کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > کابل پرس ورزشی > فوتبال افریقا > قهرمانی فرزندان فرعون در قاره سیاه

قهرمانی فرزندان فرعون در قاره سیاه

دو شنبه 11 فبروری 2008, بوسيله‌ى علی جواد دهقان

یکشنبه 10 فوریه بازیهای جام ملتهای آفریقا در نهایت با قهرمانی مصر به پایان رسید. تیم ملی مصر در این بازی توانست با تک گل محمد ابوتریکا در نیمه دوم به پیروزی برسد و در ضمن از عنوان قهرمانی خود در دوره پیشین این بازیهای نیز دفاع کند.

این قهرمانی سبب شد تا مصر برای ششمین بار عنوان قهرمانی جام ملتهای قاره سیاه را از آن خود کند و به گواه بازیهای زیبایی که مصر انجام داد آنها نسبت به تیم کامرون مستحق دریافت این افتخار بودند. عملکرد بازیکنان مصر در کل در کارهای تیمی خلاصه می شد در حالی که بنظر می رسید تیم های صاحب نامی همچون کامرون و ساحل عاج که خود از قربانیان مصر نیز نام گرفتند متکی به ستاره های بزرگ خود همچون اتوئو و دروگبا بودند که چندان درخشان ظاهر نشدند.

این دوره از بازیهای جام ملتهای آفریقا در کشور غنا برگزار شد ولی کشور میزبان نتوانست از مرحله نیمه نهایی جلوتر برود و در نتیجه با پیروزی در مقابل ساحل عاج در بازی رده بندی به مقام سومی اکتفا کرد.

بازی در حالی شروع شد که کامرون به روال چند بازی گذشته اش رو به تاکتیک های دفاعی آورد و مصر نیز بازی روان و زیبای خود را به رخ شیرهای آفریقا کشید. خطرهای متوالی که مصریها بر روی دروازه کامرون ایجاد می کردند به خوبی بیانگر این نکته است و اگر دروازه بان کامرون یعنی کامنی نبود شاید در همان نیمه اول کار کامرون تمام شده بود.

در نیمه دوم حملات مصر ادامه داشت و گهگاهی کامرونیها با تک عنصر تهاجمی خود یعنی اتوئو رو به دروازه مصر می آوردند. در دقیقه هفتاد توپی که به محمد زیدان بازیکن تازه وارد مصر رسیده بود در اثر غفلت ریگوبرت سانگ کاپیتان و مدافع باتجربه کامرون به محمد ابوتریکه رسید و او تک گل تیمش را به ثمر رساند.

گفتنی است که این دو تیم پیشتر و در مرحله گروهی نیز با هم رقابت کرده بودند که در بازی رو در رو مصر با نتیجه چهار بر دو حریف را شکست داده بود.

قهرمانی مصر سبب بالا رفتن اعتبار فوتبال شاخ آفریقا نسبت به دیگر همتایانش شد و این در حالی است که دیگر نمی توان به نامهای کامرون یا نیجریه در آفریقا اکتفا کرد.

حسن شحاته مربی مصر شاید خوشحالترین مصری ای باشد چرا که توانسته است دو بار بطور پیاپی این جام را به خانه بیاورد.

از سوی دیگر لغزش کاپیتان کامرون در صحنه گل انتقاداتی را به همراه داشته است که در همین زمینه جرمی همبازی او در تیم ملی به دفاع از او پرداخته و گفته است: ابتدا من می خواهم بگویم که ما همه ناراحت هستیم. دوما اینکه در فوتبال وقتی که یک فرد اشتباه می کند به همه تیم مربوط است. شما نمی توانید ریگوبرت را بخاطر آنچه که رخ داده است سرزنش کنید. من، ساموئل اتوئو و ریگوبرت همگی واقعا ناراحت هستیم.

در صورتی که کامرون در این بازیها قهرمان می شد به پنجمین قهرمانی اش دست می یافت ولی اکنون آنها نه تنها این افتخار را از دست دادند بلکه بنظر می رسد در رقابتهای آتی جام ملتها ستارگان کنونی شان همچون اتوئو، جرمی و سانگ و تنی دیگر از آنها را به علت بالا رفتن سن دیگر در اختیار نخواهند داشت.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


76 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > کابل پرس ورزشی > فوتبال افریقا > قهرمانی فرزندان فرعون در قاره سیاه

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.