صفحه نخست > دیدگاه > گفت و گو > والی کاپیسا: "افغانستان رهبر ندارد"

والی کاپیسا: "افغانستان رهبر ندارد"

برگردان دری :میرویس جلالزی
دوشنبه 16 جولای 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یگانه محل که اخیراً حملات طالبانی در آن افزایش یافته است ولایت "کاپیسا" میباشد .

"کاپیسا "ولایت است کوچک ، در شمال شرق" کابل" موقیعت دارد.

در چند ماه اخیر تعداد از طالبان دوباره در آن ولایت مسلح شده اند ،البته در ولسوالی "تگاب" این ولایت طالب ها ، ده ها حمله مسلحانه را بالای مراکز و تاسیسات حکومتی و غیر حکومتی از جمله کلینیک ها و مکاتب انجام دادند.

طالبان والی این ولایت "عبدالستار مراد" را نیز آماج حملات شان قرار دادند اما او جان سالم به در برد .

"مراد "که تحصیلات عالی خود را در رشته روابط بین المللی در "امریکا" به پایان رسانیده است حالا به امضای "حامدکرزی" به حیث والی ولایت "کاپیسا" وظیفه انجام میدهد اما او در این مصاحبه خود سخنان ضد دولت " افغانستان" نیز به زبان آورده است که گمان میرود به قیمت بلند برای وی تمام شود.

موصوف رهبری ریس جمهور منتخب "افغانستان" را نادیده گرفته و کشورش را ، فاقد رهبری عنوان نموده است.
شاید که این گفتگو آغای "مراد" با روزنامه "نیوزویک" به گوش" حامد کرزی" نیز رسیده باشد اما ریس جمهور باید ، در مورد مقام و صلاحیت فعلی این نماینده ی ناراضی اش در " کاپیسا" بازنگری نماید .

خبرنگار "نیوز ویک" با آقای "مراد" در یک پایگاه نظامی "امریکا" در شمال" کابل" سر میخورد .

بلاخره مصاحبه آغاز میشود.

نیوزویک: چرا دولت مرکزی بعضی نقاط را به طالبان واگزار نموده است و عوامل آن چیست؟

عبدالستار مراد: این حقیقت است که طالبان در بعضی نقاط "افغانستان" وجود دارد و عوامل آن را به دو دسته میتوان تقسیم نمود .

1. عوامل داخلی .

2. عوامل خارجی .

در بخش عوامل خارجی باید بگویم که ، بعضی از چهره های پر نفوذ کشور همسایه ما پاکستان درعقب تشنجات اخیر در داخل "افغانستان" و نیز کشور "پاکستان" دست دارند.

متاسفانه، دستگاه استخبارات" پاکستان" از زمان جهاد در "افغانستان" تا امروز در امور "کابل" مداخله مینمایند و همین اداره حالا مفکوره طالبانیزم را در "افغانستان" و" پاکستان" دامن میزند.

در بخش فکتور های داخلی باید گفت که ، دولت" افغانستان" چیزی نو را به مردم نیاورد، در حالیکه من یک والی دولت هستم و گفتن این سخنان برایم لازم نیست اما من میبینم چیزی را که ما توقع داشتیم به مردم به بار نیاوردیم.
کشور ما با نبود رهبری مواجه بوده و در مناطق دور افتاده" افغانستان" عملاً خلا ای قدرت موجود است ، و کسی باید این خلا را پر نماید ، شاید مجرمین جنایات جنگی پر کننده گان این خلا باشند یا هم طالبان و یا هم القاعده ، اما دولت مرکزی توانایی پر نمودن این خلا را در حال حاضر ندارد.

نیوزویک: چرا عناصر ای اس ای" پاکستان" به بی سبات ساختن "افغانستان" علاقه مند هستند؟

پاسخ: متاسفانه ( آی،اس،آی) از اوایل خواهان یک دولت دست ناشنده خود در" افغانستان" میباشد، که با استفاده از این حکومت بر ضد "هند" استفاده نماید ، و عساکر این کشور را درجنگ های "کشمیر" مورد استفاده قرار دهد و آنان این پالیسی خود را هنگام حکومت طالبان در "افغانستان" پیاده نمودند ، و تا حال این مفکوره در مغز اداره استخبارات "پاکستان" باقی مانده است و پاکستانی ها نه میخواهند "افغانستان" قوی ، با ثبات و انکشاف یافته را در کنار خود ببینند.

نیوزویک: اما ایالات متحده امریکا با جنرال" پرویز مشرف" کار مشترک مینمایند و او را یکی از متحدین کلیدی خود در جنگ علیه دهشت افگنی میخوانند؟

جواب:خوب درست است که جنرال "مشرف " دوست امریکا است اما این عناصر ( دهشت افگنان) حالا از کنترول "پرویز مشرف" خارج شده اند و خود"مشرف " در نشانه حملات دهشت افگنان قرار دارد .

نیوزویک: شما گفتید که دامنه حکومت" افغانستان" نتوانسته است به ساحات دور دست گسترش یابد این چی معنی دارد؟

پاسخ: چیزی که از دست رفته است آن رهبری است .

"افغانستان" در این مقطع اساس زمانی با کمبود رهبری رو به رو است ، رهبرانیکه مشکلات مردم ملکی را درک نموده و برای رفع این مشکلات بکشوند وجود ندارند.

"رهبران قومی در سرتاسر" افغانستان" از ملت فاصله گرفته اند و از همین رو مردم از حکومت فاصله گرفته اند ، بسیار ی از بزرگان قومی که بالای وضیعت تاثیر گزار هستند ، حالا احساس مینمایند که آنان کنار زده شده اند و در کاروان متحرک حکومت با مقامات حکومتی هم سفر نیستند.

نیوزویک: شما قبلاً یادر آوری نمودید که گویا از سوی طالبان ترور خواهید شد ؟

پاسخ: طالبان حالا تلاش دارند تا مرا هدف موتر بم و یا حمله انتحاری قرار بدهند اما ما مقاومت میکنیم .

نیوزویک : چی گونه ؟

جواب: من تقسیم اوقات خود راتغیر داده ام ، یعنی وقت رفت و آمد به دفتر و خانه ام را .

من موتر هایم را متواتراً تغیر میدهم، وقت ملاقاتم را به کسی نه میگویم ، تعداد محافظین امنیتی ام را هنگام سفر افزایش میدهم ، به طور مثال من حالا در اینجا نشسته ام و هیچ کس حق ندارد به این تعمیر آزادانه داخل شوند.

نیوزویک: چرا با گذشت شش سال هنوز هم ایالات متحده امریکا قادر به کشف موقیعت بودوباش رهبر شبکه القاعده و دستیارانش نشده است ؟

جواب: به دلیل اینکه ، ایالات متحده امریکا تا حال همکاری مکمل " پاکستان" را بدست نیاورده است ، "پاکستان" همکاری میکند اما اداره استخبارات آن کشور که میداند" بن لادن" در کجا پنهان شده است ،نه میخواهد ادارت استخباراتی امریکا را کمک نمایند .

در داخل "افغانستان" نیز قلت همکاری موجود است ، شیوع بدبینی ها و پریشانی ها در میان چهره های جهادی که علیه حکومت طالبان میجنگیدند سبب شده است تا میان آنان و دولت درز به وجود آید و طبیعی است که این کار پروسه از بین بردن "اسامه بن لادن" را متضرر نموده است.

بزرگان قومی میتوانند در دستگیری" بن لادن" تاثیر گزار باشند.

"امریکایی ها تاحال نه توانسته اند که اطلاعات خوب استخباراتی را به منظور دستگیری "اسامه بن لادن" و " ملاعمر" از بزرگان قومی بدست آوردند .

اگر این دو چهره در داخل خاک "افغانستان" باشند تغیر در این وضیعت موجود است و شما شاهد هستید که این درز روز تا روز بزرگ و بزرگتر میشود.

نیوزویک: شما قبلاً گفتید چهرهای های در افغانستان موجود است که میدانند" اسامه بن لادن" در کجا مخفی شده است اما آنها همکاری نمی کنند منظور ازاین چهره چیست؟

جواب:بلی

بگذارید مثال بگویم: کسانی کی درحکومت کار مینمایند ، به طور مشخص وزیران و هم کاران شان ، کسانی را که علیه طالبان و شوروی سابق جنگیده اند جنگ سالار خطاب مینمایند و آنها میان جنگ سالار خوب و بد فرق قایل نیستند، آنها همه آنان را بدعمل خطاب مینمایند .

پس همین است که جنگ سالارن اخطار داده میشوند و آنان نه میخواهند با دولت همکاری نمایند و در صورتیکه همکاری آنان موجود نباشد هیچ عضو از گروه القاعده دستگر نخواهد شد .

نیوزویک: ایا شما از اندازه کنونی کمک های ایالات متحده امریکا برای بازسازی" افغانستان" راضی هستید؟

جواب: من از همکاری های امریکا دراین زمینه قلباً راضی هستم ، در ولایت من "کاپیسا" به طور خاص تیم بازسازی ولایتی" امریکا" رول مهم را ایفا مینماید .

از دو نیم سال به این سو که من منحیث والی این ولایت گماشته شده ام ، تیم بازسازی ولایتی رول عمده ی را در تقویه پلان های بازسازی من ایفا نموده است .

نیوزویک: شما چی فکر میکنید تا چند سال دیگر سربازان امریکایی و ناتو درکشورتان باقی خواهند ماند؟

جواب:

این به توانایی ما تعلق میگیرد..

اگر ما پلان های خوب بسازیم و خود را به صورت خوب جم وجور نمایم ، "افغانستان" به خوبی و به زودی پیشرفت خواهد نمود اما در حالت کنونی امریکا باید حضور خود را در" افغانستان" وسیع نماید ، و در این صورت مردم "افغانستان" از آنان سپاس گذار خواهند بود.

نیوزویک:شما به آن عده از باشنده گان ولایت تان که سربازان امریکایی را مانند "انگلیس" و" روس" به چشم یک نیرو اشغال گر میبیند چی پاسخ دارید؟

جواب: ازخداوند راضی هستم که در خصوص حضور نیروهای امریکایی این تصویر نادرست تا حال در فکر باشنده گان این ولایت ترسیم نشده است ، افغان ها امریکایی ها را نیروهای کمکی به آینده کشورشان میخوانند، نه مانند نیروهای اشغال گر در کشورشان .

شاید یک و یا دو نفر این مفکوره را داشته باشد اما آنان در اقلیت قرار دارند .

نیوزویک: آیا شما حالت را تصور کرده میتوانید که طالبان دوباره قدرت رابدست بیاورند؟

جواب: واقعاً نه ! "مردم" افغانستان" از طالبان نفرت دارند .

نیوزویک: در جریان عملیات نظامی ناتو و نیروهای امریکایی تلقات غیر نظامیان روز تا روز افزایش میابد ، شما تاثیرات این حوادث را بالای افکار عامه چکونه ارزیابی مینماید؟

جواب: این گونه حملات تاثیرات منفی را با خود دارد.

مردم تلفات غیر نظامیان را تحمل کرده نمیتوانند و این تلفات را خوش ندارد از این تلفات باید جلوگیری شود.
اما مشکل در اینجاست که هنگام عملیات های نظامی میان نیروهای ارتش "افغانستان" و سربازان خارجی هیچ نوع از هماهنگی موجود نیست آنان هر کدام بدون هماهنگی به طور خودی عمل مینمایند .

سال قبل یک تیم از نیروهای خاص ارتش امریکا برای چهار ساعت این محل را که من و تو در آن نشسته ایم تلاشی نمودند اما هیچ چیزی را بدست نیاوردند .

آنان هر فامیل را در یک اطاق انداختند و به ظن موجودیت مهمات همه منازل را تلاشی نمودند اما هیچ چیزی بدست نیامد ، بعد از تلاشی منازل افراد ملکی باشنده گان محل نزد من آمدند و گفتند ایا تو والی هستی و یا امریکایی ها؟ در حالیکه نه من و نه هم فرمانده پولیس این ولایت در مود عملیات تلاشی نیروهای امریکایی اطلاع داشتیم و این برای من بسیار یک عمل ناپسندیده است که آنها هیچ گونه اطلاعات را با نیروهای استخبارات ما در میان نه گذاشتند در حالیکه ما تعداد زیاد از مامورین استخبارت داریم آنها تلاش مینمایند و معلومات زیادی بدست آورده میتوانند .

بعد از آن ، این عمل نیروهای امریکایی مردم را وادار به تظاهرات گسترده نمود اما من مانع آنان شدم .به باور من نیروهای امریکایی باید پولیس و ارتش " افغانستان" را کمک نمایند تا نیروهای داخلی هنگام عملیات در خط مقدم قرار داشته باشند و نیروهای خارجی رول حمایت کننده را به خود بگیرند .

نیوزویک: به باور من شاید دادن اطلاعات قبل از وقت از سوی نیروهای امریکایی به پولیس افغان ماموریت نظامیان امریکایی را در مخاطره قرار دهد ، آیا این تشویش به جا نیست ؟

جواب: این را میتوان یک نگرانی خواند ، اما نیروهای افغان و خارجی میتوانند به بسیار سادگی موضوعات مهم را به سطح بلند با هم شریک نمایند و این مسایل تخنیکی است .

نیوزویک: در حال حاضر اداره بوش از سوی کانگرس امریکا شدیداً تحت فشار قرار دارد و کانگرس از ریس جمهور بوش تقاضا نموده است تا سربازن خود را ازعراق بیرون نماید ، در صورتیکه این کار انجام شود تاثیرات آن بالای "افغانستان" چی خواهد بود؟

جواب: این کار پیام غلط را به شبکه دهشت افگن القاعده خواهد فرستاد ، من بیم دارم که فاجعه به میان نیاید، و در صورت خروج نظامیان امریکایی از عراق به باور من خطر جدی متوجه هم جهان و "افغانستان " خواهد شد.
نیوزویک: شما در مورد اینکه" امریکا" "ایران" را به همکاری و تجهیز طالبان متهم میکند چی فکر میکنید ؟
جواب: ما هم این موضوع را شنیده ایم ، اما من شخصاً به این باور ندام زیرا این گونه سخنان بالای وضیعت" افغانستان" تاثیرات خوب ندارد و من عقیده دارم که "ایران" این جرت را نه خواهد داشت که به "افغانستان" اسلحه بفرستد زیرا آنان از" امریکا" میترسند.

لیکن حکومت "ایران" خواهان بی ثباتی و کشتار سربازان امریکایی در افغانستان" است .

اما ، ارسال اسلحه ، من به این سخنان باور ندارم .

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام جلالزی عزیز!

  این درست است که حکومت مرکزی به بعضی از نقاط دور دست کشور حکمیت صد در صد ندارد اما تلاش های ریس جمهور حامد کرزی به منظور ثبات در افغانستان قابل قدر است .
  اما سخن در این جاست که یک والی نباید چنان سخنان را به زبان بیاورد امیدوار هستم که این والی ناراضی و جنگ سالار از سمتش رانده شود .
  تشکر

  • یره بر پدر تو فاشیست خر بی ناموس که تو هر کاری می کنی صرف از خاطر ایست که از پشتون ها دفاع کنی و خود را مشهور کنی.دوستان اگر باور ندارید به سایت فاشیستی بی نوا که این جاهل یکی از نویسندگانش می باشد سری بزنید.این سخنان را کسی می گوید که ساله همراه این متعصب زنده گی کرده است و خصوصیات این آدم را می شناسد. توهین من متوجه پشتون ها نمی باشد و صرف متوجه این آقا می باشد.و مطلبی که نوشته شده هیچ ربطی به این موضوع ندارد.
   در ضمن عفو می خواهم از دوستان که بی ادبی کردم.

 • دروغ شاخدار کابل پرس? سانسور نمی کند را از سایت ات بردار مطلبی را برای سایت شما فرستادم نشر نکردید و سپس آنرا به مزاری نت فرستادم نش نمودند رهرو جاغوری

 • از مساحبهء تحت اين مقاله بسياری موضوعات به وضاحت کامل بيان ميگردد. مداخله دولت پاکستان در امورات داخلی افغانستان توسط طالبان، حمايت دولت امريکا از اين اقدامات و عمليات پليد پاکستان در داخل افغانستان، و پيروی و دست داشتن عبدلستار مراد نيز در اين همه مشکلات داخلی در ولايت کاپيسا با حمايت از عمليات طالبان تحت فرمان دهی دولت پاکستان و تقويم دولت امريکا.

  آقای عبدلستار در اين گفتگو به شکل واضح بالای مداخلهء دولت پاکستان توسط طالبان، در امورات داخلی افغانستان تاکيد نموده است، طوريکه با اظهار تاسف گفته است "( آی،اس،آی) از اوایل خواهان یک دولت دست ناشنده خود در" افغانستان" میباشد، که با استفاده از این حکومت بر ضد "هند" استفاده نماید ، و عساکر این کشور را درجنگ های "کشمیر" مورد استفاده قرار دهد و آنان این پالیسی خود راهنگام حکومت طالبان در "افغانستان" پیاده نمودند" و همچنان تاکيد نموده است که " پاکستانی ها نه ميخواهند "افغانستان" قوی ، با ثبات و انکشاف یافته را در کنار خود ببینند" در اينجا منظور از "پاکستانی ها" دولت پاکستان است، چون مردم عام اگر بخواهند يا نخواهند، قدرتی ندارند تا خواسته های خود را پياده بسازند.

  و در جای ديگر آقای مراد به تاکيد از سخنان نيوزيکا که ميگويد "ایالات متحده امریکا با جنرال" پرویز مشرف" کار مشترک مینمایند و او را یکی از متحدین کلیدی خود در جنگ علیه دهشت افگنی میخوانند" گفته است "درست است که جنرال "مشرف " دوست امریکا است اما این عناصر ( دهشت افگنان) حالا از کنترول "پرویز مشرف" خارج شده اند و خود"مشرف " در نشانه حملات دهشت افگنان قرار دارد" يعنی اينکه امريکا نه حال بلکه از قبل دوست دولت پاکستان بوده و آنرا حمايت مينموده است، يعنی از زمانيکه پاکستان بوسيله طالبان تلاش به بروز عملات دهشت افگنی و تصرف افغانستان و يا به گفتهء آقای مراد برقرار ساختن يک دولت دست نشاندهء خودش در افغانستان، مينموده است؛ و حال که دولت پاکستان و احداف شوم آن، با هزاران تلاش های ناکام آن، فاش گرديد، امريکا از ترس دولت سياسی خويش از حمايت نمودن دولت پاکستان دست برداشته است، و آنرا بی کفايت در مبارزه عليه دهشت افگنی ميخواند. ولی کدام مبارزه؟ و عليه کدام دهشت افگنی؟ دهشت افگنی که تخم آنرا خود کاشته اند و ريشهء انرا خود آب داده اند؟

  به هر حال، اين موضوع پنهانی نيست، ولی حمايت آقای مراد در اين گفتگويش، از دولت امريکا که هنوز هم روی اهداف چندين سالهء خويش، از زمان دوستی آن با دولت پاکستان و حمايه آن از طالبان دست نشانده خودش،استوار است، بيانگر خيانت عبدلستار مراد با مردم خويش، مردم ولايت کاپيسا، ميباشد. در چنين شرايط دشوار که امروز ولايت کاپيسا قرار دارد، در حاليکه طالبان در اين ولايت دوباره مسلح شده و به حملات خويش نيز افزايش داده اند، چگونه امکان دارد که تنها با تغير دادن اساسه و تغير دادن تقسيم اوقات امنيت را آنطور گرفت که آقای مراد از آن اظهار اتمينان مينمايد؟ و اگر حمايت نظاميان امريکائی با آقای مراد، برخلاف طالبان ميبود و اجراات در زمينه صورت ميگرفت، پس چگونه طالبان ميتوانستند چنين آشکارا به حملات خويش در اين ولايت بپردازند؟ اين همه اشاره به اين مينمايد که نه امريکا عليه طالبان اقدام مينمايد، و نه هم آقای مراد از اين بی امنيتی ولايت کاپيسا در خطر مواجه است. چون قسمت های شمالی به رضايت خود آقای مراد و با حمايت امريکا به طالبان سپرده شده است، پس مشکلی متوجه اين دو نيست، بلکه در آتش اين همه دهشت افگنی ها و تظاهرات، مردم بی گناه اين ولايت ميسوزند. چون هدف هنوز هم همانا قدرت دادن يک دولت دست نشانده ميباشد.

  تاکيد نمودن آقای مراد بالای قدرت دادن رهبر و يا رهبران در شمال افغانستان برای تحکيم جايگاه خودش در دولت طالبان است. چون دولت فعلی افغانستان و مردم آن نياز به حکمرانی رهبران ندارند، و نه هم از آن حمايت مينمايند، بلکه نياز به حمايت مستقيم دولت افغانستان و يک والی خيرخواه و با کفايت دارند. حکومت رهبرانه در نظام طالبان وجود دارد، و اين خواستار شدن آقای مراد برای قدرت دادن رهبران، نمايندگی از به قدرت آمدن طالبان در شمال افغانستان در آيندهء نزديک، مينمايد.

 • آقای ستارمراد وای به حالت نمک را خوردی اما نمک دان را شکستی من
  فکر میکنم انسان های نمک حرم رامانند تو باید به دار آویخت تا درس عبرتی
  باشد به مانند شما نمک حرام ها این که شما همرای نیوزویک گفتید که افغانستان رهبر ندارد آیاشمارهبر محبوب وریس جمهور منتخب خودرافراموش
  کردی که بالای شما اطمینان کرد وشما رابحیث والی کاپیسا مقرر نمود یاکور شدی و شماهرگز درزنده گی خواب ولایت را هم نمی دیدت در زمان خود تان یعنی در وقت استادربانی شما چیکاره بودید حال شما سر در گریبان کرده توبه نموده واز ولایت که سبکدوش گردید مانند سابق تان بیل را بدست گرفته پارو بکشید ومن از دولت منتخب خود صمیمانه خواهش مینمایم تا آقای مراد رابه جزای اعمالش برساند وطبق قانون نافذه کشورمراد رابه حبس ابد محکوم نماید

  • خدمت کرده کناه لازم!
   مردم کاپیسا شاهد هستند که آقای مراد به کدام اندازه برای مردم این سرزمین خدمات عامه را انجام داده است و این قابل یاد آوری نمیباشد.من که خودم یک کاپیسایی هستم وقتی وضعیت کاپیسای قبل از ولایت آقای مراد را با دوره دونیم ساله او مقایسه میکنم بچشم سر میبینم که خدمات دوره دونیم ساله اقای مراد در طول یکصد سال اخیر و حتی در طول تاریخ ولایت کاپیسا مانندی ندارد.
   از دوستانیکه به عجله و بدون تحقیق و بررسی و کسب معلومات ثقه ای و کامل دست به نوشتن بی مسوولیتانه در قبال موضوعات حاد و قابل اهمیت میزنند خواهشمندم تا چٌٍٍپ بودن را بر چٍپ گفتن ترجیح دهند تا باشد که دشمنان در کمین نشسته از موقع استفاده کرده نتواننده و عقده های خود را به بهانه ای باز نکنند و موضوع بحث را به بیراهه نکشانند.
   قسمیکه مدانید درین سایت ها بخصوص در جنین نظرخواهی ها اشخاص و افرای شرکت میکنند که از طرف کمپنی های مختلف اجیر شده اند و هدف شان به نفاق اندازی و کشیدن اجتماع افغانی به بیراحه است.
   آنها وظیفه دارند که خود بنام بطور مثال (احمد فارسی زبان) موضوعی را خلق کرده و بنام (محمودپشتوزبان)به جواب ان ببپردازند. تا مردم افغانستان را بنام های تاجیک و پشتون وهزاره و ازبک بحان هم اندازند.
   انشاالله که ملت ما بیدار هستند و به این باریکی ها پی میبرند.
   تا جایی که به برکناری آقای مراد از سمت ولایت مربوط میشود من فکر میکنم که این یک اقدام خفه کننده صدای سایر مقامات دولتی و اخطاری به انها میباشد و یک تصمیم شرم آور، عجولانه و غیر عادلانه است که بر مبنای عقده گرفته شده و دلیلی ندارد.
   ایکاش آقای مراد علت برطرفی آقآی مراد را مصاحبه اش با مجله نیوزویک اعلان میکردند. چیزی که آقای مراد خوب انجام میدهد آن مدیریت است.
   من از مردم کاپیسا خواهشمندم تا با اظهار قدر شناسی از این خدمت گذار خود حداقل باید تحرکی از خود نشان دهند. و از والی صاحب جدید ولایت کاپیسا ارزو دارم که به مردم اطمینان دهند که برانامه ای عمرانی آقای مراد را نیمه تمام نمیگذارند.

 • آقای ستارمراد وای به حالت نمک را خوردی اما نمک دان را شکستی من
  فکر میکنم انسان های نمک حرم رامانند تو باید به دار آویخت تا درس عبرتی
  باشد به مانند شما نمک حرام ها این که شما همرای نیوزویک گفتید که افغانستان رهبر ندارد آیاشمارهبر محبوب وریس جمهور منتخب خودرافراموش
  کردی که بالای شما اطمینان کرد وشما رابحیث والی کاپیسا مقرر نمود یاکور شدی و شماهرگز درزنده گی خواب ولایت را هم نمی دیدت در زمان خود تان یعنی در وقت استادربانی شما چیکاره بودید حال شما سر در گریبان کرده توبه نموده واز ولایت که سبکدوش گردیدت مانند سابق تان بیل را بدست گرفته پارو بکشید ومن از دولت منتخب خود صمیمانه خواهش مینمایم تا آقای مراد رابه جزای اعمالش برساند وطبق قانون نافذه کشورمراد رابه حبس ابد محکوم نماید

  • لعنت به چنین ذهنی که به خاطر ابراز نظر حکم به دار آویختن می دهد. این والی نظرش را گفته است. حال کرزی بیاید خلاف نظر او را ثابت کند. آیا به نظر شما دولت توانسته است یک رهبری سالم را به جامعه پیشکش کند؟ من فکر نمی کنم. والی کاپیسا و هر والی دیگر حق دارد که نظر شان را ابراز کنند. مگر ولایات کشور مال پدر کرزی است که به اقای ستار داده است؟ هر افغان حق دارد والی شود اما با والی شدن کسی حق و هوش و مغزش را در صندوق نمی ماند. چرا شماها اینقدر از مردم می خواهید از گپ زدن پرهیز کنند؟ هیچ عاقلی شک ندارد که دولت افغانستان یکی از ناکام ترین و فاسد ترین دولت های دنیا است.

  • حرف تو وقتی قابل شنیدن است که چهره کثیف خود را که چهره یکی از دزدان خائین ملی مسعود است زیر نام هزاره پنهان نمیکردی.

   ولسلام

  • مسعود و جوهر پاک او انشاالله تو خاین منافق را کور کند. مردم افغانستان شما فاشیست های خاین را شناخته است. ار عبدالرحمن و مهمند گرفته تا ملا عمر شما خاین بوده اید. کرزی چوکی را از سایه سر مجاهدین قهرمان تصاحب کرده. باشد که روزی به داد شما هم می رسیم انشاالله

  • حسیب الله جان

   خواهش میکنم قدری چشمان خود را باز کن. یک نفر که خاک خود را بفروشد و کشور خود را ویران کند هیچ جوهر پاک ندارد.

   اگر تو چشمان خود را باز نکنی جنایتکارانی چون مسعود و امثال او چندین بار دیگر وطن را ویران و مردم آنرا از تیغ میکشند.

  • ميهندوست بازماندگان خاک فروش
   بحث برکناری يک والی چنان بازتاب يافت که گوئی خاک فروشان جنوب درکمين بد نامی و بی ثباتی ولايات شمال کشور هستند ، چون خلاف ميل شان اوضاع در ولايات شمال و مرکز شکل گرفته است / بياد داشته باشيد اگر صد والی برکنار شود صدو يکم آن از همان ديار خواهد بود وبا ذهنيت آزاد منشی شان / ديگر ارمان های پليد تان به گورستان ابدی فرستاده شده است / والی ما از خود ما خواهد بود نه بيگانگان خاک فروش که در دونيم قرن کشور را به ويرانه تبديل کردند .

  • برادر عزیز علی هزاره ! حیف وقتت که به این فرد فاشیست صرف کردی . یکی از خصایص بارز فاشیسم اینست که خفقان را بر دیگران تحمیل میکند . فرد فاشیست جز نظر خود و هم اندیشان خود را بر نمیتابد . جهل قبیله ای اگر با احساسات فاشیستی در هم بیامیزد انگاه ازان چیزی بیرون میشود که باید در ردیف عجایب هفتگانه تاریخ گذاشته شود!!

  • قابل توجه اقای میر هزار ! چندین پیام مرا که به ارتباط پیام مشخصی در زیر پیام مورد نظر تایپ کرده ام شما بجای دیگر برده ید . نفهمیدم که هدف شما از این جا بجایی چی است ؟ ایا دوست دارید افراد معینی را زیر حمایت قرار دهید ؟ اگر چنین است بروشنی اعلام دارید که فلان گروه از انتقاد مصوون هستند تا ما نیز حساب کار خودرا بدانیم. لطفا علت را توضیح نمایید .

  • مردم افغانستان همیشه ازاحساسات کارمیگیرند ولو هرکی که باشد من یک کاپیسائی هستم واز آقای مراد تشکر میکنم که در بازسازی ولایت کاپیسا سهم ارزنده را اجرا نمودند دوستان محتر م کوشش کنید که راه تعقل را پیش گیرید

   آنلاین : از احساسات کارگرفتن

 • فقط میتوان به محترم حامد کرزی رهبر گفت زیرا افغانستان را در بسیار وقت حساس از دست کسانیکه همیشه درفکر ارج مرج بودند نجات داد من بسیار افتخار دارام که مانند کرزی صاحب رهبردارام واز خداوند میخواهم تا هیشه این نعمت عالی را به ما مردم ارزانی کرده برای همیش پا برجا باند واز خداوند متعال سپاس گذارام که رهبر محبوب به ماداده است آقای مراد از ترحم ودلسوزی رهبر افغانستان سوِء استفاده کرده آقای ستار مراد خوبی های ریس صاحب جمهور که درحق شما کرده یعنی شما را والی مقررکرده انشاء الله که شما را کور خواهد کرد ومن محنحیث یک افغان از رهبر خود ( حامدکرزی )حمایت میکنم وتمام مردم افغانستان حمایت میکند در طول تاریخ رهبری بدیل کرزی صاحب نخواهید یافت زیرا حمایت جامعه جهانی ومردم خودرا با خود دارد

 • بجواب برادرمرادعلی هزاره باید بگویم که حکومت خود را که در غرب کابل جور نموده بودید فراموش کردیدت که حال حکومت افغانستان راتحمل ندارید افسوس میکنم به حال شما حال دیگر حکومت منتخب داریم
  و مردم از دولت خود دفاع میکند وبه شما میخواهم بگویم شما اگر تابع نظام هستید به جای دفاع از آقای مراد خداشرمانده که دولت خود رابد میگوید از دولت خود دفاع نماید تا برای همیش سر فراز باشید

  • حکومت افغانستان را تحمل داریم اما حکومت کوچی ها و منطق توحش را قبول نداریم. فاشیست ها از وزیرستان گرفته تا قندهار و کابل می خواهند مردم چون حیوانات وحشیانه زندگی کنند.

  • به برادران آقای زکریا جاهد وآقای میهن دوست باید عرض کنم که هردوی تان راه خطا رامیپمایید. عزیزان! وطن شما اشغال شده است درشرایط اشغال بودن یک کشور حکومت که بر سر اقتدار است اگر در رأس آن پشتون باشد یاغیر پشتون مجاهد باشد یا سیکیولار هیچ فرق نمیکند. برای اینکه گیرنده گان اصلی تصامیم سیاسی نه کرزی و نه هم کدام رهبر تنظیم های مجاهد سابقه که فعلا به نام چنگ سالاران معروف شده اند میباشند. هیچ کدام اینها از خود نه صلاحیت دارند ونه هم قدرتی پس جنگ شما برادران ودفاع شما از یک شخص ویایک حزب یایک قوم کاملا بی معنی است. برادران که اعتراض به این دارند که چرا یک والی ولایت به بی کفایتی حکومت خود اعتراف کرده و صادقانه گفته است که کشورما فاقد یک رهبر است. خوب آیا این باراول است شما چنین اعتراف را می شنوید؟ آیا شما گریان خود کرزی را در حضور جمع از موسفیدان ولایت قندهار فراموش کرده اید که گفت ما هیچ کار کرده نمی توانیم زیرا هیچکس حرف مارانمی شنود. نه به امریکا گفته میتوانیم که دست از بمباران مناطق غیر نظامی بردارد ونه حملات طالبان را دفع کرده میتوانیم این اعترافات شخص به اصطلاح ریس جمهور است که از خود صلاحیت اجرایی ندارد دیگر چی دلیل موجود است که شما میگویید که مارهبر داریم ویانه؟ آیا این بحث های شما بی جا نیست؟ کسیکه خواهان دار زدن والی کاپیسا هست قبل ازهمه باید خود کرزی را دار بزند که خودش اعتراف کرده که او صلاحیت وقدرت رهبری راندارد چرا از والی شروع میکنید؟ حقیقت مسلم این است ای برادران ودوستان هموطن! اداره فعلی در کابل بهر عنوان که باشد هیچ نوع مشروعیت دینی و اخلاقی نداشتته وبه هیچ صورت از ملت ومردم که بیش از دو دهه تجاوز سوسیال امپریالیزم روس را دفع کردند وقربانی های فراوانی در راه برقراری یک حکومت منتخب اسلامی دادند نماینده گی کرده نمیتواند. این اداره فاسد مرکب از یکتعداد جواسیس معلوم الحال که در مکاتب شیطانی صهیونیرم بین المللی درس نفاق افگنی وشیادی را خوانده اند اینها براین ملت مظلوم تحمیل شده اند. پیشقراولان این اداره فاسد بی دین واسلام ستیز عبارت اند از شخص کرزی اسپنای غلام بچه دربار محمدزایی که در مکتب شیطانی فرانکفورت درس خوانده است وخوب به قواعد جنگ انداختن ملیت های با هم برادر کشور تخصص دکترا دارد اشرف غنی احمدزی که فاشیسم قبیله گرایی را بنام حکومت تکنوکرات میخواهد برقرار سازد. انور احدی چهره معلوم فاشیسم که افتخار به داشتن افکار شیطانی فاشیسم میکند. پس شمابراداران به لحاظ خدا یکبار سربه گریبان خود کرده فکر کنید که از کی ها میخواهید دفاع کنید؟اصطلاحات مود روز که تازه احتراع شده است عبارت از محاکمه جنگ سالاران وناقضین حقوق بشر وغیره. دقیق فکر کنید. که بسیاری از همین به اصطلاح جنگ سالارها در رکاب خود امریکا در مناطق جنوب علیه مجاهدین ومردم آنولایت ها میجگند قریه وقصبات آنها بمبارد میشود در عین زمان شعار خلع سلاح نمودن آنها وبه میز محاکمه کشناندن شانراتوسط یک پشتون به خورد رسانه میدهد تااز یک طرف نفرت وانزجار اقوام پشتون چنوب را علیه این به اصطلاح جنگ سالار ها بینگیزد. واز طرف دیگر این به اصطلاح جنگ سالارها را نماینده گان اقوام غیر پشتون در دستگاه فاسد خویش معرفی نموده وبار هر ناکامی را بالای آنها انداخته وقلم بدستان عقده مند وبی خبر را وا دار کنند که علیه یکدیگر شعار بدهند و دشنام سر دهند این پلانهای دشمنان این کشور است باید همه هوشیار بوده نباید فریب دلقکان استعمار نوین راخورده تمام انرژی خویش را صرف دشمنی با خویشتن کنیم . بگذارید این دفاع های بی جا وبی مورد از رهبران سابق وحالیه جهاد را اگر بابه مزاری رهبر خوب بود ویانه فعلا دربین مانیست اگر مسعود شهید اشتباهات کرد فعلا در بین ما وجود ندارد ونباید باالفاظ زشت ونابجا علیه آن شیهیدان خود را گناهکار نماییم حساب آنرا به خدا بگذارید اما ما بعنوان افراد که منافع عام سرزمین وکشور آبایی ما مطرح است نباید ازمسعود شهید و یا مزاری شهید صرف از زاویه تنگ قومی به دفاع برخیزیم. تکرارمیکنم من به هیچ صورت منکر اشتباهات شهید مسعود نمی شوم شاید او در انتخاب افراد و دستیاران خویش که از سالها سال مانند مورچه ومگس اطرافش راگرفته بودند وآرزوی رسیدن به قدرت را داشتند او اشتباه کرده بود اما او یک مجاهد بود از آغاز نو جوانی وی به خاطر برچیدن نظام کفری داود قیام ها را رهبری کرد. او در زمان استقرار نظام تره کی زخمی شد بالاخره بهترین درس هارا به متجاوزین روس داد وآنهم به همکاری وهمت همان مردان راستین دیارش پنجشیر وپروان وکاپیسا. اما اینکه بعداز رسیدن به کابل و شیوع انارشیسم واشتباهات وی کار به بیراهه کشید نباید ما یکسره همه واقعیت ها رانا دیده گرفته و قلم خویش را به دشنام بیالاییم مگر ما تا آخر درین دنیا زنده میمانیم؟ مگر ما ازخدا نمی ترسیم که بدون در نظر داشت حرمت شهادت یکفرد به او دشنام میزنیم آیا مارا خدا نمی بیند؟ آیا مورد مواخذه شدید الهی قرار نمیگریم شاید که درین سایت بتوانیم که خود را پنهان کنیم و کامران میرهزار هم ما را نشناسد اما روز آخرت چی خواهیم کرد؟ این را عزیزان بدانید که قلم مقدس ترین چیزیست که خداوند به آن سوگند یاد میکند. شما نباید ازاین وسیله مقدس در جهت اهداف شیطانی استفاده کنید. آیا میخواهید که در روز آخرت همرای اسپنتا وبوش وکرزی و براون حشر شوید؟ از خدا بترسید فکر در جهت آزاد سازی این وطن کنید.

  • شریعت یار عزیز بهتر است که صاف وساده خود را حکمتیارمعرفی کنی مگر نمشرمی با این قد جنایت که درحق مردم بیچاره کردی بازهم به قلم فرسایی شروع کردهای باز میخواهی که کابل را راکت باران کنی؟

  • به هر رنگی که خواهی جامه میپوش من ازطرز خرامت میشناسم

  • آقای مهن دوست آیا نمی دانی که این به اصطلاح مراد علی؟! از همان دزدان شورای(دزدان نظار)است که جرئت وشهامت اینرا ندارد که با نام ونشان خود خودرا معرفی کند.وکوشش می کند که خودرا پشت نام برادران هزاره پنهان کند.
   این دزدان ومزدوران ایران وروس ووطن فروشان پست کوشش دترند تا بین دوقوم بزرگ این کشور هزاره ها وپشتون ها اختلاف بیاندازند وخود در غندی خیر بشینند مانندآمر دزد وجنایت کار شان که از یک سنگر به طرف هزاره ها وپشتون ها فیر می کرد تا شعله جنگرا افروخته تر کند وخود از آن بهره ببرد.
   در شرایط فعلی نیز این بی شرف های جاسوس ونفاق انداز کوشش دارند از التهابات موجوداستفاده سوءنمایند وبه برادران ورهبران هزاره تهمت بی تفاوتی میزنند تا آنهارا ترغیب کنند به جنگ.ولی مردمان عادی کشور ما از هرقوم وفبیله باید بدانند که دامن زدن به اغتشاش به نفع هیچ کس نیست وباید مشکلات را با گفتگو ومفاهمه حل کنیم واز جریانات سی سال گذشته درس عبرت بگیریم.
   من بعنوان یک پشتون از برادران هزاره خود تشکر می کنمکه در این مرحله با صبر ومتانت عمل کردند ومسائل را بادرایت شایسته به پایان بردند.کوچی ها تا چند روز دیگر از مناطق بهسود خواهند رفت وامیدوار هستم برای حل این مشکل نیز در درازمدت راه حل عادلانه یی پیدا شود.
   واز هموطنان خویش خواهش دارم به دام این شیطان های پلید مزدور روس وایران نه افتند وبه برادران هموطن هزاره خویش به هیچ وجهه توهین نکنند.وگرنه خدای نخواسته اگر اینبار درکشور اغتشاش ایجاد شد وطن ما خدای نخواسته تجزیه خواهد شد وهمه ما بی خانمان خواهیم شد.

  • برای ما این مهم نیست که اداره فعلی مشروعیت دینی و اخلاقی داشته باشد.
   برای ما مهم ان است که این اداره مشروعیت قانونی و حقوقی دارد و توسط رای مستقیم 20 مردم بدبخت افغانستان انتخاب شده است. و این که تعداد از اتباع افغانستان بنام طالب و حزب اسلامی حکمتیار انتخابات را تحریم کردند که تعداد شان در مجموع شاید بیشتر از 10 هزار نفر نباشد در مقابل 20 ملیون و یا 15 ملیون نفر هیج است. ممکن است مخالفین رزیم ادم های مریض باشند و تکلیف اعصاب داشته باشند اما 25 میلیون مردم افغانستان که بطور سری رای دادند و هر کس به کاندیدای مورد نظر خویش مریض نیستند و تکلیف اعصاب ندارند خوب و بد را درست تشخیص میدهند.

   مردم افغانستان اداره های راست و چپ را که داعیه دینداری و اخلاقیات سر میدادند تجربه کرده اند بنا تجربه را تجربه کردند خطاست.

   همان رزیم کفری داود برای ما 1000 بار ارزشمند تر و بهتر از رزیم های دیندار بود که مثل باران بر سر ما راکت. مرمی. توپ و هاوان می انداخت.
   ایا ان وقت از خدا نمیترسیدی؟؟ که حالا به دیگران درس خدا ترسی میدیهی؟؟ان وقت به فکر چی بودی؟؟؟ به فکر قدرت و یا به فکر روزی اخرت؟
   ایا ان وقت هم خدا تو را نمیدید؟؟و یا از خدا هم پنهان شده بودی؟؟

   این اصطلاحات مود روز نیستند از قدیم ال ایام موجود بوده و فقط در چند سال اخیر به فارسی ترچمه شده و یا مردم همان اصطلاح انگلیسی اش را بکار میبرند.
   حق و حقوق از روزی که بشر زندگی را اغاز کرد همزمان با ان اغاز شد.

   ایا معنای سوسیال امپریالیزم را میدانی؟؟ و ان هم سوسیال امپریالیزم روسی واقعیا که ....
   از شما شریعتیار ها همه گونه کار ها ساخته است از ترکیب اصطلاحات لغاتی را میسازید که بجز خودتان کسی دیگری معنایش را نمیداند.
   مگر این سوسیالیزم و لینینیزم و کمونیزم شوروی و یا روس های امروزی نبود که علیه امپریالیزم و لیبرالیزم غرب و به ویزه امریکا بصورت سرد میجنگیدند؟؟؟

   کتاب های چاپ ایران استبداد زده دینی و مذهبی را زیاد مطالعه نکن انها پر است از مزخرفات و خرافات. برای دریافت حقیقت این لازم است که به دیگر زبان ها مطالعه کرد و از دیگر منابع استفاده کرد.

   هاشم از پاریس

  • اقای شریعتیار! ظاهرا برخی از حرفهایت منطقی است ا ما ایا هیچگاه فکر کرده اید که اگر افغانستان بزعم شما اشغال شده است / زمینه ساز اصلی ان کی ها بوده اند؟ ایا تروریسم طالبی و استادان خارجی ان (القاعده و ای اس ای پاکستان )در صدد تبدیل کشور ما به دژ مستحکم تروریسم جهانی نبودند؟ ایا فراموش کرده اید که تمام درس خواندگان پشتون از هر قماشی/ اخوانی / خلقی/ پرچمی/شعله ای / افغان ملتی و ریزه خواران در بار ظاهر شاهی از اشغال وطن خود بوسیله لشکر نصیر ا لله بابر فعالانه پشتیبانی میکردند ؟ اگر شما از یاد برده اید دیگران هنوز فراموش نکرده اند . زمانه را سندی / دفتری و دیوانیست !
   پس عامل / مقصر و زمینه ساز وضع موجود گروههای خاین و بیگانه پرستی اند که میگفتند اگر افغانستان به خاک هم یکسان شود ما بن لادن را به هیچ کشوری نمیدهیم. از نظر من و بسیاری کسانی که به اوضاع از نظر ریالیسم سیاسی نگاه میکنند / حالت موجودرا نمیتوان "اشغال" خواند زیرا دراینجا با یک نوع اجماع و توافق جهانی برای جلوگیری از تبدیل یک کشور به مرکز خطر جهانی رو برومیباشیم. رضاییت اکثریت مردم افغانستان از حضور نظامی جامعه جهانی در کشور / خود نیاز به همکاری بین ا لمللی را در یک حالت استثنایی تایید میکند . اگر شما مغرض نبوده وبه یک حزب سیاسی کار نمیکنید باید به این حقیقت اعتراف نمایید . البته این را می پذیرم که امریکا اهداف خاص خودرا پیش میبرد ولی این مانع ان نمیشود که ما صورت اصلی مساله را تحریف نموده و با عوامفریبی به نفع طالبان و حزب اسلامی و پاکستان تبلیغ کنیم .

 • من فکر میکنم که باز هم ماهی کوچکی مورد حمله قرار گرفت. عطا محمد نور والی بلخ چندین بار کرزی و حکومت کابل را بی اراده، ضعییف و نوکر خطاب کرده و چندین امر رئیس جمهور را به زباله دان انداخته و گفته که:" در بلخ امر کرزی نمی چلد ... " از جمله تقرر رئیس رادیو و تلویزیون بلخ و فراخواندن خود او به کابل در پی جابجایی های والی ها که از جانب رئیس جمهور و دولت مرکزی امر شده بود و عطای بورقه آنها را زیر پاه کرده است.

  حالا این والی بدبخت کاپیسا بر طرف میشود ولی دزد معروف و قاتل حرفوی عطای بورقه را کس نمیتواند بگوید که آنجا بنشین >

  • استاد عطا هزار مرتبه از کرزی این مداری وچپراستی شرکت یونیکال بهتر است.افرین بر فاشیستکها که مزدوری چون کرزی بی غیرت را ستایش میکنند واز مردم میخواهند که امر اورا اجرا کنند.اگر قرار است تا جنایت کارانی محاکمه شوند در قدم اول این کرزی بی غیرت باید به جرم طالب بودن و تنظیمی بودن محاکمه شود.تمام مدنیت وفرهنگ خراسان بدستان کثیف شوونیستهای پشتون نابود گردیده است وما اکنون از این فاشیستهای مدنیت ستیز میخواهیم که به این کشور خدمت کنند!! اخر او مردم ذهنیت قبیلوی وتفکر کوچیگری کی میتواند مدنیت ایجاد کند.در این 250 سال حکومت شوونیزم قبیله مگر مردم روی پیشرفت وشگوفایی را دیدند؟ایا باز به قبیله گرایان باید فرصت داد تا دریک دهه صدها سال مارا عقب ببرند.چرا در این کشور خرد ورزی ونبوغ خشکیده است؟مگر
   این فرهنگ قبیله به اندیشه ورزی مجال رشد میدهد؟ازچند ادم متفکر در این جغرافیای خرد ستیز میتوان در این سده های پسین نام برد؟ملا عمر اندیشی دشمنی اشگار با خرد ورزی نیست؟

  • ghaznawi.salam
   karzai is not talib.
   burhanudin rabani is talib.because rabani supported taliban at the very beginning.
   i listened at BBC when his spokesman haziz murad( i dont know where is he right now) said that .also ahmad shah masood ( your champion)met with them.
   dont provocate
   just be realistic.
   you people helped too much taliban in order to destry
   hekmatyar rabani is talib must be brought to justice not Karzai
   ok
   my darling

 • .....اين را گويند (دموكراسي) كرزي گندهاري! هركسي كه در اين كشور بدبخت بخواهد خدمتي كنند گلوش خفه ميشود. مرگ به اين گونه دموكراسي..... عمل گرد والي جوزجان و اين والي را مقايسه كنيد.

 • آزادمنش :
  گفته اند:( بقه را چي . به يخمالگ) .ريس جمهور چپن پوش گندهاري آرزو دارد كه دموكراسي آمريكاي را به ما به ارمفان آورد..هاهاها.. چقدر جاي تاسف است كه در اين كشور عقب نگاه داشته شده -هرشخصي ايكه صاحب قدرو صلاحيت شود ديگر توان شنيدن انتقاد و شگوه راجع به خويشتن را ندارد. اين عمل بي شرمانه ي ريس جمهور چپن پوش گندهاري خيانت بزرگي است به دموكراسي و آزادي بيان-و سرافگنده گي به حمايت گرايان بين الملي در راس ايالات متحده امريكا. نفرين به اينگونه آزادي بيان ..آزادمنش

 • سلام به همه همموطنان عزیز خود آقا مراد به نظر من تا فعلا درست از سیاست آگاهی کامل ندارد و نمی داند که توسط کی به مقام ولایت رسیده است انسان جاهل دو نوع میباشند یکی جاهل و دیکری جاهل مرکب که خودش از جاهل بودن خود خبر ندارد در کشور ما انسان های کوتا اندیش مانند آقا مراد که از جانب دیگر چاپلوس بوت پاک وغیره وغیره میباشد وقتیکه به پست دولت مقرر گردید باز کسی را نمی شناسد از همین جمله انسان جاهل هیچ گیله ندارم به خاطر یکه متل معروف است کمزاد اگر عاقل شود گردن زند استاد را
  دیگر شما را به خدا میسپارم وسلام

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب
جامعه ی مسيحيان افغانستان

چهار شنبه 24 دسامبر 2014 , کابل پرس خبری

آرزو می‌کنم که طالبان سربازان من بودند

چهار شنبه 4 جون 2008 ,

شهروند جهان است!

يكشنبه 16 دسامبر 2007 ,

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس