صفحه نخست > دیدگاه > تريبون آزاد > یونس قانونی: سه صد هزار دالر اختلاس از وزارت معارف

یونس قانونی: سه صد هزار دالر اختلاس از وزارت معارف

نويسنده: فريد آريا
جمعه 22 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

محمد یونس قانونی زمانی که به عنوان وزیر معارف کار می کرد متهم شد که 25 ملیون دالر را از معارف اختلاس نموده است. مصارف هنگفت یونس قانونی در انتخابات موید این اتهام بود. چرا که او توانست در ظرف مدت کوتاهی چندین ملیون دالر را به مصرف برساند.

برادر یونس قانونی که در آن زمان نقش معتمدش را ایفا می نمود عملاً به عنوان کمیشن کار از جانب آقای قانونی با قرار دادی ها وارد معامله می شد. در هر کدام از قرار دادهایی که وزارت معارف با قرار دادی ها منعقد می نمود 30% مفاد آن باید به آقای قانونی می رسید. علاوه بر این بسیاری از معاملات به شیوه ی تقلب کاری انجام می شد. اسناد یکی از این معاملات که از راز اختلاس 300،000 دالر امریکایی توسط محمد یونس قانونی پرده برمی دارد هم اکنون در کمیسیون مبارزه با فساد اداری موجود است. در حالیکه این قرارداد بخاطر خرید میز و چوکی صورت می گیرد اما عملاً هیچ میز و چوکی خریده نمی شود و صرفاً مقدار اندکی از میز و چوکی های شکسته و کاملاً تخریب شده و فرسوده ی قدیمی برای ثبت اسناد دولتی به وزارت معارف آورده می شود. عکس های این میز و چوکی ها نیز در کمیسیون مبارزه با فساد اداری موجود است. اما به دلیل محافظه کاری دولت و یاهم به هر دلیل دیگر هیچ گاه این دوسیه مورد رسیدگی قرار نگرفت. بسیاری از مکاتبی که در زمان او بر اساس قرارداد های او ساخته شد یا قبل از بهره برداری ویران شد و یا در انتظار یک زلزله ی ضعیف است تا کودکان مردم را نابود نماید.

محمد یونس قانونی با پولهای باد آورده ی وزارت معارف و پولهایی که از سازمان های استخباراتی روسیه و ایران دریافت نموده بود به سراغ انتخابات ریاست جمهوری رفت ولی ناکام و سر افکنده شد. چون کسانی که پولهای او را گرفتند و به او قول دادند که به وی رای خواهند داد هرگز به او رای ندادند.

علاوه بر اختلاس مالی یونس قانونی در صدور اسناد تحصیلی جعلی صنف دوازده نیز نقش کلیدی داشت. البته این کار برای قانونی درآمد زا نبود و او نیازی هم به این پول ها ی کوچک نداشت. پروسه ی جعل اسناد بیشتر برای سند دادن به بی سوادان شورای نظار به کار می رفت تا بی سوادان شورای نظار که در هیچ مکتبی درس نخوانده بودند دارای شهادتنامه صنف دوازده شوند. این سند سازی در وارد کردن تعداد زیادی از افراد نزدیک به شورای نظار به ادارات دولتی و موسسات خارجی کمک حیاتی نمود.

آنچه که مهم است این است که آقای قانونی باید به دادگاه فراخوانده شود و به خاطر اختلاس باید مورد پیگرد قانونی قرار گیرد. چه دلیلی وجود دارد که اسناد موجود در کمیسیون مبارزه با فساد اداری مورد رسیدگی قرار نمی گیرد؟

امیدوارم کابل پرس? با نشر این مقاله توجه مسوولین مربوط را بدین مسئله جلب نماید.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • از اول معلوم بود که ای مرتکه یک دزد کمر بسته است.

  • ببینید متهم کردن افراد و اشخاص کار ساده است لطفا" مدارک را اگر دارید به ما هم نشان دهید که باور کنیم. مثلا" اگر اقای میر هزار ادعا میکنه که فلان اختلاس را افشا میکنیم... اسناد و مدارک هم نشان میدهد.ولی این گونه مطالب که اسنادرا در مورد ادعا ندارد ارزش هم ندارد ع... ه

 • درود بر کابل پرس? که همشه طرفدار حق است. مردم مظلوم افغانستان باید قدر نشرات واقعاً آزاد را بفامند.

 • سلام بر همه دوستان
  این هم آقای که خود را حامی صداقت راستی عنوان میکرد چهره اصلی جناب شان برملا شد.امید همه هموطنان ما با چهره اصلی آقای قانونی ناقانون آشناشود.

 • قانونی مرده گاوی کند بهتر است از اینکه پول یک معلم بی نوای مسکین را بخورد که ماه دو هزار افغانی معاش دارد. جای شرم است برایت که نامت را قانونی مانده ای و آخر هم قانون ستیز از آب برامدی. خدا رویت را سیاه کند دلال معامله گر.حیا کن بیچاره.

  • آقای بینام که گفته ای قانونی بایدمرده گاوی کند!!!!!!!!!!
   خجالت شویدشماکه مانندنویسنده این دروغ (میرهزار)حتی تربیه خانوادگی خودرابه نمایش گذاشته اید.
   بفرمائیدیک مدرک قاطع ارایه بفرمائیدتاباشدماهم قانع شویم که قانونی این فرزندواقعی نهضت مبازره باظلم واستبدادآلوده به فسادگردیده که راه خودراازوی عوض کنیم بنظربنده شناختی که ازشخصیت آقای قانونی دارم اورایک مجاهدمتعهد،مسلمان،خدمتگذارواقعی به مردم رنجدیده افغانستان یافته ام وخدمات ونوآوری اوشان دروزارت معارف به همه معلوم است بایداعتراف کنم این قانونی بودکه معارف ازهم پاشیده کشوررادربدترین شرایط دوباره رونق داد.

 • برهمه معلوم است که یونس قانونی دروزارت معارف به چه اندازه خدمت نموده است همین اکنون میبینیم که وزارت معارف صحنه کدام معاملات قرارگرفته است فاشیستان قبیله گرا ازمرکزپرورش فرزندان وطن چه ساخته اند.
  ودرقسمت اختلاس پول ازبودجه معارف کشورتوسط یونس بایدبگویم ایکاش اسنادومدارک درستی بدسترس تان داشته باشیدتامهرراستی براین ادعای بیجای تان بگذاردنداشتن مدرک واقعی خودنشاندهنده دروغ وعوامفریبی شماست بییائیدبجای توطئه به شخصیت های واقعی وطن برای ساختن وطن عزیزخوددست بدست هم دهیم تاازشرهیولای مانندطالب که تمام هستی مان رابه یغمامیبرندآینده خودرانجات دهیم.
  هموطنان محترم لطفاًمتعصب بخصوص ملیت گرانباشیددنبال واقعیت هابگردید.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس