صفحه نخست > عکس > سرنوشت افغانستان، تونس یا سودان؛ فرار قبیله سالاران و پایان چند قرن (...)

سرنوشت افغانستان، تونس یا سودان؛ فرار قبیله سالاران و پایان چند قرن استبداد یا تجزیه؟

با توجه به تجربه ی ده ساله ی اخیر، به نظر نمی رسد، قبیله سالاران با مفاهیمی مانند آموزش، مکتب، دموکراسی، حقوق بشر و ...خو پیدا کنند و به حقوقی برابر با سایر شهروندان یک جامعه راضی شوند.
جمعه 21 جنوری 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

برای خواندن پرسش ها درباره طرح تجزیه افغانستان از مخالفان، موافقان و نه مخالفان و موافقان و شرکت در گفت و گو اینجا را کلیک کنید.

بیش از دو قرن است که جنایتکاران قبیله، سرزمینی که نامش را افغانستان مانده اند، به دوزخی تبدیل کرده و از هر نوع جنایتی مانند برده داری، نسل کشی، کوچ اجباری، تبعیض و غارت زمین دست برنداشته اند. این جنایت های قبیله سالاران که از نواحی مختلف پاکستان امروز آغاز شد و با بیرون راندن، غصب زمین و کشتار باشندگان جنوب افغانستان امروز ادامه یافت، در رژيم طالبان ادامه پیدا کرد و در رژيم مافیایی کرزی نیز تلاش هایی در همان راستا صورت گرفته است. حامد کرزی و سایر رهزنان و جنایتکاران قبیله، تلاش دارند، بار دیگر قدرت را بصورت کامل در اختیار قبیله قرار داده و استبداد قبیله سالاران را در قرن 21 نیز ادامه دهند.

با توجه به تجربه ی ده ساله ی اخیر، به نظر نمی رسد، قبیله سالاران با مفاهیمی مانند آموزش، مکتب، دموکراسی، حقوق بشر و ...خو پیدا کنند و به حقوقی برابر با سایر شهروندان یک جامعه راضی شوند.

انقلاب در تونس؛ جل و پلاس استبداد در حال جمع شدن است

در سودان اکثریت قاطع به تجزیه رای داده اند

و اما در سودان با اینکه هنوز نتایج نهایی رفراندم برای تجزیه مشخص نیست اما رسانه های بین المللی خبر داده اند که اکثریت قاطع کردم به تجزیه رای داده اند. بحث های گسترده ای اکنون برای انتخاب نام برای قسمت جنوبی سودان آغاز شده است. یکی از نام های پر طرفدار در این کشور به واسطه مجاورت در رودخانه ی نیل " جمهوری نیل" می باشد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • تجزیه تنها راه حلی دائمی معضل پتانها و تمامت خواهی آنان است. به امید تاسیس جمهوری دموکراتیک جدید به جای اوغانستان.

 • سلام به‌‌ موافقا ن تجزیه اوغانستان انشا الله که اوغانستان تجزیه میشود تجزیه شدنی هم است و تجزیه هم میگردد یگانه راه حل آ رامی امنیت انکشاف و ترقی اقوام غیر پشتون در همین تجزیه شد ن است و آمد ور هستیم که مردومی غیراوغان اصلی‌ موز ه را درک کنند که هرچه زوتر کشور از دست آدم‏ های جاهیل نجات بیتم که دیگر
  پشتون‌ها نه ‌توانند نظرهای عقب‌مانده‌ی خود را بر دیگران تحمیل کنند

  • آقای خراسانی ! هر وقت از شر جاهلی مانند خودتان رهایی یافتیم ، بدانید و آگاه باشید که از شر دیگر جاهلان اتوماتیک رهایی می یابیم . مردم و باشنده گان سرزمین ما تصمیم خواهند گرفت که وطن مشترک ما تجزیه شود یا نه ، نامش اوغانستان باشد یا خراسان . همین انشا الله انشا الله ما را خراب خراب کرده ، چرا کار خدا را با کار بنده ها بگفته برادران پختون ما گد و ود میکنید .

   خراسانی جان ! باور کنید از پیامهای بی ربط ، تکراری و سراسر یکنواخت شما واقعأ خسته شده ایم ! آقای سلیمان چی دوستانه و عالمانه شما را نصیحت و رهنمایی نمودند ، مثلیکه خر شما هم مانند تنوید و شبیر یک لنگ داشته سرسر خود میخندید . یک مشورۀ دوستانه برایتان دارم اینکه کمی سواد نوشتن بیآموزید وبعد ازآن غالمغال اوغانستان و خراسان را سر کشید تا کسی به فرموده های شما ارجی نهد !

 • بسیار جای تاسف است که امروز هر کس و ناکس باسرنوشت کشور ما بازی میکنه واقعا تجزیه کشور کار یک مشت جاهل بوده میتانه و بس.......

 • سلام آقای مزاری این نظر شما‌ها پشتون‌ها است که دست از سریع ما فارس زبان‌ها وار نه می دارند هم در وطن از دست شما‌ها فراری هستیم و هم درخارج از کشور ازدست شماهاعذاب هستیم هموطنان
  ما با صد بدبختی خود را در یک کشور بهتر میرسنند که یک زنگی انسانی آرام داشت باشند ولی‌ دولت پشتون زوی‌ها ی تا ن درخارج از کشور هم ماندگار مانیست !!!و حال از نظر دادن هم محرم هستیم ؟

 • فاشیزم پشتونی، یک جریان بسیار سر تمبه، شله، یک دنده، کور منطق و بسیار جدی برای رسیدن به هدف های شوم و شیطانی خویش است. همین جریان فاشیزم پشتونی در دوصد و پنجاه سال سرزمین ما و مردم ما را به صدها مصیبت گرفتار ساخته و امروز هم در جهت تباهی ما با بیباکی تلاش دارد.

  میگویند که " اگر دنیا را آب بگیرد، مرغآبی را تا لنگش ". اگر اوغانستان در آتش بسوزد، اگر مردمش در فقر و بدبختی و سیاهروزی دست و پا زند، اگر از آسمانش سنگ ببارد و از زمینش خون بجوشد، اگر سیلاب ها بیاید، اگر زلزله ها شود، اگر کشور از یک رو به دگر رو گردد، اگر تجاوزگر خارجی بیاید، اگر تاراجگر داخلی بیاید، اگر شب باشد، اگر روز باشد، در هر وقت، در هر حالت، در هر وضعی فاشیست های پشتون کار خود را میکنند و در قصه ای هیچ چیز دیگر نیستند جز عملی ساختن هدف های عظمت طلبانه و برتری جویانه ای پشتونیستی.http://ahmadshahmassoud-orodbo...

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس