صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > سوء قصد به جان رزاق مامون با تیزاب

سوء قصد به جان رزاق مامون با تیزاب

رزاق مامون یکی از مشهورترین نویسندگان و روزنامه نگاران افغانستان می باشد. او تاکنون کتاب های مختلفی منتشر کرده و صدها مقاله و نوشته ی او در رسانه های مختلف به نشر رسیده است. آقای مامون با نمایشنامه هایی مانند " عبدالخالق" و " حق پادشاهی "، به عنوان تنها نمایشنامه نویس حرفه ای افغانستان شناخته می شود.
کابل پرس
سه شنبه 18 جنوری 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: عصر روز سه شنبه هجدهم جنوری، فردی ناشناس، به روی رزاق مامون یکی از مشهورترین نويسندگان و روزنامه نگاران افغانستان اسید پاشیده است. شواهد امر حاکی از آن است که حمله کننده قصد نابینا کردن اين نویسنده و روزنامه نگار منتقد را داشته است.

آقای رزاق مامون فعلا در شفاخانه ای در شهر کابل بستری می باشد و خوشبختانه به چشم های ایشان آسیبی نرسیده است. باقی قسمت های صورت آقای مامون آسیب دیده و باید تحت تداوی و نظارت پزشکان باشد.

رزاق مامون یکی از مشهورترین نویسندگان و روزنامه نگاران افغانستان می باشد. او تاکنون کتاب های مختلفی منتشر کرده و صدها مقاله و نوشته ی او در رسانه های مختلف به نشر رسیده است. آقای مامون با نمایشنامه هایی مانند " عبدالخالق" و " حق پادشاهی "، به عنوان تنها نمایشنامه نویس حرفه ای افغانستان شناخته می شود.

کابل پرس حمله به آقای رزاق مامون را که یکی از همکاران دایمی این رسانه ی اینترنتی ست محکوم کرده و امیدوار است که ایشان هر چه زودتر سلامتی خود را بدست آورند.

نوشته های منتشر شده از رزاق مامون در کابل پرس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • مامون !

  حمله را خودت کرده باشی . . . هان ؟ در قسمت مشهور بودن مامون باید عرض کرد که مامون کسی است مانند صبور سیاسنگ که از فاکولته زندان پل چرخی از همکاسه گی چند تا زندانیان سیاسی دوران داود و امین جانی سالم بدر برده است و اتفاقاء هر ان کی که امروز دستش به قلمی است به جای سندی فاکولته ادبیات کابل در کارته سخی کاغذ فراغت زندان پل چرخی را از همان سال های که مرحومینی چون نجیب و غوربندی و کارمل زندانی بودند در دست داشته بر خود مباهات مینمایند . اگر مداحی معیاری دانش اشخاص باشد , منقبت خوانان و مداحان مذهبی زیارت های سخی و ابولفضل عباس در مراد خانی باید در سر فهرست باشند , نه رزاق مامون " میراثی " مرحوم احمد شاه مسعود . بهر حال من برای طول عمر و صحت یابی فوری محترم رزاق مامون که از نوشته های راست و دروغ شان واقعاء لذت میبر م دعا مینمایم و شفاع عاجل برای شان امیدوارم . احترام .

  • درود به جناب رازق مامون! امیدوارم صحت شما خوب و قلمتان محکم و استوار باد!
   اما در باره خانم و یا اقای southia شما از قماش همان آدم های خودفروش مانند مجاهدین وطالبان کرام شبها با
   پرتاب راکتهایی کور سبب قتل ده ها انسان بیگناه شهروندان کابل مگردیدیید،وشب بعد با دیده درایی در رادیویی
   BBC ادعا مینمودید:که گویا آن کار جنیایتکاران را دولت داکتر نجیب الله(فقید) انجام داده است.نکند که این تیزاب
   پاشی عمل زشت غیر انسانی کار خودت نباشد!!!

  • کبرا جان !

   راجع به این واقعه دو نفر بهتر از من و شما میدانند یکی میر هزار ریس جمهور کابل پرس? است و دیگری مامون خان پنجشیری , هر قدر من و شما از این شخص که یکی از معمولی ترین روزنامه چی ها کابل است خوب و بد بگویم برایش تبلیغات خواهد شد و مشهور خواهد شد و در کابینه اینده برادران کمپوندر مانند عبدالله عبداللهء میراثی و قسیم فهیمء غرابه بهتر جای برای خودش خوش خواهند نمود . از نوشته شما معلوم است که معلومات شما راجع به این شخص زیاد نیست ولی در فخاشی من شما زیاد تر از دعا و ثنا برای مامون خان نوشته اید . کاملاء شما حق دارید که از مزایای انواع دموکراسی استفاده نماید , ولی با نوشتن و ابراز نظر این چنینی شما دانش و فهم خود را در مقابل همه توهین نموده اید , کوشش کنید بهتر از این میتوانید بنویسید .

  • درود به مامون بزرگ،چشم دشمنانت یعنی دشمنان افغانستان کور باد!
   اما سخنی با southia که از قلم آزادایشان هراس داشته،با هجو نامه نوشتن کنه ضمیر تاریک دل خودرا منعکس
   منماید،چه باید گفت:
   کاسه ای چینی که صدا میکند
   خود صفتی خویش ادا میکن

  • چندان نویسنده نیست که قابل تشویش باشد این شخص باکرکتر اپرچونیستی ( ماش لول ) که داشت هرطرف قدرت میداشت به همان طرف میرفت اول پرچمی بود بعد مجاهدین شد و بلاخره اسانترین راه کار اگاه سیاسی درحالیکه جز چند تا قصه چیزی دیگری نمیدانست ودرحقیقت این قصه های جنگ را اطفال افغانستان هم میدانند که برای دیگران به زبان های کودکانه شان بیان کنند . او نه کدام مخترع بود نه کدام سیاست مدار ونه هم کدام کاردان وکاراگاه سیاسی این القاب توسط چند تلویزیون به بعضی افراد چون مامون داده شده . واکثرا قصه های که مامون درتلویزیون ها میگفت همه نشان دهنده زهنیت پرچمی گرائی اش بود چون ازنوکران ببرک کارغل بود..........

  • khalqee cherk wa mordar tw ba chatalee mamoon ham namerase.. dahan mordarat ra beband. awal beben ke nam tw ba nam ensan name manad harf hesabe ke gap kalan ast

 • I really condemn such Barbaric attack against our country’s great writer, journalist, commentator and analyst Mr Mamoon.

  I wish our great writer and analyst dear Mamoon get all medical care that he needs and return in good health as soon as possible.

  I am sure that the perpetrators of such barbaric attack against Mamoon e Aziz is non but mad dogs of QABEELA.

  I pray for Mamoon e Bozorg to return in good health sooner.

 • سلام و درود خدمت آقای مأمون ! ازینکه مورد سؤقصد قرار گرفتید بسیار متأثرم ، صحت عاجل برایتان آرزو دارم . در آینده متوجه جان خود باشید دشمنان زیادی دارید که تنها غیرت ترور دارند . مردانه بمیدان آمدن را تنها در شعر و گفتار زیر لب میخوانند .

  سوتیا جان ! باز گپای کلان کلان میزنین ، خبر دار که اگه ایندفه از امو بالا ها کله ملاق شدین ، کسی از دستان نمی گیره !

 • MAMON SAB KHODAWAN HEAR MADA MASHAT mARG BAREEN PASHTOON EY BEGIRAT KA DAR TOL TARIKH EN KARSHAN BOOOD

 • رسم و رو ازادى را بيشه نبايد كرد
  يا انكه ز سر بازى انديشه نبايد كرد
  راستى كه رازق ماموند عزيز نويسنده محبوب و شجاع كشور عزيز ما,جيز هايراكه ان شير مرد نوشته بيسابقه است.دو رزيم تروريست برور را اين شخص افشا ميكند.او خار جشم فاشيستان تروريست برور ايران و با كستا است.دشمن در كمين اوست.قبيله بر ستان داخلى كشور ما كه بر اريكه قدرت تكيه زده اند, از حقايق تلخيكه توسط اين قلم بدست ارجمند به تحرير ميبرايد,در اضطراب هستند.ما اين عمل ضد انسانى را تو سط هركسيه شده محكوم ميكنيم,از دولت ميخواهيم كه عاملين قضيه را شناسايي و مجازات شديد كند. دولت در تامين امنيت اين شخصيت بزرك علمى كوششس كند.ما از خداى بزرك برايش شفاى عاجل ارزو داريم.

 • سلام خدمت آقای محترم مامون این اتفاق که برای تان افتاده بسیار ناراحت شودیم
  و امیدوار استیم که هر چه زودتر خوب شوند.

 • همانگونه که تیزآب گلبدین مانع تحصیل دختران نشد، تیزاب فاشیسم هم زبان عدالتخواهی را نمیتواند ببندد.

  خدا را شکر که به برادر بزرگوار آسیبی نرسیده است.

 • ار کجا میدانید که این اتک را پشتون ها کرده است . از کچا معلوم که خودی مامون برای مشهور شدن خود این صحنه را برای خود ساخته باشد ؟ . نه چپی ها این کار را میکنند و نه مامون ارزش ریسک گرفتن برای چند تا طالب را دارد . اصلاء طالب چرا یک همچو ادمی را با گلوله نزنند تا اسید برویش بپاشند ؟ از همو پنجشیری های خودشان است که از مامون بدش امده و میخواهند که از شرء چاپلوسی هایش خوده ارام کنند . و یا شاید این یک اخطاریه ی باشد از طرف کدام ارگان دولتی . ولی خود مامون خان میداذند که گپ چیست . مامون از نظر من شخصی ( دبنگی ) است . شعور سیاسی و دانش سیاسی کاملی ندارد و از تاریخ زنده گانی اشخاص مرده چون مسعود و حبیب اله بچه سقو منحیث زینه برای بالا رفتن استفاده نموده است و مینماید .

  • This tribalist Southia’s comments prove that the perpetrators of this coward attack against Mamoon e Aziz are those people who burin schools, behead teachers, medical doctors and journalists and destroy health clinics and carry out suicide attacks

   The perpetrators of such coward attakc against Mamoon e Aziz are those fascists who call the barbaric Taliban as a real children of this land

   The perpetrators of this barbaric attack against Mamoon are those tribalists fabricators and falsifiers who want to impose their own fabricated version of history and cannot tolerate great poeple like Mamoon e Bozorg who unveil the fabrications of the government paid version of history or in another word Pashtu Tolana version of history in Awghanistan

   Im sure behind this attack is non but QABEELA tribal dogs

  • جناب southia من نه فهمیدم که شما در کدام دین و مذهبی هستید؟ من نه طرفدار آقای مامون هستم و نه مخالفش این احساسم نه تنها نسبت به آقای مامون است بلکه نسبت به تمام اشخاص روری زمین احساس را دارم چون به نظر من هیچکس در روی زمین قابل احتماد نیست من فقط به خودم احتماد دارم و هدف من از این حرف ها این است که شما به چندین نظر حرف زدید وقتی یک نظر میدهید باید به آن استاده باشید ولی شما به چند نظر گفتید

 • عجب اسیدی!!! روی مامون را آنقدر نسوختاند که بیشتر نشیمنگاه دشمناشش را سوختاند. باور کنید بعد از شنیدن این خبر محبتم به این شخص بیشتر شده. آرزوی صحتمند شدنشان را از بارگاه خدای محکومان دارم. درود

  • در یک جایی پیام های هموطنان مارا در مورد تیزاب پاشی یک عده از عناصر پلیدووطنفروش که منطق شان سربریدن وزن فروختن وانتحار کردن است ودر طول تاریخ توانایی مباحثه را نداشته اند میخواندم که ابیات ذیل از برادری بنام شکرالله وحیدی برخوردم:

   آنانکه تیر بر رخ مهتاب میزنند -

   با دست حکم فتنۀ ارباب میزنند

   تیزاب را به روی تو آسان توان زدن -

   تاریخ را چگونه به تیزاب میزنند؟

  • انجا داستانی دیگریست اینجا قسمی دیگری

   انجا به بیگناهان انانیکه در پی علم و دانش و "قلم" "اقره " اند سیاه اندیشان بدوی تیزاب پاشیده اند .

   اما اینجا انسان ضعیف در مقابل ظالم و بی ناموس که زرو زور با اوست , مافیا دارد, حلقات داخلی و خارجی در عقبش قرار دارد بجای فیر کردن به کاسه سر اش (طبق عرف و عادت وطن و دین ) فقد تیزاب انهم تیزاب ضعیف بطری موتر نه تیزاب قوی زرگری را پاشیده چونکه قضا و قدر نیم بند با ظالمان است احرا عدالت به نفع زور دار است گلیم عدالت از این خانه خرابه بر چیده شده است .

   کسانیکه از افراد ماویست چون مامون که برخلاف اندیشه چینایی اش گاهی از اخوانی هم چون راوایی ها به دفاع بر میخیزد و سمت گرایی ناحق گرایی و گروه بازی کنونی با نجیب کابلی اش اینک بی ناموسی اش نمایان شده دفاع میکنند از حلقه تعصب سمت گرایی و در نهایت ملیت گرایی میباشند . و یا اینکه شخصیت مامون ازبُعد چار تا نوشته غرض الود اش می بینند او دو شخیصت کاملا جداگانه دارد یکی نویسندگی و خبرنگاری و دیگر اش ذاتی و شخصی .

   ان بی غیرت باید خود مامون و زن را از بین می برد .

   زندگی اخر سر اید بندگی در کار نیست -------------

 • من بعنوان يك افغان اين كار نامردانه را محكوم ميكنم و از خداوند سلامتى آقاي مامون را ميخواهـم و خوشحالم كه به چشمان آقاي مامون آسيب نرسيده.
  من اين كار نامردانه را نه بطور مسطقيم از طرف طالبان بلكه كار برادرانى طالبان يعنى باند كرزى و نيروهاى اطلاعات ميدانم

  • من بعنوان غیر اوغان این عمل وحشیانه تیزاب پاشان را محکوم مینمایم .

   اگر در گذشته ها اداره کرزی خان تیزاب پاشان رابه پیشگاه عدالت قرار میداد این حالت پیش نمی امد ...

   مکروریانها خط اول کرزی و مخالفین است چونکه هوتخیل قلعه زمانخان تپه قوالها ..... در همسایگی ان قرار دارد شاید میدان هوایی و ریاست جمهوری و مرکز شهر از این نواحی مورد تهدید قرار گیرد اگر که قوای امنیتی بیدار نشوند ..

   چندی قبل سید حامد نوری را در همین ساحه نامردانه شهید نمودن مامون خود باید مناطق خطر را تفکیک میکرد ..

   اعمال قبیله که شنیدن حقایق ایشانرا تا سرحد جنون پیش میبرد در عقب این عمل غیر انسانی قرار دارند .

 • من ضمن اینکه این عمل خائنانه وغیرانسانی را محکوم میکنم اما میخواهم بگویم که این حادثهء هولناک یکبار چهره عفریتی عصبانیت وتحمل ناپذیری را درکشوری بنام افغانستان به نمایش گذاشت. به نویسنده گان ژورنالیستان واهل ادب وتحقیق لازم است که مواظب جان خویش نیز باشند وبرای هیچ خویش را قربانی نسازند

 • سلام!
  از این واقعه اظهار تاسف می کنم. واقعن کاری خوبی نشده است. اما مامون نویسنده شجاعی است. به یادم دارم یک بار در هر ماه، در لیسه استقلال برنامه گفتگو از طرف بنیاد آرمان شهر برگزار می شد و ما از دانشگاه با دوستان خود گاه گاهی می رفتیم. یک روز در گفتگو مامون هم بود و ما متوجه بودیم که چقدر حریفان و دشمنانش از هر طرف دندان می خاییدند.
  در کتاب اش به نام " اسرار مرگ دکتور نجیب الله" معاون شهرداری کابل را هم نام گرفته بود. متاسفانه نام معاون شهرداری به یادم نیست. تلویزیون طلوع در یک برنامه از معاون شهرداری و مامون دعوت کرد تا گفتگوی مستقیم داشته باشند. مامون با اسناد و یک شاهد زنده به برنامه آمد و از نوشته کتاب خود در مقابل معاون شهرداری دفاع کرد. نتیجه این شد که چند روز بعد از آن برنامه معاون شهرداری گم شد و دیگر کسی از او نشنید و تا حال معلوم نیست که کجا است.
  نمایشنامه را که در باره ی عبدالخالق نوشته بود و چاپ شد . آن زمان من در کابل بودم، برایش اجازه ی نمایش داده نشده است. حتی بعضی می گفتند که شاید این نمایشنامه را خارج از افغانستان بر روی پرده بیاورند.

 • اگر به گفتن حقیقت می روید، تنبان نپوشید!

  آنهایی که می خواهند حقیقت بگویند باید آمادهء پذیرش همه پیامد هایش باشند. مامون این شجاعت را دارد و همیشه داشته است که آنچه حقیقت می داند بگوید و از کسی ترس هم نداشته باشد. دشمنان مامون همه تنها قبیله سالاران نیستند. کتاب اخیر مامون "رد پای فرعون" دشمنی ایران را نیز کمایی کرده است.

 • اگر مامون با نوشتن " رد پای فرعون " دشمنی ایران را کمایی نموده است , باید توسط یک هزاره تیزاب پاشی شده باشد .

  • خانم سوتیا جان
   هزاره تو را چه کار کرده که اینقدر عقده داری
   نکند به کدام جای تو هم تیزاب یا کدام چیزی ‍‍انداخته باشد که قیاس می کنی و هر انداختن منجمله تیزاب انداختن را کار هزاره می دانی
   از این به بعد بیشتر فکر کن و نظر بده

  • محمد !

   هزاره یگانه قومی است مانند پشتون خود کش بیگانه پرست که افغانستان دارد . جنگیدن هزاره ها در مقابل عراقی ها در زمان جنگ ایران و عراق و بعد بی احترامی هزاره ها در مقابل قزل باش های کابلی و جا دادن جاسوس ایران علی مزاری به داخل کابل و پیروی از زنا کاری چون محسنی و پای بوسی امریکایی ها و کرزی توسط قانونی و خلیلی . . خلاصه اینها همه میرساند که هنوز هم هزاره عاشق " اغا " های ایرانی هستند و اگر وقتش بر سد هر خواسته برادران " مومن - ایرانی " خود را در داخل افغانستان بر اورده خواهند ساخت . من با هیچ قومی خصومت ندارم ولی اتحاد و جنگیدن هزاره ها در صفوف طالبان ملاه عمر و یا اکمالات هزاره های جاغوری و بیسود و دیگر قشلاق های هزاره جات توسط ایرانیان فرقه عسکری 78 امام زین العابدین " بیمار " مشهد در زمان حکومت چهارده ساله ح د خ ا , میرساند که هزاره ها همیشه بدون اینکه از دماغ خود کار بگیرند در پی خون برادران افغان خود به ارزان ترین قیمت دار و ندار خود را به " داو " زده اند . و در نتیجه مانند همیشه " بازنده " بوده اند .

  • صفات نیک مثل مزدوری انگریز پاکستان ایران روس و دختر با خر تبادله کردن انتحار و کوکنار از پتانهااست. رییس جمهور پتان خرج دسترخوان خود را از ایرانی میگیرد و برای خدمت به روسیه اعزام شد. صفات نیک خیانت و قرآن زیر پا کردن از همی پتانهااست. خداوند ما را از شر پتان و اواغن به دور دارد.

  • سوتیا جان!

   هزاره به گفته شما نباید از دیگران کمک بگیرند ولی شما غول های آخور قبیله حق دارید تا پنجابی ها، سندی ها، عرب ها و غول پاکستانی را برای کشتن و نابودی سایر اقوام دعوت کنید. واقعاً شما غول ها عجب منطقی دارید.

  • من هزاره نیستم! ولی هزاره هارا دوست دارم. کابل مسکن و ماوای من است. تا آنجا که بخاطر میاورم در کابل به سوال گری سر نخورده ام که هزاره بوده باشد! این خود میرساند که این مردم تا چه اندازه مردمان مغرور، با استغنا و سخت کوش اند. شما یک احصائیه گیری از گدا های کابل بکنید آنگاه میزان استغنا،غرور و شرف اقوام را در خواهید یافت.

   هزاره ها مردمان با استعدادی اند و زمانی که حتی از دهات به شهر میایند سریعتر از دیگران به روال زنده گی شهری توافق میکنند و در تناسب به فرصت هایی که دارند بیشتر از هر قوم دیگری استفاده موثر میکنند و پیشتاز میشوند.

  • سوتیا جان!

   اینکه میگویی بنابر دشمنی کمایی کردن ایران، مامون را یک هزاره تیزاب پاشی کرده است، کاملاً به منطق یک غول شباهت دارد. از غول های چون شما منطق دیگری توقع برده نمیشود.

  • عربها , پاکستانی ها , برای کمک به ملا عمر مسلمان به افغانستان امده بودند و توسط مردم افغانستان مانند نجیب الله و ببرک کارمل و دیگران به مقاتبل شان جنگیده شد . از اینکه شما عقده گرفته میخواهید افغانستان را به ایران بفروشید و یا نام کشور را به خراسان تبیدیل کنید و یا هزاره ها را به جنگ به مقابل باقی مردم افغانستان اماده میسازید خود یک جنایت است و فرقی بین شما و ملا عمر نیست . تعصب چشمان شما را کور ساخته است و نمیتوانید ببینید که هیچ فرقی بین پشتون زیر رنچ و هزاره زیر رنج در این کشورموجود نمیباشد و شما ها باید برای رهایی هردو بجنگید تا هردو قوم به پای خود بیستاند .

  • سپهر یا سپر اوغان "سوال گری " به فارسی "خیرات خواستن " "گدایی کردن " " دست پیش مردم دراز کردن" هنوز درست فارسی را یاد نگرفته یی اوغان خیمه نشین

 • کارهرکس که باشد پیش ازپیش برنامه ریزی شده بوده امروزمامون باقلم خودجگرتمام خائنین رادریده وخواب برایشان حرام شده است به اخطارو به ترساندن نتوانستندکه مامون راازحقیقت گفتن بازدارند بلاخره کارخودراکردند این شیاطین حتمن ازبطن ابلیس پیداشده اند ورنه یک انسان به انسان دیگرچنین نمیکند به امیدصحت مندشدند مامون عزیز خداونددشمنانت راسرنگون وشرمسارگرداند.

  • اقاى رزاق مامون انقدر جنايات داخلى و خارجى را افشاكرده و فرعون هاى ايران و با كستان در كمين او اند.اكر در داخل كشور او بخواهد ادامه بد هد كار خيلى غلط است.انجا امنيت نيست .و اين شخص دشمن زياد دارد. مشوره من حقير مامون عزيز از كشور بيرون برا و تا ميتوانى از كلوى جنايت كاران بكير.اكر در داخل باشى اين دوسازمان استخباراتى با تجربه و ترويست برور ايران و با كستان بيوسته بلان جور ميكنند يكى بى ديكر تا ترا بكشندهرجه باشى جان ودل ما هستى از مسعود كرده زرنك نيستى.تو جرا مفت خودرا از دست ميدهى تو به درد مردوم ما ميخورى. هرجه عاجل اقدام كو برادر عزيز.جان نكاه كردن فرض است.

 • کله هاخالیست
  کله هاخالیست خالیست آدم عاقل کجاست
  دشمن علم اند قبایل مردمش نائل کجاست
  من نبینم فردعاقل اندرون این قبایل
  همه اند فاقد دانش عاقلش فاضل کجاست
  پوچ گوید وچرندگربه لب آرد سخن
  صدرمجلس مینشیند جای آن جاهل کجاست
  جهل کندبرکشورما دونیم قرن رهبری
  تارها یابیم زجهل حل این مشکل کجاست
  ازلج وسرتنبه گی تابه فرق اندغرق همه
  غرق بحرجهالت عمق این ساحل کجاست
  حکمرانی می نمایند بربنیاد جعل وریا
  ازقبیله جعلکاری دگراین حاصل کجاست
  مسخ کردندازحسادت دشمنان تاریخ ما
  غفلت ما راببین و دشمنان غافل کجاست
  هرستم آید به ما ازدست خانان قبایل
  میکشیم ودم نیاریم جرئت دردل کجاست
  کرزیان وطلبان اند دشمنان دین وملت
  این غلامانِ دله رارحم برسائل کجاست
  سنگ انصاف نیست شد از ترازوی جهان
  عدل از کی تو بجویی حاکمان عادل کجاست
  میکُشد آخر ترا گر واسطه سازی خدا
  ترس نباشد ازخدایش رحم آن قاتل کجاست
  راست گفتن جرم باشد درزمان ماکنون
  راستگوزولانه گردد دروغگوباطل کجاست
  رخت خودبستم راهب تا روم زین جهل به دور
  جستجو ی شهرعلمم راه آن منزل کجاست

 • این جنایتکار پشتون که از طرف حزب اسلامی یا از طرف ‌ای س‌ای پاکستان وظیفه داشت که آقای محترم ما مون ترور کنند تا به‌‌ هدف شوم شا ن

  برسند این پشتون‌ها ی نامردا همیشه وقت دست با هم چنین جنایت میزننده

  مثلا در برای احمد شاه مسعود
  عبدالرب رسول سیاف به مدت دو هفته در خواجه بهاءالدین مهماندار دو تروریستی بود که احمد شاه مسعود را در 9 سپتمبر2001 به قتل رساندند.

  دو تروریست عرب وابسته به القاعده از خاک پاکستان و از محدوده ی تحت کنترول طالبان عبور نمودند، به سلامت به پایگاه احمد شاه مسعود د رخواجه بهاءالدین رسیدند، مدت دو هفته مهمان استاد سیاف بودند، اطرافیان احمد شاه مسعود را متقاعد ساختند مسعود را تشویق کنند که به آنها اجازه ی مصاحبه بدهد، از سیستم امنیتی مسعود که عملاً یکی از با تجربه ترین و زبده ترین سیستم های امنیتی بود عبور نمودند و با انفجار بمبی مغز احمد شاه مسعود رهبر مقاومت را در چند ثانیه متلاشی ساختند. مسعود حتی فرصت سخن گفتن پیدا نکرد. یکی از تروریست ها در جا کشته می شود. دیگری فرار می کند و در حالیکه به نظر نمی رسد او هیچ راه فراری از دره ی پنجشیر به بیرون داشته باشد، دستگیر نمی شود و توسط نیروهای امنیتی به قتل می رسد. بدین ترتیب تنها سرنخ موجود از بین برده می شود. چرا؟

  سوال اساسی این است که آیا تمام این ماجرا می تواند بدون همکاری حلقات اطراف مسعود اتفاق افتاده باشد؟ چرا سیاف دو هفته از دو تروریست عرب پذیرایی کرد و چرا به مسعود توصیه نمود تا با آنها مصاحبه نماید؟ چطور ممکن است که سد امنیتی محافظین مسعود قادر به کشف توطئه ترور احمد شاه مسعود نشده باشد؟
  مهمانداری عبدالرسول سیاف از خبرنگاران عرب آن هم به مدت دو هفته در مهمانخانه ی ویژه و توصیه ی استاد سیاف به احمد شاه مسعود برای قبول مصاحبه دو خبرنگار عرب سوال اساسی را در برابر آقای سیاف قرار می دهد که بوسیله شواهد دیگر تقویت می شود. در زمان ترور احمد شاه مسعود طالبان مسایل قومی را در کشور به شدت حاد ساخته بودند. استاد سیاف از موتلفین ناراضی احمد شاه مسعود محسوب می شد. اعتماد مسعود به استاد سیاف تضعیف شده بود و عده ای از اطرافیان مسعود به صداقت آقای سیاف مظنون بودند و معتقد بودند که آقای سیاف با طالبان مخفیانه روابط دارد. سیاف تیزهوشتر از آن بود که رد پایی از خود بر جای بگذارد. اما بعد از سقوط طالبان و ایجاد حکومت جدید تجارب متعدد نشان داد که استاد سیاف به هیچ وجه با شورای نظار سر سازگاری ندارد و شورای نظار را غیر قابل اعتماد می داند. در تمام معادلات قدرت او خود را به کرزی و همتباران پشتون خود نزدیک تر نگه داشت و از تمام برنامه های آنها حمایت نمود. استاد سیاف بعد از آمدن محمد ظاهر شاه به کابل به افتخار وی در اقامتگاه خود در پغمان مهمانی شاهانه ای بر پا نمود و با کشتن دهها گوسفند از ظاهر شاه پذیرایی نمود. استاد سیاف خود را بین دوستان واقعی خود یافته بود

 • Bina !

  به جای اینکه مشوره میدهی که مامون خان باید بر اثر این واقعه جزیی از افغانستان فرار را بر قرار ترجیح دهد . . چرا چند نفر را با خود گرفته داخل افغانستان نمیشوید برای همکاری و جنگ نا تمامی مردم افغانستان برعلیه کافرونه " امریکایی " ها و " ناتو " و دست نشانده های محلی شان . و یا چرا همه را برای کمک به مامون خان ترغیب نمیکنید . اروپا پر از مبارزان تقاعدی است ولی هیچ کدام شان جراات داخل شدن به افغانستان را ندارند به جز چند تا پرچمی , این را شما خوب میدانید که افغانستان به چند تا از جان گذشته و فدایی نیاز دارد , نه به جهادی و دست پرورده های غرب و کسانی که برای فرقه و یا حمعیتی کار میکنند .

  • سوتیا جان!

   نمیدانم شما چه میگویید؟ آیا در طول سی و چند سال اخیر طیف های راست و چپ، شاه خیل، مجاهد و طالب به ثبوت نرسانده اند که در جنایت و بدی در حق مردم شان جوره ندارند؟

   سگ امریکایی و ناتو بر رهبران و صفوف افغانی شرف دارد.

 • سهراب سپهر خان !
  من دشمنی با هیچ کس ندارم و این مسله شخصی من و یا شخصی مامون و یا یک نفر هزاره بالخصوصی نیست بلکه در مجموع اخلاق سیاسی و اجتماعی قوم هزاره ( اصلاء قانوناء در کشور که دموکراسی افغانی حکم فرما باشد انگشت به طرف قومی خاصی بلند نمودن " جرم " مطلق است ) ولی از جایکه مانند قوم پشتون برادران هزاره خود را از زمانه های قدیم انگشت نما ساخته اند , میشود گفت که در قضیه مامون شک کردن به ایشان جایز است . شما از جمله اخلاقیت فقط شاید اخلاق ( غول ) ها را میدانید ولی در مجموع اخلاق به خصایص شخصی شخصیتء کسی اطلاق نمیگردد , راه و روش سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و مذهبی یک کشور نمایانگر اخلاقیات مثبت و یا منفی ان جامعه خواهد بود و میباشد . اگر برادران هزاره در زمانیکه امیر عبدالرحمن خان به جنگ در مقابل روس ها و در عین زمان در مقابل ایرانی ها و از جانبی در مقابل سخت ترین و موذی ترین دشمن افغانها یعنی ( انگریز ) در گیر بود . . . از وسط افغانستان با نعداد چهار هزار نفری نمیخواستند که به مرکز حمله کنند . . .و شرایط ضعف حربی و اقتصادی و سیاسی افغانستان را برای دشمنان افغانستان مهیا نمیساختند , همه متوجه موجودیت مثبت این قوم میشدند . ولی از جانبی وقتی روس ها " پنجده " را به زور در حالیکه عبدالرحمن در مجلسی انگریز ها در راولپندی در گیر مشاجره سخت بود , از کشور جدا ساختند و از جانبی تمام راجپوت ها و اهل هنود هندوستان را انگریر برای اخرین تباهی افغانستان عقب سرحدات افغانستان جمع نموه بودند . . برادران هزاره چرا این موقع را برای گرفتن انتقام مثلاء از یک سنی و یا یک پشتون و یا یک پادشاه ظالم انتحاب نموده بودند ؟ و اگر برادران هزاره در گرفتن کابل قبل از امدن عبدلرحمن از دعوت ملکه انگلیس از راولپندی به کابل , کابل را تسخیر میشدند , ایا میتوانستند در مقابل ایران سینه سپر کنند ( هردو " مومن " هستند ) و یا پنجده را دوباره از روس میگرفتند و یا با عسکر انگلیس و دشمنان دینی و خونی افغانستان اهل هنود که در انتقام گرفتن به حساب خودشان از اولاده ابدالی و غزنوی دقیقه شماری مینمودند , , بیاستاند ؟ از جایکه حکومت داری در ازمنه قیدیمی بهترین رواج ان برای منفعت رعایا همان " میراثی " بودن ان بود , اگر برادران هزاره در انتقام گرفتن از عبدالرحمن کامیاب میشدند , افغانستان یک طواللبلد و عرالبلدی بود با در های باز و بدون محافظ برای همه همسایه ها حتی برای تاتار ها و منگول های چین . در گذشته نزدیک همه دار و ندار سیاسی و اقتصادی برادران هزاره مقابل همه شما ها است , ان را ضرب و جمع و تفریق نماید خود خواهد دانست که در تجزیه افغانستان و ساختن خراسان حتی حاظراند که با داکتر نت " نصیر کامجو اتحاد کنند و از موجودیت شاغلی قانونی و شاغلی خلیلی در قصز کرزی خود میتواند حدس بزنید که اینها چه خیالاتی در سر دارند . البته قوم زیر رنج و بدبختی هزاره مانندء همه اقوام دیگر افغانستان قابل احترام هستند و هیچ ربطی به جنایات چند تا رهبر فروخته شده ندارند و بزودی مانند دیگر باشنده گان این سرزمین مالک اصلی این وطن خواهند شد .

 • سویته جان بازهم بی خلته فیرمیکنی عبدالرحمن نوکرانگلیس بوداوهیچگاه باانگلیسهادرگیرجنگ نشده نمیدانم توبااین همه چرندیات خودچی راثابت میکنی

 • با شرایطی که دزدان کلکان و هزاره های هزاره جات در کشور به وجود اورده بودند , عبدالرحمن مجبور به شکستن شد . و مجبور شد که نیم افغانستان را قربانی سازد ورنه راجپوت ها به سرکرده گی انگریز تخم افغانها را از روی زمین گم میکردند . زیاد حوصله نیست برادر خان برو پشت کارو بارت . مه نه از عبالرحمن خوب میگم و نه هزاره ها را توهین ولی واقعیت همین است که گفتم . بای .

 • تاریخ پاک شدنی نیست. عبدالرحمن مفعول سلیمان کوهی به کمک توپ و تفنگ انگریز قندهار امروز را که محل بودباش هزاره ها بود گرفت. نواسگان این پست فطرت دختر با خر تبادله کرده انتحار و کوکنار را صفت خود کرده اند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس