صفحه نخست > حقوق بشر > پس از مسموم کردن بيش از 100 دانش آموز دختر، حدود 700 دانش آموز در کاپيسا به (…)

پس از مسموم کردن بيش از 100 دانش آموز دختر، حدود 700 دانش آموز در کاپيسا به مکتب نرفتند!

علی رغم دروغ های تيم گلبدينی وزارت معارف افغانستان، هر روز تعداد کمتری از دانش آموزان به مکاتب می روند و اگر چنانچه اين روند همچنان ادامه داشته باشد، بصورت گسترده ای مکاتب در نقاط مختلف افغانستان تعطيل خواهد شد، چيزی که سربازان طالب حامد کرزی خواستار آنند و تيم گلبدينی وزارت معارف بی تمايل به آن نيستند.
کابل پرس
پنج شنبه 14 می 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: امروز در مکتبی در کاپيسا که سربازان حامد کرزی بيش از يکصد تن از شاگردان دختر آن را مسموم کرده بودند، کمتر از يکصد دانش آموز حضور يافتند. اين مکتب حدود 750 پنجاه دانش آموز دختر دارد. به نظر می رسد با افزايش حمله به مکاتب، دانش آموزان و آموزگاران، اين مکتب و مکاتب ديگر نيز مانند صدها مکتب ديگر به تعطيلی کشیده می شود. علی رغم دروغ های تيم گلبدينی وزارت معارف افغانستان، هر روز تعداد کمتری از دانش آموزان به مکاتب می روند و اگر چنانچه اين روند همچنان ادامه داشته باشد، بصورت گسترده ای مکاتب در نقاط مختلف افغانستان تعطيل خواهد شد، چيزی که سربازان طالب حامد کرزی خواستار آنند و تيم گلبدينی وزارت معارف بی تمايل به آن نيستند.

کاپیسا: عکس از اسوشیتد پرس

حکايت مکاتب، دانش آموزان و آموزگاران در افغانستان حکايت غمگينی ست. از سوی هيچ امکاناتی وجود ندارد و از سویی حمله به مکاتب افزايش چشمگيری داشته است. در هشت سال اخير وزارت معارف افغانستان کاملا در جهت عکس وظيفه ی خود حرکت کرده است. زمانی يونس قانونی وزير معارف بود که دوران وزارت او سرشار از اختلاس و سوء استفاده بود. زمانی نور محمد قرقين به عنوان وزير به وزارت معارف راه يافت که اين وزارتخانه از عدم تخصص و بی برنامگی رنج می برد.

کاپیسا: عکس از اسوشیتد پرس

با آمدن تيم فرصت طلب حنيف اتمر به وزارت معارف، علی رغم ادعاهای وی و همراهانش نه تنها وضعيت بهبود نيافت بلکه سوء استفاده و اختلاس و فرصت طلبی به يکی از اوج های خود رسید. تيم گلبدينی فعلی به رهبری فاروق وردک نيز اگر ضررش به مکاتب نرسد، استفاده ای نخواهد رساند. اين تيم گلبدينی از اساس به رشد مکاتب مخالف است و گماردن فاروق وردک به سمت وزير معارف مانند وزاری پيشين خود نشان دهنده ی اين است که حامد کرزی هيچ تمايلی به انکشاف معارف در کشور ندارد. اين دقيقا همان چيزی ست که طالبان، يعنی همان هایی که حامد کرزی آرزو می کند سربازان وی باشند، می خواهند.

کاپیسا: عکس از اسوشیتد پرس

حامد کرزی بجای برنامه ريزی دقيق، آغاز طرح های زيربنایی، مبارزه با بی سوادی، انکشاف معارف، انجام برنامه عدالت انتقالی و...بيشتر به فکر زد و بند و حفظ قدرت با روی کار آوردن افراد همرنگ خود، متهمان نقض حقوق بشر، قاچاقچيان مواد مخدر و دزدان دارايی های همگانی بود و متاسفانه همچنان هست.

کاپیسا: عکس از اسوشیتد پرس

کاپیسا: عکس هایی از دختران دانش آموزی که توسط سربازان حامد کرزی مسموم شدند!

سربازان حامد کرزی، آدمکشان طالب، آدمکشان گلبدينی و ...روزی تيزاب بروی دختران مکتب می پاشند، روزی انتحار می کنند، روزی مکتب را به آتش می کشانند، روزی کتاب می سوزانند، روزی آموزگار و شاگرد را با گلوله می کشند و روزی مسموم می کنند.

سه شنبه 12 مه 2009


طرح ملی مبارزه با بی سوادی!

گاهی احساس می کنم چون اين طرح پول چندانی نمی خواهد مقامات از قبول آن سرباز زده اند. مقامات افغانستان معمولا به دنبال پروژه های پول آور هستند که بخشی از آن نصیب خود آنان باشد و دست آخر طرح با شکست مواجه شود، مانند بسیاری از طرح هایی که پول های کلان برای آن دريافت شد و پول بی آنکه برای اصل پروژه به مصرف برسد ميان مقامات دولتی و ان جی او ها تقسیم شد.

يكشنبه 26 آوريل 2009, نويسنده: کامران میرهزار


آيا دردناک تر از این؟

دست به دست هم داده اند تا دانش آموز، آموزگار، کتاب و مکتب نباشد!

شنبه 30 اوت 2008, نويسنده: کامران میرهزار


خشونت و شورش امکانات می آورد؟

مساله اين نيست که چرا در ولايات جنوب و شرق کمک ها و پروژه های دولتی و نهادهای بين المللی اختصاص داده می شود، مساله اين است که چرا عدالت رعايت نمی شود و چرا وقتی پروژه ای به بهره برداری می رسد، تخريب شده و يا به آتش کشیده می شود؟

چهار شنبه 18 فوريه 2009


ده سند از جنایات طالبان در افغانستان!

آدمکشان بازگشتند، اين بار جدی تر از پيش!

چهار شنبه 14 مه 2008

درباره قوانين امارت تاريک آدمکشان طالب بسيار نوشته شده است اما هيچگاه تصور نمی شد اين آدمکشان بتوانند باز به صحنه بازگردند. طالبان با تاکتيک ها و ترفندهای گوناگون به صحنه بازگشتند. از سويی جنگ در صفحات جنوب، شرق و غرب کشور، از سویی انفجار و انتحار که بيشتر قربانيان غيرنظاميان اند، از سويی با همدستی و مساعدت بی دريغ صبغت الله مجددی و کميسيون تحکيم صلح ، از سويی با همدستی و همياری و حمايت های پيدا و پنهان حامد کرزی، کريم خرم، فاروق وردک و اشرف غنی احمدزی، زلمی خليل زاد و...

مکتب بايد به آتش کشيده شود، زنان بايد در خانه بمانند، تلويزيون ممنوع و تنها صدای شريعت آزاد بايد باشد، اقليت های قومی بايد کوچ داده شوند، اقليت های مذهبی کافرند و جان و مال و ناموس آنان مباح است و..ادامه..


دوکان معارف: ان جی اوی تمام عيار

از اصلاحات خبری نيست، فقط پول بالا و پايين می شود!

سه شنبه 29 آوريل 2008, نويسنده: کامران میرهزار


آقای حنيف اتمر ببيند!

عکس هايی از اسماعيل نگارش از وضعيت اسفبار يک مکتب در دايکندی

پنج شنبه 21 فوريه 2008


آيا حنيف اتمر کور است؟

عکس هايی از وضعيت اسف بار يک مکتب در دايکندی؛ مانند مکاتب ديگر اين ولايت

شنبه 26 آوريل 2008

عکس از اجمل آرين پور


دايکندی: اين هم يک مکتب!

نگوييد آقای حنيف اتمر کور است و به ساختن مکتب در ولاياتی مانند دايکندی، نورستان و بدخشان توجهی ندارد. اين مکتب با توجهات بی دريغ ايشان ساخته شده است

يكشنبه 22 ژوئن 2008


دختران در يک مکتب که مکتب نيست!

حنيف اتمر ببيند!

چهار شنبه 5 مارس 2008

عکس از شهزاد نورانی


يک مکتب در نورستان!

حنيف اتمر ببيند!

چهار شنبه 16 آوريل 2008


فساد و روابط خانوادگی در وزارت معارف!

نويسنده و فرستنده سند: تراب

چهار شنبه 30 آوريل 2008


معلمان در سه لیسه مهم کابل دست به اعتصاب زدند!

شاهکار دیگر وزارت معارف و شخص حنیف اتمر!

شنبه 3 مه 2008


اين کشور وزير معارف ندارد!

يک مکتب ابتدایی در منطقه کشم ولايت بدخشان

پنج شنبه 31 ژوئيه 2008

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آیا راه حل قانونی شدن اشغالگران است..؟

  اگردررگ های اعضای پارلمان کابل ،احساس وخون افغانی می بود، آنها در نتیجه بمباران هفته گذشته درولسوالی بالا بلوک ولایت فراه که نزدیک به 200 تن فرد بی گناه ملکی درآن قتل عام شدند که گذشته از انسانها ،بوته ها ، سنگ ها ، کوها وجمادات نیز گواه آنندکه دراین حادثه فقط افراد مظلوم وبی گناه ملکی کشته شده اند همچنین سرها ،دست ها وپاهای بریده آنها به خدمت والی ولایت فراه تقدیم گردیدند پس اگراین وکلانمی توانستند ازپارلمان استعفا بدهند حداقل یک اقدام موثرومطالبه بنیادین می توانستند بکنند، این را می توانستند بکنند که رهبرراهپیمایی مردم شده ودریک روزدرسراسرکشورمظاهره وسیعی را براه می انداختند…، کم ازکم یک بیانیه ساده ای درمورد محکومیت این فاجعه صادرمی کردند .!!

  آنها نه اینکه هیچ کاری نکردند بلکه روزچهارشنبه گذشته شنیدیم که دراحاطه پارلمان حلقه بگوش خود این بحث راشروع کردند که چگونه وجود عساکر اشغالگر را در افغانستان قانونمند کرده سند واجازه قتل ، بی عفت کردن وشکنجه دادن افغانهای مظلوم را به عساکر وحشی امریکا بدهند !!!

  دراین پارلمان اجیریکی از علم برداران به اصطلاح جهاد نیز شرکت داشت که درمورد موجودیت عساکر روسی در افغانستان موقفش این بود :

  " اگر مجاهدین برای یک ساعت هم با خوشی خود به روسها اجازه ماندن در افغانستان را داده ومدت شان را تمدید کنند ، این بدان معنا خواهد بود که درتمام مظالم وفجایعی که روسها انجام می دهند شریک خواهند بود ."

  ما از این گروه منهرف جهادی سوال می کنیم که با کدام ضمیر درپارلمان ومجلسی عضویت دارند که برای قانونی کردن امریکائی ها همانند روسها تجویز ارائه داده به صلیبی های درنده خارجی اجازه توهین عزت وغرور افغانی رابرای چند سال آینده می دهد .

  این خواسته ولسی جرگه خود بیان گر اینست که تمام وحشت انگیزی ها ومظالم اشغالگران درطول هشت سال گذشته غیر قانونی بوده وآنها حالا می خواهند برای هشت سال دیگرچاره جویی قانونی برای این جنایت ها پیدا کنند تا اعتراضاتی که درپی کشتارمردم ملکی بلند می شدند را خاموش وبی اساس بگردانند .

  اگر تعریف قانونمند کردن ولسی جرگه کرزی این باشد که خارجی ها درآینده قانونهای اداره کابل را پای بند بوده وهیچ سرپیچی نکنند ، شاید این سراسر خیال دیوانگان ووهم باطل باشد زیراکه این ممکن نیست که یک آقای پرقدرت وتوانا از اوامرغلام نا توان وضعیف خود اطاعت نموده وبدان گردن نهد !! این گونه اتفاقی نه درتاریخ افتاده است ونه هم امید این چنین امری متوقع است .

  وکلای ولسی جرگه کابل خود بگویند که آنها بجای خود، آیا امریکائی ها کدام مطالبه وپیشنهاد کرزی را تا حال قبول کرده اند ؟ آیا کرزی بعد ازهربمباران بصورت گریان از امریکائی ها درخواست نمی کند که به بمباران هوایی پایان بدهند وانها دیگر نمی توانند مرگ ومیر افراد ملکی را برداشت کنند ؟ آیا امریکائی ها یک روزی هم این درخواست کرزی را قبول کرده اند ؟؟؟

  امارت اسلامی افغانستان درحالی که این تجویزامریکا پسندانه اداره کابل راخاک انداختن برغرور واساسات افغانه می داند ، ببانگ دهل می گوید که اینگونه پارلمان ووکلا به هیج وجه نمی توانند از اراده وغیرت های پاک افغانها نمایندگی بکنند ،بلکه عزم پخته افغانها این است که اشغالگران خارجی باید با شمشیر افغانی رانده شده استقلال وهرم اسلامی کشور حفاظت گردد (ان شاءالله )

  • اغای طالب ! عجیب دنیایی شده ، کل می خیزه و به کدو میگه : سر کلت در کور !! آیا شما ها توان اینرا پیدا نموده اید که دیگران را انتقاد نمائید ؟ شما که تا دیروز به شیوۀ بربریت سنت های مردم را در کوچه و بازار کنترول و بررسی میکردید ، چطور شده که امروز از حق و حقوق گپ میزنید ؟ یا از دموکراسی وارداتی باداران خود آگاهی حاصل نموده اید ؟ آیا شما از پارلمان و وظایف پارلمان درکی دارید ؟ آیا شما معنی حریت و آزادی را میدانید ؟ آیا شما احساسی را به نام غیرت در وجود خود احساس می کنید ؟ با این غیرت اوغانی و اسلام وهابی شما ، مردم این کشور به قهقرای دوزخ روانه اند . آیا شما معنی واقعی میهن و هموطن را میدانید ؟ وقتی بیسداد تان به قدرت میرسد ، این وطن زخمی و از پا افتاده را با پنجابی ها معامله میکند ، وقتی با سواد تان به قدرت میرسد با شوروی ، انگلیس و امریکا ! باداران تان 200 نفر راکشته ولی شما قتل عام میکنید ، با نعرۀ الله و اکبر سر انسانها میبرید ! چرا جنایات و فجایع خود را در که گوشه گوشۀ این سرزمین انجام داده و میدهید زود به باد فراموشی می سپارید ؟ شما که نه آبرویی دارید ، نه عزتی و نه غیرتی ، از دیگران را هم با کردار غیرت مندانۀ خود در پیش جهانیان برباد داده اید .

   هفتاد فیصد نماینده گان پارلمان راهمین اکنون برادران غیرتی و غیرتمند شما تشکیل میدهند ، که جز دعوای حکومت کردن ، ملی ساختن ، خوردن و ریدن وظیفۀ دیگری ندارند ، حتی حاضر هستند شما ها را با همۀ روسیاهی و نجاست تان در آغوش بگیرند تا چند روز دیگر بقا و حکمروایی نا میمون خویش را تمدید و ادامه بدهند . شما ها آنقدر سخیف و بی ارزشید که نوکر بودن و نوکر شدن را افتخار میدانید و پا بوسی دالخوران و سوسمار خوران راغیرت افاغنه ! پیش ازینکه پیام میگذارید یک کمی بشرمید ، اگر آنرا داشته باشید و من متیقن هستم که شما فاقد آنید !!

  • اگر در محکومیت و ملامتی حکومت کابل بپردازیم در راستا بی توجه ئی شان نسبت به آینده اولاد وطن شاید به حکومت دست نشانده و در خدمت اشغالگران حیثیت قایل شده باشیم. اما از مومن بچه های مسلمان و جوانان افغان باید گلایه و شکایت داشته باشیم و باید بی توجه ای شان نسبت به اولاد وطن را نقد کرد. از مجاهدین مومن و مسلمان کاپیسا و پروان باید سوال کرد چرا دختران افغان از فراگرفتن علم محروم میشوند؟ چرا مجاهدین خدا باور و متوکل به عناصر مفسد و علم ستیز موقع تجاوز بر حریم دختران افغان را میدهند؟ اولاد وطن اعم از دختران و پسران آینده وطن هستند نباید در تاریکی، ظلمت و دور از دانش و علم رشد کنند. بلکه همواره جستجو شود تا اطفال افغان به مکاتب فرستاده شوند اگر خوف و ترس میرود که فضاء مکاتب غیر اخلاقی و سازنده نیست بنا اطفال نیز به گمراهی سوق داده میشود، پس در آنصورت باید تظاهرات و از راه های دیگر فشار آورده شود تا اصلاحات محسوس را آورد اما به هیچ عنوان نباید در مکاتب روی اطفال افغان بسته شود. اما متاسفانه دیده میشود یکنوع حساسیت خاص نسبت به طبقه اناث در تمام عرصه ها وجود دارد. در این راستاء مسئولیت جوانان مومن اینست که انگیزه یابی کنند تا معلوم شود چرا حساسیت در مقابل فرا گرفتن علم طبقه اناث دیده میشود؟ تعصب خشک ریشه در چی دارد؟ ما نباید مانند حکومت مزدور و دست نشانده کابل در هر موضوع از سیاست خشک و طفلانه کار بگیریم و کوشش کنیم تا از هر موضوع بهره برداری سیاسی کنیم. موضوع حساسیت نسبت به فراگرفتن علم دختران یک واقعیت درد آور جامعه ما است و ما نمی توانیم با تهمت زنی ان درد را درمان کنیم بجز شانه خالی کردن و گریز از مسئولیت. پس مومن بچه ها در سرا سر کشور باید اعلان مبارزه علیه حساسیت خشک و طفلانه نسبت به تعلم و فراگرفتن علم دختران کنیم و فضا را بالای علم ستیزان محدود کنیم تا روند تعلمی دختران مختل نشود. از جانب دیگر راه های عملی باید در پیش گرفته شود تا ذهنیت علم ستیز از جامعه برداشته شود.

   باز هم تکرار میکنم و به مجاهدین و مومن بچه های مادر وطن خطاب میکنم که به آینده اولاد وطن ارزش دهی کنید . به اصلاح هر مفسد و عنصر علم ستیز خارج شوید مردم مسلما بالای شما حق دارند تا از نوامیس، مال، ارزشهای دینی و اخلاقی شان دفاع کنید و شرایط تعلیم و تربیه برای فرزندان شان مساعد کنید. بنا مجاهد وظیفه شناس این مسئولیت تو می باشد تا در های مکاتب را دوباره روی دختران افغان در سراسر کشور باز نگاه دارید تا فردا مادر افغان، مادر خوب به فرزندان اش و فرد مثمر به جامعه اش باشد.

  • از برکت طلبه های کرام نام اسلام ومسلمانی چنان با توحش بربریت حماقت فرهنگستیزی و...عجین شده که هر انسان متمدن از نام اسلام ومسلمانی خجالت میکشد. اقاییکه بنام طالب مینویسی واقعا خجالت اوراست.

  • عجیب دنیایی که طالب هم اکنون با آزادی و دمکراسی کم کم خو میگرد،در حالیکه خوی سبعیت،دریدن،کشتن و سر بریدن در سرشت شان نهفته است،عجیب است جناب طالب،که تا هنوز خونهای بناحق ریخته شده مردمان،مظلوم شمالی ،بامیان ،یکاولنگ و مزار هنوز لکه سیاه بر جبین طالب انسان کش است،ولی جناب خودت از بشریت و حقوق مدنی به زبان می اوری.ای کبک خوشخرام تو خوش میروی بناز _
   غره مشو که گربه عابد نماز کرد....
   آقای طالب ،مردم به خون نشسته افغانستان فقط آرزومنداند ،که شما شر نرسانید،از خیر تان همه میگزرد....

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس