصلاء جراات نداشتند که از لاله زار با بالا برند . باز هم از من میشنوید دعای خمینی را بکنبد که کشور را به لجن کشید و دنیا شما را پناهندهگی داد ورنه از 60 میلیو ایرانی حالا 40 میلیون به همه دنیا یه انواع نام و نشان دیده نمیشدند , و جالب اینکه هیچ کدام این ایرانی های پناهند و سرگردان حاضر نیستند خود شان را ایرانی اعلام کنند . خاصتاء در امریکای شمالی . چرا ؟ این خود یک یحث جداگانه است . فقط برای مثال میخواهم به معلومات شما بیافزایم که , ایتالیایی که در دنیا یه دزدی و قطالطریق و مافیا بودن و ادم کشی مشهور است . به ایرانی حاضر نیست حتی ( طویله ) خودش را کرایه بدهد . چرا ؟ .. این خودش یک بحث جداگانه است . ولی به ایران , ایرانی های که سر شان به تن شان میارزد و کارو باری دارند ... خانه های خود را به افغان کرایه و یا گرو میدهند , ولی به ایرانی خودشان نمیدهند , چرا ؟ .. این خود بحث جداگانه دارد . خلاصه افغانی از این جماعت فقیر و دهاتی که ایران را قبضه نموده و خود را ملاک این کشور باستانی میدانند , هیچ گلهء ندارد , برای فهمیدن افغان امروز برای این ایرانیا ن , امیدوارم فقط یک روز زنده گی یک افغان را نسیب تمام ایران بگرداند . قزلباش .

  • تشکر از نظرات پوچ و احمقانه تان
   موفق باشی

 • اولا به شما ربطی نداره
  دوما من خودم در یک موسسه ای تدریس دارم و چندین شاگرد افغانی دارم و خوب هم هستند و رفت و امد خانوادگی هم داریم ولی افغانی های نقیم ایران به چند خصلت شهره اند
  جنایت
  پررویی
  بیکار نمودن کارگران ایران
  حال خودتان حق دهید که ما افغانی ها را چه بنامیم حتی کسانی مثل شما که مثلا قشر تحصیل کرده افغانیها هستید حق بود اول از این همه لطفی که در حق شما در این چند سال کرده ایم تشکر بکنید و در مرحله بعد از این همه اذیت و زحمتی که برای ایرانی ها داشته اید معذرت خواهی کرده و در مرحله بعدی اخراج و بدرفتاری با افغانها را آسیب شناسی کرده و راهکار ارائه نمایید

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس