صفحه نخست > خبر و گزارش > مردم بامیان خواهان محاکمه رئیس احصائیه مرکزی شدند

مردم بامیان خواهان محاکمه رئیس احصائیه مرکزی شدند

خبرگزاری بخدی
يكشنبه 1 جولای 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

هزاران تن از مردم بامیان، پیش از چاشت امروز، دوشنبه با راه اندازی تظاهراتی مسالمت آمیز، آمار اعلام شده از نفوس این ولایت توسط احصائیه مرکزی را غیر واقعی خوانده و خواهان به محاکمه کشانیدن عبدالرحمن غفوری رئیس احصائیه مرکزی شدند.

در این تظاهرات که از مسجد جامع رهبر شهید بامیان آغاز شد؛ تا مقابل دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد (یوناما) ادامه داشت.

تظاهرکنندگان با سر دادن شعارهای” احصائیه مرکزی عدالت، عدالت” و ” احصائیه مرکزی خیانتت هویداست” خواهان نفوس شماری مجدد این ولایت و اعلام نفوس واقعی آن شدند.

محمد عزیز شفق رئیس شورای ولایتی بامیان در پایان این مظاهره به خبرگزاری بخدی گفت:” مردم بامیان آمار اعلام شده از سوی احصائیه مرکزی کشور را غیر واقعی، نا عادلانه و کاملا مغرضانه می دانند و خواهان اعلام نفوس واقعی این ولایت هستند”.

شفق افزود:” بر اساس آماری که از سوی مراکز ملی و بین المللی همانند برنامه همبستگی ملی، نهاد های مربوط سازمان ملل و برنامه های واکسیناسیون ملل متحد ارائه شده، نفوس ولایت بامیان نزدیک به ۷۵۰ هزار نفر هست اما احصائیه مرکزی نفوس این ولایت را ۳۶۸ هزار نفر اعلام کرده است”.

رئیس شورای ولایتی بامیان می گوید:” مردم بامیان در برابر این خیانت احصائیه مرکزی بی تفاوت ننشسته و در صورتی که به خواسته های عدالت خواهانه آنان جواب مثبت داده نشود، حرکت های مدنی آنان ادامه پیدا خواهد کرد”.
به گفته او؛ مردم بامیان بصورت جدی خواهان محاکمه عبدالرحمن غفوری رئیس احصائیه مرکزی کشور هستند.

“جنایت تاریخی” احصائیه مرکزی

در همین حال محمد سجاد محسنی رئیس شورای هماهنگی احزاب سیاسی در بامیان در گفتگو با خبرگزاری بخدی، آمار اعلام شده نفوس ولایت بامیان از سوی احصائیه مرکزی را جنایت و ظلم تاریخی بر مردم این ولایت خوانده گفت:” کسانی که در این سروی استخدام شده بودند، به خانه های اکثر مردم بامیان نرفته اند، پس نفوس اعلام شده نیز غیر واقعی است”.

محسنی افزود:” حکومت مرکزی باید هیات حقیقت یابی را برای روشن شدن حقایق و مشخص شدن نفوس واقعی ولایت بامیان به این ولایت بفرستد تا حق مردم بامیان پایمال نشود”.

کتمان هویت، نقض صریح قانون اساسی

داوود صداقت یکی از شهروندان بامیان که در تظاهرات امروز، شرکت داشت، به خبرگزاری بخدی گفت:” احصائیه مرکزی با آماری که از نفوس مردم بامیان اعلام کرده، هویت مردم این ولایت را کتمان کرده و قانون اساسی کشور را به صورت صریح نقض کرده است”.
صداقت می گوید:” در مواردی چون جمع آوری کتاب اطلس اتنوگرافی اقوام افغانستان که از قوم هزاره در آن هیچ نامی برده نشده و همچنان حمله مسلحانه کوچی ها به ولسوالی های بهسود ولایت میدان وردک نیز قانون اساسی کشور نقض می شود اما از سوی حکومت مرکزی اقدامی در این موارد صورت نمی گیرد”.

همچنان در قطعنامه ای که از سوی تظاهرکنندگان پخش شده آمده است که مردم بامیان، مردم صلح دوست، مدنی و عدالت خواه بوده؛ از آغاز روند جدید در کشور حمایت کرده و همواره خواسته های شان را با زبان منطق و عقلانیت بصورت مسالمت آمیز بیان داشته اند.

در قطعنامه آمده است که با این وجود، مردم بامیان از نبود انکشاف متوازن و عدالت اجتماعی رنج کشیده که بار دیگر این حق تلفی و بی عدالتی از دریچه احصائیه مرکزی، بامیان و بامیانی ها را ناجوانمردانه هدف قرار داد.

در قطعنامه نیز آمده است که بر اساس آمار منابع تطبیق کننده واکسیناسیون، ریاست معارف و کمیسیون انتخابات در بامیان، تنها ۱۶۷ هزار طفل زیر پنج سال، ۱۳۴ هزار دانش آموز مکتب بین سنین ۷ الی ۱۸ در این ولایت زندگی می کنند و ۲۴۲ هزار واجد شرایط رای دهی بالای هجده سال خود را برای شرکت در انتخابات سال ۱۳۸۹ خورشیدی ثبت نام کرده بودند که مجموع این آمار، بیشتر از آمار اعلام شده از سوی احصائیه مرکزی است.

چندی پیش، عبدالرحمان غفوری رییس احصائیه مرکزی اعلام کرد که بر اساس سر شماری آنان (احصائیه مرکزی) نفوس کل بامیان به سه صدو ۶۸ هزارو ۹۰۰ تن می رسد.

این سر شماری در سال ۲۰۱۱ میلادی از سوی اداره احصائیه مرکزی به حمایت مالی کشور چاپان راه اندازی شده است.

پیشتر، محسن مظفری آمر احصائیه ولایت بامیان در گفتگو با رسانه ها، آمار ارائه شده از سوی احصاییه مرکزی را تایید کرد و گفت که سروی نفوس شماری ولایت بامیان با دقت کامل و توسط تیم کاری با تجربه انجام گرفته است.

شورای ولایتی و مردم بامیان آمار اعلام شده از سوی اداره احصائیه نفوس را غیر واقعی خوانده و اقدام احصائیه مرکزی را کودتا علیه موجودیت مردم این ولایت می دانند.

به گفته آنان؛ نفوس واقعی ولایت بامیان نزدیک به ۷۵۰ هزار نفر است و در صورتی که سر شماری دقیق انجام شود، ممکن است بیشتر از این نیز باشد.

محمد زمان احمدی – بامیان
خبرگزاری بخدی

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • این احصایه کاملآ غلط است چرا که هزاره در بامیان کمتر از آن است که اداره احسایه تذکر داده است. هزاره در بامیان شاید 5000 هم باقی نمانده باشند چرا که زیادتر آنها به دیگر ولایات افغانستان کوچ کرده اند. کابل ، هرات ، مزار پور هزاره است

    • شخص بی نا م ا ما پشتون ، آ یا تو ا ینقد ر د روغ میگویی حیا ند ا ری ؟؟؟ ( لعنت خد ا وند بر د روغ گویا ن ا ست.

  • شخس بينام و نشان :
    كور استي يا به خواب غفلت ؟
    نفوز باميان بيشتراز 650000 نفر است .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس