صفحه نخست > خبر و گزارش > کوچی ها بيرق سفيد طالبان را به اهتزار درآوردند

کوچی ها بيرق سفيد طالبان را به اهتزار درآوردند

کابل پرس
يكشنبه 24 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

پس از حمله ی خونين کوچی ها به جان، مال و دارايی مردم در ولسوالی بهسود ولايت ميدان وردک و به آتش کشيدن چند مکتب، بيرق سفيد طالبان به اهتزار درآورد. روزنامه ی افغانستان امروز به نقل از خبرنگار خود نوشت که 9 مکتب در اين ولايت در اثر حمله ی خونين کوچی ها تعطيل شده است. اين مکاتب به ترتيب چنين می باشد: ليسه محمديه تربلاق، ليسه ميرهزار، ليسه بلخی باد آسياب، مکتب ابتدايی دهن اوجر، مکتب ابتدايی بينی اوغری، مکتب ابتدايی خارقول، مکتب ابتدايی گرد جنگلريال مکتب ابتدايی سبز درخت و مکتب ابتدايی سرتاله. چند کلنيک از جمله کلنيک سرتاله و ميرهزار نيز در اين منطقه بروی مردم مسدود شده است. همچنين در اثر حمله ی خونين کوچی ها، راه های مواصلاتی نيز مسدود شده و مردم برای عبور و مرور با مشکل مواجه شده اند. کوچی های مسلح، با سلاح های سبک و سنگين و بيرق طالبان، کار برخی از پروژه های بازسازی را به حالت تعليق درآورده اند.

بی تفاوتی دولت در برابر حمله ی خونين کوچی ها، خشم مردم را برافروخته است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اگر دولت نمیتواند کاری کند ، این نیرو های ناتو که به مارشال فهیم، قانونی، ربانی ، ضیا مسعود ، جنرال عارف پول داده اند کجا هستند؟

  اردو و پولیس که مسعود یکسره ویران کرد خدا او را نبخشد ولی حالا که ناتو و امریکایی ها وظیفه امنیت مردم افغانستان را عهده دار شده اند، آنها کجا هستند ؟
  کوچی ها را باید مهار کرد اگر نه کار به جاه های بدی خواهد رسید.

 • اگر دولت اقدام نکند پیروان بابه مزاری بر می خیزد و بساط کوچی را بر میپیچد

  • کاش چنان میبود! اما واقعیت اینست که پیروان بابه مزاری بخاطر "وحدت ملی" !در کنار فا شیستها ی پشتون قرار گرفته و صرف تا جیکها را دشمن اصلی خود میدانند . به مو ضعگیری های محقق نگاه کنید.

 • مکاتب بهسود از اثر هجوم کوچي ها تعطيل شد
  به اساس منابع مردمي، آخرين گزارشها از مناطق تحت اشغال کوچي ها
  در بهسود ولايت ميدان وردک حاکي از تعطيلي مکاتب و سرگرداني شاگردان معارف مي باشد.
  همچنان در گزارشها آمده است که کوچي ها مسلح پس از آنکه ليسه محمديه تربولاغ را به تصرف درآوردند، آن را به آتش کشيده و پس از آن بيرق سفيدي را که نشان و فورم طالبان مي باشد، بالاي آن نصب نموده اند.
  بنا به اظهارات کساني که تازه از بهسود به کابل آمده اند، نه باب مکتب در ساحات تحت اشغال کوچي ها مسدود گرديده و شاگردان اين مکاتب آواره و سرگردان مي باشند.
  همچنان دو باب کلينيک در ساحات مرکز بهسود و ميرهزار نيز به روي مردم بسته شده است.
  از سوي ديگر که در امر بازسازي و نوسازي در مناطق بهسود توجه اندکي از سوي دولت صورت گرفته است، قرار بود امسال برنامه همبستگي ملي در شماري از اين مناطق و قريه جات تطبيق گردد، که گفته مي شود بر اثر هجوم کوچي ها مسلح و ترس و وحشتي که در منطقه ايجاد گرديده است، تطبيق اين برنامه ملي نيز متوقف شده است.
  مشکل ديگري که از ناحيه ستم کوچي ها متوجه مردم گرديده، بسته شدن راه هاي مواصلاتي مي باشد.
  اين درحالي است که روز گذشته رئيس جمهور کرزي در ديدار با نمايندگان و متنفذين هزاره جات سه روز مهلت خواست تا طرح ارائه شده از سوي آنان را مبني بر حل معضل کوچي ها بررسي نموده، ببيند که چه اقداماتي را در اين زمينه بايد انجام دهد

  آنلاین : منبع سایت وحدت

  • بر پدر امو بابه مزاری تان لعنت... شما بی ویژدان ها هنوز هم پشت سگ بودن به رهبران فروخته شده و لعین را رها نمی کنید... چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   هر چه که میکنید شما برادران هزاره و کوچی خود تان کنید، به روی خدا پشت این رهبران نگردید و نه از آنها توقع طرفداری و دفاع تانرا داشته باشید.این ها همه به پر شدن جیب های شان از دالر دزد هستند... نه از غم تو، نه از غم من و نه هم غم دیگران مرده اند...

   به امید صلح میان شما دو قوم برادر...

 • قواي مسلح اردو و پليس قوي افغانستان تحت قيادت رادمردان تاريخ را خليل زاد ناقل از بین برد. درین کار از نوکران استعمار مثل آقایان که بنام طالبان نکتايي پوش معروف اند مثل احدي (از حزب فاشيستي افغان ملت)، اشرف غني احمد زي، جلالي، فاروق وردک، رحیم وردک، فاشیست یزرگ دکتور رسول امین بحیث افزار سیاسی استفاده کرد تا یک نظام طالبانی نکتایی پوش را بوجود آورد. اما اقوام با غیرت افغانستان که اکثریت عظیم جامعه را در مقابل این اقوام بدوی، صحرانشین و کوچی تشکیل میدهند نخواهند گذاشت تا این پلان شوم موفق گردد. این امر کاملا واضح است: جامعه جهانی امروز در مقابل این اقوام قبیلوی در جنگ است و این جنگ را ادامه میدهند تا آنها را سر عقل بیاورند. دولت کرزی که فاشیست ها رویش ناز میکنند دولت دست نشانده است ونمیتواند کاری را انجام دهد.

  • مگر وقت آن نیست که ضیا مسعود، قانونی، مارشال فهیم، ربانی ، جنرال بسم اللله خان ، امر الله صالح، استاد عطا و ......از این دولت دست نشانده استعفا بدهند ؟

   یا شما میگویید فقط پشتون ها دست نشانده هستند و آنانی که شما آنها را قهرمانان خویش حساب میکنید جز این دولت نیستند ؟

  • راست میگویی این آقایان پشتون استن و کوچی ها را مسلح ساخته اند تا مردم را از خانه های شان بیرون کنند .
   فرماندهی جنگ در بهسود به رهبری کوچی ها را نیز جنرال دوستم به عهده داشت او هم پشتون است او هم باید از پستش برکنار شود . البته وقت آنست که گلبدین حکمتیار به کابل دعوت شود و برایش لقب سپه سالار را بخاطر خونریزی های فراوانش بدهند و وزیر دفاع مقررش سازند بخاطری که او یک پشتون است . وقت آن هم است که نام افغانستان را به غولستان که بهتر به شما خوشایند خواهد بود تبدیل کنند چرا که این نام بیشتر به پشتون ها رابطه روحی و فکری دارد .
   در اصل وقت آنست که شما مردم نا آرام و جنگجوی منافق را به برادران کوچی و طالب شما اولن به توره بوره و بعدن به پشاور و در اخیر به دوزخ بفرستند ؟

 • Dear Country Mates,

  ,I am so happy that you people have a motive towards the political issues which are going on in your country. Dont forget that not only Government has forgetten the place but also the very high ranking so called assistance mission is also taking side of some and forgetting others, we dont have any report yet from them. UN is doing what??? going out for picnic to Bamyan but stay so relactant towards the movement of some anti government elements’s in the Centeral high land? Go ahead people! and help your self be aware that no one will help you all are here to gain money not ot help you. Kuchies should be Kucies only and so Hazaras, both have the right to defend from their Rights but ..... Lets see the game who is going in to help and who is going to in to promote the bad idea in each’s mind? lets be the wetness of the interventions.

 • او برادر! این افراد جبهه متحد از کدام مقام استعفا دهند؟ مثلا آقای فهیم ، معاون اول و دوستم و دیگران مقام های "تشریفاتی" دارند. هیچ وقت آنها در جلسات مهم دعوت نمیشوند. آقای دوستم که "فرمانده اعلای قوای مسلح اردوی افغانستان" هست در هیچ یک از جلسات نظامی حضور ندارد. بجای آن در جلسات با ناتو فاشیست احدی و فاشیست زلمی رسول و دیگران حضور دارند. این جلسات مهم به وزیر مالیه چه ربط دارد؟ آیا میتوانید شما بمن بگوهید که آقای زلمی رسول که عمرش در خارج از کشور گذشته و میگویند که همیشه نشه میباشد از مسایل امنیتی کشور چه می فهمد؟ در موضوع دوم که ذکر کرده اید: این معاهدات ننگین دیورند ، گندمک، پنجده و سایر مسایل ملی را با بیگانگان کی امضا کرده است؟ خاین ملی کی است؟

  • با ابراز قدردانى از دوست عزيزما آقاى بنام افغان كه بسيار تلاش نموده اند تا در مورد موضوع مورد علاقه به انكيس اظهارنظر نمايندآنهم بملتيكه 85درصد آن ازسوادخواندن فارسي بي بهره است.
   اين بنده حقير كه اندكي فرق سياه و سفيدرا در روى كاغذبى ميبرم، ازنوشته جناب عالي مفهومي نتوانستم بكيرم.
   دوست عزيز!تلاش كنيد تابه يكى اززبانهاى ملي خود بنكاريد، اكر خواسته باشيد نوشتارشماراخواننده بداند!

   وسلام
   هروى، توكيو

  • دوست عزیز

   اگر فهیم ، دوستم و ضیا مسعود ، قانونی و ربانی پست های تشریفاتی دارند پس چرا این تحقیر را میپذیرند و استعفا نمیدهند. شما باید حرف دوست ما را خوب درک کنید.

   از یک طرف شما ادعا دارید که دولت دست نشانده است، ولی از طرف دیگر فهیم و ضیا مسعود و قانونی با بی شرمی عضویت این دولت دست نشانده را قبول کرده اند.

   مگر کدام منطق این را خواهد پذیرفت که هم دولت را دست نشانده و مزدور گفت و هم مانند جوک به آن چسپید.

   اگر شما واقعا ً این دولت را دست نشانده و مزدور میگویید پس با سر های بلند اعلان کنید که ما از این دولت بیرون شده و بر ضد دست نشانده ها مبارزه میکنیم.

  • او هراتى غولورتروش خور!

   غير از خودت کسى ديگه چينايى ياد نداره ، و حالا حل مطلب با نرم افزار درى براى همه آسان هم نيست

  • من با حرف شما کاملا همنوا هستم . اما جان برادر ! یک شاعر گفته است:
   مردانگی ز لذت دنیا گذ شتن است
   نا مرد ومرد را به همین میتوان شناخت.
   این عناصر تازه به دوران رسیده حاضر اند از جان خود بگذرند واز کرسی نی . غر وفش انها همه نوعی چانه زنی با بالا ها و فریب دادن پایینی هاست. انها واقعا همان جو ک هستند .

 • حالا از روشنفکر های ورم کردگی بخواهید که شما را از استبداد کوچی (بخوانید قبیله )نجات دهد .کجا شد نویسنده های کیلویی که وطن را نجات دهند با قلم های ذوالفقاری شان ؟ از جامغۀ مدنی بخواهید که شما را نجات دهد .داکتر اسپنتا را روان کنید که برای کوچی ها درس مکتب انتقادی فرانکفورت را شرح دهد.جناب وب ماستر می خواهید کی به داد تان برسد .این تقلا از برای چیست ؟ شما که ملالی جویا دارید تشویش از برای چه ؟ سناتوران آسترالیا وکانادا را می آورد کوجی ها را میراند ومکاتب را باز گشایی می کند .اگر به انتظار پای ترکیده ها هستید اول باید از آنها عذر بحواهید که غلظ کرده اید شما همه چیز را بهم ریخته اید .شما ندانستید که هر چیز در جای خودش ضرورت است . روشنفکر ، جامغۀ مدنی ،نظرات سیاسی همه نیاز جامغه است .اما نیاز وطن به پای تر کیده هایش نیز مرفوع نشده بوده است و روشنفکر شده های ما برای چندمین بار غلط کرده بوده اند .

  • نه سپنتا به کار نمی آید. مسعود را از گور بر خیزانید که باز جنگ 5 ساله دیگر راشروع کرده و هزاران نفر را قتل عام کند و هر چه دستاورد در این پنج سال اخیر داریم آنرا در ظرف دو شب سراسر نابود کند.

   شما به راه حل قضایا به صورت مدنی و انسانی آن معتقد نیستید. شما با خونریزی و قتل عام بلد شده اید.

  • درود به تو مجاهد بسواد،

   من می دانم شما چه می گویید. ما هزاره ها همشه فریب خورده ایم. پشتونها همیشه ما را فریب داده اند همچنان که حبیب الله را فریب دادند. ما فکر می کنیم که با دادن یک پست به این و آن مشکل ما حل می شود اما اینطور نیست. هزاره ها باید محکم تر و جدی تر استاد شوند اگر نه طالبان نکتایی پوش بیچاره شان می کند.

  • چرا اعتراف نمیکنیم که اکثریت ما هزاره ها به همین کشور افغانستان هرگز وفدار نبوده و نیستیم.ما به خاطر مذهب شیعه دایم نوکری تحقیر آمیز ایران را کرده و میکنیم. حتی مورخ نامدار ما فیض محمد کاتب هم نوکر ایران بوده است اگر نمی پزیرید مطلب ذیل را که از کتاب " کرسی نشینان کابل " نقل شده است دقیق بخوانید:

   آقای ملا فیض محمد خان هزاره

   آقای ملا فیض محمد خان – پسرسعد محمد وکیل – ازقوم هزارۀ محمدخواجه است. در امارت امیرعبدالرحمان خان، به سمت منشی خضور انتخاب شده و شخص مورخی است. اکثر تواریخ افغانستان به قلم این شخص نوشته شده است. در بین جماعت قزلباش شخص محترم و با اهمیتی است و وکیل جماعت هزاره بوده است.

   در سلطنت امان الله خان و وزارت محمد نادرخان به مدعی العمومی تعین [ گردید]. به واسطۀ مخالفت وزراء که قزلباش است، مانع از تصدی مشار الیه شدند و بعد به وکالت هزاره منتخب گردید. عبدالعزیز خان وزیر داخله و جمع دیگر، به شاه مراجعه کردند که اگر این شخص به شورا برود کسی حاضر نمی شود.

   فعلاً به معلمی مشغول است. وجودش در بین جماعت قزلباش مورد استفاده و در بین هزاره ها و بربری ها نفوذ کامل دارد. نسبت به جماعت سنی مذهب نهایت درجه خصومت و دشمنی دارد. در مذهب تشیع بی اندازه متعصب است.

   از بدو تأسیس سفارت ایران با نهایت صمیمیت و جدیت خدمات قابل توجه به سفارت کرده است. از خیالات و نیات محرمانۀ متصدیان فعلی افغانستان هر قدر که مطلع شود، سفارت را مطلع مینماید. برای مهاجرت به ایران و جلب بربری های افغانستان به ایران – و جلوگیری از نیات سوء مأمورین افغانستان در خراسان – حاضر و از روی عقیدۀ مذهبی برای هر فداکاری و زحمتی حاضر است.

   اگر به راپورت های سفارت کابل در زمان آقای میرزا نصرالله خان خلعت بری و مدت تصدی فرخ مراجعه و توجهی بشود، برای جلوگیری از تبلیغات مأمورین افغانستان و جلب بربری ها به داخلۀ ایران، وجود این شخص فوق العاده مفید و مؤثر است؛ و اگر اولیای دولت در خیال باشند که محل های خالی خراسان را از بربری ها و هزاره های افغانستان پر نمایند، جلب این شخص به ایران یکی از بهترین اقداماتی است که فواید مهمی خواهد داشت. این شخص وجودش برای ما بسیار مفید و فوق العاده لازم است و چون اسنادی از او در دفتر سفارت موجود است، هیچ وقت ممکن نیست بتواند بر خلاف ما و منافع ما اقداماتی نماید؛ و شهدالله در نهایت صمیمیت و خدمت گذاری و حسن عقیده هم تا حال کمک و خدمت کرده است و ما باید موقع را مغتنم شمرده و از فداکاری و صمیمیت این شخص استفاده بکنیم. برای تبلیغات ضد *ترک ها – در بین مسلمان های متعصب این مملکت – از وجود این شخص می توان استفادات خیلی مهم نمود.
   *
   فیص محمد خان با گروهی دیگر در سال 1929 م، از جانب بچۀ سقا مأموریت یافت که به هزاره جات برود؛ اما بچۀ سقا در جریان مأموریت به او بد بین شد و او را چوب زد، چنان که بیمار شد. برای مداوا به ابران آمد و باز گشت و در گذشت. مهمترین تألیف ملا فیض محمد، کتاب سراج التواریخ در تاریخ افغانستان است.
   منبع:
   کتاب کرسی نشینان کابل صفحات 252 – 254
   احوال دولتمردان افغانستان در روزگار امیرامان الله خان
   مؤلف: سید مهدی فرخم
   به کوشش: محمد آصف فکرت
   مؤسسۀ پژوهش و مطالعات فرهنگی

   این یک شخصیت هزاره بود که زمامداران وقت همۀ اعتماد را بالای وی نموده بودند. آری وطندارن عزیزم این مشکل اصلی ما هزاره ها است.

   والسلام
   علی یاور

 • مرگ به محقق و خلیلی که خود را رهبران قوم مظلوم هزاره میگویند لعنت خدا بر اینها که راه شهید بابه مزاری را فراموش کرده و با پشتون های خاین مثل سیاف و.... بخاطر منفعت شخصی خود یکجا شدند وای به حال مردم غیورهزاره که هزاران شهید بیوه و یتیم دادن. و این خاینین فاجعه افشار مزار شریف یکاولنگ را فراموش کردن ایا اگر شهید مزاری زنده میبود میگذاشت که بالای قومش تجاوز و حمله صورت بگیرد ؟هرگز نه ان پیرمرد کهن همه زندگی خود را فدای قومش میکرد و چنین کرد که برای همه معلوم است و این دو خایین مردم هزاره در فکر ساختن شهرک و بلند منزل هستند افسوس افسوس صد افسوس همین که گفته اند که در جای آتش خاکستر میماند درست است .و همچنان باید این دو خایین بدانند که از خون مظلوم این ملت بیچاره به این مقام رسیده اند

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس