صفحه نخست > حقوق بشر > کوچی ها نقش تاریخی خود را برای جنایات حاد در افغانستان پیش می برند

کوچی ها نقش تاریخی خود را برای جنایات حاد در افغانستان پیش می برند

کابل پرس
دوشنبه 20 جون 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: کوچی ها در حدود دو صد سال اخیر، سربازانی برای حاکمان مستبد افغان بوده اند تا از راه کشتار و چپاول، صاحب زمین های وسیع در نقاط مختلف کشوری شوند که با کمک استعمار بریتانیا نامش افغانستان گذاشته شد. حاکمان افغان از هیچ تلاشی برای نسل کشی، برده داری، کوچ اجباری و تبعیض دریغ نورزیده اند و این خشونت ها به عنوان سیاست پایدار حکومتی تا زمان رژيم قومی قبیله ای حامد کرزی ادامه یافته است. حکومت کرزی رسما در موضع طالبان قرار دارد و ارگ ریاست جمهوری به مرکزی برای ترویج خشونت و ترور علیه مردم شده است. حکومت به شدت اخبار مربوط به کوچی ها به مناطق مختلف افغانستان را کنترل و سانسور می کند.

در تازه ترین خبرها آمده است که کوچی ها که از پشتیبانی کامل طالبان و حکومت طالبی کرزی برخوردارند، در مناطق مختلف مانند بهسود، دایمیرداد، ناهور دست به خشونت زده و برای ادامه این خشونت ها در مناطقی مانند مالستان آمادگی می گیرند. پیش از حمله امسال کوچی ها، همکاران و همفکران طالب افغان، راه های مناطق مختلف غزنی را بر روی مردم بسته اند.

اکنون سه روز است که درگیری بین مردم منطقه ناهور و کوچی طالبان ادامه دارد. نمایندگان ناهور و جاغوری در شورای ولایتی غزنی به خبرنگاران گفته اند که کوچی های طالب از پیشرفته ترین امکانات نظامی و وسایل ترانسپورتی از مناطق خوات که متصل به دایمیرداد است ومنطقه خوگیانی غزنی به ناهور حمله کرده اند. در حمله کوچی طالبان در سه روز گذشته 26 قریه توسط کوچی طالبان در ناهور چپاول و به آتش کشیده شده وهفت تن از ساکنین محل نیز به قتل رسیده اند.

به گفته ی حمید الله دانش نماینده ی جاغوری در شورای ولایتی غزنی، هم اکنون کوچی های طالب در منطقه قیاغ با ایجاد یک پایگاه سیار راه عبور و مرور به سوی مالستان وجاغوری را نیز بسته اند.

پس از بسته شدن راه قره باغ به سوی مالستان وجاغوری توسط طالبان، مردم این دو منطقه از مسیر ناهور به سوی غزنی وبالعکس عبور ومرور می کردند.

منطقه قیاغ در زمان حکومت طالبان در سال های 1376 و1377 منطقه مرزی بین حکومت طالبان ومردم هزاره ناهور، جاغوری ومالستان بود

در همین سالها این سه منطقه هزاره نشین از سوی طالبان در تحریم اقتصادی بسر می برد به همین سبب پشتونهای غزنی در آن سالها شانس خوبی برای تجارت داشتند. در همان سالها قیاغ تبدیل به بزرگترین بازار کالا ومواد غذایی قاچاق تبدیل شده بود که توسط پشتونهای غزنی در آنسوی قلمرو طالبان انتقال داده می شد.

در آن سالها طالبان هزاره های مالستان جاغوری وناهور را حتا به جرم انتقال یک کیلو چای نیز مجازات وزندانی می کردند. اکنون در خرابه های همان بازار کوچی های مسلح طالبان، پایگاه سرکوب و راه بندان ایجاد کرده اند. جنایات سیستماتیک طالبان علیه مردم بويژه مردم هزاره در رژيم امارت اسلامی توسط بسیاری از نهادهای بین المللی حقوق بشر مستند سازی شده است.

از سوی دیگر طبق گزارش های مردمی، کوچی ها در دو منطقه مالستان نیز با پیش رفته ترین امکانات نظامی شان در کوه های مشرف بر مالستان موضع گرفته اند.

مردم مالستان می گویند که کوچی های طالب از اجرستان به سوی مالستان حرکت کرده ودر مناطق "سوسه مکنک" ومنطقه " قوشنک که مرزبین مالستان واجرستان می باشد در کوه موضع گرفته ومنطقه را زیر نظر دارند.

مردم می گویند گرچند تاهنوز کدام حمله ی از طرف کوچی طالبان صورت نگرفته اما کوچک ترین جرقه ی می تواند باعث جنگ وقتل غارت در مالستان شود.

از مناطق بهسود و دایمیرداد نیز گزارش شده که کوچی ها و طالبان در هماهنگی کامل با مقامات ارگ نشین در کابل و والی ولایت میدان قرار دارند. هزاران خانواده از این منطقه در نتیجه یورش کوچی طالبان مجبور به ترک خانه های خود شده اند. کوچی ها بدون هیچ نگرانی در این مناطق رفت و آمد کرده و به چپاول و غارت می پردازند.

در طول سال های 1375 تا 1377 که تمام مناطق هزاره نشین توسط طالبان در محاصره قرار داشت و این گروه حتا مانع کمک های انسان دوستانه موسسات بین المللی وحقوق بشری می شدند. در همین سالها صد ها تن و به خصوص کودکان و زنان در مناطق مالستان، جاغوری و ناهور از گرسنگی جان دادند.

راندن مردم هزاره از جنوب افغانستان و محاصره جغرافیایی آنان در مرکز از سیاست های پایدار حاکمان افغان بوده است. بنا به گفته ی مردم، در جریان محاصره مناطق مرکزی در زمان رژيم جنایتکاران طالب، تنها در ولایت دایکندی در همین سال های 1375 تا 1377، نزدیک به سه هزار زن وکودک در اثر گرسنگی جان باختند.

در منطقه دره صوف نیز که تا سقوط طالبان در برابر این گروه مقاومت انجام شد، صد ها تن از گرسنگی مردند و بقیه نیز با خوردن علف خود را زنده نگهداشتند.

در همین سالها در مناطق هزاره نشین در مرکز یک بوری آرد 100 کیلوگرم که به شکل قاچاق آورده می شد به 5 میلیون و پنجصد هزار افغانی خرید و فروش می شد.

جنایات کوچی ها در افغانستان جزو جنایات حاد علیه بشریت است و در صورت وجود سیستم شفاف و مستقل در دادگاه قابل پیگیری می باشد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • باید جواب این وحشیهای اوغو را با سلاح داد. مردم هزاره هر چی که میتوانند سلاح بدست آورده و از خود دفاع کنند.

 • ma mardome hazara badbakhtana anqard ke dar fikre akhond va chizhai mazhabi hastim dar fikr azin ke che kar konim ta azin bad bakhti nejat paida konim 1% ham nestim ba nazri man ma bayad ziyadtar syase bashim ta mazhabi bari qaumi khod chara andeshi konim ta mazhab ! tashakor hamid az ghazni !

 • اين جنايت كاران تا دندان مسلح بنام كوجى همه يكسره افراد كماشته اى اس اى هستند.با كستان توسط اين كروه بشتون تبار كشور ما در قبضه خود دراورده است.انها ميكشند و خانه هاى مردوم بيدفاع را ميسوزانند ,كسى باز خواست نميكند.انها تحت بوشش دولت مزخرف و او غان ملتى قبيله قراردارند.ازين موقع دولت با كستان استفاده ميكند كه بشتونها تحت تعقيب قرار نميكيرند و انها خلع سلاح نميشوند اى اس اى دربين انها به فكر ارام بلان ترور را ميسنجد.واقعا بيعدالتى همينجاست.قانون درين كشور نيست.كرزى زير باى دوشمن ميافتد و تسليم اى اس اى ميشود.در كشور شرايط مركبار و سياه طالبى قرون وسطايي حكمفرما خواهد شد .منظور با كستان نيست ونا بود كردن اولا اقوام غير بشتون و بعدا خود بشتونها دوطرف ديورند است.فعلا تو سط بشتونهاى باكستانى و زن فروشان مزخرف اوغان, كشور ما را به خاك و خون ميكشد.به طالب كفته عقب ان نكرد كه كى است تا ميتوانى بكش.شايد بعضى كشور هاى بزرك عقب اين جنايات ايستاده باشد.وكرنه به اين بيمانه قانون شكنى و جنايات عليه بشريت ,بايد در محاكم بين المللى كشانيده ميشد.
  اب از بالا جاى خراب است.وكرنه جندتا كوجى با كستانى جيزى نيست.انها غيرت هم ندارند تفنكش را كه بكيرى كريه ميكند و بى تفنك خواب كرده نميتواند هميشه مانند كركسان جبون در اضطراب است.ولى اين جنكها و كشت و خونها همه به نفع قبيله است.ببين تمام سروت مملكت را به اين بهانه به يغما بردند.اين جند تا بز با كستانى كه ميجرانند اين همه بهانه است.از همين بز ها كشور ما جه نفع دارد؟زمين حاصلخيز ما به ريكزار تبديل ميشود,كشور مارا به خاك و خون ميكشد,جرا؟بشتون است,دست نزن كه وحدت مزخرف ملى است.
  كدام وحدت ملى ؟ اينها جنايت كاران ملى و خاينين ملى هستند از كرزى تا غولترين كوجى.

 • این قوم وحشی را با تفنگ و چوب آدم باید کرد...

 • من نمیدانم این مردم هزاره کلان دارند یا نه؟
  کلان های مردم هزاره که نه منصب های بالا (تشریفاتی) نشسته اند نمی دانند که به زور و اعتبار همین مردم به این مسند رسیده اند و اگر این مردم نباشند هیچ وقت به این مسند نخواهند ماند و نخواهند رسید، پس چرا این ادم ها از منافع مردم نه، بلکه از مسند خود دفاع نمی کنند. اگر امروز هزاره ضعیف است و حقش پایمال میشود بخاطر نداشتن کلان مدبر و خوب است، اگر این مردم کلان داشته باشد (نه دلال زمین های دولتی) امروز مردم هزاره با استفاده از شرایط می توانست منفعت زیادی ببرد.
  امیدوارم که کمی بزرگان این قور بخود بیایند و یک کمی هم به مردمانشان فکر کنند در کنار اینکه به جیب شان فکر می کنند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس