صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > يک دعوای حقوقی: محمد ظاهر، شاه وقت، صدها هزار جريب زمين اجداد ما را به جبر (…)

يک دعوای حقوقی: محمد ظاهر، شاه وقت، صدها هزار جريب زمين اجداد ما را به جبر غصب کرده است

مردم منطقه ی کاريزمير در شمال شهر کابل
چهار شنبه 15 آگوست 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اشاره: آنچه در ادامه می آيد، متن کامل دعوای حقوقی مردم منطقه ی کاريزمير در شمال کابل، مربوط ولسوالی شکردره ولايت کابل و ناحيه 17 شهر کابل می باشد که امضا و اثر انگشت آنان را نيز همراه دارد. آنان ادعا دارند که نزديک به 60 سال پيش صدها هزار جريب زمين آنان توسط محمد ظاهر پادشاه پيشين افغانستان به زور غصب شده است. کابل پرس? در راستای اطلاع رسانی شفاف، ضمن انتشار اين ادعا، از مردم در نقاط مختلف کشور می خواهد که اگر چنانچه ادعای حقوقی، مبنی بر غصب زمين شان داشتند و مسووليت انتشار علنی آن را بر عهده می گيرند، آن را به کابل پرس ارسال کنند. کابل پرس اميدوار است که فضای ترس و خشونت، مانع از اين کار نشود. بديهی و روشن است که هرگونه پاسخ از جانب مقابل ادعا نيز، بدون کم و کاست در کابل پرس نشر خواهد شد. / کابل پرس

بسم الله الرحمن الرحیم

ورقه عرض اهالی قریه کاریز میر (ولسوالی شکر دره، ولایت کابل)

فریاد مظلومیت مردم کاریز میر


به مقام محترم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان

السلام و علیکم و رحمه الله و برکاته

احتراماً عرض میداریم اینکه، نزدیک به 60 سال قبل، صد ها جریب زمین اجداد ما، توسط محمد ظاهر، شاه وقت، به جبر و ظلم، غصب گردیده بود که به عده ی آنها زمین های مخروبه ی دولتی را به زور و به عده ی دیگر، هیچ چیز نداد. قابل یاد آوری است که در آن زمان اهالی کاریز میر به جرم همکار بودن با امیر حبیب الله خادم دین رسول الله (ص)، بی نهایت مورد ظلم، تعدی و تعرض حکام وقت، قرار گرفته بودند که این ظلم ظاهر شاه را که با پیشانی باز فقط زمین ما را گرفت، یک نوع ترحم خانواده ی "آل یحیی" تصور می کردیم و بعد ها نییز، فرصت مطالبه ی حق خود را پیدا نکردیم. از سال 1371 ش. تا آخر حکومت مجاهدین، این زمین ها را دوباره گرفته بودیم؛ اما، به مجرد اشغال کابل و حومه ی آن توسط طالبان، مثل دوره ی نادر خان، کاریز میر به ویرانه تبدیل شد و طالبان قریه ی ما را آتش زدند.

اکنون که الحمد الله، دولت و پارلمان منتخب داریم، تقاضای ما ازرئیس جمهور کشور و روئسای قوای سه گانه این است که هر چه زودتر کمیسیون بررسی جایداد های شاه سابق تعین گردد تا اموال و جایداد شخصی آن، از غصب شده توسط شاه سابق، از هم تفکیک و لا اقل بعد از مرگ گردن او را خلاص نمایند. چرا که ورثه اش، اقدام به فروش زمین های منصوب به شاه نموده و تمام این جایداد ها را می فروشند و پول آن را به کشورهای غربی منتقل می کنند.

ما مردم کاریز میر، به هیچ کس اجازه ی خرید این زمین ها را نمی دهیم چرا که جایداد اجداد ما است و در صورتیکه کسی این زمین ها را بخرد، به برخورد جدی از جانب ما مواجه خواهد شد که مسوولیت عواقب آن به دوش دولت، خانواده ی شاه و هر آن کسی که غافل شده و این زمین ها را بخرد، خواهد بود.
خواست ما از ریاست محترم جمهوری، این است که هرچه زودتر زمین های اجداد ما را به خودما برگردانده شود تا مبادا، خدا نا خواسته، یکبار دیگر، ورثه ی شاه سابق، مثل اجدادش، سنگ تهداب استخوان شکنی را بنا کنند.

والسلام

(شصت و امضای نمایندگان مردم کاریزمیر):

حاجی عبدالواحد

حاجی سید رحیم

حاجی حبیب

خیر الدین

احمد فهیم کوهدامنی

عبدالواسع

دکتر سید انور هاشمی

دکتر عتیق الله

سید رفیق

ماما نسیم

محمد دین

حاجی عبدالاحمد

حاجی میرا جان

حاجی عبدالظاهر

نثار احمد

بابه خیر محمد

سید مسعود

نقیب جان

گل احمد

حاجی راز محمد

عبدالواسع

ناظر غلام سخی

عبدالقیوم

نیاز محمد

محمد حبیب

حاجی عبدالرئوف

محمد شریف

جان محمد

اسلام الدین

ماما غوث الدین

ملک محمد حبیب (مهر و تصدیق)

ملک امین الله (مهر و تصدیق)

شماره های تماس:

0799180829

0779292452

0799191413

صفحه ی اول
يک دعوای حقوقی: محمد ظاهر، شاه وقت، صدها هزار جريب زمين اجداد ما را به جبر غصب کرده است
صفحه ی دوم
يک دعوای حقوقی: محمد ظاهر، شاه وقت، صدها هزار جريب زمين اجداد ما را به جبر غصب کرده است
صفحه ی سوم
يک دعوای حقوقی: محمد ظاهر، شاه وقت، صدها هزار جريب زمين اجداد ما را به جبر غصب کرده است
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام به همه. یک نقطه قابل تفکردر ادعای نشر شده که تعجب اورهم است : چرا تا زمانیکه مرحوم شاه سابق حیات داشتند اهالی محترم کاریز میر حاضر نشده اند در مخالفت با ایشان ادعای خویش را ابراز بدارند و دوم اینکه اگر وارثین محترم شاه سابق به گفته اهالی محترم کاریزمیر اقدام بفروش زمینهای مذکور نموده اند تعجب اور تر است که انها تا هنوز که چهل مرحومی پوره نشده در فکر فروش جایداد ها شده باشند !!!چه دنیای است که به هیچ کس وفا ندارد حتی به پادشاهی که چهل سال حکومت کرده باشد وفانمیکند وبعد از مرگش بالای جایدادش که انهم دعوایی است وممکن حق دیگران دران بوده باشد به فروش ان اقدام صورت میگیرد .و از جانب دیگر اهالی محترم نگفته اند که چگونه اسناد در دست دارند چرا که ادعای بدون اسناد در حقیقت ادعای میان تهی خواهد بود و اگر با نوشتن یک قطعه عریضه صرف با شصت وامضای یک تعداد از هموطنان ما دعوی دایرشده وشاملین قضیه تهدید شوندممکن است از سرتاسر افغانستان عزیز چنین عرایض به مقام ریاست جمهوری برسد چون دیگر شاه زنده نیست ........مقدار زمین ادعا شده در کاریز میرممکن است از مساحت عمومی منطقه کاریزمیر بالاتر باشد چون صدها هزار جریب تذکر یافته و این رقم تا نهصدهزار جریب زمین بوده میتواند واین مساحت هزاروهشتصد کیلومترمربع میشود که حیران کننده است!!؟من شخصا با هیچکدام از طرفین دعوی مخالفت ندارم لاکن برای روشن شدن قضیه نظریات بسیار ناچیز خود را تقدیم نمودم خداکند باعث ازردگی طرفین نشود وخداکند که صفحه بسیار خوب کابل پرس? بتواند درمورد اسنادلازم ارایه نموده خوانندگان را در روشنی قرار دهد.با عرض حرمت

  • very nice reply Mr. Torab.

  • سلام به آقای تراب:

   چقدر موزون و واقع بینانه استدلال نموده اید. واقعاً اگر دوستان محترم اسناد کافی بدست دارند باید حقوق خود را بخواهند چنانچه میگویند که حق داده نمیشود بلکه حق گرفته میشود. از اینکه در تابوت مرده میخ کوبیده شود چه بهتر که وقت را تلف ننموده و از زنده هائیکه از هیچ گونه تجاوز از ناموس گرفته تا جان , مال, زمین و ملک مردم دریغ ننموده همه را به تصاحب در آورده اند و باز هم دست به ریش های دراز خود ها کشیده و به یک عالم دیده درائی دم از اسلامیت زده و خود را ولی زمان میدانند حقوق خود را از آنها مطالبه نمود.

   با عرض حرمت

   نذیر

 • به انتظار روزی که شاهد باشیم خانم هایکه به عفت و عزت شان توسط ظاهر شاه تجاوز صورت گرفته و آبرویشان ریخته، شاهدی دهند و اقامه دعوا کنند. این آدمک دختر های حسین و زیبا را توسط اجیران خود از مکاتب جستجو و به زور و اکراه کاخ میبرد و به آنها تجاوز میکردو... آنروز حتما خواهد رسید که همه رسوایی های این پیره مرد برملا شود و کسانیکه از روی چاپلوسی برایش مجالس ترحیم و فاتحه خوانی گرفته اند از عمل خود خجل شوند.

 • اشخاصیکه این عریضه را نوشته اند مشخصآ عوامل قسم خورده ی ستمیها و مخربین جامعه افغانی هستند. بیشک مردم افغانستان قضاوت غیر عادلانه نمیکنند ومیدانند که محمد ظاهر المتوکل علی الله (رحمه الله علیه) در طول دوران زمامداری خویش حق حقه ی کسی را پایمال نکرده وهیچ چیزی را به زور به کسی تحمیل نکرده .اینان که این ادعای بی پایه واساس دارند باید بدانند زمینهای که حبیب الله کلکانی وگروه ستمی اش به جبر وزور از مردم ومالکان اصلی انها گرفته بود وبه جیره خواران خود داده بود خواه نا خواه پس گرفته میشد .بعد از دوره زمامداری مرحوم اعلحضرت محمد ظاهر شاه پنج دولت دیگر بر سر کار امد وانها این ادعا را نکردند ووقتیکه ستمیها بر سر کار امدند(ربانی ومسعودوغیره)انها بار دیگر به زمینهای مردم هجوم اوردند وغصب کردند ووقتی هم که حکومت طالبان امد انها را از این زمینها بیرون راندند چون ملکیتی نداشتند که حقی از انها ضایع شده باشد.وحال که میگویند شکایت میکنیم واگر شکایت ما مورد قبول هم نیفتاد هیچکس حق ندارد این زمینها را بخرد فکر میکنند که باز ستمیها بر سر کار خواهند امد وانها این زمینها را بار دیگر غصب خواهند کرد .(این خیال است ومحال است وجنون(هلاکت) واین فکرها را شما با خود به گور خواهید برد) فکر میکنند زمین بابا یشان است ستمیهای بد قول ودرغگوو تقیه مذهب.

  • با عرض حرمت به تمام دوستان ودست اندرکاران کابل پرس?.ازآنجایکه برهمگان آشکاروهویدااست این سفاک تشنه به شهوت ملت نه تنهایک غاصب بلکه اژدهای نسل کش ویک جانی سرسخت ملت بودکه الحمدلله ازشرش بیغم شدیم واین توبااسم مستعارفرزادبی فر باکدام خصلتی اواین کلمه مقدس رابه اون ....استعمال میکنی .میدانی که به کدام اشخاص باید رحمه الله علیه گفت این از توان درک شمابه دور است. ودیگرآن اشخاصیکه در طول حیات به جزازخدعه.تزوید.نیرنگ.تبعیض.خاک برچشم مردم زدن کاری دیگرنکردندآنهامهربرپیشانی دارندمثل بادارشما.خیلی جای افسوس است که باز دیده بصیرت خویش را از دست دادی نام فرزاد را دیگر آلوده به این کثافات نکن چون این نام زیبای از ادبیات دری مبارک است وکسیکه این نام را دارد هرگز چنین توواهی وبیهوده نمی اندیشد.خداوندج یارتان باشدکسانیکه از حق مشرع تان دفاع میکنیدبه احالی شریف کاریزمیر

  • پیرامون ادعا های تعصب آمیز ستمی گویی ها
   به این آقا باید فهمانده شود که،گروه ستم به رهبری طاهر بدخشی،پس از انشعاب حزب دموکراتیک خلق افغانستان بنا یافت. که از 39 سال تجاوز نمی کند. درحالیکه امیر حبیب الله کلکانی 79 سال قبل در افغانستان حکومت میکرد. این آقا اگر دیدگاه هایش را از روزنه تعصب قومی مطرح نکردهباشد، پس چطور مینویسد که " حبیب الله کلکانی و گروه ستمی اش" آن حبیب الله کلکانی یک دهقان مردی که اصلا به گرایشات سیاسی و قومی اعتنایی نداشت و ملت افغانستانرا بمثابه برادران مسلمان میدانست، چگونه میتواند برچسب ستمی و آین و آن بوز زده شود. شما را به آنچه که باور دارید، بیایید دیگر کلمات ستمی، افغان ملتی و این و آن را از زبان های زشت و سیاه خود دور سازیم و با ایجاد تفرقه های گوناگون در میان ملت، دست دشمنان خارجی افغانستان و نوکران داخلی آن را دراز تر نسازیم. و همچنان به این آقای متعصب توصیه میکنم که عفت نویسندگی و اخلاقی مراودات انسانی را در نوشته و گفتار خود رعایت کند. به هیچ شخص و قومی توهین نکند تا مورد اهانت دیگران قرار نگیرد. و این رهنمایی دینی بما است. و اگر این آقا به رهنمایی دینی هم باور ندارد، اصل افغانیت و انسانیت که باید برایش رعایت پذیر دانسته شود زیرا خود را شاید انسان بنامد و دعوای افغان بودن را که بسیار دارد!

 • من روش متمدنانه مردم کاریز میر برای گرفتن حق شان را تمجید می کنم. دولت باید به صورت عادلانه به این مساله رسیدگی کند.

 • باعرض احترام بخواننده گان کابل پرس?.در ارتباط بازمين های مردم مظلوم کاريزميروغصب ظالمانه ان توسط خاندان نادرشاه وظاهرشاه<بابای تعدادي ازافغانان>ميباشد.بايد متذکرشد که فرهنگ سياسي اين خاندان طي اضافترازچهار دهه فقط قتل وغارت مردم مظلوم افغانستان بوده وهنوزهم بقايای منفوراين فاميل بااشک وبدبختي مردم خوشی ميکننند.تاريخ شاهد وگواه وبيان کننده واقيعت هاي تلخ زمان سردمداري اينخاندان است.برای معلومات بيشترمراجعه شودبه افغانستان درمسيرتاريخ نوشته مرحوم غبار.نادرشاه وقتيکه باهيله ونيرنگ قدرت راغصب نمود توسط اوباشان خو يش قبحترين وفجيترين عمل غيرانساني رابمردم شمالي رواداشت.هنوزچهره منفور محمد گل مهمند درذهن مردم زنده و پابرجاست هنوزتعادی ازمادران سرسفيد ما بياد جگرگوشهای شان لباس سياه ميپوشند.بيايم ببينيم جرم وگناه اين مردم بيچاره چه بودکه تمام اموال ودارای شان غصب وخودشان بازنجيروزولانه بزندان انداخته شدند صرف بخاطراينکه حبيب الله بچه سقا از شمالی بود.اياهمسايه بودن درقاموس ملت هاگناه است ؟اياهمزبان وتکلم کردن به يک زبان مشترک گناه است ؟چقدرانسان ها حقيروزبون ميشوندوبخاطر انتقام ازيک نفرباهزاران نفرميتازد وباهمه ظلم وستم بازهم دعوای ماليکيت اموال مردم ميکنند.بايد گفت که وظيفه پارلمان محکمه عالی ريس جمهوروشوراي وزيران است تا جلو اين بی عدالتی وبی قانونی فاميل غدار رابگيرد.ميخواستم ياداورشوم زمينهای که فاميل شاهی دعوای ماليکت ميکنندازکجاوازچه طريق بدست اوردند.مسوليت بزرگ نماينده گان مردم است تا دراين مورد غور وبرسي نمايد چون بعدازکودتای هفت ثور و نظربفرمان شورای انقلابي وقت تمام ماليکت خاندان شااهی مصادره گرديد.

 • این مرد دیکتاتور واقعآ هر نوع ظلم که دلش خواست بالای مردم شریف کاریزمیر کرد این همه ظلم و دیکتاتوری از روی قصاوت ریشه بر دشمنی با امیر احبیب الله خان خادم دین اسلام دارد.اینها قابل بخشش نیستند پدر شاه که خود دیکتاتور بزرگ زمان وقت بود هزاران نوع ظلم و فساد کرده که از آن جمله میتوان شروع تضاد های قومی و لسانی را از دوران این مرد دیکتاتور نام برد وی میلونها جریب زمین را به اشخاص بی هویت به طرف سمت شمال داد این شخص دیکتاتور که یک تضادگر بود و خو و بوی پشتونیزیم نفسش را احاطه کرده بود دست به کشتار علما، مشایخ،روشنفکران، شعرا و فرهنگیان سمت شمال زد و دره ها و محلات مشهور را که نام دری فارسی داشت دو باره به پشتو نام گذاری کرد که از آن جمله میتوان "دره زنده ها که نام دره ژوندون را بالایش ماندند، شین دند هرات و غیره و غیره" را نام برد این مرد دیکتاتور نام های بسیاری از ادارات حقوقی،تحصیلاتی،مالی و حتی اصطلاحات نظامی را از زبان شرین فارسی دری به پشتو تغیر داد که خود یک ظلم بزرگ به حق فرهنگ و تاریخ یک ملت بزرگ است این مرد زبان پشتو خود را بالای تمام افراد کشور تحمیل کرد و آن را لسان نوشاری و گفتاری خواند که نتیجه آن تحمیل را در تضاد لسانی و قومی افراد جامعه امروزی به خوبی میبینم خلاصه اینها باید محاکمه شوند و به دادگاه کشانیده شوند این پیر مردک که در این اواخر به قول مردم عام "مردار"شد در وقت زمامداری خود بسیار ظلم کرده است که باید خاکش در قبر محاکمه شود.پیام من به مردم شریف کاریزمیر این است که حق با شماست ای مردم شریف و بزرگ دیگر نگذارید که خود قربانی این اشخاص ظالم شوید شما نمیدانید که این افراد دیکتاتور بی هویت تا چه حدی میتوانند پست شوند تازه این ها دعوای بر سر فروشگاه کابل دارند که گویا فروشگاه کابل مربوط مالکیت شاه میشود خوب خدا"ج" همیش با حق است و روزی نه روزی اینهابه محاکمه کشانیده میشوند و جوابگو خواهند بود. با احترام

 • این مرد دیکتاتور واقعآ هر نوع ظلم که دلش خواست بالای مردم شریف کاریزمیر کرد این همه ظلم و دیکتاتوری از روی قصاوت ریشه بر دشمنی با امیر احبیب الله خان خادم دین اسلام دارد.اینها قابل بخشش نیستند پدر شاه که خود دیکتاتور بزرگ زمان وقت بود هزاران نوع ظلم و فساد کرده که از آن جمله میتوان شروع تضاد های قومی و لسانی را از دوران این مرد دیکتاتور نام برد وی میلونها جریب زمین را به اشخاص بی هویت به طرف سمت شمال داد این شخص دیکتاتور که یک تضادگر بود و خو و بوی پشتونیزیم نفسش را احاطه کرده بود دست به کشتار علما، مشایخ،روشنفکران، شعرا و فرهنگیان سمت شمال زد و دره ها و محلات مشهور را که نام دری فارسی داشت دو باره به پشتو نام گذاری کرد که از آن جمله میتوان "دره زنده ها که نام دره ژوندون را بالایش ماندند، شین دند هرات و غیره و غیره" را نام برد این مرد دیکتاتور نام های بسیاری از ادارات حقوقی،تحصیلاتی،مالی و حتی اصطلاحات نظامی را از زبان شرین فارسی دری به پشتو تغیر داد که خود یک ظلم بزرگ به حق فرهنگ و تاریخ یک ملت بزرگ است این مرد زبان پشتو خود را بالای تمام افراد کشور تحمیل کرد و آن را لسان نوشاری و گفتاری خواند که نتیجه آن تحمیل را در تضاد لسانی و قومی افراد جامعه امروزی به خوبی میبینم خلاصه اینها باید محاکمه شوند و به دادگاه کشانیده شوند این پیر مردک که در این اواخر به قول مردم عام "مردار"شد در وقت زمامداری خود بسیار ظلم کرده است که باید خاکش در قبر محاکمه شود.پیام من به مردم شریف کاریزمیر این است که حق با شماست ای مردم شریف و بزرگ دیگر نگذارید که خود قربانی این اشخاص ظالم شوید شما نمیدانید که این افراد دیکتاتور بی هویت تا چه حدی میتوانند پست شوند تازه این ها دعوای بر سر فروشگاه کابل دارند که گویا فروشگاه کابل مربوط مالکیت شاه میشود خوب خدا"ج" همیش با حق است و روزی نه روزی اینهابه محاکمه کشانیده میشوند و جوابگو خواهند بود. با احترام

 • اول این زمین ها نه مال چند رهزن و دزد است که دعوا دارند نیکانشان آنرا به قباله دشتند و نه مال ظاهر شاه. این زمین ها باید مال دولت باشد و دولت باید تصمیم بگیرد که آنرا در اختیار وزارعت زراعت میگذارد ، بالای آن مکتب یا شفاخانه میسازد و غیره.

  ولی جالبتر از همه اینست که امضا کننده گان از یک دزد و رهزن که انگلیس ها او را برای سقوط بزرگترین سلطنت دموکراتیک یعنی شاه امان الله تحریک و مجهز کردند ، خادم دین رسول الله خطاب میکنند.

  تاریخ تکرار میشود.

  برای سقوط شاه امان الله ، بهترین و دموکرات ترین سلطنت تاریخ ، انگریز از یک دزد و رهزن و بیسواد یعنی حبیب الله کلکانی استفاده کردند.

  و برای سقوط دولت نجیب الله و پلان صلح ملل متحد ، روسها از دزد، قاتل و رهزن دیگر یعنی احمد شاه مسعود استفاده کرده و راه را برای دشمنان افغانستان باز کردند.

  این خانم که ادعا کرده ظاهر شاه بر دختران تجاوز کرده حتما از تجاوز بر زنان افشار و کارته سه بوسیله مسلمان نما های جنایتکار افتخار میکند. زیرا ادعای او به حرفهای همان مسلمان نما ها میماند که برای تبرهه جنایات خودشان حرفهای هوایی میزنند.

 • بیداری ملت ما را به همه مظلومان و ستمدیدگان تبریک میگویم.

  به کسانی که دادخواهان را ستمی میخوانند باید بگویم که ستمی بودن صد بار شرف دارد نسبت به افغان ملتی بودن. چرا که ستمی حق و عدالت میخواهد و افغان ملتی تمامیت. ستمی مردمسالاری میخواهد و حقوق برابر برای همه اما افغان ملتی قومسالاری و پشتونسالاری. بنا بران ستمی بودن (صرفنظر ازین که چه وسایلی را برای بدست آوردن اهداف خود به کار میبرند) عملی است شرافتمندانه و انسانی.

  با اینهمه اگر کسی حقخواهان و دادخواهان را ستمی مینامد، به این فکر آنها را متهم کند، کور خوانده است. گیرم که مردم کاریز میر همه ستمی باشند، آیا ستمی بودن آنها را از حقوق شان محروم میسازد؟ هرگز!

  ستمی نی ستمی! مردم حق خود را میخواهند. اگر کسی با طالب بودن و طالب شدن و از طالب دفاع کردن از حقوق انسانی (؟!) اش محروم نشود، ستمی را با کدام دلیل میتوان از حقش محروم کرد؟

  مردم کاریز میر ستمدیدگان تاریخی اند. وارثین درد و داغ وحشت و تاراج حکومت نادری اند. آنها حق خود را میخواهند و باید این حق برای شان داده شود.

  آنهایی که حق مردم کاریزمیر را مورد سوال قرار میدهند، باید بگویند که آل یحیی و سایر سرداران محمدزایی و حواریون شان این زمین ها را از کجا کرده اند؟ از چه کسی خریده اند و چگونه خریده اند؟ با کدام پول؟ این زمین ها همه عصب شده اند. چور شده اند. هزاران انسان این سرزمین به خاطر بی زمینی و بی سرپناهی زندگی اش در خطر است و این آغا زادگان هزاران جریب زمین مردم را که پدران ستمگر و ظالم شان غصب کرده بودند، میخواهند به فروش برسانند.

  کسانی که به حق مالکیت که از حقوق اولیه انسانی و بشری است معتقد اند ازین خواست برحق مردم کاریز میر پشتیبانی میکنند.

  دوستانی که "اسناد" طلب میکنند، باید به این نکته توجه داشته باشند، دعوا میان وارثین یک رژیم خون آشام و مردم مظلوم میباشد. آیا ممکن است سردمداران رژیم وقتی ملکیت مردم را غصب میکنند، برای شان سند و اسنادی باقی بگذارند؟ آیا ممکن است عاصبین برای خودشان "سند" نساخته باشند؟

  آن پشتون هایی که از زحمت دسترنج خودش با خرید ملک و زمینی و آن هم در رضایت هردو طرف فروشنده و خریدار، صاحب زمین در شمالی و یا هرجای دیگر کشور شده اند، مورد بحث نیستند. چرا که آنها مطابق قانون و بدون جبر و اکراه و برپایهء تمامی اصول معاملات میان مسلمانان به خرید زمین پرداخته اند. هیچکسی ادعای این را ندارد و نمیتواند بکند که کسی به خاطر قومیت و زبانش حق خرید ملکیت را دارد و یا ندارد. اگر چنین ادعایی داشته باشد، فاسد است، فاشیست است، و ناحق.

  اما مسالهء محمدزایی ها ویاران شان که ملک مردم را در بدل خدمت به رژیم های غاصب و ظالم بدست آورده اند، ولو به هرقوم وملیتی که تعق داشته باشند، محکوم اند و نه تنها باید زمین ها و ملکیت ها از نزد شان گرفته شود بلکه باید آنچه درین مدت ازین زمین ها خورده اند نیز واپس بپردازند.

  حصرت های مجددی در منطقهء الغویی شمالی صد ها جریب زمین دارند. باید این زمین ها واپس به مردم الغویی مسترد شود.

  گیلانی ها (پیر) نیز در ننگرهار، و جا های دیگر زمین دارند که متعق به دیگران است و باید از آنها واپس گرفته شود.

 • امروز کسی از ظاهر شاه تقدیرمی کند و کسی اورا گرامی می دارد. اما هر چه باشد این ها عقده های قومی و گروهی است که کسانی را نمی گذارد تا از جنایت های بابای ملت پرده بردارد من می خواهم جنایت دیگر بابای ملت را برای شما ابراز نمایم ، بابای ملت کسی بود که دردوران حکومت اش دروازه های دانشگاه های کشور، بخصوص داشکده های حقوق و علوم سیاسی ورشته های مربوط به آموزش های نظامی را بروی بچه های هزاره بسته بود.این بزرگترین جنایت است در حق انسانهای که برای این کشور خون داده بودند به اندازه دیگران در در سربلندی این وطن نقش داشته است.جرم انها چه بود که نمی توانستند در دانشگاههای کشور درس بخوانند.به باور شما این واقعا جنایت کوچک است؟مگر چرا هزاره در دانشگاههای کشور نبایددرس بخواند؟ باور کنید خیلی از انسانهای هزاره در دوران ظاهر شاه با تذکره و هویت تاجکی در دانشگاهها راه پیدا کرده بودند.من فکر می کنم ظاهر شاه کسی است که دردادگاه تاریخ و زمان به محاکمه کشانده خواهد شد و روزی روزگاری به عنوان یکی از جنایت کاران بزرگ کشور مطرح خواهد گشت امروز برای بابای ملت چهره ای دروغین می کشد .بابای ملتی که عفت زنان جامعه اش را می درید و دروازه های دانشگاهها را بروی انسان بیچاره وطن می بست . ظاهر شاه در باورهای مردم افغانستان و تاریخ خواهد مرد.

 • دوستان عزیز کاریز میر

  من از دفتری که کارش رسیدگی به دعواهای حقوق مدنی مردم است می نویسم. در صورتیکه علاقه داشته باشید که این دعوای تان را از مجاری غیر دولتی (موسسات و نهادهای مشورتی حقوقی) به پیش ببرید با ما در تماس شوید.
  لازم به ذکر می دانم که این دفتر به یک چنین دعواهایی رسیدگی کرده و با کسانی کمک حقوق رایگان داده است که طرف دعوایشان اشخاصی چون ظاهر شاه، سیاف و غیره بوده است.
  شماره تلفن رسمی دفتر ما 0700890890 می باشد.
  به امید روزی که قانون در همه مملکت حرف اول و آخر را بگوید.

 • با ابراز سلام ادب و احترام به تمام مردم مظلوم و رنجدیده افغانستان و بخصوص مردم شریف و نجیب منطقه کاریز میر ! جای خوشی است که حقایق بر ملا میگردد و چهره های کثیف و غارت گر همچون محمد ظاهر شاه خاین که همه مال و دارای مردم نجیب را به تاراج برده اند بی نقا ب میگردد.غصب زمین های مردم به زور یک مثقال از گناهان این سگ پلید و کثیف است

 • سلام به همه. یک نقطه قابل تفکردر ادعای نشر شده که تعجب اورهم است : چرا تا زمانیکه مرحوم شاه سابق حیات داشتند اهالی محترم کاریز میر حاضر نشده اند در مخالفت با ایشان ادعای خویش را ابراز بدارند و دوم اینکه اگر وارثین محترم شاه سابق به گفته اهالی محترم کاریزمیر اقدام بفروش زمینهای مذکور نموده اند تعجب اور تر است که انها تا هنوز که چهل مرحومی پوره نشده در فکر فروش جایداد ها شده باشند !!!

 • سلام به همه من یکتن ازاهالی کاریزمیراستم که برعلیه ورثه /اهرشاه دعوانموده ام.دوستانی که ازاین اعتراض نامه تعجب کرده اند بایدبدانندکه مردم کاریزمیردردوره حیات ننکین شاه بارهاصدایشان رابلندکرده اندامامثل حالاکوش شنوانبود.اکنون تصمیم داریم که خودمان عدالت راتگبیق نماییم.ازتمام ملت مسلمان کشورماتقاضامیکنیم که به تقلیدازمردم کاریزمیرتمام جایدادهای این خانواده خاین رابه مستحقین آن تقسدم نمایند....احمدفهیم کوهدامنی...

  آنلاین : دغوای حقوقی

  • در قدم نخست سلام واحترامات خویش را خدمت تمام اهالی کاریز میر وخصوصا اقای کوهدامنی تقدیم میدارم بنده نیز یکی از باشندگان ولایت کابل میباشم ودر وقت جستجوی مطالب علمی در سایت گوگل بودم وبه این مطلب دعوای حقوقی اهالی مردم کاریز میر علیه ظاهر شاه روبرو شدم فقط صر ف میخواهم نظر خودرا در این رابطه ابراز نمایم .
   برادر عزیز در صورتیکه اگر دعوای حقوقی اهالی کاریز میر در رابطه به غضب زمین های اجدادی شان واقعیت داشته باشد چرا بصورت جدی پیگیری نمیشود و چرا مجالس مردمی در رابطه به موضوع طور اشکار دایر نمیگردد. وهمچنان در وقت حیات ظاهر شاه چرا دعوا صورت نگرفته که چنین عمل یک نکته ضعف دعوای حقوقی را نشان میدهد وطور وانمود میگردد که این یک دعوا جلبی میباشد.
   ونظر من بطور خلص دراین مورد این است که حال تااندازه حاکمیت قانون وجود دارد وشما میتوانید که از طریق پارلمان ، لوی سارنوالی وحقوق بشر دعوای خویش را ادامه دهید نه اینکه با ارسال یک عریضه ونشان انگشت یکتعداد محدود از اهالی مردم وفرستادن ان به یکی از سایت های انترنتی .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس