صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > قاتل اجمل نقشبندی کیست؟

قاتل اجمل نقشبندی کیست؟

اجمل نقشبندی به بیرحمانه ترین شکل ممکن سر بریده شده بود. در آن هنگام طالبان و بويژه گروه ملا دادالله کشتن اين خبرنگار را بر عهده گرفتند.
کابل پرس
دوشنبه 12 آپریل 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: روز شنبه والی هلمند گلاب منگل در یک نشست خبری اعلام کرد که نیروهای امنیتی يک گروه تروريستی را در اين ولایت بازداشت کرده اند و در میان بازداشت شدگان سه شهروند ایتالیایی نیز می باشد. او ادعا می کند که اين گروه پنجصد هزار دالر آمریکایی از شورای کویته در پاکستان برای انجام رشته عملیات های تروریستی به شمول کشتن وی یعنی والی هلمند دریافت کرده اند.

در میان اظهارات والی هلمند یک نکته نیز وجود داشت که کمتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. والی هلمند گفته است که این گروه سه سال پیش، در کشتن اجمل نقشبندی دست داشته است.

خبر کشته شدن اجمل نقشبندی سه سال پيش در ماه اپریل دو هزار و هفت منتشر شد. او به همراه یک خبرنگار ایتالیایی در هلمند ربوده شده بود.

دولت ایتالیا برای حفظ جان خبرنگار خود رسما وارد مذاکره با طالبان شده بوده بود و در قبال پرداخت پول و آزادی چند زندانی طالب، خبرنگار ایتالیایی آزاد شد. گرچه اکنون هر از چند گاه خبرهایی از آزادی فرماندهان طالب با فرمان کرزی در رسانه ها نشر می شود اما در آن زمان دولت افغانستان به شدت با مبادله ی افراد طالب با اجمل نقشبندی مخالفت کرد.

اجمل نقشبندی به بیرحمانه ترین شکل ممکن سر بریده شده بود. در آن هنگام طالبان و بويژه گروه ملا دادالله کشتن اين خبرنگار را بر عهده گرفتند.

ماجرای تکان دهنده ی کشته شدن خبرنگار افغانستان، باز هم در سال 2009 تکرار شد و اینبار سلطان منادی در قندوز کشته شد و خبرنگار غیر افغانستانی که همراه با او ربوده شده بود، آزاد شد.

تکرار موارد حمله به خبرنگاران توسط گروه های مختلف مانند طالبان و نيز نهادهای مختلف امنيتی، بوضوح نشان می دهد که دولت افغانستان هيچ ارزشی برای آزادی بیان و محافظت از جان شهروندانش قایل نیست.

اظهارات والی هلمند گلاب منگل درباره کشته شدن اجمل نقشبندی در حالی صورت می گیرد که اخیرا حامد کرزی برای نزدیکی بیشتر با گروه طالبان، برنامه های مشخصی را روی دست گرفته و برای برآوردن آن به هر راهی متوسل می شود. کرزی علی رغم تقلب برنامه ریزی شده ی خود و گروهش در انتخابات ریاست جمهوری که به پیروزی مجدد وی (؟) منجر شد، عوامل خارجی و بويژه سفارتخانه ها را متهم به تقلب در انتخابات کرد. چنین به نظر می رسد که اظهارات منگل به نوعی در ادامه ی برنامه ی کرزی صورت می گیرد که گروهی که سه شهروند ایتالیایی (با تاکید بر ایتالیایی بودنش) در آن است، در برنامه ی ترور ناموفق وی دست داشته و همین گروه سه سال پيش انجمل نقشبندی را به قتل رسانده است.

با توجه به کارنامه ی دولت افغانستان و مقامات بلندپایه به شمول والیان و دروغ های فراوانی که گفته اند، نمی توان نه برنامه ی ترور والی را باور کرد و نه کشته شدن اجمل نقشبندی را بدست این گروه.

اگر افغانستان نهاد قضایی مستقلی می داشت و در فساد و وابستگی مانند اکنون غرق نبود، امیدی به یافتن قاتل حقیقی اجمل نقشبندی و خبرنگاران دیگر وجود می داشت.


آیا سلطان منادی به این شیوه توسط کماندوهای انگلیسی کشته نشده است؟

نیروهای آمریکایی با اسلحه های دوربین دار، مردم را به رگبار می بندند. در میان کشته شدگان دو خبرنگار خبرگزاری رویترز نیز می باشد. در این ویدئو به خوبی دیده می شود که دوربین اسلحه روی دو خبرنگاری که دوربین خبرنگاری بدست دارند زوم می شود.

چهار شنبه 7 آوريل 2010, نويسنده: کابل پرس?http://www.kabulpress.org/my/s...بیست خبرنگار در رژيم حامد کرزی در افغانستان کشته شده اند

شیما رضایی، میوند، نادیه انجمن، عبدالقدوس، کریستین استروو، کارن فیشر، رحمان گل، اجمل نقشبندی، ذکیه ذکی، شکیبا سنگه آماج، عبدالمنیر، انور صالح، کارستن توماسن، صمد روحانی، جاوید احمد، سلطان منادی، جان الله هاشم زاده، احسان الله شهید زوی، میشل لانگ و روپرت هامر

سه شنبه 12 ژانويه 2010, نويسنده: کابل پرسhttp://www.kabulpress.org/my/s...


سانسور در افغانستان

با نگاهی ویژه به سانسور در رژيم حامد کرزی/ کامران میرهزار/ کتاب الکترونیکی خزان 1388- نوامبر 2009/ انتشارات آی پی پلنز با همکاری کابل پرس/ تکثیر، انتشار، اقتباس يا ترجمه ی این اثر و هرگونه استفاده ی دیداری و شنیداری و الکترونیکی از آن بدون اجازه ی نويسنده ممنوع می باشد.

سه شنبه 24 نوامبر 2009http://www.kabulpress.org/my/s...


ویدئوی مرتبط

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس