در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > از شکست هایمان باید درس بگیریم

از شکست هایمان باید درس بگیریم

برگردان دست نوشته دکو در یوفا.کام
علی جواد دهقان
دوشنبه 18 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

من خوشحالم که به بازیهای لیگ قهرمانان بر می گردم آن هم بعد از دور ماندن از چهار بازی در مرحله گروهی بدلیل مصدومیت. من کاملا آماده هستم بعد از مصدومیتم اگرچه بدست آوردن دوباره ریتم و سرعت در بازی ام دشوار بوده است. این فصل چهارمین فصلی است که من در بارسلونا هستم و در سه سال گذشته ما در اولین مرحله حذفی این بازیها با تیم های انگلیسی روبرو شدیم. ما به چلسی در سال 2005 باختیم ولی آنها را در سال 2006 شکست دادیم و در فصل گذشته هم به لیورپول باختیم.

ما باید از شکست هایمان درس بیاموزیم. نتایج این بازیها وابسته به دو بازی است و نه یکی. ما در دور رفت شانس های زیادی در برابر لیورپول داشتیم برای اینکه ما در خانه بازی می کردیم و فراموش کردیم که ما هنوز هم می توانیم در بیرون از خانه ببریم. با باخت دو بر یک در خانه کارها برای ما خیلی مشکل شده بود. نتیجه بازی اول بر روی بازی دومی خیلی اثر می گذارد. ما نمی توانیم همان اشتباهات را این بار و در مقابل سلتیک انجام دهیم. ما با آنها در فصل 2004ـ 2005 بازی کردیم و ما اولین تیمی بودیم که آنها را در گلاسکو و در لیگ قهرمانان شکست داده بودیم.

ما مقابل رنجرز در این فصل دو بار بازی کردیم، بنابراین ما کاملا به سبک بازی اسکاتلندی ها عادت کرده ایم. آنها جنگنده هستند و برای همه توپها مبارزه می کنند و با ارسال سانترهای بی شمار در محوطه جریمه بر روی شما فشار وارد می کنند. هواداران سلتیک در کنار هواداران لیورپول جزو بهترین هواداران در اروپا هستند. آنها واقعا پر سر و صدا هستند. وقتی که یک مسابقه شروع می شود، فوتبالیستها سعی می کنند تا به سر و صداها توجهی نداشته باشند اما این شلوغی ها در برانگیختن تیمشان به آنها کمک زیادی می کند. آنچه که آنها انجام می دهند کاری حیرت آور است.

ما مورد انتقاد قرار گرفته ایم بخاطر عدم گلزنی هایمان اما من فکر می کنم نیازی به نگرانی نیست. ما شانس های زیادی ایجاد کرده ایم و این مسئله مهمی است اما این مسئله حال است. اما یک مسئله دیگر این است که ما هرگز همه مهاجمین مان را در اختیار نداشته ایم. همیشه آنها مصدوم بودند یا بیرون بوده اند. اکنون ساموئل اتوئو برگشته است، لیونل مسی و تیری هانری هم عالی هستند و رونالدینیو نیز به سر فرم خود بازگشته است.

لیگ قهرمانان رویای بزرگ ما است. اینکه این جام را دوباره کسب کنیم عالی خواهد بود. اما من رسیدن به رئال مادرید در لیگ را هم رد نمی کنم. اگرچه این مسئله خارج از دستان ما است و من فکر می کنم که ما توانیم بازیهای بیشتری را ببریم و برای سومین عنوان قهرمانی مان در طول چهار سال گذشته بجنگیم. مشکل است اما غیر ممکن هم نیست. فراتر از کار کردن با بارسلونا، هدف دیگر من در سال جاری فتح یورو 2008 با پرتغال است. ما اخیرا به ایتالیا و در یک بازی دوستانه در سوئد باختیم که نشان داد چه مشکلاتی در تورنمنت پیش رو خواهد بود. یکی از چیزهایی که ما باید در بازیمان در آن پیشرفت داشته باشیم این است که در طول بازیها هوشیارتر باشیم. ما گلهای احمقانه ای خوردیم و ما باید از دریافت چنین گلهایی در صحنه های بزرگتر اجتناب کنیم.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس