صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > بخش هایی از مصاحبه سیما سمر در برنامه "چهره ها"

بخش هایی از مصاحبه سیما سمر در برنامه "چهره ها"

سیما سمر وابستگی به حزب وحدت و راوا را رد کرد اما حزب وحدت را مساوی به ملیت هزاره ما قرار داد
سليم پویان
جمعه 25 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بخش هایی از مصاحبه خانم سیما سمر با تلویزیون "طلوع" که تلاش فروانی کرد تا گذشته خودش را وارونه جلوه دهد.

این کلپ همچنان اسنادی را نمایش میدهد که قبلا بخشی از آنها در کابل پریس نیز انتشار یافته اند و وابستگی وی را به "شورای مرکزی حزب وحدت اسلامی" ثابت میسازد، چیزی که خودش آنرا رد کرد و خاطرنشان ساخت که حزب وحدت در لیستی از اعضای مرکزیتش نام وی را نیز درج کرده بود اما وی هیچگاهی به آنان "تعهد" نکرده است!!! اما وی نگفت که چه وقت و در کجا به این "لیست" اعتراض کرده است.

نکته جالب دیگر در مصاحبه اینست که وی مدعی شد که خبر وزیر شدنش در کابینه کرزی را از طریق مطبوعات دریافت داشته و قبلا با وی ارتباطی برقرار نشده بود!! این نکته حتی برای مصاحبه‌کننده قابل قبول نبود و بصورت طنز برایش گفت "در مورد چوکی با شما خیلی سخاوتمندانه برخورد کردند؟".

در آخر مصاحبه، خانم سیما نارضایتی‌اش را از سوالهای مصاحبه کننده ابراز داشت و گفت که انتظار سوالهای "بهتر تر" را داشت!

كارنامه

گالری عکس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • متاسفانه حتی تعدادی از روشنفکران و تحصیل کرده های افغانستان به مرض مهلک تبار گرایی و قبیله گرایی مبتلا شده اند و در تحلیل ها و عملکرد هایشان فقط دفاع از قوم و قبیله برایشان مطرح است که در نتیجه اکثرا کر و کور شده لاطائلاتی می‌بافند که باعث انزجار انسان میگردد.

  مثلا تصادف در سایت مربوط جوانان هزاره متوجه شدم که برای حمید سخی زاده که در پروسه "ستاره افغان" در ردیف ده بهترین جا دارد، کمپاین میکنند نه بخاطر اینکه وی استعداد خاصی دارد، بلکه فقط بخاطر هزاره بودنش:
  http://hazaraonline.qc1.net/modules.php?name=News&file=article&sid=1834
  و یا سایت "تول افغان" و سایر سایتها مربوط پشتونها، فقط تصاوی شاهان پشتون را بی‌توجه به تاریخچه سیاه و مکدر تعدادی از آنان منتشر ساخته از آنان قهرمان میسازد و اگر با احمد شاه مسعود و سایر جنایتکاران سایر ملیت ها برخورد کنند نه به خاطر جنایات و قساوت ها و جاسوسی های آنان است بلکه از زاویه غیرپشتون بودن به آنان میتازند.

  http://tolafghan.com/

  و همین طور است در بعضی سایر سایتهای مربوط سایر ملیت ها.

  خانم سیما هم به احتمال قوی با همین دید ملیت گرایی، به حزب وحدت پیوست و در رهبری آن جا گرفت اما چون افشای این مسئله برایش مشکلات جدی ببار خواهد آورد و حیثیتش را ضربه خواهد زد، میکوشد بصورتی آنرا رد کند. چون حزب وحدت اسلامی اولا رشته های محکمی با رژیم قاتل جمهوری اسلامی داشت و ثانیا در افغانستان جنایات بیشماری مرتکب شده است.

  آنلاین : کمپاین برای سخی زاده بوسیله هزاره آنلاین

  • من هیچ ندانستم که مدت دوهقته مقاله ام راجع به همین مصاحبه این خانم معطل قرار داده شد وامروز وقتیکه به صفحه خودم رفتم از مقاله اصلا خبر نبود نه در صف منتظرین ونه هم درمقالات رد شده گان من ندانستم که علت حذف کلی یک مقاله درسایت کابل پرس? به چه معنی تعبیر میشود؟

  • آقای صلاح الدین! خدمت شما عرض شود اینکه حمید سخی زاده یک بچهء با استعداد است. و آزادی، تبلیغ، کمپاین و ... در سایتها حق مردم افغانستان است. حمید سخی زاده یا هر افغانستانی دیگر با استعداد و تلاشی که دارد، ستاره می شود.

   آمد در رابطه با بانو سمر. گفتن این که داکتر سیما سمر در مصاحبه در رابطه با وزیر شدن این را گفت و از بودن عضو و آن هم رهبری ( من فکر می کنم رهبر آن محقق و یا خلیلی بود البته بعد از بابه مزاری. و شما با ید متوجه این باشید) آسان است که بگویی که فلان کرد و فلان... ولی تو بالای درخانهء گرم چوکی عقب کامپیوتر نشستی و نقد گیری می کنی، اگر می دانی که او از طریق مطبوعات خبر نشد و را بطه های با ... داشت چرا نموگویی؟ چون نمی دانی. فقط بر حسب فرض این حرفها را می زنی. و اگر عضویت در حزب وحدت داشت، تو بیا اوراق دست خط و امضایش را بیار و در رسانه ها پخش کن. من فکر می کنم ما نباید بدون مدرک و ثبوت کسی را متهم کنیم.

  • ممکن است شما بگوييد که چرا چند بار نام خود را تغيير داده ايد؟ چرا با نام های مختلف، يک روز پشتون و يک روز تاجيک می نويسيد؟ چرا با نام اصلی خود نمی نويسيد؟ چرا خودتان می نويسيد و به نمايندگی از جمعی گسترده آن را به کابل پرس? ارسال می کنيد؟ مطلب شما برگشت زده شد و اگر روی ميز کارتان را درست بپاليد خواهيد يافت.

  • جان کاکایش زیاد مغالطه نکن! خانم سمر را همه در جهان به شهرت نیک و به عنوان نماد زن شجاع افغانستان به رسمیت می شناسند. عضویت ایشان هم به حزب وحدت مساله بسیار بغرنجی نیست. تمامی فعالین هزاره روزی با حزب وحدت اسلای افغانستان به خاطر تحقق عدالت اجتماعی و مبارزه برای احقاق حق شان همکار بوده اند و اکنون نیز همین گونه است. وقتی عضویت به جمعیت اسلامی, اتحاد اسلامی, حزب اسلامی و طالبان جرمی محسوب نمی گردد و دیگران با افتخار حتی میزبان طالبان هستد هزاره ها را چرا ملامت می کنید؟ وقتی اعضای شاخص طالبان همین اکنون در پارلمان قانون تصویب میکنند چرا بر عضویت خانم سمر به حزب وحدت اینهمه داد و قال راه می اندازید. شما بخواهید یا نخواهید حزب وحد ت نماد عدالت خواهی و حق طلبی برا جامعه هزاره است. چرا به قهرمانی ملی فقید احمد شاه مسعود اعتراض ندارید؟ در قهرمان ملی شدن او آیااز مردم کابل پرسیده اید که چه خاطره ای از او دارند؟از افشاریان سئوالی شده اند؟ و...در دعوت از طالبان و حضورشان در پارلمان و حتی بدنه دولت فعلی کسی اعتراض کرده اند که این گروه وحشت و جهالت مردم افغانستان را قتل عام نموه اند؟و....نه خیر عزیزم خانم سمر را مردم هزاره از صمیم قلب دوست دارند و به حزب وحدت هم به عنوان زبان سیاسی خود افتخار میکنند.نگران خانم سمر و حزب وحد نباشید.

  • به تاریخ 27 جنوری ساعت 4:59 دقیقه شخصی به نام من مقاله ای را تحت عنوان "مرض مهلک تبارگرایی تعدادی را کر و کور کرده" نشر کرده است. این مقاله اصلاً از من نیست و نمیخواهم از نام من در این مورد استفاده شود. شاید یک گوشه ای از مردم افغانستان مرا بشناسند که یک زمانی در تلویزیون طلوع و اکنون در رادیو آزادی کار میکنم. از انشاء ، نگارش و سوءاستفاده از نام من از طرف این دوست این مشوره را برایشان میدهم تا برای خود شناسنامه ای بسازند نه اینکه به نام دیگران مقاله های پوچ شانرا انعکاس بدهند.

   آرزو میکنم خواننده گان عزیز این نکته را در نظر داشته باشند.

   آنلاین : اعتراض نامه:

 • این ویدیو تکس های زننده دارد عقده های شخصی را درمعرض نمایش می گذارد. خانم سیما ثمر هرکه باشد، مسلمان، کافر، سوسیالیست، چپ راست و با هراندیشه ی که وارد مناسبات اجتماعی شده باشد، خدمت گذار جامعه خود است. هزاران بیمار به یمن تلاش و فداکاری ایشان شفا یافته اند وهزاران فرزند این مردم به یمن تلاش و زحمت ایشان سواد آموخته اند. نمیدانم که بعضی ها چرا این همه کینه و عقده دارند که ازکنار جنایت ها وقتل عام جریانها جهادی و طلایه داران مارکسیسم با چشم بسته رد می شوند و سیما ثمر را که نماد همت وشهامت زن درتاریخ معاصر افغانستان است، مورد اهانت قرار میدهد. فراموش نکنید گلوله های که کابل ر ویران کرد با نعره های الله اکبر شکلیک میشد. تیغی که سینه ی مردم افشار را درید، لا اله الله درآن نفش بود. دستان که فرمان اعدام هزاران انسان این وطن را در پلی گونهای پل چرخی، امضا کرد، عدالت اجتماعی و مساوات را در ورق ها قلم میزد. کسی که فرمان به آتش کشیدن شمالی و قتل عام مردم مزار را صادر کرد، دین اسلام را درزمین خدا پیاده میکرد. سیما ثمر به قول شما، کفر، وحدتی، راوایی، ولی خون فرزندان این وطن را نریخته است،نوامیس این وطن را درمعرض تاراج وتجاوز بیگانه گان قرار نداده است. جوانهای این وطن را در قتلگاه نفرستاده است و ترور تریاک را هویت این مردم نساخته است. بلکه جراحت های کسانی را تداوی و مرهم گذاشته است که همین مدعیان عدالت اجتماعی و وپرجمداران اسلام محمدی، به خونش کشانیدند و بر مرگ غریبانه ی شان مست رقصیدند. تعجب می کنم به کسانی که بر قامت پرستارشان شمشیر میکشند. این وطن این مزخرف آباد اعمار نمیشود مگر اینکه لوده های این وطن مانند کسی که این ویدیو را ادیت کرده است به هوش بیایند ویا سر درخاک ببرند.

  • دیگر چه سند در مورد عضویت سیما در حزب خاین و جنایتکار وحدت اسلامی میخواهید؟؟ خود حزب وحدت بارهار در نشراتش به مثابه عضو مرکزیت از وی نام برده و در یک مصاحبه خود سیما گفته که به نمایندگی از حزب وحدت به امریکا سفر داشته است.

   اینکه حالا سیما آنرا رد میکند، خود رساننده اینست که این خانم هم به بویناک بودن این حزب و جنایتکار و بدنام بودنش ملتفت است و میداند که اگر مردم بدانند که وی عضو مرکزیت یکچنین حزبی میباشد، در حد خلیلی و محقق و گلبدین و ربانی به بین مردم منفور خواهد شد.

   در فلم هم وی در کنار خلیلی و سایر اعضای مرکزیت حزب وحدت در بامیان نشسته است. اما در مصاحبه دروغ میگوید که گویا در آن سالها در بامیان لیست منتشر شد و وی خبر نداشته است، در حالیکه این فلم بازگو میکند که وی در آن زمان شخصا در کنار سایر اعضای مرکزیت در بامیان حضور داشت.

  • “سیما ثمر به قول شما، کفر، وحدتی، راوایی، ولی خون فرزندان این وطن را نریخته است،نوامیس این وطن را درمعرض تاراج وتجاوز بیگانه گان قرار نداده است. جوانهای این وطن را در قتلگاه نفرستاده است و ترور تریاک را هویت این مردم نساخته است.”

   شاید خود خلیلی و محقق هم گاهی تفنگ بدست نگرفته کسی را نکشته باشند، اما چون در راس حزبی بودند که تا مغز و استخوان مرتجع، خاین، مزدور، جنایتکار و خاین بود، بار مسئولیت تمامی قتلهایی که بوسیله تفنگ بدستان این حزب صورت گرفته اولتر از همه به دوش کسانی می‌افتد که در رهبری این حزب بودند. و سیما هم از جمله اعضای رهبری این حزب بوده است و باید مسئول شناخته شود.

   خانم سیما اگر ماهیت وطندوستانه میداشت و کوچکترین دلسوزی به حال مردم ما میداشت، باید هرگز ننگ پذیرش بودن در رهبری این حزب را پذیرا نمیشد و حتی رهبران حزب وحدت را که برعلاوه مردم سایر ملیت ها، حتی در حق خود مردم هزاره ما جنایات و خیانت های بس عظیمی مرتکب شده اند افشا میکرد.

  • خانم بی نام

   تو که از نوشتن نامت میترسی، چی کار داری به امورات شخصئ دیگران؟ سیما سمر چندین باب مکتب و شفاخانه ساخته که عملاً به درد مردم میخورد... تو بفرما و مهربانی کرده بگو که چی خدمتی را برای مردم این وطن کرده ای؟؟؟

   کور خود بینای مردم!

   داکتر بشردوست خو نه وحدتیست و نه حرکتی. چرا او را از حکومت میکشند و حرفش را حتی در شورای ملی گوش نمیکنند؟

   درد شما تعصب علیه هزاره هاست نه آوردن عدالت اجتماعی! شما اگر خود را طرفدار عدالت میدانید، لطفاً رسماً جنایات عبدالرحمن، خاندان آل یحی، و ملاعمر را محکوم و تقبیح کنید و خواهان پرداخته شدن غرامت آن جنایات به مردم محروم هزاره شوید. در غیر آنصورت حرف مفت و مجانی نزنید.

   کاش انصاف خریدنی میبود که میرفتی یک کمی میخریدی...

  • فکر کنم که قضاوت شما خیلی منطقی باشد. به تأئید سخنان شما باید گفت که:

   حتی پاپ کلیسای کاتولیک که درسنین مراهق دوره خدمت سربازی در دوره ادولف هیتلر را گذشتانده است درآن باره بعداز انتخاب شدنش بحیث پاپ کلیسای کاتولیک های جهان از آن دوره یاد کرد که وی طفل خورد سن وآنهم زیر هژده سال واقع بوده واز آن دوره خیلی به تأسف یاد کرد.

   ولی گفت که وی شخصا به جبهات جنگ نرفته است ومرتکب جرم نشده است اما باوجود اینهم از آن دوره به نیکوئی یاد نکرد.

  • شکرالله جان!

   غرامت جنگی امیر عبدالرحمن خان را مردم بیدفاع ومظلوم غرب کابل برای شفیع دیوانه که شما حامی آن هستید پرداخته اند اگر زیاد میخواهید که پرداخته شود به شبنامه اخیر تان که توسط همفکران جناب عالی نوشته شده یکبار توجه کنید.

  • بی نام جان!

   شب نامه و میخ زدن همه از مکر و حیلۀ شماست و هزینه اشرا نیز بطور کامل دارید. در تهمت زدن شما همیشه اول بوده اید. بیش از یک قرن ظلم و ستم سیستماتیک اگر بالای پشتون و تاجک میشد، آنها بجای هزاران جنایت کار که شفیع دیوانه نزد شان خدا بیامرزی برده، میلیون ها تن جنایت کار را به کشور و جامعه تقدیم میکردند. تو که جرئت انتخاب یک نام را نداری از عدالت، انصاف و حقیقت چی میدانی؟

  • من هیچ نفهمیدم که معنی شفیع خدا بیامرز امروز یعنی چی؟

   پرسش این است که درطول تاریخ غمبار این ملک تنها وتنها یک قوم بخصوص مظلوم بوده اند ویا اینکه دیگران هم درین مظلومیت شریک بوده اند؟

   مگر نسل کشی وقتل عام مردم شینوار ومومند مسله جعلی است؟

   مگر نورستانی ها مظلوم نبوده اند؟

   تاوان این مظلومیت شفیع دیوانه را کی باید بپردازد؟

  • خوب یک واقعه تلخ در تاریخ رخ داده که هرکس باید از تبار خودش دفاع کند آنگاه دیگران هم حق دارند که از جنایتکاران قوم خویش دفاع کنند

  • زنده باد انسانیت

   پاینده باد اخلاق

  • بی نام جان

   اگر فهمیدنت وقت میگیرد، مشکل خود تان است. رقابت و جنگ میان قبایل پشتون امروز نیز جریان دارد. نورزی با بارکزی و محمد زی با شینوار یا آفریدی با فلانی زی ... اینها مانند جنگ گرگ هایست که در صورت بدست نیاوردن شکار بر یکدیگر حمله ور میگردند...

   اما فشار و ظلم روی هزاره ها در طول یک قرن گذشته به شکل مداوم و سیستماتیک بوده نه یک نسل کشی و فاجعه کوتاه مدت. اگر از هزاره ها یک شفیع دیوانه سر کشیده نتیجۀ همان درد ها و آلام صد ساله بوده که اگر بر پشتونها و تاجک ها عملی میگردید، آنها میلیون ها فرد را که به مراتب جنایت کار تر از شفیع دیوانه میبودند تقدیم به جامعه میکردند. سگ زرداد یک نمونۀ بسیار کوچک است از مستی و دارا بودن نه از نیستی و مظلوم بودن!

   اما مشکل جناب عالی در این است که فاجعه نسل کشئ هزاره ها را توسط عبدالرحمن، ملاعمر، و خاندان آل یحی در یک قرن گذشته با رقابت هائ درونئ پشتون ها مقایسه میکنید. که بسیار مضحک و خنده دار است. گویند سواره از دل پیاده هرگز نخواهد آمد...

   به تو شاید تا اکنون کسی با لحن تحقیر آمیزی (هزاره گی!) نگفته باشند به این دلیل است که مغرضانه و تعصبوار بر خورد میکنید. خودم با آنکه متولد قندهار میباشم سال گذشته با هزاران مکافات موفق به گرفتن تذکره از این ولایت شدم با آنکه پدرم نیز از همین ولایت تذکره دارد. این مشکل را تو که شاید در اروپا نشسته ای و از اسلافت تاریخ افغانستان را به شکل سرچپه شنیده ای، هرگز نخواهی فهمید. اگر تو متولد بامیان میبودی و به جهت اخذ تذکره به دفتر ثبت و احول نفوس میرفتی و برایت با لهجه پر از تحقیر و تهدید میگفتند، "برو تو اینجه چی میکنی؟! برو از کنر و پکتیا تذکره بگیر! شما صبا اینجه ملک و زمین دعوا میکنید!..." نمیدانم در آن لحظه عکس العملت چطور میبود؟

   بلی! من تمام سالهائ را که در یکی از ولایات جنوبی مکتب میرفتم در ترس و لرز بودم که مرا فحش ندهند یا با سنگ نزنند و یا تحقیر نکنند... شما اینها را هرگز درک نخواهید کرد چرا که ظلم و عدالت هردو برای شما مترادف اند نه متضاد!

   خودت اگر انصاف داشته باشی یکبار به هزاره جات برو و ببین که مردم بیچارۀ هزاره چی میکشند؟ در عین حال در ولایات جنوبی و شرقی هم سفر نموده و ببین با آنکه از یکسو مکاتب و آبادی ها را که میلیارد ها دالر از بیت المال در آن مصرف شده را طی چند دقیقه با خاک یکسان میکنند و در مقابل وزرای خاین قبیله گرا دوباره بودجه برای ترمیم و بازسازئ آن مناطق تخصیص کرده و همان آش و همان کاسه ادامه دارد... وزارت اقوام و قبایل که تمام روز قورمه پلو خورده و (اتن قبیلوی!) میکنند میلیون ها دالر را به جیب پشتونها ریخته و از مستئ شان در جاده روبروی وزارت خانه عبور و مرور مردم عادی مشکل شده...

   اما هزاره ها در مغاره های مخروبۀ بودا در حال جان کندن هستند. همان بودا را که منبع عایداتی میتوانست برای ساکنان بامیان باشد نیز تخریب کردند تا هزاره ها هیچ منبعی مالی نداشته باشند. جاده های ولایات پشتون نشین را ببین و جاده های هزاره جات را بنگر.

   داکتر سمر اگر عضو حزب کمونیست در مسکو نیز باشد بازهم برای مردم هزاره یک خواهر دلسوز و مددگار است. هر گاه شما بیشتر از ایشان به مردم خدمت کردید، آنگاه ما جانب شما را خواهیم گرفت. اما افسوس که از شما فقط حرف است آنهم از نوع کثیف و بدبو!

  • عقده های این جاسوس کثیف روس ومزدور ایرانی از سیما ثمر به خاطر این است که این زن با شهامت هزاران هزار طفل را با سواد کرده وده ها مکتب برای مردم ساخته.
   ولی ان قهرمان کثیف ودزد ساخت ایرانی های کثیف وفاشیست جز قتل وغارت ودزدی وجنایت چه ارمغانی داشته باری مردم افغانستان.
   این بی شرف ها دیگران را متهم می کنند به قوم گرایی ولی خود تا گلو در این لجن غرق هستند.واز یک دزد چور وچپاول گر بی منطق وقدرت طلب می خواهند قهرمان بسازند.
   ولی یک بانوی باشامت که با ارتجاع وعقب گرایی مبارزه می کند وتمام تلاشش این است تا نسل اینده این وطن بی سواد نباشد مورد خشم وغضب این قوم پرستان بز دل وبیب منطق قرار گرفته.
   حزب وحدت مدافع مردمی بود که از طرف شما پلید ها ومزدوران روس وایرانی مورد حمله قرار گرفته بود واین حزب وحدت بود که با مشت محکم به دهان کثیف وبویناک تان کوبید وارزو های فاشیستی تان را به گور وخاک سپرد.

  • عزیزم!

   کوشش کن که دلایل خیلی انسانی باید بخاطر مظلومیت ات ارائه کنی که مورد قبول انسانهای مظلوم دیگر نیز قرار بگیرد.

   هیچگاه مظلومیت یک ملت ویک قوم توجیه گر جنایات وخودسری های یک قوم نمی شود.

   خودت باکمال بی انصافی کشتن مردم شنوار بوسیله امیر جبار عبدالرحمن را جنگ قومی وقبیلوی قلمداد کرده ئی ولی کشتن هزاره ها را نسل کشی مینامی آیا این انصاف است؟

   خودت زرداد قوماندان را که از پدر در پدر دزد بود و رهزن نماینده یک قوم میدانی اما شفیع دیوانه را حق بجانب میدانی که وی درد چندین قرنه را تحمل کرده آیا از جاده انصاف منحرف نشده ئی؟

   آیا خون انسانهای مظلوم نزدت فرق دارد؟

   خون هزاره ها خون است ازدیگران آب؟

  • بودن یک زن فیمینیست درسازمان ضد بشری یک جرم است

  • به هیچ وجه ازوجوه یک زن مبارز نمیتواند هم فاشیست باشد هم هیومانیست

  • خاک بر سر فیمینستی که به درد مردم نخورد. همان فیمینیست مال شما و بر شما مبارک! داکتر سیما هر کاره باشه و عضو هر حزبی، بازهم تاج سر ماست! ما از برکت او سواد آموخته ایم و از برکت او مریضان ما تداوی میشوند... شما گفته برین...!

  • بلی از برکت خدمات شایان حزب وحدت و عضو رهبری اش خانم سیما است که تعداد زیادی از مردم بیچاره و درد دیده هزاره جات ما هنوز در مغاره ها زندگی دارند و از فقیر ترین و بی‌پناه ترین های افغانستان به شمار میروند.

   شما هایی که چشمان تانرا تبارگرایی و قبیله گرایی کور کرده، باید حداقل با دیدن این صحنه های وحشتناک از وضعیت فاجعه‌بار هموطنان هزاره ما کمی وجدان تان تکان بخورد و به دفاع از یک حزب ضد مردمی و بیگانه پرست اینقدر پیراهن ندرید، حزبی که خود یکی از عوامل بدبختی هزاره ها نیز بوده است بگذریم از جنایاتش در مقابل سایر ملیت ها.

   اکثر شما ها که این سطور را مینویسید در کشور های اروپایی کیف میکنید و درد زندگی مردم مظلوم هزاره را درک نمیتوانید و نه آنکه مضدر خدمتی به آنان نشده‌اید که این اینگونه دفاع تان از دژخیمان قوم تان نفرت حتی مردم هزاره را به جان میخرید.

   بخاطر تیر آوردن وقتی سخن از حزب وحدت شد فوری جنایتکاران پشتون و سایر ملیت ها را برجسته میکند که برای خود سند برائت بگیرید. اگر به حزب وحدت هزار بار نفرین فرستاده شود، به آن فاشیست های پشتون و غیرپشتون که شما نام میگیرید، یک میلیون بار نفرین میفرستیم و همه از کوچکترین با بزرگترین شان بخاطر جنایات شان محکوم و قابل جزا دادن هستند، اما این نکته به جایش، شما هم باید عینک سیاه را کنار گذاشته به واقعیت خاینانه حزب تان پی برید.

   شرف و ایمان و زندگی به اصطلاح رهبران هزاره مثل خلیلی و محقق و اکبری و سرور دانش و ... پول و امکانات و مقام است، به چیزی که اینان اندکترین ارزشی قایل نیستند وضعیت زندگی مصیبت بار مردم هزاره است. هر کشور و هر نیروی خارجی که پول در جیب اینان بگذارد حاضرند مثل سگ برایش قوله بکشند، تا دیروز سگان زنجیری آخند های ایرانی بودند، امروز هرکدامشان تقلا دارند که خود را نزد سی آی ای و خلیلزاد شیرین تر ساخته مقام بالاتری را کسب کنند.

   اگر از خلیلی شناخت ندارید این نوشته را بخوانید.

  • واقعا شما که داعیه حقوق انسان وانسانیت هستید این کلمات که پر از فحش ودشنام است نثار میفرمایید از شما چه توقع داشت ؟

   از دشنام وفحاشی چه می توان ساخت ؟
   تنها اسلحه که شما دارید همان فحاشی شما ست درهمینجا معلوم است که کی متجاوز است ؟

   درهمان روزهای دشوار مقاومت هم ما مدافع بوده ایم ودیگران متجاوز.
   وحالا شما ها می خواهید دفاع برحق و عدالتخواهی این مردم را بد نام کنید، اینراعدالت خواهان جامعه میدانند وشما نمی خواهید که بدانید!.

  • فردین جان ! جان کاکا!
   خیلی شدیدا به درد عقده ومرض عقده می سوزید نیاز به معالجه دارید.

   پیش داکتر روانی بروید تا علاج درد تان را تشخیص دهد.

  • شما شاید از واقعه بهسود که در آن مردم ما کشته و زمینشان غصب شد اگر در ممالک غربی نیستید اطلاع داشته باشید شما خود فکر کنید اگر شفیع زنده می بود آیا از مردمش دفاع نمی کرد می گذاشت مردماش کشته و مالو دارایشان را کوچی ها ببرد. قضیه افشار را شاید شنیده باشید که تاریخ از همل آن ننگ دارد در آن فاجعه شفیع رفت و تا توانست از مردم دفاع کرد ، شما یا باید افشار را فاجعه نپندارید و شفیع را جنایت کار بدانید و یا هم اگر افشار را فاجعه می پندارید شفیع را باید به عنوان کسی که از مردمش در غرب کابل دفاع کرد بشناسید . منطق همین است ولی اگر راوایی هستید نمی توانم چیزی بگویم همچنان که نخواهم توانست از فحش های که که به من خواهید داد جلوگیری کنم .

  • آنچه برای رهبران حزب وحدت مهم است سرباز گیری برای ادامه جنگ های خونین تنظیمی است همان کار را که حزب الله لبنان میکند

  • به جواب نویسندۀ بینام که احتمالاً از نژاد یهودیان افراطی در افغانستان میباشند

   معلوم میشود که یکی از طرفداران افراطی اسراییل و رژیم صهیونیستی میباشید. همه حقایق را در یک جمله گفته اید و دیگر نیازی به بحث نیست.

  • ازشما آقای نسیم جان خیلی ممنون هستیم که سخن مارا مورد تأئید قراردادید که همانا منظور رهبران تاجرپیشه حزب وحشت ازین همه کمپاین وسیع تبلیغاتی بنام انتقام گیری دوره های عبدالرحمن همانا بازی کردن نقش حزب الله لبنان است که به امر حکام آخوندی
   ایران دارد لبنان را درسراشیب تجزیه قرارد داده است.

   حزب وحشت از طرق مختلف بوسیله اشخاص مرموز دارد خودش را مطرح میکند تا افغانستان را تجزیه نموده وکشور بنام غرجستان را بوجود آورد

  • فاشیسم درهرقماش آن قابل نکوهش است

  • شما دارید اشتباه میکنید به هیچ صورت در دنیای امروز فاشییزم چی مذهبی و یا قومی دیگر راه بجای نمی برد

  • آقای بینام وحدتی!

   فحش نمیخواهم بدهم اما بااین منطق انرژی مارا به خنده ضایع میکنید.

   عزیزم!

   شفیع دیوانه نماینده منتخب مردم افشار نبود

   مزاری نماینده قوم خاص نیست
   درجناح مخالف تان نیز عین قضاوت حاکم است.

   هردو طرف مردمان بیچاره وغریب را بنام قوم ومذهب وغیره به گروگان گرفته بودند که تفصیلات برای خودت معلوم است اما اگر میخواهی که زیر ضربات کوبنده ما قرارنگیری باردیگر از بکارگیری چنین منطق پرهیز کنید که جانی را برایم مدافع یک نژاد معرفی کنید.
   اگر ظلم وجور بالای مردم بیدفاع صورت گرفته باید از مظلومین نه به دلایل قومی شان بلکه بدلایل انسانی وشرافت بشری از ایشان باید دفاع کرد.

   جنایت را باجنایت متضاد پاسخ دادن مانند برقرارساختن قانون جنگل است که هرحیوان که زور دارد باید حیوان ضعیف را بخورد.

   هیچکس از حمله وتعرض از هرجانب بالای هرکس که باشد دفاع نمیکند

   ولو کوچی است یاغیر کوچی اینها موارد حقوقی استند که نباید با جنایت مضاد همراه باشند.

   فحش نمیدهم اما اینرا حق مسلم خویش میدانیم که استدلالات فاشیستانه را اندک باقوت وصراحت جواب بدهیم اینجا بیشتر خودت را زیر ضربه قرار نمیدهیم

  • فدايی راوايی از کجا معلوم که انتحاری هم نباشی و با برادران طالبت در قتل عام هزاره ها شرکت نکرده باشی. توی فاشيست قوم گرا جنايت کوچیهای پای لوچ پاکستانی را حقوقی میدانی.

  • هزاران هزار طفل؟!

   پس طفلی در افغانستان نمانده که سیما سمر او ره باسواد نساخته باشه. اینست عقل این طایفه!

  • اگر شما همان عوض نبی زاده استید باید خجالت بکشید که با آن سابقه خدمت کردن به روس امروز خودرا قیم ووصی هزاره ها ساخته اید وشرم وننگ ندارید که قبلا کمونست بودید امروز فاشیست قومی شده اید واختلافات را دارید دامن میزنید وبه پیامهای مردم مسخره گی میکنید شرم باد برخودت اگر همان نبی زاده باشی که نامش عوض نبی زاده است اگر غیر اواستی باتو کارندارم

  • ببنید عزیزم!

   شما که مرا طالب فاشیست وپشتون میخوانید خیلی اشتباه مینمائید فکر نکنم که خودت نسبت به استادغرجستانی عالم وباسواد باشی من که اورا درمیدان مناقشه منطقی شکست فاحش دادم که دیگر بنام غرجستانی به جواب های سوالهای من هرگز دیگر داخل این سایت نشد خدا نکند که بکدام مریضی مبتلا نشده باشد.

   خودت خوردتر از وی هستی که باخودت باب مناقشه علمی را بازکنم صرف مختصرا وکوتاه برایت میگویم که ازدیدما طرفداران سازمان جمعیت انقلابی زنان افغانستان شوونیزم وحکومت های قبیلوی از هرقوم وقبیل که باشد مردود میدانند.

   خاطرت ازین ناحیه جمع باشد.

   خودت شاید درین سایت تازه به پیام دادن آغاز کره ئی بناء هرمخالف خودر طالب و پای کوچ پاکستانی مینامی

   هذاالقیاس خواهان معذرت خواهی خانم سیمابی ثمررا از عضویتش درسازمان ضد بشری وضد انسانی حزب وحشت ویا به عبارت دیگر نوکران آیت الله های ایرانی میباشیم

  • دوست عزیز !

   من هستم جوابت را گفته ام کمی پایین تر برو.......

   چرا اینقدر خود خواه هستید خنده دار است که مدعی شده اید که من غرجستانی را شکست داده ام غرجستانی از یک ایده گپ میزندو آن ایده عدالت اجتماعی است ایده عدالت اجتماعی قابل شکست نیست.

  • Dear Gharjestani

   Social justice cannot come by supporting a criminal gang

   Social justice cannot come with a tribal idea and belief

   if you say I support WAHDATI criminals because our survival depends on them, and Tajiks support MESUD and PASHTONS support Taliban and UZBEKS go after Dostum for te same reason, that is tribalism that legitimize anarchy. You cannot find social justice in an anarchist regime

   You know Mr. Gharjestani, all the tribal warlords all commit their crimes in the name of social justice, freedom, peace and democracy

  • بکتاش عزیز

   همان حزب الله است که امروزه امریکا و اسراییل را به زانو در آورده وگرنه در میان رهبران مسلمین دیگر مرد باقی نمانده. اگر شما در میان رهبران مسلمانهای جهان کدام مرد را سراغ دارید بجز از سید حسن نصرالله، بفرمایید و معرفی کنید.

   موضوع تجزیۀ لبنان نه از سوی حزب الله بلکه از جانب نوکران امریکاست و اسراییل عملاً فلسطین را 60 سال است که اشغال نموده و خون صد ها هزار بیگناه را ریخته و بقایای فلسطین را نیز به دو بخش تقسیم نموده که غزه همین حالا زیر تحریم اقتصادی آخرین نفس هایش را میکشد.

   دشمنی تو با حزب الله هیچ دلیلی داشته نمیتواند بجز اینکه خودت مسلمان نبوده و بر عکس از دشمنان دین اسلام و مسلمین در دنیا میباشید.

   و راجع به آوردن عدالت اجتماعی اگر دیگر هیچ راه حلی نباشد پس چرا افغانستان که 250 سال است در آن خون بیگناهان جاریست تجزیه نشود؟ چرا تو از تجزیۀ میهراسی؟ آیا از خود نا امید هستی؟ تاجک ها، هزاره ها، ترکمن ها ، ازبک ها و سایر ترکتباران مطمئناً میتوانند با زحمت و تلاش خود از خاک خود گلشن بسازند و مناطق هموار و حاصل خیز جنوب نیز مال شما بشرطی که غیرت کرده و کار کنید و از دزدی، رهزنی، قتل، غارت، چور و چپاول دست بکشید.

   دفاع از حزب وحدت مطرح نیست بلکه موضوع حق اقوام غیر پشتون است که در طول این دو و نیم قرن پایما ل شده است. تو اگر به یکجا بودن معتقد هستی باید فرهنگ انسانی و اسلامی را یکجا با عدالت اجتماعی نیز بپذیری.

   در غیر آنصورت همان آش و همان کاسه خواهد بود تا یوم قیامت که انشاالله خداوند (ج) ذره، ذره تمامئ این حق تلفی ها را با شما حساب خواهد کرد.

   به امید رسیدن هر چی زود تر آنروز!

  • آقای شاهد!

   نقش همسان احزاب وابسته وفاشیست رژیم اخوندی را درهر جای دنیای اسلام نباید منکر شوی شاید تااندازه باخودت روی جوانب مثبت حزب الله با خودت نخواهم به بحث بپردازم.

   اما درمورد تحزیه کشور وحکومت کردن دستجمعی اقوام غیر پشتون اینرا نمیخواهم باخودت بخاطراینکه هیچ اثر از علم ومعرفت را درخودت ندیدم لذا شما را شایسته این بحث نمیدانم ما مصروف بحث در بخش دیگر این صفحه که همانا بخش پرسشها از سازمان راوا باشد مصروف ام میتوانید دلایل سکتارستی خودرا درهمانجا ارائه کنید که دیگران همسویه شما باجنابعالی به تبادل نظر بپردازند.

  • به نظر من حزب وحدت عامل بدبختی نبودبلکه مزدوران عربستان وباکستان عامل ان همه بدبختئ هابودند وهنوزهم هستند تشکر

 • Dr Sima Samar Eftekhare mardome Afghanistan ast

  In the face of repeated death threats, Dr. Samar defies the ruling Taliban’s edicts that deny women and girls their basic rights to education, employment, mobility and medical care. From the time the Taliban took over Afghanistan in 1996, Dr. Samar has been operating schools for girls and health clinics in many of the provinces of Afghanistan as well as in the refugee camps in Quetta, Pakistan.

  Dr. Samar obtained a degree in medicine in 1984 from Kabul University. She fled Afghanistan following the Russian invasion and worked as a doctor in a refugee camp in Pakistan, where in 1987 she opened a hospital. Today she runs four hospitals and three clinics in Afghanistan and another hospital in Quetta. Dr. Samar also runs schools in rural Afghanistan for more than 17,400 students as well as a school for refugee girls in Quetta attended by over 1,000 girls. Dr. Samar’s literacy programs are accompanied by distribution of food aid and information on hygiene and family planning. Services also include medical outreach workers who go door to door. She is also part of the international network Women Living Under Muslim Laws, which has links in 40 countries and is a powerful voice at the UN.

  Dr Samar also plays a leading role in another of the world’s most troubled and volatile regions, as the United Nations special envoy to Darfur . A tireless and outspoken advocate, she has received numerous international awards for her contribution to the promotion of women’s rights.

  • I think you are her son who is doing PHD in the U.S. Right?

   Please watch the interview carefully and then write your comments.

   You can tell by the way she is answering that she is lying

   It does not matter that she belongs to our race and she is good whoever she is.

  • ba yak kalam shuma wa kheli az mardom digar afghanistan az fart khodkhahi wa taasoob tahammole shakhsi chon Dr sima samar ra na drin, wa chon ba jenayat kho karda aid leza jenayat ra bar khedmat tarjea metin. bas konin kami ba hal mardom goshnae watan ham fekr konid, agar ba aanan komak kada na metanin chara manea digaran meshin,

  • دوست عزیز آقای رشتیا

   به تجربه ثابت شده است که اکثریت مردم کشور ما بر خلاف معنی تخلص و القاب شان عمل میکنند.

   شما هر کسی را که در جریان مصاحبه لچری و زبان تیزی نکرد میخواهید به باطل گویی متهم کنید؟ آیا این عمل تان عکس معنی تخلص تانرا نمیرساند؟

   داکتر سیما حد اقل چند باب مکتب و شفاخانه برای مردم محروم هزاره ساخته است، اما شما مهربانی نموده و بگویید که چی شمشیری را در ... فیل زده اید؟

   انتقاد، نوشتن و گفتن آسان است اما آوردن سند و مدرک بسیار مشکل و حتی در بعضی موارد ناممکن است. شما هر وقتی مدرکی را مبنی بر عضویت داکتر سیما سمر در حزب وحدت بدست آوردید لطف نموده و آنرا به نشر بسپارید تا همه مستفید شده و از داکتر سمر انتقاد کنند. در غیر آنصورت خلیلی و یا محقق اگر ادعا کنند که فلان فرد مشهور عضو حزب وحدت است حتی یک طفل نیز باور نخواهد کرد چی رسد به افراد بالغ.

   بودن در مجلسی که خلیلی نیز در آن مجلس حاضر است دلیل شده نمیتواند که آن فرد وحدتیست، در غیر آنصورت حامد کرزی بار ها با خلیلی در یک مجلس بوده و حتی شاید بعضی اوقات خلوت کنند... اینکه دلیل نمیشود که کرزی وحدتیست.

   شما به کلیپ توجه کرده اید اما از فکر تان کار نگرفته اید.

   کامگار باشید

  • شکرالله جان عزیز!

   اینکه به طرفداری محترمه خانم سیما ثمر از وحدتی نبودنش خیلی دفاع میکنید خیلی باید از شما خانم سیما ثمر وهم زنان افغانستان بطور عموم باید سپاس گزار باشند.

   درنوشته بالا دوست که موضوع عسکر بودن پاپ فعلی را مطرح کرد بخاطر همین بود که عضویت یک زن در سازمان زن ستیز وفاشیست مانند حزب وحشت اصلا نفس بودن آن برای یک خانم جرم است چه برسد به اینکه خانمی در شورای مرکزی این جلادان نامش باشد.

   ممنون شما

  • بجواب راوایی محترم

   داکتر سمر طوریکه قبلاً گفتم صرف نظر از هر عقیدۀ شخصئ که دارند بازهم مصدر خدمت به مردم رنج کشیدۀ هزاره شده است اما قرار نیست که یک انسان با داشتن نفس اماره بازهم مانند یک فرشته زنده گی کند.

   اما این راوا که سنگش را به سینه زده اید، تا بحال نه کدام شفاخانۀ در مناطق محروم ساخته و نه هم کدام مکتب آباد کرده، صرف دشنام داده، فحش نثار این و آن کرده و بدگویی نموده. این که نشد راه حل. ما هنگامی راوا را قبول داریم که در مناطق محروم کشور مکاتب، شفاخانه ها و پل ها را بسازد. تا آنهنگام درود!

  • راوایی جان !
   که از نامت معلوم است.

   یک کمی آهسته، خیلی تند می دوی خبر نداری از روی عقده گپ میزنی عزیزم.

   ده نفر از زنا ن تحصیل کرده افغانستانی که اکثرا هزاره بودند در شورایی مرکزی حزب وحدت بودند بر همان اساس است که توطه جدید علیه ......شروع شده است که صد در صد سیاسی است این حرکت.

  • شکرالله جان عزیز!

   بازهم ازشما ممنون که خدمات خانم سیما ثمر را به رخ مردم کشیده اید و خواهان اعمار پل وپلچک وشفاخانه میباشید.

   بحث برسراین نیست که شفاخانه اعمارنشود بحث این است که این خانم عضو شورای مرکزی یک حزب فاشیست که شما خود به اشتباه این خانم اعتراف دارید نامش آجا ثبت است.

   آیا عضو بودن این خانم در همچو یک سازمان ضد بشری وآنهم شورای مرکزی آن از اعتبار ش میکاهد یا اعتبارش را افزایش میدهد؟

   چگونه وارثین مظلوم شهدای که توسط مزاری ملعون وجهنمی متضرر شده اند بعنوان یک طبیب بالای این خانم اعتبار کنند ونزدش بعنوان یک مریض مراجعه کنند؟

  • خواهر محترمه زهرا!

   عضویت زنان تحصیل کرده درسازمانهای ضد بشری همان قدر بداست که زنان نازی درحزب ادولف هتلر عضویت داشتند لطفا نام زهرا را ازسر خود پس کنید ورنه خودم به عوض شما خجالت میکشم که ازیک زن چنین حرف های را میخوانم.

  • خدمت دوست (دار) راوا!

   با حلوا گفتن دهن شیرین نمیشود. اولاً سندی ندارید که ثابت کند داکتر سمر عضو حزب وحدت است و این ادعای تان تا هنوز حکم یک تهمت و اتهام را دارد.

   دوماً ما حرف های مفت و عضو بودن یا نبودن را کار نداریم. مردم محروم ما نان، مکتب، سر پناه، شفاخانه، پل، جاده و خدمت نیاز دارند که داکتر سمر تقریباً یگانه منبع تمویل کنندۀ همچو پروژه هاست.

   حالا خودت که در یک اطاق گرم و نرم (به احتمال زیاد در اروپا) نشسته و سعی در تخریب داکتر سمر را داری بفرما و بگو با آنکه عضویت حزب وحدت را نداری، تا اکنون چی خدمتی را به مردم درد کشیدۀ افغانستان بلخصوص هزاره ها کرده ای؟ تا ماهم با تو همصدا شویم و از اروپا بر ضد داکتر سمر فحاشی و بد گویی نماییم...

   نا گفته نباید گذاشت که نه داکتر سمر وقت دارند تا مردم را تداوی کند و نه مردم ما بر وی بی اعتبار اند. مردم هزاره اول به خدا (ج) امید بسته و بعد از او به افرادی انگشت شماری که با آنها همدردی و دلسوزی دارند. در جملۀ این افراد خیر، یکی هم داکتر سمر است.

   حالا در صورت بیم و ترس کشته شدن نیازی هم نیست که کدام راوایی خود را نزد داکتر سمر تداوی کند. برود نزد یک داکتر راوایی تا یک نسخه مملو از فحش ، غیبت، بدگویی و حرف های مفت را نصیب گردد.

   من اگر نيکم اگر بد تو برو خود راباش

   که گنه ديگری بر تو نخواهند نوشت

   هزاره ها را بگذارید با همان داکتر سمر. شما مصروف وطن فروشی و چور و چپاول خود باشید همچنانکه در طول تاریخ شغل اصلئ تان بوده.

  • ازطرز استدلال فاشیستانه شما معلوم میشود که کله شما مانند همان نازی های هتلری است که با نزول وحی هم به حقانیت طرف مقابل باور نمی کنند.

   اما فایده این بحث این است که حداقل طرز استدلال فاشیستان را افشا میکند.

   اینکه شما وقت تداوی مریضان وطن راندارید خیلی معذرت میخواهم که من ایشان را خیال طبیب کرده بودم نفهمیدم که دکتورای وی دکتورای شیطنت و دو روئی ودر عین حال غنی ساختن فرهنگ فاشیزم است.

   اینکه ما چی میکنیم ودر چه حالت قرار داریم طبعا موضوع شخصی است که به هر فاشیست آنرا نخواهیم گفت

   واگر خدمت هم به این جامعه درد دیده وغذاب کشیده افغانستان که سالهای سال ازدست نوکران اجنبی وفرزندان غیر مشروع خودش درد میکشد نمیخواهیم خدمات خودمان را به رخ آنها بکشیم وانرا بزرگ جلوه دهیم

   خداوند فرزندان حلال وپاک این میهن که در آب وهوای آن پرورده شده اند آن فرزندان را بر فرزندان ناخلف که سر شان اینجا و پای شان درقم ونجف قرار دارد پیروز گرداند ازهر قوم وملت ومذهب که هستند

  • دلم نمی خواست که جواب شما رابنویسم میخواهم اینرا بگویم که بیا واقعیت های جامعه را قبول کن که جمعی کثیری دراین کشور زندگی می کنند بنام هزاره دارای تشکیلات بوده بنام حزب وحدت ، حالا شما با هردلیل مخالف این جریان هستی کار ندارم ولی واقعیت همین است .

   نام من هم زهرا است وشما هم حق ندارید که به مسائل شخصی ام متعرض شوید وتعین تکلیف کنید و هیچ حزبی در افغانستان ولو سمبلیک در شورای مرکزی اش به این تعداد زن نبوده حتی همانهاییکه امروز برای حقوق زنان سینه چاک می کنند. حتی همین بحث عضویت سیما سمر که می خواهید شما ها ثابت کنید که او عضویت حزب وحدت را دارد افتخار حزب وحدت است .
   کسانیکه ژرف نگر هستند متوجه هستند که چه اتفاق می افتد. بنفع جامعه هزاره همین که امروز تنها والی زن یک هزاره است آنهم در بامیان مرکزیت حزب وحدت.

   اگر حزب وحدت کار نکرده بود کسی سرابی را بعنوان والی نمی پذیرفت.

  • راوایی جان مثلی که امشب مهمان پنجابی ها بوده ای، چون آنها بسیار مُرچ استفاده میکنند...

   اول اینکه بسیار آیه، وحی و خدا (ج) نگو که خنده دار است. شما که به خدا (ج) عقیده ندارید چرا از نامش استفادۀ سوء میکنید؟ یکبار طرز لباس مینا و ملالی جویا را ببین بعداً سنجیده تر بنویس.

   دوم اینکه کج بحثی شما نشان دهندۀ مکر و حیلۀ دایمئ راوایی ها را ثابت میکند. داکتر سمر نگفته که من کسی را تداوی نمیکنم. شما قبلاً نوشته بودید که، "چگونه مردم بر وی اعتماد نموده و نزدش برای تداوی بروند؟" در پاسخت نوشتم که داکتر سمر کدام مطب یا معاینه خانه ندارد و احیاناً اگر این کار را شروع کند بازهم مریض های هزاره ها اعتماد کافی به وی داشته و نیازی به راوایی هائ سیاه دل نیست تا خود را نزد وی تداوی کنند (با آنکه اعضای سازمان زیرلحافئ شما به تعداد انگشتان هم شاید نباشد).

   دکتورای داکتر سمر در هر چی که است اما با اعمالش ثابت کرده که خادم و همکار مردم خود بوده و است که هزاران بار از فحاشی و یاوه گویی بهتر است و اصلاً با اعمال یاوه گویانی چون راوایی ها قابل مقایسه نیست!

   اینکه شما چی میکنید برای همه گان معلوم است. شما مصروف خدمت به حکومت پاکستان (به عباره دیگر نوکر، نوکر...) میباشید که پنهان کردنش از هزاره ها (به قول شما فاشیست ها) کدام سود و زیانی ندارد.

   راوا کدام خدمتی نکرده که بتواند به رخ دیگران بکشد! اگر فحاشی و یاوه گویی خدمت باشد، گفته نمیتوانم...!

  • آقا و یا خانم شاهد:

   یک بار دیگر بخوانید و خود قضاوت کنید که شما زیاد تند نوشته اید و یا راوایی؟


    بخش هایی از مصاحبه سیما سمر در برنامه "چهره ها" 25 ژانويه 15:03, نويسنده: راوائی

   ازطرز استدلال فاشیستانه شما معلوم میشود که کله شما مانند همان نازی های هتلری است که با نزول وحی هم به حقانیت طرف مقابل باور نمی کنند.

   اما فایده این بحث این است که حداقل طرز استدلال فاشیستان را افشا میکند.

   اینکه شما وقت تداوی مریضان وطن راندارید خیلی معذرت میخواهم که من ایشان را خیال طبیب کرده بودم نفهمیدم که دکتورای وی دکتورای شیطنت و دو روئی ودر عین حال غنی ساختن فرهنگ فاشیزم است.

   اینکه ما چی میکنیم ودر چه حالت قرار داریم طبعا موضوع شخصی است که به هر فاشیست آنرا نخواهیم گفت واگر خدمت هم به این جامعه درد دیده وغذاب کشیده افغانستان که سالهای سال ازدست نوکران اجنبی وفرزندان غیر مشروع خودش درد میکشد نمیخواهیم خدمات خودمان را به رخ آنها بکشیم وانرا بزرگ جلوه دهیم
   خداوند فرزندان حلال وپاک این میهن که در آب وهوای آن پرورده شده اند آن فرزندان را بر فرزندان ناخلف که سر شان اینجا و پای شان درقم ونجف قرار دارد پیروز گرداند ازهر قوم وملت ومذهب که هستند

    بخش هایی از مصاحبه سیما سمر در برنامه "چهره ها" 25 ژانويه 16:02, نويسنده: شاهد

   راوایی جان مثلی که امشب مهمان پنجابی ها بوده ای، چون آنها بسیار مُرچ استفاده میکنند...

   اول اینکه بسیار آیه، وحی و خدا (ج) نگو که خنده دار است. شما که به خدا (ج) عقیده ندارید چرا از نامش استفادۀ سوء میکنید؟ یکبار طرز لباس مینا و ملالی جویا را ببین بعداً سنجیده تر بنویس.
   دوم اینکه کج بحثی شما نشان دهندۀ مکر و حیلۀ دایمئ راوایی ها را ثابت میکند. داکتر سمر نگفته که من کسی را تداوی نمیکنم. شما قبلاً نوشته بودید که، "چگونه مردم بر وی اعتماد نموده و نزدش برای تداوی بروند؟" در پاسخت نوشتم که داکتر سمر کدام مطب یا معاینه خانه ندارد و احیاناً اگر این کار را شروع کند بازهم مریض های هزاره ها اعتماد کافی به وی داشته و نیازی به راوایی هائ سیاه دل نیست تا خود را نزد وی تداوی کنند (با آنکه اعضای سازمان زیرلحافئ شما به تعداد انگشتان هم شاید نباشد).

   دکتورای داکتر سمر در هر چی که است اما با اعمالش ثابت کرده که خادم و همکار مردم خود بوده و است که هزاران بار از فحاشی و یاوه گویی بهتر است و اصلاً با اعمال یاوه گویانی چون راوایی ها قابل مقایسه نیست!

   اینکه شما چی میکنید برای همه گان معلوم است. شما مصروف خدمت به حکومت پاکستان (به عباره دیگر نوکر، نوکر...) میباشید که پنهان کردنش از هزاره ها (به قول شما فاشیست ها) کدام سود و زیانی ندارد.

   راوا کدام خدمتی نکرده که بتواند به رخ دیگران بکشد! اگر فحاشی و یاوه گویی خدمت باشد، گفته نمیتوانم...!


   زمانی در یکی از جلسه های کابینه بوش از آر میناژ معاون وزیر خارجه امریکا پرسیده بود که " چی چیزی میتواند اشغال و نگهداری افغانستان را برای سالها برای مان آسان سازد."

   آرمیتاژ در جوابش گفته بود" قبیله گرایی و تفرقه اندازی در جوامع قبیلوی بهترین وسیله است."

   از برای خدا! چرا ما خودرا مجبور و مکلف میدانیم که ار هر عمل شخص منسوب به قبیله خود دفاع کنبم؟

  • از برای خدا شما هم از قبيله دست بکشيد و به دوستان راواييتان توصيه کنيد درباره اشرف غنی احمدزی فارق وردک زلمی خليلزاد نورالحق علومی و باقی وابستگان و عمال قبيله و پاکستان هم نوشته کنند. نه يک دو سطر در مابين کدام نوشته ده متره عليه يک پنجشيری. در کدام نوشته جدا و مخصوص. اگر راوا وابسته به قبيله نيست و گنجشک را رنگ نمی کند خواهيم ديد که از قبيله دست می کشد يانه.

  • خوب ؛ توصیه کردم و این هم یک نوشته چند متره در مورد یوسف پشتون.

   خوش شدید!!

   عجب مردم بدبختی داریم.

   آنلاین : یوسف پشتون تف‌اش را پس لیسید!

  • خواهر زهرا!

   ازطرز نوشتن تان معلوم میشود که چندان عمر زیاد ندارید پذیرفتیم که تشکیلات حزب وحدت یک تشکیلات قومی ومذهبی منحصر بفرد درجامعه افغانی بقول شما افغانستانی است.

   اما اینرا یک واقعیت مثبت نباید پنداشت ونباید تسلیم این واقعیت شد که فاشیستان جلادان هرآنچه که دلشان بخواهد بکنند.

   یکروز تشکیلات ایجاد کنند روزی دیگر اقوام را بجان هم بیندازند روز دیگر باهم مصالحه کنند.

   اینها ازجمله واقعیت های منفی تلقی میشود که درتمام جهان روشنفکری علیه این پدیده های منحوس مبارزه میکنند و اگر دختر ویا زن باچنین سازمانهای زن ستیز وفاشیست وضد بشر ارتباط میگیرند مسوولیت دیگران است تا آن دختر ویاطفل را باید توصیه کنند واز این ننگ تاریخی اورا نجات دهند ورنه یک شفیع دیوانه دیگر از وی جور خواهد شد

  • خانم یا اقای بی نام !

   اینکه غیرخودت کسی دیگر را قبول نداری بحث دیگریست من نمی گویم جریان مورد نظر فرشته است خالی از اشتباه بوده اینکه شما می آیید صد در صد رد می کنید همه را غیر از خودت وموافق طرز تفکر را قبول ندارید مشکل شماست.

   واقعیت های جامعه را نمی پذیریذ چه نامش را بگذاریم خودت بهتر میدانی.

   تو نمی توانی مردم وجامعه مرا درک کنی .

  • آری خواهر زهرا!

   ما این واقعیت های منفی جامعه را نمی پذیریم وهیچ کس نمیتواند چنین جنایتکاران ومتجاوزین دختران جوان جامعه ما که اکنون در کرسیهای به اصطلاح دولت اسلامی لم زده اند هریک این جانیان قابل مجازات میدانیم اینها به هیچ صورت غرامت قتل های امیر عبدالرحمن را ازملت محکوم ومظلوم کشور نمیتوانند مطالبه کنند وآنهم به این شکل فاشیستی که ما درین سایت می بینیم.

   زن را راوا حمایت کرد راوا پول داد امروز برخلاف همه نورم های بشری دارد مانند سگ پاچه راوا را می گزد.

   این خانم عضو برجسته شورای مرکزی حزب وحشت است باید بمیز محاکمه کشیده شود نه اینکه نماینده ملل متحد در دارفور مقرر شود

   این را میگویند مبارزه

  • به جواب راوا پرست

   اینرا میگویند جنون قدرت طلبی! نه مبارزه. گویند شتر در خواب بیند پنبه دانه! انشاالله، سرنوشت شما نیز مانند مجاهلین خلق تحت رهبرئ مریم رجبی خواهد بود. شما اگر خاین و خایف نباشید، علناً مبارزه میکنید نه مانند مادران فولاد زره عقب ماسک و نقاب...

   گفته برو!

  • نسیم جان!

   طبعا هدف هر مبارز گرفتن قدرت است آخر میخواهی که جنگ سالاران فاشیست وکاسه لیسان درگاه های هاشمی رفسنجانی و خامنه ئی بقدرت باقی بمانند؟

   تاقضین حقوق بشر؟

   شفیع دیوانه یا اینکه کاسه لیسان دربار حمیدگل وپرویز مشرف

  • در حالیکه خودتان کاسه لیس پنجاب و واشنگتن میباشید، ننگ است که اصلاً بار گناهان خود را به گردن دیگران میآندازید. هزاره ها را اگر میگویید به ایران وابسته اند، اشتباه میکنید! چرا که افغانی کثافت در ایران یعنی هزاره! و اگر در اسلام قلعه و سایر نقاط مرزئ ایران با افغانستان یکبار سر بزنید روزانه این مهاجرین بدبختی که با زور و شکنجه رد مرز میگردند 99 در صد هزاره اند نه پشتون و یا قوم دیگر... پس از این معلوم میشود که تمامئ ادعا هایتان دروغ محض بوده و در اخیر لعنت الله علی قوم الکاذبین!

  • راوایی های عزیز !
   اگر ناراحت نشوید این را بگویم که خیلی از خودراضی هستید چرابرای دیگران تعین تکلیف می کنید این گپ تان از اندازه دهن تان کلان نیست که آزادی زنان را مدیون خود میدانید ؟

   اگربگویید که پول را از کجا کردید شاید شما نازک نارنجی ها قهر شوید به زمین اسمان دشنام دهید که وظیفه تان هم در این مدت همین بوده نه ازادی زن و.......

   عجب روز گاری !

   مثلی که یک پشه بیچاره ادعا کند که من چندین فیل را به قتل رسانده ام.

   خند آوراست ها ها ها............

  • آقا حصارنائی!

   شما را به وجدان تان قسم است که آیا منظور ما از کاسه لیسان رژیم آخوندی قوم بخصوص است یا جنگ سالاران مشخص که ما به آن اشاره کرده ایم؟

   در آخر همان آیه کریمه را لعنت برکاذبان به خودتان برمیگردد اگر صاحب وجدان نباشید.

   وکاذب نباشید

   مفتری وتهمت گر نباشید

   ما بار یگر تکرار میکنیم که منظور از کاسه لیسان قوم بخصوص نبوده بلکه تاجران نوکرمنش ایرانی پرست آخوندی است که از مزاری جهنمی گرفته تاشفیع دیوانه وقمبر افشار ابوذز وغیره شغالان که خودت بیشر ازما باایشان رفاقت داری همه اش را دربرمیگیرد

  • آقا حصارنائی!

   شما را به وجدان تان قسم است که آیا منظور ما از کاسه لیسان رژیم آخوندی قوم بخصوص است یا جنگ سالاران مشخص که ما به آن اشاره کرده ایم؟

   در آخر همان آیه کریمه را لعنت برکاذبان به خودتان برمیگردد اگر صاحب وجدان نباشید.

   وکاذب باشید

   مفتری وتهمت گر باشید

   ما بار یگر تکرار میکنیم که منظور از کاسه لیسان قوم بخصوص نبوده بلکه تاجران نوکرمنش ایرانی پرست آخوندی است که از مزاری جهنمی گرفته تاشفیع دیوانه وقمبر افشار ابوذز وغیره شغالان که خودت بیشر ازما باایشان رفاقت داری همه اش را دربرمیگیرد

  • محترمه زهرا جان!

   اینکه منظور ما در آن پیام اولی را شما درست نخواندید خیلی متاسفیم

   منظورما همه زنان نبود بلکه همان زن مشخص مورد بحث است که درین سایت از آن شما بدلایل قومی ونژادی قهرمان ساخته اید

   بارریگر پیام را بخوانید

   مانوشته ایم زن را یعنی یکی اززنهای را که حمایت کردیم پول دادیم که منظور ما همان خانم سیما بی ثمر است. نه همه زنان

  • چند هزاره را کشته ای راست بگو.

  • faqat ba yak sawal az shuma rawae ha miporsam ke, gerim sima ba gofta haesh etraf kard wa shuma ham ba haman shoarhae tan aora aedam sahraee korded, angah chiqadr ba hadaf tan rasida aid wa chi khedamte ba afghanistan wa zanan karda aid???

 • هموطن ها محترم برخصوص کسانیکه این فلم کوتاه را به نمایش گذاشته اند. دوستان عزیز مهم نیست سیماه سمر عضوی حزب وحدت است یا بود و یا نه،مهم این است که او برای مردم افغانستان کمک نموده است، مکتب، شفاخانه ساخته است و یک چهره اشنا در داخل و خارج کشور است با اینکه او متعلق با جامعه همیشه کوبیده شده هزاره است. شما که انتقاد می کنید در این زندگی تان ایا برای جامعه نه حتی برای خود کمک نمودید؟ ایا لحظه اندیشده اید: چرا تا هنوز ما مردم این قدر در جدال مفرد اجتماعی و سیاسی غرق استیم؟ شما چی کار کرده اید؟
  دوم: هیچ دلیل ندارد اگر خلیلی از خانم سیماه سمر قدر دانی کرده است، این دلیل بر آن نیست که او حتما با عضویت در حزب را داشته باشند.
  خواهش می کنم اگر میخواهی چیز بنوسید و یا به نمایش بگذارید اندکی دارای محتواه باشد.

  • براي من كه هزاره هستم جاي ننگ است ببينيم كساني بيايند و از اصول و ارزشها جهانشول حقوق بشر گپ بزنند و حقوق خود شان را كه توسط جنگسالاران و صداميان خود شان نابود شد فراموش كنند؟ 5 ميليون آواره هزاره از قلب هزارجات آواره جنگهاي سازمان نصر مزاري و سپاه پاسداران صادقي نيلي با حزب شوراي اتفاق سيد بهشتي نبودند؟ 18 هزار كشته در طي 11 سال جنگ مستمر در همين مناطق محصول نبرد اين جنايتكاران نبود؟ اصلا نياز ندارم بروم سراغ جنگهاي كابل و ميخ كفتن ها بر سر تاجيك يا پشتون! جنايتكاران هزاره يا به تعبير من اين پيامبران خون و خشونت وتباهي و پيام آوران حزب و قبيله كه بناحق به كله مردم شريف هزاره مي چپسبانند كه سردمدار شان و مزاري و خلیلی و محقق و اكبري محسني بهشتي وديگر اساتيد جنايت و خونريزي بودند به حدي وسيع است كه بسيار فراتر از جنايات صدام بر عليه شيعيان جنوب است. 18 هزار انسان در هزارجات از بين رفت در حالي كه در همين دوران حتا يك بمب از هوا و توسط ارتش شوروي بر سر اين مردم نيامد. جنايت جنايت است و جنايتكار جنايتكار است. اگر مسعود و رباني و حكمتيار پي هم به حق رديف مي شود که جنایتکار و قاتل اند ولي از مزاري و محقق و خليلي و صدها جنايتكار هزاره دفاع صورت میگیرد بدانيد آگاهاهان كه اين ساز و دمهاي اين نويسندگان همان ساز ودمهاي جنگسالاران شان است والسلام وفريب قيافه هاي كاذب دموكرات شان را نخوريد.

   این اقایان مدافع حزب وحدت از رنج و مصایت مردم هزاره جات شرم کنند. این ننگ بزرگی به پیشانی اینان است که هنوز مردم معصوم هزاره در بامیان در غارهای کوه بسرمیبرند در حالیکه محقق و خلیلی و دیگران از خون و رنج مردم بلند منزلها ساخته اند و به قدرت رسیدند.

   آنلاین : نظر حامد در بخش نظرات

  • خانم یا آقای بینام

   اول که تو هزاره نیستی. دوم اینکه بحث روی داکتر سمر است. با آنکه داکتر سمر خدمات شایانی را برای مردم کرده، دشمنان هزاره ها نظر به عقده و جهالت خود میخواهند او را تخریب و بدنام کنند که انشاالله این تهمت شان نیز ناکام خواهد شد. سوم اینکه کسی از جنایت کاران دفاع نکرده اما تو چطور نسل کشی هزاره ها را توسط عبدالرحمن، آل یحی و ملا عمر فراموش کردی؟ از این ثابت میشود که هزاره نیستی و فقط میخواهی آب را گل آلود کنی...

 • خدمت آقا یا خانم سلیم

  داکتر سیما سمر لااقل ده ها باب مکتب و شفاخانه برای محروم ترین مردم افغانستان ساخته است که مردم عملاً از خدمات وی بهره میبرند.

  لطف نموده و بیان دارید که شخص شما یا دلقک تلویزیون طلوع (که همه گی نوکر تشریف دارند) چی شاخه گلی را بر سر مردم درد کشیده و ستم دیدۀ خود زده اید و چی خدمتی را انجام داده اید؟

  داکتر سیما سمر هر عقیدۀ که داشته باشد، آزاد است. همانطوریکه خودتان اختیار دارید، تا عضو یک حزب و یا سازمان سیاسی باشید.

  هر گاهی هموطنان پشتون ما قتل عام مردم هزاره و غصب املاک آنها را یکجا با به برده گرفتن زنان و اطفال هزاره ها در جریان حکومت عبدالرحمن (لعنت ا.. علیه) آشکارا و رسماً محکوم و تقبیح نمودند، هزاره ها نیز حاضر خواهند شد تا در مورد جنایات منتصب به حزب وحدت افغانستان تحت رهبری مزاری، با آنها داخل گفتگو شوند.

  و در عین حال حملات بیرحمانۀ شورای نظار و سیاف به مردم هزاره در غرب کابل نیز باید از جانب نماینده گان آنها محکوم شده و به مردم متضرر غرامت پرداخته شود.

  همچنان قتل عام مردم بیگناه هزاره در بلخ و بامیان در جریان لشکر کشی های ملاعمرجاهل و غدار نیز از جانب نماینده گان نکتایی پوش و خشتک کشال طالبان باید محکوم و رسماً از این بابت معذرت خواهی شده و غرامت به بازمانده گان شهدا داده شود.

  بالاخره از ظلم و ستم 50 ساله آل یحی بر مردم غیر پشتون بلخصوص هزاره ها که در جریان حکومت وحشیانۀ این خاندان وحشی مجبور به پرداخت مالیۀ کمر شکن و عسکرئ اجباری در مناطق پشتون نشین بودند، نیز رسماً از جانب فرزند ظاهر <که امید خداوند (ج) هرگز نیآمرزدش> حامد کرزی معذرت خواهی شده و غرامت آن به این مردم درد کشیده پرداخته شود.

  این در حالیست که سهم مردم رنج کشیدۀ هزاره از تمامئ 15 میلیارد دالری که به افغانستان سرازیر شده هیچ بوده! تنها افتخار این حکومت خاینین برای هزاره ها صرف ولایت شدن خشک و خالئ دایکندی بوده است که مردم در آنجا نه جاده، نه مکتب، نه شفاخانه، نه امکانات و حقوق اولیه زنده گی را دارند...

  بله آقا یا خانم سلیم!

  اگر قرار باشد عدالت بر قرار شود، باید که پروسه اش عادلانه باشد نه اینکه تنها به نفع اقوام پشتون و تاجک بوده و هزاره ها تنها به نام شریک ولی از مال و حقشان محروم بمانند.

  امروز داکترسمر، خلیلی، محقق، دانش، و احسان در قدرت سهم سمبولیک داشته و این موضوع را هر فرد میداند. اختیار سرمایه و پول ملت بدست کیهاست اینرا نیز همه میدانند. پس انتقادات شما بر پایۀ کدام دلیل و منطق استوار اند؟

  شما اگر میگویید حزب وحدت بر فرق مردم میخ زده است، مهربانی کنید مدرک و سندش را ارائه دهید تا ما نیز با شما یکصدا شویم.

  شما اگر ادعا دارید که حزب وحدت بر مرده ها رقص نموده بفرمایید و مدرک و سندش را در اختیار مردم قرار دهید تا ما نیز باخبر شده و در کنار شما بایستیم.

  اما اگر شما به این فکر میباشید که مسئولیت اعمال زشت عبدالرحمن (لعنت ا.. علیه) و ملاعمر (لعنت ا.. علیه) را بر گردن هزاره ها بیآندازید، شدیداً اشتباه میکنید.

  صداقت، تلاش و وفادارئ مردم هزاره زبان زد تمامئ اقوام ساکن در افغانستان بوده و هزاره ها با تمام مشکلاتی که دارند و با اینکه در طول تاریخ حق تلفی هائ فراوانی در حق شان صورت گرفته به علت داشتن همت بلند و غیرت واقعی از دزدی، گدایگری، و خیانت به دیگران بیشتر از هر قومی پرهیز نموده و در حقیقت این افتخار همیشه نصیب مردم هزاره بود و انشاا.. در آینده نیز خواهد بود.

  والسلام

  • آقای ذبیح الله ناصری،

   خودت بین حزب وحدت و هزاره علامت مساوی گذاشته بحث میکنی. این در واقع تحقیر و توهین به ملیت هزاره ماست.

   اولا آنچه در مورد جنایات به ملیت هزاره گفتی 100٪ حقیقت دارد و باید حکام پشتون و غیرپشتون بخاطر این جنایات شان محکوم شوند و مجازات شوند. ملیت هزاره همانقدر در این کشور سهم دارد که سایر ملیت ها و جنایاتی که در حق این ملیت شده هولناک اند.

   اما حزب وحدت ربطی به هزاره های ما ندارد، بسا هزاره های ما از این حزب دل پر دارند چون جنایاتش تنها به مردم سایر ملیت ها محدود نبوده و خون فراوان هزاره های ما نیز بدوش این حزب است. یکبار شما تاریخچه جنگهای داخلی اینان را در هزاره جات مرور کنید که بدانید زمانیکه نه طالب بود و نه هم کس دیگری، چقدر انسانهای بی‌گناه بوسیله این حزب قاتل و مزدور رژیم ایران بقتل رسیده اند.

   هزاره های ما باید به رستگاری و بهروزی برسند، اما باید قاتلان وحدتی مجازات شوند.

  • اينها همه زير سر گروه خود فروخته راوا است. گرگان و فاشيست هایی متعصبي پشتون در لباس راوا برای رد گم کردن سياست فاشيستی خود از نام هزاره های سو استفاده می کنند. محبوبيت خانم سيما سمر در افغانستان و جهان به مذاق متعصبان راوا خوش نمی خورد. برای همين با هر ترفندی میخواهند سيما سمر را بدنام کنند. اما کور خوانده اند. چرا آنها علیه انورالحق احدی زلمی خليلزاد اشرف غنی احمدزی و روستار ترکی نمینويسند که عليه هزاره ها و ساير اقوام غير پشتون فعاليت دارند. گاهی راوا برای رد گم کردن بر عليه چار جنايتکار پشتون شعار میدهد اما آنها از کار افتاده اند.

  • جناب،‌ یکبار از انورالحق احدی زلمی خليلزاد اشرف غنی احمدزی و روستار ترکی بپرس که چند بار گرز منطق راوا بر فرق شان خورده بعد این اتهام را وارد کن.

   و یکبار هم اگر سواد داشته باشی، سایت پیام زن را مرور کن که دریابی بیدرنگ همه اشخاص ضد ملی و بیگانه پرور بوسیله راوا کوبیده و محکوم شده اند.

  • از حد خودت زیاد تر گپ نزن. هزاره خود میداند که با حزب وحدت چگونه نسبتی داشته باشد. حزب وحدت حزب سیاسی و سخنگوی جامعه هزاره ماست دقیقا به همین خاطر است که فاشسیتان نژاد پرست از آن بیم دارند و کوشش میکنند با برچسبهای دروغین نام این حزب را در نزد مردم افغانستان خاصتا هزاره ها به خیال خامشان سیاه سازد. زهی خیال باطل! تمام مردم هزاره به وجود مدافعین قهرمان خود در حزب وحدت از جمله خانم سیما سمر عزیز افتخار میکنند. کور باد چشمی که این حقیقت را تحمل نتواند. راستی عضویت بسیاری از اعضای پارلمان به طالبان فاشیست و نیز حضور جمع قابل ملاحظه ای از اعضای حزب اسلامی تیزاب پاش و طالبان مشهوری چون احمد متوکل و ملا ضعیف در دولت کنونی جرم نیست فقط عضویت سیما سمر در حزب وحدت جرم است. لعنت به این نژاد گرایی.

  • حناب محترم جلاد خون آشام حزب وحشت!

   از اعترافت خیلی ممنون اما این را بدانید که (گ)....... خوردن برای هرانسان بد است ولو اینکه از هر قوم وقبیل که باشد.

   آن مجرمین جنگی که مانند خودتان متهم به نقض حقوق بشر استند هیچ گاه مورد تأیید انسانهای باشرف وباوجدان قرار ندارد به همان قسمیکه مورد تأیید شما هم بعنوان دشمنان تان قابل قبول نیست.

   بحث برسر این است که یک زن وابسته به سازمان انقلابی زنان افغانستان مرتد شده است.

   نقاب از چهره اش افتیده است ایشان به این ملت خصوصا جامعه زن افغان درطول تاریخ دروغ گفته است او امکانات سازمان انقلابی زنان را به همین منظور در مناطق خویش استفاده کرد که امروز همه آنها را صرف نتیجه تلاشهای شخصی خودش می داند.

   درحالیکه ان مکاتب وشفاخانه های جاغوری وغیره مناطق هزاره جات مال سازمان راوا بود امروز سازمان راوا دارد پاداش خودش را از ین جنگ سالاران فاشیست وحدتی دریافت کرده است.

   امروز سازمان راوا هم حق دارد که اعتراض کند چهره های دو رو را به مردم افشا سازد

   تااینکه تحت نام کمسون مستقل حقوق بشر یک موج از انتقام جوئی های نژادی راتحت همین نام براه نیندازد.

   برداشت مااز دفاع های فاشیستانه وخیلی آتشین طرفداران مزدور حکومت آخوندی کاسه لیسان آیت الله های ایران این است که توطئه دیگر بنام احقاق حقوق اقلیت مظلوم این آن درجریان است

   سازمان انقلابی زنان افغانستان مسوولیت دارد تاعلیه این جلادان قرن با تمام قوا مبارزه کند

  • آقای ميرهزار چرا کامنت های دروغ راواییها را حذف نمی کنيد. شما می دانيد که سيما سمر چه خدمت هايی کرده است

  • متاسفم. شما می توانيد به نظرات راوايی ها يا هر کسی که می خواهد باشد، پاسخ بدهيد. از آن ها سند بخواهيد ولی از من نخواهيد که عملکرد کسی را توجيه و يا نظرات را حذف کنم.

   تنها نظراتی حذف می شود که طرف ناجوانمردانه آلت تناسلی اش را به رخ ديگران می کشاند و يا آشکارا دروغ می گويد. چه نوع دروغی؟ مثلا در آمريکا يا اروپا لم داده و در کنج راحت با نام ها مختلف، گاهی به دروغ می نويسد که از مزار شريف يا هرات يا..، عقده های درونی خودش را بروز می دهد. خودشان می دانند که چه کسانی را می گويم و اين سطور را می خوانند.

  • zoret dad, tu jar bezan wa halqet ra pare pare kon wa ma da jaghoori az amkanat "rawaee" astefada mekonim, kortar bashi

  • بجواب فرد بینام که سنگ راوا را به سینه و سرش میزند

   اولاً بدون مدرک و سند ادعا کردن باطل است. اگر راوا پول داده و کمک کرده سوال پیدا میشود که این پول ها را از کجا کرده؟ گذشته از این لطفاً ثبوت کنید که راوا مصارف پروژه های مکاتب و شفاخانه ها را داده.

   داکتر سمر عضو حزب مرکزی کمونیستان در روسیه نیز اگر باشد بازهم برای مردم رنج دیده و مظلوم مناطق مرکزئ افغانستان قابل قبول است چرا که در عمل ثابت کرده که صادق و خدمتگار میباشد.

   سرنوشت راوا نیز همانند سرنوشت مجاهلین خلق مریم رجبی در عراق خواهد شد.

   لطفاً مطلب مرتبط را در بی بی سی بخوانید.

  • Brother aziz Jafar jan, fekr mekonam shuma az ain nawishta bardasht na droost karda aid, hadaf man azin nawistha ain bod ke aenane ke ba nam rawae hala rajea ba khadamat Sima da jaghoori haarf mezanand, az wajood makateb dar jaghoori hasod mebarand wa rashk mebarand ke dar jaghoori az barakat khadamat Dr Sima agar sharayet ajaze dehad ma shahed nasle besawad dar 10 sale ayenda na khahem bodem,
   digar ainke Rawa ke man az aeshan shenakht daram hichgah Dr sima ra dar sakhtan makateb wa shafakhana da hazarajat mojrem na meshumarad, amma ain ke mawzia sakht zede simaee darad , qaziyae ast ke sobot aan sakht ast, dar ain rabeta bayad khod rawa sanad beron dehad, mawzoa khosomat rawa ba sima tanha marbot ba aozwiyat sima dar Hezb Wahdat nist, fekr mekonam qaziya faratar azin basha, amma man motasefana sanad dar dast na daram. wali fekr mekonam Rawa ba hich sorat ba ain syastesh hargiz ba hadaf ke royae khodesh ast na khahad rasid.

  • جعفرجان!

   ماسنگ نداریم که به سرخودمان وسینه هایمان بکوبیم.

   آنچنانکه بعضی از خرافاتی های مذهبی مانند شما خودرا زنجیر میزنند.

   ما ازقماش شما نیستیم اگر مذهبی هم باشیم مثل شما خرافاتی نیتسیم که سنگ را بالای سر وسینه مان بکوبیم

   مذهبی استیم اما منور

   شما مارا در آئینه خود دیده اید اشتباه کرده اید

 • راوا برای اينکه چهره پليد و پاکستانی خود را پنهان کند گستاخی و حمله به شخصيت های ملی را در برنامه خود قرار داده است.

  • نه خیر دوست عزیز!

   سخت اشتباه کردی سازمان جمعیت انقلابی زنان افغانستان حد اقل کار را که شاید بتوان آنرا کار انقلابی نامید همانا افشای چهره های ضدملی وضد منافع کشورماست وبس.

  • فاش می کند اما همانهايی که ای اس ای میخواهد. چرا انورالحق احدی زلمی خليلزاد اشرف غنی احمدزی روستار ترکی و فارق وردک را فاش نمیکند؟ معلومدار که دم راوا به اينها و دم همه آنها به ای اس ای وصل است.

  • از این آدرس http://pz.rawa.org/59/59dastagir.htm

   اشرف‌ غنی‌ احمدزی‌ یا دستور گرفته‌ یا طبیعتاً آنقدر ذلیل‌ است‌ كه‌ پشت‌ پشت‌ داكتر عبداله‌ خان‌ «وزیر خارجه‌» رفتن‌ را افتخار می‌پندارد. البته‌ این‌ ذلت‌ شامل‌ تمام‌ وزیرانی‌ می‌شود كه‌ عروسكی‌ مثل‌ او را «وزیر خارجه‌» قبول‌ دارند.

   انورالحق‌ احدی‌، بیچاره‌ایست‌ كه‌ دیدیم‌ به‌ دهل‌ «مارشال‌» صاحب‌ و همراهان‌ رقصیده‌ و برضد پاكستان‌ مظاهره‌ كرد كه‌ هم‌ خود را بی‌آب‌ و مسخره‌ ساخت‌ و هم‌ حكومت‌ آقای‌ كرزی‌ را. در لویه‌ جرگه‌ نیز بر زنده‌ و مرده‌ و بر هرچه‌ «ارزش‌های‌ سوسیال‌ دموكراسی‌» است‌ بینی‌ فشاند و كلمه‌ای‌ علیه‌ حضور سران‌ جنایتكار جهادی‌ نگفت.

   در مورد سلطنت‌ طلبان‌ كافیست‌ به‌ یاد بیاوریم‌ كه‌ ظاهر شاه‌، احمد شاه‌ مسعود را «فرزندم‌» یا چیزی‌ شبیه‌ آن‌ خواند و در لویه‌ جرگه‌ وقتی‌ یكی‌ از سینه‌ چاكان‌ مسعود با لحنی‌ خادی‌ علیه‌ ظاهرشاه‌ تاخت‌، از سنگ‌ و چوب‌ صدا بر آمد و از طرفداران‌ بزدل‌ و معامله‌گر ظاهرشاه‌ نه.

   آقای‌ روستار تره‌كی‌ در مزبله‌ی‌ تحریف‌ و تطهیر

   و اگر یکبار خود را زحمت داده و سایت پیام زن را جستجو کنید به سادگی به باطل بودن اظهارات بالا میرسید که "راوا" را پشتون باز و بسته به روستار تره‌کی و اشرف غنی و احدی و نظایرش شان میپندارید.

   ثانیا از افرادی که نام گرفته اید یکبار بپرسید که از "راوا" چه دل پر دارند و پیاپی بوسیله راوا محکوم و بی پناه شده اند!

  • چه عجب منطق !!!!!!!

   خیلی عجیب!!!

   آیا شما چی میخواهید بگوئید که سازمان راوا علیه پشتونهای فاشیست خاموش مانده است؟

   عزیزم !!

   اینجا بحث برسر فاشیست های قومی پشتون نیست بحث برسر منافقت یک زن است که زیر نام زن وفیمینیسم دشمن زن قرار گرفته است.

   او دو رو دارد روی زن بودن وروی سازمان وحشتی بودن.

   انور الحق احدی واشخاص دیگر که شما به آنها اشاره کردید آنها یک رو دارند وقابل بحث هم نستند همه میدانند که روستار چی میخواهد اشرف غنی کیست وخلیل زاد کیست آن بحث بااین بحث اصلا تفاوت دارد

  • من تمام نشريه پيام زن از راوا را مرور کردم هيچ مقاله يا نوشته مخصوصی درباره جنايتکاران و وابستگانی مانند انورالحق احدی روستار ترکی فاروق وردک کريم خرم اشرف غنی احمد ز ی و زلمی خليلزاد نيافتم. ادرسی که شما داده ايد چند جمله کوتاه درباره اشرف غنی و ترکی دارد اما آنهم برای رد گم کردن است. باقی مقاله همه عليه يک پنجشيری است. اينها دليلی بر وابسته نبودن راوا به گروه مرتجع و وابسته افغان ملت فاشيست های نکتايی دار مانند خليلزاد و ای اس ای نمیشود. مقاله ای را از راوا مثال بياوريد که مخصوص اين فاشيستها و نوکران آدمکش نوشته شده باشد. آنچی که درباره ترکی مثال آورده ايد توسط راوا سانسور شده . راوا به روده درازی عليه ساير اقوام می پردازد و صفحات ده متری می سازد . چرا نوشته درباره ترکی را کوتاه کرده است؟
   تا وقتی راوا مشخص بر عليه فاشيزم قبيله ای پشتوها ی متعصب که غير پشتون ها را هلاک کرده اند ننويسد، راوا متهم به وابستگی است و لاغير. آيا کشتار غير پشتونها را توسط پشتونهای متعصب رد میکنيد که آنهم جنايت ديگر است.

  • زبیر نازنین!

   درود برشما!

   یقینا ملت درد دیده اینکشور از فاشیستان هرقوم وملت که تحت نام مظلومیت وعدالت خواهی همچو شعارهای کاذبانه به سربازگیری مردم بیدفاع وبیسواد این ملک اقدام میکنند فردا با این جلادان خون آشام تصفیه حساب خودرا میکند.

   من خودم بعنوان یک شخص کاملا بیطرف از وقتیکه سایت پیام زن را مطالعه میکنم والله خجالت میکشم که من از جنس این مردان خلق شده ام.

   نمیدانم به کدام زبان احساسات خودرا بیان کنم اما همین قدر میدانم که سازمان جمعیت انقلابی زنان افغانستان تنها امید مردم بیدفاع وبیچاره باقی مانده که فقط چهره های دو رو را افشا میکند.

   ولو هر کی باشد مربوط به هر قوم که بوده است.

   این فعالیتها را تاریخ این ملت ثبت میکند ولی روی خائنان این کشور که بنامهای مختلف قوم مذهب ودین واین آن مردم را به کشتارگاهها سوق داده اند نزد نسل های آینده این سرزمین سیاه وسیاه تر خواهد ساخت.

   موفق باشید

  • عجب منطقی. وقتی بحث از انورجان احدی تان میشود به بيراهه میبريد. از خليلزاد جانتان می شود خود را پنهان میکنيد. اين دورويی و وابستگی راوا را به فاشيتهای پشتون که خون مردم را مکيدند نشان میدهد و لاغير. کوشش کن که از تعصب قبيله بدرآيی. پشت راوا رانگير که روزی روسياهی شان را میبينی.

  • اکثر اوقات فاصلۀ حرف و عمل لایتناهیست!

   داکتر سمر هر سلیقۀ حزبئ که دارد، آزاد است. هر انسان حق دارد که راه و روش زنده گئ خود را خود انتخاب کند. عضو بودن و یا نبودن در یک حزب با نشان دادن یک سطر از روزنامه های بی اعتبار ثابت شده نمیتواند...

   داکتر سمر خیر و برکتش به هزاره ها رسیده است. امروزه هزاران پسر و دختر از برکت اعمال داکتر سمر مصروف تحصیل بوده و یا فارغ التحصیل شده اند. اما روی تهمت گران و دروغ گویان تا قیامت انشاالله سیاه خواهد بود.

   ما راوا و شعار را کار نداریم. ما دشنام و فحش دادن را راه حل مشکلات مردم و کشور خود نمیدانیم. با حلوا ، حلوا گفتن دهن شیرین نمیشود. ما به تحصیل نیاز داریم که امکاناتش را افرادی چون داکتر سمر آماده ساخته.

   راوایی ها را میگذاریم برای فحش دادن، غیبت کردن، تخریت نمودن و حرف مفت گفتن! بگویید تا قیامت! ببینیم آخرتان به کجا میرسد؟

   مثل بی بی سی گویا باشید!

  • خودتان از خودتان تعريف کرده دل اشرف غنی احمدزی خليلزاد کريم خرم فارق وردک روستار ترکی و باقی فاشيتهای متعصب پشتون که به خون غير پشتونها تشنه اند را خوش کنيد.

  • سلام میرهزار گرامی. سوال از سلیم نیست. معلوم است که سلیم آدم عقده ای و تحریف گری است. ببینید تکست های که روی ویدیو می آید کاملا دروغ و تهام است و نوعی هزاره ستیزی علیه آن دیده می شود. مثلا موسی خان را نوکر ایران می خوانند. در حالیکه تو میدانی که موسی خان از باوری مذهبی و سادلوحانه ای که داشت وصیت کرد که در زیر مرقد امام رضا دفن شود.. لطفا این ویدیو را بردارید و به سلیم نیز بگویید که ویدیو های غیر مغرضانه ارسال کند... مسولیت شماست که افترا را نشر نکنید.

  • عزیزم

   خدا یارجانت لطفا همان آدرس را که زبیر جان برایت لینک داده مرور کن بخوان آیا خودت مانند متعصبین جاهل اینقدر خودر کر وکور میسازی که نمیخواهی سخن حق رابشتوی؟

   بدا بحالت!!!

   دوران جلادی وفاشیسم به نام هرقوم وملیت دیگر به زباله دان تاریخ سپرده شده است.

   آن دوران که از کشورهای خارجی پول جمع میکردید تا مردم را بنام مذهب وقوم بجان هم می آنداختید.

  • حق باشماست

 • آقای سلیم خان !
  سلام!
  خیلی کشف بزرگی را در این قرن شما کرده اید:
  اولا: که داکتر سیما سمر نظرخودرا مشخص در مصاحبه گفته است .
  دوما : فرض را براین میگذاریم که شما شاهکاری کرده اید کشف کلانی کرده اید و ثابت کردید که سیما سمر عضو حزب وحدت بوده درآن روزهااکثریت جامعه حداقل هزاره ها برای حفظ وبقای خود وابسته به حزب وحدت بوده یک رابطه متقابل بوده بین حزب وحدت ومردم هزاره بوده است واقعیت جامعه است دلت باور می کنی می خواهی هم باور نکن.

  برای سلیم وهم عقیده هایش وهمتباران اش قابل قبول نیست ولی واقعیت جامعه آن روز بوده که هزاره برای بقای خود در محوریت حزب وحدت جمع شوند تا این طرز فکر که کمر به نابودی هزاره بسته بودند در افغانستان موفق نشود.

  عده یی جمعیت ملیونی هزاره را بیش از صد هزار میدانست ، عده خارج از دین ، عده ای هم وابسته به ایران همه و همه دریک توافق رسیده بودند تا این قوم نا بود گردد سیما سمر که با درد قوم اش با خون پوست اش در ک میکرد باید برای حفظ مردم اش به قول شما به حزب وحدت بپوندد یا هوا دارش باشد یا عضو اش باشد یا حداقل بد بین اش نباشد.

  چرا به اطراف تان نگاه نمی کنید به پارلمان به اسکلت بندی دولت و که کی ها مقدرات مردم را در دست دارند.

  طالب وماقبل طالب وماقبل تراز آنها و..........

  اگرمقایسه عادلانه کنیم
  سیما سمر فرشته درآن جمع خواهد بود.

  • آقای غرجستانی، خوبست وقتی تایید میکنی که سیما عضو مرکزیت حزب وحدت بوده، پس ویدوی بالا و اسناد بالا دروغین نیستند و لازم هم نیست که عده‌ای بخطار آن اینقدر جامه بدرند.

   برو به سیما بفهمان که بیشتر از این خود را رسوا نسازد و آنچنانی که خودت نوشته‌ای واضح بگوید که بلی من در رهبری حزب وحدت رفتم و حالا نیستم و به دلایل قانع کننده علت قطع رابطه اش با آن حزب بگوید.

   اگر چنین نیست باید شک کرده که هنوز هم عضو مرکزیت این حزب بدنام است.

  • اقا یا خانم بی نام !
   شما هرکه هستید در درد عقده می سوزید شما .......وهمفکران تان نیاز به تداوی دارید.

   اصلا من وارد بحث به اصطلاح فلم شما نمی شوم اگر وارد آن شویم بحث بدرازا خواهد کشید .

   درفلم خوب دقت گردد جلسه شورایی مرکزی حزب وحدت در اینجا نیست کسانیکه شورای مرکزی حزب وحدت را می شناسد تعدادی زیادی چهره ها در آنجا حضور دارند که خارج از اعضای شورا است که تعدادی مهمانان غربی که کمک های بشردوستانه به هزارجات آورده است که البته واسطه آن سیما سمر است .
   دوستان که واقعبینانه با قضایا برخورد دارند دقت کنند که در اخر هدایای به انها داده می شود.ازجمله بخود سیما سمر و از طرف اقای خلیلی مورد تقدیر قرار می گیرد.

   شما که عقد مند هستید بحث دیگری است حالا ما از منظر دیگر با شما گپ میزنم هرکه عضو حزب وحدت بود جنایتکار است ؟
   اگر چنین منطق دارید که نیاز نیست با شما خانم یا اقای بی نام بحث کرد.

  • محترم غرجستانی!

   باید خیلی شفاف حرف بزنید که مردم هزاره به محور حزب وحدت بخاطر بقای خویش جمع شده بودند.

   لطف بفرمائید که تهدید از طرف کی بود؟

   شما میخواهید بگوئید که همین جنگ سالاران تنظیمهای جهادی نماینده گان اقوام خود بودند؟

   آیا آنها کمر به محو شما بسته بودند شما درمقابل آنها دفاع کردید یا درمقابل مردم بیدفاع غرب کابل که اصلا این جانیان را نمی شناختند؟

   یک رهبر خودرا پشتون جازد یکی هم تاجک ویکی هم چیز دیگر

   چرا امروز سران همین حزب وحدت باهمین جانیان که طرح محو قوم شما را ریحته بودند طرح مصالحه ریختند وباهم آشتی کردند؟

   من اصلا نمی فهمم که این برادران که خودرا هم هزاره میدانند وهم وحدتی چی میخواهند بگویند؟

   ازیک طرف شما خواهان این استید که به جرایم نقض حقوق بشر باید رسیده گی شود.

   ازطرف دیگر تمام جنایت کاران وحشتی را برائت میدهید به این معنی که آنها از خودشان دفاع کرده اند؟

   این چی نوع سیاست دو پهلو است که ما آنرا درک نکرده ایم؟

  • این چی نوع سیاست دو پهلو است که ما آنرا درک نکرده ایم؟

   بلی !

   خانم یا اقای بی نام !

   تو اگر هزاره می بودی درک می کردی یا اینکه برداشت درست از قضایا می داشتی می توانستی درک کنی .

   ولی افسوس که درک ات ضعیف است .

   عزیزم بحث بقا یک قوم است میدانی چه میگویم؟
   حالا آن بقا توسط هرکه باشد من دست پایش را می بوسم برای توحد مرز مهم است ولی من می خواستم زنده بمانم برای من مهم نیست که کی است؟ من دنبال کسی بودم که از من دفاع کند.من می خواستم زنده بمانم.
   میدانی چه می گویم؟

  • شما چرا به دزدی های انور الحق احدی دفاع از جنايتکاران توسط روستار ترکی اشرف غنی احمدزی و فاروق وردک اشاره نمیکنيد. عدالت شما يکطرفه است و تا وقتی يکطرفه باشد کسی باور نمیکند که شما مهره ها و جواسيس پاکستانی نيستيد.

  • استاد غرجستانی!

   خیلی خجالت میکشم که این سوال را باز تکرارا ازشما می پرسم که شما دست جنگ سالاران وحشتی را باید ببوسید

   آیا اجازه میدهید که دیگران هم دست جنایتکاران قوم خویش را ببوسند؟

  • راوایی جان !

   شما که مرا درک نمی کنی هزار بار که برایت بگویم ماست سفید است تو مگویی سیاه است .

   چه کنم مانند دیگر همفکرانت بجز توهین تا به حال برای جامعه که خود برآن باور داری نکرده یی!
   چه بسا که برای جامعه افغانستان کاری کرده باشی .

   دید شما نسبت به عینک که درچشم ات زده یی به همان شکل قضاوت می فرمایید همه را جنایتکارمیخوانی وهمه را بهمان شکل تعریف می کنی که با عینک سیاه درچشم زده یی .

   آخر درافغانستان ما همین مشکل را داریم که هرقسم که من فکر می کنیم دیگران هم باید همانگونه فکر کنند که خیلی سخت است عزیزم !یک کمی فکر کن .ماکه طرز فکر طرف مقابل خودرانمی پذیریم پس باید حذف فزیکی گردد تاهرزمان این گونه فکر کنیم مشکل وطن ما حل نخواهد شد.

  • بلی راوایی جان شما قبلاً بوسیده اید! وقتی از معایب احمدزی، احدی، خلیلزاد، کرزی، جلالی، اتمر، خرم، و صد ها تن دیگر بحث نکرده و جلو چور و چپاول آنها را نمیگیرید، دست بوسیدن نیست؟ پس چیست؟

  • آقای غرجستانی:

   متاسفانه از موضوع تماماٌ خارج شدید. جواب سوال کجا شد؟

   باید همه از جنائت کاران قوم شان حمایت کند؟ جواب چیست؟

   جالب است؛ همه فحش . ناسزا میگویند, فقط راوا به فحش گویی متهم میشود. بخاطری که قبیله گرا نیست.

  • ببینید جناب استاد غرجستانی!

   خیلی منطقی ومعقول بحث میکنید خدا نکند که کس بشما توهین کند. شما فرموده اید که من شمارا درک نمیکنم

   من شمارا خوب درک میکنم .

   خانم سیما ثمر را در کویته همه یکجا در برابر دشمنان مشترک مان نوکران خاد وکا گی بی و درعین حال چاکران آی اس آی و رژیم آخوندی یکجا مبارزه میکردیم یک هدف داشتیم من خودم تاحال از خودم نپرسیده ام که من بکدام نژاد تعلق دارم

   آخر چی شد که شما آن همه مبارزات قهرمانانه همین فرزندان این کشور را که دریک سنگر بودند شهید دادند زخمی شدند مصیبت ها دیدند چی شد که سر از تنظیم های پشاوری و ایرانی در آوردید؟

   شما فرمودید که اصلا بقای من مورد بحث بود.

   آیا صرف بقای شما منحیث یک قوم مطرح بود یا بقای همه احاد ملت؟

   من خوب شمارا درک میکنم.

   اما نمیدانم که چگونه کودتای تنی گلبدین محکوم باشد اما اتحاد حزب مزاری ومسعود ودوستم وپرچمی های مانند کشتمد وسرابی وغیره توجیه پذیر باشد این به چی معنی است؟

   اگر شما ادعا دارید که من مظلوم تاریخی ام آیا درین مظلومیت دیگر اقوام این سرزمین حتی بشمول قوم پشتون باشما هم کلاس نبوده اند؟

   چگونه است که ما کله منارهای مردم شنوار را جنگ های قبایلی بنامیم اما مظلومیت برادران هزاره مانرا نسل کشی.

   من به هیچ صورت مدافع اعمال بربرانه حکام جبار وسلاطین حیوان صفت این کشور نیستم ونخواهم بود؟

   اما شما هیچ توضیح نمیدهید درصورت که شما دست بوس خدابیامرز شفیع دیوانه استید چرا عکس مسعود وربانی را در صف ناقضین حقوق بشر درین سایت کابل پرس? انداخته اید؟

   اجازه دهید که آنها هم قهرمان خودشان تبجیل وتجلیل کنند

   اگر قرار به این باشد که هرقوم از جنگ سالاران خودش دفاع بکند پس موضوع افشار و چنداول یک قضیه محص هزاره ئی وافشاری است هیچ ربط به دیگر اقوام ندارد.

   شما میدانید ومسعود ومارشال فهیم از دیگران چی توقع خیر دارید؟

   اینکه سازمان راوا یکسره علیه تمام جنگ سالاران شعار میدهد به نظر شما باید فرق قایل شود.

   جنگ سالار حاجی قدیر را بکوبد اما در قسمت مسعود مزاری سکوت اختیار کند آیا این انصاف است؟

   حالا که این بانوی مکتب سازشما رئیس کمسون مستقل حقوق بشر افغانستان است ما غیرهزاره باید شک کنیم که وی صادقانه درین کرسی خیلی مهم عمل کند.

   چرا؟

   واضح است وی عضو شورای مرکزی حزب شیعی فاشیست وقوم گرای ایرانی پرست بنام وحدت میباشد.

   ما در قضاوت های چنین خانم اصلا شک داریم چنین منصب را برای این خانم مناسب نمیدانیم.

   امیدوارم که جناب عالی بدون طفره روی به این موضوعات بپردازید.

  • من باری دیگر این پاسخ رادرمعرض قضاوت خوانندگان این بحث ارائه می کنم:

   درکشور ما همه ی جریانهای سیاسی وافراد وابسته به آنها اینگونه قضاوت می کنند که هرچه که من فکر می کنم همان برحق است شما ها یکسره فحش ودشنام می دهید یکبار تمام نوشته های خودرا بخوانید که با چهره حق به جانب همه را مزدور و فاشیست و....می خوانید ولی فکر نمی کنید که این کلمات که نثار عده یی میفرمایید تهمت ونفاق افکنی ملی نیست ؟

   بگذار که شما همانگونه فکر کنید همانگونه باشید.
   من اینگونه که فکر کرده ام از حیثیت خود ومردمم درمقابل هرگونه حق کشی مقاومت کرده ام وامروز بخاطر همان مقاومت مورد تاخت تازشما ودیدگاه ظالمانه و انحصارگرایانه یی تان قرار می گیریم .
   اگر اجاره شما باشد این را خدمت تان عرض میدارم که تحکم گویی نفرمایید .

   به داکتر سیما هم حق بده که خودش من حیث یک زن فعال وآزادیخواه اینگونه باشد.

  • جناب غر جستانی!

   بحث با ادمهای که هویت ندارند بی فایده است. این روا پاوای که این جا و آنجا کامینت می نویسند همان طالبان ماده هستند که از بی غیریتی حتی هویت خودرا پنهان می نمایند. خانم سمر در کابل هست و رواهم اگر اموالش توسط ایشان غصب شده بفرماید و به محکمه سند ارائه کند و اموالش را ازایشان بگیرد. عضویت در روا اگر جرم نباشد به عقیده ما بزرگترین ننگ تاریخی است که هرکس ذره ای شرف انسانی در او باشد این ننگ را قبول نخواهد کرد.این گروهک بی هویت فلسفه اش در زیر نافشان است به هرکس مثل این شکست خوردگان فکر نکند اتهام می بنددهرا آنچه در ادب و نزاکت نگجند آنرا نثارشان می کنند و اینقدر بی ارزش و شهره بد نامی شده است که دیگر هیچ کس حتی ناسزاگویی این طالبان ماده رابه پشیزی هم نمی خرند. بنا براین جواب ابلهان خاموشی است. ما به همه افراد دلسوز و متعلق به هر جریان سیاسی که باشد احترام قائلیم و لی حساب روا و طالبان را از همه ملت افغاستان جدا می دانیم این هردو گروهک از مصادیق بارز جریانات ضد بشری , الحادی و منافق می باشند.

  • ببنید استاد غرجستانی

   ماحساب شمارا ازجنگ سالاران حزب وحشت کاملا جدا میدانیم لااقل بخاطر اینکه شما خیلی منطقی صحبت کردید من هم درپیام قبلی این موضوع را بعرض رساندم که خدانکند که کس به شما توهین کند.

   زیرا کسانیکه آماج ضربات کوبنده ما قرار میگیرند همانا جنگ سالاران وفاشیست های آتشین استند که بجز همین دشنامهای سازما جمعیت انقلابی زنان افغانستان دیگر هیچ نیروی آنهارا نمیتواند سرکوب کند.

   با جنایت کار خصوصا ازطریق پال تاکها وسایت های اینچنینی فقط وفقط همین اسلوب سازمان ما میتواند آنهارا سر جای شان بشاند.

   اما حساب انسانهای بافرهنگ که نظربه دلایل قومی و اتنیکی فریب شعار های این نوکران رژیم آخوندی ایران خورده اند کاملا از حساب آن جانیان جدا هست.

   ما شمارا ما در قطار انسانهای اولی حساب نمیکنیم زیرا ازطرز استدلال ضغیف تان معلوم شد که شما نیت خوب دارید اما فریب شعارهای این نا بکاران قرار گرفته اید خواه بدلایل هم نژادی ویاخواه مذهبی.

   شما میفرمائید که بگذارید من اینجوری فکرکنم که میکنم اما شما آنجور فکرکنید که میکنید مرا به تو غرض نیست و تورا بمن.

   خوب ما هم میگوئیم بلی شما هم حق دارید هرجور که فکر میکنید بکنید اما زمانیکه من وتو بعنوان یک انسان یک بنی آدم یک همنوع همه نفع وضرر مان به هم خلط میخورد من وتو گوئی که در تاریکی وظلمت همدیگر را میکوبیم میزنیم ایا در همچو موارد هرکس را بحال خودش گذاشتن کار صواب است یا گناه.

   شما ادعا دارید که بجز هزاره دیگر هیچ قوم و نژاد مورد تبعیض وظلم درطول تاریخ افغانستان قرار نگرفته است.

   همیشه صحبت ازمغاره های هزاره جات است گو اینکه بدخشان ازفرط پیشرفت وترقی به ام البلاد تبدیل شده بود ویا اکنون می باشد.

   گو اینکه در نورستان از فرط باسوادی مردم به کره مریخ رفته اند بگذریم از مناطق پشتون نشین که شما آنها را قبایلی میدانید و مردم را مقصر این عقب مانده گی میدانید

   آیا در مناطق غیر پشتونی چه خدمت درطول زمامداری سلطنت های قبلی شده است زنده گی باحیوانات آیا صرف درهزاره جات بود یااینکه تما مناطق را در بر میگیرفته است.

   بناء دیده میشود که برخلاف ادعای شما که مارا متهم به تنگ نظری نموده اید خودتان دچار این مرض مهلک قرار گرفته اید شما صرف خودتان را درمعرض خطر دیده اید وبه خاطر آن دست هر جانی وجنایتکار را بوسیده اید.

   اگر شما اندک بادید فراخ نظر می افگندید تمام باشنده گان این سرزمین بعداز سقوط حکومت نجیب همه هستی مادی ومعنوی شان برباد رفت اگر شما بزرگترین اثر فرهنگی جهان بشریت که همانا یک از اعجوبه های روزگارما حساب میشد یعنی مجسمه های بودا متعلق به هزاره ها میدانید بدانید که به خطا رفته اید عزیزم.

   آن مجسمه هابه بشریت تعلق داشت حتی به افغانستان هم تعلق نمیگرفت اما من وتو صرف افتخار موجودیت آنرا داشتیم که دست ظالمانه تقدیر آنچه کرد که حاجت به بیان نیست.

   بناء بکدام دلیل شما تنها خودرا در معرض خطر احساس کردید ودست جانیان را بوسه زدید آیا این اشتباه شما نیود؟

   اگر شما اهل فرهنگ وادب حاضر نمیشدید که دست آن جانیان ببوسید شاید تراژیدی های این کشور به اندازه طویل نمیشد اعتراف کنید که شما آقای غرجستانی اشتباه بس بزرگ را مرتکب شده اید؟

   نمیخواهم به شما توهین کنم ویا فحش بدهم اما وقتی یک استاد فاکولته یک زن مانند خانم سیما ثمر ازاوج عزت انسان گرائی به حضیض ذلت قوم گرائی نزول کند باوی چگونه باید سخن گفت؟

   آیا بوی تسلیم شویم که بلی آقا یا خانم خیلی خوب کردید که به قوم خودتان مفید واقع شدید هرجور که دل تان میخواهد همان جور عمل کنید وهمان قسم فکر کنید آیا این گونه برخورد ازنظر شما انسانی است؟

   آقا مسأله جنایت علیه بشریت مطرح است ولی شما میفرمائید بگذارید که خانم سیما ثمر هرکار میکند بکند.

   در آخر من نمیخواهم که شما مانند من فکر کنید من خواسته ام که چرا فرهنگیان هزاره ما تابع این جریان منفی تاریخ شده اند ویا میشوند این آخر مصیبت است.

   از یک بیسوار جنگ سالار که ما گله ندارم وی را با شدید تر الفاظ میکوبیم جنایاتش را برملامیسازیم اما باشما حرف منطقی داریم آغا چرا به نام انسان مظلوم سرزمین بنام افغانستان نمی اندیشید؟

  • واقعا شما قضایای مهم را مورد بررسی قرار داده اید که انکار ازآن مثل انکار از وجود آفتاب است.

   روشنفکران هزاره ما باوجود همه دانش وعلم که دارند واقعا از آنچه که میتوان به آن ظلم ومحرومیت تاریخی نامید رنج برده اند ودرین بی عدالتی ها هم هیچ شک وشبهه وجود ندارد که ما منکر قتل عامها کوچ های اجباری وغیره مردم شویم.

   اما این روشنفکران ما باید بدانند که اگر سلاطین قبلی بخاطر خوشخدمتی به باداران انگلیسی خودشان اکثریت قوم هزاره را به آن مصایب دچار ساختند اقوام دیگر نیز طعم تلخ آن ظلم ها وبی عدالتی ها را به درجات متفاوت چشیده اند.

   اگر شما من حیث یک روشنفکر زنده گی غمبار میرغلام محمد غبار بعنوان بهترین مورخ وسیاستمدار این کشور را بخوانید که خودش اهل کابل واز نژاد تاجک بود کدام ترحم درحق وی از طرف امرا وسلاطین وقت صورت گر فته است؟

   قسمت اعظم زنده گی این ابر مرد تاریخ همچو فیض محمد کاتب یا در زندان ویا هم در تبعید ویاهم زیر نظارت چه روز خوش را آن مرحوم دیده است؟

   بهمین ترتیت عبدالرحمن محمودی عبدالرحیم محمودی سیدقاسم رشتیا میرغلام صدیق فرهنگ به نحو از انحا از این استبداد ها و جبروت ها مستثنی نبوده اند.

   همین عبدالخالق هزاره را که گلوله اش درکله مستبد ترین فرد آنزمان یعنی نادر فرو رفت وخودش مردانه جام شهادت نوشید نظر به روایت اکثر خاطره نویسان و مورخین برعلاوه اعضای فامیل وی تعداد زیاد از همصنفان وی ولو اینکه تاجک بودند یا پشتون حتی یکروز هم اگر با عبدالخالق سلام داده بودند همه را ازدم تیغ کشیدند.

   این نبود که این هم صنفی اش تاجک است ویااینکه فلان از قندهار است نه.

   حالا دیده میشود که نظامهای حاکم فقط همان چیز را که مخالف استراتیژی حاکمیت خویش میدانستند آنرا سربه نیست میکردند. درست است که هموطنان هزاره ظلم های مضاعف را متحمل شده اند اما به هیچ صورت این بیعدالتی ها سبب این نمیشود که تفنگ خودرا علیه هموطنان دیگر خود که آنها نیز مانند خود شان قربانی این سیاست های تفرقه افگنانه حکومت های قبیلوی شده اند نشانه گرفت به زن وفرزند آنها تجاوز کرد و از هر قید وبند خودرا آزاد پنداشت.

   ارتکاب این اعمال آنچه را بعضی از پیام دهنده گان هزاره ما دانسته ویا نادانسته میفرمایند که شفیع دیوانه را بی عدالتی زمان دیوانه ساخت این دلایل هرگز نمیتواند اعمال مجرمین را درانظار عامه به بهانه مظلومیت هموطنان هزاره ما توجیه نماید.

   راه حل؟

   همانا زدودن کدورت ها دفاع نکردن از جنگ سالارها وناقضین حقوق بشر همیاری وهمکاری باسایر مظلومین این سرزمین بشمول پشتون ازبک و تاجک وترکمن نورستانی وپشه ئی ایماق وقرلق قزلباش وبیات وغیره

   افشای چهره های که برخلاف ایدیالوژی شان که قبلا ادعا میکردند امروز شعار دیگر را سر داده اند.

   اگر شهنواز تنی درعهد طالبان لقب مولوی وآخند را بگیرد وزیر ریش ملا بیاید مردم را قتل عام کند آنقدر کریه است که سلطان علی کشتمند از سابقه کمونستی خویش بعداز سقوطش ازقدرت بیاید وبگوید که من خواستار حقوق هزاره ها است.

   به همین ترتبیب عوض نبی زاده سخی ارزگانی دستگیر پنجشیری بشیر بغلانی وهمه اینهایکه امروز درسایت ها مدعیان پروپاقرص اقوام خویش شده اند.

   خانم سیما ثمر نیز ازین قاعده مستثنی نیست ایشان عضویت سازمان جمعیت انقلابی زنان افغانستان را دارا بودند وسیاست سازمان راوا در رابطه به جنگ سالاران قاچاقبران انسان ومواد مخدر وغیره خیلی روشن وصاف است.

   سازمان راوا به هیچ صورت خواهان برقراری حکومت های قومی وقبیلوی نبوده ونیست.

   دراعلامیه ها ونشرات سازمان راوا هرکس به اندازه میزان جنایاتش مورد ضربه قرار گرفته ومیگیرد.

   راه سازمان راوا راه قوم گرائی نیست که گاه اگر ازیک جنایتکار انتقاد شود جنایت کار قوم دیگر بگوید که فلان نفر را چرا انتقاد نکردی وآن گاه که اسناد برایش پیشکش شود میگوید که نه این یک جنگ ساختگی است.

   اگر ما امروز مخالف خانم سیما ثمر هستیم دلیل داریم وآن اینست که ایشان در شورای مرکزی یک حزب فاشیست مذهبی قومی عضویت دارند این عضویت باعضویت قبلی شان درسازمان راوا در تنافض است.

   همانطوریکه حکما وفلاسفه اجماع نقیضین را محال دانسته اند یکجا کردن سازمان راوا با احزاب فاشیستی مذهبی قومی نیز محال است. آنچه که خانم سیماثمر انجام داده خیانت به آرمانهای زنانه یک ملت است که هرگز داعیه قومی نداشته است.

   داعیه سازمان راوا داعیه محو تمام تبعیضات از قومی گرفته تا جنسی بناء تنها قرار گرفتن درپهلوی یک قوم وآنهم باجنایتکارترین قوم خویش ازنظرما خیانت به آرمانهای ماتلفی میشود.

   بعضی از دلایل مضحک وخیلی خنده دار بعضی ازحواریون گروه وحدتی این است که ما چرا به انورالحق احدی دشنام نمیدهیم.

   انورالحق احدی عضو سازمان راوا نبود راه او با راه ما فرق دارد همکاری وی را باجنگ سالاران همیشه محکوم کرده ایم ومیکنیم.

   ما اورا یک قوم گرای تنگ نظر میدانیم.

   گیریم که ما اوراهم دشنام زدیم آیا این بدان معنی است که ما از حرف زدن ما پیرامون شخصیت های اپرچونست ودو رو مانند خانم ثمر دست میبرداریم؟

   هرگزنه!!!!!

  • من گفت و گو و بحث شما را در اين صفحه دنبال می کنم و می خوانم، مثل همه ی نظرات گوناگون و متضاد و مشابه. کنجکاو شدم چند پرسش داشته باشم و اميدوارم پرسش های مرا واضح و روشن پاسخ بدهيد.
   يک: آيا سازمان شما می تواند برای شفافيت هم که شده، يک گزارش مالی مفصل با جزييات تمام به زبان فارسی يا پشتو و انگليسی منتشر کند. من اين سوال را از بسياری از سازمان ها پرسيدم که متاسفانه پاسخ مثبت دريافت نکردم و متاسفانه از پاسخ دادن به شکل های مختلف طفره رفته اند و آخر می بينم يکی يکی گند اختلاس و سوء استفاده از پولی که به نام مردم گرسنه ی افغانستان می گيرند بالا می آيد. البته می دانم که در افغانستان متاسفانه، گروه های مخالف دولت نمی توانند آزادانه فعاليت کنند اما با وصف اينکه به لحاظ امنيتی نمی توان برخی موارد مانند نام ها را ياد کرد اما اين به اصل گزارش کامل نمی تواند ضربه بزند. البته من بخش فارسی و انگليسی سايت شما را مرور کردم و چون گزارشی نيافتم اين سوال را پرسيدم. چند صفحه ای را ديدم که بيشتر شبيه درخواست های مالی ان جی او ها بود. شما بايد بدانيد که در افغانستان ان جی او مساوی با کانون دزدان است.

   دو: منظورتان از جنگ سالاران فقط گروه های جنايتکار جهادی ست که اکنون در کلکسيون جنايتکاران اطراف کرزی و پارلمان قرار دارند و مخالفت شما با انورالحق احدی که گويی بيشتر نوکری بانک جهانی را می کند ، بدليل همکاری او تنها با جنايتکاران جهادی ست؟ موضوع فاشيزم قومگرايانه ی جناب احدی و همدستی ايشان با زلمی خليلزاد و نوکری آنان برای بيگانه عليه مردم چه می شود؟ زلمی خليل زاد بسيار مهم است. او گويی حتا برای رياست جمهوری هم نقشه هايش را کشيده است و با کمک اربابان خود همين جنايتکاران جهادی و غير جهادی را سوار بر مردم کردند. يک نکته لازم به تذکر است که نوشتن عليه سياست های ايالات متحده به تنهايی پاسخی به اين سوال نيست.
   اين ها هم موضوعاتی نيستند که با چند جمله ميان يک مقاله عليه جنايتکار تاجيک يا هزاره جايش داد و يا با تنها حمله به جنايتکاران معروف مانند سياف و حکمتيار پنهانش کرد. موضوعاتی هم نيستند که بشود گفت مهم نيستند، بلکه موضوعاتی هستند که می توانند تا دهه ها کشور را همچنان در فقر و گرسنگی اسير کنند.

   البته می دانم که در برابر فاشيزم پشتون، فاشيزم غير پشتون هم قرار دارد که در جای خود شديدا بايد محکوم شود. اما حلقه ی بسيار گسترده ی رقيب جنايتکاران به اصطلاح غير جهادی چطور، که ميليون ها دالر پول را به نام مردم افغانستان، و در حلقه خودی شان به نام پشتون دريافت می کنند و کودک و زن و مرد بيچاره ی افغانستان در جنوب هنوز مشکلات اساسی دارند. نمی گويم تنها در دايکندی يا بدخشان، که آن ها هم مشکلاتشان بسيار بسيار وخيم است. اما دقيق و مشخص به اين موارد که در نوع خود جنايت محسوب می شود، واکنش سازمان شما چه بوده است؟ چند مقاله برای آنان نوشته ايد و چقدر در برابر اين موارد واکنش نشان داده ايد. جناب فاروق وردک که هر غلطی می خواهد می کند چطور؟ می دانيد که فاروق وردک چقدر معاش دارد و چقدر پول جاسوسی می گيرد و سر را در کدام آخور کرده است؟ با شما موافق هستم که بايد اول جنايتکار قوم خود را محکوم کرد. برای همين می گويم که در هزاره جات، هزاران کودک يتيم و هزاران زن بيوه شده اند و هزاران جوان کشته. در کابل هم نمی توان چشم بسته کسی را بی گناه اعلام کرد. جنايت هر قومی که باشد محکوم است.

   شايد بسياری از خوانندگان بصورت صريح و شفاف منتظر پاسخ اين پرسش ها هستند. البته اين تنها همه ی پرسش ها نيست اما پاسخ آن ها برای پرسش های بعدی کمک زيادی می کند.

   ذکر يک نکته هم مهم است که اين چند پرسش در واکنش به نظرات شما عليه خانم سيما سمر نيست و خود سيما سمر بايد به آن ها پاسخ بدهد. خانم سيما سمر هم نبايد از نشر نظرات شما در سايت کابل پرس? نگران و ناراضی باشند. چرا که آزادی بيان بخشی از حقوق بشر است.

  • برای معلومات بیشتر موران و ملخ هائ که از نعمت عقل و شعور محرومند

   از اینکه کاری به جز دشنام دادن و فحاشی ندارید متأسفم. دوماً اگر زبان انگلیسی میدانید، لطفاً کارنامۀ عبدالرحمن را که بسیار فشرده نوشته شده است در اینجا بخوانید (مشت نمونۀ خروار).

   اینرا بخاطر این نوشتم که شما بربریت حکام پشتونها را در دو قرن گذشته میخواهید کم رنگ تر از آنچه است، شرح دهید.

   داکتر سمر کسیست که نیاکانش همه در زیر تیغ حکام وحشی و درندۀ قبیله گرایان قتل عام گردیده. تو هیچ نمیدانی در مورد ظلم و وحشت! چرا که نیاکانت همه ظالم بوده و ثروت و عینک همانها برایت به ارث رسیده...

   درود بر ارواح تمامئ آن شهیدان پاک!

  • جناب مثلی که منطقت به پایان رسید حال به بیراهه میروی و طوری اکت میکنی که گویا کشف کردی و عبدالرحمن را معرفی میکنی اما راوا او را بسیار روشنتر از خودت میشناسد و در عکس ذیل که در شماره 37 پیام زن آمده معرفی کرده، به همان گونه که شایسته‌اش است، و در کنارش عبدالرحمن عصر حاضر را نیز برایت معرفی کرده.

   http://pz.rawa.org/sayyaf.jpg

   با دیدن این تصاویر اگر ننگ داشته باشی باید عرق شرم به پیشانی ات شیار ببندد!

   آنلاین : عکس سیاف و عبدالرحمن جانی

  • در ضمن خاطر نشان می سازم که با استفاده از برنامه ی جستجو در سايت رسمی تان (دقت کنيد با استفاده از برنامه ی جستجو)من فقط سه جمله درباره ی خاين افغان آمريکايی زلمی خليل زاد يافتم که آن ها هم به بهانه ی حمله به جنايتکاران شورای نظار و دزد معروف يونس قانونی و خليلی و سياف بود و لحن کلام هم لحن گلايه و شکايت که چرا به اين جنايتکاران مجال داده است.

   با استفاده از همين برنامه ی جستجو، هيچ ذکر اثری از دزد و مرتجع معروف فاروق وردک نيافتم.

   با استفاده از همين برنامه از انورالحق احدی فقط دو جا نام يافتم که اولی به هيچ عنوان موضع گيری راوا را نشان نمی دهد چرا که فهرستی از وجوهات دريافتی غير قانونی مقامات بود که داکتر رمضان بشردوست برای نخستين بار افشا کرده بود و خودم نيز برای نخستين بار بصورت کامل در هفته نامه ی چای داغ نشر کرده بودم.

   در يک جای ديگر هم از انورالحق احدی نام برده شده که باز هم در حد يک جمله حمله ی سستی به او شده که باز هم بهانه حمله به جبهه ی مقابل از و هدف اصلی احدی نيست. اين جمله: انورالحق‌ احدی‌، بیچاره‌ایست‌ كه‌ دیدیم‌ به‌ دهل‌ «مارشال‌» صاحب‌ و همراهان‌ رقصیده‌ و برضد پاكستان‌ مظاهره‌ كرد ...

   از کريم خرم، وزير طالب با استفاده از برنامه ی جستجو اثری در سايت شما نيافتم.

   راوا مدعی است که عليه روشنفکران خاين اقدام می کند ولی من نامی از " حبيب الله رفيع"، برنامه ريز کمپاين تبليغاتی حامد کرزی، برنامه ريز و مشاور غير رسمی کريم خرم و نيز کسی که حداقل 10 فرصت شغلی را از جوانان با استعداد گرفته يافت نکردم.

   باز هم با استفاده از برنامه ی جستجوی سايت شما، من نامی از اسدالله خالد که با همدستی برادر قاچاقچی کرزی، دارايی های مردم قندهار را بالا می کشد نيافتم. اين آقای خالد، دوسيه های اختلاس هم دارد و ضمنا سر در آخور آمريکا که راوا ادعا می کند، عليه سياست های آمريکاست.

   از ضيا بوميا، نظامی سابق سياف و يکی از ان جی او سالاران جوان که زير عنوان دفاع از خبرنگاران، برخوردهای کاملا قومی می کند و پول به جيب می زند، با استفاده از برنامه ی جستجوی شما، نامی نيافتم. در عوض تا دلتان بخواهد نام فرهنگی جوان و پير غير پشتون را يافتم که با شديد ترين لحن ممکن نقد شده اند. لحن راوا را هم همه ی خوانندگان فهميده اند چگونه است. البته من معتقدم که بسياری از آن ها جای نقد تند و تيز را هم دارند.

   کلمه ی اختلاس را هم جستجو کردم که فقط چند مورد يافتم که باز هم به بهانه ی آن به گرو های غير خودی راوا تاخته شده بود. البته باز هم می گويم که بسياری از آن ها را بايد به شدت هم نقد کرد ولی نه يکجانبه و برخی از افراد محفوظ بمانند. اين نکته جالب است که خوانندگان بدانند، با توجه به کنترول نقاط کليدی مانند بانک مرکزی و وزارت ماليه بدست آقايان اشرف غنی احمدزی و انورالحق احدی، بسياری از دزدان خارجی و ان جی او سالاران، با امضا و تاييد پروژه های اين آقايان، با خيال راحت به چپاول ادامه می دهند.

   و جالب اينکه بااستفاده از برنامه ی جستجوی سايت راوا من نامی از دانشمند فاشيت که سخنگوی غير رسمی گروه تاريک و آدمکش طالبان بودند، نيافتم. و جز يک خبر کاملا بی معنی و عاری از موضع در دو خط. البته من به راوا که نه فعلا، به يک شخص پاک حق می دهم که اضافه شدن نام سيما سمر را در فهرست زنان پرقدرت جهان در کنار زنان مفت خور و استعمارگر، افتخاری نداند و به همين شکل نامزد شدن، مرتجع درس خوانده احمدزی هم به عنوان دبير کل سازمان ملل، در کنار گند کاری های کوفی عنان و پسرش و يا همين بان کی مون.

   هنوز پرسش های من از راوا تمام نشده و من مايلم داعيه داران دموکراسی و آزادی بيان و طرفداران نظام سکولار در افغانستان، پاسخ های روش و واضح بدهند. اميدوارم اين نکات را نيز حمل بر دشمنی تلقی نکنيد و بلکه کنجکاوی های يک خبرنگار بدانيد.

   چطور است که اين پرسش ها را بصورت يک نوشته ی مجزا نشر کنم و البته پاسخ های شما را نيز.

  • با نشر دو قطعه عکس اسلاف تان و دو سطر زیر نویس مختصر نمیتوانید مردم را فریب دهید. راوا شاخۀ جداگانه از درخت امپریالیزم و متجاوزین در منطقه میباشد. لعنت خدا (ج) و پیامبر گرامی (ص) بر منافقین باد!

  • آقای میرهزار!

   شمادروسط بحث ما باجناب آقای استاد غرجستانی داخل شدید وبحث را ازمجرای اصلی آن منحرف ساختید شما از امکانات خویش اینجوری علیه مخالفین تان استفاده میکنید

   آیا این بمعنی این است که شما از شکست آقای غرجستانی میخواهید جلوگیری کنید؟

  • "امیر" خود یک دشنام است، اگر "راوا" وی را امیر خوانده به خاطر کدام احترامی نیست چون حداقل جملات بعدی این نکته را روشن میسازد. اگر خودت از روی یک جمله جانانه راوا هم به عمق موضع شان نرسیده‌ای، برایت سلامتی آرزو میکنم‍!

   به راوا نوشتم که یک مقاله ده صفحه‌ای در مورد عبدالرحمن خان بنویسند که دل خودت و همراهانت خوش شود. ثانیا برایشان نوشتم که دیگر از افشا و بد و رد گفتن به عبدالرحمن های امروزی مثل سیاف و ربانی و محقق و دوستم و .... دست بکشند، کار روی افشای عبدالرحمن های یک قرن قبل را آغاز کنند، که دل تو و امثالت خوش شود‍‍‍!!!!! کسی را اعتراضی هست؟؟

  • سازمان فحاش روا دراینجا بااین بحث قابل اصلاح نیست .

   من کوتاه وخلاصه مینویسم کسانیکه این بحث راتعقیب می کنند خسته نشوند .

   شما که دادازحقوق بشر میزنید کسانیکه به قواعد حقوق بشر آشنا باشد اینگونه حرف نمی زند نقل قول از خود تان :

   • زیرا کسانیکه آماج ضربات کوبنده ما قرار میگیرند همانا جنگ سالاران وفاشیست های آتشین استند که بجز همین دشنامهای سازمان جمعیت انقلابی زنان افغانستان دیگر هیچ نیروی آنهارا نمیتواند سرکوب کند.-

   ببین عزیزم !
   متجاوز تنها با تفنگ حمله نمی کند حمله زبانی و قلمی وووو...... اینها هم یک نوع تجاوز به حریم انسان می باشد هر انسان حق دارد دفاع کند شما متجاوز از نوع دیگرش هستید شما جنایتکاران به شکل دیگرش میباشید.

   باز نقل قول ازشما:-اما حساب انسانهای بافرهنگ که نظربه دلایل قومی و اتنیکی فریب شعار های این نوکران رژیم آخوندی ایران خورده اند کاملا از حساب آن جانیان جدا هست.-
   من فکر کنم که این نهایت ساده لوحی شما عزیزان باشد خوب توجه داشته باشید که من تابه حال یک کلمه که خلاف اخلاق انسانی باشد نثار تان نکرده ام یکسره شما که دست پرورده سازمان فحاش هستید دشنام داده آمده اید خوب دیگه شما مدعی مشی انقلابی گری هستید که این مش با اعلامیه سازمان جهانی حقوق بشر هیچ ساز گاری ندارد ولی شما ساده لوح ها آنرا تکرار می کنید .

   باز خوانندگان این بحث قضاوت کنند.

   شما ساده لوحانه مارا فریب خورده میدانید ولی باور کنید که خود حضرت شما یکی از فریب خورد گان هستید من گم شده یی خودرا در همان حرف که داکتر سیما در همین مصاحبه خود گفت یعنی -عدالت اجتماعی- یافتم .

   میدانی گم شده ای من که سازمان های مختلف سیاسی را از چپ ترین گرفته تا اسلامی و غیراسلامی اش را تجربه کردم و لی گم شده من در آنجا که همین عدالت اجتماعی باشد نبود ولی این فریاد از حلقوم کسی بیرون شد که هیچ باور نداشتم آن مزاری شهید بود .

   من دنبال اتنیک های قومی نبودم ونیستم چنانچه شهید مزاری هم براین باور نبود او می خواست عد الت اجتماعی دراین کشور برقرار گردد بر همان اساس از اقلیت ها قومی حمایت کرد .اقلیتها هم مشخص است دراین کشور.

   ولی هزاره ها بیشترین قربانی در این کشور پرداخته است میدانی که 62 درصد این قوم در زمان عبدالرحمن به قتل رسیده اند میدانی که در آنزمان جوانان هزاره در بازار قندهار به دو پیسه فروخته شد که بعد ها در کابل به هزاره ها هزاره دو پیسه یی می گفتند داستان چهل دختران هزاره درتاریخ مشخص است .

   ای کاش هزاره می بودی که درد هزاره بودن را درک می کردی ولی من هزاره هستم درد نورستانی را خوب میدانم دردازبک وترکمن حتی دوستان تاجک را هم می فهمم من از ستم ها که بربعضی پشتون ها رفته است در عذابم . تو چه می گویی درد من نبود عدالت است دراین کشور ...... عدالت اجتماعی .... عدالت اجتماعی این فریاد مزاری بود این فریاد یکفرد درد مند هزاره است .

   بابا یک قومندان حزب وحدت یک عمل بد را انجام داده چرا آن را عمده می کنید که اکثر تفنگ بدستان دیگر هم این کار کرده است اگر بدست توهم تفنگ می بود شاید درافغانستان کسی نمی ماند .

   جنایتکار باید محاکمه گردد هر که باشد هزاره ویا غیر هزاره .

   ولی تا به حال تعریف مشخص از جنایکار نشده است شما با قاطعیت می گویید که وحدتی ها جنایکار است که این ادعای شما خود جنایت است عزیزم .

   من می گویم درتمام جریانها افراد وایده های خوبی بوده دربین خلقی ها پرچمی ها شورا نظاری ها حزب اسلامی و.......... وحتی طالبها و.... شاید شما هم ادم خوبی باشید حالا که فریب خورده هستید عیب ندارد تحقیق کنید پیرامون گپ های که من می گویم شاید به نتیجه مطلوب برسید اگر نرسیدید هم عیب ندارد با تفاهم دراین کشور زندگی می کنیم.

   بلی ! در تمام جریانها انسانهای خوبی پیدا می شود وآنعده با ایده خدمت به آن جریانها پیوسته اند.
   شما صد در صد حکم می فرمایید که در هیچ محکمه آن حکم فیصله نشده است .

   خوب دقت کن که من چه می گویم من میگویم که در کشور ما عدالت اجتماعی برقرار گردد که مزاری شهید بخاطری این شعار شهید شد.

   نکته دیگر که می خواهم بگویم اینست :که اگر می خواهی شعار عدالت اجتماعی را بیشتر تفسیرش را بفهمی من به 13 شمار ه نشریه حزب وحدت بنام امروز ما استکه از برج دلو 1373 آغاز وتا برج..... سال1374 ادامه و بالاخره ترور شد صداالبته با توطئه ایرانیها این نشریه متوقف گردید که ما متهم به نوکری آن رزیم فاشیست می شویم تاریخ غمبار من و تبار من خیلی تراژیدی است که گفتم درک اش خیلی سخت است من از این جهت می گویم حالا من شما را به ان نشریه راجع میکنم مطالعه کن شاید در نظرات تجدید نظر کنی که دراین 13 شماره خیلی کم تفسیری این ایده شده است ولی حداقل میدانی که من چه می گویم - اگرممکن باشد این 13 شماره را کابل پرس? پیدا کرده درسایت اش بگذارد برای روشن شدن خیلی نکات مبهم مفید خواهد بود. شاید در آرشیف سازمان تان باشد. بازهم می گویم البته بسیار کم به این ایده که من اشاره میکنم پرداخته شده است که گفتم توسط توطئه همه جانبه این فریاد که همان عدالت اجتماعی بود خفه شد.

   یک چیز را دراخر اضافه می کنم که مزاری با توطه دقیق اجانب وعوامل داخلی آن به شهادت رسید که جمهوری اسلامی ایران نقش اساسی داشت دراین توطئه که عوامل مختلف درآن نهفته است از جمله حذف نوکران ایران از حزب وحدت بود که مزاری آنهارا حذف کرده بود که ایران دست به کارشد مزاری به شهادت رسید.
   می گذریم !
   دراین کوتاه نوشته تمام مسائل را نمی شود بحث کرد

   شما از جمله فحاش سالاران هستید که باید نسبت به فحاشی های تان پاسخگو باشید.

   وای به روزی که به دست شما اسلحه می افتاد شاید روی طالب را سیاه میکردید.....

   من شما را به گوشه یی از صحبتهای شهید مزاری با مولوی جلال الدین حقانی دراین سایت راجع می سازم بادقت گوش کن که ما با منطق همیشه گپ زده ایم:
   درلینک می گذارم:http://www.babamazari.com/

   آنلاین : جواب به این هوادار راوا

  • آفای میرهزار!

   ببنید شما مجرای بحث مان را باآقای غرجستانی منحرف ساختید وپیامهای مارا نشرنمیکنید آخر این چگونه انصاف است.

   شما در وسط بحث ما با جناب غرجستانی داخل شدید آخر این چه نوع آزادی بیان است که شما به آن متعهد خودرا می دانید.

   شما دارید همچو آقای مسکینیار که وقتیکه منطقش ضغیف میشود گوشی را بروی بیننده قطع میکند

   آیا شما هم مسکینیار ثانی هستید؟

  • چشمانت را باز کن، بپال و پيام هايی را که می گويی منتشر نشده بياب.

  • لعنت به راوا که چوچه های زلمی خليلزادند. اگر نيستند کو مقاله بر عليه خليلزاد؟

  • این نوشته شما نقد شده کمی پایین تر بروید!

   این دیدگاه شما نقد شده است بعداز چند نظر میتوانید نظرم را بخوانید.
   مدعی شده اید که من غرجستانی را شکست دادم خنده آور بود.

  • بلی و حزب وحدت (و نه همه هزاره های شریف افغانستان) همه چوچه های خمینی و خامنه‌ای هستند، ولی درین اواخر محقق چوچه بابه نانک شده!!

  • خودت چوچۀ کی استی؟ از بوش، بلر، برون، مشرف، حتماً از یکی از اینها... وقتی که تو میفروشی چرا به دیگران نیز حق نمیدهی؟ محقق اگر چوچۀ بابه نانک است یا کسی دیگر، جبراً از تو و امثال تو پیروی میکند ... تو که نصف افغانستانرا زیر نام دیورند فروختی آیا چوچه نبودی؟ حرف زدن مفت است گفته برو!

  • جناب محترم استاد غرجستانی!

   لطفا کج بحثی نکنید موضوع حقوق بشر با موضوع دفاع دربرابر این مدافعان فاشییسم کاملا در تضاد قرار دارد من اگر دادگاه ندارم که شما را به جرم دفاع ناموجه تان ازجریان فاشیسم مذهبی به دادگاه بکشانم اما این حق را دارم که درین سایت با وعده ایکه بنام آزادی بیان برایم داده شده است با واضحترین الفاظ وشدید ترین کلمات که ترجمان امیال وآرزو های قلبی قربانیان حوادث غمبار جنگ های شغالی کابل باشد درین سایت بیان کنم ولی مطمئن باشید که من شخصا بفرهنگ کشت وکشتار واستعمال سلاح علیه مخالف خود اصلا اعتقاد ندارم اینکه مورد قبول تان واقع میشود یانه به خودتان ارتباط میگیرد.

   نمیدانم که شما کدام غرجستانی هستید ولی من شمارا استاذ خطاب میکنم بخاطرکه من آنچه شنیده ام وخوانده ام بعضی مقالات توسلی غرجستانی است نمیدانم که شما آیا همان کس استید ویا زیرنام همان شخص خواسته اید بمیدان مقابله بااین افلاطون راوائی مصاف میدهید.
   (خود خواهی بیجا)

   باهمه حال بحکم اینکه نام شخص خوب را بعنوان تخلص انتخاب کرده اید میخواهم بدون تعرض شخصی به حیثیت وآبروی شما وفحش دادن دلایل خویش را جهت کوبیدن منطقی تان وبیداری تان ازخواب غفلت بعرض برسانم خداکند که مورد قبول واقع شود ویاحد اقل مواضع مانرا بهم نزدیک سازد.

   عزیزم!

   اگر بگویم که سخت جفاکردی آدرس را که برایم لینک دادی آنرا دیدم سخنرانی های تکراری که یاد آور خون ووحشت وظلم وبربریت آن روزهای تلخ کابل عزیز بود بار دیگر خاطرم را سخت ملول ساختی ولی مجبور بودم بحکم شنیدن رأی مخالف وقت خویش را ضائع کنم باز بشنوم شنیدم دیدم اما هیچ گاه قلب من به این امر شهادت نمیدهد که این جریان حداقل یک جریان انسانی بوده باشد. منظورم همان بابه مزاری و گروه موردنظرشمااست.

   چرا؟

   ازهمه اولتر اطلاق نامهای بابه بابای ملت برادز بزرگ وهمچو القاب به اشخاص ورهبران خودش از رسوبات فرهنگ فاشیسم است که یک فرد به همین بهانه سربازان مسکین را فرزند خطاب نموده روحیه عقده وکینه ودشمنی وقساوت را دروجودشا چنان شعله ور میسازد که باید به امر همین بایای نابابه به هر امر پست تن در دهد.

   ازقتل همنوعان مظلوم خویش گرفته تا تجاوز به حریم افراد یک جامعه دریغ نورزد.

   حال بببنید که شما فرهنگیان عزیز وسرتاجان ملت مظلوم افغان چه جنایت را میخواهید مرتکب شوید که شخص مرده را بابای یک قوم میسازید که آن قوم همه هست وبود خودش را به حیات وممات اولاد واحفاد وپیروان آتش مزاج آن شخص وابسته میداند این چه مصیبت جانکاه است؟

   که فرد درجامعه بدون هیچگونه استحقاق قدسیت پیدا میکند بمرتبه پرستش میرسد ویااگر موضوع دین اسلام نباشد آن فرد دعوای پیامبری هم میکند.

   این نتنها مصیبت شما برادران نبوده بلکه تمام ملل شرق است که ما شخصیت پرست شده ایم بجای رجوع به خودمان وذات مان به شخص تکیه میکنیم وآن فرد را مرجع همه امیدها وآرزوی های خود میشماریم.

   شما قبلا گفتید که اصلا حیات وبقای من در دوران جنگ سالاران زیر سوال بود لذا من دست بوس هرجانی وجنایت کار بودم بخاطر اینکه دیگران همه بمن دشمن بودند. من میخواستم زنده بمانم.

   آقای غرجستانی!

   هرفرد هرقوم ویاهر ملت که سرنوشت خودش را جدا از سرنوشت دیگران بداند یقین کنید که بکدام مرض روانی دچار شده است.

   کس که همه انسانهارا دشمن خویش می پندارد دیگر با او چگونه میشود برخورد کرد.

   اولا شما حزب وحدت را نماد عدالت خواهی بین تمام اقوام این کشور میدانید از شما سوال میکنم چند درصد آن اقوام دیگر غیر هزاره که من وشما به مظلومیت اش اعتراف کردیم عضویت این حزب وحدت راداشتند؟

   تاعدالت تأمین میشد؟

   درین فلم ها وکنفرانس شما از مزاری دارید یک پیغمبر ساخته اید عزیزم آیا شما به تاریخ رهبران سیاسی دیگر کشورها هم متوجه شده اید آیا جنایت نمیکنید؟

   حتی رهبران غیرمسلمان که در جهان دیگر مانند شما مورد تبعیض وظلم قرار گرفتند آیا مانند گاندی نیلسون ماندیلا مارتین لوترکینگ همه آنها مثل بابه مزاری بودند؟

   نمیدانید که شدت تعصب کور کورانه شما درمقیاس جهانی بادیگر مظلومین جهان دارید شما جنایت میکنید غلو میکنید اغراق دارید میکنید تاریخ دارید جعل میکنید؟

   آیا شما به این سخنرانی های مبالغه آمیز این اشخاص از آقای حمزه واعظی گرفته تا مداحی بیژنپور فکر کرده اید که اینها دارند برای ما ازیک انسان معمولی دارند یک بت بامیان دیگر تراش میکند که مورد عبودیت قراربگیرد؟

   آیا این سزاوار یک فرهنگی است؟

   عدالت اجتماعی که آقای مزاری خواهان آن بود چی بود؟

   آن عدالت اجتماعی که مسعود خواهان آن بود چی بود؟

   عدالت اجتماعی که حکمتیار وحقانی وسیاف خواهان آن بودند کدام بود؟

   عزیزم همه اینها درظاهر عدالت خواهان بودند واگر نیک بنگری هرکدام آنها طرفداران دارند مانند شما دست بوسان دارند میشود که اندک شما تعبیر خودرا بعنوان یک انسان روشن ضمیر ویک فرهنگی یک باسواد بما ارائه کنید که تعبیر شما از عدالت اجتماعی چیست؟

   دنبال حرف مزاری نرو خودت چی طرح داری؟

   نوع حکومت مورد نظر شما چگونه است ؟

   آیا میشود که صرف باکلمات عدالت اجتماعی راتوضیح بدهیم ویااینکه عملا بخاطر عدالت با انسانهای عادل وعدالت پسند دنیا در ارتباط باشیم مبارزه کنیم.

   اگر میخواهید که الگو برداری ازشخصیت های جهانی کنید ازشما میپرسم که آیااکثریت سیاه قاره افریقا بیشتر رنج تاریخی دارد ویا هزاره های افغانستان؟

   آیا شما شاخص های رهبری عدالت پسندانه را درکدام یک ازین رهبران یافتید ماندلا یا مزاری؟ یاگاندی؟ یا مسعود؟

   بازتکرار میکنم آیا دارید خودتان ازجاده انصاف بیرون نمیشوید؟

   این عدالت خواهی میشود دلیل باشد به خودسری وترویج افکار فاشیستی و جدائی اقوام ازیکدیگر؟

   ایجاد نفرت کدورت تجاوز به نوامیس ملی مردم آیا اینها را میشود بنام احقاق حقوق مظلومین همه را توجیه کرد؟ جنایات ضد بشری چطور؟
   خیلی آسان از مسایل حقوق بشر گذر میکنید گو اینکه اصلا هیچ آب از آب تکان نخورده است.

   آغا!

   من میگویم اساسنامه وبرنامه حزب بنام حزب وحدت یک برنامه واساسنامه ضد بشری است.

   این برنامه واساسنامه دارد جامعه بشری بنام افغانستان را دارد تجزیه میکند میدانی چی برایت میگویم؟

   من طرفدار هیچ ظالم نیستم نبودم ونخواهم بود.

   امیدوارم باردیگر مانند کامران میرهزار باردیگر پرسش های بی ربط به این موضوع خاص را ازمن مطرح نسازید.

   اگر ازموضوع بحث خارج نشویم باردیگر نفرت خودم را از شمولیت خانم سیما بی ثمر درشورای مرکزی حزب وحدت ابرازنموده وآنرا محکوم میکنم و خواهان معذرت خواهی وی ازملت درد دیده افغانستان استم.
   منتظر جواب منطقی شما

  • من دراین نوشته ای شما چند نکته را یافتم :

   1- فحش ودشنامهای بی مورد تان تا حدوی کم شده خداراشکر گذارهستم که کم کم از جاده توهین بیرون آمده اید.حتما دوستان که این بحث را تعقیب کرده اند ، میدانند ما با منطق هستیم کسانیکه مخالف ایده ما هستند از نبود منطق ویا عقده ویا هم کم معلوماتی از ایده جمعی غفیری از وطنداران خود بی اطلاع هستند.

   2- من توسلی غرجستانی نیستم من دوست دارم که با این نام بعضی وقت ها درسایتها ووبلاگ ها بنویسم.

   3- چرا بایک نام نمی نویسی گاهی بکتاش گاهی راوایی گاهی هم ...... تا آدم بداند که طرف من کی هست با کی بحث می کند منطورم نام اصلی تان نیست با هرنام که دوست داری بنویس ولی با یک نام مثلا .....مثل من که غرجستانی هستم.

   4- نمیدانم که از کدام تبار هستی کار ندارم که از هرتبار هستی ولی بوی انحصار طلبی ات حتی در بحث ساده صفحه مجازی انترنت شما را آزار میدهد مگر ادرس دادن شما هایکه فقط یاد دارید که داد از حقوق بشربزنید ولی لحظه ای هم رنج توهین وتحقیر وقتل عامهای سیستما تیک را ندیده اید آنرا هم انحصاری می کنید وای به حال مرد م ما !

   دوست عزیز اصلا شعار های حقوق بشری برای من وامثال من هست ونه برای انحصار گرایان و بی دردان شعار ده ....... من این شعار را برای کسانیکه حق من را ضایع کرده است میدانم و می خواهم تکرار کنم ولی من را که قربانی اصلی آن من هستم نمیگذارند ولی این خراب آباد طوری شده ظالمانه برخورد میشود که شاید خانواده های شهدای قتل عامهای افشار و یکاولنگ و بامیان و.... مزار و شمالی ... به میز محاکمه تحت عنوان جنایتکاران جنگی کشانده شود.

   5-بابه مزاری را مردم غرب کابل در زمان مقاومت شان علیه فاشیسم به شهید مزاری دادند این نام را، برو از توده ها بپرس .
   می توانی دربین هزاره ها برو ی اگر از چهره غیر هزارگی ات وحشت نکند بپرس که بابه به کی میگویی ؟
   چه جواب می شنوی ؟
   وای از انحصار وعقده که حتی من را نمی گذارند که به قهرمان خود نام مورد نظر خودرا بگویم.
   چقدر درد آور است وای برما وای برسر نوشت ما که .........

   6- تو پرسیده ای که گاندی و ماندلاومزای ، برای من مزاری همان موقف را دارد که ماندلا به سیاه پوستان تحقیر شده دارد وهمینطور گاندی برای هندوها........

   واقعا شخصیت خوبی را بیادم دادید ماندلا ومردمش را می گویم من درد های آن سیاهان مظلوم را باخون پوستم درک می کنم من در 250 سال حرمان تاریخی مثل سیاه پوستان زجر کشیده ام قبلا یاد آور شدم که مثل سیاهان دربازار قندهار به دو پیسه فروخته شدم.
   هرکس اگر مقاومت من را علیه بی عدالتی محکوم می کند مثل همان می ماند که مقاومت سیاهان را علیه تبعض محکوم کرده است.

   7-من شخصیت پرست نیستم ومردمم همچنین شخصیت پرست نیست مردمم زمانیکه شعار عدالت خواهی مطرح شد گم شده خودرا درآن شعاریافتند
   ما عدالت خواه هستیم حالا این عدالت خواهی از زبان یک غیر هزاره هم مطرح گردد باز میگویم دست اش را می بوسم خوب توجه کن می گویم عدالت را.

   تا باز مغلطه نکنی.

   من که قبلا گفتم دست می بوسیدم براین اساس بوده است نه یک قومندان که ظلم کرده ویا یک خائن دیگر، ولو گاهی هم شعار من یا درصف منهم باشد.

   8-چنددرصدغیرهزاره گفته اید درحزب وحدت بوده بیا واقعیت تلخ را دراین خراب آباد قبول کنیم که همجون مشکل تنها درحزب وحدت نبوده بلکه درتمام جریانهای اسلامی وغیر اسلامی در این کشور بد بخت بوده است مثلا در شورای نظار اغلبا تاجک ، جنبش ملی .....اغلبا ازبک ، حزب اسلامی اکثرا پشتون ، طالب پشتون ، حزب خلق اکثرا پشتون ، پرچمی ها اکثرا تاجک و..........که البته دراثرمداخلات بیرونی ها این مسئله دراخر سقوط حکومت نجیب تشدید شد بکلی صفهای قومی مشخص شد باز هم دقت کن....... که البته عده غیر هزاره در حزب وحدت بوده، شاید دراثرکم اطلاعی شما باشد که نمیدانید وبحث دیگری می باشد.

   همانطوریکه قبلا شما براین باور بودید که حزب وحدت وزن غیر قابل جمع است ولی میدانی تنها حزب افغانی که در شورای مرکزی آن بالاتر از ده زن تحصیل کرده بود همین حزب است دیگر هیچ حزب اسلامی وغیراسلامی این افتخار را نداشت .

   ناراحت نشوی بااعصاب آرام بخوان واقعیت جامعه یی افغانستان است.
   شماعزیزان روایی که جمعیت انقلابی هستید حداقل این نکته برجسته را که ببینید باز توجیه عقده مندانه نکنید.
   شما همه چیز را صد در صد بد و.... وبا عینک تعصب وعقده و.....می بینید ولی ما اینطور نیستیم واقع بین هستیم.

   9-عدالت اجتماعی که ما میگویم باکسانیکه شما نام برده اید گپ سیاه سفید است مشکل شما دوستان همینجاست که غیر از فحش به چیزی دیگر فکر نکرده اید.
   ما یعنی هزاره ها درافغانستان می خواهیم با دیگران برابر و برادر باشیم( برابر وبرادر ) هرکس مطابق شعاع وجودی شان دراین کشور سهیم گردد اگر سخنرانی های شهید مزاری را گوش کنید ومطالعه کنید متوجه می شوید که من چه می گویم مقاله های یک غیر هزاره دارد میتوانی آنها را بخوانی شاید متوجه شوی منظورم داکتر همت فاریابی وبعضی نشریات جنبش ملی و....و......... اینها خلاصه واشارات بود که بعرض تان رساندم.
   من نشریه امروز ما را برایت معرفی کردم برهمان اساس بود.

   10- شما از عدالت خواهی به گونه ای تفسیر میفرمایید که خود میخواهید ولی من که درد وعذاب بی عدالتی را دیده ام میدانم که عدالت در کجا ست !
   کی شهامت طرح آنرا داشت آن کس مزاری شهید بود میدانم از بس که درآتش عقده می سوزی مشکل میدانم ، بپذیری !

   ولی نظر منی هموطن ات اینست که براین باور هستم.

   وشما ره هم به آن ایده میدانم که هستید، هیچگونه ناراحتی هم ندارم.
   هرگاه ما دراین مرحله برسیم خیلی مشکلات را پشت سر گذرانده ایم .

   11- من فقط از عدالت خواهی گپ میزنم که گم شده ملت افغانستان است حتما میدانی که ملت افغانستان از نبود عدالت رنج میبرد بیا از حلقات تنگ بیرون بیایم برای تحقق این آرمان دست در دست هم داده برای آبادانی افغانستان کار کنیم من به آرا ونظرات راوایی تان کار ندارم که خیلی نقطه ضعف های کلان دارید چنانچه ما یعنی جریان عدالت خواهی هم خالی از اشتباه نبوده ونیستیم که چندبار بعرض رسانیدم.

   فکر کنم که این بحث را خاتمه دهیم باز همان گپ قبلی خودرا تکرار می کنم شما آن گونه که هستید همان گونه باشید و بگذار که منهم برای عدالت خواهی فکر کنم اگر بتوانم وبگذارند که عمل کنم وترور نشوم وقتل عامم نکنند با توطئه مواجه نگردم بنام جنگ سالار وهزار فتنه گری ونفاق افگنی مواجه ام نکنند.

   خدا حافط دوست عزیز وهموطن
   امیدوارم دیگر وارد اینگونه بحثها که شدی رعایت ادب را داشته باشید متوسل به عمل دشنام و فحش نشوید.

   شاد باشید.

   زنده باد جنبش عدالت خواهی درکشور.

   ننگ نفرین باد برانحصار گرایی از هر نوع اش.

  • استاد غرجستانی عزیز!

   اینکه من چرا دو سه پیام ام با جنابعالی با تغیر دو سه نام امده ام خدمتت عرض کنم که:

   من بکتاش هستم من چنان درعشق سازمان ام غرق استم گاه خودم رافراموش میکنم گاه فکر میکنم جز روح عشق سازمان راوا شاید چیز دیگر درین جسم خاکی ام نباشد بناء همین عشق سبب میشود که خودم رافراموش کنم ازاصل ونسب ام غافل شوم بناء این نامها و اسما نزدمن اگر حقیقی هم باشد نزد من مستعار است .گاه راوائی ام گاه فدائی راوا گاه دوست روا چی کنم عشق کور است.

   نباید فراموش کنی که تعداد پروانه های دیگر هم از عین همین القاب استفاده کرده اند که شاید من آنها نباشم اما من همان کس استم که بحث را باخودت آغاز کرده ام اما ماندن والایت نیستم خودت هم فکر میکنم جزء پروژه پرسش های از سازمان راوا که درصفحه نخست آمده است شاید آنجا مصروف باشی من هم عجالتا میخواهم خودت را همانجا شکست مفتضحانه بدهم خیلی خوش وقت خواهم شد.

   خودت مرا یکبار متهم کردی که گویا من ترا درک نمیکنم اما درین نوشته میگوئی که ازنوشته ام بوی انحصار گرائی میاید بهرترتیب من حاضرم باخودت مصاف را دربحث پرسش های از سازمان راوا وهواداران و میخواهم ادامه بدهم.

   ازین جا خدا حافظ

  • کدام وقت د کابل انتحار نبيايی

  • سلام عزیزم بکتاش جان !

   من نیش دار گپ نمی زنم با منطق با شما حرف زده ام و از جاده منطق هم به هیچوجه خارج نشده ام ونمیشوم .

   تو عاشق راوا باش .
   من که با دید انسانی با قضایای کشورم می نگرم عاشق عدالت هستم.

   دربحث هرکس که داغ کرد شکست خورده است من دراینجا و دراین بحث شکست این طرفدار راوا را با یک فرد عدالت خواه و کسانیکه این بحث را تعقیب کرده است اعلام می کنم.

   باز به شما دوستانه نصیحت می کنم چون یک هموطن من هستی دوست ات دارم حتما درخارج از کشور ودرکشورهای ......زندگی می کنی همین که پشت کمپیوتر می نشینی اینگونه بحثهای که با یک هدف خوب البته از دید شما(خوب) تعقیب می کنی قابل قدراست.

   ولی شماو سایر رفیقانت دست از فحاشی اگر برداری خیلی خوب می شود.

   ولی نوشته آخر در نهایت عصبانیت نوشته شده است هیچ نفهمیده ایی که چه گفته ایی !

   خوب چون با عصابنیت نوشته کرده ایی من زیاد نمی پیچم.

   راستی یادم رفت که می گفتم من آیت الله نیستم ها هاهاااهههههههههه

   قهر نشوی آه ها ه اه ااااهاااهههههههههه

   خدایارت

 • خوانندگان محترم کابل پرس? سلام. آيا فکر می کنيد با اين گفتن و آن گفتن به جايی برسيد؟ بهتر نيست بحث را کمی معقول تر و منطقی تر کنيد.

  آقای رحيمی. من موسا خان را نمی شناسم ولی می دانم که بسياری با نيت پاک وصيت می کنند که در جوار امام هشتم شيعيان دفن شوند و اين را هم می دانم که بسياری به ناحق و ناعالانه از اين علاقه ی مذهبی مردم سوء استفاده کرده و انان را وابسته به بيگانه قلمداد می کنند. اين را هم درک می کنم که عده ای مرتجع با غرض و نيت خاص، آوارگی بيشتر از يک نسل را ناديده گرفته و تغيير گويش را بهانه ای برای کوبيدن و تحقير آنان ساخته اند.
  البته اين به معنای تاييد عملکرد حزب وحدت نيست و همه حق دارند عملکرد اين حزب و احزاب ديگر را نقد کنند. احزاب يا بدرستی بگوييم گروه های نظامی به گونه های مختلف دستشان به خون مردم آغشته است. نمونه اش در هزارجات که بسياری از جوانان توسط همين گروه ها، دو شاخه ی حزب وحدت و حرکت به خون و خون کشيده شدند. البته پرسش های برخی از خوانندگان نيز بايد پاسخ داده شود که پس تکليف آدمکش شان، مرتجعان و تنگ نظرانی که دهه ها عليه قوم هزاره جنگيده اند و باعث کوچ اجباری و نسل کشی شده اند چه می شود.

  من ويديويی که آقای سليم انتخاب کرده و روی آن شعارهايی خاص نوشته شده را حذف کردم و بجای آن مصاحبه ی تلويزيون طلوع را که خود اين تلويزيون روی سايت يوتيوب در سه قسمت و به صورت کامل قرار داده گذاشتم. البته اين به معنای سانسور آقای سليم نيست و بلکه اگر مراد و مقصود گپ های خانم سمر باشد که اکنون کامل تر آن نشر شده است. ويديوی انتخابی دوم آقای سليم همچنان باقی ست.

  • Aqae Mir hazar, mikhaham yak chiz ra barai shuma goshzad konam ke, az ain website khabari shuma ke ghanimatest barai harfahai na gofta zeman ainke har ke az kam khodash chizi minawisa, zimanan astefade azimi ra rawaee ha mibarand, ba nazar man hamin hala aksare ain harfa ha harfhae rawae ha ast ke az tariq kabul press? ba degararan mishnawanad, chon website khod shan beninda wa khanenda na dara. hadafam azen harf ain bod ke agar ba rawa mowafiq nesti baz farda peshaiman na shawi...wa ya had aqal rawaee ha ain sepass ra az shuma dashta basha.

  • خواننده ی عزيز، سپاس از ابراز نظر. در اين سايت تنها نظرات اعضا و طرفداران راوا نشر نمی شود و هر صفحه اش را که کليک کنی نظرات گوناگون، موافق و مخالف را خواهی يافت. من بايد به چه زبانی بگويم که نظرات طرح شده، الزاما نظرات کابل پرس? نمی باشد. بر در و ديوار اين سايت اين را نوشته ام.

   من انتقادهای خودم را از راوا دارم و انتقادهای راوا و طرفدارانش را هم نشر می کنم، همانطور که انتقادات راوا را به ديگران و ديگران را به راوا. در همين صفحه که شما با طرفداران راوا بحث می کنيد، در صفحه ی ديگر طرفداران نجيب الله و کارمل بحث می کنند. در صفحه ی ديگر مسلمانان و غير مسلمانان و در صفحه ی ديگرش افراد ديگر با ديدگاه های ديگر. اجازه بدهيم که فضا به همين شکل متنوع باشد و خوانندگان در برخورد با آرای گوناگون بهتر بتوانند قضاوت کنند. فضا برای ابراز عقيده برای شما و کسانی که با شما هم عقيده اند، کاملا برابر با مخالفان شما در کابل پرس هست. به نظر من کمی بردباری هم لازم است.

   در بالا نوشته ام که به چه نظراتی اجازه ی نشر داده نمی شود.

 • Dr Sima Samar har che hast ke hast ama bari mardome khod komak kad wa hich jinayati ham nakardast.

  aghai salim ya Tolo tv yak sawal az khod bepors ke khodet da kodam tanzim bodi wa asty? man motmahinam ke ame aghayon ke dr sima samar ra mekhayan bad namn konan khodeshan ya wabasta ba "shorai nezar" hast ya ba wabasta taliban hast.

  yak chez degara ham koli mardome afghanistan mefama ke hich kas da afghanistan nest ke da kodam hezb nabasha ya az kodam hezb defanakona hata ame tolotv ya ariana tv wa ghaira..

  • سلام به میرهزار گرامی. سپاس از اینکه اصل مصاحبه را با تکست های دشنام آلود سلیم جاگزین نمودید. پیشنهاد من این است که ویدیوی آخرای را نیز که پر از دشنام و تحریف است بردارید.. یکبار دیگر آنرا نگاه کنید و ببینید که چطور آسمان و ریسمان به هم بافته شده است. لطفا این ویدیو در یوتیوپ قابل دسترس شاید باشد اصل ویدیو را نشر کنید بگذارید قضاوت را با خود بینیندگان..دراین ویدیو صادق مدبر معاون دفتر کرزی که اصلا حرکتی است، همراه با چندین نفر از موسسات خارجی و یک مرد سیاه آمده اند تا پروژه های کمک رسانی به بامیان را بررسی کند ...به قول دوست مطلع در همان روزها دزدان مسلح یک موتر سازمان ملل را در حوالی کوتل حاجیگک دزدیده بود سیما سمر آمده تا از خلیلی بخواهد که جلو این دزدی ها را بگیرد و الا کمک سازمان ملل به دلیل ناامنی برای مردم قطع خواهد شد... یوتیوپ باطن انسانها را به ظاهر عریان تبدیل کرده و لی حیف است که اعتبار کابل پرس? بخاطر یوتیوپ باز ها زیر سوال برود..
   مقاله بانوی مکتب ساز را فاشیست ها و دشمنان هزاره بخوانند که دهان شان یخ بماند و دلشان بسوزد...

  • watandaran gul, faqat yak chaqo wa asleha manda ke estefada konid, agar na darid borin az hamonae ke dost shan darin (hatamn har yak tan chi rawae che ghair rawae ba asleha dast rasi darin wa baz amalan da midan beyaen wa diga ba jan ham beftin ta watan tan joor shawa, mowaffaq bashin

 • ba salam wa dorod khidmate dast andar karani site kabul press? khidmate kamran jan arz shawad in ke bale tanha hezbe ke bud hezbe wahdat bud ke 9 tan az khanomha ra dar kabene khod dasht in eftekhar hast dar jamee mard salare afghanistan ma ba sima samar wa sima samarha eftekhar me konim waqte ke kase haq wa hoqoqe melate khod ra mekhahad ooo khiyanat kar gofta mesha ha aqaye kamran jan khodet ham az hamin farzandani hazara hasti waqte ke ustad baba mazari hoqoqe melate mazlom hazara mekhast man wa to koja budem ? imam husain alayehes salam gofta hayhat menaz zelah omid waram dark karda bashi

  آنلاین : http://de.youtube.com/user/hazarasport

 • به تاریخ 27 جنوری ساعت 4:59 دقیقه شخصی به نام من مقاله ای را تحت عنوان "مرض مهلک تبارگرایی تعدادی را کر و کور کرده" نشر کرده است. این مقاله اصلاً از من نیست و نمیخواهم از نام من در این امور استفاده شود. شاید یک گوشه ای از مردم افغانستان مرا بشناسند که یک زمانی در تلویزیون طلوع و اکنون در رادیو آزادی کار میکنم. از انشاء ، نگارش و سوءاستفاده از نام من از طرف این دوست این مشوره را برایشان میدهم تا برای خود شناسنامه ای بسازند نه اینکه به نام دیگران مقاله های پوچ شانرا انعکاس بدهند.

  آرزو میکنم خواننده گان عزیز این نکته را در نظر داشته باشند.

  آنلاین : اعتراضنامه

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس