IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > وبلاگ نویس > فرهادی عزیز، سپاس که به یاد ما هستی

فرهادی عزیز، سپاس که به یاد ما هستی

يكشنبه 29 آپریل 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

 بازگشت اصغر فرهادی به ايران برای هم‌دلی با مهاجران افغان

اصغر فرهادی

روزنامه شرق ـ گروه هنر. گيسو فغفوری: اصغر فرهادی که به‌زودی برای همدلی با مهاجران افغان مقيم ايران به کشور سفر خواهد کرد، می‌گويد: «انداختن علت ناامنی و بيکاری به گردن مهاجران، فرار از پذيرش مسووليت است».

اصغر فرهادی، کارگردان فيلم «جدايی نادر از سيمين» که اين روزها در حال فراهم کردن مقدمات ساخت فيلم بعدی‌اش در پاريس است، در واکنش به اخبار رفتارهای ناشايست اخير با مهاجران افغان در ايران، بر آن شده تا چند روزی به کشور بازگردد و با نمايش فيلمش و برگزاری جلسات نقد و بررسی در ميان مهاجران افغان، همدلی خود را با آنان اعلام کند.

فرهادی در اين‌باره می‌گويد: «چنين رفتارهای ناشايستی با مهاجران در ايران برای کشوری که خود، يکی از بالاترين آمار مهاجران را در کشورهای ديگر جهان دارد، تلخ است».

اصغر فرهادی که با تاثيرگذاری فيلمش بر مردم بسياری از نقاط دنيا و هم‌چنين آن لحظه دل‌نشين شاد کردن مردمش در مراسم اسکار و صحبت‌های پس از آن، به عنوان يکی از صد چهره تأثيرگذار سال جهان از سوی مجله تايم لقب گرفته، می‌افزايد: «انداختن علت ناامنی و بيکاری به گردن مهاجران، فرار از پذيرش مسووليت است».

او در سال‌های دور در مجموعه تلويزيونی «داستان يک شهر» نيز با اختصاص دو قسمت از اين مجموعه به مهاجران افغان که با نام «افغانی» از شبکه ۵ سيما پخش شد، به مشکلات و مسايل روز مهاجران پرداخته بود.

به نظر می‌رسد برخی مسوولان محلی در گوشه و کنار کشور با رفتارهای نسنجيده، باعث خدشه‌دار شدن وجهه انسانی- اخلاقی مردم ايران در جهان می‌شوند. چه در اصفهان و سيزده‌بدر و پارک‌هايی که ورود افغان‌ها را به بهانه حفظ امنيت ممنوع می‌کنند و چه در نوشهر که مسوولی، آنان را از حضور در شهر به دليل رفت و آمد توريست‌ها منع می‌کند. فرهادی در روزهای ۲۲ و ۲۳ اردي‌بهشت در جمعی متشکل از شهروندان ايرانی و شهروندان مهاجر افغان، پس از نمايش فيلم آخرش، با آنان به گفت‌وگو خواهد نشست.

شرق/ شماره 1515 / یک‌شنبه10 اردی‌بهشت 1391

http://sharghnewspaper.ir/News...

یادآوری: .......... اگر بگذارند ............

تکمیل خبر

جمعی از سینماگران در حمایت از مهاجران افغان به مازندران می‌روند

 داریوش مهرجویی، مانی حقیقی، لیلا حاتمی، نیکی کریمی، علی مصفا و جمع دیگری از هنرمندان در اقدامی حمایتی و برای هم‌دلی با مهاجران افغان به استان مازندران سفر خواهند کرد.

روزنامه شرق در این رابطه نوشته است:«چندی است که مساله سختگیری برای مهاجران افغان‌ آن هم از سوی مسوولان شکل دیگری به خود گرفته است و استان مازندران می‌خواهد پیش‌قراول اخراج آنان از ایران باشد. اما هنرمندان که در این مسایل معمولا به عنوان نبض تپنده جامعه عمل می‌کنند، در این راه پیش‌قدم شده‌اند و نسبت به این اتفاق واکنش نشان داده‌اند و قصد دارند با حضور در شهرهای مختلف و در بین افغان‌های مقیم ایران جلوی خدشه‌دار شدن چهره کشور را با این حرکت‌های نادرست بگیرند».

مانی حقیقی، کارگردان مطرح این روزها از کسانی است که به این مساله واکنش نشان داده است، به گونه‌ای که قصد دارد فیلم «مهرجویی: کارنامه چهل‌ساله» را با همراهی «داریوش مهرجویی» و جمع دیگری از بازیگران و همکاران شناخته شده سینمای ایران که در فیلم‌های مهرجویی حضور داشته‌اند، به شهرهای مختلف مازندران ببرد و با حضور افغان‌های مقیم این شهرها به نمایش بگذارد. در این هم‌دلی و حرکت نمادین، لیلا حاتمی، علی مصفا، نیکی کریمی و جمع دیگری از بازیگران و همکاران فیلم‌های متعدد داریوش مهرجویی، همراه او خواهند بود.

هرچند هنوز زمان این سفر مشخص نشده است، مانی حقیقی در این زمینه می‌گوید: «ما به دنبال مکان‌هایی برای نمایش این فیلم در شهرهای مختلف این استان هستیم و قصد داریم برای همه و به‌خصوص شهروندان افغان این فیلم را نمایش دهیم و خودمان در کنارشان حضور داشته باشیم تا اعتراض‌مان را به این تصمیم مطرح کنیم.» او همچنین می‌گوید: «برای ایجاد ایرانی آبادتر، نیاز داریم به خواهران و برادران افغان‌مان اجازه کار، اقامت، تحصیل دانشگاهی و بیمه و مسکن بدهیم.» 


آنلاين بنگريد : http://chendavol.blogfa.com/post-83.aspx

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس